Predik buurten INGEZONDEN STUKKEN. Herhalingsoefeningen 1929 te Breda. Officieele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. Vereenigingsleuen. in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 25 AUGUSTUS 1929. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel staan, alsof het behoud van Indië Voor Chris tus ooit afhankelijk zou zijln van de ontwik keling dezer nationalistische beweging. De (mogelijkheid bestaat immers, dat, ook al maakt het Oosten zich van de Westerse he overheersching vrij, het toch Christus weer op zijln weg ontmoet en zich tot een zelf standig Oostersch Christendomi ontwikkelt. Maar al mogen wiijl (gelijk wij in een volgend artikel nader hopen aan te wijzen) de vvën- schelijkheid daarvan zelfs voor een deel er kennen, toch is het de vraag, of daarvoor nu reeds het oogenblik is gekomien. Er zijn zelfstandige Oostersche Kerken ontstaan. Maar de talrijke problemen, waarmee in leer en leven, d;ie zoogenaamde „jongere kerken'' te worstelen hebben, miaken het toch' wel ten zeerste ongewenscht, dat zijl nu reeds geheel op eigen wieken zouden moeten drijven en wettigen toch wel de vrees, dat een volstrekte breuk tusschen het Oosten en het Westen voor de doorwerking van het Evangelie en de komst van het Koninkrijk Gods een ramp zou zijln. G. B. W. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Zooals gebruikelijk is, heeft ook ditmaal het Plaatselijk Christelijk Militair Verband te Breda, de noodige voorbereidingen getroffen om gedurende de aanstaande herhalingsoefe ningen in September, werkzaam te Zijln in het geestelijk belang van hen, die onder die wa penen komen. Het van ouds bekende Tehuis voor Mili tairen, Boschstraat 88, is het centrale punt van actie en zal het dit jaar wellicht vicior het laatst zijn, omdat reeds de grond voor een nieuw Tehuis is aangekocht. Getracht zal worden het verblijf in het Te huis zoo aangenaam mogelijk te maken, ter wijl als naar gewoonte die huiselijke gods dienstoefening eiken avond zal plaats hebben orni 8.30 uur. Het gemeenschappelijk gebed en lezen van Gods Woord, geeft veel kracht oirn weerstand te kunnen bieden aan het vele dat ons af trekt van God en Zijn dienst. Daaromi wor den allen ernstig opgewekt omi eiken avond zich te laten vinden in het Tehuis daar wordt ook ons nationaal christelijk saamhoo- righeidsgevoel versterkt als nergens anders. Ook dit jaar zullen een of meer samenkom sten gehouden worden in de Groote of Ned. Herv. Kerk', waarbij' verschillende sprekers zullen optreden om mede den band tusschen volk' en weermacht te helpen versterken. De plaatselijke christelijke zangvereenigingen ho pen hun medewerking daarbij te verleenen. Ds. van Empel uit Middelburg en Ds. Die- mier uit 'Vijfhuizen zullen zich belasten met dë geestelijke verzorging tijdens dë herha lingsoefeningen. De gewone godsdienstoefeningen in de Ned. Herv. en de Geref. Kerk' zullen nader bekend gemaakt worden. Op Maandagavond 2 September zal in het Tehuis een gezellige bijeenkomst gehouden worden om 7.30 uur. Alle christelijke offi cieren en onderofficieren worden dringend uit- genoodigd hierbij tegenwoordig te zij'n. Zij hebben niet alleen belang bijl een goede gees telijke verzorging van onze weermacht, doch hebben mede daarin een taak' te vervullen. Op deze gezellige samenkomst zal die taak worden uiteengezet en kunnen wijl tevens be spreken op weïke wijze wie het beste kun nen medewerken om den goeden geest in den troep te bevorderen. Ons werk moet onderscheiden worden van dat der ontspanningscommissiedeze com missie organiseert verschillende ontspannings avonden en beschikt oyer ruimere .geldmid delen dan wij en wordt