57. n PKNOW5 Rotterdamsche Boaz-Bank Predikbeurten Officieele Berichten. BOEKAANKONDIGING. Verantwoording uan Liefdegauen. Vereenigingsleuen. in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 8 DECEMBER 1929. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel OBLIGATIE-LEENING o GROOT F 100.000 -, Merkwaardig, in dit verband, is, dat Prof. Dr. D. H. Th. Vollenhoven bij zijn proefschrift, aan onze Vrije Universiteit promoveerend, in het jaar 1918, in de 23ste stelling dit verdedigd heeftHet gevoelssubjectivisme vormt het in nerlijk verband tusschen de Ethischen en de zoogenaamde Oud-Gereformeerden. Onder „gevoelssubjectivisme" verstaan wij het subjectieve, onderwerpelijke, individueele, persoonlijke gevoelen van een mensch, dat dan (waarover het hier gaat) in godsdienstige aan gelegenheden tot absolute, het alles-uitmakende maatstaf verheven wordt. Het is goed, dat Dr. Vollenhoven het in een wetenschappelijke uit spraak heeft vastgelegd, dat dit euvel in gelijke mate aanwezig is bij de, door mij al mèèr-ge- noemde en behandelde, Ethischen, als bij de Oud-Gereformeerden, die wij in onze provincie ook van nabij kennen. Men zou, oppervlakkig oordeelende tusschen deze tweede cultuur- minnende Ethischen en de (tenminste theoretisch, al gaat ook daar de praktijk al een andere kant uit, let daartoe alleen maar eens op den bouw van nieuwe kerken, waarbij men ook in die kringen van de modernste vindingen gebruik maakt) cultuur-vijandige Oud-Gereformeerden geen nauwe band zoeken, die evenwel, wat die per beschouwd, er terdege is. Ook Dr. E. D. Kraan (Geref. Pred. te Vlaar- dingen) heeft op ditzelfde verschijnsel nadrukke lijk gewezen, in enkele artikelen (voorkomend in het „Gereformeerd Kerkblad", Orgaan van de Geref. Kerken van Hoek van Holland, Maas land etc., begin '27). Hij deed dat met name in verband met de, ook onder-ons-voorkomende, strooming der zelf-beschouwing, gelijk die vooral uitkomt in veler houding tegenover het Avond maal, gelijk wij daarvan ook in onze provincie voorbeelden te over hebben. Welke strooming ook verwant is aan die der Ethischen, evenwel als aan die der Oud-Gereformeerden. Kort uit gedrukt worden hier bedoeld allen, die de be vinding maken tot grondslag van het geloof. Ten zeerste raad ik, in ditzelfde verband, ter lezing aan (wat overigens juist voor de lezers van onze Kerkbode wel een overbodigheid hee- ten mocht) het boekje van den fijnzinnigen Christelijken Hoofdonderwijzer van Biggekerke, A. Janse, overLaurens Ingelse, Een episode uit het godsdienstig leven op Walcheren om streeks 1780. (Uitg. Oosterbaan Le Cointre, Goes, 1926), waarin hij krachtig te velde treekt tegen dezelfde dwaling, door plaatselijk-histo- risch exempel verduidelijkt. Trouwens, ook Kuyper en Bavinck hebben ons gelijkelijk en evenzeer hiertegen altijd weer gewaarschuwd. Ethischen en Oud-Gereformeerden bewande len, wat dit aangaat, principieel, den zelfden weg: beiden meenen tenslotte allèèn uit de bevinding tot de waarheid te kunnen komen en verleggen den grond van hunne zekerheid in de persoon lijke ervaring, dus uiteindelijk in het eigen hart. D.w.z., zij willen vanuit den mensch en zijne aan doeningen, bevindingen, gevoelens, naar den Christus heen, en dat is, naar Gereformeerde beschouwing, nu juist de omgekeerde en dus verkeerde volgorde. Want, het heil is, altijd, geheel, en in elk opzicht, van Christus uitgaande tot ons. Daarom staat het zöö ook en niet anders met de