f LOHENGRINTABAK PRACHT-ORGEL Bespaart uw geld Draagt Brillen. Helder's Bank-Associatie N.V. i i Spaarbankboekjes SQH. DE HEER Predikbeurten Het Godswoord der Profeten, Adverfentfën. Boekh. FANOY, Telef. 28 L. Burg B16 Middelburg 25 cent per half ons. W. J. BOSDIJK, Langeviele - Middelburg. Ring Vlissingen en Omstreken. JAARVERGADERING op D.V Donderdag 20 Maartf „Onze houding tegenover den Messias van het roode Evangelie". Prijs slechts f 225.-. Fa F. P. D'HUIJ, Lange Burg B 10, en Middelburg, Lange Delft 34. Vlissingen, Bellamypark 38. Viasmarkt K 145 - Kantoor Middelburg - Telefoon 117. 4.08% Spaarbusjes BOEKAANKONDIGING. Internationaal Calvinisme door Dr. V. Hepp, Hoogleeraar aan de Vrije Universiteit. Uitg. Oosterbaan Le Conitre, Goes. Prijs 0.75. Een geschrift van 45 bladzijden waarin in onderscheiden hoofdstukken de onder ons al meer levend geworden gedachte van „Internatio naal Calvinisme" ook door Dr. Hepp wordt be pleit. In een 20 tal artikelen. Ze dragen tot ti tel „Geen imitatie-zucht. Het Calvinisme grijpe de internationaliteitsgedachte aan. Internationa lisme in strijd met de Schrift De internationa liteitsgedachte besmet door de wereld De inter nationaliteitsgedachte een fiasco gebleken Een eigen internationale organisatie. Geen kerkelijke organisatie. Organisatie van personen op ge meenschappelijke principieele basis. Nationale organisaties als onderbouw. De nationale orga nisatie ook om haarzelf recht van bestaan. Drie erlei beding voor nationale samenwerking. Pro gram voor nationale samenwerking. Het psycho logisch moment voor een internationale organi satie. Program voor een internationale organisa tie. De formuleering van den grondslag voor de internationale organisatie zij belijnd. Het zwaar tepunt van het Calvinisme ligt in de religie. Het internationaal Calvinisme wel confessioneel één, maar geen gemeenschappelijke confessie. Proeve van een grondslag voor de internationale Calvi nistische organisatie. E voto Calvini." Met de opsomming dezer opschriften boven de gemeen lijk 2 bladzijden groote artikelen is de inhoud dezer brochure vrijwel volledig aangegeven. Zij die kennis genomen hebben van onze artikelen in De Standaard, ruim een jaar geleden, zullen zien hoe Dr. Hepp's en onze gedachten nage noeg in dezelfde richting loopen. Wij zouden wat meer vooropgesteld hebben hoe het Calvinisme in onderscheiden landen een eigen type gekregen heeft, maar hoe de grond lijnen toch hetzelfde zijn. Wat meer gewezen hebben op den nood der tijden, het gemeenschap pelijk optrekken tegen een vijand die juist dat in het Christendom aantast waar het Calvinisme het meest voor leeft, als de erkenning van God en zijn souvereiniteit in staatkunde, recht, we tenschap, godsdienst, zedelijkheid, maatschappij, enz. Bepaalde critiek hebben we alleen bij het for muleeren van den grondslag. Op blz. 41 lezen we Voor de nationale organisaties kieze men als voornaamsten grondslag de nationale belijde nisschriften. Hier gaan we niet in mee. Men make de Belijdenisschriften nimmer los van de H. Schrift, van Gods onfeilbaar Woord, de eenige regel voor geloof en leven. Dat is de rots waar op nationaal en internationaal vooral en steeds weer en overal zich moet laten zakken en zin ken. De Calvinisten Bond onlangs in ons land opgericht, heeft dan ook dezen weg met opzet vermeden. En wat is er meer internatinaal dan Gods Woord Het ligge ook ten grondslag voor alle internationale organisatie. Desnoods dat Woord alleen, liever dan een heele lange reeks van artikelen als door Prof. Hepp voor zulk een organisatie wordt voorgesteld. Onnoodig en on mogelijk. Er zijn wel Calvinistische kringen waar men b.v. heel weinig zou verstaan van „de al- gemeene genade. En zoo hebben andere Calvinis tische kringen in andere landen weer heel an dere punten op den voorgrond waar men hier maar weinig van verstaan zou. B.v. de