Predikbeurten INGEZONDEN STUKKEN. Officieele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. BOEKAANKONDIGING. Vereeriigingsleuen. in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 8 SEPTEMBER 1929. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe ftxel dat toch eigenlijk van zelve sprak. Nu werd het mij duidelijk. Een martelaar En een diep ontzag vervulde mlijln hart. „Des Zondagsmorgens liet de cipier mij gemeenlijk vrij." Deze nieuwe mededeeling verbijsterde mij' toch een oogenblik. „Omdat ik het Woord Gods moest verkon digen." „Maar daarvoor zat u toch in de gevange nis De grijsaard: had schik in mijn verbazing. ,/t Ging er een beetje patriarchaal naartoe, mijn jongen. De cipier was de kwaadste niet hij hield van me, maar ik mioest hem er eiken keer die hand op geven, om zes uur weer bin nen te zijln. Daar zorgde ik prompt voor, en de gemeente bracht mij dan weer tot de poort der gevangenis. „Zoo ging het des Zondags, maar de ove rige dagen was er geen kans op. Dam zat ik pal opgesloten. Maar 7t was niet erg boor heelcmaai niet 't Is mijn beste tijd geweest mijn allerbeste tijld." De klare heldere oogen, waarmee bijl mijl aanzag, en waarin zich de oprechtheid zijner ziel weerspiegelde, begonnen te schitteren. Hiji haalde diep adem en ging voort „Ik heb' veel gezongen in den kerker, heel veel, want het is een hooge onderscheiding voor Koning Jezus te mogen lijden." En bij' kon zingen Geweldig Het klonk als bazuingeschal. Ds. Sundag had iets kinderlijks in zijn ka rakter, en tevens iets manhaftigs, zooals men ;t zelden bijeen vindt. Menschenvrees was eien wioord, dat in Zijin woordenboek niet werd gevonden en koning Ernst August zou 't een keer ervaren. Het was bij een audiëntie. Ds. Sundag was afgevaardigde, om blij den Koning voor de vrijheid van godsdienst te pleiten, en hij; trachtte het den vorst duidelijk te maken, dat deze „Cocksianen" tot des konings trouwste onderdanen behoorden. Hij; raakte in vuur, terwijl hij voor zijln ver volgde gemeente pleitte. Hiji stond recht voor dein koning en de koning stond ook'. Hiji deed een stap: vooruit en de kbnin'g deed een schrede achterwaarts. In zijln vurigen ijlver merkte Ds. Sundag het niet eens, en de koning werd successie velijk' tegen den muur gedrongen. „Ventriep die koning, „ge dringt me in een hoek „Daar is 't net om te doen antwoord de de pleitbezorger van het Gereformeerd geloof met groote gevatheid. De koning lachte. Het antwoord beviel hem, je n die vervolgingen namen weldra een: einde. De ootmoed van dezen prediker der ge rechtigheid was even groot als zijn moed dlie ootmoed spreidde een liefelijk'en glans over de heldengestalte, over dezen machti gen worstelaar, met zijn rotsvast geloof. L. PENNING, „Uit mijn leven". Overgenomen uit het Gerei. Kerkblad voor Drenthe en Overijssel. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Lezers en Lezeressen van onzen Kerkbode. Het gehecle jaar door vooral in deze dagen nu weer duizenden van onze mannen onder de wapenen zijln staan die mannen van onze Christelijke Onderofficiersvcreenii- ging in 't eerste gelid, wanneer het er om gaat, in onze Weermacht pal tc staan tegen de ontbindende machten van Ongeloof en Revolutie. i In dien strijd zijin deze mannen en de man nen van Militair „Pro Rege" één. Onze Tehuizen voor Militairen, onze afd.ee- lingcn van Burger „Pro Rege" vormen hun ruggesteun. Voor deze Christelijke actie in onze Weer macht zijln niet alleen mannen noodig, ïbaar ook geld. De Nationale Vereeniging „Pro Rege", afdeeling Middelburg, hoopt Donder dag 12 September a.s. te Middelburg weer te houden haar Vlagjesdag. Koopt ge op dien dag oms bloempje Alles is reeds geregeld. Doch hoe meer verkoopsters, hoe mooier resultaat. Jeugdige vriendinnen, die ons werk een goed hart toedragen, wilt ge ons helpen