Predikbeurten Officieele Berichten. INGEZONDEN STUKKEN. Verantwoording uan Liefdegauen. Vereenigingsleuen. 'n de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZOMDAG 15 DECEMBER 1929. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe fixel schaarsch. Vanwaar dit verschijnsel Zijn de thans nog vacante kerken niet in staat te be roepen Doet zich nu al de toevloed van can- didaten zoo duidelijk gevoelen Of zijn de ker keraden minder actief Zoo schreef Ds. C. Lindeboom. Dezelfde gedachte kwam de laatste weken ook meermalen bij ons op. Terwijl de berichten voor deze rubriek worden bijeengezameld, spreekt Ds. R. Hamming te Nijverdal eene gedenkrede uit. Waar hij nog steeds voortleeft in vriendelijke gedachtenis bij velen in Zeeland en inzonderheid te Zaamslag en Middelburg, zij over hem het volgende over genomen Roelof Hamming werd den 9den April 1876 geboren te Sauwerd. Eerst op 19-jarigen leeftijd, 3 Oct. 1895, ging hij naar de Theol. School te Kampen, waar hij na een voorspoedige studie den 28sten Juni 1904 voor 't candidaatsexamen cum laude mocht slagen. Van de beroepen, die op hem uitgebracht werden, werd dat van Schoo- nebeek aangenomen. Na in het huwelijk getreden te zijn met Mej. Hendrikje Lanning van Sleen werd Ds. Hamming 11 Dec. 1904 in zijn dienst werk ingeleid door Dr. C. van Gelderen, zijn voorganger in Schoonebeek. Achtereenvolgens werden de kerken van Schoonebeek, Zaamslag, Groningen A, Doorn, Middelburg en Nijverdal door den jubilaris gediend. In dezen cursus zal de Sociale Dag aan de Theologische School worden gehouden D.V. op Dinsdag 14 Januari a.s. Als sprekers hopen op te treden de H.A. Mr. H. Heemskerk en J. Schouten Mr. Heemskerk zal spreken over ,,De grondslagen der maatschappij" en de heer J. Schouten over„Het uitgangspunt van de Sociale wetgeving". Appingedam. De Geref. Kerk alhier heeft uit de nalatenschap van wijlen den heer S. een legaat ontvangen van 1315.28, ten bate van de Zending op Soemba. Sneek. Ds. D. P. Koopmans ontving voor den Evangelisatiearbeid in de Classis Sneek een gift van 2 obligaties, elk van 1000. Nogmaals Bergen op Zoom bij Zeeland. Bij verder nazoeken om te voldoen aan iemands verzoek bleek, dat naar de Nationale Synode van Dordrecht 1618 en 1619 voor Zee land o.a. ook afgevaardigd was Lambertus de Rijcke, pred. te Bergen op Zoom. Genoegzaam bewijs dus, dat ook toen die Kerk bij Zeeland gerekend werd. Voortzetting van de lijn nu. In 1591 werd ook vastgesteld een eeds formulier voor de Kerkendienaars van de 4 Clas ses in Zeeland, luidende „dat beloof en zweer ik den Heeren Staten-Generaal der Geünieerde Nederlandsche Provinciën ende particulierlick die Staten van Zeeland, en hare E. Gecommit teerde Raden, mitsgaders die Magistraet der Stede vanHouw', trouw' en gehoorsaem te wezen, ende mij in alles te dragen als een goed en trouw Onderdaen en Ingezetene des voorsz. Geünieerde Provinciën, ende een Mi nister des Goddelicken Woords der Gerefor meerde Religie schuldig is en behoort te doen." Soo moet mij Godt helpen Het grootste deel der Zeeuwsche predikanten heeft geweigerd dezen eed af te leggen, wijl zij zich genoegzaam gebonden wisten door hunne onderteekening van het bekende formulier. Zij hebben dan ook geen moeite ondervonden van de zijde der Zeeuwsche Staten en spoedig is die eed in het vergeetboek geraakt. K. B. S. Ontvangen collecten voor de Theologische School van de kerken in de classis Middelburg Arnemuiden 33,10; Domburg 13,50; Ga- pinge 18,03 Grijpskerke 37,61 Koudeker- ke 18,64 St. Laurens 19,05Meliskerke 25,92 Middelburg 148,14 Oostkapelle 15,64; Serooskerke 34,90; Soburg ƒ41,09; Veere f 22,68 Vlissingen 80,62 Vrouwepol der Ï9,20 Westkapelle 7,37. Ontvangen collecten voor de Hulpbehoevende Studenten van de kerken in de classis Middel