t m Predikbeurten FAMILIE BERICHTEN Officieele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. Vereenigingsleuen. PLAATST UWE IN DE in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 12 JANUARI 1930. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel Advertoiitlên vergadering bijeen, en niet zoodra geschiedde dit, of ze approbeerden de geloofsbelijdenis en achteraf bleek dus, dat ze wel waarlijk en te recht in haar naam aan de overheden was ge presenteerd. Wanneer we nu verder in groote trekken wil len nagaan, hoe de Gereformeerden in de Ne derlanden dat ,,Wij gelooven met het hart en wij belijden met den mond" hebben verstaan en toegepast, dat we telkens in de zeven-en-dertig artikelen opvangen, dan brengen we enkele van de voornaamste en gewichtigste jaren uit de geschiedenis der Nederlandsche confessie naar voren en dan komt na 1561 en 1562 zeker al lereerst aan de beurt 1566. K. v. d. ENDE. (Wordt vervolgd) TWEETAL TE West-TerschellingTj. v. Wieren, cand. te Kampen. I. de Wolff, cand. te Middelburg. Amersfoort :W.M. Ie Cointre te Bergen op Zoom L. Oranje Cz. te Laren. BEROEPEN TE Noordwijk-Binnen en te Geldermalsen H. B. Visser, cand. te Nijmegen. Serooskerke (W.) W. F. M. Lindeboom, cand. te Amsterdam-Noord. O. en W. Souburg: E. de Jong te Bellingwolde. Opperdoes: Cand. Chr. J. W. Teeuwen te Leiden AANGENOMEN NAAR Reeuwijk P. Warmenhoven, cand. te Leiden. BEDANKT VOOR Harlingen A. Wijngaarden te Bedum. Schoondijke. De Classis Axel heeft pe remptoir geëxamineerd Dhr. D. J. de Vries, ber. pred. van Schoondijke en hem toegelaten tot de bediening des Woords en der Sacramenten. In trede te Schoondijke D.V. 26 Jan. a.s. na be vestiging door Ds. H. de Jong te Boerakker. Ds. W. J. Smidt is voornemens Zondag 9 Februari a.s. voor de Geref. Kerk te Dwin- geloo (Dr.) afscheid te preeken en Zondag 16 Februari d.a.v. te Waddinxveen intrede te doen. Als bevestiger hoopt op te treden Ds. J. J. Wie- lenga, van Alblasserdam. Onstwedde. Ds. P. van der Sluis preekte hier afscheid met Mattheus 13:1823 om te vertrekken naar Aduard. Ds. O. de Roos, predikant bij de Geref. Kerk van Rinsumageest, herdacht 15 Januari, dat hij vóór 40 jaar zijn ambt mocht aanvaarden. Geboren te Oosterend (Hennaarderadeel) op 6 April 1865 en na in zijn jeugd steeds Christe lijk Onderwijs te hebben genoten, ging hij in 1879 naar het Geref. Gymnasium te Zetten. Hij was van 1884 af student aan de Vrije Uni versiteit en werd in 1889 candidaat, deed op 12 Januari 1890 zijn intrede bij de Geref. Kerk van Oudega (Wijmbr.) en kwam te Rinsuma geest 27 Mei 1900. Ds. P. Bos, Geref. predikant te Stadska naal, die wegens ernstige ziekte geruimen tijd niet voor zijn Gemeente kon optreden, heeft op Oudejaarsavond weer het Woord bediend. Tot tekst had Z.Eerw. Jes. 38 lb. Te Scharendijke (Z.) kwam bij den Ker- keraad der Geref. Kerk van N. N. een gift van duizend gulden in voor den bouw van een nieuw orgel. Volgens het agendum voor de Classicale Vergadering der Geref. Kerken, gehouden te Terneuzen 7 Januari, kwam o.a. aan de orde het voorstel van de Kerk van Aardenburg om een bespreking te houden over de mogelijkheid van het beroepen van een derden predikant voor West Zeeuwsch-Vlaanderen, ten doel hebbende de versterking van het Geref. Kerkelijk leven en het krachtiger aanvatten van het Evangeli satiewerk. De