fSpringende Handen Kloosterbalsem FAMILIE BERICHTEN 1.1. KERKNIEUWS. BOEKAANKONDIGING. Officiëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. Vereenigingsleuen. in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 30 DEC., 31 DEC. 1928 en 1 JANUARI 1929. Classe Middelburg C I a.s s e Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe flxel „Geen goud zoo goed" PLAATST UWE IN DE dat pok' op dit penningske van weduwe en weesjes Gods zegen rusten mag. Met vr. gr. Van een zuster en kinderen dei- Ge meerite. Wanneer ge zulke ervaringen opdoet, dan wordt de hoop wel sterk, dat het zoozeer gewenschte ziekenhuis er zal komen. Behalve het verzamelen van bijdragen door collecten, heb ik in de gemeente (nog niet alle) waar ik gesproken heb ook brieven ge zonden aan broeders en zusters, die geacht worden f 25 met eenige gemakkelijkheid te kunnen geven. Daar ben ik nog maar pas mee begonnen en uit het hieronder volgende lijstje zult ge zien, dat gunstige antwoorden reeds binnenkwamen. Toen ik de brieven verzonden had, dacht ik „als nu maar nie mand, voor wien f 25 te zwaar zou zijin, meent, dat mindere bijdragen niet ontvangen zouden worden en als rij! aan wie ik jgeen briei zond, het me niet euvel duiden, dat ik hem of haar geen f 25 gevraagd Web". Ik behoef wel niet te zeggen, dat iedere bijdrage zeer welkom zal Zijin en met gnoote dank- baarheidrzal worden ontvangen. Hieronder geef ik nu een lijistje van de collecten, die ik ontving. Op sommige plaat sen werd gecollecteerd voor 't tekortmet die bedragen ben ik niet op die hoogte. Ik sprak voor de Zending te Goes f 161.27 Eindhoven collecte door mij1 niet ontvangen Helmond collecte door mij' niet ontvangen Breda f 27.63 en f20.04; Hoek collecte door miiji niet ontvangen Ter- neuzen bijna f 200 door mij! niet ontvangen Zaamslag f 83.80 Kamperland door mij' niet ontvangen Wissekerke f 35.Brui- nisse f 41.54 Brouwershaven f 75.40 Ze venbergen f 20.Vrijhoeven—Capelle f 19.32 Zierikzeenog niet gecollecteerd Nieuwerkerk collecte nog onbekend Zonne- maire: f45.70 Scharendijke f28.67; Schoon- dij'ke f 103.83 Oostburg f 72.95 Tree- beek gecollecteerd voor 't tekortHeerlen collecte nog onbekend den Bosch collecte voor 7t tekortMaastricht f 42.32 Haamste de f 50.— Golijnsplaatf 102.77 Geers- dij'k nog onbekend Axelf 76.96 Aarden- burg f21.37. ONTVANGEN GIFTEN. Collecte Meisjesver. Serooskerke f 15.80 Collecte Meisjesver. en Jongelingsver. Co- lijnsplaatf 26.36 van een zuster uit Breda; f 2.50 Collecte Oostburg f 10. De vijf en twintig gulden collecte bracht totaal op f 282.50, waarbij! 10 van f 25. 3 van f 10.en een van f 2.50. Ik hoop spoedig weer een lijistje te kun nen publiceer en. Met bartel, gr. A. MERKELIJN. TWEETAL TE Kampen Th. Delleman te Giessen O. en N. Kerk. i W. E. Gerritsma te Oudega (Smal) BEROEPEN TE Vlissingen Ds. Wiersinga van Medan. Anna Jacoba Polder Cand. A. de Boudt te Zwijndrecht. Nederhorst den Berg J. Groenenberg, cand. te 's Gravenhage. KamerikC. de Kruyts, cand. tc IJselstein. Marken P. C. Jongbloed, cand. te Amsterdam AANGENOMEN NAAR Anjum A. H. Piersma te Sleen (Dr.). Zweeloo D. van Enk, cand. te Kampen. Marken: P. C. Jongbloed, cand. te Amsterdam Te Heemse overleed plotseling Ds. S. J. Vogelaar, in den ouderdom, van bijina 64 jaar. Frisch en krachtig had hij op den eer sten Kerstdag nog tweemaal gepreekt. Het zou de laatste keerzijin dat hijl het Kerst evangelie kon brengen. Des avonds zat Z.Eerw. nOg in den huiselijlken kring te le zen, toen hiji zich moe gevoelde en naar bed ging, omdat het dagen van inspanning voor hem' waren en „al slaap ik dan niet dadelijk, ik rust dan toch", zei hij!