Godsdienstoefeningen KERKNIEUWS. Officiëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. Vereen igingsleuen. in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 4 en WOENSDAG 7 NOVEMBER 1928. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel Advertentlën DANKDAG. Binnen enkele dagen zullen onze Kerken den jaarlij'kschen dankdag voor het geWas houden, en £al de gem'eente worden o>pge roep en om pod in het openhaar te dankeni voor de ;zegèningen die Hij' door den goeden oogst gaf. Gier in Zeeland wordt in het al gemeen wel (waarde toegekend aan het hou den van dezen dankdag midden in de week waaruit mag worden geconcludeerd dat de b'ehoefte bestaat om zijn dankbaarheid te uiten. Het Jkbmt ons echter voor dat één belangrijke factor niet uit het oog mag wor den verloren, n.l. of mien obk' van den ze gen dien God gaf, heeft medegedeeld aan hen, die middellijk hebben medegeholpen orn dezen te verkrijgen. Zeeland staat zeker niet bovenaan in de rijj der provincies voor wat de loonen ,ten plattelande aangaat, wel be hoort onze provincie gelukkig tot de weinige waarin de plattelandsbevolking overwegend geloovig is, en Ook tot die waar de resulta ten van den landbouw1 dit jaar zéér goed waren. Er bestaat een combinatie die niet in orde vis te lage loonen, goede resultaten van den landbouw, en overwegend Christe lijk. Vooral combinatie van het eerste ten laatste kan niet samengaan. Zeker niet wan neer men hoopt dankdag te houden. Hier geldt pok de regel dat men van huis uit moet vbeginnen. Onze Christelijke land arbeiders klagen reeds jaren over het geringe loon (de xtrek naar de stad is één der sym'p- thonen dat de toestand niet in oirde; is) en de resultaten zijn dit jaar zóó dat ook z'if reden hebben om te verwachten dat hen iets van de goede uitkomst ten deel zal vallen. Ook zijl moeten op den dankdag in staat kunnen zijin om te danken. Wijt vragen aan onze landbouwers, speciaal aan hen die de Christelijke beginselen belijden „is het in orde tusschen U en uwe arbeiders Is in liet algemeen b'if U de toestand zóó dat gij1 vrij; staat tegenover uw arbeiders dat uw:e arbeidsvoorwaarden geen belentmie- ring kunnen zijin voor de rechte stemming op den Dankdag Wanneer de Dankdag van het jaar 1928 waarlijk wil medehelpen omi God de eere te geven voor Zijin geschonken zegeningen, dan moet daaraan voorafgaan de gewilligheid van mede te deelen aan hen die bij( het bedriilf betrokken zijin geweest. Eerst dan is er de rechte stemming en de volle vrijih'eid omi te danken, en is sociale gerechtigheid betracht tegenover onze landarbeiders, die véél, zéér veel moeten missen bij andere groepen van ons volk, vergeleken. Gerechtigheid, ook so ciale, verhoogt een volk, en dankbaarheid, oprechte dankbaarheid ontsluit de harten en opent de beurzen. Dan eerst is het Dan k- d a g. Het Bestuur Gew. Org. Zeeland van „Patrimonium". De Java-Soembafilm zal te Middelburg ver toond worden 8 en 9 Jan. a.s. Ondergeteekende hoopt a.s. week een en ander hieromtrent mlee te deelen. D. SCHEELE. BEROEPEN TE Gramsbergen: N. Streefkerk cand. te Amsterdam. Arnm A. H. Piersma te Sleen. Tienhoven (U)W. Tom te "Warns (Fr De Bilt-Bilthoven, (als hulpprediker)J. F. W. Erdmann, cand. te Hilversum. BaarlandC. Vonk cand. te Nieuw-Loosdrecht. Blokzijl: N.. Streef kerk cand. te Amsterdam. Pijnacker-NootdorpR. H. Kuipers, cand. te 's Gravenhage. AANGENOMEN NAAR Krimpen a. d. Lek E. Brunsting cand. te Pernis. Oostwcld (Old)E. G. van Teijlingen cand. te