Kerkeraad der Geref. Kerk van Den Haag-West behandelde een voorstel om bij den aanvang van den dienst der gemeente gele genheid te geven tot het z.g.n. „stille gebed", wanneer de predikant binnenkomt. Om ver schillende bezwaren meende de Kerkeraad dit voorstel niet te moeten aanvaarden. Wel zal de gemeente worden opgewekt tot meerderen eer bied, ook bij den aanvang van den dienst. Onder de rubriek „Kerkelijk leven in 1929" in de Rott. komen enkele zaken voor, die wel het doorgeven waard zijn. Zoo o.a., dat de vacature in Anna Jacoba Polder eerst na het 23e beroep werd vervuld. Verder dat in 1929 stierven 5 dienstdoende predikanten en 15 ver kregen eervol emeritaat, waartegenover staat, dat 53 candidaten en 1 predikant, overgekomen uit Noord-Amerika, in de Geref. Kerken beves tigd werden. Zoo ging het aantal der predi kanten in de Geref. Kerken met 33 vooruit en klom tot het aantal van 655 tegen 621 op 1 Januari 1929. Letterlijk wordt nog overgenomen het slot van het 3e artikel „Ook is het éénmaal gebeurd, dat de Kerke raad van eenzelfde Gemeente van twee predi kanten, die voor een op hen uitgebracht beroep hadden bedankt, bericht ontving, dat een even tueel tweede beroep in gunstige overweging zou worden genomen. Het beroepingswerk om een vacature vervuld te krijgen, is doorgaans verre van gemakkelijk, doch een geval van „twee aan bod" stelt ongetwijfeld voor bijzondere moeilijk heden," Wel een unicum en ook voor dien Kerkeraad een moeilijk op te lossen puzzle, waarvoor we liefst niet werden gezet. Wildervank. 25-jarig ambtsjubileum van Ds. G. Kerssies, die achtereenvolgens diende de Kerken van Marrum, Wolvega, Enschede, Smil- de en nu Wildervank. Ds. A. Littooij. Genadeverbond en Kerk. De 2e druk van bovengenoemd geschrift wekte verwondering, omdat dit geschiedde door een predikant der Chr. Geref. Kerk, die in eene voorrede poogde Ds. A. Littooij te annexeeren in zooverre hij het met hem eens was. Zoo kan men zich altijd wel redden, want Ds. L. was het zeker met den „voorwoord-schrijver" alles behalve eens. Er komt nog bij, dat de uitgave is geschied buiten voorkennis van de familie Lit tooij. Dat kan toch eigenlijk niet door den beu gel. Er is ook nog zoo iets, dat men fatsoen noemt. In de Bazuin stond een stuk van de hand van den welbekenden oud-redacteur van „de Zeeuw" Dhr. J. Buyse, die het wel zal willen vergeven, dat het hier een plaats vindt. Dhr. Buyse vond in de Heraut van 2 Febr. 1902 het volgende, geschreven door Dr. A. Kuyper Sr. In onze rubriek „Recensie" vestigden wij reeds de aandacht op de kostelijke uiteenzetting, die Ds. Littooij in tractaatvorm ons van het Genade- verbond schonk. Dan volgt een citaat van 2 kolommen uit het door Dr. Kuyper geprezen geschrift over de beteekenis van „in Christus geheiligd" en van het Verbond, waarvan Ds. L. dan in de 2e plaats toevoegt zijn op Gods Woord gegronde beschouwing over „den grond, waarop de ouders deze geloofsbekentenis bij het doopen hunner kinderen kunnen afleggen. Andere opvattingen, zegt Ds. Littooij, zijn rationalistisch en zoo voegde Dr. Kuyper er aan toe wij hebben er nooit anders over gedacht, maar nu telkens de laster de ronde doet, alsof dit eene nieuwe leer zou zijn, die door de Heraut is uitgedacht, is het goed, dat een oud-strijder der Chr. Geref. Kerk, wien niemand ten laste kan