KERKNIEUWS Predikbeurten Officieele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. Vereenigingsleuen. in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 9 JUNI 1929. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel Vooreerst de groep Kolfhaus, die zeer dicht staat bij de Ncderlandsche Gereformeerden en zich gaarne door Kuyper en Bavinck laat onderrichten. In de tweede plaats een groep van Kohl- bruggianen, die vooral in de omgeving van Benthcim aanhangers telt. En eindelijk een meer piëtistisch gezinde derde groep. In den bond wil men samenwerken tot handhavin'g van Gereformeerde leer en leven," Tot zoover Prof. Grosheide. Vooral onder die Kohlbruggianen heeft Barth groote invloed! op de jongeren. Maar ook Kolfhaus verbreidt de leer van Barth. Wanneer dus gezegd Wordt, dat „de Ge reformeerden" in Duitschland Barth als pro feet leeren, dan weet m|en nu ini wielk'en zin dat „Gereformeerd" is bedoeld. En dan 'Weet men nu meteen, dat die gereformeerden die met onze Gercf. Kerken in verband leven niet met den Gerei. Bond willen meedoen en oor- deelen, dat ze dat niet kunnen. Een weinig meer ruggegraat bij; onze schrijvers, als het tegen de dwalingen van onze Duitsche bu ren gaat, zou ook deze Duitsche Gerefor meerde Kerken kunnen sterken in hun strijd. En moge ons gebed niet ontbreken voor die „Gereformeerden in historischen zin". Terwijl het werken daarbij wel hierin zal bestaan, dat w'e dezen keer eens niet ach ter de Duitsche theologie van Barth löio- pen, maar er van meet af aan tegen vechten. A. JANSE. Biggekerke, 3 Juni 1929. Spatieering Van mij. A. J. KORTE NOTULEN van de Provinciale Synode, gebonden in de Gasthuis- kerk te Middelburg Woensdag 5 Juni. Ds. D. Scheele opent de vergadering na mens de roepende kerlc Middelburg. Na het zingen van Ps. 6S 10 en1 het lezen- van Luc. 10 3842, wordt gebeden. Na het woord van welkom namens de roe pende kerk en nazien der credeutialen dooi de Br. Ds. F. Staal en P. L. Diees wiordt overgegaan tot verkiezing van het modera- men. In het mode ramen nemen zitting Ds. A. C. Heij, praeses Ds. W. M. Ie Cointre, lste scriba Ds. R. J. van der Veen, assessor; Ds. D. Scheele, 2de scriba. De notulen van de vorige Synodale ver gadering wiorden door den scriba dier Sy node, Ds. A. Scheele, gelezen en door de vergaderinggoedgekeurd. Ingekomen stukken a. Van deputaten inzake verband Theol. Fac. V. U. het schrijven wordt in handen gesteld' van deputaten ad art. 49 b. schrijven van Mevr. Ds. C. S. De clas sis Zierikzee deelt mede, dat deze zaak is be ëindigd ie. schrijven van de Geref. Kerk van Zie rikzee en de classis Zierikzee, inzake een regeling van de dienstjaren van Dr. J. van L., in geval van eventueele emeriteering d1. schrijven van de Kerk van Hoek en pro testen inzake grensregeling Hoek-Terneuzeni; e. schrijven van L. en O. te M., met ver zoek de acta te mlogen drukken. Dit schrij ven zal door het moderamen worden beant woord f f. schrijven van het comité Duitschland. Besloten wiordt een collecte 'te vragen van die kerken, die nog niet hebben gecollecteerd of een kleine gift hebben gezonden g. Acten van de Particuliere Synode van Overijssel, Drente, Gelderland en Noord-Bra bant en Limburg. Rapporten De roepende kerk rapporteert bij! monde van Ds. D. Scheele, dat al de haar toegezon den boeken