burg Arnemuiden 26,35 Domburg 8,59 Ga- pinge 6,92 Grijpskerke 21,68 Koudekerke 20,St. Laurens 15,33 Meliskerke 15,51; Middelburg 117,70; Oostkapelle 12,52; Se rooskerke 31,11 Souburg 28,76; Veere 14,97Vlissingen 63,63 Vrouwepolder 15,61 Westkapelle 5,56. De classis. Correspondent, S. DEN HARTIGH. Middelburg, 13 December 1929. Aan de Kerken in de Classis Middelburg. L.S. Donderdag 19 Dec. a.s. hoopt ondergeteekende de gewone zitting te houden in de consistorie van de Noorderkerk voor uitkeering en in ont vangstneming van de driemaandelijksche Emeriti- gelden Arnemuiden 90,92 Domburg 27,27 Ga- pinge 36,37 Grijpskerke 100,02 Koude kerke 109,11 Meliskerke 109,11 Middel burg 500,09 O. en W. Souburg 145,48 Oostkapelle 72,74 Serooskerke 163,67 St. Laurens 72,74; Veere ƒ81,83; Vlissingen 218,21 Vrouwepolder 72,74 Westkapelle 18,19. C. P. POUWER. Noordsingel S 156a. Grijpskerke. Zondagmiddag nam Ds. J. Dijk stra na een ruim 4-jarigen arbeid afscheid van deze gemeente met eene predicatie over 2 Cor. 11 2b en bepaalde zijn hoorders bij Paulus' ar beid, om de Gemeente als eene reine maagd Christus voor te stellen. Sprak vervolgens over de roem van den apostel, de eere der Gem. en de genade van Jezus Christus, waarna Zijn Eerw. eenige woorden richtte tot den kerkeraad. de afgev. der zusterkerken, en die der Classis, de catechesanten en tot alle aanwezigen. Een der brs. ouderlingen bracht den dank over voor al den arbeid door hem verricht, en verzocht de Gemeente staande hem toe te zin gen den zegen des Heeren uit Ps. 121 4. Ds. Vreugdenhil vertolkte den dank der Clas sis, en op zijn verzoek zongen wij samen Ps. 106 3, waarna Ds. Dijkstra in dankzegging en gebed voorging. P.S. Het adres van den Kerkeraad is thans A. Louwerse, Scriba. VERGADERING van den Kerkeraad (breed). Middelburg, 12 December 1929. Praeses Ds. D. Ringnalda. Aanwezig 39 broeders. Opening als gewoon. Notulen der vorige vergadering gelezen en vastgesteld. De ingekomen begrooting voor het jaar 1930 wordt behandeld en na uitvoerige bespreking en toelichting van br. v. d. Kleijn, penningmees ter der Commissie van Beheer, vastgesteld. Ingekomen stukken een zestal aanvragen om steun naar de desbetreffende commissie verwe zen een schrijven van de Commissie van Be heer, waarmede accoord wordt gegaan, een schrijven inzake de onder de wapenen opgeko men doopleden der Geref. Kerken, zal worden behandeld. Van de brs. J. Hage en K. Schout zijn verzoeken ingekomen om hun ontheffing te verleenen van hun benoeming tot ouderling, in beide gevallen worden de motieven aanvaard en de ontheffing verleend. Van br. B. H. Lavooy is een schrijven ingekomen, dat hij zijn benoeming aanvaardt en een gelijkluidend schrij ven de brs. P. Kleijn en L. J. Lorier ten aan zien van hun benoeming tot diaken. Een ver zoek van de Geref. Vereen, voor Drankbestrij ding om op Maandag 6 Jan. 1930 gebruik te mogen maken van de Gasthuiskerk alsmede een schrijven van de Geref. Knapenvereeniging en de Geref. Mannenvereen. „Dr. Herman Ba- vinck", doorgezonden naar de Commissie van Beheer. Woensdagavondcommissie een aangevraagde attestatie toegestaan, een ingekomen doopattest aanvaard. Ter voorziening in de vacature van twee ouderlingen worden de volgende dubbeltallen opgemaaktK. Davidse, Schoorsteenvegerssin- gel Q 80 J. v. Maldegem, Noordweg S 222 P. v. d. Ouden, Julianastraat W 20 en Ch. Suur- mond, Noordweg R lb. De gemeente zal D.V. op Zondag 22 December a.s. na het einde van den morgendienst in de gelegenheid worden ge steld om uit deze dubbeltallen een keuze te doen. Rondvraag. Censura-morum wordt gehouden, geen dei- aanwezige broeders heeft bezwaar. Volgende week smal. Dankzegging. Sluiting. De Kerkeraad. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Aan de Naaivereenigingen ten behoeve van Parakan's Hulphospitaal en Blondo's Armenkolo- nie en verdere belangstellenden in dit werk. Daar het comité voor bovengenoemden ar beid de jaarvergadering heeft uitgesteld en al- zoo het jaarverslag nog niet is verschenen, geeft de knipkrans langs dezen weg eenige mededeelin- gen aangaande het werk voor de linnenkasten van beide inrichtingen. Allereerst dat 14 Nov. 1.1. weder een kist met kleedingstukken naar Ds. Merkelijn werd afgezonden. In 't geheel 664 stuks. Voor Parakan aan mannengoed 66 Ka- bajas en 101 broeken aan vrouwengoed24 kabajas en 40 kotangs. Voor Blondo aan man nengoed 102 onderjasjes, 87 broeken, 50 ka bajas aan vrouwengoed 99 kabajas en 95 ko tangs. Aan speelgoed was er nog een overschotje van vorig jaar, wat nu mee ingepakt werd. Een klein kistje, inhoudende 150 stuks voor Parakan hadden Ds. en Mevrouw Merkelijn op hun te rugreis reeds meegenomen. Hartelijk dank aan allen die door hun geld hiertoe in staat stelden en aan de naaivereeni gingen die door hun ijver het mogelijk maakten het benoodigde aantal stuks weer kant en klaar te kunnen verzenden. Het is heerlijk door onzen gezamenlijken arbeid beide inrichtingen weer van het noodige te hebben kunnen voorzien en daar mee steun te bieden aan het Zendingswerk. De kist is dit jaar wat later dan gewoonlijk afge zonden vóór Kerstfeest kan hij nu niet in het bezit van Ds. Merkelijn zijn. Door werkzaam heden in de consistorie der Noorderkerk, waar de knipkrans haar arbeid verricht, kon niet tij dig genoeg met inpakken begonnen worden. Om dezelfde reden hebben verschillende naaivereeni gingen zoolang moeten wachten op nieuw naai werk. Wel wat lang moest hun geduld op de proef gesteld worden, doch we hopen dat de belangstelling en ijver dier vereenigingen hier door niet is bekoeld. Door de eerstkomende we ken wat meer tijd dan gewoonlijk voor dit werk vrij te maken hoopt de knipkrans spoedig de zen achterstand weer te boven te zijn en kunnen de vereenigingen weer op geregelde afdoening hunner aanvragen rekenen, hoewel het steeds gewenscht blijft, wil men het naaigoed op een bepaalden datum hebben, dit tijdig (b.v. 2 weken te voren) aan te vragen. Ten slotte zij nog meegedeeld dat door adres verandering van Mevr. van Noppen de genaaide goederen niet meer aan haar adres moeten wor den teruggezonden. De koster der Noorderkerk verklaarde zich bereid voortaan de pakketten in ontvangst te nemen zoodat vanaf heden adres voor terug zending is Den Heer A. Volkers, koster Noor derkerk, Bogardstraat, Middelburg. Willen de Secretaressen der Naaivereenigin- gingen dit adres noteeren, om verkeerde bestel lingen te voorkomen? De aanvragen om naaiwerk kunnen voortaan aan ondergeteekende gericht worden. Namens de Knipkrans, C. WAGENAAR, Middelburg, Nov. '29. Markt K 4. ZENDING. V r o u w e p o 1 d e r. Met dank ontvangen van Mientje Corbijn 100 halve centen. Namens de Commissie, J. Baaijens. RUSTHUIS MIDDELBURG. Ontvangen een mand bolussen, den vriendelijken gever zeggen wij hartelijk dank. De Huisvader, R. J. v. Commence. In dank ontvangen van N. N. f 2,50. J. J. Ornée, Boekhouder. ZENDING. Middelburg. Ontvangen een doos zilverpapier van Simon en Leintje Barentsen en een kistje zilver papier van N. N. Vriendelijk dank C. Littooij, Molstraat 90. Middelburg. In dank ontvangen voor de Evangelisatie: f 2,50 van 2 zusters der gemeente en een ingebonden jaargang van „De Spiegel" van de familie K. Ringnalda. Geref. Jongelingsverg. „Calvijn", Vlissingen. Gew. Gesck. N.TOnd. 55, bl. 2839 Jrg. „In Samaria" Hand. 8 5—25. M. Meeuwsen. Zending, bl. 9—38 Jrg. „De oude Zendings-Ge- schiadenis" (186191) II. Jan Stroo. J. V. op G. G. „Dr. Lutzen Wagenaar" en Herman Faukeel. Zondagavond 8 30 uur hoopt de WelEerw. Heer ds. D. Ringnalda een lezing te houden in de