Vereeniging voor Geref. Onderwijs BERICHTEN m de Predikbeurten plaatst uwe in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 2 MAART 1930. AdverianiSön te middelburg. Voorstellen voor de a.s. Leden vergadering moeten ingediend wor den vóór WOENSDAG 5 MAART a.s. bij den Secretaris. Het Bestuur, K. HÜIZENGA, Voorz. A. D. LITTOOIJ, Secr. orgel, etc. is aan de orde van den dag. Het komt mij voor, dat dit in verkeerde richting gaat. Tegen een bazar heb ik geen bezwaar, doch dan niet voor de kerk of de diaconie Zoo n bazar is een aanklacht tegen de gemeente en men moest zich schamen om zoo'n bazar te durven publiceeren. Als de noodige gelden alleen op die manier bijeen te brengen zijn, dan hapert er wat in zoo'n gemeente. De vroegere zitplaat senverhuring-per opbod (ook een sensatie keert hier in modernen vorm terug en deze is nog ongelukkiger, wijl Jan en alleman hier het geld in het laadje brengt." Wie zou het daarmee niet eens zijn Ook in dit opzicht moet gewaakt tegen verdoezeling der grenzen. Dat men in het buitenland met ons mee leeft, moge blijken uit het volgende ,,Dr. Wilhelm Kolfhaus te Vlotho in West- falen, vriend van de Gereformeerde Kerken in Nederland, schrijft als redacteur van de Refor- mierte Kirchenzeitung in Duitschland over de in Nederland thans gerezen vraag, of aan de Theologische School te Kampen het recht zal worden gegeven, den theologischen doctorsgraad te verleenen. De komende Synode der Gerefor meerde Kerken moet in Augustus over deze kwestie beslissen. Dr. Kolfhaus nu schrijft aldus: „Gelijk in Holland de gewoonte is, beginnen de hoofden allengs reeds verhit te worden en profiteert men booze dingen, wanneer de Kam penaars hun zin niet krijgen. Ik geloof niet, dat een gevaarlijke strijd uitbreken zal. Daarvoor zijn de professoren te Kampen veel te verstan dig. Maar voor een buitenstaander is het niet makkelijk te begrijpen, waarom de vrienden der Vrije Universiteit den Kampenaars de vreugde willen bederven. De theologische faculteit te Amsterdam onderscheidt zich, in haar eischen aan de studenten, in niets van die te Kampen, en waarom Amsterdam de studenten uit Kampen die zouden willen promoveeren, dwingen wil naar Amsterdam te komen, is niet recht te be grijpen. Voor den opbouw der kerk is het in elk geval een schade, als men over dergelijke uiterlijkheden gaat twisten, alsof werkelijk aan de versiering van het visitekaartje met een ,,dr." zoo ontzaglijk veel gelegen is"." -Beweegredenen. De classis Zwolle be sloot, bij candidaten, die praeparatoir wenschen te worden onderzocht, het „onderzoek naar de beweegredenen" voortaan aan het examen te doen voorafgaan, in de volle vergadering der classis. Te Oosterbeek werd ontvangen een le gaat voor de Geref. Kerk en haar Diaconie elk groot 1000. Te Scheveningen is gecollecteerd een gift van 1000.te verdeelen tusschen Kerk en Diaconie. De (Am.) Wachter bevat een rapport van deputaten ter behartiging der geestelijke belangen onzer stamgenooten in Zuid-Amerika, waaruit het volgende wordt overgenomen „Het werk van.Ds. Sonneveldt in de gemeen ten en geregelde vergaderplaatsen, uitvoerig ge rapporteerd aan de vorige Synode, gaat nog gezegend voort, en werd gesteund als voorheen. De statistiek berust bij Dr. Beets, en zal wel gepubliceerd worden na zijn tehuiskomst van China, tegelijk met een volledig verslag van de financiën, enz. Ook de voorbereidende stappen tot uitvoering der gedane belofte werden gezegend. Na be hoorlijke kennisgeving in Wachter en Banier werd een geschikte medewerker met Ds. Sonne veldt gevonden in Student B. Bruxvoort. Depu taten kunnen hem en zijne aanstaande levens gezellin (een dochter van Zendeling Fryling) met vrijmoedigheid aanbevelen. Na de ver spreiding van een vriendelijk en dringend ver zoekschrift kwamen en komen de noodige mid delen moedgevend in." Een verblijdend bericht. IC. B. S. OFFICIEELE BERICHTEN. Ondergeteekende bericht hiermede aan de kerken in de classis Middelburg, dat hij D.V. Donderdag 6 Maart zitting houdt in de con sistorie der Noorderkerk des voormiddags van 1112 uur tot het in ontvangst nemen van de collecte voor de Zending onder de Joden. De classic. Correspondent, S. DEN