- Een half uur later ging hij overeind zitten, zakte daarna in elkaar en was niet mleer. Zoo rust hij! dan nu en ging naar Zij'n Heiland, van Wiens geboorte in Bethlehem's stal hïj! dien dag nog predikte. Hij! deed 22 Aug. 1897 intrede te Apeldoorn, bleef daar 8 jaren, ging toen naar Groningen, waar hij bleef tot 1914 en werd toen di recteur van De Glindhorst. In 1924 werd hij predikant te Heemse. In deze gemeente was hij evenals in zijn vorige gemeenten, zeer ge liefd. Zaterdag 29 Dec. om! 1 uur wordt hiji opi het kerkhof te Heemse begraven. Donderdag yierde Ds. L. R. Hummelen, em>. predikant van de Kerk van 't Zandt (Gron.) Zijn 80sten verjaardag, terwijl hj tevens mocht herdenken hoe hij! in deze maand vóór 55 jaar te Nijleveen het predik ambt aanvaardde. De jubilaris werd in 1869 ingeschreven als student aan de Theol. School te Kampen voor het 2de studiejaar, nadat hijl te voren door langdurig privaatonderwijs zich bekwaamd had. In 1873 werd hij! candidaat oml 7 Dec. van dat jaar nog geen 24 jaar oud, te Nijre- veen, waar hij geboren werd, het predikambt te aanvaarden. Zijn vader bevestigde hemi daar sprekende over Hand. 20 28, waarna Ds. Hummelen met een predicatie over 2 Cor. 2 16b het predikambt aanvaardde. In 1875 ging Ds. HumJmelen naar Scheem- da, welke standplaats hij in 1881 met Burum verwisselde. 15 Juni 1890 deed' de 80-jarige zijn intrede te 't Zandt. Ds. L. G. Goris, em'. predikant van do Kerk van Zevenbergen, thans wonende te Amersfoort, herdacht zij!n 45-jarige ambtsbe diening. Ds. Goris, die tot een bekende pre dikantsfamilie behoort, werd 17 Oct. 1859 geboren en studeerde aan de Theol. School te Kampen. In 1883 werd hij! candidaat, om 23 Dec. van dat jaar bij de Chr. Geref. Kerk van Langeslag het predikambt te aanvaarden. Vandaar vertrok hij in 1889 naar Ern'mien, om' in 1893 bij de Geref. Kerk van Veenwoudster- wal zijn intrede te doen. Ini 1899 vertrok hij naar Knijpe, om zich 1 Sept. 1901 aan de kleine Kerk van Zevenbergen te verbinden, die hij! ruim 23 jaar met trouw en toewijding diende, om1 1 Mei 1924 na ruim 40-jarigen dienst, eervol emeritaat te ontvangen. Hijl vestigde zich toen metterwoon te Amersfoort Wat ik op mi ij n Indische reis zag. Dr. H. C. Rutgers. Uitg. J. H. Kok, Kampen. „Ten slotte rest mijl niets anders dani den lezer te danken voor zijin geduld, indien hij mij' tenminste tot hiertoe gevolgd heeft. Eeni ge hoop, dat hij dit gedaan heeft heb ik wel. omdat ik met opzet, zoowel het reisverhaal als de hoofdstukken zoo kort mogelijk ge maakt heb en ik er ook naar streefde om zooi gemakkelijk leesbaar mogelijk te schrijven... Als ik er in geslaagd ben, wat meer liefde en belangstelling voor Indië te wekken /.al ik mij voor mijn moeite overvloedig beloond achtejn." Dat is het slot van het werk, en het geeft mij! het thema voor mijn beoordeeling Ik kan Dr. Rutgers verzekeren lo. Dat de dank aan ons is en! er geen geduld uioor dig was iom hem tot het eind te volgen in tegendeel dat we 't jammer vonden dat het nu al uit was. 2o. Dat hij er uitnemend in geslaagd is wat meer, ja zelfs veel meer liefde voor Indië te wekken bij ons die het lazen. 