Predikbeurten m INGEZONDEN STUKKEN. Waarom christelijke Radio? BOEKAANKONDIGING. Officieele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. Vereenigingsleuen. in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 16 JUN11929. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel De classis Utrecht heeft preaeparatoir geëxamineerd en met algemleene stemmen be roepbaar verklaard de heer M. P. Feringa te Utrecht. De heer Ferlinga is gaarne bereid des Zon dags een stichtelijk woord te spreken. Zijfn1 adres is Cornells Houtmanstraat 28, te Utrecht De classis Utrecht heeft praeparatoir geëxamineerd en met algemleene stemmen be roepbaar verklaard in de Kerken den lieer W. Schouten, te Vreeswijk, Theol. cand. aan de Vrijie Universiteit. De heer Schouten zal gaar ne des Zondags de kerken dienen en een ev. beroep in overweging nemen. Zijin adres is Vrees'wlijlk. De heer P. Warmenhoven, beroepbaar cand. bij de Geref. Kerken, is verhuisd naar Leiden, Buitenruststraat 2a. De Kerkeraad te Goes heeft aangekocht 't „Ravelijn de Grenadier", teneinde daarop te doen bouwen een nieuwe kerk met pastorie en kosterswloning. Volgende maand heeft de aanbesteding der gebouwen plaats, terwijl dan tevens reeds de oude kerk met pastorie en kosterswoning publiek bij1 opbod zal wlorden verkocht. 1 De Raad der Kerk te Rotterdam heeft goedgekeurd, dat Ds. G. Elshove het ver zoek van het bestuur van „Eudlokia" oimi als geestelijk verzorger van deze inrichting op te treden, ingewilligt. Ds. Elshove zal zijin taak m'et 1 September a.s. aanvaarden, doch blijft verbonden aan de Kerk van Rotterdam. Of thans een nieu we predikant zal worden beroepen in de plaats die practisch openvalt, moet nader wlor den beslist. De Kerkeraad van de Kerk van Leeu warden besloot naar aanleiding van een schrijd ven, waarin gevraagd werd, toe te laten in den Kerkeraad en vergaderingen mlet die ge meente, in het Friesc'h zich te mogen, uitdruk ken, hierop te antwloorden, dat de Kerke raad zich meent te moeten houden aan de tot nog toe steeds gevolgde gewloointe, dat op vergaderingen van den Kerkeraad uit gaande, als regel de taal wordt gesproken' die alle aanwezigen verstaan, in dit geval het NederlandsCh. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. 1. OM DE EERE GODS. Want de aarde is des Heeren, en de volheid derzelve. Hetzij dan dat gijlieden eet, hetzij dat gij drinkt, hetzij1 giji iets anders doet, doet het al ter cere God's. 1 Cor. 10:26, 31. Ons verdiepen in het vraagstuk, waarover de diepzinnige denker en betrouwbare raads man Paulus hier handelt, dat doen wij thans niet. Maar wèl d'oen we iets anders den algemeenen regel, waaraan de groote heidenapostel het Corinthische vraagpunt toetst, nader onder de oiogen zien met het oog op onze omstandigheden en met het oog op onze vraagpunten. Want de Christelijke Radio is, helaas! voor enkele Christenen nog een vraagstuk. Sommigen twijfelen, of ze er wel gebruik van mogen maken. Anderen weifelen, of ze er wel gebruik van zullen maken. Waar mij verzocht Werd, mij in een viertal korte artikelen bijzonder tot dezulken te rich ten, daar is het mij een behoefte, allen, maar vooral h u n op het hart te drukken „De aarde is des Heeren, en haar volheid". Wiji menschen doen vaak, alsof w'ijl het middelpunt van alle dingen zijn, alsof de aar de onze is, en we meten alle diingen met onze kromme maatstaven, alsof ons onjuiste vooroordeel het juiste oordeel ware. Dit voor oordeel wordt nu door den Heiligen Geest in onzen tekst kras en krachtig bij den wlor- tel afgesneden, door de vermaning „De aar de is niet uwe, maar des Heeren". Ook haar volheid, al wat ze bevat, al de geheime en