zekerheid daarvan. Het spreekt vanzelf, dat deze opvatting ook gevolgen (en gewichtige) meebrengt voor de prediking van het Evangelie. Nog éénmaal, hoe vreemd het op het eerste gezicht ook moge schijnen de fijne, cultuur-minnende ethische pre dikanten staan, in hun prediking, heel dicht bij de cultuur-vijandige en vaak zich grof-uitende Oud-Geref. predikers. Al zijn de Ethischen dan meest zeer optimistisch en de Oud-Geref. zeer pessimistisch, dat wischt het wezenlijk verband niet uit. Aan beider prediking ontbreekt, naar ons inzicht, het recht-Schriftuurlijke karakter, dat, zal het goed zijn, kenmerk is van een recht- Gereformeerde prediking des Woords. Daarom is het dan ook zoo verkeerd het z.g. ethische gevaar maar in èène richting te zoeken, het komt immers van twee kanten. Zeer terecht merkt Dr. Kraan in zijn, reeds-vermelde, artike len op „Ik zou nog niet durven zeggen, van welke van beide het meest". En daarom, wij allen, wij moeten staan naar een geloofspraktijk, zooals die in onze belijdenis geschriften ligt uitgesproken. Dan komt er eerst recht lijn in uw leven en vastheid in uw ziels- bestaan. Wat dit betreft, zal iedere zieleherder onder ons wel symptomen van afwijking der recht- Gereformeerde Schrift-beschouwing kunnen waarnemen, en in verband daarmee ook kunnen opmerken een verkeerde beschouwing van wat de Schrift-prediking behoort te zijn. Bedenk het toch wéldie dient maar niet om u eens goed, liefst tot tranen toe, te ontroeren. Zij is en mag zijn een poging om u een recht-aandoenlijk uur te bezorgen. Op den kansel gaat het en moet het gaan, altijd en altijd-weer, om Gods Woord en om dat Woord-allèèn. Dat deel van Gods Woord, dat dan gekozen is, moet, in het verband van het geheel en in zijn eigenaardige waarde, bij Geestes-licht, verstaan en de prediker heeft feitelijk niets anders te doen, dan dat tot de gemeente te laten spreken, in verband met het leven natuurlijk en met toepassing op het eigen aardig leven der gemeente. De Friezen spre ken gaarne van Schrift-opening, dat is een prach tige uitdrukking voor de zaak, waarom het hier gaat. Inderdaad, daarom gaat het en behoort het te gaan in de bediening des Woords en daarbij moet het onder ons ook blijven. Temeer dienen wij ons te stellen tegen al, wat tekort doet of doen wil aan dit karakter van de be diening des Woords. Daarover dan nog iets een volgend maal, als we tevens onze artike len hopen te besluiten. B. o. Z. Le C. CJSl TWEETAL TE Drachten J. Meijer te Hoogeveen. H. Th. van Munster te Lollum. BEROEPEN TE Rotterdam W. H. v. d. Vegt te Bergum. AANGENOMEN NAAR Eindhoven A. J. Fanoy te Ferwerd. Heemse F. Slomp te Nieuwlande. Bolnes M. van Wijk te Oostburg. Ds. J. Runia te Arnemuiden hoopt D.V. 18 December a.s. zijn 25-jarige ambtsbediening te herdenken. De heer Chr. W. J. Teeuwen, Theol. cand. te Leiden, Hoogewoerd 156, zal met in gang van 1 Jan. a.s. gaarne een e.v. beroep bij de Geref. Kerken in overweging nemen en is eveneens gaarne bereid des Zondags de Kerken voor te gaan. Ds. M. van Dijk, van Hills (Noord- Amerika), werd Zondag j.l. bevestigd als pre dikant der Geref. Kerk te Nieuweroord (Dr.) door zijn zwager Ds. J. van Raalte, van Laar (Bentheim, Duitschland)met 1 Cor. 2:16, handelende over den inhoud, de wijze en de be doeling van de bediening des Woords. Ds. van Dijk hield des namiddags een intree-predikatie over Efeze 4:11 en 12, handelende over den taak van het herderlijk ambt, welke moeilijk, heerlijk