Predikbeurten Officieele Berichten. Verantwoording uan Liefdegaven. Vereenigingsleuen. in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 19 JANUARI 1930. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes ft x e I De aanbieding van onze belijdenis op den Rijksdag in 1566 is in ieder geval een gebeur tenis der reformatie en van ons land van geene kleine beteekenis is te achten. De banier der Gereformeerde waarheid werd daardoor gesteld tot in 't midden van 't Duitsche Rijk. K. v. d. ENDE. DE JOODSCHE EN DE VRIJE UNIVERSITEIT. Joden hebben toch altijd iets bijzonders. Merkwaardig is hun helder inzicht in tal van aangelegenheden. Telkens weer heeft het bewondering weten af te dwingen, in Egypte, in Babel, in Perzië, in Europa, of waar de joden maar verkeerd heb ben. Enkele jaren geleden is er weer een treffend bewijs van geleverd. Nauwelijks toch werd den joden de mogelijkheid in 't vooruitzicht gesteld van een eigen volksbestaan in het land hunner vaderen, of zij vingen aan met het stichten eener Universiteit. Op den Olijfberg. Vlak bij Jeruzalem. Het vleeschelijk zaad van Abraham zag zeer duidelijk in, dat een Universiteit een onbereken- baren invloed uitoefent op het volksleven, en dat, zullen ooit de sinds .eeuwen gekoesterde joodsch aardsche vleeschelijke verwachtingen in vervulling gaan, een Universiteit daartoe on misbaar is. En nu staat daar die Universiteit op den Olijfberg, gehuisvest in een gebouw, opgetrok ken in somber neerdrukkenden modernen stijl, wijzend naar beneden, naar deze aarde, want een theologische faculteit heeft ze niet, en de na tuurwetenschap zwaait er den schepter. Nu heeft het Gode behaagd aan het geeste lijk nageslacht van Abraham in de hoogste en eeuwige dingen een veel helderder inzicht te schenken door de werking van Zijnen Geest dan aan de joden. Ons is het gegeven, te weten, dat van den top van den Olijfberg Christus de Koning Israels is ten hemel gevaren, om vandaar uit heerschap pij te voeren over al het geschapene, en dat Hij daar alleen als Koning moet geëerd worden. Aan ons Nederlandsche volk, aan het Israël van het Westen, is daarbij de hooge eere ge schonken, te mogen inzien, dat voor de uitbrei ding van het Koninkrijk van den Koning Israëls een Universiteit, gegrond op Zijn Woord, van de grootste beteekenis kan zijn. En nu staat daar die Universiteit, niet op den Olijfberg, maar in de lage landen aan de zee, in 't land der lauwe Westerstranden, en daar heft ze als uit de diepte biddend de handen om hoog, smeekend, dat Zijn Koninkrijk lcome, en om duidelijk te doen uitkomen, dat alle dingen aan Christus onderworpen zijn, ook het rijk dei- natuur, wil ze een niéuwe faculteit aan de reeds bestaande toegevoegd zien. Daarvoor is geld noodig. Verhoogde contributie, ten bedrage van 60.000.—. Zou die niet bijeengebracht kunnen worden Aan collecten en contributiën tezamen wordt thans reeds per jaar geofferd de som van 145.000.dat is, gelet op het feit, dat ook niet-kerkelijk Gereformeerden bijdragen geven, ongeveer twee kwartjes per jaar per belijdend lid der Gereformeerde Kerken. Wanneer daar nu nog eens een kwartje per lid bijkomt, dan zijn alle onkosten ruimschoots gedekt. Zou dat niet kunnen Eens sprak Dr. A. Kuyper Geen duimbreed is er op heel het erf van ons menschelijk leven, waarvan de Christus, Die aller Souverein is, niet roeptMijn Wanneer wij, 't Israël van het Westen, na dat Koninklijk Woord gehoord te hebben, komen aandragen met onze twee kwartjes, of zelfs met drie kwartjes, zou dat wel in orde zijn M. UIJTENHOUDT. TWEETAL TE Bruinisse J. W. Eggink