JACO ROOD KERKNIEUWS Predikbeurten 2t W. J. BOSDIJK, Langeviele. wat de arbeid in z'n geheel kost en w'elk gedeelte daarvan verkregen wordt ,uit vrij willige bijdragen en uit subsidies deze ma nier is de zuiverste om' te laten zien welke bedragen in Indië worden bijeengebracht. 1. De armenkolonic te Blondo kost iedere maand plm. 1 6.50 per arme of plml f 900 is f 10.800 per jaar voor dit werk wiordt aan subsidie f 500 per maand ontvangen, zoodat een bedrag van f 4800 per jaar bijeenverza meld moet worden om de kosten ,te be strijden. Behalve deze gewone exploitatiekos ten moest er nog een bedrag van plm. f 10.000 bijeengebracht worden voor den bouw1 in '27. 2. Colportagearbeid; voor dit werk wordt ieder jaar uitgegeven plm. f 3500 ge heel dit bedrag wordt in Indië verkregen uit de winst, die op den verkoop van Holland- sche boeken wordt gemaakt. Een tweetal on derwijzers, die zich in hun vrije uren geheel voor dat werk geven, bezorgen aan de Zen ding dit voordeel. 3. Hulphospitaal te Parakan jaarlijks kost deze arbeid plm. f 7000 aan subsidie wordt plm1. f 4500 ontvangen, zoodat een f 2500 voor dit werk buiten de subsidie moet wlor- den bijeengebracht. 4. Maleisch-Chineesche School kostte plm1. f600 per jaar, tot hiertoe werd de school be taald uit Indische bronnen. 5. De Chineesche goeroe indjil, aan wiens werk een uitgave van f 100 per maand ver bonden is, wordt in Indië betaald door de Hollandsche gemeente van Magelang. 5. Het salaris van den Javaanschen schrij ver wordt evenzoo in Indië gevonden, 't welk een bedrag is van plm1. f 480. Het salaris van den Inlandschen dominé Wordt voor de helft in Indië betaald door de Inl. Gemeente. Als we dus optellen wat in Indië bijl el kaar komt ter betaling van Zendingsarbeid, dan werd in het jaar '27 in Indië door vrij willige bijdragen en gemaakte winsten, be halve de subsidie's bijeengebracht Voor Blond o f 14.800. Colportage - 3.500. Hulphospitaal - 2.500.— School - 600. Chineesche goeroe - 1.200. Administratie - 480.— Totaal f 23.080.— Bij dit eindbedrag is dus niet opgeteld, wat de Javaansche gemeente betaalt aan haar ds. ook voor andere doeleinden werd in Indië nog geld ontvangen, maar die gegevens heb ik niet hier en kan dus niet geheel zui ver het bedrag opgeven, wat in Indië bijeen verzameld werd. Vooral Blondo vroeg veel inspanning en hoewel '27 door den nieuwt- bouw een duur jaar was, toch is er elk jaar weer wat anders, dat noodzakelijk voorzie ning eischt, zoodat niet alleen de broeders, die in '27 deze zorgen droegen, van wie in zonderheid br. A. v. d. Kley moet o-enoemd worden, veel finantiëele zorgen kenden, maar evenzoo ook br. Hagen, die nu dat werk te Blondo verzorgt, vele uren besteden -moet aan de verzameling der gelden. Zooveel is wel duidelijk, dat wie in Indië doen wat mogelijk is om gelden bijeen te brengen. We doen dit met graagte we schrij ven dit dan ook niet om te klagen over deze finantiëele zorgen, maar wel om aan de broeders en zusters in Zeeland en Brabant te laten gevoelen, dat we niet alles begeeren van de Zendende Kerk, maar dat we al het mogelijke doen om in Indië gelden te ver zamelen voor de uitbreiding en instandhou ding van het werk. Zoo hier en daar schijnt de meening te bestaan „z'e vragen maar vam uit Indië, 't is nooit genoeg, wat daarheen gezonden wordt" maar die broeders zullen die klacht moeilijk kunnen herhalen als ze lezen van de bedragen, die in Indië worden verzameld en het zal ongetwijfeld den drang om' te geven verhoogen, als men weet, dat we niet alleen finantiëele inspanning vragen van Zeeland en Brabant, maar zelf voorgaan in het dragen van finantiëele zorgen. We zou den kunnen zeggen, dat zij, die in den krijg dienen, niet betrokken moeten worden in de handelingen van den