Predik buurten BOEKAANKONDIGING. INGEZONDEN STUKKEN. Officiëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegaven. Vereenigingsleuen. in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 17 MAART 1929. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe fl x e I B. te 's Gr. f 25.— A. W. F. I. te 's Gr. 100.— Mevr. v. d. L. te 'sGr. f 100.— H. B. te 's Gr. f2.50; B. v. H. te 's Gr. f 2.G. v. d. L. te 's Gr. f 2.50 V. Czn. te M. f 1.50 B. M. v. d. B. te M. f5.— G. te M. f 1.— A. H. de G. te Sch. f ic. J. d. B. te R. f 5.— Adr. C. L. Wzn. te H. f 2.50 Mr. J. R. te H. f 2.50 P. M. Wzn. te H. f 5.— M. v. d. B. te H. f 2.50 P. v. t. R. te W. f 10.— L. B. te 's Gr. f 1.50 J. d. K. te K. a.d. R. f 1.— B. V. te V. f 5.— J. K. O. te D. f 1.— F. J. G. Sr. te B. f 5.W. T. Jaczn. te Z. B. f 2.— A. de R. te G. f 1.— G. de W. te V. f 1.— J. H. de W. M. te K. a.d. R. f 5.— C. K. te D. f 25.— M. R. te 's Gr. f 1.—Chr. R. te 's Gr. f 2.50; M. v. d. P. te Z. f 2.50 J. G. te D. f 10.— K. S. te W. f 2.50 Mr. G. v. d. B. te D. f 10.— Dr. J. A. de J. te D. f 10.— J. v. d. W. Czn. te M. f 2.50 J. C. Br. te V. f 5.— Mr. Th. G. D. te 's Gr. f 5.— C. G. te 's Gr. f 5.— P. Kr. te N. H. f 2.— J. v. D. te 's Gr. f 1.— C. v. V. te 's Gr. f2.50 I. Vz. te M. f 1.— J. K. Sch. te 's Gr. f 2.50 K. Fl. te W. f 25.— P. J. K. te G. f 10.— Ir. G. de R. te V. f 5.— F. G, te 's Gr. f 2.50; W. H. te 's Gr. f 5.—. t. t. A. MERKELIJN. DRIETAL TE Zaandam W. M. Ie Cointre te Bergen op Zoom. P. van Dijk te Serooskerke (W.). FI. Hummielen te Zutfen. TWEETAL TE Blokzijl J. Bavinck, cand te Rotterdam. G. Smeenk, cand. te Arnhemi. Urk W. E. Gerritsma te Oudega. H. Holtrop te IJmuiden-Oost. Sleen H. van Heijst, cand. te Rotterdam. J. Scholten, cand. te Almelo. Vianen J. C. A. van Loon, cand. te Den Bommiel. G. Smeenk, cand. te Arnhemi. BEROEPEN TE Gramsbergen J. Bavinck, cand. te Rotterdam Sappenneer W. Tom te Warns. Urk W. E. Gerritsma te Oudega. Zevenhuizen W. G. Bovendorp, cand. te Brum'mien. Hemelum P. Veenhuizen, cand. te Groningen Blokzijl en Vianen G. Smeenk', cand. te Arnhem. Batavia Dr. G. B. Wurth te Souburg. AANGENOMEN NAAR Bussum J. A. Schep te Bolnes. Appingedam (als miss.-pred. te Melolo) J. Wiepkema te Neede-Eibergen. Loosduinen J. Smelik te Zevenbergen. BEDANKT VOOR 's-Gravenhage-Oost S. G. de Graaf te Amsterdam!. Lemmer: Th. Delleman te Giessen O. en N. Kerk. Vlissingen. Zondagavond nam Ds. P. N. Kruyswijk, wegens vertrek naar Hilver sum, afscheid van zijn gemieente. Dr. Kruys wijk had tot tekst gekozen 2 Thess. 1 :9 en 10 en bepaalde zijn gehoor bij de roeping Gods tot het zalige leven, in verband met lo. Gods eeuwigen raad; 2o. de verschijning van Jezus Christus en 3o. met het Evangelie. Aan het einde dezer ernstige prediking richtte de scheidende predikant zich allereerst tot het College van Burg. en Weth., dat in zijn geheel tegenwoordig was, en wenschte het in deze bedrijvige stad Gods genadigen zegen toe, evenzoo dengenen die op politiek en sociaal terrein vooraan staan hij; dankte den Christelijken Besturenbond voor zijn de putatie. Verder dankte spreker de organisten, de collectanten en den koster en de commis sie van beheer, die de stoffelijke belangen der gemeente behartigt, voor hun trouw en toewijding. Het personeel onzer beide scho len en der Chr. Mulo, de Zendings- en Evan- gelisatie-oomimiissie werd zegen op hun ar beid toegewenscht. Nadat spr. de aanwezige collega's uit Walcheren en Ds. D. Ringnalda als vertegenwoordiger der classis Middelburg had