te Willemstad. E. H. Woldring te Kornhorn. BEROEPEN TE Amsterdam-Noord en te ReitsumW. J. M. Lindeboom, cand. en hulppred. te Amsterdam- Noord. Sprang, Oud-Loosdrecht, Grijpskerk (Gr.) en te Zevenbergen cand. Chr. W. J. Teeuwen te Leiden. MusselCand. I. de Wolff te Middelburg. Grijpskerke Cand. H. B. Visser te Nijmegen. Schildwolde J. van Dijk te Duurswoude. AmersfoortL. Oranje Cz. te Laren. BEDANKT VOOR LutjegastIC. Bakker te Lutten a.d. Dedemsvaart Assen B. Bouma te Dirkshorn. Schildwolde J. van Dijk te Duurswoude. Leens H. J. Hoek te Gaast. Stellendam E. J. van Voorts te Kootwijk. Glanerberg. Intrede met 2 Cor. 2:14 van Cand. J. G. Lensink na bevestiging door Ds. A. Schouten van Aalten, die preekte over 1 Tim. 3: 14 en 15. Nieuwlande. Ds. F. Slomp nam afscheid met eene leerrede over Hebreën 13 8. De heer H. Slettenaar, arts te Nijverdal, is benoemd tot geneesheer aan het Geref. Zen dingshospitaal te Poerworedjo (Java). De heer S. heeft de benoeming aangenomen. Ds. Joh. den Boer van Brouwershaven ontving van N. N. een gift van 5000.die moest verdeeld als volgtTheol. School te Kam pen 1000.het Hospitium 2000.en het Studiefonds 2000.Hieruit spreekt wel lief de voor de opleiding tot den dienst des Woords. Een der bladen meldt, dat de Geref. Kerk van Nieuwerkerk (Z.) het bericht ontving, dat haar was gelegateerd de som van 3000. De Zendingscommissie der Geref. Kerk Den Haaq-Oost ontvinq uit de nalatenschap van C. F. 1121.10. Te Groningen ontving de Geref. Kerk van L. IC. een legaat van 600. Gelezen in een lcerkeraadsverslag „Ter tafel zijn 3 rapporten deze rap porten zullen in 't archief worden bewaard." De doofpot doet al spoedig dienst. Stelt eens, dat alle kerlceraden zoo besloten en deden Wat jammer van al den arbeid en kosten. Zoo kan de bedoeling toch niet zijn. Er wordt wel eens gevraagd, wat ge beurt er toch in De Leek Precies duidelijk is het nog niet, maar ter beantwoording zij het vol gende overgenomen uit de Rotterdammer „Omtrent de scheuring in de Geref. Kerk te De Leek, meldt men ons nader, dat de groep van 15 gezinnen, die reeds meer dan 12 jaar ;n oppositie heeft geleefd, de reeds vele malen haar kwesties aanhangig zag gemaakt bij de Classi- cale Vergaderingen en de Particuliere Synodes, de (Doleerende) Geref. Kerk thans definitief heeft opgericht, los van elk verband met eenige andere Kerk. De vijf Kerkeraadsleden zijn door het oudste lid, de heer W. Westerbrink te Toï- bert, in hun ambt bevestigd. Des Zondags worden nu twee godsdienst oefeningen gehouden, 's Morgens gaat een der ouderlingen voor, 's middags het hoofd der Chr. School, de heer M. Duiterwinkel. Door laatst genoemde worden in de week ook de catechi saties gegeven." Prof. L. Lindeboom, emeritus-hoogleeraar der Theol. School hoopt a.s. Vrijdag 17 Januari zijn 85ste jaardag te herdenken. Deze krasse grijsaard leeft nog in alles mee, zooals in de laatste tijden nog wel duidelijk bleek. 't Zal hem op dien dag wel niet aan geluk- wenschen ontbreken. Prof. Lindeboom heeft het voorrecht, dat hij rijke vruchten ziet op zijn veel- vuldigen arbeid. Professor ook onze gelukwen- schen Promotierecht Theol. School. Ds. A. M. Boeijenga te Haarlem besprak in zijne Kerkbode het rapport over het Promotie- recht en komt tot het volgende slot, dat wordt doorgegeven, omdat het een nieuwe gedachte naar voren brengt. „Toch komt bij mij de vraag op, of, niet op de aangevoerde gronden, doch uit anderen hoof de aan den wensch van velen zou kunnen wor den voldaan. We hebben niet te klagen over versteening van de Gereformeerde theolgie. Het