Predikbeurten ZENDING Qfficiëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. Vereen i gingsleuen. in de Gereformeerde Kerken in Zeeiand op ZONDAG 31 MAART en MAANDAG 1 APRIL 1929, Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe flxel en den Haag, 26 Maart '29. Amice, Met de mail mocht ik een paar brieven uit Indië ontvangen en het voornaamste daar uit ga ik U meedeelen. 1. Over Blondo Ds. Netelenbos schrijft daarover: ,,'tkomt mie voor,dat een eenvou dig kerkje te Blondo de gezelligheid van het samenzijn mieer zou bevorderen dan de lange pijpenla van de school. Het zou prachtig we zen als er een gebouwtje voor de godsdienst oefeningen kon komen. Wirjo (dat is de be heerder van de kolonie) schijnt daar ook naar te verlangen." Zooals U uit dit schrijven merkt zou een kerkgebouwtje te Blondo geen overdadige weelde zijn nu worden de samenkomsten gehouden in de school, die uit 3 lokalen be staat deze lokalen zijn door een zware gordijn van elkaar gescheiden, die dan des Zondagsmorgens worden opgerold en zoo pntstaat de lange „pijpenla", waarin een 150 hoorders plaats nemen. Een eenvoudig kerkje zou ongeveer f 2000 kosten een ge ring bedrag, maar toch te groot pimi het uit de kas van de armenkolonie te ne'mien, waarvan de inhoud meer dan noodig is voor het onderhoud der armen. 2. Over Wonosobo Men heeft op de Bijz. Vergadering van missionaire predikan ten ook gehandeld over Wonosoboizooals ge weet, wordt dat nu door Zeeland waar genomen, sedert Delft, wiens Zendingsterrein Wonosobo is, te Solo is gaan arbeiden. Delft kan Wonosobo niet langer verzorgen en zoekt nu naar een Zendende Kerk, die dit terrein wil overnemen. Op Java was men van oor deel, dat dit het best kon geschieden door Zeeland. En Middelburg heeft zich ook reeds bereid verklaard dit terrein over te nemen, indien het geen meerdere finantiëele lasten op Zeeland en Brabant legt en indien Mid delburg niet verplicht is om het bestaands hospitaal in Wonosobo> over te nemen. Nu echter kwam er op de Bijz. Verg. een voor stel in, dat Wonosobo zou worden overge nomen door de Friesche "Kerken indien dit doorging zoo werd verzekerd, zou ook het bestaande hospitaal voor rekening der Frie sche Kerken kunnen komen. Als dit zooi is, als de Friesche Kerken ook de exploitatie van dat ziekenhuis te Wonosobo voor haar rekening zouden kunnen nemen, is het wel zeer te wenschen dat deze overname door Friesland doorgaat. Wanneer Zeeland Wo nosobo overneemt, bestaat er veel kans, dat het ziekenhuis aldaar gesloten moet worden. De tegenwoordige neutrale vereeniging, die het exploiteert is niet in staat de kosten er van te dragen, zocht daarom dit ziekenhuis aan de Zending over te doen daardoor zou dit hospitaal weer een Zendingshospitaal kun nen worden, en een overname van Wonosobo waarbij dat hospitaal weer aan de Zending •S|p4BBA\|SU3|0A3qUBB J3DZ J3AV SI UOlUOq nOZ 3. „Over het hospitaal." Uit de brieven, die ik ontving wil ik de volgende passage even afschrijven „Van harte hoop ik, dat het met de inzameling van de gelden voor een hospitaal zeer voorspoedig zal gaan. Je bewijst onzen menschen in Holland een grooten dienst met hun de gelegenheid te ge ven f 45009 op de beste bank te plaatsen, die hier op de aarde bestaat. Laatst zei Van Andel „de waarde van het geld, je eigen rijkdom leer je het best kennen door geven. Als ik iemand (een Javaan) een gulden geef, dan kan hij daar twee dagen van leven. Wat heeft zoo'n enkele