Hillegom. Warffum H. de Zwart te Twijzel. BEDANKT VOOR Zwammerdam N. Willemse te Abcoude. SassenheimIJ. v. d. Zee te Amsterdam-West. Makkum IJ. P. de Jong te Grand-Rapids (N. Amerika) Wolf hezen. Ds. H. D. Drenth, die het beroep aan nam naar de kerk te De Heij-Tuindorp (Rotterdam), nam Maandagavond afscheid als geestelijk-verzorger van de Stichting „Wolfheze" met een predicatie over Hebr. 13 8. Lemmer. Wegens vertrek naar Beilen nam ds. P. Hekman afscheid, met een predikatie over Judas 20, 21, 24 en 25. Handelend over „Bewaar u zelf in de liefde Gods", zag spr. in zijn tekstwoorden lo. een vermaning, 2o. een bede, 3o. een lofzegging. Ds. K. Fernhout, predikant bij de kerk van Vreeland, hoopt D.V. begin Februari zich naar Ned. Indië te begeven, ter begeleiding van een zijner dochters, die daar in het huwelijk zal treden en om zijn kinderen, die daar wonen, te bezoeken. Zijn kerkeraad ver leende hem welwillend verlof voor deze reis, die ver moedelijk ongeveer vier maanden zal duren. Deputaten voor de geestelijke verzorging dei- verstrooide Gereformeerden in Ned.-Oost-Indië maken de kerken opmerkzaam dat ds. A. Ringnalda (tijdelijk adres Schuytstr. 58 te 's Gravenhage) en ds. H. A. Wiersinga, adres Baarnscheweg 60, Den Dolder (U gaarne bereid zijn om lezingen te houden over den arbeid van de kerken in Indië onder de verstrooiden. Zij .wekken de kerken dringend op een van deze predikanten uit te noodigen om voor haar op te treden, opdat de belangstelling in dit noodzakelijke werk verlevendigd worde. De Kerkeraad van Amsterdam besloot over te gaan tot de beroeping van een predikant voor de Zending onder de Joden. Volgens eene berekening van Prof. Richter in het „Neue Allgem. Missions Zeitschrift", heeft de Prot Zending den volgenden omvang Het aantal zendelingen bedraagt 29.188. Zij wer ken op 4598 plaatsen. Het aantal inlandsche helpers 151.735, waaronder 10493 inlandsche predikanten. Door hen worden verzorgd 8V2 millioen Christenen. Verder onderhoudt de zending 50.000 scholen, die bezocht worden door 2.420.000 leerlingen. 100 hoo- gere scholen met 23 000 studenten, 297 kweekscholen voor onderwijzers met 11442 leerlingen. 461 oplei dingsscholen voor predikanten met 11.363 leerlingen. Verder beschikt de zending over 858 hospitalen en 1686 poliklinieken waaraan 1157 doctoren werken. Jaar lijks wordt voor de zending opgebracht 168 millioen gulden. Deze getallen hebben heel wat te zeggen. Zij spre ken boekdeelen vol van gebed, toewijding, teleurstel ling, verrassing en zegen op den zendingsakker. Ds. A. Zomer, te Haarlem, em. predikant van de kerk van Donkerbroek, vierde zijn 60-jarig ambts jubileum. Albertus Zomer werd 7 Maart 1846 te Alteveer em. Hoogeveen) geboren. Hij studeerde aan de Theol. School te Kampen, waar hij in 1868 candidaat werd. Uit twee beroepen, Sliedrecht en Gees, werd dat naar laatstgenoemde plaats aangenomen, waar de jubilaris 25 Oct. van dat jaar door wijlen ds. A. \V. Kok, van Hoogeveen, tot zijn dienstwerk werd ingeleid. Uit een viertal beroepen werd in 1870 dat naar Arum aangenomen, waar wijlen ds. H. Beuker, van Harlingen, hem 1 Juli 1870 bevestigde. In Juli 1873 vertrok ds. Zomer naar Vries (Dr.). In 1876 werd het derde in deze gemeente ontvangen beroep aange nomen en vertrok de jubilaris in Dec. van dat jaar naar Drogeham. Daar maakte ds. Zomer de Dolean tie mode. Na een diensttijd van meer dan 40 jaar verkreeg ds. Zomer in 1909 eeivol emeiitaat en vestigde zich metterwoon te Kampen, waar hij de