KERKNIEUWS Predik buurten 1 FAMILIE BERICHTEN 1NU11 1.1. Officieele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. Vereenigingsleuen. PLAATST UWE IN DE in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 6 OCTOBER 1929. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel Bureau kunnen oprichten, waar allerlei in lichtingen verkregen konden worden en hulp, die vioior Inlanders en Indo-Europeanen van betèekenis is voor henzelf, voor hun kinde ren, waarvoor ze kosthuizen zoeken, voor het bekend stellen van inrichtingen van Chr. On- derwijis, voor het organiseeren van samen- koimsten van Javanen enz., waar lezingen ge houden worden, over allerlei onderwerpen en waar ons Christelijk beginsel op allerlei wijlze wordt belicht en waar onze vooraanstaiaude mannen op kerkelijik en staatkundig gebied optreden opi iedere boot, die in Genua aan komt op reis naar Holland, zou aan ieder der passagiers een gids uitgereikt moeten worden, waarin op het bestaan van deze organi satie gewezen werd te Rotterdam en te Am sterdam zouden broeders moeten staan, ge reed om alle hulp te bieden aan Inlanders enz., die zulks begeerden. Een Dienaar des Woords zou van dat alles de leiding moeten hebben, een man bezield om1 het Evangeliq aan deze menschen te brengen en bekwaam oim dit werk te organiseeren. Hier valt een mooi werk' te doen, dat voor de komst van Gods Rijk in Indië van groote bieteeken is kan zijn. Wanneer dit bureau dan ook kon optre den als informatiebureau, waar ieder, die een betrekking zoekt in Indië, inlichtingen kon k'iiijigen, en dus die arbeid, die nu door den heer Kroon verricht werd, ondergebracht klon worden, dan zou dit comité heel wat werk verrichten, dat ten goede zou k'omen aan de Christelijke actie in Indië. Zioio'm Christelijk Bureau voor Indië zou dus de volgende werkzaamheden kunnen verrich ten 1. een lijst aanleggen van alle Indiërs (Ja vanen, Menadoneezen, Ambioneezen, Chinee- zen, Indo-Europeanen) die zich in Holland bevinden 2. hulp bieden aan allen die door dit bu reau huisvesting zoeken, inrichtingen van on derwijs, kosthuizen 3. reeds bi) aankomst aan de booten en van de boottreinen aldaar gereed staan Voor het geven van inlichtingen, mededeelingen van het bestaan van dit bureau en haar wërkw'/jize moeten gezonden wbrden naar de booten, die naar Holland varen, b.v. wanneer ze in Port- Said liggen 4. lectuurver,spreiding 5. samenkomsten beleggen, ontmloetings- avonden en oonferenties organiseeren 6. sprekers laten optreden in vergaderin gen van hun eigen prganisaties 7. huisbezoek 8. inlichtingen geven aan Gereformeerden, die een betrekking in Indië zoeken 9. optreden als agent der Maatschajplpli) Nederland en de Rotterdam sche Lloyd1, het geen tevens een bron van inkomsten betee- kent voor dit bureau 10. bestaan van dit büreau bekend stellen in Indië, waar vele Europeesche ouders be hoefte hebben aan een vertrouwd adres bij! het Zoeken van kost en inwoning voor hun kinderen en voor de behartiging van de belan gen dier kinderen. Ik' hoop dat dit voldoende is om de nood zakelijkheid van dit werk te laten gevoelen. Met hartel. gr., A. MERKELIJN. Indische Oceaan, 10 Augustus 1929. Amice, We beginnen zoo- zachtjes aan Gplumbo te naderen morgenochtend om 6 uur hopen we er aan te komen en w'e verheugen er ons in, dat we dan wieer eens vasten grond on- de voeten mogen hebben. De zee was de laatste dagen onstuimigslechts een vijfde van alle passagiers was in staat p:m aan tafel te komen in de eetzaal de overigen lagen op bed of op het dek, waar de Juste- looze trek van het gelaat wel duidelijk' maak te hioe ellendig ze zich gevoelden. Nu