GRIEP JACO ROOD Voor de Borst". W. J. BOSDIJK, Officiëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. Vereenigingsleuen. in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 24 FEBRUARI 1929. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel Advertentiën. ROOKT 60 cent per half pond. 24 cent per ons. 1HSP Ook voor wederverkcopers verkrijgbaar tegen fabrieksprijzen. LANGEVIELE MIDDELBURG. zfijln drie en dertigsten jaargang ingaat. D. K. Wielenga bespreekt de twee boeken van A. A. van Dalen „Van strijd en overwin ning op Alor" en „Uit de Duisternis tot het Licht". Het zijln Zendingsromans, waar Wie lenga heel weinig mee opheeft, 't Zijn wel romans, maar van de Zending is blijkbaar Van Dalen niet goed op de hoogte. Verder is er een overzicht van het Chr, Onderwijs in Ned. Indië, waaruit blijkt, dat ruim 30 procent van de volksschoolleerlingen! die in de Buitenbezittingen onderwijs genie ten op Zendingsscholen gaan, n.l. 104000. Christelijk Europeesche scholen zij'n er 17 met 4000 leerlingen. Ook de Chineesche scho len en het M.U.L.O. onderwijs door de Zen ding gedreven bloeit. Van het ook hier door ons genoemde boek van Dr. A. C. Rutgers wordt een goede re censie gegeven en een hoofdstuk afgeschre ven. In Van Mijn Uitkijk wordt o.a. mee gedeeld, dat het met de Zendingsfilm uitste kend gaat. Met nadruk wijzen we tenslotte o p het verzoek van D s. P o 1 o m een handje te willen helpen de Macedoniër wat meer lezers te bezorgen. Het is het beste Zendingstijdschrift dat we van onze Geref. Zending hebben. ,,Dêr stiet biskreaun." Bi- belfrysk for elke dei fen. Dr. G. A. Wumkes. T. Wever, Frentsjer. Onze lezers zullen uit den titel begrijpen] dat het een Friesch boek is dat we hier aankondigen. Dr. Wumkes geeft voor eiken dag schrift- fragmenten in 't Friesch een dagboek dus met niet anders dan schriftstukken, die hij rechtstreeks uit den Hebreeuwschen en Griek- schen grondtekst heeft overgezet. We moeten erkennen, dat de uitgever er een sierlijken vorm aan heeft gegeven. Elke bladzij, waarop veel wit gelaten is, is rood omrand. De letter is keurig. De linnen band fraai. Onze lezers weten hoe wjj' staan tegenover het streven om van Friesland een aparte na tie te maken, los van Nederland. We hebben in vorige recensies ge wezen op het gevaar dat in die Friesche beweging ook voor onze Kerken ligt. In zoover deze Friesche bijbeloverzetting een poging doet om Evangeliseerend te wer ken en in die huizen waar de Statenvertaling verdween, den Bijbel weer ingang te doen vinden, juichen wij deze uitgave toe. We kunnen ons voorstellen, dat aan Gods Woord vervreemde Friezen om der wille van de taal naar dit boek zullen grijpen. Dan staat het Friesch in dienst van den Bij bel. Zoo heeft het Friesch voor ons de waarde van de listigheid als die Paulus gebruikte om de zielen te vangen. Maar in zooverre de Bijbel in deze uit gave in dienst gesteld wordt van de propa ganda voor het Friesch Chauvinisme, dat Hollanders buitenlanders en het „vaderland" vreemden bodem noemt, hopen we van har te, dat deze poging NIET zal slagen. En aan dit misbruiken van de Schrift, voor de propaganda van het Friesch doet ons Dr. Wumkes den ken, wanneer hij in de (Friesche) voorrede zijn spijt uitspreekt, dat sedert het Christe lijk Friesch gezelschap de bijbeloverzetting op het program zette, het er nog zooi weinig van gekomen is. I „Het is niet