toegesproken, richtte Ds. K. zich ten slotte tot den kerkeraad en de gemeente. Hij zeide verheugd te zijn over den voorspoedi- gen kerkbouw en dankte de gemeente, ook namens zijn gezin, voor de liefde en het medeleven, steeds ondervonden. Ds. Ringnalda sprak hierna namens de clas sis Middelburg, dankende voor al den arbeid in het belang van de Geref. Kerken in Wal cheren verricht. Hij; sprak ook een persoon lijk woord als vriend. Tenslotte sprak de vice-voorzitter van den kerkeraad, de heer G. van de Putte, woorden van dank voor den trouwen arbeid door Ds. Kruyswijk verricht. Hierna werd den scheidenden herder en Ieeraar door de gemeente toegezongen Psalm 121 4. De classis Utrecht, in hare vergadering van 6 Maart j.l. bijeen, heeft na gehouden1 onderzoek met .algemieene stemmen toegela ten tot den dienst desWoords en der Sacra menten, den cand. J. M. Kroes. Zijn adres is Stemaweg 32, Zeist. De heer Joh. Spoelstra, theologisch cand, zal van 1 April af gaarne een eventueel op hem uitgebracht beroep uit een der Ker ken in overweging nemen. Zijn adres is Mee- den (Gron.). Cand. J. M. Kroes, te Zeist, beroep baar verklaard door de classis Utrecht, zal gaarne een eventueel beroep in overweging nemen na 1 April. Ds. J. Vesseur, predikant van de Ker ken Numansdorp en Klaaswaal, heeft bijl zijn Kerkeraden het verzoek gledaan om te bewil ligen in zijn emeritaatsaanvrage, wegens 70- jarigen leeftijd. De bearbeiding van twee Kerken valt hem te zwaar. Dit verzoek' werd op de meest eervolle wijze toegestaan. De kerkeraad der Kerk van Middelburg betuigde instemming met het werkprogram der Nat. Chr. Onderofficieren Vereenigiffg en besloot den regiments-commandant te ver zoeken godsdienstige samenkomsten te mo gen houden onder leiding van eigen ambts dragers gedurende het uur, waarop de leger- predikanten hun bijeenkomsten houden. De Kerk van Sloten (Fr.) zal pogingen aanwenden om een emeritus-predikant aan zich te verbinden. Voor het verkrijgen van een pastorie zeg de de classis Sncek medewerking toe. De kerk van Sloten was immier vacant en; telt 111 zielen. De S t e e n e n pelgrim, door A. van HoogstratenSchoeh. Uitge vers Mij. E. J. Bosch J.Bz., Amster dam. Dit boek heeft een wonderlijken titel. „Een steenen pelgrim", dat is een contradictio in terminus. Bij een pelgrim denkt ge aan be weging aan een beweging in heiligen harts tocht en steen is het onbewegelijke, het koude. Het zou nog anders klinken, wanneer de titel luidde De pelgrim in steen. Evenals in de meeste andere boeken van Mevrouw Hoogstraten bewegen we ons ook hier in de kringen van de voornamen. We gaan op bezoek in deftige buitenplaatsen en maken reizen naar Zwitserland. In dat voorname milieu wordt ons dan ge- teekend de geloofsstrijd van twee jonge men- schen Isabella Ethel van Raden en Godert van Gilsen, thuishoorende op de landhuizen Kerkhoven en Stania. Hij wordt dominee en zij wordt zijin domineesvrouw. Voor haar, opgegroeid als zij was in heel mondaine om geving, was het een zware weg om waarlijk dominees-vrouw te worden. Zij leerde, door haar omgang met Godert, verstaan wat daar toe noodig was wordt zich bewust, dat z'ij het eigenlijke mist, zóó sterk ,zelfs, dat zij de wanhoop nabij komt en zenuwziek wordt. Maar ze leert, vrede te vinden in den Heere Jezus Christus. De tijd van haar worsteling was ook een bange tijd voor Godert. Wan neer zij elkaar voor 't eerst ontmoeten, na haar herstel, komt het bij: hem tot een ver schrikkelijke uitbarsting. Spoedig komt hij echter tot bezinning. En in