FEUILLETON. !([RKK!!E1W5 INGEZONDEN STUKKEN. Officieele Berichten. Evangelies gruwelijke zonden schuldig maakte. Later heeft hem het berouw over de uitspattin gen zijner jeugd even hevig gefolterd als Augus- tinus door wroeging, over zijn jeugdzonden ge folterd moet zijn geweest." Op de vraag „Hoe is het mogelijk, dat Hen drik de Cock in het goddelooze Ulrum tot be keering kon worden gebracht wijst dan de N. R. Courant op eenige wereldschuwe en we- reldverachtende piëtisten te Ulrum, van wie één Ds. De Cock flink onder handen nam. En dan gaat de liberale schrijver aldus voort „Spoedig zien wij den jongen prediker zich nu met de heftigheid van den renegaat keeren tegen de Ned. Herv. Kerk, welke hij diende. Deze was voor hem slechts „het geraamte van een kerk" meer en de gezangen, welke bij haar in gebruik waren, bleken thans sireensche min neliederen om de geloovigen van hun zaligheid af te leiden. Ze waren niet veel beter dan het Stabat Mater, dat „Roomsche hoerenlied". Kin deren, welke door andere predikanten dan des geloofsdrijvers geestverwanten gedoopt waren, werden „den Moloch geofferd"; zijn andersden kende ambtgenooten verschenen hem thans als „duivelen in engelenkleed en wolven in schaaps vacht." Zij konden, naar hij eensklaps ontdekte, beter preeken over eten en drinken, over mooi weer en lange dagen, over tuin- en akkerbouw, over nieuwspapieren en oorlog dan over het Koninkrijk der Hemelen. Naar markten en hard draverijen gaan zij hun gemeenten voor, drin kende en zingende tot den lichtenden ochtend zij bezoeken, afgrijselijkste zonden zelfs de vergaderingen van het zoogenaamde Nut van het Algemeen. Bijna heeft De Cock het zoo erg gemaakt als die predikant, die nog slechts en kele weken geleden zijn vrijzinnige ambtgenooten voorstelde als een vloekende bende. Maar zoo was het al mooi genoeg voor een man, die in uiterste lijdelijkheid verklaart, niet te willen, te kunnen, te weten, te hebben of te deugen. Geen wonder, dat een dergelijk agressief fa natisme verbittering wekte, een verbittering, welke de betrokkenen in hun geloovige zelfge noegzaamheid als het martelaarschap voor de zaak des Heeren aanvaardden." Weet deze liberale scribent, dat niemand min der dan professor S. D. van Veen het vonnis, later over Ds. H. de Cock uitgesproken, onwet tig en onrechtvaardig heeft genoemd Onwettig, omdat het in een onvoltallige vergadering was uitgesproken en De Cock geen enkel artikel der reglementen had overtreden Onrechtvaardig, omdat het geen recht kan heeten, als in een Ge reformeerde kerk iemand om zijn verdediging van de Gereformeerde leer in zijn dienstwerk werd geschorst, terwijl de bestrijders dier leer •vrij uitgingen en zelfs geprezen werden Of is in Nederland alles geoorloofd, indien het slechts gaat tegen een man, dien de liberale Rot- terdamsche Courant een fanatiek dweper ge lieft te heeten (Overgenomen uit de Utrechtsche Kerkbode.) Onderschrift. Er wordt wel eens beweerd, dat de N. R. C. altijd zoo goed bij is, maar dit geldt dan toch zeker niet op het gebied der Kerkgeschiedenis. Zeker is Ds. H. de Cock te Ulrum bevestigd 29 October 1829, maar Ulrum was zijn 3e stand plaats, want hij aanvaardde het predikambt 7 Maart 1824 te Eppenhuizen, van waar hij in 1827 vertrok naar Noordlaren om na 2 jarigen dienst aldaar te gaan naar Ulrum in 1829. En wat verder in het overgenomen stuk staat, laat zoo duidelijk zien uit welke pen het