gemakkelijk te wennen aan het denkbeeld, dan een NATIO NALE beweging die een goddelijk recht heeft, alles zoo door en door lang zaam gaat. Enkel het geloof aan den grooten Herder der volken, die ook de tijden van het Friesche volk naar Zijn Raad en voornemen verordineerd heeft, geeft geduld om te wachten, moed om voort te arbeiden, en hoop op! het wel slagen Gelukkig zijn er ook nog verstandige men- schen in Friesland, die bij het bewaren van en hun liefde voor hun taal, nuchter genoeg zijn om aan die nationale beweging niet mee te doen. Bij den wensch, dat dit boek omdat het deelen van Gods Woord zijn, vele Frie sche lezers voor Gods Woord zal winnen, voeg ik den even welgemeenden wensch, dat die voor Gods Woord gewonnen lezers, niet mogen gewonnen worden voor het nevendoel, dat Dr. Wumkes er bij heeft en dat ik voor de nationale eenheid van ons Nederland- sche volk, verderflijk acht. De Band des V e r b o n d s Dr. A. Kuyper Jr. 3e druk. Rotter dam. W. Zwagers. De uitgever heeft ons dit boek in een keurigen band ter recensie gezonden. Uiterlijk en innerlijk zijn met elkaar in overeenstemming want niet alleen de band, maar ook papier en lettertype zijn een re commandatie voor dit boek van onzen vroe- geren Vlissingschen pastor. Het boek zelf Ik zou kunnen volstaan met er den nadruk op te leggen, dat het een derde druk is, die zich hierbij aandient. Dit is een bewijs dat er vraag naar „den Band des Verbonds" blijft. We willen er echter meer van zeggen. Want we hopen zeer, dat onze lezers nu eens niet op de (overigens niet eens zoo hoo- ge) kosten zien, zich dit uitmuntend werk aan te schaffen. We vreezen wel eens, dat de leer des Verbonds tegenwoordig niet zoo helder voor den geest der geloovigen staat, «als in de eerste jaren der Vereenigde Kerken van 1892. Wat verstaat men in onze Kerken er nog onder b.v. jongere menschen van, wanneer van het Verbond, zijn voorrechten, zijn plich ten wordt gesproken. Dr. A. Kuyper Jr. zet in zijn boek de Schriftuurlijke Bondsgedachte uiteen. Hij be handelt de Orde des H e i 1 s in de vol gende hoofdstukken 1. De Raad des Welbehagens. 2. De Band des Verbonas. 3. De Rechtvaardigmaking. 4. De Roeping. 5. De Wedergeboorte. 6. Het Geloof. 7. De Bekeering. 8. De Heiligmaking. 9. De Heerlijkmaking. 10. De Eere Gods. De lezers van de Heraut weten wel dat Dr. Kuyper geen dor dogmaticus is. Dit toont hij zich ook niet te zijln in zijn glas helder, en op sommige plaatsen teeder en Warm geschreven boek. Laten onze menschen toch zulke boeken k OiOpen. Aan zulke lectuur hebben we behoefte, als ik niet bijna zeker geloofde da elke 'bi bliotheek van onze Jeugdvereeniging dit boek allang had en geregeld bij de Geloofsbelïjide- nis nutte, dan zou ik ook hun aanraden Schaft het u aan Maar dit stichtelijke en vertroostende, te gelijk helder onderwijzende werk moest op geen enkel boekenrek van een gezond Gere formeerd meelevend mensch ontbreken. Deze onze hartelijke aanbeveling behoeft niet in te sluiten en doet dit ook' niet. dat wij in alles met den geleerden schrijver ac- coord gaan. Over zijn onderscheiding tus- schen uit- en inwendig Verbond zou nog Wel te discussieeren zijn gelijk ook niet allen de volgorde der hoofdstukken „recht vaardiging, roeping, wedergeboorte en ge loof" van hem zouden overnemen. Maar dit doet aan de beteekenis van zijln werk niet tekort. Ook hij levert materiaal voor den