Schriftuur lijk denken geeft zich aan haar met volle toe wijding en kracht. Maar dat mag ook wel. Want tegenover ons vinden wij vele theologiën die slechts ten halve of nog minder bouwen op Gods Woord. De ethische richting en het modernisme leven op. Allerlei wind van leer verheft zich. Booze raadslagen op Gods heilig Woord zijn aan de orde van den dag. En nu vind ik het jammer, dat wij in Kam pen een college van uitnemende hoogleeraren hebben, die wel op verschillende manieren de Gereformeerde theologie bevorderen, doch die geen gelegenheid hebben, om door doctorale colleges en het leiding geven bij het maken van proefschriften, hun rijke gaven ten bate onzer theologie productief te maken. Ware er gelegenheid tot promoveeren In Kampen, allicht zouden dan ook meer studenten gaan streven naar die hoogste eer. En hoe meer dissertaties er verschijnen die geboren worden uit het licht van Gods Woord om den strijd van het licht tegen de duisternis te voeren, des te meer zullen allen, die bekommerd zijn om Gods eer, ook op het terrein van de wetenschap der Godgeleerdheid, zich verblijden." Weer een rapport en nu inzake „Betere Vooropleiding" voor den Zendingsarbeid. De le lezing deed zoo de gedachte opkomen, dat er niet veel over zal behoeven gesproken te worden, wijl het over het algemeen wel instem ming vinden zal. Het jaarboek ten dienste van de Geref. Kerken verscheen onder redactie van Ds. J. C. Rullmann en uitgegeven door Oosterbaan le Cointre te Goes. We missen onder de redactie den naam van Ds. G. Doekes, die in 1929 is overleden. Het jaarboek is een onmisbare gids voor elk, die medeleeft. We sloegen ter vergelijking Zee land op, waaruit bleek, dat er van de 53 ker ken 15 zijn vacant. Bij het vorige jaarboek ver geleken is het zielenaantal gestegen van 26631 tot 26662, eene vooruitgang van slechts 31 zie len. De classis Axel ging 4 achteruitGoes 5 en Middelburg 80 vooruit, terwijl Tholen en Zierikzee zich ook in dalende lijn bewegen res pectievelijk met 58 en 2 zielen. Vele verhuizingen zullen hieraan niet onschul dig zijn en ook blijkt er uit, dat het getal zoo ongeveer constant blijft. Misschien zijn er ook nog wel andere redenen voor, die oproepen tot waakzaamheid. Ook trof, dat Noord-Brabant en Limburg, waarmee Zeeland samenwerkt te Magelang, be langrijk in zielental naar boven ging en wel met 876. Over 't gansche land is er altijd nog eene mooie vooruitgang van ongeveer 8000 zielen. Zij er in 1930 eene daaraan gepaarde geeste lijke bloei K.B. S. VERGADERING van den Kerkeraad (Smal). Middelburg, 16 Januari '30. PraesesDs. D. Scheele. Aanwezig 22 broeders. Opening als gewoon. Notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukkeneen schrijven van de Diaconie inhoudende de wijk-indeeling der ge kozen diakenen verschillende stukken van de deputaten der Generale Synode der Geref. Ker ken ter behartiging van de geestelijke belangen van onze militairen, eenigen in handen van ar chivaris gesteld ter bewaring, terwijl een ander zal worden beantwoord bericht van overlijden van een broeder, zal met een schrijven van deel neming worden beantwoord een schrijven van Br. C. Suunnond, dat hij zijn benoeming tot ouderling aanvaardt een schrijven van Br. C. v. Moolenbroek om ontheffing als lid van de Woensdagavondcommissie, hetwelk hem wordt verleend een schrijven inzake een dooplid, waaromtrent nader inlichtingen aan de betrok ken kerk zal worden verzocht. Woensdagavondcommissie een drietal aan gevraagde doopattesten toegestaan drie doop- aanvragen toegestaan. Algemeene rapporten een zuster die toelating tot