vloeide, dat rectificeeren niet noodzakelijk is. Bestudeering van de geschiedenis der Kerk in de vorige eeuw zij ernstig aanbevolen, opdat men door zulke stukken geen verkeerde voor stelling krijge van de worsteling der vaderen in de 19e eeuw, te meer, waar de N.R.C. voor ve len ook nog uit onze kringen een blad is, waarbuiten men meent niet te kunnen leven. Iets, wat bevreemdt, omdat de christelijke pers zich met alle kracht inspant om te zijn up to date. Overigens sluiten we ons bij de vragen van de Utrechtsche Kerkbode aan. K. B. S. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. EEN CHRISTELIJKE VOLKSBIBLIOTHEEK Reeds vanaf de oprichting leefde bij de Ge reformeerde Mannenvereeniging „Dr. Herman DE OOM UIT AMERIKA. III. Maar nu staan ook de drie stroopers op en scharen zich om Leo. Een oogenblik verdwij nen hun handen in hun zakken en een oogenblik later flikkeren drie scherpe messen in de hoogte. Tine is doodsbleek geworden. Elk oogenblik verwacht ze, dat de aanval zal beginnen en dat er bloed zal stroomen, ja misschien dooden zullen vallen en dat alles om haar. Een kort oogenblik denkt ze na. Dan is haar besluit genomen. Ze verzamelt al haar krachten, staat op en roept de mannen toe, dat ze allemaal moeten gaan zitten. Dat zij iets heeft te zeggen. En als aan haar verzoek is voldaan, gaat ze naar Leo toe en zegt tegen hem „Leo, ik kom niet naast je zitten, maar je moogt mij aanstonds naar huis brengen. Je hebt op dit oogenblik te veel gedronken, maar in den grond ben je een goede kerel. En daarom vertrouw ik je. Ik weet zeker, dat, wanneer ik alleen met je ben, je niets zult doen of zeggen, waarmee je mij zoudt beleedigen. Maar voor we gaan, drink je eerst een kop koffie." En voor de verbouwereerde en reeds half ont nuchterde Leo iets kan zeggen, geeft ze reeds een wenk aan Pruim om een kop koffie in te schenken. En als het kopje leeg is, verzocht ze den eigenaar van de herberg het nog eens te vullen. Een oogenblik later verzocht ze haar vrienden Bavinck", alhier, het verlangen om te komen tot oprichting van een Chirstelijke Volksbiblio theek. Toen dan ook, nu anderhalf jaar geleden namens den Kerkeraad het verzoek kwam, om zoo mogelijk daartoe over te gaan, werd een commissie benoemd die de plannen nader zou uitwerken. Een groote moeilijkheid, zooals trou wens bij elke onderneming, was de finantieele basis, die als grondslag zou dienen, om de zaak op te zetten en te doen voortbestaan. Besloten werd tot uitgifte van honderd rentelooze aan- deelen, groot 10.- met een jaarlijksche af lossing waarvoor de Mannenvereeniging garant zou blijven. Gode zij dank bleken vele broeders en zusters, overtuigd van de groote noodzakelijkheid en het nut eener Christelijke Volksbibliotheek, bereid dit werk te steunen door het nemen van een of meerdere aandeelen, zoodat wij thans zoover zijn dat met het uitleenen der boeken kan be gonnen worden. Ons past hier een woord van dank aan die allen, alsmede aan den Kerkeraad, die ons de beschikking gaf over de consistorie der Noorderkerk, om daar de boekenkast te plaatsen en de gelegenheid opende om daar de boeken op Woensdag- en Zaterdagavond van 79 uur uit te geven. Zaterdag 16 Nov. a.s. zal D.V. de bibliotheek voor het eerst open zijn. De prijs van het lid maatschap der bibliotheek bedraagt 1.per jaar, waarvoor men elke week een boek, dus 50 boeken, ter lezing kan ontvangen. De contri butie is zoodanig gesteld, dat