schok der meeningen, waaruit in liet moeilijk stuk dier volgorde, de waarheid te voorschijn springt. We zijn blij met dit keurige boek. v. D. TWEETAL TE 's-Gravenhage-OostS. S. de Graaf te Amsterdam. P. Ch. v. d. Vliet te Utrecht. Harderwijk D. Feenstra te Borger F. J. Scholtens cand. te Almelo. BEROEPEN TE Loosduinen J. Smelik te Zevenbergen. Hussum J A. Schep te Bolnes. Melolo (Soemba)J. Wiepkema te Neede-Eibergen. Zwartemeer F. H. Hoeksema cand. te Nieuwolda (Gr.) AANGENOMEN NAAR Hoofddorp N Willemse te Abcoude. Vriezeveen J F. Colenbrander van Soemba. Goënga en Sybrandaburen W. v. d. Kerk cand. te Meppel. BEDANKT VOOR LioessensJ. Duinen te Opeinde-Nijega. Bruinisse—Oosterland. Na een ruim 4-jarig verblijf nam ds. D. Bremmer wegens vertrek naar Hoek van Holland Zondag afscheid, 's morgens van Bruinisse en 's middags van Oosterland, beide malen over Matth. 28 20. Maastricht. Zondag deed cand. K. W. Dercksen intrede, na bevestigd te zijn door ds. A Derksen, van Klundert. De bevestiger hield een predikatie over Thess. 2 57. Ds. K. W. Dercksen deed intrede met een leerrede over Efeze 6 1719. Zijn thema was De strijd des geloofs, die gestreden moet worden in volle wapen rusting onder bidden en smeeken. Baarland. Zondag werd cand. C. Vonk in het ambt bevestigd door zijn vader ds. E. Vonk van N. Loos- drecht, die tot tekst had gekozen Efeze 6 1, in verband waarmede gehandeld werd over doel, vijand en middel van de verkondiging van het Evangelie. Des middags deed ds Vonk zijn intrede met een predikatie over Handelingen 17 30. De heer J. C. A. van Loon, candidaat in de theologie aan de V. U., verzoekt te melden, dat zijn adres in verband met den ijsgang en de isolatie van het eiland Goeree en Overflakkee, niet is Den Bommel maar Amstelveenscheweg 239, Amsterdam. Ter jongste vergadering van de classis 's-Gra- venhage heeft ds. T Kramer van Monster medege deeld dat Solo de helft van de studiekosten van dr. J H. Bavinck, die als 3den predikant naar Solo gaat, dragen wil. Tot arts aan het hospitaal te Klaten is benoemd dr. Verveen. Een kerk is in Klaten gebouwd en een tweede pastorie is in aanbouw. Deze week werd bij ds. J. E. Vonkenberg te Huizen (N-B.) een brief in de bus geworpen, inhou dende f 100 met een bijschrift waarin verzocht werd deze, liefst spoedig, in overleg met de diakonie, aan armen zijner gemeente uit te reiken, hetgeen dien- zelfden avond nog geschiedde. De diakenen bezorg den bij een tiental behoeftigen elk f 10. De onder- teekening van den brief luidde „Een die geen ge brek lijdt." De classis Warffnm heeft na een referaat van ds. S. Neer ken, van Ulrum, over vraag 43 van de visitatieregeling, n.l. de eerbiediging van de rechts gelijkheid van alle leden voor God in de regeling der zitplaatsen, met algemeene stemmen het volgend voorstel aangenomen „De classis overwegende, dat in de regeling der zitplaatsen de rechtsgelijkheid van alle leden voor God dient geëerbiedigd te worden, wekt alle kerken der classe op, om naar den eisch van Gods Woord, er naar te staan, de regeling dei- zitplaatsen alzóó te doen geschieden, dat de verhu ring voor geld in de kerken wordt afgeschaft." De nood in Drente. Het moderamen van de Classis Coevorden (ds. J. H. Binnema, praesesds. P. E. van Schaik, scriba en ds. J. A. Verhoog, assessor), en deputaten voor hulr behoevende Diaconiën in ge noemde Classis (ds. J. H. Binnema, ds. P. Melles, te