Predikbeurten jf Officieele Berichten. BOEKAANKONDIGING. Verantwoording uan Liefdegauen. Vereenigingsleuen. in de Gereformeerde Kerken in Zeelanp op ZONDAG 23 FEBRUARI 1930. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel kelijkste etenswaren bevat, helpt niet alleen in den stoffelijken nood, maar sterkt ook den ont vanger in het geloof„daar buiten die grens- muren van Sowjet Rusland leven nog christenen, die aan ons denken, want wie helpt, bidt ook voor ons". En dat geeft geloofskracht om vol te houden ook onder het goddelooze bewind, dat dag aan dag ontelbaren onuitsprekelijk veel leed brengt. Dringend noodig is de bede, dat de christenen onder het kruis niet bezwijken, dringend noodig zijn de gaven, opdat de hon ger niet de menschen wegrukke, die de gemeen te dragen. Voorts zijn ook giften noodig om zoo mogelijk geschriften aan te kunnen schaffen, die de hon gerende zielen van brood- en den worstelende zielen van de wapenen des geestes voorzien. Wel loert het oog der goddeloozen op ieder ge schrift met een godsdienstigen inhoud om het in beslag te nemen. En toch is het gelukt ette lijke geschriften aan de goede adressen te doen bezorgen. Als iedere bioscoop tallooze druk werken uitdeelt om enkele bezoekers te winnen, moeten wij christenen dan ook niet den moed hebben vele geschriften te zenden, ook al we ten wij, dat slechts enkele hun bestemming berei ken Want ieder godsdienstig geschrift is een bron van verkwikking voor velen en daarom wordt ook voor dit werk de liefde der mede christenen ingeroepen. Gij, die ongehinderd uw godsdienstoefeningen kunt bijwonen, gij, die ge makkelijk met God's woord in aanraking kunt komen, gij, die een Overheid hebt, die als die naren Gods uw land bestuurt, gij, die uw dage- lijksch brood iederen dag ontvangt, denkt aan hen, wien dit alles ontbreekt, omdat zij onder een Gode-vijandig bewind leven moeten en wier lijden niet zal ophouden zoolang dit bewind over hen regeert. Deze oproep om steun, uitgaande van Dr. Schabert te Riga, welke zelf zwaar onder het bolsjewistisch bewind geleden heeft en nu de actie ten behoeve van de noodlijdende prote stanten in Rusland leidt, spreekt voor zich zelf. Waar onder medewerking van den Internatio nalen Bond voor Inw. Zending in verschillende landen voor Rusland gelden bijeen worden ge bracht, vertrouwen wij, dat de Nederlandsche Christenheid niet achter zal willen blijven. Gelden gelieve men bij voorkeur te zenden aan den penningmeester van het Nederlandsche Comité, den heer G. J. K. Baron van Lynden te Soestdijk (postrekening No. 3091). Het Comité, A. J. DA COSTA, Amsterdam. Mr. A. DE GRAAF, Zeist. Prof. Dr. F. W. GROSHEIDE, Amsterdam. Dr. W. G. HARRENSTEIN, Amsterdam. Ds. J. A. VAN LEEUWEN, Heemstede. Jhr. M. C. T. VAN LENNEP, Bussum. G. J. K. BARON VAN LIJNDEN, Soestdijk (Postrek. 3091). Prof. Dr. J. W. PONT, Bussum. Prof. Dr. V. H. RUTGERS, Amsterdam. Mr. Dr. C. F. SCHOCH, Amsterdam. Prof. Dr. J. R. SLOTEMAKER DE BRUINE, Wassenaar. Dr. J. TH. DE VISSER, 's-Gravenhage. W. DE VLUGT, Amsterdam. Dr. B. WIELENGA, Amsterdam. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Vrijdag 28 Februari, 's avonds iy2 uur. De secretars. Provinciale Diaconale Conferentie 1930. Met de kroonjaren vergaderen de diaconiën der Gereformeerde Kerken in Zeeland in de hoofdstad der Provincie. Als tenminste de Ge reformeerde Kerk van Middelburg aan de Con ferentie gastvrijheid wil verkenen. Maar hieraan twijfelt niemand en dus zal dit geen beletsel worden. De vraag echter „wat zijn de levende vra gen van dezen tijd" zullen de diaconiën voor het Comité dienen te beantwoorden. Dit kan dan daarmede rekening houden bij het vragen van referenten en bij het uitnoodigen van inleiders der vragenbespreking. Vooral voor de referenten moet het Comité tijdig weten, waarover men gaarne wil hooren refereeren. De wenschen en verlangens en de vragen, ze zijn er wel, dit blijkt telken jare op de gezellige en leerrijke confe renties. Men geve hiervan nu ook kennis aan het Comité. Adres en datum zijn te vinden in de advertentie in dit nummer. Indien de kerkelijke barmhartigheid zijne plaats morgen terug te komen. Zoodra ze weer op het bureau waren, wenk te de Inspecteur Van Ransdorp in een zijkamer. „Wat de jongen verteld heeft, klopt allemaal", zei hij. „Ik heb met Baron Adelhof getelepho- neerd en hij heeft werkelijk diens kind van een wissen dood gered. Ook is het waar, dat hij thuis heel slecht behandeld is. Zijn ouders staan buitengewoon slecht bekend. En wat vindt U nu, dat we met den jongen moeten doen," vroeg hij z'n bezoeker. „Mijn vrouw en ik zouden hem graag bij ons willen houden, voorloopig althans", luidde het antwoord. „Wij hebben geen kinderen en hou den er toch zooveel van. En bovendien, Arnold maakt een prettigen indruk. Het schijnt ons een lieve, gewillige jongen te zijn." „Dan vind ik het het beste", hernam de In specteur, „dat van hieruit geschreven wordt, dat de jongen gevonden is, dat hij door vriendelijke menschen in huis is genomen, waar hij voorloo pig kan blijven. Indien ze meer bijzonders willen weten, of hem terug willen halen, dat ze hem dan van hier kunnen halen." „Zou U dat laatste maar niet weglaten „Wat „Wel dat ze hem van 't bureau kunnen ha len." „Neen, dat mag niet, want het blijft ten slotte hun kind." Nadat vader Kardoes op den bewusten avond, toen Arnold afscheid van hem had willen ne men, nog een tijd had gebromd, was hij naar binnen gegaan en had de deur gegrendeld met wil behouden moet ze levend zijn en leven too- nen. Ze is dit om Christus' wille en tot Godes eer verplicht. Ontvangen collecten voor de Verstrooide Gereformeerden in Indië van de kerken in de classis Middelburg Arnemuiden '29.50; Domburg 11.81 Ga- pinge 6.67 Grijpskerke 28.65 Koudekerke 20.69 St. Laurens 15.47 Meliskerke 18.82; Middelburg 120.04 Oostkapelle 15.18 Se- rooskerke 30.92 Souburg 29.88 Veere 19.92 Vlissingen 81.25 Vrouwepolder 17.83; Westkapelle 5.41. De classic. Correspondent, S. DEN HARTIGH. Middelburg, 21 Februari 1930. Schriftelijke cursus voor theologische ontwikkeling op Gereformeerden grond slag, door het instituut „Gerito" te Vlaardinger-Ambacht. Men zond ons een prospectus en leerplan van het hier bovengenoemd Instituut. De be doeling van dit Instituut wordt in het opschrift al duidelijk aangegeven. Door schriftelijke lessen wil men op eenvoudige wijze de kennis van de Geref. beginselen vermeerderen. Bij dien arbeid heeft men dan vooral op het oog, ouderlingen, diakenen, onderwijzers, Zondagsschoolonder wijzers, leden van Mannenvereenigingen enz. Als leeraren treden daarbij op Ds. N. Buffinga Ds. W. A. van Es Ds. D. B. Hagenbeek Ds. Joh. Jansen en Dr. S. O. Los. De vakken waar in onderwijs zal gegeven worden zijn Exegese en Inleiding tot de Boeken van het N. Testa ment Dogmatiek en Inleiding tot de Boeken des O. Testaments Heilige Geschiedenis van O. en N. Testament Kerkgeschiedenis en Kerk recht Ethiek en Geestelijke Secten en Stroo mingen eindelijk ook Nederlandsche en Duit- sc.he taal. Vermeerdering van kennis aangaande de Geref. beginselen is zeker gewenscht. De