is de zee kalmer'en onmiddellijk is de stemming weer wat beter. Die stemming kan wel eens erg luidruchtig zijn en wan neer de zee maakt, dat de menschen zich wat stil moeten houden is dat werkelijk een heele verandering. Verleden Zaterdag was ;er aan boord een gecostumeerd bal en ge ziet dan hoe er weer enkele oogenbiikken afleiding komt in het leege leven van wie de wiereldl dienen. Het was een heele drukte en ge- kunt moeilijk een plekje vinden waar ge U aan het rumoer onttrekt, of het moest zijln in de warme hut, waar ge juist niet langer wilt zijn dan hoogst noodzakelijk' is. We hadden over dat bal en over het dansen ook ge sprekken .met elkaar en toen bleek me, dat er ook onder de Gereformeerde passagiers waren, die dansen konden maar ik moet er bijvoegen, dat ze niet aan die danspartijen meededen één enkele was voor de verlei ding bezweken, maar na die ééne keer was daar zooveel spijt over, dat hij zich ernstig vioornam er niet meer aan miee te doen j welk voornemen hij: ook uitgevoerd heeft, ondanks den spot, die hij' daarover van an dere jonge mannen heeft moeten verduren. Wel voelde ik wever hoe gevaarlijk' het is, dat men ook in Gereformeerde kringen dan* sein leertp', zoo verzekerde men mij'„in Amsterdam kan bijna ieder Gereformeerd jong mensch dansen en zoo voegde men er aan toe wat zou daar ook inzitten 't is gezellig om op een feestelijk avondje, als je zoo onder elkaar ben met vrienden en vriendinnen eens te dansen." Nu vermoed ik dat dit „bijna ieder Gereformeerd jong mensch kan tegen woordig dansen" wiel wiat overdreven is en dat deze uitspraak meer diende om eigen con sciëntie een beetje tevreden te stellen men zag nu wat dansen in d'e wlereld beteek ent en hoe groot de verzoeking is om als men in de wereld1 moet verkeeren en dagelijks die werelldsche vermaken mOet zien, toch aan dat dansen niet mee te doen. Sommige hand schoentjes, die naar hun man toereizen, had den verschillende vermaningen Van hun man nen gekregen hoe ze zich aan boord gedragen moesten en onder die vermaningen stond deze vooraan vooral niet dansen die mannen heb ben liet wel gezien hoe de dans aan boord in den regel de eerste schrede was op het pad der ontrouw door den dans werden de zinnelijke lusten wakker gemaakt en als dat aan boord gebeurt vlammen de hartstochten weldra zoo hoog op en vinden ze ook zooi* veel voedsel, dat men ze op de reis al verder zinken ziet in een zondig leven. Ik heb eens een brief van een Javaan ont vangen waarin hijl bestreed, d'at het Chris tendom maatschappelijke verheffing zou bren gen, gelijk ik beweerd had ik had o.a. er op gewezen, dat in Christen-dorpen op Java de onzedelijke dansen geweerd werden. Deze Ja vaan nu antwoordde de Javaansche dansen staan veel hooger dan de Europeesche op Java danst men alleen in Europa danst een heer met een, dame en liefst jmlet de vrouw van een ander en als dat vrucht van het Christendom! is, kan hij dat Christendom1 niet hoog aanslaan. Gelukkig, dat ik hem' ant woorden kon, d'at hiiji zich vergiste in zijln beschouwing van de vruchten van het Chris tendom maar telkens als ge de dansende Europeesche wereld ziet, dan voelt ge wel, dat die wereld een ellendige indruk maakt op ieder van het Oosten, die op deze boot meereist en dat een hunner argumenten, om1 de minderwaarheid van het Westen bi) het Oosten te bewijzen is de Europeesche dans. Met hartelijke gr. t. t. A. MERKELIJN. TWEETAL TE Groningen J. Wijmenga te Charlois. L. van der Zanden te Smilde. BEROEPEN TE Sleen Cand. M. P. Feringa te Utrecht. WesterleeCand. J. Tijmes te Hoogeveen, SteenwijkS. Neerken te Ulrum. LemmerB. Bouma te