Gees J. Wanders, te Nieuw-Amsterdam C. Homans, te Nieuw-Dordrecht en J. Kalsbeek, te Schoonoord, van wie de laatste drie diaken zijn, is aan de Ker keraden der Geref. Kerken in Nederland een bede om hulp gericht, speciaal met het oog op de veen- kerken, waar in dezen barren winter treffende stille armoede geleden wordt. Gelden kunnen worden opgezonden aan ds. P. Melles, te Gees (Dr.). Postrekening no. 138779. De classis Rotterdam heeft na gehouden prae- pavatoir examen beroepbaar verklaard in die kerken de heer H v Heyst te Rotterdam, cand. aan de Theol. School te Kampen. De heer v Heyst is bereid direct een e. v. beroep in overweging te nemen. Zijn adres is Koningsveldestr. 32a, Rotterdam. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Vrijdag 1 Maart a.s. De Secretaris. VERBETERING. Middelburg. In het Jaarboekje der Geref. Kerk te Middelburg staat een opgave, die niet juist is. De ouderlingen C. van Moolenbroek en G. P. Wattez hebben de wijken R en S, terwijl de ouder lingen J. H. F. Heuseveldt en A J. Leenhouts zullen arbeiden in de wijken C, D en E. De Kerkeraad. De Kerkeraad der Geref. Kerk van Vlissingen noo- digt de Kerkeraden in de classis uit, afgevaardigden te willen zenden naar het afscheid van ds. Kruyswijk op 10 Maart en de intree van ds. Wiersinga op 17 Maart, beide malen des avonds om half zes. Namens den Kerkeraad, A. Roos, Scriba. Middelburg. In de maand Januari werd ge collecteerd kerkbussen f 75,29, aflossing geldleening f 126,84 en voor de verstrooide Gereformeerden in Indië f 124,31. C. van der Kleijn, Boekhouder. In deze week ontving ik van N. N. f 10,en van zuster D. eveneens f 10,ter vrije beschikking te verdeelen in gezinnen onzer gemeente, waar gedu rende de vorstperiode „stille armoede" heerscht. Met deze offers mocht ik drie gezinnen verblijden. Hun hartelijken dank. Ringnalda. ZENDING. Middelburg. In dank ontvangen van de kin deren der Geref. School 't Zand een groot.e doos zilverpapier. Door tusschenkomst van Mej le Cointre uit de busjes der Geref Zondagscholen f 52,65. Uit het busje van Mej. de Kam f 7.64. Namens de Commissie, L. A. Tange, Penningm. Vlissingen. Met hartelijken dank ontvangen van Mientje Jobse zestig halve centen en een kistje capsules, zilverpapier en sigarenbandjes. Namens de Zendings-Commissie, W. Karreman, penningm. Ontvangen collecten voor de Verstrooide Gerefor meerden in Indië van de Kerken in de Classis Middelburg Arnemuiden f 20,23; Domburg f 9,82; Gapinge f 7,52Grijpskerke f 22.54Koudekerke f 24.14 St. Laurens f 14,60Meliskerke f 21,18 Middelburg f 124,31Oostkapelle f 15,16Serooskerke f 32,67 Souburg f 33,27 Veere f 18,54Vlissingen f 75,66 Vrouwepolder f 16,13Westkapelle f 7,10. De Classic. Correspondent, S. den Hartigh Middelburg, 22 Februari 1929. M. V. „Debora", Vlissingen Geloofsbelijdenis. Art. 8. K. Francke. Kerkgeschiedenis schets 34. „Nunia". J. Goote. Geref. Jongelingsver. Dr.Lötzen Wagenaar, Middelburg Afd. A. Galaten schets 0. Galaten 5. vr. J. Versluijs. V. G. Schets 21. Achteruitgang en verval. vr. J. Slotema. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel", Middelburg S. S. Schets 44. „Het geweren" deel 2. vr. M. Wattel. Lett. K. Vrij onderwerp, vr. A. Naeije. M.V. „Meisjesroeping", Middelburg. Schets 23. Leidraad Gew. Gesch. O. Testament. Kerkgesch. „De Afscheiding". Uitgestelde Ringvergadering „Middelburg" a.s. Donderdag 28 Februari Militair Tehuis. 