leggen, dat hij op alle punten met de He raut door dik en dun heengaat, zoo onbewim peld zich uitspreekt. En zoo is het slot„dit is klaar en duidelijk gezegd en geheel in overeenstemming met het geen in onze belijdenisschriften en bij onze beste theologen gevonden wordt. Of liever nog en daarop wijst Ds. Littooij terecht, dit is hetgeen Gods Woord ons aangaande het Verbond der genade, dat God met ons en onze kinderen heeft opgericht, leert." Had Ds. Jongeleen, de voorwoord-schrijver, niet een voorbehoud gemaakt omtrent enkele dingen, waar hij volgens zijne beschouwing het niet eens mee zijn kon, dan zou hij dus over Ds. Littooij heen Dr. Kuyper de hand reiken. Doch zoover zijn we nog niet, vooral in dezen tijd, waarin dikwijls naarstig wordt gespeurd naar alles, wat maar verdeelen, scheuren en scheiden kan, inplaats van in dezen ontzaggelij ken tijd met elkander te jagen naar de eenheid van 's Heeren volk in de zware worsteling tegen alles, wat de Kerk van hare vastigheid zoekt te rukken. Wel is het eene strijdende Kerk hier beneden, maar maken de christenbelijders dit nog niet er ger door hun eigen schuld 't Is maar een vraag. K. B. S. VERGADERING van den Kerkeraad (breed). Middelburg, 9 Januari 1930. Praeses Ds. D. Scheele. Aanwezig 37 broeders. Opening als gewoon. Notulen vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld. De praeses roept een hartelijk welkom toe aan de nieuw gekozen ambtsdragers en hoopt dat God hen in hun ambtswerk rijkelijk mag zegenen. Ingekomen stukkeneen aanvraag voor het houden eener collecte voor de evangelisatie in België wordt aangehouden een schrijven van de persvereeniging „Zeeuwsche Kerkbode" om D.V. Woensdag 19 Maart 1930 gebruik te mo gen maken van de Consistorie der Gasthuiskerk, verwezen naar de Commissie van Beheer. De broeders I. v. Noppen en A. de Poorte komen ter vergadering om op de wijziging in de begrooting tengevolge van kerkbouw namens de Commissie van Beheer nader toelichting te geven. Naar aanleiding hiervan, besluit de Kerkeraad tot verbouwing van de Hofpleinkerk over te gaan. D.V. zal op Vrijdag 17 Januari a.s. met de gemeente een vergadering worden gehouden, alwaar haar nadere mededeeling hieromtrent zal worden gegeven. De praeses dankt de brs leden der Commissie van Beheer voor hun arbeid, die alsnu de verga dering verlaten. Woensdagavondcommissie een ingekomen at testatie aanvaard, twee aangevraagde attestaties en twee doopattesten toegestaan, een doopaan- vrage toegestaan. Volgende week smal. Rondvraag, Dankzegging, Sluiting. De Kerkeraad. THEOLOGISCHE SCHOOL TE KAMPEN. Met vriendelijken dank ontvangen door middel van br. Gideonse de contributies uit Serooskerke f28 50. Mag ik aan de verschillende correspondenten vriende lijk verzoeken mij zoo spoedig mogelijkraf te dragen opdat ditmaal uit alle plaatsen der classis Middel burg op tijd de contributies kunnen worden verzonden. De correspondent van de classis Middelburg. J. Olthoff. Terneuzen Ontvangen collecten uit de classis Axel, voor de Theol. School te Kampen, van de na volgende kerken: Aardenburg f 7,35; Axel f 83,11; Hoek f20,08; Oostbnrg f 16,67 Terneuzen f 100, Zaamslag f 93.67 Schoondijke f 24,72 en als gift Axel f 5,— en f 1,— en als gift Terneuzen f 1,—. M. Riemens. ZENDING. Vlissingen. Met hartelijken dauk ontvangen van zuster R. een gulden van Lena