HARTIGH. Middelburg, 28 Februari 1930. Nieuwerkerk (Z.), 24/2/1930. Onze innige begeerte van kerkeraad en gemeente tot het ver krijgen van een eigen Herder en Leeraar naar de Geref. Kerk te Nieuwerkerk (Zeeland), is door het bedanken van Dhr. I. de Wolff, Cand. te Middelburg, weder niet mogen gelukken. Schenke de Koning der Kerk spoedig den man zijns raads. Is ons aller wensch. A. J. ROTTE. Theologische School te Kampen. Met vriendelijken dank ontvangen van den correspondent J. v. d. Bosse de contributies uit St. Laurens, 34.50. Mag ik van deze gelegen heid gebruik maken om de correspondenten, die nog niet afdroegen, er aan te herinneren, dat de contributies uiterlijk 30 April door mij behooren te worden afgedragen aan den penningmeester der School. De Correspondent van de Classis Middelburg, J. OLTHOFF. Middelburg, 28 Februari 1930. KORT VERSLAG van de vergadering der classis Zierikzee op 19 Februari '30. 1. Ds. van der Ende opent de vergadering laat zingen Ps. 121 1, leest Efeze 1 vs. 16 einde, en gaat voor in gebed. 2. De credentiebrieven worden nagezien. Alle kerken blijken vertegenwoordigd. Ooster- land en Wissekerke vaardigden een diaken af nadat de redenen gehoord waren, werd aan dezen brs. keurstem verleend. De kerken van Brouwershaven, Haamstede en Zonnemaire brengen een instructie ter tafel. 3. In het Moderamen nemen zitting Ds. van der Ende, praeses Ds. de Boer, scriba Ds. Elgersma, assessor. 4. Notulen worden met kleine wijziging goedgekeurd. 5. De begrooting wordt vastgesteld op 300. 6. De zaak van het Hospitaal wordt bespro ken en weer bij de kerken aangedrongen. 7. Rapport kerkvisitatie over Bruinisse, Oos- terland en Nieuwerkerk. 8. Rapport evangelisatie. Er zal in Ouwer- kerk geëvangeliseerd worden door de predikan ten op den zelfden datum als waarop zij een vacaturedienst vervullen in Bruinisse, Oosterland of Nieuwerkerk. Op volgende vergadering zal de evangelisatie commissie weer met andere voorstellen komen. Ds. Elgersma vraagt en verkrijgt ontslag uit genoemde commissie. 9. De behandeling van de instructie van Brouwershaven wordt uitgesteld tot de volgende vergadering. De instructie hield in „De classis Zierikzee, betuigt adhaesie aan het Minderheidsrapport in zake het promotierecht der Theol. School, en brenge dit ter kennis van de Partic. Synode van Zeeland e.k. met verzoek er bij de Generale Synode op aan te dringen de wetenschappelijke opleiding aan de Theol. School tot volle ont wikkeling te laten komen, door aan die inrichting de doctorale studiën in te stellen en de gelegen heid tot promoveeren te openen. 10. Bij instructie vraagt en verkrijgt een an dere kerk advies. 11De instructie van Haamstede wordt niet in behandeling genomen. 12. Ingekomen stukken a. van Dep. der Gron. Synode inzake evan gelisatie in Beligië b. van Br. Postma te Harlingen. Beide stukken voor kennisgeving aangenomen. 13. Nazien van boeken. 14. Rondvraag naar art. 41 K.O. 15. Regeling vacaturebeurten. 16. Rondvraag a. Br. Dees spreekt over de Ouderlingen Conferentie en wekt tot bezoek daarvan op b. Ds. Elgersma vraagt om een rapport op de classisvergadering inzake den arbeid voor Hulp behoevende Studenten. Rapport zal worden uit gebracht c. Dr. van Lonkhuijzen vraagt naar de mo gelijkheid en wenschelijkheid van een Classicalen Zendingsdag. Een commissie hiervoor wordt be noemd. 17. Lezing korte notulen. 18. De assessor gaat voor in dankzegging, waarna de praeses de vergadering sluit. Op last der classis, U. ELGERSMA. VERGADERING van den Kerkeraad (Smal). Middelburg, 27 Februari 1930. Praeses Ds. D. Ringnalda. Aanwezig 22 broeders. Praeses opent de vergadering, laat zingen Ps. 65 vers 1, leest Matth. 