geheimzinnige schatten, die ze vaak onge dacht en onverwacht oplevert. Dus de groote natuurkrachten ze zijn des Heeren. Dus de ontdekkingen en vindingen ze zijin des Heeren. Dus de Radiotelefonie ze is des Heeren. Laat ons niet in eigenwijsheid' aan wijzen en afwijzen. Maar laat ons de hand erop leggen, niet voor onszelf, maar voor Hem'. Als we in heel gewone dingen, als eten en drinken, die van persoonlijk belang zijfn, reeds de eere Gods moeten zoeken en hoog houden, hoeveel te meer in andere dingen, in d i t ding, dat van 't hoogste algemeen belang is I Zóó gaan We ook dit vraagstuk zien onder eeuw'igheidslicht. Maar dan is het geen vraag stuk' meer. Dan blijft er maar één ding vu rig en vreugdig, met teedere trouw, biddend en werkend Gods eere verheerlijken. Daarom sta hier niemand' van verre, wien waarlijk' de Gloria Dei, de eere van onzen God, ter harte gaat. Niet, alsot Gods eer door ons zondige men schen grooter kan worden gemaakt, dan ze is. Want Gods heerlijkheid is volmaakt. Maar w'èl zóó, dat die eere in hare heer lijkheid1 uitschittert voor het oog van velen, die tot nu toe wandelen in de duisternis en zaten in doodsschaduw. Als de eere Gods het vordert, dan hebben we af te zien van alles. En a f zien van alles beteekent o p zien tot Hem1. En opzien tot Hem beteekent uitzien naar zijin toekomst, waarin de hemel en de aarde één zijin geworden, en vol van zijin ken nis, in Christus, die het eeuwige leven is. En één der meest krachtdadige middelen tot de realiseering van deze groote toekomst is de Christelijke Radio. Waarom dus Christelijke Radio Om de eere Gods. Rotterdam. Ds. J. A. TAZELAAR. Schrift en Historie. Gedenkboek der A. R. partij. 1878- 1928. J. H. Kok, Kampen. Dit belangrijke boek, dat een overzicht geeft van dien 50-jarigen strijd dien onze A. R. partij heeft gevoerd, ligt thans in een volks uitgaven voor ons. Voor vele beurzen Was de eerste uitgave Wat te „kostelijk" zooals we hier in Zee land Voor kostbaar zeggen. Maar dit bezwaar is nu geheel weggenjolmeu. Het is een goedkOope, maar niettemin keu rig nette uitgave, in sierlijken band, zoioais we het gewoon zijn van dhr. Kok te Kampen. Mag ik nu al onze Jongelings- en Meisjes- vereienigingen, onze Propaganidacliub's en vereenigingen in Zeeland eens een ernstige vraag doen Meent ge, dat ge bij: die behandeling van uw politiek of maatschappelijk onderwerp dit boek Wel missen kunt Welnu, dan zijt ge het mis. Ik ken J. V.'s en M. V.'s en K. Ws die er geen been in zien, vele guldens uit te geven voor jaarfeesten, maar waarop ge uit het jaarverslag van den Bibliothecaris merkt, dat er een lioogst luttel of soms in 7t geheel geen bedrag aan nieuwe bloeken is uitgege ven. Dat uiioet niet zoo Een gevulde boekenkast is nuttiger dan een rijk voorziene feesttafel top de jaarvergadering. Laat imein toch Voorzichtig z)ij!n niet ach terlijk te wlorden. In de politiek van uw eigen partij waakt ge daartegen door de paar rijksdaalders uit te geven die dit keurig en inhoudsvolle boek kost. Bibliothecarissen houdt het u voor gezegd. Particulieren zij het ook aanbevolen. De K r o o n d er Tr o u W door N. M. de Ligt, in leven pred. Herv. Gem. Middelburg. H. Veenman Zonen, Wageningen. Wie den persoon van Ds. de Ligt gekend heeft en welke goede Zeeuw, die Vrede rust liefheeft deed dit niet zal in deze preekenbumdel zijn aantrekkelijke figuur weer vioor ziijn geest zien oipirijjzen. We hebben verschillende dezer preekten met belangstelling gelezen ze zijn bescheiden en degelijk zooals de man was, die ze uitsprak. Zelf heeft hij1 ze niet Voor uitgave bestemd. Dit heeft ,uit kinderlijke piëteit een zooto van Ds. de Ligt gedaan. Hij