financieel van regee- ringswege gesteund. Bij alle waardeering, w'el- ke wij! hebben voor het werk van die coiim 'missie, heeft evenwel het Plaatselijk Chris telijk Militair Verband de taak de geestelijke belangen te behartigen naar eisch onzer chris telijke beginselen. Alle christelijke militairen worden met klem verzocht om gedurende de herhalingsoefeningen eiken avond in het Te huis aanwezig te zijn, wanneer ziji daartoe door dienst niet verhinderd worden. De christelijke pers wordt beleefd verzocht haar zeer gewaardeerde medewerking te wil len verleenen, alsmede om gedurende de len. Maar nu is hij1 gelukkig dicht bij' huis. Het stortregent, maar hij voelt het niet. De wind giert door de boomen en werpt hier en daar een tak naar beneden. Maar hij heeft er geen oog voor. Hiji heeft miaar één gedach te spoedig thuis zijn en dan naar den vuur toren. Moeder schrikt als ze aan de deur hoort rammelen. Wie kan daar nog zijln op dit uur en in dit weer Haastig doet ze open en vangt dan snikkend haar jongen op in haar armen. „Moeder, ik ben doornat. Wil U wat droog ondergoed in het oude koffertje doen, dan ga ik naar den vuurtoren. Een drooge broek' en kiel vind ik daar wel. Maar doet U het vlug mioeder „Maar jongen, ik zal eerst toch een kopje warimie koffie voor je zetten, Je zult dorst hebben." „Neen, moeder, koffie zet ik wel in den toren. Nu heb ik geen tijd." Moeder haast zich, pakt gauw wat onder goed in, snijdt vlug een paar dikke boterham men, die ze in een stuk' papier wikkelt en ook' in den koffer stopt enverdwenen is Willem alweer op weg naar den vuurtoren. Moedier zonk op haar knieën, dankte God voor al Zijn zorgen. Wat was Hij! toch! goed voor haar. Zij' had, 's mlorgens vooral, maar zitten zuchten. Was bezorgd! geWeest, zon der er eerst toe te kunnen kom|en om' haar zorgen te wentelen op Hem', die gezegd heeft: maand September eenige exemplaren van hun ne bladen gratis te willen zenden aan het Tehuis voor Militairen, Boschstraat 88, Breda. Allen, die belang stellen in den christeliijiken arbeid onder de militairen worden opgewekt ons werk te steunen met uw gebod en mede leven, en ook financieel. Ziji die ons werk financieel willen steunen worden beleefd verzocht hunne bijdrage te zenden aan het adres van den laatst-onderge- teekende. Namens het PI. Christelijk Militair Verband te Breda, L. KEGGE, 1ste Luit. der Art., Koninginnestraat 13, Breda. A. VAN HARBERDEN, Singelstraat 3, Breda, Postrek'. 46702. DRIETAL TE MusselJ. Boer, cand. te Groningen. H. J. Kampherbeek, cand. te Zwolle. L. Tiesinga, cand. te Appelscha. TWEETAL TE HeernseJ. H. Antuma te Baard. J. B. Vogelaar, cand. te Heemse. Ten PostH. Srnidt te Rottevalle. J. Boer, cand. te Groningen. BEROEPEN TE Reitsuin J. van Dijk te Duurswoude. HanlerwijkJ. B. Vogelaar, cand. te Heernse. Steenwijk: H. Holtrop te Ymniden. Vries J. Boer; cand. te Groningen. PuttershoekG. van Heiningen te Ter Aar. Heemse Cand. J. B. Vogelaar te Heemse. BEDANKT VOOR Batavia: W. H. v. d. Vegt te Bergum. LeensB. Bouma te Dirkshorn. SleenG. W. van Houten, cand. te Zwolle. AANGENOMEN NAAR Nijeveen: G. W. van Houten, cand. te Zwolle. Harlingen. Ds. R. W. Huizing nam afscheid van de Kerk te Harlingen met Hebreen 138. Schildwolde. Ds. K. van der Veen preekte af scheid over Handelingen 20 32. Borger. Ds. D. Feenstra hoopt D. V. 1 Sept. a.s. afscheid te nemen wegens vertrek naar Lioessens. Te Winsum-Obergum (Gron.) is, naar de „N. Pr. Gron. Ct." meldt, in de Kerk de nieuwe kerk telefoon in gebruik genomen. Verschillende woningen in het dorp zijn telefonisch met het kerkgebouw verbonden, terwijl tevens een aantal plaatsen in de kerk van deze telefoon