gulden toch een groote waarde, veel grooter dan men den ken zou. Zoo zullen ook de menschen in Holland hun rijkdom gaan gevoelen als ze merken \vat ze door hun bijdragen voor een ziekenhuis kunnen tot stand brengen." Hebt ge ook gelezen wat Ds. Breukelaar in het Zendingsblad schreef ter aanbeveling van een Zendingsziekenhuis te Magelang. Hij schreef: „dat hospitaal moet er ko men. De stichting van dat hospitaal is één der eerste eischen, die het Zendingswerk' op Midden-Java thans stelt." Zoo is het inderdaad en ik' ben blij', dat een man als Ds. Breukelaar, die zoo de Zendingsnooden voelt, dit neerschreef, als ik over de noodzakelijkheid van zoo'n zie kenhuis schrijf, schijnt dit meermalen den in druk te maken van een persoonlijken wensch, die ook wel onbevredigd kan blijven. In deze maanden voel ik ook meermalen, dat het za liger is te geven dan te ontvangen, dam tel kens maar te moeten vragen. Ik zou zeggen het is me wel f 45000 waard als ik er van at kon komen o.mi f 45000 te vragen dat is heusch geen werkje, dat men voor z'n ple zier doet. Als ik het toch doe dan is dit omdat ik zelf het zoo voel „dat hospitaal moet er ko'men en de stichting van dat hospitaal is een der eerste eischen, die het Zendingswerk op Midden-Java stelt". Indien ik' het niet zoo voelde, zou ik den moed mis sen om aanhoudend te blijven vragen. Het hospitaal moet zoo mogelijk er ook spoedig komen. Uit Indië kwamen berich ten, dat men ook van andere zijde denkt over de oprichting van een ziekenhuis, van een zijde die niet bepaald vriendelijk staat te genover de Zending. Laat ieder daarom tot wie deze stem over den nood doordringt, zijn steun aan het Zendingsziekenhuis spoe dig zenden. Vertraging zou belangrijke scha de aan de zaak van Gods Koninkrijk in Ma gelang kunnen toebrengen. 4. Van de scholen. Verblijdend bericht kwam uit Indië, dat de scholen te Djoenna en te Kedoe voorloopig vopr twee1 jaar ge subsidieerd worden. Als de scholen in dien tijd flink' uitgroeien, krijgen ze vaste sub sidie, zoo niet, dan zal het Gouvernement daar zelf scholen neerzetten. Over deze scho len is veel te doen geweestzie bestaan al jaren en de Regeering wou de behoefte aan deze scholen niet erkennen en onthield daar aan subsidie. Gelukkig dat we door deze sub sidie nu in staat gesteld worden de zaak daar flinker aan te vatten, zoodat wie in de hoop kunnen leven dat deze voorloopige subsidie in een vaste wordt omgezet. Met hartel. gr. t. t. A. MERKELIJN. TWEETAL TE Lemmer J. Dijkstra te Grijpskerke (Z.). I. K. Wessels te Burum. BEROEPEN TE Nijeveen (Dr.) W. F. M. Lindeboom, cand. te Amsterdam. Niawier en Metslawier M. Jansens te Schouwerzijl. Ermeio (2e pred. plaats) J. van Herksen te Hillegom. Gouda W. J. Smidt te Dwingeloo. Overschikl P. Veenhuizen, cand. te Groningen. Aduard en Oldebroek J. P. C. ten Brink te Westmaas. Dragten B. van Halsema te Ermeloo. Opperdoes F. J. Scholten, cand. te Almelo. Ijlst J. Bavinck, cand. te Rotterdam. AANGENOMEN NAAR Hoogezand-Sappiemecr W. Tomi te Warns. Waardhuizen H. v. Heijst, cand. te Rotterdam. Blokzijl G. Smeenk', cand. te Arnhem. Gameren F. A. Hofman, cand. te Kampen. BEDANKT VOOR Makkum W. Tomi te Warns. Sleen H. v. Heijst, cand. te Rotterdam. Batavia en Voorschoten Dr. G. B. Wurth te Souburg. Vianen G. Smeenk, cand. te Arnhem. Genemuiden, Lutjegast, Westbroek en Mil- dam F. A. Hofman, cand. te Kampen. Praep. Examen, voor de classis Gro ningen door den heer J. Koppe. Adres