3o. Dat ik van harte hoop, dat zijn mooie bioek zoo veel gelezen zal worden vooral door meuschen die kinderen of familie in Indië hebben, dat er op den duur nog een nieuwe reis b.v. naar het museum van Caïro (blz. 201 r. 2 v. o.) voor den gezelligen en leerzamen verteller op over zal schieten Kerstnummers. Op den Uitkijk. Het Schouwvenster. De Spiegel. De Kerstnummers onzer Geïllustreerde bla den en tijdschriften geven' wel een zeer bijl- zonderen kijk op de groote ontwikkeling, die het b'oekdrukkersbedrijf in den lioppi der ja ren heeft doorgemaakt. Wat een prachtig werk komt er tegen Kerstdag van de drukpers. Onze Christelijke tijdschriften behoeven daarbij' niet tot de hinkende paarden, die achteraan komen, te worden gerekend. Een zeer f raaien indruk maakt het Kerst nummer van „Op den Uitkijk". Daar is eerst de uitgebreidheid. Niet min der dan 110 bladzijden vormen deze afleve ring tot een kloek boekwerk. Het is van verschillende tint haar gelang de teekening, plaat of ets, die ;er pp voorkomt. Verschillende gravuren zijin los opgeplakt- De meeste platen zijn zeer fijn ,En de tee- keningen zijin forsch en geslaagd. Piëta op blz. 135 had ik liever gemist. De inhoud is veel en velerlei. Op den Uitkijk heeft het vorig jaar een Kerstnummer gegeven, dat prachtig was dat dit laatste nummer dat van 1927 overtreft in schoonheid zou ik niet durven peggen, wel dat het dit evenaart, en jni ieder geval is het nog rijker in variatie. Moge dit Kerstnummer van het degelijke en schioone tijdschrift velen aanlokken om zich er op te abonneeren. De vlijt der uit gevers en schrij'vers is het waard, i Het Schouwvenster heeft met zijn Kerstnummer zijn uiterste best gedaan. De omslag alleen is al zoo plooi. Die kloe ke kerktoren in winteravond met kerkgangers. De Kerstgroeten op blz. 122 zijn jets nieuws en is een aardige gedachte van de uitgevers. Er zijn tal van platen wè noemen 'het mooie landschap (124), niet te vergeten de zee (134), De Munttoren, Frankfort pn vooral die miooie Kerstroos. Ook de verschillende Kerstverhalen geven getuigenis, dat het Schouwvenster zijn le zers zoo veel mogelijk naar den zin wil Zijin. Het is een schoone aflevering. De muziek op bladzij 132 laat zich goed .spelen en zingen. De Spiegel heeft geen in bijzondere kleur geteekend' omslag, maar aan de dikte van het nummer merkt ge aanstonds dat er iets bijzonders is. Het telt niet minder dian 24 blz. Daar zij'n een aantal reproducties die betrekking hebben op het Kerstfeit. Heel Traaf'üjri de winterlandschappen, en bij'zonder geslaagd zijin de reproducties van Bonnet en die van de oude winterschilderijten. De inhoud draagt een uitgesproken Christe lijk karakter. v. D. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer WOENSDAG 2 JANUARI a.s. Tijd en plaats als gewoon. De Secretaris. Middelburg. De Plaatsen-Commissie van de Geref. Kerk bericht, dat zij niet Dinsdag a.s. maar Dinsdag 8 Januari zitting zal houden, 's avonds 8 uur in de Noorderkerk. 0.- en W.-Souburg. Br. Diakenen geven met hartelijken dank kennis, ontvangen te hebben van de Jongedochtersvereeniging „Persis", 103 stnks onder- kleeren enz. Daardoor werden wij in staat gesteld vele gezinnen in onze gemeente te verblijden. Dat „Persis" bij den voortduur in haren arbeid 's Heeren zegen moge ondervinden. De Diakenen. De Zendingsnaaikrans „Wees een Zegen" te St Laurens heeft in het afgeloopen jaar voor Parakans Hospitaal en Blondo's Armenkolonie de volgende stuks gereed gemaakt14 mannenkabaja's, 10 vrouwen kabaja's, 16 lakens, 24 sloopen, 7 mansbroeken en 3 