leeftocht, en we zouden ook erg dankbaar zijn, indien we met het bijeenbrengen van gelden geen bemoeienis behoefden te hebben, maar de nood van) 't Werk vraagt het'en met des te meer vrijmoe digheid durf ik daarom ook aan U. te vra gen om dien nood te gedenken. Met hartel. groete als steeds t. t. A. MERKELIJN. Officiëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. Vereenigingsleuen. correspondentie. C. B. te M.' vraagt de aandacht der lezers te richten op de advertentie, over de Mando^ lineclub in dit nummer. Hij zal het goed vinden, dat we daar niet in liet redactioneele gedeelte melding van maken, als zijinde dit een zaak waar nu niet direct al onze Zeeuw sche of Walchersche lezers bij betrokken zijn. De vragers om aanbeveling gelieven te be denken, dat we een Zeeuwsche en niet een locale Kerkbode in ons blad bezitten. v. D. n de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 10 FEBRUARI 1929. Classe Middelburg Classe Zierikzee o I e n Classe fixe Advortentidn Na een langdurig, doch geduldig gedragen lijden is helen onze ge liefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder BOUWINA BAKKER, Wed. van Ds. W. K. P. Goeree, in den ouderdom van 65 jaren, in Jezus ontslapen. Middelburg, W. G. A. M. GRAAFBUIS- Goeree. G. W. GRAAFHUIS en Kinderen. Berne, (Amerika), Rev. P. C. J. GOEREE. Londeü, A. E. GOEREE. Appingedam, H. C. H. GOEREE. Appingedam, 3 Febr. 1929. Fivelkade. Dank aau allen, die hun deelneming hebben betoond, tijdens de ziekte en het overlijden van onze geliefde Moeder, Be huwd- en Grootmoeder SARA DINGEMANSE, Wed. C. Meliefste. Namens de Familie, J. MELIEFSTE. Middelburg, 8-2-'29. Voor alle bewijzen van toegenegenheid en vriendschap, mjj op mijn zesde kroon jaar betoond, betuig ik langs d«zen weg, ook namens mijn vrouw, hartelijk dank. D. RINGNALDA Jr. Voor de talrijke bewijzen van deelne ming bij het plotseling overlijden van onzen innig geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, den heer JAN VAN SLUIJS, betuigen wij onzen harteljjken dank. Uit aller naam, Wed. J. VAN SLUIJS— Midavaine. Middelburg, 8 Febr. 1929. ROOKT 60 cent per half pond. 24 cent per ons. BEROEPEN TE Waardhuizen en Scharendijke (ZJ. Oussoren, cand. te Woerden. Utrecht: W. Veder te Waddinxveen. AANGENOMEN NAAR Wanswerd: R. Oosterhof te Hemelum. HeemstedeA. Dondorp te Wagenborgen. BKDANKT VOOR Gouda: D. B. Hagenbeek te Vlaardingen. Siddeburen. Het was Zondag voor de Kerk van Siddeburen een blijde dag, daar zij na een vacature van ruim acht maanden in ds. J. Los, gekomen van Oudega (W.), weer een eigen predikant mocht ont vangen. Ds. Los werd gistermorgen bevestigd door zijn vader, dr. S. O. Los, van 's-Gravenhage-Oost, met een predikatie over Joh. 212022. Hij deed intrede met Joh. 142 en 43a. Te Giethoorn zullen, naar de „Zwolsche Kerk bode" meldt, vanwege drie samenwerkende Evan gelisatie-commissies vin de classis Zwolle pogingen aangewend worden öm er vasten voet aan wal te krijgen en te blijven evangeliseeren in „dit geestelijk- arme dorp". Naar we vernemen is krachtens Kon. besl. van 18 Oct. 1928 de naam van ds. A. G. Wolf, Geref. predikant te 's Graveland, beroepen predikant bij de kerk van Den Haag-Oost, veranderd in ds. A. G. Barkey Wolf. De Kerkeraad van Eindhoven heeft in zijne vergadering besloten als hulpprediker toe te voegen aan zijn predikant ds K. Sietsma. dr. J Jansen, em. pred. die sinds eenigen tijd in Eindhoven woont, laatstelijk in Zeist. De jaarlijksche Schooldag vanwege de Theol. School te Kampen zal Woensdag 19 en Donderdag 20 Jnni as. te Kampen worden gehouden. Het cura torium besloot dezen Schooldag een feestelijk aanzien te geven in verband met het 75-jarig bestaan dei- School op 6 Dec. as. Plannen daartoe worden be reids ontworpen. Aan