Tuin- bouwstraat 6a, Groningen. Hilversum. In de Zuiderkerk verbond Ds. P. A. Kruyswijk zich Donderdagavond 21 Maart aan de Kerk van Hilversum met een. predicatie over Joh. 19 5 een prediking van den Christus, die de mensph is. Drie vra gen werden beantwoord 1. Wat zag Pilatus en wat deed hij' daarom 2. Wat zagi Jezus en wat deed Hij daarom'3. Wat zien wijl en wat doen wij' daarom. Naar wij vernemen, is met ingang van Zondag j.l., in de liturgie der Geref. Kerk van Utrecht eenige wijziging ingevoerd. Bij het binnenkomen van den predikant en' Zijn gaan naar den kansel, was er een oogenblik stilte, opdat ieder, ongestoord persoonlijk z'ijjn gebed kon doen. Voorts zal in 't vervolg na het lezen van de Wet en de Twaalf Artikelen des Geloofs de gemeente door het zingen van een psalmvers instemming betuigen. Deze regeling voldeed bijzonder. De kerkeraad der Kerk van Leiden heeft besloten dat de predikanten bij; wijze van proef huisbezoek zullen doen bijl de' lid maten, die met attestatie van elders inkomen. De Geref. Kerken van Ned. Indië. Handboek 1929. Wij ontvingen ter aankondiging het Hand boek 1929 van de Geref. Kerken in Neder- landsch-Indië. Een vorig jaar hebben wij, aan de hand van de gegevens in deze Uit gave, een breed overzicht gegeven van het Gereformeerd Kerkelijk leven in Indië. Voor ditmaal volstaan wij met een enkel citaat uit het overzicht van de hand van D's. P. v. d. Spek'. „Wie, kennis nemend van de verschillende gegevens hem verstrekt, al scherper belijnd het beeld van ons kerkelijk; leven ziet op rijzen, hij' kan de kreet der vreugde-volle verwondering niet onderdrukken De Heere heeft groote dingen bij ons gedaan dies Zijn wij' verblijd Meer leden, meer predikanten, mieer „krin gen", een al hechter en uitgebreider organi satie groote dingen, ongetwijfeld, waar voor God gedankt mag en moet worden." Dankbare vreugde betaamt ons. Vreugde echter, die zeker niet behoeft te worden onderdrukt, maar toch wel getem perd zal worden door ieder, die zich voor oogen blijft stellen de ernstige waarheid, dat uiterlijke bloei niet zonder meer als innerlijke mag gewaardeerd. Ter blijvende waarschuwing, dringend tot verootmoediging en zelfonderzoek klinken uit het vorige handboekje, ook nu nog tot ons door de treffende woorden „Tóch ontbreekt in.i. in al deze verslagen één ding dat is het getuigenis van een krachtigen bloei van het persoonlijk geestelijk leven, waaruit de bloei van het geestelijk leven der geheele ge meente moet opdomen." Het Handboek bevat voorts tal van ge gevens over het kerkelijk leven in Indië. Tegen den prijs van f 1 zijn exemplaren van dit Handboek verkijrgbaar bijl den heer J. J. Kraan, Loosduinsche Kade 111, ;s-Gra- venhage. Woensdag werd te Zutphen de 10de Geref. Ouderlingen-Conferentie gehouden voor de provincie Gelderland. Na de pauze refereerde Ds. H. Humme- len, over „Huisbezoek en Genadeverbbnd" en verdedigde de volgende stellingen 1. De omschrijving van het huisbezoek als „de arbeid aan de gemeente des Heeren door de dragers van het herderlijk ambt bedoe lende den geestelijken welstand van de le den dier gemeente, en de openbaring van dien welstand in het leven der natuur en der genade, welk doel het door vertrouwelijk samenspreken met de leden der gemeente zoekt te bereiken", (Biesterveld, Het Huis bezoek, pag. 174) is niet geheel volledig. 2. Het huisbezoek in onze Kerken is het planmatig ambtelijk bezoek van de leden dei- gemeente in hun gezinsverband, en bedoelt de geestelijke welstand van de gezinnen dei- gemeente. 