Geeft u dan op bijl een onzer bestuursleden. Bij voorbaat daarvioor onzen dank. De Redactie van onzen Kerkbode hartelijk dank' voor de plaatsing van 't bovenstaande. Het Bestuur van Burger „Pro Rege", C. VAN DER KUIP, Voorzitter, Wal E 68. K. SCHOUT, Secretaris, N. Vliss. Weg. Borger. Ds. D. Feenstra nam afscheid met eene predikatie over Exodus 13 21 en 22 in verband met de Aiironietischen zegen uit Numeri 6. Cand. L. W. Wessels deed met goed gevolg het peremptoir examen voor de classis Breukelen en hoopt intrede te doen te Abcoude D V. 22 September na bevestiging door zijn broer ds. I. K. Wessels te Burum. Charlois. De Kerkeraad heeft beslag weten te leggen op een terrein aan de Kievitswetering voor kerkbouw. Dr. K. Dijk is benoemd tot officier in de orde van Ned. Leeuw. Deze bekende en werkzame predikant, wiens ver diensten door deze Koninklijke onderscheiding wer den geëerd, zij hiermede gelukgewenscht. Ds. P. Bos, pred. te Stadskanaal is benoemd tot lidder in de orde van Oranje-Nassau. Op het diamanten feest der Theol. School in Juni j.l. vonden velen het jammer, dat minister Donner ook niet een lintje meegebracht had voor den presi dent-curator ds. P. Bos, omdat het een feest van de School der Kerken was. De bekende briefschrijver in de Groninger Kerk bode heeft daarover indertijd geschreven. Marnix heeft zijn wensch verkregen. Onze kerken hebben nu 2 Ridderbossen n.l. Prof. Ridderbos in Juni ge ridderd en nu ridder Ros er bij. Ook onze gelukwenschen aan dezen stoeren Gro ninger, die op zoo veis terreinen meewerkt aan den bloei der kerken. Denderleeuw. Ds. Lauwers schrijfthet kerkje is bijna klaar en worde het de geestelijke oase voor vele vermoeide en dorstige kinderen van ons volk. Verder vraagt hij ontferming voor de kinderen van Denderleeuw. Men geve ons de jeugd en Vlaanderen zal van den Christus der Schriften zijn. Kwam Hij in Denderleeuw, Hij zou Zijne handen zegenend over hunne hoofden strekken en tot de Zijnen in Neder land zeggen Laat de kinderkens tot Mij komen. Hij zoekt ze ook in Vlaanderen met Zijn liefdearmen te omvangen. Wie helpt ze tot Hem leiden? Wie helpt met een kleine gift, opdat eerst grond gekocht wor den kan en dat daarmee de school worde gebouwd Voor den grondkoop zou ongeveer f 2000 noodig zijn. Om het op z'n Vlaamsch aan te bevelen kan het saamgevat in de volgende woorden „elk een duwke". Uit de Kerkbode van 's Gravenhage mag zeker het volgende van de hand van J. H. overgenomen In een orgaan van menschen, die zich verre, zeer verre verheven achten boven elk lid der Gerefor meerde Kerk, las ik onlangs een stukste Wie heeft de Hervormde Kerk gesticht? Een interessante vraag. Let maar eens op de wijze, waarop zij behandeld werd. „Kunt U zeggen, wie of de z.g.n, Geref. Kerken heeft gesticht (Let goed op dat z g.n. Antwoord Dr. Abraham Kuyper. En weet U wie de Chr. Geref. Kerk formeerde AntwoordJa, dat waren Scholten en de Cock. En wie heeft nu de Hervormde Kerk gesticht Een oogenblik stilteDan het antwoordDat weten we niet. Weet U dat niet? Neen. Mag ik het U zeggen Geen mensch De Heere God heeft het gedaan. Tot zoover dit mooie betoog. Er zijn onjuistheden in, maar och, dat doet er weinig toe, want men moet den geest proeven, die hier spreekt. De z g.n. Geref. Kerken en de Chr. Geref. Kerk, dat is alles alleen menschenwerk, maar de Hervormde Kerk, dat is Gods werk. Voelt men den geest, die hier spreekt? Dat is niet het beginsel van 1 Corinthe 13, maar wel dat van wij zijn het echte goud, de rest is doublé. Men moet maar durven maar 't is waar ook zelfs in de inleiding van het ingediende reorganisatie rapport wordt zonder blikken of blozen uitgesproken, dat de bewegingen in 1834 en 1886 revolutionair waren. K. B. S. Gerei. Kerk Middelburg. De catechesaties van ds. D. Scheele worden ge houden in de