den avond van 19 Juni zal de traditioneele bidstond worden gehouden. Naar de „Rott." verneemt, heeft dr. D. K. Wielenga, predikant te Voorschoten, Zondagmorgen aan de Gemeente bekend gemaakt dat hij een toezegging naar de Kerk van Bandoeng (Ned-Indië), om te ar beiden onder de studeerende jeugd, na ernstig beraad had aangenomen. De classis Groningen heeft na gehouden prae- paratoir examen beroepbaar verklaard de heer P. Veenhuizen, te Groningen. De heer Veenhuizen neemt terstond een eventueel beroep in overweging. Zijn adres isPiet Heinstraat 48a, Groningen. Het adres van den Kerkeraad der Geref. Kerk te Nieuwerkerk (Z.) is C. L. de Jonge, Scriba. Nieuwerkerk, 29 Januari 1929. KORT VERSLAG van de Vergadering der Classis Tholen te Bergen op Zoom, Woensdag 6 Februari 's morgens 9 uur. 1. Ds. Ie Cointre opent de vergadering, laat zingen Ps. 86 6, leest Mattb. 5 1—12 en gaat voor in gebed. 2. De credentiebrieven worden nagezien en in orde bevonden. Er zijn geen instructies. 3. Het Moderamen constitueert zich aldus Ds. Ie Cointre, voorzitter. Dr. Veltenaar, assessor. Br. Tange, scriba. 4. Ingekomen stukken: 1. Van de Deputaten voor den arbeid der Evangelisatie in België. Wordt aan bevolen Ccrresp is Br. Tange. 2 Van de Classis 's Gravenhage, i.z. het ontslag van ds. S 3. Bericht, dat de boeken van den classicalen Penningmeester zijn nagezien en in orde bevonden. 5. RapportenDs. Andree rapporteert over de Zending en vraagt van alle kerken, eenige verhooging. Toegestaan. 6. Rondvraag naar Art. 41 D. K. O. De Kerk van Oud-Vosmeer vraagt advies in een bepaald ge val, en omtrent het gedrag t o. van ouders, tot de Geref. Kerk behoorende, die hun kinderen de openbare school doen bezoeken, en omtrent het ter inzage leggen van het kerkelijk kasboek. 7. Regeling der vacaturebeurtenRilland Bath, tweeA. J. Polder, een. 8. RondvraagDs. Ie Cointre dankt de Kerken voor hunne vertegenwoordiging bij de ingebruikneming van de nieuwe kerk te Bergen op Zoom. De Mei-Classis wordt vastgesteld, D.V. op 8 Mei a.s. 9) Slniting nadat de Assessor is voorgegaan in dankzegging, sluit Praeses de vergadering. Op last der Classis, Dr. C. Veltenaar, h. t. Assessor. De volgende collecten werden geind Theol. Fac. Hulpbeh. V. U. Anna Jacoba Polder Bergen op Zoom Krabbendijke Oud-Vosmeer Poortvliet Rilland-Bath Tholen f 20,14 f 28,65 f 15,17 f 13,51 V2 f 6,35 f 10,84 f 7,95 Stud f 17,22 f 25,61 f 14,37 f 10, f 6,35 f 9,50 f 7,12 Joden- zending. f 20,61'/a f 47.84 f 31,75 Va f 17,80 f 14,70 f 8,74 f 8,- De kerken in de classis Middelburg worden ver zocht op de vergadering der classis Woensdag 13 Februari a s. de eerste bijdrage te storten voor de hulpbehoevende kerken voor het jaar 1929. Het be drag is voor elke kerk als volgt Arnemuiden f 25.Domburg f 7.Gapinge f 10Grijpskerke f 27.Koudekerke f 30 Meliskerke f 30.Middelburg f 137 50, Oost- en West Souburg f 40.Oostkapelle f 20 Seroos- kerke f 45.St. Laurens f 20.Veere f 22 Vlissingen f 60.Vrouwepolder f 20.West- kapelle f 5. J. Louwerse, Penningmeester. AGENDUM Classis Zierikzee, di9 op 20 Februari D. V. staat gehouden te worden. 1. Opening. 2. Onderzoek credentialen. 3. Aanwijzing Moderamen. 4 Notulen. 5. Ingekomen stukken. 7. Rapporten a. Zendingsdeputaat. b. Evang. Commissie. 7. Voorstellen en Instructies. 8. Ondeizoek naar art. 41 K. O. 9. Regeling vacaturediensten. 10. Omvraag. 11. Korte notulen. 