16 vers 1319 en gaat voor in gebed. Notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken Een verslag van het Te huis voor Militairen „Generaal Schoch" voor kennisgeving aangenomen een schrijven van de kerk te B. inzake een dooplid met attestatie naar onze gemeente overgekomen een idem inzake een lid met attestatie overgekomen van de kerk te V., beiden worden aangehouden een schrij ven van de kerk te N. inzake de terugzending van een haar toegezonden attestatie, voor ken nisgeving aangenomen een schrijven van N. H. Kerk te V. om toezending doopsbewijs van een dooplid, zal worden beantwoord een verzoek om steun verwezen naar de desbetreffende com missie Rapporten inzake de herziening der li turgie en inzake betere voor-opleiding aan de commissieleden ter hand gesteld. Woensdagavondcommissie Een aangevraagde attestatie en een doopattest toegestaan, een in gekomen attestatie aanvaard. Algemeene rapportenrapport van de laatst gehouden classisvergadering, rapport betreffende een zuster die tot de gemeenschap der kerk wenscht te worden toegelaten, een gelijkluidend rapport betreffende een broeder, en een des betreffend rapport aangaande een zuster. Een voorstel om op Vrijdag 14 Maart a.s. het onderzoek van de belijdenis-catechisanten te doen plaats hebben, wordt aangenomen. Rapporten betreffende de belijdenis-catechi santen worden uitgebracht. D.V. Zondag 6 April a.s. zal in de Hofplein en Noorderkerk en Zondag 13 April in de Gast- huiskerk de viering van het H. Avondmaal wor den gehouden, en de daaraan voorafgaande Zon dag voorbereiding. Door de jeugdouderlingen wordt rapport uit gebracht betreffende hun arbeid. Volgende week breed. Rondvraag. Dankzegging. Sluiting. De Kerkeraad. BOEKAANKONDIGING. Jaarboekje van het Verband van Evangelisatie-commissies van Geref. Kerken in Nederland 1930. Uitgever W. D. Meinema, Delft. Het is ons een genoegen dit handige boekje aan te kondigen. Saamsteller daarvan is Ds. D. Ringnalda te Middelburg, die o.i. er in geslaagd is een duidelijk overzicht te geven van den Evan gelisatie-arbeid uitgaande van Geref. Kerken. Men vindt hier het Reglement van het Ver band Iets over de totstandkoming en de werk zaamheid van het Verband een Alphabetische statistiek van de bij het Verband aangesloten Geref. Evangelisatie-commissies een Algemeen overzicht. Ds. Hagen gaf een artikel over De organisatie van den Evangelisatie-arbeid Prof. Grosheide over „Als lichten in de wereld" de heer P. Storm over „Straatprediking". Dit boekje zal er ongetwijfeld toe meewerken, dat al meer het belang van Geref. Evangelisatie wordt ingezien en dat die arbeid al beter ge regeld wordt. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Ontvangen voor Zeeland's School- kulp f 1,'k Hoop het door te geven aan ds. Scheele van Kapelle. Met dank. D. Scheele. Middelburg. De collecte, gehouden Maandag avond, voor het kerkje te Mechelen heeft opgebracht f 54,10, 1(5 francs en 15 centimes. Hartelijk dank. Het Comité voor België. Middelburg. Ontvangen van N. N. een gift van 10 gulden voor onze Chr. Volks-Bibliotkeek. Hartelijk dank. Wie volgt? J. P. Andriesse, Penn. Terneuzen. Ontvangen Collecten uit de Classis Axel voor Evangelisatie België van de navolgende kerken Aardenburg f 10,81 Axel f 60,17 Hoek f 14,52; Oostburg f 17,06 Terneuzen f 84,43 Schoon- dijke f 34,06. Gift van de Geref. Kerk Terneuzen f 10,en f 5,voor Evangelisatie België. M. Riemens. ZENDING. V 1 i s s i n g e n. Met hartelijken dank ontvangen van Ant. Maas Antz. 100 halve centen en een pakje zilverpapier, capsules, sigarenbandjes en één Ameri- kaansche postzegelvan familie L. een jaargang Schouwvenstersvan Jo van Dijbe een zakje zilver papier, terwijl verder voor verkochte capsules, zilver papier, plaatjes, postzegels enz. enz. werd ontvangen f 0.15, fl.f 0.10, fl.en f 1.75. Natuurlijk zorgen de kinderen er voor dat ik weldra weer veel te ver- koopen heb, dat is afgesproken. Namens de Zendings-commissie, W. Karreman, Penningm. Oost- en West-Souburg. In hartelijken dank ontvangen voor de Zending 100 halve centen en een pakje zilverpapier en capsules van Marie Lorier en nog een pakje zilverpapier van Greta v.d. Peijl. Namens de Zendings-commissie, A. J. van Noorden, Penningm. VERANTWOORDING VAN GIFTEN. Het verzoek van verleden week heeft geholpen, want, nu kan worden bericht de ontvangst van f 10. uit St. Laurens en van f2.50, toegezonden door J. te M. Hartelijk dank en met vriendelijke aanbeveling van Zeeland's Schoolhulp. Elke grootere of kleinere gift is welkom. Kapelle-Biezelinge, 26-2-'30. A. Scheele. RUSTHUIS MIDDELBURG. Ontvangen door tusschenkomst van Boekh. Fanoy, uit Amerika, f 0,81 van een Oud-Middelburger voor de Radio. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Jongelingsver. Dr. Lützen Wagenaar, Middelburg. Afd. A. Organisatie Zending door vr. J. Slotema. K. G. 6. Naar de Reformatie door vr. J. v. d. Welle Afd. B. O. T. Schets 19. Jakob en Laban, dooj.- vr. A. Tange. M. 0. Schets 8. Plaats der vrouw in het sociale leven door vr. H. Ton. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel", Middelburg Afd. A. Schriftstudie: Viij onderwerp, vr. Ch. J. de Wolff. Vad Gesch. Sch 27. De vruchten van het Libe ralisme, vr. C. Polderman. Afd. B. Zending. „De nieuwe koers" C. Antheunisse. Voordracht, C. Hondsmerk. Vad. Gesch. schets 28, P. Wisse] Improvisatie, D. de Graaf. Meisjesvergadering „Nunia" Middelburg. Afd. III. Bijb. Gesch. „Verraden" door Bets Watlel. Vad. Gesch. „Stadhouder Willem IV" door Cor v. d. Moer. Geref. Jongelingsverg. „Calvijn", Vlissingen. Geloofsbelijdenis, Art. 29„Van het onderscheid en de merkteekenen der ware en valsche kerk" H. B. Woltering. Anti-Rev. Beginselen, Art. X, Schets IV„Het Waterschap en de Bedrijfsgemeenschap" C. de Kleik. Geref. Knapenvergadering „Samuël", Middelburg. Afd. II. Bijb. Gesch. „De Paaschmaaltijd" door vr. Boon. Kerk. Gesch. „De Zending" door vr. de Wolf. Afd. III. B. G. Les 214 „De Paaschmaaltijd", door vr. C. Adriaanse. V. G. Les 41 „Weer zonder Stadhouder" door vr. Graafhuis. PROPAGANDA-AVOND DER M. G. J. C. op Maandag 3 Maart in de Gasthuiskerk. Inleiding Afgodsbeelden van Micha. Behandeling van door jongelui gestelde vragen. Aanvang 8 uur. Het Bestuur. Classe Middelburg MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. Heidelb. Catech. Zondag 44b. Gasthuiskerk 9.30 uur 6 uur Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Lezen eener Leerr. ds. D. Ringnalda ds. D. Scheele ds. D. Scheele ds. D. Ringnalda dr. G. B. Wurth 's av. in dit kerkgebouw zitplaatsen vrij. Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur ds. P. J. 0. de Bruijne 2 uur Lezen eener Leerr. Grijpskerke 9 en 2 uur Cand. v. d. Veer Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2 uur ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. J. F. de Gier te Zuidwolde. Souburg 9.30 en 2 uur dr. G. B. Wurth Veere 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. J. 0. de Bruijne Westkapelle 9.30 uur ds. J. E. Visser Bed. H. Av. en Dankz. Classe Zierikzee Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 9.30 en 2 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geers.lijk 9.30, 2 en 6 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Oosterland 9.30 en 2 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Joh. de Boer Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. U. Elgersma ds. F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr. ds. Z. Hoek Lezen eener Leerr. ds. J. B. Vogelaar Lezen eener Leerr. dr. J. van Lonkhuijzen Lezen eener Leerr. Classe Tholen Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 Bergen op Zoom 9.30 uur 5.30 uur Krabbendijke 9 en 2 uur Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Tholen 9.30 en 2 uur Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur uur ds. J. Spoelstra Lezen eener Leerr. ds. W. M. Ie Cointre ds. A. Andree dhr. K. de Vries ds. C. A. Vreugdenhil dr. C. Veltenaar Lezen eener Leerr. Classe Goes Baarland 9.30 en 2 uur ds. C. Vonk Borssele 9.30 en 2 uur ds. C. van Schie Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leeir. Kapalle-Biezelinge 9.30 en 2 uur ds. A. Scheele Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur ds. L. Horvath Heinkenszand 9.30 en 2 uur ds. Joh. Booij lerseke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. 6 uur ds. A. Scheele Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Cand. I. de Wolff te Middelburg. Classe Rxel Aardenburg 9.30 en 3 uur Axel 9 en 2 uur Hoek 9.30 en 2 uur- Lezen eener Leerr. ds. J. S. Post ds. J. B. Vanhaelen Voorber. H. Av. Oostburg 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Schoondijke 9.30 en 2 uur ds. D. de Vries Nam. Biduur voor het gewas. Terneuzen 9.30 en 2 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2 uur ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1930 | | pagina 3