zijn nagezien en in orde bevio'n- den. Ds. A. Scheele rapporteert over art. 13. De begrooting voor 1929—1930 wiordt aan vaard de post voor de Generale Kas wordt verhoogd met f 750, hetgeen naar percen tage over de onderscheidene classes wordt verdeeld. De Regeling voor art. 13 zal We derom in de acta worden opgenomen. Br. H. van Driel brengt verslag uit over de Provinciale Kas tot ondersteuning van Dia- coniën der Geref. Kerken. Tot een collecte wiordt besloten, Ds. P. van Dijk rapporteert over art. 19. Aanvraag om steun in handen gesteld van Deputaten. Een collecte zal voor dit doel worden gehouden. Ds. A. C. Heij' rapporteert over de Zen ding. Inzake WonosobO wiordt geen besluit genomen, met betrekking tot het hospitaal te Magelang neemt de Synode het volgende Voorstel aan De Synode spireékt uit, dat een Zendings- hospitaal te Magelang noodzakelijk is, waar om in beginsel wordt besloten tot oprichting van een hospitaal. I Tevens Zijin de Kerken gehouden een ern stige actie te voeren om! de noiodige gelden bijeen te brengen, waartoe een bijzonder schrijven van het mOderamen tot de Kerken zal uitgaan. De Synode aanvaardt het voorstel van de classis Goes, mee te werken aan een Zen dingssynode, wanneer de Partic. Synode van Noord Brabant en Limburg een dergelijk be sluit neemt. Voor de eerste maal zal deze Synode wor den bijieengeroepen door de Zendende Kerk. De commissie rapporteert, dat het beheer der Zendingsgclden in orde was bevonden. Rekening 1928 en begrooting 1929 goedge keurd. Den penningmeester wordt dank gé bracht. De quastie grensregeling Hoek-Torn euzen wordt naar die kerkeraden terug verwezen. Ds. R. J. van der Veen brengt verslag uit over de Theol. School, dat van veel zegen gewaagt. Ds. GroeneVeldi rapporteert over art. 49. Het archief blijkt, volgens het rapport van de commissie, in orde te zijln. De quaestor Wordt gedechargeerd over 1928. Nieuwe begrooting wiordt aanvaard. Ds. F. Staal rapporteert over Art. 11 twee collecten zullen worden gehouden. De aanvragen om steun Worden aan de kerken toegestaan. Het schrijven van Zierikzee Wordt behan deld en in handen gesteld: v:an Deputaten ad1 art. 13. Benoemingen Deputaten worden gecontinueerd, alleen de Volgende wijzigingen voor secundus-curator Theol. School Ds. A. Scheele voor Art. 13 classis Goes Ds. J. Kool stra, secundus voor Art. 19 classis MiddelburgDs. D. Scheele, primus Ds. D. Ringnalda, secundus; Voor Zending:classis AxelDs. J. B. Van- ha el en, secundus classis Goes Ds. B. Meijier, secundus classis Middelburg Dr. G. B. Wurth, se cundus voor de kas tot ondersteuning van Diaoo- niën classis Axel A. Dees classis Tholen J. van Luijk. De kerk van Goes zal D.V. de volgende Synode saamroepen. Rondvraag Ds. R. J. van der Veen brengt dank na mens de p red ika nten-couf er ent ie. Het verzoek om onder de bekende voor waarden weer zulk een conferentie te mogen houden, wordt toegestaan. De praeses neemt hartelijk afscheid, na mens de Synode, van Ds. Merkelijin en wenscht hem den rijken zegen Gods toe in Magelang. Ds. Merkelijin wiordt toegezongen Ps. 121 4. Ds. Merkelijin dankt voor het gesprokene, voor al de liefde in de Zeeuwsche Kerken on dervonden en vraagt de voortdurende.' voor bede der Kerken. De 2de scriba leest de korte notulen, die na enkele opmerkingen worden