ze onder een ieders bereik ligt, en de klacht, die wel eens gehoord wordt, dat al wat christelijk is, altijd duur is, hier niet van toepassing is. Wij mogen beschikken over een aardige col lectie nieuwe boeken van christelijke schrijvers, die nog maar voor kort verschenen zijn, en zullen trachten de bibliotheek met nieuwe goede werken steeds te blijven aanvullen. Nu is Middelburg een Christelijke Volksbi bliotheek rijk, maar zal zij dat blijven en zal het ideaal een Christelijke leeszaal nog eens vervuld worden, dan moeten wij kunnen rekenen op den steun van allen die met ons overtuigd zijn van den verderfelijken invloed der z.g. neu trale, in den grond niet anders dan anti-christe lijke lectuur. Dagelijks verlaat een stroom daar van de pers en vele onzer Gereformeerde ge zinnen ontkomen niet aan den invloed daarvan. Wij kunnen daartegen een dam opwerpen, door voortaan voor ons en onze kinderen alleen boeken te nemen uit eigen bibliotheek. De bibliotheek is dus open op Woensdag- en Zaterdagavond van 79 uur. Er zijn nog en kele aandeelen van 10.in portefeuille, wie helpt er ons van af HET BESTUUR. TWEETAL TE Kralingen Dr. J. Hoek te Den Haag. F. A. den Boeft te Amersfoort. Heemse W. Moene te De Lier. F. Slomp te Nieuwlande (Dr.). BEROEPEN TE Eindhoven A. J. Fanoy te Ferwerd. Bolnes M. van Wijk te Oostburg. AANGENOMEN NAAR Groningen Dr. L. van der Zanden te Smilde. Groote Lindt Dr. H. W. v. d. Vaart Smit te Zuid-Beijerland. BEDANKT VOOR Hillegom Dr. S. P. Dee te Haren. Nieuwerkerk (Z.) J. Snoek te Vrijhoeve 's-Grevelduin-Capelle. Sommige bladen berichten, dat Dr. J. Hania van Geldermalsen, wegens ernstigen ziek te, is verplicht emeritaat aan te vragen. Amsterdam-Noord beraamt plannen om te komen tot de beroeping van een 2en dienaar des Woords. Te Doorn is door den Kerkeraad der Geref. Kerk, daartoe geadviseerd door de Com missie van Beheer, besloten met ingang van 1 Januari a.s. de collecten voor de Kerk af te schaffen. De gelden zullen alleen door vrijwillige vaste bijdragen der leden worden bijeengebracht. Bijna alle leden verhoogden hun bijdragen. en vriendinnen op te staan en heen te gaan zij volgt dan wel met Leo. Een enkele vriend voelt daar niet veel voor, begrijpt er niets van, waarom nu juist zoo'n drinkelap de eer moet hebben Tine te vergezellen, terwijl hij zichzelf daar zoo graag mee zou willen belasten, maar een smeekende blik van het meisje doet hem gehoorzamen. Buiten gekomen steekt Tine Leo dadelijk haar beide handen toe en een oogenblik later rijden ze samen, de armen gekruist. Veel wordt er op dien tocht niet gesproken en als er iets gezegd wordt, is het steeds Tine, die begint. Leo, die eenige oogenblikken geleden in de herberg nog zoo spraakzaam was, schijnt nu met stomheid geslagen. Eindelijk, zijn ze aan de plaats der bestemming gekomen. Tine reikt Leo de hand en dankt hem vriendelijk voor zijn gezelschap en wenscht hem goeden avond. Daarna ontbindt ze de schaatsen, stapt het erf op en een oogen blik later valt de deur der boerderij achter haar dicht. En hijblijft een tijd doodstil staan. Hij heeft er niet aan gedacht haar iets onaange naams te zeggen of haar vrijpostig aan te ra ken. Haar vriendelijken groet heeft hij ter nau- wernood beantwoord Den volgenden avond, toen de werkzaamhe den waren afgeloopen, zag men Leo naar de boerderij loopen en daar aangekomen vroeg hij De boer zag hem met argwaan aan. Hij hield Tine