is voorzien. Te Kamperland (Z) is het verbouwen en uit breiden van het pneumatische kerkorgel in het kerk gebouw opgedragen aan de Orgelfabriek P. van Dam te Leeuwarden. Te Heerlen (L.) wordt vanwege den Kerkeraad op de zalen der ziekenhuizen bij persoonlijk bezoek Evangelisatie-lectuur verspreid. In de stad wordt eveneens „de Open Poort" onder de Roomsch-Katho- lieke bevolking verspreid. Medische Zending. De door de Kerk van Delft voor het Zendingshospitaal te Solo benoemde hoofd verpleegster mej. M. Baan, van Middelburg, hoopt op heden 23 Augustus zich te Genua op de P. C. Hooft in te schepen naar Java. Te Ede (G.) heeft een lid der Kerk een complete electrische lichtinstallatie aan de Kerk aangeboden. Dit bericht wordt doorgegeven nu Zeeland weldra in alle deelen zich verblijden zal in electrisch licht. Reeds nu kunnen vermogenden er reeds eens over denken om het later voor hun kerk in een daad om te zetten en zeker zal het met dank aanvaard. Er wordt wel eens gevraagd, wat de uitkomst is van de Java-Soembafilm. 't Antwoord van ds. D. Pol zij hier overgenomen Algemeen bleek de overtuiging, dat deze fiim de Zending op Midden-Java en Soemba ons volk naderbij bracht en uitnemer d dienst deed voor vermeerdering van de Zendingsbelangstelling. Herinnerd mag hier wel worden aan de verklaring van ds. W. J. J. Vel- ders, van Rotterdam „De film is een zeer goed ge slaagde onderneming. Niet om het financieele succes, maar om het aangenaam-instructieve. Op de cate chisaties was te merken hoe onderwijzend de film had gewerkt". En uit de exploitatie-rekening In 222 van de 724 Geref. Kerken in Nederland werd met de Java-Soemba-film geprojecteerd, zoodat in 502 Kerken de film nog niet werd vertoond. Van de 54 Classes werd in 52 de film vertoond, en werd slechts niet geprojecteerd in de Cl. Almkerk en in de Cl. Klundert. Het totaal aantal betalende bezoekers in totaal Ko;mt herwaarts tot Mij en Ik' zal U ruste geven. Later was dat vertrouwen in haar Vader hersteld en nu, nu beloont God haar door haar te toonen, welk een schat van een kind zij! had. Zijl voelde, hloe veel haar jongen bad!m|oe- ten overwinnen, omi het pleiziertochtje af te breken. Had zijl nu niet het heerlijkste be- wijls, hoe haar Willem' haar liefdie beant woordde Nu kon zij naar bed' gaan. Mocht haar broer ziek worden, dan zou haar flinke1 jon gen de wacht wel houden op den vuurtoren. En zou haar hëm'elsche Vader, die zoo heer lijk' getoond' had, hulp te kunnen geven, wan neer er gevaren dreigen, ook' in dezen storm*- achtigen nacht niet over haar man kunnen Waken En ziji bad „O, Hcere, ik' dank U voor Uw. zorgen, ik dlank U voor het heerlijk kind, dat Gij' mij gegeven hebtik bid U bewaar ook' ml'n lie ven man en breng hem weldra weer veilig bij' onsMaar niet onze wil, maar Uw Wil geschiede." 546 voorstellingen bedraagt 173,618, waarvan 89971 volwassenen en 83647 kinderen. Het batig saldo bedraagt f 26.687 3V/2, waarvan f 21.000 is uitgekeerd aan de Generale Kas en aan de Zendende Kerken. Er is dus nog een bedrag van f 5.687 34y2 in kas als stamkapitaal voor de verdere exploitatie en voor den aanmaak van nieuw reserve materiaal. De f 21.000 is verdeeld naar de verhouding van het aantal bezoekers en zoo is voor Magelang aan de Zendende Kerk te Magelang toegekend f 873, Ook in den volgenden winter zal de vertooning voortgezet tegen veel verminderde prijzen volgens de circulaire van het Comité aan de Kerkeraden. In den zeer belangrijken brief van ds. Netelen bos in de „Utrechtsche Kerkbode" treft het bericht, dat hij te Kleben doopte 15 volwassenen en 7 kin deren en de groote toeloop van kinderen naar de school. Ook te Palihan