12. Sluiting. In de pauze inning der diverse collecten. Namens de roepende Kerk, J. van Lonkhnijzen, praeses. D Mnlder, scriba. VERGADERING van den Kerkeraad (breed) Middelburg, 7 Februari 1929 Praeses Ds. Ringnalda. Opening als naar gewoonte. Aanwezig 38 broeders. De rekening 1928 en de begrooting 1929 der kerk, de rekening en verantwoording van het Diaconale fonds, exploitatie-rekening rusthuis, rekening Zendings commissie en rekening Telephoon-Commissie worden alle voorloopig goedgekeurd. De praeses spreekt een hartelijk afscheidswoord tot de broeders van Noppen en Lavooij voor den veelzijdigen arbeid door hen verricht respectievelijk als boekhouder der kerk en diaconie. Verschillende commissies worden be noemd tot het nazien van de betreffende bescheiden Maandag 11 Maart a.s. des avonds om 8 uur zal in de Gasthuiskerk een vergadering worden gehouden met de gemeente waarin verslag zal worden gedaan van het beheer der kerk, diaconie enz. Notulen vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken. Bericht van de brs. Coumou en Wattel dat zij hun benoeming als lid der Com missie van Beheer aannemen een schrijven van br. Izeboud waarbij hij ontheffing vraagt van zijn be noeming tot lid van genoemde commissiehetwelk hem wordt verleend. Uit een voordracht van de Commissie van Beheer wordt in zijn plaats benoemd br. Francois. Als afgevaardigden naar de Classicale vergadering worden aangewezen primi ds. Ringnalda, secundi ds. 8cheele, en de ouderlingenprimi br. Sanderse en als secundi br. Timmermans. Voorts is ingekomen een aangeteekend stuk in houdende 2 obligaties a f 200,welke dankbaar worden aanvaard. Een schrijven van het Comité Zeeuwsche Ouderlingen-Conferentie tot benoeming van een regelings-commissie, waartoe worden benoemd de brs Loof, Olthoff en Sanderse. Een verzoek van het Zeeuwsch Jongelingsverbond om gebruik van de kerkgebouwen. In handen ge steld van de Commissie van Beheer. Woensdagavond-commissie 2 ingekomen attestaties en 2 doopattestaties aanvaard, een aangevraagde doopattestatie toegestaan Een doopaanvrage toegestaan Aangenomen wordt dit jaar een 2-tal radio-preeken uit te zenden. Rondvraag. Dankzegging. Sluiting. De Kerkeraad. I Serooskerke 9.30 uur 2 uur Souburg 9.30 en 2 uur Veere 9.30 en 2 uur Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Vrouwepolder 9.30 uur 2 uur ds. Westkapelle 9.30 en 2 uur ZENDING. Mevrouw A. H. van Voorenvan Driel te Goes, Kloetingsche weg B 125 bezorgde bij mij f 25,50 voor het nieuwe Hospitaal van ds. Merkelijn, welke som is het overschot van door haar verkochte Zen dingskalenders 1929. Zoo werd uit vele kleintjes weer gevormd een aardig bedrag, dat de macht van het kleine zien doet Hartelijk dank voor den gepresteerden arbeid en bezorging, die weer eene aansporing zij voor vele. anderen. Met verdere aanbeveling der Zendingsbelangen. A. Scheele. Kapelle-Biezelinge, 5-2-'29. V r o u w e p o 1 d e r. In dank ontvangen 100 halve centen van Pieter en Suzanna Louwerse. Namens de Commissie, J. Baaijens, Penningm. WINTERCOLLECTE. Gevonden in de Collecte f 2,50 voor opgemeld doel, waarvoor hartelijk dank. Namens Diakenen, C Willeboordse, Kassier. Middelburg. Van een bejaarde zuster uit het Rusthuis ontving ik f 2 50 uit dankbaarheid voor de Zendingsfilm. Wij bestemden dit dankoffer voor de medische Zending (Hospitaal). Ringnalda. Middelburg. Hartelijk dank aan alle broeders en zusters, die in deze week gehoor gaven aan ons verzoek om gedragen kleedingstukken Wij ontvingen een verrassend aantal pakketten, zelfs uit Westkapelle en kunnen daarmede verschillende behoeftige ge zinnen verblijden. Ringnalda. Veere. Met dank ontvangen voor de Zending een zak postzegels van Marinus Caljouw en Cor Goedbloed. De Zendingscommissie. Geref. Jongelingsver. Dr.Lxitzen Wagenaar, Middelburg Afd. A. Galaten schets 5. Galaten 4. vr. L. Geschiere. 0. P. art. 6. De Staatsvorm, vr. L. de Rijke Sr. Geref. Jongelingsver. „Herman Fankeel", Middelburg Handelingen 21140. vr. C. Hondsmerk. A. R. Art. 5, 1 en 2. vr. N. Pool. M. V. „Debora", Vlissingen Gew. Gesch. Oud Test. Schets 31. „Het Twee- stammenrijk van Amazia tot Achas." L. Schout. Zending. "De Godsdienst van den Javaan." C. de Rijke. RING „VLISSINGEN EN OMSTREKEN". Vergadering op Donderdag 14 Februari in het vereenigingsgebouw te Koudekerke. Aanvang acht uur. 1. „Om de vrijheid". No. 15. 