Dirkshorn. BEDANKT VOOR WolfaartsdijkR. de Jager te Nnnspeet. BorgerM. van Wijk te Oostburg. Steenwijk. Ds. C. W. E. Ploos van Amstel nam wegens eervol emeritaat afscheid met eene predikatie over 1 Johannes 4 15 en 16. Hij gaat zich vestigen te Den Dolder en daar hulpdienst verrichten onder de Gereformeerden, die nog tot de Kerk van Zeist behooren, doch wel een plaatselijk kerkgebouw verkregen. Kralingen. Ds. J. D. van der Velden nam Woens dagavond wegens bekomen eervol emeritaat afscheid van de Kerk te Kralingen (Rotterdam) met een pre dikatie over Efeze 3 20 en 21. Het thema der pre diking was„Een lofverheffing Gode" en Z.Eerw. ontwikkelde daarbij de volgende twee gedachten 1. de allesovertreffende macht Gods voor en in Zijn Gemeente2. de rechtmatige verheerlijking des Hee- ren in en door Zijn Gemeente. Klaaswaal-Numansdoi'p. Ds. J. Vesseur, wien eervol emeritaat verleend werd, nam Zondagmorgen afscheid van de kerk te Klaaswaal met een predikatie? over Efeze 3 2021 en des avonds van de kerk van Numansdorp, die in grooten getale opgekomen was, en hield een predikatie over Hebr. 1320 en 21. Ds. Vesseur gaat zich vestigen te Loenen a. d. Vecht, om aan deze Geref. kerk hulpdienst te ver richten. Leidschendam. Ds. H. J. Kouwenhoven Jr., beroepen predikant bij de kerk te Wageningen, hield Zondagavond zijn afscheidspredikatie voor de kerk te Leidschendam, sprekende over Filipp. 1 911. Doornspijk. Ds. T. Sap deed intrede met eene leerrede over Handelingen 14 22 na 's morgens be vestigd te zijn door ds. R. de Jager te Nunspeet, die tot text had Ezechiel 337. Drachten. Ds. G. Staal werd tot zijn dienst werk ingeleid door ds. H. A. Munnik te Zwolle met eene rede over Jeremia 4216 en deed intrede met eene predikatie over 2 Petrus 119. Na een ernstige ongesteldheid is in den ouderdom van 72 jaar te Meeden overleden ds. J. Spoelstra, em -predikant van de kerk van Sappemeer. De over ledene diende deze kerk 37 jaar en arbeidde te voren ruim 2 jaar te De Krim. Hij nam vele jaren in het kerkelijke leven in de provincie Groningen een voor aanstaande plaats in. In eigen provincie was 17 Sept. j.l. een her denkingsdag voor de kerk van Meliskerke. In 1869 werden de ambten ingesteld. Ds. Vreugdenhil be paalde de gemeente bij 't woord uit Efeze 3 20 en 21 om te wijzen op de verheerlijking Gods wegens Zijn groote macht. Ook in deze rubriek een gelukwensch met de bede, dat de k rk van Meliskerke bij den voortduur bloeie tot Gods eere. Nu volgt die herdenking na niet al te langen tijd zeker ook voor de kerk van Veere Iets over Eindhoven's groei. In 1906 een gezin bestaand uit 3 personenin 1910 reeds 100 zielenin 1914 was het reeds 200 zielen in 1919 geklommen tot 600 en in 1928 be reikte het zielental 1200 en nu in 1929 klom die gemeente tot over de 2000. Het 2e kerkgebouw is pas in gebruik genomen. Ds. K. Sietsma sprak bij deze gelegenheid over Handelingen 28 15. Zulk een groei en dat in Noord-Brabant Dat roept op God te danken en moed te grijpen ook bij de eigenaardige bezwaren, die bij dezen snellen groei zich wel zullen voordoen. Volgens courantenbericht zijn ingeschreven als nieuwe studenten in de Theologie te Kampen 19 en te Amsterdam 37. Nog een zeer respectabel aantal, al schijnt de groote toevloed der laatste jaren iets te mindeien. Geslaagd te Kampen voor het candidaatsexamen dhr. M. B. van 'tVeer te Goes. K.