onderjasjes. Bovendien was door de meisjes in het begin van dit jaar f 43.opgehaald aan contributie. Gezien de noodzakelijkheid van uitbreiding om een volledig ziekenhuis te krijgen, vragen wij weder be leefd aller bijdrage voor dit doel. Mevr. A. KoningKoomans, Pres. Mej. N. Wattel, Secr. Middelburg. Gevonden in de collecte voor de kerk f 1,—voor 't Zendingshospitaal f 1,—. Vriendelijk dank. I. van Noppen. ZENDING. Vlissingen. Met hartelijken dank ontvangen van Jo de Valk 20 halve centen en een pak zilver papier; van Maatje de Bruijne Ad. een flinke hoe veelheid zilverpapier en capsules en 45 halve centen zoomede een pakje postzegels en sigarenbandjes van Truusje van Wijnen eenig zilverpapiervan Dientje en Johan Witte een zakje zilverpapier en van broeders diakenen als gevonden in de collecte een gulden. Namens de Zendings-Commissie, W. Karreman, penningm. Grijpskerke. 24 December werd de Diaconie der Geref. Kerk hartelijk verblijd, door dat haar door Mevr. Dijkstra, presidente derMeisjesvereeniging „Dient den Heere" alhier, 93 kleedingstukken werd aange boden ter uitdeeling in de behoeftige gezinnen dei- gemeente. Door br. Diakenen werd hiervoor hartelijk dank gezegd en de wensch geuit, dat 't de Presidente, 't Bestuur en alle leden dezer Vereeniging mag ge schonken worden dit werk der liefde en barmhartig heid te mogen voortzetten ter leniging in de behoeften veler gezinnen der gemeente en bovenal ter eere Gods. De Diaconie der Geref. Kerk te Grijpskerke. Meliskerke.In dank ontvangen voor de Zen ding 300 halve centen van Anna Jacoba Huijsman Ad. K. Polderman, Penn. Geref. Jongelingsver. Dr.Lützen Wagenaar, Middelburg Galaten. Schets 3. Galaten II. Jrg. 36, num. 39, vr. P. Ton. O. P. Art. 6. De Staatsvorm, vr. R. de Jong. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. Collecte voor Evangelisatie in eigen stad. ds. A. C. Heij ds. D. Ringnalda ds. D. Ringnalda Lezen eener Leerr. ds. A. C. Heij ds. D. Ringnalda ds. D. Scheele ds. D. Scheele ds. D. Ringnalda Gasthuiskerk 9.30 uur 6 uur O. 7 uur Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur O. 7 uur N. 9.30 uur In de diensten Oudejaarsavond en Nieuwjaarsmorgen zijn de zitplaatsen vrij. Arnemuiden 9.30 en 2 uur O. 7. uur Domburg 9.30 uur 2 uur O. 5.30 uur N. Gapinge 9.30 uur 2 uur O. 5 uur Grijpskerke 9 en 2 uur O. 6.30 uur N. 9 uur Koudekerke 9 en 2 uur O. 6 uur N. 9.30 uur St. Laurens 9.30 en 2 uur O. 6.30 uur N. 9.30 uur Meliskerke 9 en 2 uur 0. 6 uur N. 9 uur Oostkapelle 9,30 en 2 uur O. 6 uur N. 9 30 uur Serooskerke 9.30 uur 2 uur O. 6.30 uur N. 10 uur GEREF. RUSTHUIS MIDDELBURG. Met vriendelijken dank ontvangen1 doos feest- pudding, 1 kist rapen, 1 Mahoniehouten Bidet. De Huisvader, J. Belksma. Souburg 9.30 uur 2 uur O. 7.30 uur N. 9.30 uur Veere 9.30 en 2 uur Vlissingen 9.30 en 5.30 uur O. 8 uur N. 9.30 uur Vrouwepolder 9.30 uur 2 uur 0. 7 uur Westkapelle 9.30 uur 2 uur O. 7.30 uur N. 9.30 uur ds. J. Runia ds. J. Runia ds. P. J. O. de Bruijne Lezen eener Leerr. ds. J. E. Visser Geen dienst. Lezen eener Leerr. ds. J. E. Visser ds. P. J. O. de Bruijne ds. J. Dijkstra ds. J. Dijkstra ds. J. Dijkstra ds. D. Scheele ds. A. C. Heij ds. A. C. Heij ds. A. Koning ds. A. Koning ds. A. Koning Bevestiging Ambtsdragers. ds. M. Vreugdenhil ds. M. Vreugdenhil ds. M. Vreugdenhil ds. E Douma ds. E. Douma ds. E. Douma Bevestiging Ambtsdragers. ds. P. van Dijk dr. G. B. Wurth ds. P. van Dijk ds. P. van Dijk Bevestiging