kwamen na de vacantie 65 nieuwe leerlingen. Zeker zijn dit verheugende berichten, die opwekken tot volhardende werkzaamheid in onze kerken voor den Zendingsdienst. God geeft zegen. Nog iets voor onze Diakenen. Uiterst belangrijk is ditmaal het Diaconaal Correspondentieblad No. 8, Aug. 1929 om de conclusiën van het rapport-Zieken verzorging. Ook is er in te vinden het agendum van de Centrale Diacon. Conferentie D.V. te Rotterdam 4 Sept. 1929 en verder zeer lezenswaardige bijdragen der redacteuren. Vooral trekt de aandacht „Gratifi catie". Natuurlijk zullen onze Zeeuwsche Diakenen het niet ongelezen laten, gelet de besprekingen op de Prov. Conferentie. Tevens zij hierbij het lezen van het Correspondentie blad bij vernieuwing hartelijk aanbevolen om de vele nuttige wenken voor de praktijk. K.-B. S. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Vrijdag 30 Augustus. De Secretaris. VERGADERING der Classe Tholen, D.V. op 4 Sept. 1929 des voormiddags om 9 uur, in de Geref. Kerk, te Bergen op Zoom. Agenda 1. Opening der vergadering. 2. Vaststellen moderamen. 3. Nazien der credentiebrieven. 4. Lezen en vaststellen der notulen. 5. Zaken uit de Notulen. 6. Peremptoir examen van den WelEd. heer Spoelstra te Meeden, ber. predikant te Anna-Jacobapolder, a. preekvoorstel, b. Exegese 0. T. Psalm 4 en Jeremia 1 door ds. Vreugdenhil, c. Exegese N. T. Matth. 1 en Colloss. 1 door ds. Ie Cointre, d. Dogmatiek en in houd van de H. S. door ds. Andree, e. Symboliek, Kerkgesch. en Kerkrecht doorjdr. Veltenaar, f. Ethiek door ds. W. M. Ie Cointre. 7. Ingekomen stukken. 8. Behandeling van instructiën en protesten. 9. Rapporten van verschillende deputaten 10 Vaststellen collectelijst. 11. Verslag Evangelisatie Bergen op Zoom. 12. Steunaanvrage Evangelisatie Bergen op Zoom. 13. Rondvraag naar art. 41 en zoo noodig art. 43. 14. Aanvrage vacaturebeurten. 15. Benoemen verschillende deputaten. 16. Rondvraag. \1. Lezen persverslag. 18. Vaststellen volgende vergadering en sluiting. Mede te brengen collectenle. Arbeid onder de verstrooiden in Indië2e. Theol. Fac. der V. U. 3e. Evangelisatie in België. Op last der Classe, E. Tange, Scriba. Rilland-Bath, 20 Aug. 1929. AGENDUM voor de vergadering der Classis Middelburg op Woensdag 11 September 1929 in de Gasthuiskerk te Middelburg. Aanvang 9V2 uur. 1. Opening. 2. Nazien der credentiebrieven. 3. Samenstelling van het Moderamen ds. Visser, praeses; ds. Ringnalda, 2e scriba; ds. Scheele, le scribads. P. v. Strien, assessor. 4. Ingekomen stukken. 5. Rapporten. 6. Instructies. 7. Rondvraag Art. 41 D. K. O. 8. Aanwijzing roepende Kerk. 9. Lezing der korte notulen. 10. Rondvraag. 11. Sluiting. Namens de roepende Kerk van Souburg, G B. Worth, Praeses. M. A. v. d. Putte, Scriba. Middelburg. In dank ontvangen voor verwar ming Noorderkerk f 2,en f 2,50. Wie volgt? D. Scheele. Middelburg In dank ontvangen een gift van f 10,en een van f 5,voor de kerk, gevonden in de Diaconiecollecte. C. van der Kleijn, Boekhouder. St. Laurens. In dank ontvangen van Johanna Wattel, Brigdamme, 215 halve centen. Namens de Zendings-Commissie, D. Willemse, Penningm. (Wordt vervolgd) V e e e. Met dank ontvangen voor de Zending 144 halve centen van Toontje en Claartje de Jonge De Zendingscommissie. Ontvangen Collecten voor de Theologische Faculteit der Vrije Universiteit van de Ger. Kerken in de Classis Middelburg Arnemuiden f 41,30Domburg f 18,65Gapinge f 9,23 Grijpskerke f 33,07 Koudekerke f 23,15 St. Laurens f 16,30Meliskerke f 18,59Middelburg f 129,74; Oostkapelle f 15,58; Serooskerke f 33,50 Souburg f 32,53Veere f 22,98Vlissingen f 80,22 Vrouwepolder f 18,60; Westkapelle f 5,48. De