3. Als zoodanig vindt het huisbezoek zijn bestaansrecht en noodzakelijkheid in 't ge- nadeverbond, waardoor God Zijne verkiezing verwerkelijkt op organische wijze, de natuur lijke scheppingsordinantie van den band des bloeds handhaaft en heiligt, en het aanzijn geeft aan het Christelijk huisgezin. 4. Vindt het huisbezoek in het genadever- bond Zijn grond, dan moet ook het genade- verbond het doel en de inrichting van het huisbezoek bepalen. 5. Iri het uitgaan van de verbondsbeschou- wing bij de practijk van het huisbezoek, ligt een rijke bron van vermaan en troost. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Woensdag 3 April a s. Tijd en plaats als gewoon. De Secretaris. Ondergeteekende bericht hiermede aan de kerken in de classis Middelburg, dat hij D.V. Donderdag 4 April des voormiddags van 11—12 uur zitting zal houden in de consitorie der Noorderkerk tot het in ontvangst nemen van de collecte voor de Theolo- logische Faculteit der Vrije Universiteit. De Classicale Correspondent, S. den Hartigh. Middelburg, 28 Maart 1929. R i 11 a n d-B a t h. Vergadering der Classe Tholen op Woensdag 8 Mei a s. des voormiddags om 9 ure, in het vergaderlokaal der Geref. Kerk te Bergen op Zoom. Stukken voor de agenda in te zenden vóór 23 April a.s. aan het adres van E. Tange, Scriba. Vacaturebeurten in de classe Zierikzee gedurende 14 April 12 Mei 23 Juni 28 April 30 Juni 2 Juni 12 Mei 21 April 12 Mei 14 April 12 Mei 23 Juni April, Mei en Juni 1929. OOSTERLAND ds. Joh. de Boer. ds. Elgersma. ds. F. J. v. d. Ende BRUINISSE. ds. Van Lonkhuijzen. ds. Hoek. NIEUWERKERK. ds. Hoek. SCHARENDIJKE. ds. Joh. de Boer. WISSENKERKE. ds. F. Staal, ds. F. J. v. d. Ende. GEERSDIJK. ds. Elgersma. ds. F. Staal, ds. Van Lonkhuijzen. Namens de Classe, Z. llock. THEOLOGISCHE SCHOOL TE KAMPEN. Onder vriendelijken dank ontvangen van br. Schoonaard de contributies uit Middelburg f 73. van br. C. Suurmond uit Souburg f 5.25 van br. A. Houterman uit Gapinge f 13.75. Deze drie bedragen zijn alle iets hooger dan verleden jaar. Mag ik bescheidenlijk aan de overige correspon denten opmerken dat 1 Mei a.s. het boekjaar reeds eindigt De Classic. Correspondent, J. Olthoff. Middelburg, 29 Maart 1929. Middelburg. Gevonden in de collecte, van N.N. f 1,voorts f 1,voor de Diaconie; f 1,voor- het Orgelfondsf 1,voor de Zending onder de Joden. Den gevers vriendelijk dank. C. Willeboordse, Kassier Diaconie. Serooskerke. Met dank ontvangen voor de Zending van de kinderen der Chr. School 2de en 3de klas f 4,03 en van de knderen S. Jongepier 150 halve centen. De Commissie. Middelburg. De Meisjesvereeniging „Doet wel aan allen, maar meest aan de huisgenooten des geloofs" vergadert niet Woensdag 3 maar Woensdag 10 April a.s. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Noorderkerk. Collecte Emeritifonds. Gasthuiskerk 9.30 uur 6 uur Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 unr 2 uur 6 uur M. 9.30 uur- Geen dienst ds. D. Scheele ds. D. Ringnalda Geen dienst ds. D. Scheele ds. H. A. Wiersinga ds. D. Ringnalda ds. D. Scheele Zondag en Maandag zijn in alle kerkgebouwen de zitplaatsen vrij. Arnemuiden 9.30 en 2 uur M. 9 30 uur Domburg 9.30 uur 2 uur M. 9 30 uur Gapinge 9.30 uur 2 uur Grijpskerke 9 uur 2 uur M. 9 uur Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij M. 9.30 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning M. 