gelouterde liefde kunnen zij hun huwelijksleven 'beginnen. Het verhaal bevat zeer schoone momenten en is dan stichtelijk in den goeden zin van dat woord. Een enkele opmerking We vroegen ons af of die dominee soms wat zenuwachtig was, toen hij Isabella doopte en daarom wat niet gebruikelijk is niet alleen haar voor namen maar ook haar familienaaimi noemde Mozes en Israël, door Dr. B. Wielenga, twee deelen Uitgevers Mij. E. J. Bosch J.Bz., Amsterdam. Met deze beide, op royale en keurige wijze uitgegeven, deelen bedoelde Dr. Wielenga niet de wetenschap vooruit te brengen. Zijn beschouwingen over Mozes en Israël willen verklaring der Heilige Schriften geven, waar door de gemeente het Woord1 Gods beter leert verstaan. Maar wanneer Dr. Wielenga dat doet, dan spreekt het van zelf, dat hij het licht der wetenschap niet versmaadt en de wetenschap* dienstbaar gemaakt heeft aan zijn beschou wingen. En daaraan kon hij dan ook dienstbaar maken de hem geschonken gave „om in den hof der waarheid gedurig nieuwe waarheid te vinden" en die waarheden in schoone taal te vertolken. Zoo is dit tweedeelig boek een prachtwerk geworden. Ze is zoo bekend die geschiedenis van Mozes en Israël. Het kan schijnen, dat we daar alles van weten. En toch, wat nieuw en rijk wordt niet die bekende geschiedenis, als ze beschreven wordt, zoo als hier ge schiedt. Een aantal keurige platen komt aanschou welijk onderwijs geven. Bijzonder roemen kun nen we die niet. De voorstellingi van den! strijd bij1 Rafidim bijv. is nog al onduidelijk de bergen komen mooi uit, bolk de figuren van Mozes en Aaron en Hur maar het strij dend leger doet denken aan een mierenhoop. Al evenzoo munt, naar het ons toelijikt, de plaat over de wetgeving op Sinaï met uit. De berg doet het weer goed. De bliksem straal is indrukwekkend. Maar het volk Is raël, dat de wet ontvangt, is een armzalig klein hoopje. Wc misten ook een inhoudsopgave. HEIJ. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur, Ondergeteekende verzoekt U beleefd, onder staand stukje op te nemen in onze Kerk bode. Het betreft hier zoo het staande bid den en danken in de Kerk. Het is mij on langs gebeurd, dat ik tegen eenige knapen van circa 14 jaar zeide, hoe hun houding be hoorde te zijn, wanneer de predikant uit naam der gansche gemeente tot God spreekt. Ik vertelde hun, dat het de plicht was om eerbiedig, d.w.z. staande, met gesloten oogen en gevouwen handen mede te bidden. Doch niet iom over de banken te hangen of lui te gen de muur te leunen, of olm1 nog gemakke lijker, met het hoofd voorover op de bank te blijven liggen, want zitten kan ik het niet noemen. En ook niet onder het bidden of danken de Kerk rond te zien. Doch wat kreeg ik ten antwoord Die en die en die doen het toch ook. Kortom ik kreeg een klein groslijstje van volwassenen uit de gemeente, die dat ook deden, waaronder, ik moet het tot mijn spijt zeggen, ook eenige Kerkeraads- Ieden behooren. Wanneer nu mannen die ons voor moeten gaan, zulke voorbeelden geven, dan vraag ik mij af, wat zullen Wij dan later een oneerbiedige gemeente krijgen Natuur lijk heb ik die knapen er opgewezen dat zij niet naar slechte voorbeelden moesten kijken, maar naar goede, doch inmiddels had ik ge noeg gehoord. En daar voor mij het bidden en danken door den predikant, in de Kerk is, spreken tot God, die toch is de Koning der Kerk, daar hoop ik dat bovenstaande aandachtig moge gelezen worden do.pr ouders en kinderen, en niet in het minst door de betrokken personen, ook uit den Kerkeraad, die aan