Chr. Geref. Kerk van Amerika kiest beslist partij te gen het Chiliasme dat in sommige vormen zoo veel aftrekt in Amerikaansch Chr. kringen. En in die kringen vanheel wat meer beteekenis is, ook practisch, dan wij het hier kennen. Neen, geen eindeloos uitgewerkte grondslag, waar deze kring dit en een andere dat op den voorgrond zou willen stellen denk in ons land aan de opvattingen van art. 36 maar men neme Gods onfeilbaar Woord en dat verstaan in het alge meen naar de Calv. Belijdenissen of zoo men een Calvinistisch hoofdbeginsel daaronder wil stellen, wat anders, dan HET Calvinistisch grondbeginsel, de erkenning van Gods souverei niteit op elk gebied des levens. Onder het E Voto Calvini had een meer tref fende uitspraak van Calvijn kunnen genoemd zijn, n.l. die welke de Engelsche broeders mij uit Londen meegaven, en door mij in de vergade ring in het Kuyperhuis werd voorgelezen en aan den voorzitter overhandigd. Over het geheel echter betuigen we gaarne onze instemming met dit geschrift en bevelen het gaarne ter lezing aan. Nog dit. Als men deze brochure zoo leest, dan schijnt het alsof nooit iemand anders over dit onderwerp gesproken of geschreven of in die lijn iets gedaan heeft, dan Prof. Hepp. Alsof dit alles alleen in zijn hoofd opgekomen is. Ook anderen hebben er over gedacht en gehandeld ook eer Prof. Hepp daarover, zooals hij zegt, in Amerika gesproken heeft. Aan de in Londen ontstane beweging, waaruit ook de Nederland- sche Calvinistenbond voortkwam, had Prof. Hepp geen deel. Dit te hebben erkend zou Prof. Hepp niet tot oneere hebben verstrekt. Dr. J. VAN LONKHUYZEN. Zierikzee, 16 Febr. 1930. Christus aan den ingang van Zijn lijden door K. Schilder, Geref. Pred. Uitgave J. H. Kok, Kampen. In dit omvangrijke boek van 464 bladzijden geeft de schrijver het eerste deel van een groot werk, dat in drie deelen zal handelen over het lijden van den Heere Jezus Christus. Over het lijden van den Middelaar is al menig boek ver schenen. Dat zoovele schrijvers telkenmale weer tot dit onderwerp zich voelen aangetrokken, spreekt ook wel vanzelf is immers in overeen stemming met wat de groote apostel en dienst knecht des Heeren aangaf als den inhoud van zijn prediking Jezus Christus en dien gekruisigd. Onder die vele werken nu zal dit boek van Ds. Schilder een eigen plaats innemen. Men vindt hier wat men elders tevergeefs zoekt; wat de oude schrijvers niet geven, omdat zij schreven voor hun tijd en hier dat heele lijden van Christus gezet wordt midden in de strijdvragen, die nu zich om Christus groepeeren en wat vele nieuwe schrijvers niet geven, omdat zij de vragen van dezen tijd niet zoo aanvoelen als deze auteur. Wanneer men Schilder leest ontdekt men telkens hoe rijk de H. Schrift is en hoe zij wel waarlijk voor eiken tijd haar woord heeft. En het diepe inzicht in Gods Woord, dat hier telkenmale ver rassend geschonken wordt, kan dienen om naar Paulus' wensch ten volle te begrijpen met alle de heiligen, welke de breedte en lengte en diepte en hoogte zij, en te bekennen de liefde van Christus die de kennis te boven gaat. Hartelijk bevelen we dit werk aan. Geloofsbezwaren opgelost door Wil helmus a Brakel, voor tegenwoordige lezers verduidelijkt door Ds. H. W. Laman. Uitgave J. H. Kok, Kampen. Indertijd gaf Ds. Laman in het Geref. Kerk blad voor Drenthe en Overijsel citaten uit Bra kels „Redelijke Godsdienst", waarin gehandeld werd over allerlei gemoedsbezwaren. Toen kwam de gedachte bij ons op dat het wel goed zou zijn, wanneer die citaten in een boekje wer den verzameld en uitgegeven. Aan dien onuitge sproken wensch is door de uitgave van het hier boven genoemde werkje van 70 bladzijden vol daan en gaarne bevelen we het dus ter lezing aan. Wanneer we de opschriften van enkele hoofdstukken noemen zal wel blijken, dat hier vragen worden behandeld, die nog telkenmale weer oprijzen „Ben ik uitverkoren „Ben ik