en mogelijk is. Gelezen in Kort Verslag Classis 's-Gra- venhage over Zending De bijdragen van de Kerken der Classis blij ven voor 1930 onveranderd, tot een gezamenlijk bedrag van 30.000. De Penningmeester van de Soemba-Zen- ding herinnert er aan, dat de begrooting voor 1929 was 82.000 in ontvangsten, waaraan op dit oogenblik nog 10.000 ontbreekt. Hij klaagt, dat in verschillende Kerken de Soembaweek nog niet gehouden is en zelfs van enkele de Pink stercollecte niet afgedragen werd. Voor 31 December a.s. kan nog veel goedge maakt. Wat er in eene groote stadskerk moet opgebracht. In een der Kerkboden trok de aandacht de begrooting voor 1930. Alleen voor de Kerk zal er noodig zijn ruim 1J4 t°n- 'k Meen kort gele den gelezen te hebben, dat die Kerk voor haar Diaconie noodig heeft ruim 100.000, waarbij dan natuurlijk nog komen Zending 12.000 en verdere collecten. Er is nog wel liefde voor 's Heeren dienst. Niet alleen in Zeeland dus moet veel geofferd. 1854 6 December 1929. 75 jaar geleden vond plaats de opening der Theologische School te Kampen met de beves tiging der eerste docenten. Stelle God haar nog vele jaren voor de Ge reformeerde Kerken in Nederland ten zegen. Art. 36. Maresius, die zich verzet tegen dwang van de zijde der overheid, doet dat in de volgende woorden „dat de ketters met geen andere steenen moe ten gesteenigd worden, dan die zijn opgegraven uit de steengroeve van Gods Woord en dat zij met geen ander zwaard moeten gedood worden dan met het zwaard des Evangelies en dat het beter is hen zacht tot de kennis der waarheid te leiden dan hen met wreedheid te dooden." Uitlegging Geref. Geloofsbel. De Geref. Kerk van Bergen op Zoom is gerekend bij Zeeland. Dit verwonderd wel. Toch is dit ook reeds vroeger het geval ge weest. Voor mij liggen de acta van de Prov. Syn. van Zeeland gehouden te Middelburg 1 Februari 1591, waaruit overgenomen wordt art. 36, luidende in Zeeland zullen 4 Classes zijn, te wetenWalcheren met Oostende, Axel en Ter Neuzen als oppendentiën voor dien tijd. De Classe Schouwen met hare oppendentiën. De Classe Zuijtbelandt met Wolfartsdijk. De Classe van het land van Tholen met Reijmerswale en Bergen op Zoom, als voor dezen tijd daarmede geassocieerd. Middelburg. A.s. week kerkeraadsvergadering breed. Behandeling van de begrooting. Alle broe ders worden er aan herinnerd, dat censure mo- rum zal worden gehouden. BUITENGEWONE CLASSICALE VER GADERING op Maandag 16 Decem ber a.s. des voormiddags half 10 in de Consistoriekamer der Gasthuiskerk te Middelburg. Agendum. Praeparatoir examen van den Heer I. de Wolff, Theol. Cand. Preekvoorstel over 1 Tim. 1 15. DogmatiekDr. Brillenburch Wurth. Exegese Oude Test. Ds. Wiersinga. Exegese Nieuwe Test. Ds. Vreugdenhil. Namens de roepende kerk van Vlissingen, Ds. H. A. WIERSINGA, Praeses. A. A. ROOS, Scriba. Kleedingverstrekking. Middelburg. Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor een jaarlijksche kleedingverstrek king vanwege de diaconie, worden verzocht daarvoor onderteekende briefjes in te dienen bij hun wijkdiaken. De Diaconie. DRIETAL TE Leens B. G. de Bruin te. O. en N. Bildtzijl. J. H. Hoek te Gaast. S. Wouters te Dronrijp. AGENDUM classic, vergadering der clas sis Zierikzee 11 Dec. 's morgens 10 uur. 1Opening. 2. Nazien der credentiebrieven. 3. Aanwijzing Moderamen. 4. Notulen. 5. Ingekomen stukken. 6. Rapporten. 7. Voorstellen en Instructiën. 8. Onderzoek naar art. 41 K.O. 9. Regeling vacaturedienst. 