Kerkeraadsleden. dr. G. B. Wurth ds. P. van Dijk dr. G. B. Wurth dr. G. B. Wurth ds. P. van Strien ds. P. N. Kruyswijk ds. P. N. Kruyswijk ds. P. N. Kruyswijk ds. J. E. Visser Lezen eener Leerr. ds. P. J. 0. de Bruijne Lezen eener Leerr. ds. P. J. O. de Bruijne ds. J. E. Visser Lezen eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 9.30 uur 2 uur O. 5 uur N. 9.30 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30 en 2 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Nieuwerkerk 9.30 uur 2 en 6 uur O. 6 uur N. 9.30 uur Oosterland 9.30 uur 2 uur O. 7 uur N. 9.30 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 9.30 en 5.30 uur dr Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Joh. de Boer Cand. v. Wou we te Vlissingen. Lezen eener Leerr. ds. D. Bremmer Lezen eener Leerr. ds. F. Staal ds. Horvath ds. Elgersma ds F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Cand. v. Wouwe te Vlissingen. Cand. v. Wouwe Cand. v. Wouwe Lezen eener Leerr. ds. D. Bremmer ds. D. Bremmer ds. D. Bremmer Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. J. van Lonkhuijzen ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. O. 6 uur Cand. J. C. A. van Loon te Achthuijzen. N. 9.30 uur Cand. J. C. A. van Loon Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. W.M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Rilland-Bath 9.30 en 2 uur O. 6 uur Tholen 9.30 en 2 uur Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. A. Andree dhr. K. de Vries dr. C. Veltenaar Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. C. A. Vreugdenhil Baarland 9.30 en 1.30 uur O. 6 uur N. 9.30 uur Borssele 9.30 en 2 uur O. 5.30 uur Driewegen 9.30 en 2 uur O. 6 uur Kapelle-Biezelinge 9.30 uur 2 uur O. 5.30 uur Goes 9.30 en 6 uur 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur 0. 6 uur N. 9.30 uur Heinkenszand 9.30 en 2 uur O. 6 uur N. 9.30 uur lerseke 9.30 en 2 uur Bed. 0. 7 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Kruiningen 9.30 en 2 uur Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Wolpbaartsdijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. C. van Schie Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. C. van Schie ds. A. Scheele Lezen eener Leerr. ds. A. Scheele ds. R. J. v. d. Veen Lezen eener Leerr. ds. L. Horvath ds. L. Horvath ds. Joh. Booij ds. Joh. Booij ds. Joh. Booij ds. B. Meijer H. Av. en Dankz. ds. B. Meijer Lezen eener Leerr ds. J. Koolstra ds. E. Beukema Lezen eener Leerr. Aardenburg 9.30 en 3 O. 4.30 uur N. 9.30 uur Axel 9 en 2 uur O. 5.30 uur N. 9 uur Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 uur 3 uur Schoondyke 9.30 uur 2 uur O. 5.30 uur N. 9.30 uur Terneuzen 9.30 uur 2 uur Zaamslag 9 uur 2 uur O. 5 uur N. 9 uur uur Lezen eener Leerr. ds. M. van Wijk Lezen eener Leerr. ds. J. S. Post ds. J. S. Post ds. J. S. Post ds. J. B. Vanhaelen ds. M. van Wijk Lezen eener Leerr. Cand. J. D. van Ginhoven ds. van Wijk Cand. J. D. van Ginhoven Cand. J. D. van Ginhoven ds. S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok ds. A. B. W. M. Kok ds. S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok ds. A. B. W. M. Kok Doe het dit jaar beter dan den vorigen winter. Zorg dat ge een pot Akkers Kloosterbalsem in huis hebt, en bescherm Uw huid tegen inwerking van koude en vocht, door haar iederen avond voor het naar bed gaan, in te smeren mei Akker's

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1928 | | pagina 3