vastgesteld. De praeses dankt de vergadering, de roe pende kerk voor cle ontvangst der Synode en gaat, nadat de assessor een Woord van waar deering voor de leiding van den Praeses had uitgesproken, in dankgebed voor, waarna hij1 de vergadering sluit. Op last der Synode, D. SCHEELE, h.t. 2de Scriba. VERGADERING van den Kcrkeraad (breed) Middelburg, 6 Juni 1929. PraesesDs. D. Ringnalda. Aanwezig 42 broeders. Opening als gewoonlijk. Praeses spreekt een woord ter nagedachtenis van broeder-diaken C. Alewijnse, die zoo plotseling uit ons midden door God is opgeroepen, en wenscht dankbaar te gedenken de groote liefde en getrouw heid waarmede hij zijn arbeid onder ons heeft ver richt. Ingekomen stukken een bericht van overlijden van een zuster een aanvrage om steun een schrijven van B. en "W. van Middelburg voor kennisgeving aange nomen een schrijven inzake orgelbespeling, in han den van de Commissie van Beheer gesteld om ad- v;es een schrijven van broeder Coppoolse met ver bek om ontheffing uit het ambt van diaken, in ver- i' nd met zijn vertrek naar elders, hetwelk hem wordt Vgi-!eend. Woensdagavond-Commissie een 5-tal ingekomen testaties en 3 ingekomen doopattesten aanvaard at aangevraagde attestaties en een aangevraagd doop- 2 ttest toegestaan, een aangevraagde huwelijksbeves- atiging toegestaan. Rapport inzake kerkbouw of verbouwing wordt terug verwezen naar de commissie. Censure morum wordt gehouden, geen der broeders heeft bezwaar. Volgende week smal. Rondvraag. Dankzegging. Sluiting. De Kerkeraad. Middelburg. Er heerschte op 3 Juni des avonds in ons anders zoo rustige Rusthuis een ongewone drukte en was het aan alles, tot zelfs aan de opge ruimde gezichten der verpleegden te zien, dat er iets bijzonders gaande was. Immers heden zou het nieuwe echtpaar, dat van elders overkwam, om van nu aan lief en leed met onze ouden van dagen te deelen, geinstalleerd worden. Daartoe verzamelden zich in de groote, gezellig met bloemen versierde conversatiezaal het Rusthuis- bestuur met Dames van bijstand, de bis. Diakenen, den Wijkpredikant (ds. Ringnalda was tot zijn leed wezen verhinderd) en de brs. Wijk-ouderlingen, en werd allereerst het woord geveerd door den voor zitter, br. Kögeler, die na het zingen van Ps. 103 9, Schriftlezing en gebed, in hartelijke bewoordingen het echtpaar Van Commenée welkom heette en hen wees op de moeilijke doch heerlijke taak, die hier door hen te vervullen is, daaraan den wensch en bede toevoegend, dat het hun gegeven moge zijn vele jaren onder den zegen Gods tot heil onzer oude broeders en zusters werkzaam te zijn. Spr. wilde niet eindigen alvorens aan br. Maas en diens dochter dank te hebben gebracht voor hun zeer gewaardeerde hulp tijdens de vacature verleend. Vervolgens werd het nieuwe echtpaar door br. de Bruijn namens het College van Diakenen en dooi'br. Vroon, namens de Wijkouderlingen een hartelijk wel kom toegeroepen en bleef men een kort oogenblik gezellig bijeen. Te vroeg was reeds het uur van scheiden daar, doch aangezien in ons Rusthuis regel een eerste ver- eischte is, moesten ook de gasten zich daaraan on derwerpen en werd na een slotwoord van ds. Scheele, die tevens in dankzegging voorging, deze zeer aan gename avond met het zingen van Ps 89 1 besloten. De Secretaris, F. Damen. KORT VERSLAG Classicale Diaconale Con