consistoriekamer Hofpleinkerk Dinsdag van 56 meisjes beneden 16 jaar. 772872 meisjes van 16—18 jaar. 87,-972 meisjes boven 18 jaar. Woensdag van 78 jongens beneden 16 jaar. 89 jongens van 1618 jaar. 9—10 jongens boven 18 jaar. De catechesaties van ds. D. Ringnalda worden ge houden in de consistoriekamer Gasthuiskerk Dinsdag van 5—6 meisjes beneden 16 jaar. 8—9 meisjes van 1618 jaar. 910 meisjes boven 18 jaar. Woensdag van 7—8 jongens beneden 16 jaar. 89 jongens van 1618 jaar. 910 jongens boven 18 jaar. De catechesatie-uren van buiten zullen over enkele weken worden meegedeeld. Ds. J. D. van der Velden van Kralingen, zeker in Middelburg nog steeds in eere om zijn persoon en werk, verkreeg eervol emeritaat na 42-jarigen trou wen dienst. 1 Oct. D. V wordt hij 70 jaar en hij stelt zich voor 25 October afscheid te nemen van zijne gemeente in de Jeruzalemkerk. Ds. G. J. van der Vegt, em. pred. van Haren denkt zich in October metterwoon te vestigen te Bergen om daar hulpdienst te verrichten. Dr. W. G. Harrenstein te Amsterdam had het voorrecht na langdurige ziekte weer voor zijne ge meente te mogen optreden. Hij preekte over 2 Co rinthe 1 3 en 4. In de bladen circuleert het bericht, dat ds. A. Schouten, predikant te Aal ten, besloten heeft tegen 30 April 1930 emeritaat aan te vragen. Zijn gemeente leden willen hun predikant, die 25 jaar in hun mid den werkzaam is, behouden en hebben besloten om al het mogelijke te doen, dat hij zijn ambt blijft ver vullen met vrijstelling van catechetisch onderwijs en ziekenbezoek. CLASSE ZIERIKZEE. De kerken der Classe worden er aan herinnerd, op de a.s. September-classe-vergadering mee te bren gen een extra-collecte voor hulpbehoevende kerken binnen de Classe in verband met afdoening van de zaak, waarover in de Mei-classe een besluit werd genomen. De deputaat, Z. Hoek. VOORLOOPIG BERICHT. De Classis Zierikzee zal D.V. vergaderen Woensdag 25 September. Namens de roepende kerk, Dr. van Lonkhuijzen, praeses. D. Mulder, scriba. De Kerken in de Classis Middelburg worden ver zocht op de Classicale vergadering 11 September a s. te storten de 2e bijdrage voor de Hulpbehoevende kerken, voor elke kerk het volgende bedrag: Arnemuiden f 25,00Domburg f 7,50Gapinge f 10,— Grijpskerke f 27,50Koudekerke f 30,— Meliskerke f 30,Middelburg f 137,50O. en W. Souburg f 40,—Oostkapelle f 20,— Serooskerke f 45,St. Laurens f 20,Veere f 22,50; Vlis- singen f 60,— Vrouwepolder f 20,Westkapelle f 5, De Penningmeester, J. Louwerse Wz. VER.G ADERING van den Kerkeraad (breed) Middelburg, 5 September 1929. PraesesDs. D. Scheele. Aanwezig 38 broeders. Opening als gewoon. Notulen gelezen en goedgekeurd. Praeses heet br. C. Meliefste als diaken hartelijk welkom, hoopt dat hij tot zegen in 't midden der ge meente mag arbeiden en ook voor eigen hart en leven een zegen daarin mag ontvangen. Ingekomen stukken een verzoek van een zuster om toezending van een attestatie, wordt toegestaan een kennisgeving van overlijden van een broeder zal met een schrijven van rouwbeklag worden beantwoord een schrijven van de Geref. Kerk van Soerabaja, in zake een attestatie, in handen gesteld van het mode- ramen een schrijven om steun in handen gesteld van de desbetreffende commissie. Een aangevraagde huwelijksbevestiging toegestaan. Een ingekomen doopattest aanvaard, 2 aangevraagde attestaties toegestaan. Donderdag 3 October a.s. zal kerkvisitatie plaats hebben, eene commissie wordt benoemd ter voorbe reiding daarvan, de breede vergadering zal dan om 7.30 uur aanvangen. Censura morum wordt gehouden, geen der broeders heeft bezwaar. Volgende week smal. Rondvraag. Dankzegging. Sluiting. De Kerkeraad. Serooskerke. Met dank ontvangen voor de Zending van Koo en Mina Louwerse 50 cent en uit het busje van Anna Flipse f 3,98. De Commissie. Middelburg. Ontvangen voor