te spreken. er niet van, dat iemand, die zooveel met stroo pers omging, zijn erf met een bezoek vereerde. Met tegenzin begaf hij zich naar de keuken Te Baarland zal het kerkgebouw der Ge ref. Kerk een installatie voor heeteluchtverwar- ming krijgen, te leveren door de firma Vincent te Schiedam. Te Yerseke is de installatie voor de ver warming der Geref. Kerk geleverd en voldoet goed. De koude winter 1929 heeft velen warm ge maakt voor kerkverwarming, zooals te zien is uit bovenstaande berichten. Te Bierum (Gron.) heeft wijlen A. B. D. aan de Geref. Kerk aldaar 1500 vermaakt. Cand. L. Tiesinga, van Appelscha, Theol. cand. aan de Vrije Universiteit, is door de Clas sis Drachten der Geref. Kerken peremptoir ge ëxamineerd en met algemeene stemmen toegela ten tot den Dienst des Woords en der Sacra menten. De heer Tiesinga, beroepen predikant der Geref. Kerk te Harkema-Opeinde, hoopt in trede te doen op Zondag 8 December a.s., na des morgens bevestigd te zijn door Ds. S. Wou ters, van Dronrijp. Te Den Haag-Oost ontving de Diaconie der Geref. Kerk op naam van Mej. A. C. een legaat van 1000. Voor de Kerkinstitueering op „Laakkwartier" ontving Ds. Deddens van N. N. 250 en twee giften van 100. Te Utrecht is door de Geref. Kerk een Zendingsavond gehouden, geleid door Dr. H. Kaajan, die in zijn inleidend woord over het Zendingsveld te Poerworedjo (Java) met vijf hulpposten en 6 a 700 Christenen sprak. Ds. B. Alkema, van Soest, die vroeger als Zendeling in Indië gearbeid heeft, wees op den band die er reeds gedurende enkele geslachten tusschen de familie Keuchenius en Indië zoowel als de Zending geweest is. Ds. A. F. Keuchenius, van St. Jacobi-Parochie, die de roeping der Kerk van Utrecht aannam om als miss. predikant naar Poerworedjo uit te gaan, het woord verkrijgend, zegt hoe hij in zijn uit zending ziet de verkiezing Gods. Zijn 85-jarige grootmoeder bad steeds, dat een harer kleinzo nen predikant mocht worden. Spr. ziet nu op Psalm 65 „De lofzang is in stilheid tot U" en hij vroeg voorts dringend om gebed voor de Zending. Dr. C. F. Flach, geneesheer-directeur van het Zendingshospitaal te Poerworedjo, thans voor de derde maal met verlof in ons land wees op de ontwikkeling van den medischen hulp dienst der Zending sinds 1915. De heer P. M. A. Harkema, hoofd der Chr. Hollandsche-Javaansche school te Poerworedjo, gaf een overzicht van den stand van het onder wijs. Ds. G. Renting, van Winterswijk, sprak als voorzitter van de Deputaten voor de Zending der Geref. Kerken in Gelderland een kort slot woord. Ziekenhuisbouw op het Rotterdamsche Zendingsveld. In aanvulling op ons bericht van eenigen tijd geleden kunnen we thans mededee- len dat het Indisch gouvernement in principe be sloot den bouw van een nieuw Zendings-zieken- huis te Poerbolingo toe te staan. De kosten daarvan worden geraamd op 240.000 waarvan voor rekening van de Zending 60.000 zal ko men. Zou het verzoek van de Zending worden toe gestaan om' ook in Tjilatjap een ziekenhuis te bouwen, zoo zal de Zending nog 25.000 gulden moeten opbrengen. Bij den missionairen predikant bestaat de over tuiging, dat ondanks dezen nieuwen last, in deze richting moet worden gestreefd, wil men de dui delijke roeping ten aanzien van het toevertrouw de Zendingsveld niet verwaarloozen. Ds. A. M. Donner te Den Haag (Valken- boschlaan 149), herdacht 9 November dat hij 45 jaar geleden in den dienst des Woords be vestigd