dit euvel mank gaan, omidat alzoo ook voortaan door het gemeenschappelijk ge bed, waarlijk de Koning der Kerk geëeildJ wordt. Met hartelijken dank voor de verleende plaatsruimte, teeken ik EEN GETROUW KERKGANGER. Aan de kerken in de classe Middelburg. L S. Ondergeteekende hoopt as. Donderdag 21 Maart zitting te houden in de consistorie van de Noorder- kerk voor de driemaandelijksche uitkeeringen en in ontvangst nemen van de Emeriti-gelden. Ook van de eerste helft van het jaarlijksch classicale quotum, dat vastgesteld is op f 1150. Voor rekening der kerken komt Arnemuiden f 73,01 en f 28,75 Domburg f 21,90 en f 8.63 Gapinge f 29,20 en f 11,50Grijpskerke f 80,32 en f31,62; Koudekerke f 87,62 en f 34,50; Meliskerke f 87,62 en f 34,50; Middelburg f 411,55 en 158,13; O en \V. Souburg f 116,81 en f 46, Oostkapelle f 58,40 en f 23,Serooskerke f 131,42 en f 54,63St. Laurens f 58,40 en f 23,Veere f 65,71 en f 25,88 Vlissingen f 175,22 en f 69, Vronwepolder f 58,40 en f 23,Westkapelle f 14,60 en f 5.75. Noordsingel S 156a. C. P. Pouwer. Middelburg. Daar uit het Jaarboekje van de Geref. Kerk te Middelburg is uitgevallen de wijk van diaken C Alewijnse, laten we haar hier volgen. W ij k No. 12: Klein Vlaanderen, Seislaagte, Jeronimusstraat,, Volderijlaagte, Hecrengracht, Seisstraat, Seisplein, Isr. Begraafp'aats, Armeniaansch Schuitvlot, Seisdam, Achter de Houttuinen tot Militair Hospitaal, Baan- straat. De Diaconie. M i d d e 1 b u r g. In dank ontvangen van een zus ter, die niet ter kerk kan komen, f 2 50 te verdoelen over Kerk, Diaconie en Rusthuis. Ds. D. Scheele. Middelburg De volgende giften zijn gevonden in de collecte f 2,voor kolen voor de armen f 1,50 vanwege de strenge koude voor de armen f 10,als dankoffer, waarvan voor de armen f 5,— en voor de kerk f 5.Hiervoor hartelijk dank. C. Willeboordse, Kassier Diaconie. ZENDING. Middelburg. In dank ontvangen van Anna Sanderse 100 h c Andreas Tazelaar pakje zilver papier en inhoud van zijn busje f 2,705Katrina Wattel zilverpapier Pieter Dingemanse zilverpapier. Door bemiddeling van Mej. M Wisse f2,van Mej. A.door bemiddeling van Mej. J. Alewijnse f 3,— van Mej J.catechesatiebus tijdelijk Heerengracht- school f 7,765catechesatiebus Hofplein f 17,61° catechesatiebus Gasthuiskerk f 17,64 busje Mej. S. de J. f 3,575 en van Mej. C. Littooij ontving ik een doos met dezen iohoud 1 bankbiljet a f 10,een rijksdaalder, 4 guldens, 2 kwartjes, 11 dubbeltjes, 38 twee en halve centstukken, 212 centen en 315 halve centen, samen f 36,95. Namens de Commissie, L. A. Tange, Penningm. Vlissingen. Met hartelijken dank ontvangen van Cornells en Marinus Harinck een kistje postzegels van de Kuapenvereeniging Obadja een briefomslag met postzegelsvan Sjaak Sanderse een doos cap sules en een doos postzegelsvan Jo en Marie Nonnekes een pak zilverpapier en capsules en van familie B. een flinke partij postzegels. Van postzegels gesproken Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, penningm. Ter neuzen. Ontvangen collecten uit de classis Axel voor hulpbeh. kerken in de Prov. Aardenborg f 6,37, Axel f 43,63, Hoek f 9,48, Teineuzen f 48,4b Zaamslag f 17,23. Coll. voor Evang. België Geref Kerk Hoek f 11,88 M. Puemens Middelburg. In Februari werd gecollecteerd: Voor de Jodenzending f 101,13Kerkbussen f 94,74 en Catechesatiebus f 23,22 C. van der Kleijn, boekhouder. Gecombineerde ledenvergadering J. V. „Dr. Lutzen Wagenaar" afd. A en B en J. V. „Herman Faukeel". Spreker de Weled. heer Mr. P. Dieleman. Onderwerp „Schaepman". Meisjesvergadering „Nuuia" Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. 