man nen die als leeraren aan dit Instituut optreden zijn zeker wel bekwaam voor hun taak. We hebben echter over de resultaten van een schrif telijken cursus wel eens hooren klagen en be twijfelen dus wel eenigszins of langs dezen weg veel zal worden bereikt. We vragen ons af of, wanneer iemand het geld dat hij voor dezen cursus moet uitgeven, zijnde 75.de cur sus duurt drie jaar a 25.per jaar ge bruikt om standaardwerken te koopen, hij daar aan niet meer zal hebben. Maar misschien zijn er ook in onze provin cie, die op deze wijze probeeren willen hun kennis te vermeerderen en te verfrisschen en daarom geven we het adres hier op. Men melde zich dan aan Instituut „Gerito", Vlaardingen. HEIJ. Beter Zangonderwijs op de lagere school, door F. Pijlman. Over dit onderwerp worden in dit brochure- tje van 8 bladzijden, behartigingswaardige din gen gezegd. HEIJ. Jaarboekje van de Geref. Kerk van Middelburg. 1930. Uitgave Littooij Olthoff. Dit practisch-ingerichte boekje bleek „in een bestaande behoefte te voorzien", zoodat tot een uitgave ook voor 1930 besloten werd. Voor de leden der Geref. Kerk in Middelburg is het een goede gids door de vele meedeelingen over het kerkelijk leven. Wanneer een kerk grooten om vang krijgt is zoo'n jaarboekje onmisbaar. Uit de rijke geschiedenis van Middelburgs Geref. Kerk doet Ds. Ringnalda enkele interessante meedeelingen over de Voorgeschiedenis. De lijst van predikanten op bl. 28 moet een volgend jaar uitgebreid worden en dan in overeenstem ming gebracht worden met de geschiedenis van de Geref. Kerk van Middelburg, die haar eer sten predikant kreeg in Gelein Jansz d'Hoorne. Ook misten we elke meedeeling over het kerk verband. De Geref. Kerk van Middelburg staat toch niet op zichzelve, maar leeft in classicaal, provinciaal en generaal verband. En het ver staan daarvan kan bij de leden bevorderd wor den wanneer ook over dat verband enkele mee deelingen in het Jaarboekje worden opgenomen. De Macedoniër. Zendingstijdschrift. Uitgave Edzo Venema, Groningen. De Macedoniër begon in Januari zijn nieuwen de vriendelijke opmerking, dat de jongen dien nacht dan maar buiten moest blijven. En eenige oogenblikken later sliepen vader en moeder, alsof er geen Arnold bestond. Den anderen morgen bij het opstaan, haastte hij zich toch om buiten te kijken, of de jongen daar misschien ergens zat en toen hij niets vond, kwam er iets in z'n hart, wat naar ongerustheid zweemde en hij nam zich voor den avond van dien dag, als hij klaar was met z'n arbeid, eens op onderzoek uit te gaan, als het verloren schaap dan ten minste nog niet terecht was. Enkele borrels, na afloop van z'n dagtaak, spoelden dat goede voornemen echter weg. Toen de moeder 's morgens wakker werd, ging ze werktuiglijk naar het bed van den jongen toe, om hem te roepen. Het was altijd de gewoonte, dat het kereltje vroeg opstond om de broertjes en zusjes aan te kleeden. Moeder ging dan nog een poosje onder de wol. Toen ze het bed leeg vond, uitte ze eenige ruwe woorden ze moest nu zelf de kleintjes wel helpen. Den volgenden dag overlegden vader en moe der nog even, wat hun te doen stond. Ze kwa men echter tot het besluit, dat de jongen wel weggeloopen zou zijn en wel ergens anders den kost zou opdoen. Als hij naar huis verlangde, zou hij wel terugkomen. In elk geval lag het niet op hun weg om hem na te loopen. (Wordt vervolgd) Jaargang. Dit eerste nummer bevat de volgende artikelen Zendingsoverzicht door D. Pol; Spon tane uitbreiding van de kerk door A. Pos Iets over Magie door B. Alkema en Van