van den Bunsse 30 halve centen, 7 nikkeltjes en een pak capsules en zilverpapier; van Siebolt Prins een doos postzegels en een doos capsules en zilverpapiervan Jos en Bram Veenendaal een zak zilverpapier, capsules, theelood en een mooie verzameling bestaande uit 13 nikkels, 22 kluten, 44 heele en 22 halve centen. Dat zulke verzamelingen welkom zijn is m. i. overduide lijk verder van Bram Geljon een groote zak zilver papier van Wim Kommers een pakje zilverpapier van Willie van der Hoeven 80 halve centen en een doos zilverpapier en een zakje capsulesvan Sophie Sierevogel een pak zilverpapier en capsules; van Maatje Verhage een pakje zilverpapier van zuster K. een gulden van familie R. een jaargang Spiegel en Schouwvenster (prachtig wie volgt?) en van Maatje de Brnijne Adr. een groote, groote zak met 81 halve centen, een partij postzegels, zilverpapier, capsules en theelood, 2 kwattasoldaatjes (wie geeft er een dubbeltje voor) en een partijtje plaatjes voor albums Paddestoelen, Kamerplanten, Texel en Hoe heet die vogel (heel mooi voor kindertjesjn ziekenhuizen en lighallen). Over 1929 brachten diverse kinderen bij mij aan huis 2146 halve centen, 103 centen, 22 kluten, 90 nikkels en 5 kwartjes, zoomede diverse kilogrammen zilver papier, capsules, lood enz. DeT'jeugdige Zendings vriendjes en vriendinnetjes, die daaraan medehielpen mogen nu weer een zendingskaart afhalen. Wie be slist geen mooie kaart wil hebben mag wegblijven mits hij (of zij) blijft sparen voor de Zending zoodat over 1930 weer meer is te verantwoorden "dan over 1929. Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, Penningm. I t Met vriendelijken dank ontvangen van de School met den Bijbel te Serooskerke een bedrag van f 20 voor de Schoolzending. Ds. Heij. M i d d e 1 b u r g. Met viiendelijken dank ontvangen van Mevrouw N. N. een pakfKleedingstukken. Namens de Evaug. Comm., Korteknie Geref. Jongelingsverg. „Calvijn",* Vlissingen. Gew. Gesch. N. T.,' Ond. 56, bl. 30-39 Jrg „Filip- pns en de Kamerling" Hand. 8 26—40. M. van Belzen. Anti-Rev. Beginselen, Art. X, Schets III, „Do Gemeente" B H. B. Woltering. Geref. Jongelingsver. Dr. Lützen Wage naar, Middelburg Afd. A. N. T. schets 12. De Samaritaansche vrouw door vr. J. v. Sluijs. 0. T. art. 10. Decentralisatie door vr. J. Boone. Afd. B. N. T. Schets 17. Melaatschcn geweigerd. vr. J. H. Louwerse. V. G. Schets 14. Losmaking von Spanje. vr. L. Aarnoutse. Meisjesvergadering „Nunia" Middelburg. Afd. I. Bijb. Gesch. „Ziet Uw Koning komt" door Nellie Drost. Na de pauze „Zendingsterrein Magelang" door Leijntje Kinginans. Afd. II. Bijb. Gesch. „Van wien het gezag" door Sien Sanderse. Na de pauzeGedichten. Middelburg. De Meisjesvereeniging Doet wel aan allen enz. hoopt Maandag 20 Januari haar vergade ringen te beginnen. Het Bestuur. Middelburg. Het Bestuur der Vrouwenvereeniging „Bid en Werk" maakt aan de zusters bekend dat zij haar 'eerste vergadering hoopt te houden op Maan dag 13 Jan. D.V. in de Consistorie der Gasthuiskerk des avonds om half acht. Het Bestuur. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel", Middelburg Afd. A. en B. Gecombineerde vergadering op Zondag 12 Januari- „De waarzegster van Endor". vr. WT. v. Moolenbroek. Na de pcuze huishoudelijke zaken. Afd. B. 0. T. schets 10, Lot, C. Govertse. Voordracht door D. de Graaf. M. O. art. 5, Het Gildewezen, P. Wisse. Memorisatie, B. Camper. Geref. Knapenvergadering „Samuël", Middelburg Afd. II. Bijb. Gesch.