deed er een goede daad1 mee. Ik denk dat vele Middelburgers, en niet alleen die van de Herv. Kerk, dit boekje met aangenaamheid en stichting lezen zullen. Zooals allen in Zeeland weten behoorde Ds. de Ligt tot die predikers in de Herv1, Kerk, die de Gereformeerde Confessie van harte liefhebben en haar ten grondslag leg gen hunner prediking. v. D. GEREF. KERK MIDDELBURG. Ingekomen met attestatie van: Alk maar, Catharina J. van Driel, Langeviele K 390 Barendrecht., Jacob D. van Ginhoven, Pnnt O 216 Beiiikum, Wiepke de SmidtSchotanus, Bogardstraat D 49 Delft, Willem Baientsen, echtgenoote en doch ter, Vlasmarkt L 12; 's Gravenhage, Leonora Dron- kers, Stationsstraat P 44f; Kamperland, Johanna C. Flipse, Noordbolwerk M 229; Ter Neuzen, Adolphina van Damme, Dam N 16 Veere, Jacobus Gilde, Jacob Catsstraat S 95; Vlissingen, Pieter G. Kamermans en echtgenoote, Lond. kade H. 59. Ingekomen met doopattest van: Ril- land-Bath, David Tange, Eigenhaardstraat P 222 Veere, Wilhelmina Broerse, Gasthnis. Gedoopt: Hendrik Aarnoutse, O. Vliss. weg V 2Jacobus P. Andriessen, Veersche Singel S 127 Laurens W. Boon, Spanjaardstraat F 81; Iza Boone, Veersche weg B 115Janna C. Hondius, Vlasmarkt K 145 Maria Huizenga, Rotterd. kade O 225Bar- tholomeüs Leijnse, K. Heerengracht M 285Maria van Roon, Langeviele K 219Pieter J. Scheele, Hof plein E laElizabeth van Tuinen, Seisdam Q 21 Paulina Vlieger, Dm G 58. Zich onder het opzicht gesteld: Maatje VerhageZwemer, Koudekerksche weg C 25. Getrouwd: P. de Lange en M. Geldof, Am. Voetpad T 150; W. Marinissen en E. Maas, O. Vliss. weg V 3. Vertrokken met attestatie naar: Apel doorn, Leunis de Priester en Echtgenoote, Koude kerksche weg C 20Arnemuiden, Maria de Rijke, Arnebrug D 11; Delft, Jacques Belksma en echtge noote, Rusthuis; 's Gravenhage W., Geertruida en Johanna D. Willink, GasthuisMeliskerke, Pieternella J. Jacobse, O. Vliss. weg V 2Namansdorp, Hen- drikje W. Welmers, Penninghoeksingel L 65 a Serooskerke (WJoost Broerse, Noordweg R 2 Veere, Wed. GrimsVreeke en dochter, K. Heeren gracht M 283Vlissingen, Jacoba C. de Jongevan Riel en dochter, Gravenstraat I 250Vrouwepolder, Jan Tilroe, Veersche weg B 150. Vertrokken met doopattest naar' Serooskerke (W.), Jacoba C. Melse, L. Giststraat F 163St. Laurens, Adriaan van den Broeke, Noord- weg B 1 d. Overleden: Cornelis Alewijnse, Noordweg S 236 Hendrik Izeboud, Noordsingel S 185Jan Janse, Verwerijstraat N 126Cornelis P. Koster, Lombard straat C 62. Verhuisd: Mej. E. Blaas, van Seisdam Q 21 naar Lat. Schoolstraat C 42J. Buijs van Veersche Singel S 130 naar 0. Veersche weg T 119 Mej. J. den Hollander van Breestraat O 167 naar Nieuwstraat G 227Mej. J. Midavaine van Heerengracht M 42 naar Rouaansche kade G 142. Serooskerke. Zondagmiddag nam onze Her der en Lecraar den WelEerw. Heer ds. P. van Dijk afscheid van onze Gemeente. Zijn WelEerw. bepaalde de talrijk opgekomen schare bij Joh. 831 en 32. De ware discipel van Jezus was zijn thema en als diens kenmeiken noemde spreker de volgende1. hij blijft in het Woord2. hij verstaat de waarheid 3, de waarheid maakt hem vrij. Aan het einde werd de scheidende leeraar op zeer waardeerende wijze toegesproken door Ouderling de Wolf namens Kerke raad en Gemeente en door ds. Douma nameus de Classis Middelburg, toegezongen werd Ps. 134 3. Namens den Kerkeraad, Abr. Melis, Scriba" VERGADERING van den Kerkeraad (smal) Middelburg 13 Juni 1929. Praesesds. D. Ringnalda. Gezongen Ps. 25 4, gelezen Matth. 18 15—20. Na gebed, voorlezing der notulen, die worden goedgekeurd. 