9.30 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 uur ds. M. Vreugdenhil 2 uur ds. J. Dijkstra M. 9 uur ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9 en 2 uur ds. E. Douma M. 9 uur ds. P. van Dijk Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. P. van Dijk VI. 9.30 uur ds. E. Douma Veere 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien M. geen dienst Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. H. A. Wiersinga VI. 9 30 uur dr. G. B. Wurth Souburg 9.30 en 2 uur dr. G. B. Wurth M. 9.30 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur ds. P. J. O. de Bruijne 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser- M. 9.30 nui- Lezen eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 9.30 en 2 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30, 2 en 6 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Oosterland 9.30 en 2 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Joh. de Boer Lezen eener Leerr. ds. F. Staal Lezen eener Lcerr. ds. U. Elgersma ds. F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr. Cand. M. Schuurman te Den Haag. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. dr. J. van Lonkhuijzen ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Cand. J. Wijminga te Amsterdam. Bergen op Zoom 9.30 en 5 30 uur ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Rilland-Bath 9.30 uur 2 uur Tholen 9.30 en 2 uur Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. A. Andree dhr. K. de Vries Lezen eener Leerr. ds. W. M. Ie Cointre dr. C. Veltenaar ds. C. A. Vreugdenhil Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 uur 2 uur Driewegen 9.30 uur 2 uur Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Goes 9.30 en 6 uur 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur M. Heinkenszand 9.30 en 2 uur lerseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Kruiningen 9.30 en 2 uur Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur ds. C. Vonk Lezen eener Leerr. ds. C. van Schie ds. C. van Schie Lezen eener Leerr. ds. A. Scheele ds. R. J. v. d. Veen ds. L. Hoivath geen dienst ds. Joh. Booij ds. B. Meijer Lezen eener Leerr. ds. J. Koolstra ds. E. Beukema ds. H. v. d. Veen te Ruinerwold. Aardenbnrg 9.30 en 3 uur M. 9 30 uur- Axel 9 en 2 uur M. 9 uur Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur M. 9.30 uur Schoondijke 9 30 uur 2 uur 5 uur M. 9.30 uur Terneuzen 9.30 en 2 uur Zaamslag 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. ds. M. van Wijk ds. J. S. Post ds. J. S. Post ds. J. B. Vanhaelen ds. M. van Wijk Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr, Geen dienst ds. van Wijk Lezen eener Leerr. ds. S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok Advertantiën. Verloofd: BOU F£IJ en JEANNE LITTOOIJ. Middelburg, 30 Maart 1929. Lauge Burg 109. Heerengracht 40. ds. J. Runia ds. J. Runia ds. J. E. Visser- Lezen eener Leerr. ds. J. E. Visser Lezen eener Leerr, ds. P. J. O. de Bruijne ds. J. Dijkstra ds. M. Vreugdenhil ds. J. Dijkstra D. V. 7 April a s. hopen onze geliefde Kinderen, broeder en |$e>- zuster sr»- Ds. A. SCHEELE v. d. in. te Kapelle (Z.-B.) K. M. J. OGGEL hun 25-jarige Echtvereeniging en op 17 April d. a. v. Ds. A. SCHEELE zyn 25-jarig Ambtsjubileum te herdenken. 9fr>- Spare de Heere hen nog lang voor en met elkander en voor hunne geliefden. Familie SCHEELE. Familie OGGEL.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1929 | | pagina 3