mijn Uit kijk door D. Pol. Cijfers en Feiten. Uitgave N.V. De Graafschap, Aalten. Deze gids voor het politieke en sociale leven gaat door met belangrijke krantartikelen te ver zamelen en te bewaren. Over verschillende ern stige verschijnselen wordt hier licht geworpen. HEIJ. Koudekerke. Ontvangen uit het busje van Leuntje en Jans Wielemaker Fr.d. f 2,20,/2 voor de Zending. Daarvoor hartelijk dank. Ds. Heij. COMITÉ PARAKAN. Door bovengenoemd comité is in de plaats van Mevr. Huizenga die voor deze functie bedankte, als penningmeesteresse benoemd. Mevr. Heij—Goslinga, Geref. Pastorie Koudekerke (W.) ZENDING. Vlissingen. Met bartelijken dank werd ont vangen: van „de jongens" van A. Steketee een flink pak tbeelood; vau Joha Huser (Bloemenlaan) 55 halve centen, een pakje capsules en zilverpapiervan Teupke, Tinie en Jootje Koetje elk een dubbeltje en van de drie Koetjes samen een pak zilverpapiervan Jan en Sjaak Sanderse een pakje zilverpapier en van broeders diakenen uit de collecte van 10 dezer een rijksdaalder. Mooi zoo, goed voorgaan enz Namens de Zend ngs-oommissie, W. Karreman, Penningm. VERANTWOORDING VAN EEN GIFT. Ondergeteekende beiicbt met bartelijken dank ont vangen te hebben van N. N. te 0. een gift van f 10. voor Zeeland'sSchoolbulp. Hulde aan die trouwe N. N. Voor verdere toezending houdt ondergeteekende zich aanbevolen. Als alle Zeeuwen, die dat missen kunnen eens een grootere of kleinere bijdrage zonden Kapelle-Biezelinge, 21-2-'30. A. Scheele. Meliskerke. In dank ontvangen voor de Zen ding uit het busje van L. Vlieger f 7.20Adra Dekker Jd f 3 55 en Cora Clarisse f 3.05. K. Polderman, Penningm. Geref. Jongelingsverg. „Calvijn", Vlissingen. Gew. Gescb. 0. T., bl. 4036 Jrg. Ond. 63 „Jehu's Huis" 2 Kon. 9, 10—13,2 Kon. 14 23—29, 15 8-12, M Meeuwsen. Kerk-Geschiedenis, bl. 3040 JrgOnd. 13, „Verdonkering" P. Woltering. Meisjesvergadering „Nunia" Middelburg. Afd I. Bijb. Gesch. Jeruzalem's toekomst, door Jaantje van Ouwerkerk. Vad. Gesch. Stadhouder Willem III, door Emmy van Sluijs. Afd. III. Bijb. Gesch.„De toekomst der wereld" door Rie de Vos. Na de pauze Vrije werkzaamheden. Geref. Mannen-Ver. „Dr. Herman Bavinck" verga dert D. V. op Vrijdag 28 Februari 's avonds 8 uur 15 minuten in de Consistorie der Hofpleinkerk. OnderwerpArt. 34 en 35 Ned. Geloofsbelijdenis. Inleiderdhr. W. Willeboordse. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel", Middelburg Afd. A. en B. Geref. Jongelingsver. Dr. Lützen Wagenaar, Middelburg. AfD. A. en B Gecombineerde Vergadering Zondag 23 Februari, spreker ds. D. Scheele. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel" Middelburg. Afd. B. G. B. art. 5 door C. Hondsmerk. Voordracht door B. Lamper. K. G. Schets 5, door C. Govertse. Memorisatie door J. C. de Wolff. Geref. Knapenvergadering „Samuël", Middelburg. Afd. I. B. G. Les 212, Matth. 2442—5 en Matth. 25 door vr. Van As. V. G. Les 39 en 40 door vr. De Rijke Sr. Afd. II. Bijb. Gesch. door vr. D de Vos. Kerk. Gesch. door den leider. Afd. III. B. G. Les 213, „Verraden" door vr. Verspoor. V. G. Les 39 en 40. „Stad zonder Koning Willem III", door vr. Winter. M.V. „Meisjesroeping", Middelburg. Gew. Gesch. Schets 32 (1 en 2) Oud-Test. Manasse, Ammon, Josia. Referaat Jaarboekje 1925. Dienst en wederdienst. VERGADERING van het Comité voor de te houden Bazar op Dinsdagmiddag 18 Februari in de Hofpleinconsistorie. Na gebed, spreekt ds Ringnalda een hartelijk woord van welkom, namens de beide dames, die de zusters der gemeente hebben opgeroepen om te komen tot de oprichting van