consis torie Gasthuiskerk. Allen van harte welkom. Ook niet leden. Meisjes vergadering „Nunia" Middelburg. Afd. I. Bijb. Gesch. Kajafas raad door Emmy v. Sluys. Na de PauzeVrije werkzaamheden. Afd. II. Bijb. Gesch. „Het goede deel" door Cor v. d. Moer. Na de pauze Gedichten. Aanvang precies 8 uur. Afwezigheid der leden zal den ouders bericht worden. Ledenvergadering der Geref. MannenVereeniging Dr. H. Bavinck op Vrijdag 20 Dec. des avonds half negen consistorie Hofpleinkerk. Onderwerp De Doleantie. Inleiderdhr. L. J. Elorusse. Geref. Jongelingsver. Dr.Lützen Wagenaar, Middelburg Afd. B. 0. T. De offerande van Izaiik vr. J. Janse. M. O. Schets 2b. Overheid en Maatschappij vr. L. de Rijke. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel", Middelburg Afd. B. N. T. Galaten 3 door vr. J. de Wolff. V. G. schets 26. Woelingen in Europa door vr. Ch. Schutte. Middelburg. Maandag 9 Dec. hield de Jonge- dochtersvereeniging „Doet wel aan allen" enz. haar 55e jaarvergadering in het Schuttershof. Ds Ringnalda was zoo vriendelijk dezen avond de leiding op zich te nemen. Na psalmgezang en gebed sprak Z. Eerw. een kort openingswoord. Daarna kregen wij de gewone jaarverslagen te hooren, hieruit bleek dat er dit jaar 175 kleedingstukken vervaardigd waren, bestaande uit: 27 lakens, 24 sloopen, 12 vrouwenhemden, 15 vrouwenflanellen, 9 vrouwenschotten, 6 vrouwenbroeken. 12 meisjeshemden, 15 jongenshemdjes, 8 meisjesborstrokjes, 13 meisjes broekjes, 4 mansoverhemden, 2 vrouwenrokken, 4 jongens-borstrokjes, 4 jongensbroekjes, 7 paar vrou wenkousen, 5 paar manskonsen, 10 paar jongens kousen, welke wij thans overhandigden aan de broe ders Van Driel en Damen die als afgevaardigden der diaconie tegenwoordig waren. Verder werd onze avond door een en ander ge zellig afgewisseld, ook hielden wij een reciteerwedstrijd. Broeder Damen sprak namens de diaconie een woord van dank voor onzen arbeid en waardeerde het werk dat de vereeniging ieder jaar weer opnieuw verricht. Ds. Ringnalda dankte allen die meegewerkt hadden dezen avond te doen slagen, waarna de Heer Heems kerk eindigde met dankgebed. Namens het Bestuur, M. de Rijke, Secretaresse. Middelburg. Vrijdag 6 December hield de Vrouwenvereeniging „Bid en Werk" haar 16e jaarfeest in het Militair Tehuis, met bijna alle leden en vele begunstigers. Onze Presidente opende op de gebrui kelijke wijze en heette alle aanwezigen hartelijk wel kom. Hierna, volgde verslag van Secretaresse en Penningmeesteresse. Uit het verslag der Secretaresse bleek dat dit jaar vervaardigd waren de volgende kleedingstukken, 12 mansflanellen, 12 vrouwenhemden, 17 jongenshemden, 6 meisjeshemden, 6 borstrokken, 6 onderbroeken, 6 nachtjakjes, 7 onderrokken, 6 boerinnenschorten, 24 lakens, 24 kussensloopen, 6 paar vrouwenkousen, 7 paar kinderkousen, 5 wollen dekens. Inmiddels was ds. Scheele ter vergadering gekomen en sprak naar aanleiding der gelijkenis van de Barmhartigen Sameritaan, waarin bizonder uitkwam barmhartigheid te bewijzen, niet als gunst maar om dat God het bevolen heeft. Namens de Diaconie was br. Tange en br. v. Dort tegenwoordig, de laatste sprak een woord van dank namens de Diaconie voor den steun die zij in dit werk ieder jaar van onze vereeniging mag ondervinden. Een hartelijk woord van dank voor al onze begun stigers, die ons in dit jaar dat voorbij is weer zoo met hun gaven hebben verblijd zij hier ook op zijn plaats. Een volgend jaar hopen wij dat God ook dan weer dat werk onzer handen wil zegenen. Na het zingen van den Avondzang sloot ds. Scheele dezen gezelligen avond met dankgebed. Mej. v. d. Kuip—Potappel, Pres. Mej. v. Dort—Tange, Secr. Middelburg, 6 Dec. 1929. DIACONAAL HULPBETOON. Ten huize van eerstondergeteekende vergaderden op 10 December 1.1. de zusters van bovengenoemde