10. Benoeming verschillende Deputaten. 11Omvraag. 12. Korte notulen. 13. Sluiting. Namens de roepende kerk, Dr. v. LONKHUIJZEN, Praeses. D. MULDER, Scriba. Ds. Hoek vraagt storting collecten voor Hulp behoevende Kerken in de classis. Kerstboekjes. Uitgave N.V. H. ten Brink's Uitgeversmaatschappij, Arnhem. We ontvingen nog van 'de firma ten Brink een vijftal kerstboekjes Brammetje Durf door W. BlombergZeeman. Met z'n achten van dezelfde schrijfster. Mientje door Catharina Bronsveld. De schildwacht en zijn vriend door P. de Zeeuw J.Gz. Kees van den dokter door J. H. Huismans Schippers. Ook van deze boekjes kunnen we geen uit voerige bespreking geven. Daarvoor moeten we verwijzen naar de Boekbeoordeeling van Jachin. We willen er alleen van zeggen, dat we gedeel ten daarvan met genoegen lazen. Alles is keu rig uitgegeven met mooie illustratie's. Bredée's Zondagsschoolrooster voor 1930. Dit boekje, bewerkt door Ds. D. A. van Ha- selen, Em. Pred. te 's-Gravenhage is heel prac- tisch ingericht en niet duur. 100 Ex. heeft men voor 5.50. Onze Geref. Zondagsscholen zullen echter al licht de voorkeur geven aan den rooster van Jachin. HEIJ. Middelburg. Ontvangen van zuster 0. f 2.— voor ons Hospitaal en van zuster P. f 1,voor de Zending. Met dank. D. Scheele. Middelburg. Met hartelijken dank bericht ondergeteekende, dat hij vau een zieke zuster dei- gemeente uit „het klompje" ontving f 12,60'/2- Pit bedrag is volgens haar wensch verdeeld als volgt Zending f 5,Armen f 3,Evangelisatie f 2,10'/2 en voor het „Hoogeland" f 2,50. De Heere zegene uwe gave, zusterP. Loof. VOOR DE SCHOOLZENDING. Met dank ontvangen van de kinderen der Geref. School te Koudekerke, door het Hoofd de heer J. C. Ruitenbeek, voor de Schoolzending f 15, Heij. ZENDING. Vlissingen. Met hartelijken dank ontvangen van Mientje Jobse 60 halve centen, een doos zilver papier, een doos capsules en een doosje postzegels van Dient.je Sturm een flink pak zilverpapier, een zakje theelood en capsules en een doosje postzegels van Jan van Belle voor veikochte zendingskalenders f 10,73«/2. Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, penningm. St. Laurens. In hartelijken dank ontvangen van Gre en Lou Boon 150 halve centen. Namens de Zcndings-Commissie, D. Willemse, penningm. RUSTHUIS MIDDELBURG. Ontvangen 5 mud aardappelen, één mand broodjes) 2 banketletters, een kistje sigaren en een Damspel De vriendelijke gevers daarvoor onzen hartelijken dank. De Huisvader, R. J. v. Commenée. Middelburg. Ontvangen voor ons Hospitaal van C. de Putter f 25,gevonden in de collectezak van de Geref. Kerk te Axelf 15,als driemaan- delijksche bijdrage van een broeder uit Biliton. D Scheele. PARAKAN (November 1923). Met vriendelijken dank ontvangen uit Middelburg busje Rusthuis (door Mej. De Wagenmaker) f 1,50; uit Heerlen, dames-comité (door dhr. Hondius) f 63, uit Klundert, Zendingsnaaikrans (door Mej. Hagt) f 50,uit Middelburg van twee N.N's (door Mej. P. Pouwer) f 1,50 en f 1,—. Mevr. Huizenga. Geref. Jongelingsver. Dr. Lützen Wagenaar, Middelburg. Afd. A. G. B. art. 34. Van den Heiligen Doop, vr. J. v. d. Welle. L. K. De kleine Johannes, van Frederik van Eeden (vervolg), vr. T. Vroon. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel", Middelburg Afd. A. G. B. Art. 2. Door wat middel God van ons ge kend wordt, vr. W. Kingmans. M. 0. Art. 4. De opkomst der steden tegenover den adel, vr. H. Oggel. Geref. Knapenvergadering „Samuël", Middelburg Afd. II. Bijb Gesch. Waarschuwing voor de discipelen door vr. S. de Vos. Kerk. Gesch. De afscheiding door vr. M. Ton. Geref. Jongelingsverg. „Calvijn", Vlissingen. Geloofsbelijdenis, Art. 26 „Van de Eenige Voor bidding Chrisii", J. v. d. Hoeven. Vaderl. Gesch. Ond. 18, bl. 41-34 Jrg., „De Gouden Eeuw" D. Stroo. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. Heidelb. Catech. Zondag 34 Collecte Evangelisatie-arbeid in eigen stad. Gasthuiskerk 9.30 uur Cand. Lenselink te Aalten. 6 uur ds. D. Scheele Hofpleinkerk 9.30 uur ds. D. Scheele Voorber. H. Av. 2 uur ds. D. Ringnalda Noorderkerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda Voorber. H. Av. 6 uur Cand. Lenselink Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. J. 0. de Bruijne Grijpskerke 9 uur ds. J. Dijkstra 2 uur ds. J. Dijkstra Afscheid. Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Bed. H. Av. en Dankz. Meliskerke 9 uur ds. M. Vreugdenhil 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9.30 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. D. Scheele Veere 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Souburg 9.30 en 2 uur dr. G. B. Wurth Vrouwepolder 9.30 uur ds. P. J. O. de Bruijne 2 uur Westkapelle 9.30 uur 2 uur Lezen eener Leerr. ds. J. E. Visser Lezen eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 uur ds. Joh. de Boer Bruinisse 9.30 en 2 uur Cand. A. W. Wijmenga te Amsterdam. Colijnsplaat 9.30 uur Lezen eener Leerr. 6 uur ds. F. J. v. d. Ende Geersiijk 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur ds. U. Elgersma Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Cand. Idema te Winsum. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 9.30 en 5.30 uur dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5 30 u. ds. W M. le Cointre Kvabbendijke 9.30 en 2 uur ds. A. Andree Woensdagav. 6 uur ds. J. de Waard te Rijnsburg. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 9.30 en 2 uur ds. C. Diemer te Hillegersberg. Tholen 9.30 en 2 uur dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil Baarland 9.30 en 2 uur. ds. C. Vonk Borssele 9 30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur ds. C. van Schie Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur ds. A. Scheele Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur ds. L Horvath Heinkenszand 9.30 en 2 uur ds. Joh. Booij lerseke 9.30 en 2 uur ds. A. L. Ruijs te Dinteloord. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9 30 en 2 uur Cand. Lengkeek te Rotterdam. Aardenbnrg 9.30 en 3 uur Axel 9 30 en 2 uur Hoek 9 30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Schoondijke 9 30 en 2 uur Terneuzen 9 30 en 2 uur Zaamslag 9 30 en 2 uur- Lezen eener Leerr. ds. J. S. Post Bed. H. Av. en Dankz. ds. H. Holtrop te IJmuiden. ds. M. van Wijk Lezen eener Leerr. ds. S. Groeneveld ds A. B. W. M. Kok DE N.V. TE ROTTERDAM bericht, dat by haar kantoren: POMPENBURGSINGEL 13 en POLDERLAAN 79, de inschrijving ig opengesteld op de van de Vereeniging voor L. en U. L. Onderwijs op Gereformeerden grondslag te Rotterdam-Zuid, tegen den koers van 100 in stukken van f 1000.— f 500 en f 100.—. Storting in de maand Januari 1980 of desgewenscht op anderen datum, met rente-verrekeniug per 1 Januari 1930. Aflossing der leening in 25 jaar. Uitvoerige prospectus dezer solide en aantrekkelijke belegging wordt op aanvrage toegezonden.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1929 | | pagina 3