40e Jaargang door Vlissingen A. 2. De J. V. en het gezin door Meliskerke. Zie Referaat Dr. Impeta gehouden op den Amster- damschen Bondsdag. VERGADERING Ring „Middelburg", op Vrijdag 14 Febr as., des avonds 7.30 uur in het Militair Tehuis. AgendaDe J -V. en de Critiek van St Laurens Het leven van Groen v. Prinsterer van „Bid en Werk." M.V. „Meisjesroeping", Middelburg. Schets 22. Leidraad Gew. Gesch. Vrije werkzaamheden Geref. Knapenvergadering „Samuël" Afd. I, Middelburg Leiderdhr. B. H. Lavooij. Agenda Bijb. Gesch Les 155 door vr. Visser. Na Bijb. Gesch. vrije werkzaamheden. Gasthuiskerk 9.30 uur 6 uur Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 en 2 u Domburg 9.30 en 2 uur Gapinge 9.30 uur 2 uur Grijpskerke 9 en 2 uur Koudekerke 9 en 2 uur St. Laurens 9.30 en 2 ui Meliskerke 9 uur 2 uur Oostkapelle 9.30 uur 2 uur MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. Heidelb. Catech. Zondag 51. Collecte voor de Jodenzending. ds. D. Scheele ds C. J. Hakman ds. D. Ringnalda ds. D. Scheele ds. C. J. Hakman te Almkerk. ds. D. RiDgnalda ds. J. Runia Lezen eener Leerr. ds. P. J. O. de Bruijne Lezen eener Leerr. ds. J. Dijkstra ds. A. C. Heij Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. M. Vrengdenhil ds. M. Vrengdenhil Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. P. N. Kruyswijk dr G. B. Wurth ds. P. van Strien ds. P. N. Kruyswijk Lezen eener Leerr. P. J. O. de Bruijne Lezen eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 9.30 uur 5 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30 en 2 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9, 2 en 6 uur Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur 5.30 uur Oosterland 9.30 en 2 uur Bed. Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 9.30 en 5.30 uur dr. Zonnemaire 9.30 en 2 uur Classe Th Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. Joh. de Boer Lezen eener Leerr. ds. D. Bremmer ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. Elgersma Lezen eener Leerr. ds. Z. Hoek Lezen eener Leerr. ds. D. Bremmer H. Av. en Dankz. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. J. van Lonkhnijzen Lezen eener Leerr Cand. J. Bavinck te Rotterdam. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. W. M le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Tholen 9.30 en 2 uur Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur Classe Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 en 2 uur Bed. Driewegen 9.30 en 2 uur Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Goes 9.30 en 6 uur 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur Heinkenszand 9 30 en 2 uur lerseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Kruiningen 9.30 en 2 uur Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur ds A. Andree dhr. K. de Vries Cand H. J. Winter te Amsterdam, dr. C. Veltenaar ds. C. A. Vrengdenhil Goes Lezen eener Leerr. ds. C. van Schie H. Av. en Dankz. Lezen eener Leerr. ds. A. Scheele ds. R. J. v. d. Veen ds. L. Horvath ds. Joh. Booij ds. B. Meijer Lezen eener Leerr. ds. J Koolstra ds. E. Beukema Cand. A de Bont te Zwij ndrecht. Aardenbnrg 9.30 uur 3 uur Axel 9 en 2 uur Hoek 9 30 en 2 uur Oostburg 9 30 uur 2 uur Schoondijke 9.30 en 2 uur Terneuzen 9 30 en 2 uur Zaamslag 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. ds. M van Wijk ds. J. S. Post ds. J. B Vanhaelen ds. M. van Wijk Lezen eener Leerr. Cand Jqngbloed te Amsterdam, ds. S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1929 | | pagina 3