7'/i uur Bestuursvergadering. 8 uur Gewone Vergadering. A g e n da: „Gr. v. Prinsterer" Bid en Werk. J. V. en Critiek St. Laurens. Een pijnlijke keel, een kuchje Past op', in eens hebt Gij het. Verlies geen tijd, maar neem d a d e 1 ij k de krachtig ingrijpende Ak- ker's Abdijsiroop, samengesteld uit kruiden extracten met bijzondere geneeskrachtige wer king. Doodt de ziektekiemen, verwijdert de slijm, stilt merkwaardig snel den hoest, zui vert de ademhalingsorganen en versterkt de borst. Bevat geen verdoovende of schadelijke bestanddeelen en heeft géén nadeeligen in vloed op de eetlust of de maag Dit is het geheim van de snelle werking bij1 griep, in> fluenza en keelaandoeningen van de vanouds bekende MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. Heidelb. Catech. Zondag 1. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda 6 uur ds H. de Bruijn Hofpleinkerk 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. N. Kruyswijk Noord erkerk 9.30 uur ds. H. de Bruijn te Nieuwendijk. 6 uur ds. D. Ringnalda Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 en 2 uur ds. J. E. Visser Bed. H. Av. en Dankz. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. J. O. de Bruijne Grijpskerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2 uur ds. M. Vrengdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. P. van Dijk Souburg 9.30 en 2 uur dr. G. B. Wurth Veere 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. P. N. Kruyswijk Vrouwepolder 9.30 uur ds. P. J. 0. de Bruijne 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Dinsdag 6.30 uur ds. A. Merkelijn Brouwershaven 9.30 en 2 uur ds. Joh. de Boer Bruinisse 9.30 en 2 uur Cand. W. C. v. Burgeier te Driebergen. Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersdijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur ds. U. Elgersma Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende Bed. H Av. en Dankz. 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 9.30 en 5.30 uur dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Cand. J. Wyminga te Amsterdam. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Cand. J. Snoeij ber. pred. te 's Gravenmoer. Tholen 9.30 en 2 uur dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. A. Vreugdenhil Baarland 9.30 en 2 uur ds. C. Vonk Borssele 9.30 en 2 uur ds. C. van Schie Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur ds. A. Scheele Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur ds. L. Horvath Heinkenszand 9.30 en 2 uur ds. Joh. Booij lerseke 9.30 en 2 uur ds. B. Meijer Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. J. Koolstra Nieuw dorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Cand. I. Groenenberg te 's Gravenhage. Aardenburg 9.30 uur 6.30 uur Axel 9 en 2 uur Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Schoondijke 9.30 en 2 uur Terneuzen 9.30 en 2 uur Zaamslag 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. ds. M. van Wijk ds. J. S. Post ds. J. B. Vanhaelen ds. M. van Wijk Lezen eener Leerr. ds. S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok Heden den 17en Februari 1929 overleed in de hoop des eeuwigen levens de heer HENDRIK GELDOF in den ouderdom van ruim 80 jaren. Namens de Familie, JAC. DE WOLF Sr. Gapinge, 18 Febr. 1929. VI

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1929 | | pagina 3