een bazar. Het Comité wordt samengesteld uit de navolgende dames, die elk een kransje vertegenwoordigen Van Aalst Huizenga Schoonaard Antheunisse Rini Huizenga Tevel Arnoldi Lefebure Timmermans De Clercq Leijnse Verhage Van Dort Jaantje Leijnse Vermeulen Flipse Meijer Wagenaar Bep Graafhuis Nellie de Plaa Walraven Marie Hendrikse Ringnalda de Wolff Heuseveldt Sanderse Scheele Met acclamatie werden tot bestuursleden benoemd de dames Ringnalda en Scheele. Gekozen werden door het Comité tot bestuursleden de dames Van Dort, Huizenga en Timmermans. Rondvraag na dankzegging door ds. Scheele, wordt de vergadering gesloten. Het Comité. Het Bestuur is aldus geconstitueerd P. A. ScheeleBouwman, presidente. M. RingnaldaRotteveel, vice-presiden te M. van DortTange, Secretaresse. A. Timmermans, penningmeesteresse. M. HuizengaBijlenga, algem. adjunct. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Gasthuiskerk. Heidelb. Catech. Zondag 44. Collecte voor verschillende doeleinden. ds. D. Ringnalda ds. D. Scheele ds. A. Lauwers te Brussel, ds. D. Ringnalda ds. D. Scheele ds. A. LauwerB Lezen eener Leerr. ds. D. Ringnalda Lezen eener Leerr ds. J. E. Visser Gasthuiskerk 9.30 uur 2 uur Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 uur 2 uur Domburg 9.30 uur 2 uur Herdenking 55-jarige institneering der gemeente. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr 2 uur ds. P. J. O. de Bruijne Grijpskerke 9 en 2 uur Cand. van Maaien van Loenen. Koudekerke 9 uur ds. A. C. Heij 2 uur Lezen eener Leerr. St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. A. C. Heij Oostkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 6,30 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. E. Douma Bed. H. Av. en Dankz. Souburg 9.30 en 2 uur ds. J. B. Vanhaelen van Hoek. Veere 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur ds. P. J. O. de Bruijne 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 uur ds. J. E. Visser Voorber. H. Av. 2 uur Lezen eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 uur ds. Joh. de Boer Bruinisse 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur dr. J. van Lonkhuijzen Geersdijk 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur ds. U. EIgersma Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende Bed. H. Av. en Dankz. 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Geen opgaaf ontv Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 u. ds. W. M.le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 9.30 en 2 uur ds. J. Runia te Arnemuiden. Tholen 9.30 en 2 uur dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil Baarland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur ds. C. van Schie Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur ds. A. Scheele Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur ds. L. Horvath Heinkenszand 9.30 en 2 uur ds. Joh. Booij lerseke 9.30 en 2 uur ds. C. Vonk Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. 5 30 uur Ds. A. Scheele Biduur nood der Christenheid. Kruiningen 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Cand. M. Kamper te Alphen a. d. Rijn. Aardenburg 9.30 en 3 uur ds. J. S. Post Axel 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Hoek 9 30 en 2 uur Cand. J. D. van Ginhoven te Middelburg. Oostburg 9.30 en 2 uur Cand. G. Melles te Zwolle. Schoondjjke 9.30 en 2 uur ds. Vreugdenhil te Meliskerke. Terneuzen 9.30 en 2 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2 uur ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1930 | | pagina 3