Classic. Correspondent, S. den Hartigh. Middelburg, 23 Aug. 1923. ZENDING. Vlissingen. Met hartelijken dank ontvangen van Annetje, Truusje en Maatje de Bruijne Jd. een doosje zilverpapier; van familie S. een jaargang Schouwvenster; van Maatje Verhage een pakje zilver papier van Adrie de Booij een pakje capsules, zil verpapier en sigarenbandjes van Dientje Sturm hon derd halve centen en een pakje zilverpapier en van familie M. twee pakken zilverpapier en capsules. Namens de Zendings-Commissie. W. Karreman, penningm. Ger. Mannenvereeniging „Dr. Herman Bavinck". Ledenvergadering op Vrijdag 30 Augustus a.s des avonds 8 uur, in de Consistorie der Hofpleinkerk. Onderwerp „Het Opzienersambt". InleiderDhr. D. H. Loodewijk. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Holpleinkerk. Heidelb. Catech. Zondag 20. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. D. B. Hagenbeek te Vlaardingen. 6 uur ds. D. Scheele Hofpleinkerk 9.30 uur Prof. dr. H. Bouwman te Kampen. 2 uur ds. D. B. Hagenbeek Noorderkerk 9.30 uur ds. D. Scheele Bevestiging Ambtsdrager. 6 uur Prof. dr. H. Bouwman Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 uur Cand. J. van Ginhoven 2 uur ds. D. Scheele Voorber. H. Av. Gapinge 9.30 uur ds. P. J. O. de Bruijne 2 uur Grijpskerke 9 uur 2 uur- Kou dekerke 9 en 2 uur St. Laurens 9.30 en 2 uur Meliskerke 9 en 2 uur 6.30 uua Oostkapelle 9 en 2 uur Serooskerke 9.30 en 2 uur Veere 9.30 en 2 uur Vlissingen 9.30 en 5.30 uur- Souburg 9.30 uur 2 uur Vrouwepolder 9.30 uur 2 uur Westkapelle 9.30 uur 2 uur Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. A. C. Heij ds. A. Koning Voorber. H. Av. ds. M. Vreugdenhil ds. M. Vreugdenhil Rede J. V. Lezen eener Leerr. ds. de Jong te Bunschoten, ds. P. van Strien ds. van Gelder- te Tiel. Lezen eener Leerr. Prof. dr. H. Bouwman Lezen eener Leerr. ds. P. J. O. de Bruijne Lezen eener Leerr. Cand. J. van Ginhoven Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 10 en 5 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9, 2 en 6 uur Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Oosterland 10.30 en 3 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 10.30 en 6.30 uur dr Zonnemaire 9.30 en 2 uur Cand. Wessels te Gorinchem. Lezen eener Leerr. ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. U. Elgersma dr. C. Veltenaar te Tholen. ds. J. F. v. d. Ende Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. J. van Lonkhuijzen ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. Haartsen te Driesum. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. W.M.leCointre Krabbendijke 10 en 3 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Cand. G. Zeil te Sneek. Tholen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil Baarland 9.30 en 2 uur. Borssele 9 en 2 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Kapelle-Biezelinge 10 uur 2.30 uur Goes 9.30 en 6 uur te 's Gravenpolder 10.30 en 3 uur Heinkenszand 10 en 2.30 uur lerseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur ds. C. Vonk Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. A. Scheele ds. S. J. Koster St. Anna Parochie. Lezen eener Leerr. ds. Joh. Booij Cand. W. Reinders te Groningen. Lezen eener Leerr. ds. J. Koolstra ds. E. Beukema Cand. Feringa te Utrecht. Aardenburg 9.30 en 6.30 uur Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2 30 uur Schoondijke 10 uur 3 uur Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur ds. A. B. W. M. Kok ds. J. de Vries te Tilburg, ds. J. B. Vanhaelen ds. M. van Wijk Lezen eener Leerr. ds. A. B. W. M. Kok ds. S. Groeneveld Lezen eener Leerr.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1929 | | pagina 3