werd. Zijn standplaatsen zijn geweest Genemuiden, Assen en Amersfoort. Sinds 1927 is hij emeritus-predikant der Geref. Kerk van Amersfoort. Ds. J. Scholten, pred. der Geref. Kerk te Varsseveld, herdacht 13 November a.s. zijn 25-jarigen ambtsarbeid. Na zijn opleiding aan de Theol. School te Kampen aanvaardde hij het ambt te Hindeloopen. In 1910 deed hij intrede te Roden, in 1916 te Harkema-Opeinde, in 1920 te Goënga-Sybrandaburen en sinds 15 Aug. 1926 en vertelde Tine, wie haar om een onderhoud verzocht. „Je moogt wel voorzichtig zijn, meid, met dien raren kerel", vond hij nog noodig haar te waarschuwen. „Dat zal wel afloopen, baas", stelde zij gerust. Een oogenblik later treedt Leo de keuken binnen. Zij ontvangt hem vriendelijk, biedt hem een stoel aan en noodigt hem te gaan zitten. Zwijgend voldoet hij aan dat verzoek, en dan, terwijl zij daar met z'n tweeën in de keu ken zijn, volgt een langdurige stilte. Hij kijkt voor zich, draait z'n pet in z'n han den heen en weer en weet blijkbaar niet, hoe hij het gesprek zal aanvangen. „Wel, Leo, wat kom je doen helpt einde lijk Tine, nadat de stilte wel wat drukkend wordt. En dan heft hij langzaam het hoofd op en zachtjes begint hij te praten, alsof hij het tegen zichzelf heeft „Tine, het spijt mij zoo heel erg, wat er gis teravond gebeurd is. Wat ik in de herberg te gen je gezegd heb, weet ik niet meer, maar het zal wel iets heel leelijks geweest zijn. Als ik dronken ben, schijn ik altijd van die liederlijke taal uit te slaan. En dat ik nu - net jou moest beleedigen, dat spijt mij het allerergst. Had ik één der andere meisjes uitgescholden, dan had me dat niet zooveel kunnen schelen, want ik weet, dat die achter mijn rug allerlei kwaads van me vertellen en mijn zonden erg overdrij ven, maar jij ben altijd vriendelijk tegen me. En daarom heb ik veel spijt, dat ik iets deed, wat jij onaangenaam moest vinden. En nu kom ik hier om te vragen, of je mij vergeven wilt." is hij aan zijn tegenwoordige gemeente verbonden Huwelijkscollecten. In ons Diaconaal Maandblad gevonden de volgende vraag met antwoord „Is het eisch van ons beginsel, dat de opbrengst van alle in één week gehouden armencollecten in één som in de Kerkbode gepubliceerd worden, of kunnen zij ook af zonderlijk vermeld worden b.v. zoo, dat Zondagsche collecten in één bedrag en de collecten bij huwelijksbevestigingen per hu welijk vermeld worden." „Algemeen wordt het wenschelijk geoor deeld de collecten niet per huwelijksbevesti ging te vermelden, daar zoo de zonde der ijdel- heid in de hand wordt gewerkt." Willen onze Zeeuwsche Diakenen zich ook eens uitspreken over vraag en antwoord, want menigmaal hooren we klagen bij zulke collecten niet over „zonde der ijdelheid" maar wel der schrielheid bij alle uiterlijk vertoon voor het overige. Gelukkig, er zijn in alle kringen uitzon deringen. K. B. S. VERGADERING van den Kerkeraad (breed). Middelburg, 14 November 1929. Praeses Ds. D. Scheele. Aanwezig 36 broeders. Opening als gewoon. Notulen gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken een aanvrage om steun, verwezen naar de desbetreffende commissie. Woensdagavondcommissie een doopaanvrage toegestaan een aangevraagde attestatie toege staan een ingekomen attestatie aanvaard. De bespreking der groslijst voor ouderlingen en diakenen wordt voortgezet. Besloten wordt art. 8 van de regelingen van kerk en diaconie zoo te wijzigen dat de dienst tijd