de gemeenschap der kerk verzocht, zal dooi de wijkouderlingen worden bezocht. Benoemingen tot leden van de Woensdag avondcommissie, primus de broeders Davidse en W. P. de Jonge en tot secundi de brs. G. M. Fey, P. Loof en M. Sanderse, tot lid van het Comité voor Evangelisatie br. P. Loof en herbenoemd br. Vereist. Thans heeft plaats de regeling betreffende het jaar van aftreding der ouderlingen, alsmede de wijkindeeling der nieuw gekozen ouderlingen. Volgende week sectie. Rondvraag, Dankzegging, Sluiting. De Kerkeraad. De classis Zierikzee zal D.V. vergaderen 19 Februari. Namens de roepende Kerk, Dr. v. LONKHUIJZEN, Praeses. D. MULDER, Scriba. Zierikzee, 16 Januari 1930. Nieuwerkerk. Door wijlen Mej. M. Labrijn is gelegateerd aan de Geref. Kerk, alhier, de somma van 3000.en aan de Chr. School 2000,beiden vrij van successierechten. Moge dit voorbeeld veel navolging vinden De Kerkeraad. De Diaconie der Geref. Kerk te Middelburg deelt hierbij mede, dat de nieuwe brs. diakenen als volgt zijn ingedeeld Wijk No. 7 Br. L. J. Lorier in de plaats van Br. C. de Wolf. Wijk No. 16 Br. P. Kleijn in de plaats van Br. D. Coppoolse. De Diaconie voornoemd, J. W. KöGELER, Voorzitter. P. SCHOONAARD, Secretaris. ZENDING. St. Laurens. Met hartelijken dank ontvangen van Engel "Wattel 100 halve centen uit de Zendings busjes (4e kwartaal) van Prina R,iemens f 5,30van Saartje Hillebrand f 4,61; van Jaantje Willemse f 4,55van Neeltje Sanderse f 3 53van Jannetje de Bree f 2,61samen f 20,60. Wij hopen dat deze meisjes met vernieuwden moed en lust mogen voortgaan, om ook dit jaar veel te verzamelen voor de Zending, hetwelk onze kas zeer ten goede komt. Namens de Zendings-Commissie, D. Willemse, penningm. V 1 is s i n g e n. Met hartelijken dank ontvangen van Johanna Nonnekes een doos zilverpapiervau Lena en Koosje Sanderse een zak zilverpapier en een zak capsules en van Maatje Corrie Bolier een zak zilverpapier, capsules en postzegels. Namens de Zendingscommissie, W. Kar reman, penningm. Middelburg. Ontvangen door tusschenkomst van ds. Heij ten bate van het Hospitaalfonds 2 pand brieven groot 1000 gulden 5 Insulaire Hypotheek bank en f 50,in coupons. De penningmeester der Zending, C. J. Hondius. Oost- en West-Souburg. In hartelijken dank ontvangen voor de Zending uii het busje van Ritthem f 20,11 '/a en een Pak zilverpapier van Her man Huson, en 200 halve centen van Tine Bosselaar. Namens de Zendingscommissie, A. J. v. Noorden, penningm. Middelburg. In dank ontvangen van Mej. J. door tusschenkomst van ds. Scheele f 2,door be middeling van Mej. van Dijk f 1,50 van Mej. W. door tusschenkomst van Boekh. Fanoij van een abonné op de Kerkbode in Amerika f 0,43 voor de Zending van br. S. f 2,60van Katrien Wattel, Noordweg, een zakje zilverpapier en een zakje lood. Ook mocht ik weer een postwissel ontvangen van br. G. f 2,50 aan contributie. Namens de Commissie, L. A. Tange, Penningm. Middelburg. Ontvangen voor centrale ver warming van N. N. f 1, Voor hospitaal door bemiddeling van br. Wille- boordse, gevonden in collecte f 2,50. Met dank. D. Scheele. Geref. Jongelingsver, Dr. Lützen Wagenaar, Middelburg. Afd. A. O. T. schets 19. Jacob en Laban door vr. J. Verliage K. G. schets 5. Paus Gregorius VII en zijn tijd door vr. J. Wattel. Geref. Jongelingsverg. „Calvijn", Vlissingen. Schetsen voor Schriftonderzoek „De Schepping van den Mensch" B J. v. d. Hoeven. M. O. Ill, No. 1, „Het Liberale Stelsel van Ont houding", I. v d. Bnrght. Meisjes vergade ring „Nunia" Middelburg. Afd. I. Bijb. Gesch. „Waarom vervloekt" door Sophie v. Ouwerkerk. Na de Pauze. Vad Gesch. Johan de Witt door Jo Geldof. Afd. II. Bijb. Gesch. „Onheilig bondgenootschap" door Bets Tange. Na de Pauze. Opstellenwedstrijd. Middelburg. De Geref. Mannenver. Dr. H- Bavinck, houdt 24 Januari 1930 D.V., hare jaarver gadering in de Consistorie der Hofpleinkerk des avonds 8 uur 15 minuten. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel", Middelburg Afd. A. Zending Jbl 14 Jrg. 38,1891-^99" vr. A. v. d. Broeke. V. G. Sck. 26. Woelingen in Europa. Grondwets herziening, vr. A. v. Aartsen. Afd. B. Galaten 4 door M. Pouwelse. Voordracht door G. Boon. A. R. art. 10. Decentralisatie door P. Cornelisse. Improvisatie door C. Antheunisse. Geref. Knapenvergadering „Samuël", Middelburg Afd. II. Bijb. Gesch. Onheilig bondgenootschap door vr. Ton. Vad. Gesch. Johann de Witt door vr. Verstraat.e. Afd. III. B. G. Les 208 „De Leiders afgezet" vr. Krijger. K. G. „De Doleantie II", vr. Knijper. CORRESPONDENTIE. B. te A. Uw vraag wordt binnenkort beantwoord. Heij MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. Heidelb. Catech. Zondag 39. Gasthuiskerk 9.30 uur 6 uur Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 en 2 uur Domburg 9.30 uur 2 uur Gapinge 9.30 uur 2 uur Grijpskerke 9 en 2 uur Koudekerke 9 en 2 uur St. Laurens 9.30 en 2 uur Meliskerke 9 en 2 uur Oostkapelle 9.30 en 2 uur Serooskerke 9.30 uur 2 uur Souburg 9.30 en 2 uur ds. D. Ringnalda Cand. I. de Wolff ds. D. Scheele ds. D. Ringnalda Cand. I. de Wolff ds. D. Scheele ds. J. Runia ds. J. E. Visser Lezen eener Leerr. ds. P. J. O. de Bruijne Lezen eener Leerr. ds. Spier te Dassen, ds. A. C. Heij ds. A. Koning ds. M. Vreugdenhil ds. E. Douma Bed. II. Av. en Dankz. Lezen eener Leerr. ds. D. Scheele dr. G. B. Wurth Voorber. H. Av. Veere 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. J. 0. de Bruijne West.kapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser Brouwershaven 9.30 en 2 uur ds. Joh. de Boer Bruinisse 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Colijnsplaat 9.30 en 5 30 uur Cand. P. J. van Wieren te Kampen. Geerslijk 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur ds. U. Elgersma Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr Nieuwerkerk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 cn 2 uur ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 9.30 en 5.30 uur dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 u. ds. W. M. le Cointre Bed. II. Av. en Dankz. Krabbendijke 9.30 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rillaud-Bath 9.30 en 2 uur Cand. J. Jonker te Werkendam. Tholen 9.30 en 2 uur dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil Baarland 9.30 en 2 uur. ds. C. Vonk Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leeir. Driewegen 9.30 en 2 uur ds. C. van Scbie Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur ds. A. Scheele Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen Voorber. H. Av. 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur ds. Joh. Booij lerseke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur ds. G. de Jager te Putten. M.V. „Meisjesroeping", Middelburg. Gew. Gesch. Schets 4 N. Test. (Mattheüs 2). Referaat Jaarboekje. Classe Aardenbnrg 9.30 en 3 uur Axel 9 en 2 uur Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Schoondijke 9.30 en 2 uur Terneuzen 9.30 en 2 uur Zaamslag 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. ds. J. S. Post ds. J. B. Vanhaelen ds. M. van Wijk nam. afscheid. Cand. Born Hulppred. te Ede. ds. S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1930 | | pagina 3