ferentie gehouden op Dinsdag 28 Mei te Neuzen. De voorzitter br. Bedet leest Handelingen 4 31 tot einde en gaat voor in gebed, waarna hij de aan wezigen een hartelijk welkom toeroept. I)e presentielijst vermeldt als aanwezig de Diaco- niën Axel, Neuzen, Hoek, Schoondijke, Zaamslag. Benevens de adviseursds. Groeneveld en ds. Van- haelen. Afwezig Aardenburg en Oostburg. Als comité wordt gekozen voor Praeses br. Bedet, Terneuzen. Scriba br. A. Dees, Zaamslag. Assessor br. J. C. van Driel, Axel. Notulen vorige conferentie worden gelezen en goed gekeurd. Ingekomen kennisgeving van verhindering door Aardenburg. Regeling conferentie wordt na bespreking en wij ziging goedgekeurd. Het rapport, omtrent behandeling van doorgezon den vraag naar de Centrale Conferentie '28 wordt voorgelezen. Broeder Overbceke brengt financieel verslag uit. Alsnu was aan de orde de vraag van de Diaconie te" Neuzen als volgt Is de Diaconie geroepen de leden der kerk aan te sporen (voor zoover zij daarvoor in aanmerking ko men) lid te worden der werkloozenkassen, teneinde zich aldus ie verzekeren tegen de gevolgen der werk loosheid? Zoo ja, indien dan daaraan geen gevolg wordt gegeven, moet dan bij ondersteuning niet op organisatie worden aangedrougen De volgende conclusie werd hierover vastgssteld: De diaconie is geroepen de leden der kerk, die krachtens hun positie aangesloten moeten zijn bij een werkloosheidskas, doch dit nalaten, er op te wijzen dat dit moet geschieden, tenzij er tijdelijk geen Christe lijke organisatie bestaat, in welk geval op de oprich ting van zulk een organ-satie dient te worden aan gedrongen. Ook zal de Diaconie', gewetensbezwaren tegen werk loosheidsverzekering moeten eerbiedigen, hoewel zij op aansturing daarvan niet raag toegeven. Eveneens werd behandeld de vraag van Axel welke luidt als volgt Is iemand, die ondersteunig"geniet van de diaconie, verplicht hiervan mededeeling te doen aan de Com missies voor rijks- of gemeentesteun Conclusie Wanneer een diaconie werkloozen, in wier behoef ten zij niet genoegzaam kan voorzien, naar een com missie voor rijks- of gemeente-steun verwijzen moet, bestaat er geen bezwaar dat zij ingeval het reglement van zoo'n commissie zulks vraagt, op te geven de ondersteuning genoten van de Diaconie. Verder levert br. Bedet zijn onderwerp tweeërlei geesten, tweeërlei werk. Roepende Diaconie voor volgende Conferentie is Zaamslag. Bij de rondvraag vraagt de Diaconie van Axel of het niet gewenscht is bij liet indienen van vragen een toelichting te geven. De voorzitter dankt de zeer geachte adviseurs voor hun waardevolle adviezen, alsmede de ontvangende Diaconie van Neuzen. Na het zingen van Psalm 72 11 gaat br. van Driel voor in gebed, waarna de voorzitter deze ver gadering sluit. Joh. C. van Driel, Assessor. M i d d c 1 b u r g. Gevonden in de collecte f 10, waarvan f 5,voor de kerk en f 5,voor de armen f 2,voor de Pinkstercollecte en f 0,50 voor het zelfde doelf 10,van een bevoorrecht echtpaar buiten Zeeland voor het nienwe ziekenhuis te Magelang. Hiervoor hartelijkdank. C. Willeboordse, Kassier Diaconie. RUSTHUIS MIDDELBURG. Met vriendelijken dank ontvangen een mand sla, wat met het oog op de schaarschte en duurte van de groenten goed te pas kwam, moge dit nog na volging vinden. De huisvader, N. J. v. Commenée. ZENDING. Middelburg. In