centrale ver warming van N. N. f 5,van N. N. f 5,van N. N. f 1,—van N. N. f 2,—. Met dank. Ds. D. Scheele. RUSTHUIS MIDDELBURG. Voor de mand met broodjes (bolussen) zeggen wij den vriendelijken gever hartelijk dank. De Huisvader, N. J. v. Commenée. Middelburg. Voor ons Hospitaal ontvangen van Jaantje de Kam, N. Vliss. weg, 75 stuivers. Hartelijk dank. D. Scheele. Middelburg. De collecte ten bate van de Ver. tot verspr. der H. Schrift vond plaats 3 September j 1. Allereerst dank aan den Heere onzen God, dat Hij de harten wilde neigen tot. milde offervaardigheid, de gevers en geefsters deed verstaan dat de arbeid van deze nuttige vereeniging moet gesteund worden. Onze hartelijke dank aan de dames, die in zoo'n grooten getale ons hielpen bij het collecteeren. De collecte bracht op f 164.65, ongeveer f 44.meer dan vorig jaar; dus we gaan in stijgende lijn, „Excelsior!" Voor nagiften houden we ons aanbevolen reeds werd ontvangen f 0.60 van bewoners van ons Rust huis, die niet thuis waren. (Misschien waren meer deren niet thuisdeze kunnen hun gift nog wel kwijt!) Mej. Bets Tange bezorgde f 0.75 nagift, zoo dat het bedrag steeg tot f 166 Ook ds. Scheele en ds. Ringnalda zijn bereid na- giften te ontvangen. P. Loof, Julianastraat W 26. Middelburg. De Evangelisatie-Commissie ont ving met vriendelijken dank van een zuster 2 geb. ex, „De Huiskamer". P. Korteknie, Secr. ZENDING. Middelburg. In dank ontvangen van Jannetje Wisse te Nieuwland zilverpapier en 1000 h. c.uit het busje van br. de V. 203 stuivertjesvan Jan Suvaal 185 h. c. en zilverpapier van Ans Dirksen een doos zilverpapier en van Lieuwe Bouma 1 doos capsules. Namens de Commissie, L. A. Tange, penningm. Vertroostingen, een bundel overden kingen door ds. II. W. Laman. Uitgave J. H. Kok te Kampen. Onder een aaulokkelijken titel wordt deze bundel overdenkingen aangeboden. En deze titel komt overeen met den inhoud. Ds. Laman is evenmin als ds. Knap een onbekendehij heeft evenals deze de gave om duidelijk de Schriften te openen. Die gave komt ook hier uit, waar hij bijzonder de Schriften laat spreken in haar vertroostend barakter. Gelukkig wie aan de vertroostingen Gods behoefte heeft en de hier hem geboden vertroostingen geloovig aanneemt. Jaarverslag der Vereeniging tot Christel ij ke verzorging van krankzinnigen in Nederland over 1928. Dit jaarverslag verdient bijzondere belangstelling. Allereerst al om het belangrijke overzicht van den omvangrijken arbeid in de stichtingen die van deze vereeniging uitgaan, te Veldwijk, Bloemendaal, Den- neroord, Wolfheze en Vogelenzang, waarbij nog te noemen is de psychiatrische-neurologische kliniek te Amsterdam. Zooals bij de opening van Vogelenzang te Benne- broek getuigd werd spreekt het al maar oprichten van nieuwe stichtingen van het bange kwaad in het al maar toenemen der krankzinnigheid, waardoor uitbreiding van den arbeid vereischt wordt, maar is ook de zegen op te merken, dat aan het toenemend aantal kranken ook een verzorging kan worden ge boden, die uitgaat van de barmhartigheid van onzen Heere Jezus Christus. Niet alleen echter door deze gegevens is dit jaar verslag van beteekenis. Het bevat ook een referaat van drs. H. W. de Groot te „Dennenoord" over „De beteekenis van den Geref. grondslag en het doel der Vereeniging voor den arbeid onzer geneesheeren". En eindelijk vindt men er in een uitvoerig verslag van een studiereis naar Constanz en Zürich van de geneesheeren directeur der verschillende stich tingen. Die studiereis diende om nader kennis te nemen van een nieuwe methode van behandeling dei- krankzinnigen, de z.gn. actieve therape van Dr. Simons en de daarmee bereikte resultataten. Dit verslag trekt de aandacht omdat op de laatste jaar vergadering van „Vrederust" door den directeur, dr. Dikland, over die zelfde methode belangrijke be schouwingen werden gegeven. Heij. Geref. Jongelingsver. Dr. Lützen Wagenaar, Middelburg Afd. A. O. T. schets 12. Gods verbond met Abraham K. G. schets II. Athanasius contra Arins. Augustinus contra Pelagius. vr. L. de Rijke. Afd. B. Rooster voor Vrijdag 6 Sept. a.s. 772 uur. G. B. Art. 6 de Apokrieve boeken. J. Janse. M. O. 