1 Sam. 1 en 2 van vers 12 tot eind door Maatje v. Ouwerkerk. Na de pauze Vrije opstellen. Afd. II. Bijb. Gesch. Kana-Nazareth door Jo Verstraat.e. Na de pauze Vrije opstellen. I M.V. „Meisjesroeping", Middelburg. Gew. Gesch. Kolossensen 1 en 2. (B. en B. 1 Maait '28). Opvoedkunde Domme menschen (B. en B. 1 Juni '28). Geref. Knapenvergadering „Samuël" Afd. I, Middelburg Leiderdhr. B. II. Lavooij. Agenda Bijb Gesch. les 161 door vr. Graafhuis. Vad. Gesch. les 50 door vr. Kingmans. Vergadering in de Gasthnisconsistorie. MIDDELBURG. Bediening van den II. Doop in de Gasthuiskerk. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. B. Telder te Breda. Voorber. H. Av. 2 uur ds. D. Scheele Hofpleinkerk 9.30 uur ds. D. Scheele Bed. H. Av. 6 uur ds. B. Telder Dankzegging. Noorderkerk 9.30 uur ds. D, Ringnalda Bed. H. Av. 6 uur ds. D. Ringnalda Dankzegging. Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 en 2 uur ds. P. J. 0. de Bruijne Bed. II. Av. en Dankz. Grijpskerke 9 en 2 uur ds. J. Dijkstra Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Bed. H. Av. en Dankz. Meliskerke 9 en 2 uur ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 cn 2 uur ds. P. van Dijk Souburg 9.30 en 2 uur dr. G. B. Wurth Veere 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien Vlissingen 9.30 uur ds. W. A. Wiersinga te Weesp. Bevestiging. 5.30 ds. II. A. Wiersinga Intrede. Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr, 7 uur ds. P. J. O. de Bruijne Westkapelle 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 sur Bruinisse 9.30 en 2 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 rair Geersdijk 9.30 en 2 uur 6 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Oosterland 9.30 en 2 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.-' 0 en 2 uur Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Joh. de Boer Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. U. Elgersma ds. F. J. v. d. Ende Lezen eener Leeir. dr. J. van Lonkhuijzen Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Cand. A. W. Wijminga te Amsterdam. Tholen 9.30 en 2 uur dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. A. Vreugdenhil Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 en 2 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Kapelle-Biezeliuge 9.30 uur 2 uur Goes 9.30 en 6 uur 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur Bed. Heinkenszand 9.30 en 2 uur lerseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Kruiningen 9.30 en 2 uur Nieuwdorp 9.30 uur 2 uur Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur ds. C. Vonk Lezen eener Leerr. ds. C. van Schie Lezen eener Leerr. ds. E Beukema. ds. R. J. v. d. Veen ds A. Scheele II. Av. en Dankz. ds. Joh. Booij ds. B. Meijer Lezen eener Leerr. ds. J. Koolstra ds. E. Beukema Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Aardenburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. Biduur voor het gewas. ds. J. S. Post. ds. A. Merkelijn te Den Haag. Lezen eener Leerr. nam. Voorber. H. Av. ds. M. van Wijk ds. J. S. Post Bed. H. Av. ds. J. S. Post Voortz. Bed. H. Av. en Dankz ds. M. van Wijk Huwelijksbevestiging. Terneuzen 9.30 en 2 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9 en 2 uur ds. A. B. W. M. Kok 6.30 uur Axel 9 en 2 uur Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Schoondijke 9.30 uur 2 uur Donderdag 3.30 uur

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1929 | | pagina 3