„Van wien het gezag" door vr Jonk heer. Kerk. Gesch. door den leider. Afd. III. B. G. Les 207 „Onheilig Bondgenootschap" vr. Klercq. K. G. „De Doleantie, I", vr. Verspoor. M.V. „Meisjesroeping", Middelburg. Gew. Gesch. Schets 31 (1) Oud Testament, 2 Kon. 18: 1—19, 2 Kon. 20. Kerkgesch.Hendrik Peter Scholte. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Gasthuiskerk. Heidelb. Catech. Zondag 38. Collecte verstrooide Geref. in Indië. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. C. Stam te Pernis. 2 uur ds. D. Scheele Hofpleinkerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda 6 uur ds. C. Stam Noorderkerk 9.30 uur ds. D. Scheele 6 uur ds. D. Ringnalda Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. D. Ringnalda Grijpskerke 9 en 2 uur ds. P. J. O. de Bruijne Bed. H. Av. en Dankz. Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil te Oud Vosmeer. Oostkapelle 9.30 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. Nauta te Woubrugge. Veere 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Souburg 9.30 en 2 uur dr. G. B.UWurth Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 7 uur ds. P. J. 0. de Bruijne Westkapelle 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 uur ds. Joh. de Boer Bruinisse 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Colijnsplaat 9.30 en 5 30 uur ds. F. J. v. d. Ende Bed. H. Av. en Dankz. Geersiijk 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur ds. U. Elgersma Kamperland 9, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 5 30 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 9.30 en 5.30 uur dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 u. ds. M. Vreugdenhil te Meliskerke. Voorber. H. Av. Krabbendijke 9.30 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Cand. J. D. van Ginhoven te Middelburg. Tholen 9.30 en 2 uur dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Baarland 9.30 en 2 uur. ds. C. Vonk Borssele 9.30 en 2 uur ds. C. van Schie Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leeir. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur ds. A. Scheele Bevestiging Ambtsdragers. Goes 9.30 en 6 uur ds. R J. v. d. Veen 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur ds. L Horvath Heinkenszand 9 30 en 2 uur ds. Joh. Booij lerseke 9.30 en 2 uur Lezen eener^Leerr. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Cand. Jonker te Werkendam. Aardenburg 9.30 uur 3 uur Axel 9 en 2 uur Hoek 9 30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Schoondijke 9 30 uur 2 uur Terneuzen 930 en 2 uur Zaamslag 9 30 en 2 uur Lezen eener Leerr ds. M. van Wijk ds. J. S. Post ds. J. B. Vanhaelen Cand. I de Wolff te Middelburg, ds M. van Wijk Lezen eener Leerr. ds. S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok Heden overleed na een korte on gesteldheid, in de verzekering des geloofs. onze geliefde Vader, Groot- en Overgrootvader ADRIAAN WISSE, in den ouderdom van b\jna81jaar. J. WISSE. A. WISSEVerlare. M. v. d. LINDE—Wisse. P. v. d. LINDE. A. WISSE. J. M. WISSEWeststrate. S. WISSE. N. WISSE-De Jager. Kleinkinderen en Achter kleinkinderen. Goes, 6 Januari 1930.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1930 | | pagina 3