voor de ouderlingen en diakenen van vier op vijf jaar wordt gebracht. De volgende dubbeltallen voor de verkiezing van drie ouderlingen worden vastgesteld K. Davidse, Schoorsteenvegerssingel Q 80 J. Hage, L. Noordstraat L 131 B. H. Lavooy, Heeren gracht M 36a J. v. Maldegem, Noordweg S222; K. Schout, N. Vliss. weg E 68 Ch. Suurmond, Noordweg R lb en voor diakenen P. Izeboud, Noordsingel S 185 L. Janse, L. Noordstraat D 70 P. Kleijn, Noordweg R 29a en L. J. Lo- rier, Seisweg R 136. De gemeente zal op Maandag 25 Nov. a.s. des avonds om 8 uur in de Gasthuiskerk in de gelegenheid worden gesteld uit de genoemde dubbeltallen een keuze te doen. Zij die des avonds verhinderd zijn worden des middags van half één tot twee uur daartoe in de gelegenheid gesteld. Rondvraag. Dankzegging. Sluiting. 28 Nov. a.s. Sectie. 12 Dec. breed. De Kerkeraad. De classis Zierikzee zal D.V. vergaderen op Woensdag 11 Dec. Namens de roepende Kerk, Dr. J. VAN LONKHUIJZEN, praeses. D. MULDER, scriba. Zierikzee, 13-11-'29. KORTE NOTULEN van de Classis Mid delburg, 13 November 1929. Namens de roepende kerk van Veere opent Ds. P. van Strien de vergadering, laat zingen Ps. 89 1, leest 2 Corinthe 4 en gaat voor in gebed. De credentialen worden nagezien door Ds. A. Koning en br. J. de Voogd. Alle kerken zijn wettig vertegenwoordigd. De kerken van Grijpskerke, Serooskerke, Dom burg en Westkapelle hebben een instructie. Mid delburg zond een secundus. In het moderamen nemen zitting Ds. M. Vreugdenhil, praeses Ds. J. E. Visser, asses sor Ds. P. van Strien, 1ste scriba Ds. D. Scheele, 2de scriba. De praeses wenscht de kerken van Domburg en Westkapelle geluk met het bedanken van Ds. J. E. Visser voor het beroep van Metsla- wier-Niawier betreurt het dat Ds. Dijkstra en Ds. Wurth zullen vertrekken uit de classis. Ds. Scheele leest de notulen der vorige ver gadering voor, welke worden goedgekeurd. Ingekomen stukkena. acta van de Partic. Synode van Overijsselb. schrijven van br. J. B. te A. dat zal worden beantwoord. Grijpskerke en Serooskerke verkrijgen elk 3 Dadelijk stak het meisje hem de hand toe. „Leo, ik heb je al lang vergeven, maar mag ik je nu een vraag doen „Ga je gang." „Zal je heusch niet kwaad op mij worden „Neen, jij kunt alles tegen me zeggen." „Welnu dan. Je zei zooeven, dat als je dron ken bent, je altijd liederlijke taal spreekt. Maar waarom houd je dan niet op met drinken Vroeger was je algemeen geacht. Ieder vond je een goedigen, vroolijken jongen. En nu hoor ik, dat je dikwijls dronken bent. Waarom breek je toch niet met die slechte gewoonte?" „Dat heb ik al zoo vaak geprobeerd, maar telkens val ik weer in het oude kwaad." „Weet je nog wel Leo, dat we vroeger samen in dezelfde klasse op school zaten Weet je ook nog wel, dat we zooveel van meester Mul der hielden en dat hij zoo mooi bijbelsche ge schiedenis kon vertellen Herinner je je nog wel, dat hij vlak voor we de school voor goed ver lieten nog vertelde van den verloren Zoon. Hoe hij ons ernstig waarschuwde om de eerste stap op den weg der zonde te mijden Maar ook wat we moesten doen, als we eens kwamen te vallen Dat we ons dan ernstig moesten voornemen om niet meer te zondigen, maar daarbij niet te veel op onszelf moesten rekenen, maar aan God vragen, of Hij ons bewaren wilde en Hij onzen wil wou sterken om het goede te doen en het kwade te haten (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1929 | | pagina 2