wel bekeerd „Maar uit het verlichte ver stand" „Ongeloof aan de grondwaarheden" „Gebrek aan wasdom". Dit is een boekje om te lezen en dan nog eens te herlezen en daarna nog telkens weer eens ter hand te nemen om besturing te vinden op den weg des levens. HEIJ. Belangrijk boekwerk van Prof. Ridderbos. Naar wij vernemen komt bij den uitgever J. H. Kok te Kampen van de pers het eerste deel van een boekwerk dat zeker de aandacht trek ken zal. Prof. Dr. J. Ridderbos zal achtereen volgens onder den titel Het Godswoord der Profeten in een vijftal deelen alle Profeten be handelen. Het eerste deelVan Elia tot Micha zal met enkele dagen het licht zien. De andere vier deelen zullen achtereenvolgens verschijnen. OFFICIEELE BERICHTEN. Aan de kerken in de Classe Middelburg. Donderdag 20 Maart hoopt ondergeteekende zitting te houden in de consistorie van de Noor- derkerk voor de gewone driemaandelijksche uit- keering en in ontvangstneming van de Emeriti- gelden en ook van de le helft van het classicale quotum, dat vastgesteld is voor dit jaar op 1000.—. Arnemuiden 90.92 en 25.Domburg 27.27 en 7.50 Gapinge 36.37 en 10.— Grijpskerke 100.02 en 27.50 Koudekerke 109.11 en 30.Meliskerke 109.11 en 30.Middelburg 500.09 en 137.50 O. en W. Souburg 145.48 en 40.Oostka- pelle 72.74 en 20.Serooskerke 163.67 en 45.St. Laurens 72.74 en 20. Veere 81.83 en 22.50 Vlissingen 208.21 en 60.Vrouwepolder 72.74 en 20. Westkapelle 18.19 en 5. C. P. POUWER. Noordsingel S 156a. De Kerkeraad van de roepende Kerk van Vrouwepolder deelt mede aan de Kerken van de classis Middelburg, dat op verzoek van De- putaten ad examina een vervroegde Classisver- gadering zal worden gehouden D.V. op Woens dag 9 April. Stukken enz. voor de agenda worden vóór 22 Maart ingewacht bij den eerstondergetee- kende. Namens den Kerkeraad voornoemd, Ds. P. J. O. DE BRUIJNE, Praeses. J. WATTEL, Scriba. Theologische School te Kampen. Ontvangen van Br. B. Schoonaard de contri buties uit Middelburg 69.van Br. Houter man uit Gapinge 13.50. Hartelijk dank. Willen de correspondenten, die nog niet met hun arbeid gereed zijn, bedenken, dat het boek jaar 30 April eindigt? De correspondent Classis Middelburg, J. OLTHOFF. Middelburg, 14 Maart 1930. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Ontvangen van een zuster f 2,— voor het orgelfonds en f 1,voor de verdrukten in Rusland. Met dank. D. Sckeele. Middelburg. Ontvangen van een jeugdige zus ter der gemeente, die vertrokken is naar het land, dat de Heere haar gewezen heeft, f 10,voor de nieuwe kerk. Wij bevelen haar Gode en Zijne alomtegenwoordige genade. Ringnalda. Ontvangen van een catechesante uit Koudekerke voor de Zending f 2.76, gecollecteerd op haar 20sten verjaardag. Met bijzondere ingenomenheid maken wij van deze gave melding omdat het ons zoo goede gedachte lijkt een verjaardag te vieren ook met het houden van een onderlinge collecte voor de Zending en de dank baarheid voor genoten zegen te toonen in een daad die anderen tot zegen kan worden. Eveneens met dankbaarheid ontvangen uit Vrouwe polder, voor het hospitaal de opbrengst van een col lecte op een gecombineerd jaarfeest der J. V. en M. V. f 16.—. Heij. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Jongelingsver. „Calvijn", Vlissingen. Schetsen voor Schriftonderzoek „Het Menschelijk Geslacht" A. B. D. Stroo. Vaderl. Gesch. bl. 42—34 Jrg. Ond. 19. „Staats- gezinden en Prinsgezinden" Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel", Middelburg Afd. A. N. T. Galaten 6. W. v. Moolenbroek. A. R. Art. 10 (3 en 4). De gemeente, het waterschap en de bedrijfsgemeenschap. Ch. J de Wolff. Meisjesvergadering „Nunia" Middelburg. Afd. Hl. Bijb. Gesch. „Profeet, Hoogepriester. Koning" door Sien Berkeveld. Na de pauzeBoekbespreking. RING VLISSINGEN EN OMSTREKEN. Jaarvergadering op D. V. Donderdag 20 Maart 's av. ten 8 uur in de Geref. Kerk te Souburg. I. Rede van ds. Ringnalda te Middelburg, getiteld: „Onze houding tegenover den Messias van het roode Evangelie". II. Jaarverslagen Ringrapporten. Vrije Toegang. M.V. „Meisjesroeping", Middelburg. Huishoudelijke Vergadering. „Dienst en Wederdienst". Geref. Knapenvergadering „Samuël", Middelburg Afd. I. B. G. Joh. 13 3138 en Joh. 14 door vr. Graafhuis K. G. les 1 door vr. Tange. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 16 MAART 1930. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. Heidelb. Catech. Zondag 46. Gasthniskerk 9.30 uur ds. D. Scheele 6 uur ds. D. Ringnalda Hofpleinkerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda 2 uur ds. D. Scheele Noorderkerk 9.30 uur Lezen eener Leerr. 6 uur ds. D. Scheele Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. J. 0. de Bruijne Grijpskerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. H. A. Wiersinga Koudekerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. D. Ringnalda Oostkapelle 9 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. A. C. Heij. Souburg 9.30 en 2 uur dr. G. B. Wurth Veere 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vronwepolder 9.30 uur 2 uur Westkapelle 9.30 uur 2 uur ds. P. J. O. de .Bruijne Lezen eener Leerr. ds. J. E. Visser Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur ds. Joh. de Boer Bruinisse 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Colijnsplaat 9.30 uur ds. F. Staal 6 uur Cand. M. B. van 't Veer Geersflijk 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur ds. U. Elgersma Kamperland 9 en 2 uur ds, F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 5 30 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Cand. M. B. van 't Veer Zierikzee 9.30 en 5.30 uur dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 nnr -ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 u. ds. W.M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Voorber. H. Av. Tbolen 9.30 en 2 uur dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 en 2 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Kapelle-Biezelinge 9 30 en 2 uur Goes 9.30 en 6 uur 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur Heinkenszand 9 30 en 2 uur lerseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Kruiningen 9.30 en 2 uur Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur ds. C. Vonk ds. C. van Scbie Lezen eener Leeir. ds. A. Scheele ds. R. J. v. d. Veen ds. E. Beukema Lezen eener Leerr. ds. Joh. Booij Lezen eener Leerr. ds. J. Koolstra Lezen eener Leerr. ds. M. Wielemaker te Silvolde. CLASSE AXEL. Aardenbnrg 9.30 uur 6.30 uur Axel 9 en 2 uur Hoek 9 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Schoondijke 9.30 uur 2 uur Voortz. Terneuzen 9 30 en 2 uur Zaaraslag 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. ds. J. B. Vanhaelen ds. J. S. Post Lezen eener Leerr. ds. J. B. Vanhaelen Bed. H. Av. en Dankz. ds. D. de Vries Bed. H. Av. ds. D. de Vries Bed. H. Av. en Dankz. ds. S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok heefc voorhanden het zoo juist verschenen werk van Pkof. Dr. RIDDERBOS deel IVAN ELIA TOT MICHA. Prijs geb. f 4,25. Bij inteekening op de 5 deelen, geb. f 3,75 per deel. Fijn van smaak en geur. Prachtverpakking. 's av. ten 8 uur in de GEREF. KERK te Souburg. I. Rede van Ds. RINGNALDA te Mid delburg, getiteld II. Jaarverslagen Ringrapporten. VRIJE TOEGANG. uitnemend fabrikaat, vele registers, fraaie kast, zeer mooie muziek. Betaling met slechts f 6, per maand. Volle garantie. Levering franco huis. Vraagt omgaand inlichtin gen aan het oude bekende adres. 1 5 ROTTERDAM OOSTZEEDIJK 324-332 Verschenen en voorhanden bij Prof. Dr. J. RidderbosHet^Godswoord der Profeten, le deel, van Elia tot Micha, a f 3.75, afzonderlijk ook verkrijgbaar a f 4.25. i Behandeling van alle Bankzaken

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1930 | | pagina 3