-B. S. VERGADERING van den Kerkeraad (breed) Middelburg, 3 October 1929. PraesesDs. D. Ringnalda. Aanwezig 37 broeders. Opening als gewoon. Ingekomen stukken een bericht van overlijden van van een jeugdig lid der gemeente, een schrijven van de Commissie van Beheer, waarbij mede- deeling wordt gedaan, dat de rondgang in de ge meente voor de centrale verwarming in de Noorder- kerk f 1569,25 heeft opgebracht, hiervan wordt dank baar nota genomen een verzoek om toezending van een attestatie en een doopattest, hetwelk wordt toe gestaan. Hierna heeft bespreking betreffende de kerkvisitatie plaats. Notulen der vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld. Woensdagavondcommissie een tweetal attestaties en twee doopattesten aanvaard, een aangevraagd doop attest en een doopaanvrage toeg. staan. De kerkvisitatoren Ds. A. C. Heij en Dr. G. B. Wurth komen ter vergadering en worden door den praeses hartelijk welkom geheeten, daarna heeft de kerk visitatie plaats. RondvraagBesloten wordt op voorstel van de diaconie dat, een collecte voor de Rudolphstichting zal worden gehouden. Rapport van de laatstgehouden classisvergadering wordt uitgebracht. Volgende week breed. Dankzegging. Sluiting. De Kerkeraad. Vereenigingen „Samuel" en „Nunia". Gecombineerde samenkomst D.V. Zaterdag 5 Oct.j 's av. 7 uur, in de bovenzaal van het Milit. Tehuis- Ernst en luim Voordrachten door dhr. Chr. de Bruin- Middelburg. Gevonden in de Collecte voor het Tafellaken in Denderleeuw f 2,50 bij mij bezorgd door N. N.voor ons R,ustliuis f 2,50. Hiervoor hartelijk dank. C. Willeboordse, Kassier Diaconie. Middelburg. Deze week ontving ik voor de centrale verwarming der Noorderkerk f 1,50 van N.N., die zeker het bijgevoegde krantenknipsel, door mij met veel belangstelling gelezen, eens komt terughalen Voorts f 1,met bijschrift „Het penninkske dei- weduwe" en f 0,50 van „een zuster der gemeente". Hartelijk dank. Warme liefde voor de kerk geeft aldus ook een warm kerkgebouw. Met warme belangstelling blijft mijn brievenbus toezien wat volgt. Ringnalda Middelburg. In de maand September werd gecollecteerdin de kerkbussen f 107,10, voor '4 emeritusfonds f 132,28, huwelijkscollecten f 5,20 en f 7,06. C. van der Kleijn, Boekhouder. Middelburg. Ontvangen voor verwarming Noorderkerk van zuster G. f 2,van br. J. f2,— nog meerdere giften worden verwacht. Ds. D. Scheele. Middelburg. Ontvangen voor het Hospitaal A J. A. te A. f 25,—K. B. te L. I 2,50J. B. te R. f 2,50S v. d. Z. te S. f 5,L. D. Jr. ie S. f 2,II. G. te O. f 1,Geref. kerk te Z. f 2,50; Geref. Zendver. te E. f 5,dr. A. N. te D. f 5, T. P. te D. f 1,—P. F. te O. f 10,—Mej. E. V. te M. f 1,20; Mej. T. V. te W. f 2,50; E. v. D. te G. f 10,— P. R. te E. f 100,—. Voor Blondo ontvangen van Geref. kerk te S. f5, Zend. Ver. te S f 10,—. Br. P. Klijn, Cnlumbusstr. 256, den Haag verzocht mij deze giften in Zeeuwsche Kerkbode te willen verantwoorden. Ds. D. Scheele. KERSTFEEST PARAKAN. Giften voor het Kerstfeest Parakan kunnen ook dit jaar gezonden worden aan het adres van Mevr. Heij—Goslinga. Geref. Pastorie te Koudekerke (Z Met hartelijken dank ontvangen f 1,— van N. N. te Koudekerke en in den brievenbus f 1, Vriendelijk aanbevelend. S. E. Heij—Goslinga. ZENDING. Ontvangen 100 h. c. en een doosje zilverpapier van Marietje en Willy Diermanse. Hartelijk dank. Mej. C. Littooij, Molstr. 90, M'burg. Vlissingen. Met hartelijken dank ontvangen van Annie, Lena en Gerard Mommaas een mooie partij echt lood, theelood en zilverpapier, zoomede van Piet en Nellie Vader (Hobeinstraat) een flinke partij zilver papier, capsules, postzegels en sigarenbandjes. Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, Penningm. Geref. Jongelingsverg. „Calvijn", Vlissingen. Gew. Gesch. O. T. bl. 3036 Jrg. Ond. 60a „Ella de Boet-Profeet", 1 Kon. 17, 18, 19, 20, 21, 22 2 Kon. 1. Janus Stroo. Kerk-Geschiedenis, bl. 22—40 Jrg. Ond. 11 „De Contra-Reformatie" 15551648. P. Woltering. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel", Middelburg Afd. A. G. B. Art 37. „Van het laatste oordeel", vr. J. P. Baan. M. O. Art. 2. „Patriciërs en Plebejers", vr. N. Pool Afd. B. O. T. schets 7. Noachs Godsspraak. Vr. P. de Boks. K. G. schets 38. De kerkelijke toestand in Nederland. Vr. M. Wattel. Openbare Verg. Geref. J. V. Pred. 12 la te Kou dekerke te houden op D. V. Zondag 6 Oct. in het Vereenigingsgebonw. Aanvang 7 uur. Rooster N, T. „Paulus te Jeruzalem en Cesarea" door J. Kerkhove. M. O. „Beroepskeus" door L. Boone. Geref. Jongelingsver. Dr. Lützen Wagenaar, Middelburg. Afd. A. G. B. art. 32. Van de orde en tucht der Kerk, vr. M. Maas. V. G. schets 26. Woelingen in Europa. Grondwets herziening, vr. J. Wiegel. Afd. B. J. Poppe, G. B. art. 8. J. Janse, A. R. art. 1. Geref. Knapen vergadering „Samuël", Middelburg Afd. III. B. G. les 194. „Het Koninkrijk der Hemelen kent slechts genade", door vr. Verspoor. V. G. Vrije werkzaamheden. MIDDELBURG. Bediening van den II. Doop in de Gasthuiskerk. Heidelb. Catech. Zondag 25. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. D. Scheele 2 uur ds. G. W. Akkerhuis Hofpleinkerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda 6 uur ds. D. Scheele Noorderkerk 9.30 uur ds. G. W. Akkerhuis te Maassluis. 6 uur ds. D. Ringnalda 's av. Noorderkerk zitplaatsen vrij. Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. D. Ringnalda Grijpskerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. D. Scheele Koudekerke 8 en 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. M. Vreugdenhil Veere 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Souburg 9.30 en 2 uur dr. G. B. Wurth Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. H. A. Wiersinga Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 10 en 5 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur ds. Joh. de Boer Lezen eener Leerr. ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. U. Elgersma ds. F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr. ds. de Lange van Waarder. 2 uur Oogstpreek. Oosterland 10.30 en 3 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10.30 en 6.30 uur dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Bergen op Zoom 9.30 uur 6 uur Krabbendijke 9.30 en 2 uur Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Tholen 9.30 en 2 uur Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. W. M. Ie Cointre Lezen eener Leerr. ds. J. W. Eggink te Willemstad. Lezen eener Leerr. dhr. K. de Vries ds. A. Andree dr. C. Veltenaar ds. C. Vreugdenhil Baarland 9.30 en 2 uur. Borssele 9 en 2 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Goes 9.30 en 6 uur 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur Heinkenszand 9.30 uur 2 uur lerseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Kruiningen 9.30 en 2 uur Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur ds. C. Vonk Lezen eener Leerr. ds. C. van Schie Lezen eener Leerr. ds. R. J. v. d. Veen Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. R. J. v. d. Veen ds. B. Meijer Lezen eener Leerr. ds. J. Koolstra E. Beukema ds. A. Scheele M.V. „Meisjesroeping", Middelburg. Mozes en Israël. Maatsch. Ond. „Christendom en Maatschappij". Aardenburg 9.30 en 3 uur Axel 9 en 2 uur Hoek 9 en 2 uur Oostburg 9 en 2 uur Schoondijke 9 30 en 2 uur Terneuzen 9 en 2 uur Zaamslag 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. ds. J. S. Post, ds. J. B. Vanhaelen ds. M. van Wijk Lezen eener Leerr. ds. S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1929 | | pagina 3