kring, voor de laatste keer in dit jaar. Velen stelden ons in staat om dit jaar den arbeid in dienst der barmhartigheid weder te kunnen ver richten. Als gevolg daarvan konden aan brs. diakenen wor den afgedragen de volgende 164 stuks kleedingstukken, t.w. 12 vrouwenhemden, 6 vrouwenbroeken, 6 vrou wenflanellen, 6 vrouwenborstrokken, 6teerlingschorten, 6 paar vrouwenkousen, 12 manshemden, 5 mans borstrokken, 9 boezeroenen, 3 mansbroeken, 7 paar manskousen, 10 jongenshemden, 4 jongensbroeken, 3 jongensborstrokken, 12 meisjeshemden, 3 meisjes borstrokken, 3 meisjesbroeken, 24 lakens, 24 sloopen, 2 moltondekens, 1 wollen deken. Hartelijk zegt Diaconaal Hulpbetoon dank aan allen, die door hunne gaven haar ook dit jaar in staat hebben gesteld om het werk voortgang te doen hebben. Onze bede is dat Gods zegen moge rusten ook op dit werk der barmhartigheid, Hem bovenal tot eer en tot blijdschap van vele broeders en zusters. Namens Diac. Hulpbetoon, Mejuffr. Geervliet, Presidente. Stevense, Secretaresse. CORRESPONDENTIE. In het nummer van de volgende week moeten opgenomen worden de predikbeurten voor de Kerstdagen. Vriendelijk verzoeken wij den Ker keraden ons tijdig die opgaven te willen ver strekken. De Administratie. Noorderkerk 9.30 uur MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Gasthuiskerk. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. A. Scheele te Kapelle-Biezelinge. 2 uur ds. A. Scheele Hofpleinkerk 9.30 uur ds. D. Scheele Bed. H. Av. 6 uur ds. D. Scheele Dankzegging, ds. D. Ringnalda Bed. H. Av. 6 uur ds. D. Ringnalda Dankzegging. Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Bevestiging Ouderling. Domburg 9.30 en 2 uur ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur ds. A. Koning 2 uur Lezen eener Leerr. Grijpskerke 9 uur Lezen eener Leerr 2 uur ds. D. Ringnalda Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 uur ds. P. J. O. de Bruijne 2 uur ds. A. Koning Woensdag 2 uur ds. A. Koning Huwelijksbevestiging. Meliskerke 9 en 2 uu.i ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 uur ds. H. v. d. Zanden te Wapenveld. Veere 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Souburg 9.30 en 2 uur ds. J. de Jong te Bellingwolde. Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. J. O. de Bruijne Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 9.30 en 2 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30, 2 en 6 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Oosterland 9.30 en 2 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 9.30 en 5.30 uur dr Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Joh. de Boer Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. U. Elgersma ds. F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. J. B. Vogelaar Lezen eener Leerr. J. van Lonkhuijzen ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 u. ds. W M. Ie Cointre Krabbendijke 9.30 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 9.30 en 2 uur dr. C. Veltenaar nam. Voorber. H. Av. Tholen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil Baarland 9.30 en 2 uur. ds. C. Vonk Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur ds. C. van Schie Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur ds. Joh. Booij lerseke 9.30 en 2 uur Cand. M. B. van 't Veel te Goes. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Aardenburg 9.30 en 3 uur Axel 9.30 en 2 uur Hoek 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. ds. J. S. Post ds. J. B. Vanhaelen Voorber. H. Av. Oostburg 9.30 en 2 uur ds. M. van Wijk Schoondijke 9.30 en 2 uur dhr. G. Melles Theol. Cand. te Zwolle. Nam. Voorber. H. Av. Terneuzen 9.30 en 2 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2 uur ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1929 | | pagina 3