3 attestaties aanvaard. Woensdagavondcommissieeen doopaanvrage toe gestaan. Rapport classikale vergadering rapport wijkouder- lingen een verzoek van een br. tot toelating, toege staan. Enkele opdrachten worden gegeven. Volgende week Sectie. Rondvraag. Dankzegging. Sluiting. De Kerkeraad. Middelburg. Ontvangen voor het Hospitaal van Rika de Visser u t Zaamslag 100 opgespaarde halve centen van N. N. f 1,van R. t 2,50; van N. N. f 3,f 1,voor de Zending van een zieke zuster. Met dank. Ds. Scheele. Middelburg. Ontvangen voor het Jubileumfonds der Theol. School f 2,—. Met dank. Ds. Scheele. Middelburg. Ontvangen voor de Evangelisatie f 2,70 van N. N. I. Vereist, Penn. Middelburg. In de maand April werd gecol lecteerd kerkbussen f 68,38, hulpbeh. Kerken in de Provincie, f 124,33, huwelijkscollecte f2,50 en f7,35. In de maand Mei: Pinkstercollecte f345,50, Theol. School f 140,77, aflossing geldleening f 142,81, Radio uitzending f 206,83, kerkbussen f 150,95, huwelijks collecte f 7,78. Giften gevonden in de collecte f 1,voor Para kan, f 1,voor Jodenzending en f 1,voor hos pitaal ds. Merkelijn. C. van der Kleijn, Boekhouder kerk. Domburg Onder hartelijken dank aan de „Vereeni- ging voor Bijbelverspreiding", Keizersgracht 328 te Arasterdam (postgiro 48814) deelt ondergeteekende de schenking mee van 500 Evangeliën en 2000 tekst- kaarten voor de (st.rand)evangelisatie in Domburg en Westkapelle. Dat deze zoo nuttige Vereeniging een enkele maal evangelisatiecommissies met zulk een gratis schenking kan verblijden is te danken aan den steun van vele kerkeraden en particulieren. Ik wil dit werk dan ook gaarne aan de lezers van dit blad aanbevelen. Steun het met uw gebed en gaven en onze God zegene dan ook haar heerlijken arbeid. Ds. Visser. PARAKAN. Mei 1929. Uit Brouwershaven (contrib. Dameskrans) f 38,Mevr. Huizenga. Meliskerke. In dank ontvangen voor de Zen ding 238 halve centen van Maatje en Adriaan Clarissen f 3,70 uit het busje van Adriana Dekker en f 5, gevonden in de collecte. K. Polderman, penningm. ZENDING. Ontvangen een doosje zilverpapier van Eddy Kögeler en een pakje zilverpapier van Wim en Riekje van Ouwerkerk. Vriendelijk dank Mej. C. Littooij, Molstr. 90, M'burg. Middelburg. De knipcursus ten behoeve van Parakan's Hospitaal bericht aan de belanghebbende naaivereenigingen dat zij de maanden Juli en Augus tus niet vergadert. De aanvragen, die in die maanden inkomen, kun nen dus in September pas beantwoord worden. De afgewerkte goederen worden gaarne tegemoet gezien, ook in Juli en Augustus, aan het adres van Mevrouw van Noppende Kam, Bogardstraat D 34, Middelburg. KRING WALCHEREN van M. V. op G. G. Vergaderiug D.V. Donderdag 20 Juni half acht in de Geref. Kerk te Vrouwepolder. Agenda 1. Jaarverslagen secretaris en penningmeester. 2. Inl. Gew. Gesch. De Zondvloed door Vlissingen, 3. Inl. M. O. Karaktervorming op de M. V. door Oostkapelle. Geref. Jongelingsverg. „Calvijn", Vlissingen. Middag-Afdeeling. Geloofsbelijdenis, Art. 20. „God heeft Zijn Recht vaardigheid en Barmhartigheid bewezen in Christus". H. B. Woltering. Anti-Rev. Beginselen, Art. 6. „De Staatsvorm". J. Kommers Avond-Afdeeling. Schetsen voor Schriftonderzoek. Sectie. Vaderl. Gesch. bl. 35 34 Jrg. Ond. 13. „Willem I kiest de zijde van het Nederlandsche volk". P. van Hekken. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel", Middelburg Afd. A. O. T. Schets 4. „Kaïn en Abel" vr. A. v. Aartsen. M. O. Art. 23. „Het nomadenleven en het ontstaan der slavernij", vr. J. Antheunisse. Afd. B. G. B. art. 35. Van het Heilig Avondmaal Vr.'B. Feij M. O. art. 23. Nomadenleven en het ontstaan der slavernij door vr. M. Pouwelse. Geref. Jongelingsver. I)r. Lützen Wagenaar, Middelburg Afd. A. N. T. schets 3. Christus' geboorte, vr. J. C. Wattel. O. P. Art. 8. Het orgaan van het volk. vr. C. Ingtlse. Geref. Mannenver. Dr. II. Bavinck vergadert D.V. Vrijdag 21 Juni des avonds 8 uur in de consistorie Hofpleinkerk. Onderwerp Het Diakenambt. Inleiderdhr. P. J. de Jonge. Geref. Knapenvergadering „Samuël" Afd. I, Middelburg Leiderdhr. B. H. Lavooij. Agenda: Bijb. Gesch. les 171 door vr. Schout. Kerk. Gesch. les 55 door vr. Mijier. Weekafdeeling Agenda: Bijb. Gesch. Les 171 door vr. Feij. Na Bijb. Gesch.Bestuursverkiezing. Geref. Knapenvergadering „Samuel" Afd. II, Middelburg Agenda: De spijziging der 5000. Bijb. Gesch. door vr. Boone. Kerk. Gesch. Gustaaf Adolf door vr. Verhage. Meisjesvergadering „Nunia" Middelburg. Afd. I. Anna Joosse, 1 Sam. 26, 27. Na de pauzeOpstellen door J. v. Ouwerkerk, Tinie Loodewijk en Prina Schutte. Afd. II. Bijb. Gesch. „Openbaring in Galilea" door Sien Sanderse. Na de PauzeVrije werkzaamheden. 6 uur Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Noorderkerk. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda Bed. H. Av. ds. D. Ringnalda Dankz. ds. D. Scheele Bed. H. Av. ds. D. Scheele Dankz. ds. A. J. Noordewier te Westerbork. Voorber. H. Av. ds. A. J. Noordewier ds. J. Runia Lezen eener Leerr. ds. J. E. Visser Lezen eener Leerr. ds. D. Ringnalda ds. J. Dijkstra ds. A. C. Heij ds. A. Koning ds. M. Vreugdenhil ds. E. Douma Lezen eener Leerr. ds. H. A. Wiersinga ds. P. van Strien ds. H. A. Wiersinga dr. G. B. Wart Lezen eener Leerr. ds. D. Scheele ds. J. E. Visser Lezen eener Leeir. 2 uur Arnemuiden 9.30 en 2 uur Domburg 9.30 uur 2 uur Gapinge 9.30 uur 2 uur Grijpskerke 9 en 2 uur Koudekerke 9 en 2 uur St. Laurens 9.30 en 2 uur Meliskerke 9 en 2 uur Oostkapelle 9 en 2 uur Serooskerke 9.30 uur 2 uur Veere 9.30 en 2 uur Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Souburg 9.30 en 2 uur Vrouwepolder 9.30 uur 2 uur Westkapelle 9.30 uur 2 uur Brouwershaven 9.30 en 2 uur ds. Joh. de Boer Bruinis8e 10 uur Lezen eener Leerr. °'.30 uur ds. D. Bremm te Hoek van Holland. Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersdijk 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leeir. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 10.30 en 3 uur ds. D. Bremmer Scbarendijke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wissekerke 9.80 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 30 en 6.30 uur dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Cand. J. Jonker te Werkendam. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 u. ds. W. M le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Lezen eener Leerr, Tholen 9.30 en 2 uur dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. Vreugdenhil Baarland 9.30 en 2 uur ds. C. Vonk Borssele 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur ds. C. van Schie Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur ds. A. Scheele Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's Gravenpolder 10.30 en 3 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 10 en 2.30 uur ds. Joh. Booij lerseke 9.30 en 2 uur ds. B. Meijer Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 10 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur ds. G. J. Pontier te Heerlen. Aardenburg 9.30 uur 6.30 uur Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Schoondyke 10 uur 3 uur Lezen eener Leerr. ds. A. B. W. M. Kok ds. J. S. Post ds. J. B. Vanhaelen ds. M. van Wijk Bed. H. Av. en Dankz. ds. A. B. W. M. Kok Bed. H Av. ds. A. B. W. M. Kok Voortz. H. A. en Dankz. Terneuzen 9.30 en 2.30 unr ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2 30 uur Lezen eener Leerr.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1929 | | pagina 3