dank ontvangen een gevonden dubbeltje door bemiddeling van Mej. G. Davidse f 3,van br. A van br. M. f4,van de kinderen van J. M. Oggel te Axel een pak zilverpapier en f 1, van Nellie Boone 100 h. c.van de kinderen der Gravenstraatschool 1 groote doos zilverpapier; door bemiddeling van Mej. E Toutenhoofd 300 h. c van Mej. Ina Gerritsen te Utrecht; van Cathriena Wattel theelooddoor bemiddeling van ds. Scheele f 1, Namens de Commissie, L A. Tange, Penningm. Middelburg. Ondergeteekende zegt vriendelijk dank voor de talrijke bewijzen van instemming met de Radio-uitzending van Zondag 2 Juni j.l.ook uit Zeeland ontvangen. 0Q4er meer werd mij uit een onzer Zeeuwsche dorpen f 10,gezonden „ter be strijding van de onkosten"f 2,60 met bijschrift „Collecte van thuisblijvers, doch dankbare luisteraars, voor het aangegeven doelf 1,van „een dankbare zuster uit Utrecht" en f 2,50 van „een broeder, die geen woord gemist heeft". Totaal f 16,10, welk bedrag als „nagiften" bij de gehouden Radio-collecte zal worden gevoegd en waar voor wij zeer erkentelijk zijn. Ds. D. Ringnalda Jr. Ontvangen collecten voor de Hulpbehoevende Kerken in de Provincie van de Ger. Kerken in de Classis Middelburg Arnemniden f 19,15; Domburg f 10,17; Gapinge f 6,69Grijpskerke f 25,60Koudekerke f 20,97 St. Laurens f 13,70Meliskerke f 14,61 Middelburg f 124,33Oostkapelle f 12,75 Serooskerke f 29,59 Souburg f 26,24Veere f 18,88 Vlissingen f 67, Vrouwepolder f 13,97 Westkapelle f 6,38. De Classic. Correspondent, S. den Hartigh. Middelburg, 7 Juni 1929. Middelburg. Ontvangen van een echtpaar als dankoffer f2,van N. N. f 2,50ven een br. uit Indië f 15, Hartelijk dank. Alles voor het hospitaal. Volgende week zal ik gaarne weer iets verantwoorden en als wij D. V. as. Zondag ds. Merkelijn hebben gehoord, is dit zeker het geval. Ds. D. Scheele. BEROEPEN TE Lioessens W. J. Baan te Winsum (Fr.) AANGENOMEN NAAR IJselmuiden-GrafkorstR. W. Huizing te Harlingen IJlst: N. J. Hommes, cand. te Nieuw-Bninen WagenborgenJ. Koppe, cand. te Groningen. BEDANKT VOOR OldebroekG. Staal Jr. te Culemborg Zwammerdam en Schoondijke N. J. Hommes, cand. te N. Bninen; Abcoude, Kapelle a.d. IJscl, Mildam, Nijeveen, Oudega (SmallStadskanaal-Pekelderweg, Ten Post, Vries en Westerlee J Koppe, cand. te Groningen Kampen P. v. d. Sluis te Ónstwedde StellendamJ. Snoek te Vrijhoeve e.a. Geref. Jongelingsverg. „Calvijn", Vlissingen. Middag-Afdeeling. Gewijde Geschiedenis O. Tbl. 2236 Jrg. Ond 57 1 Kon. 15 9—24, 2 Kron. 14,15 en 16. J. de Ridder. Kerkgeschiedenis bl. 20—40 Jrg. „Voortgang dei- Reformatie tot ongeveer 1555". C. de Klerk. Avond-Afdeeling. Gewijde Geschiedenis N. T., Ond. 47. „De Opstan ding". M. Meeuwse M. O. III, No. 14. „Christelijke Vak-Organisatie". J. Suurmond. Geref. Jongelingsver. Dr. Lützen Wagenaar, Middelburg. Afd. A. G. B. Art. 30. De regeering der Kerk. vr. C. M. Roose. Vrij onderwerp, vr. J. Wattel. Zondag 9 Jnni Gecombineerde Ledenvergadering Afd. A. en B. Geref. J. V. „Herman Faukeel." Vrij onderwerp, vr. W. Kingmans. Na de Pauze Huishoudelijke zaken. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel", Middelburg Afd. B. O. T. schets 11, Kaïn en Abel, vr. C. Govertse. K. G. schets 36. Gisting en verwarring, door vr. M. Wattel. M.V. „Meisjesroeping", Middelburg. Gew. Gesch 1 Thessalonicensen 1, 2 en 3 (B. en B. 15 April '28). GeloofsleerDe oorsprong van den mensch (B. en B. I Nov. '28). Donderdagavond 8 uur, Jongelingsgeb., Spanjaardstr. Geref.Knapenvergadering „Samuel" Afd. II, Middelburg Agenda Bijb. Gesch.Gelijkenissen, door vr. Midavaine. Kerk Gesch. Bespreking door dhr. Mandenmaker. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. Heidelb. Catech. Zondag 12. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. A. Merkelijn Voorber. H. Av. 6 uur ds. P. van Strien Hofpleinkerk 9.30 uur ds. D. Scheele Voorber. H. Av. 2 uur ds. Jac. van Nes Noorderkelk 9.30 unr ds. Jac. van Nes te 's Gravenhage. 6 uur ds. A. Merkelijn Arnemniden 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Domburg 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. Wiersinga Grijpskerke 9 en 2 uur ds. J. Dijkstra Koudekerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Bed. H. Av. en Dankz. Meliskerke 9 en 2 uur ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9 uur ds. E. Douma 2 uur Lezen eener Leerr. Serooskerke 9.30 en 2 nur ds. P. van Dijk Nam. afscheid. Veere 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga Souburg 9.30 uur ds. A. C. Heij 2 uur Lezen eener Leerr. Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. D. Scheele Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leeir. 2 uur ds. J. E. Visser Brouwershaven 9.30 en 2 uur ds. Joh. de Boer Bruinisse 10 en 5 uur ds. D. Bremmer te Hoek van Holland. Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersdijk 9.30, 2 en 6 uur dr. J. van Lonkhuijzen Haamstede 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kamperland 9 en 2 unr ds. F. J. v. d. Ende 6 uurLezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Cand. van Burgerier te Driebergen. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr Scharendijke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 30 en 6.30 uur. Lezen eener Leerr. Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 u. Krabbendijke 9 en 2 uur Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Tholen 9.30 en 2 uur Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur Cand. L. Fiesinga te Appelscha, ds. W. M. Ie Cointre ds. A. Andree dhr. K. de Vries ds. J. Runia te Arnemuiden. dr. C. Veltenaar ds. C. Vreugdenhil Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9 en 2 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Kapelle-Biezelinge 10 en 2. Goes 9.30 en 6 uur 's Gravenpolder 10.30 en 3 Heinkenszand 10 uur 2 30 uur lerseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Wolphaartsdijk 10 en 2.30 ds. C. Vonk ds. C. van Schie Lezen eener Leerr. 30 uur ds. A. Scheele ds. R. J. v. d. Veen uur Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. R. J. v. d. Veen ds. B. Meijer Lezen eener Leerr. ds. J. Koolstra ds. E. Beukema uur ds. J. Visser te Oldemarkt. Aardenbnrg 9.30 uur 3 uur Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 uur Lezen eener Leerr. ds M. van Wijk Bed. H. Av. ds. J. C. Post Bed. H. Av. en Dankz. ds. J. B. Vanhaelen ds. M. van Wijk Voorber H. Av. 2.30 uur Lezen eener Leerr Schoondijke 10 en 3 uur Cand. M. den Boer Hulppred. te Haarlem. Nam. Voorber. H. Av. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2.30 uur ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1929 | | pagina 3