't Huisgezin. P. Koole. Meisjesvergadering „Nunia" Middelburg. Afd. I. Zaterdagavond 7 September. Bijbel Gesch. Hand. 12 Trini Loodewijk, Na de pauzeVoorlezen. Alle meisjes van 1115 jaar hartelijk welkom. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel", Middelburg Afd. A. en B. Huishoudelijke vergadering op Zondag 8 September in de Consistorie der Gasthuiskerk. Aanvang 8.15 uur. Afd. B. N. T. Handelingen 27 en 28 door K. Govertse. V. G. schets 23. De Revolutie in ons land door M. Pouwelse. Geref. Knapenvergadering „Samuël" Afd. I, Middelburg Leider de heer B. H. Lavooij. Agenda Bijb. Gesch. uit het Juli-nummer, les 183, door vr. M. Breel. Vad. Gesch. les 17 door vr. Tange. Afd. III. Vergadert van half zeven tot half acht in de Consistorie der Noorderkerk. Leiderdhr. B. H. Lavooij. Agenda: B G. Les 185 „Uitwerping" door vr. Jonkheer. K. G. Les 59 „De Graaf van Zinzendorf" door vr. Klercq. CORRESPONDENTIE. R. te T. Dank voor uw meedeelingen, maar deze zijn niet van zoo algemeen belang, dat opname van uw stuk daardoor gewettigd zou zijn. Redactie. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. Heidelb. Catech. Zondag 22. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. D. Scheele Voorber. H. Av. 6 uur ds. D. Ringnalda Hofpleinkerk 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Prof. dr. Aalders Noorderkerk 9.30 uur Prof. dr. Aalders te Hilversum. Voorber. H. Av. 6 uur ds. D. Scheele Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. J. O. de Brnijne Grijpskerke 9 en 2 uur ds. J. Dijkstra Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2 uur ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. D. Ringnalda Veere 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Souburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. D. Scheele Vrouwepolder 9.30 uur ds. P. J. O. de Bruijne 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 10 en 5 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Oosterland 10.30 en 3 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 10.30 en 6.30 uur Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Joh. de Boer Lezen eener Leerr. ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. U. Elgersma ds. F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr. Cand. Wessels te Goes. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. dr. J. van Lonkhuijzen ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. W.M.leCointre Krabbendijke 10 en 3 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur ds. J. Snoeij te 's Gravenmoer. Tholen 9.30 en 2 uur dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil Baarland 9.30 en 2 uur. ds. C. Vonk Borssele 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur ds. A. Scheele Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's Gravenpolder 10.30 en 3 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 10 en 2.30 uur ds. Joh. Booij lerseke 9.30 en 2 uur ds. B. Meijer Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 10 en 2.30 uur ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur ds. L. G. Goris te Amersfoort. Aardenburg 9.30 en 3 uur Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. ds. J. S. Post Bed. H. Av. ds. J. B. Vanhaelen ds. M. van Wijk Bed. H. Av. en Dankz. Schoondijke 10 en 3 uur Cand. de Vries Theol. Cand. te Ermelo. Nam. Voorber. H. Av. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2.30 uur ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1929 | | pagina 3