Geref. Kerk ver scheidene jaren als ouderling heeft gediend. Tal van Kerken diende hij gedureude zijn emeritaat des Zon dags in de prediking. In Kampen trof hem in 1917 het verlies van zijn echtgenoote. In 1923 verhuisde ds. Zomer metterwoon naar Haarlem. Toen de krasse grijsaard in 1926 zijn 80sten ver jaardag vieren mocht, erkende II. M. de Koningin zijn verdiensten door hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De Classicale Correspondent v.d. Geestelijken arbeid onder de militairen verzoekt vriendelijk aan de Kerken van Arnemuiden, Domburg, Koudekerke, Meliskerke, Middelburg, Souburg, Serooskerke, Vrouwepolder en Westkapelle, hun bijdrage voor dit doel e k. Classis te willen storten. Gevraagd wordt 1 cent per belijdend en per dooplid. De Correspondent, P. N. Kruyswijk. VERGADERING der Classe Tholen op Woens dag den 14 November 1928, des voor middags om 9 ure in het vergaderlokaal te Bergen op Zoom. Agenda: 1. Opening der vergadering door den praeses. 2. Vaststellen van het Moderamen. 3. Nazien der Credentiebrieven en Instructiën. 4. Lezen en vastst-llen der notulen. 5. Zaken uit de notulen. 6. Ingekomen stukken. 7. Behandeling van instructies en protesten. 8. Rapporten. 9. R,ondvraag naar art. 41 D. K. O, 10. Aanvrage en vaststelling vacaturebeurten. 11. Rondvraag. 12. Lezen persverslag. 13. Vaststellen volgende vergadering. 14. Sluiting. Mede te brengen Collecten: a. Theol. School. b. Hulpbeh. Kerken. Op last der Classe, E. Tange, Scriba. Rilland-Bath, 30 Oct. 1928. VERGADERING van den Kerkeraad (breed) Middelburg, 1 Nov. 1928. Opening naar gewoonte. Tegenwoordig 35 brs. Notulen gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukkenEen mededeeling van ds. Netelenbos, te Poerworedjo, dat te Magelang 25 Sept. bevestigd is tot Dienaar des Woords en als zoodanig zijn intrede deed als onze inlandsche predikant dhr. Siswawarsana. Toegelicht en besproken wordt de ingekomen be grooting van de rekening der kerk over 1929, aan gevende in ontvangsten f 28717,en in uitgaven f 28692,45 een kennisgeving over een attestatie een verzoek van Deputaten voor den arbeid in Rijn-Pruisen om de jaarlijksche bijdrage te verhoogen een bijzonder schrijven in handen gesteld van de Diaconie van de Commissie van Beheer was mededeeling ingezonden, dat in plaats van br. van Noppen, die ontslag vroeg, tot boekhouder benoemd werd br. C. v. d. Kleijn tegen 1 Jan. a.s. Op de Jaarvergadering der Ger. Vrouwenver. „Bid en Werk" zal ds. Scheele met een 2-tal brs diakenen alsdan den kerkeraad vertegenwoordigen. Voor de a s. Classicale Vergadering op 14 Nov. worden afgevaardigdprimus ds. Ringnaldase cundus ds. Scheele en brs ouderlingenprimus Schoonaard; sec. P. v. Sluijs. Woensdagavondcommissie: een huwelijksbevestiging aangevraagddoopaanvrage ingediendattestaties aanvaard. In bespreking komt de aftreding der brs. ouder lingen en diakenen. Vastgesteld wordt dat 7 brs. ouderlingen en 5 brs. diakenen zullen aftreden. Een groslijst voor de ouderlingen wordt voorloopig opgesteld. Volgende week voortzetting van den arbeid op breede vergadering. Dankzegging. Sluiting. De Kerkeraad. Middelburg. Ontvangen voor onze Evangelisatie 8 halve centen. Met dank. Ds. D. Scheele. Middelburg. Gecollecteerd in de maand October voor Hulpbeh. Kerken in de Classis f 123voor allerlei doeleinden f 125.41voor den Medischen dienst f 501.59 in de Kerkbussen f 70.88 huwel. collecten f 9.45 en f 19.89. I. van Noppen. KERSTFEEST-PARAKAN-BLONDO. Met hartelijken dank ontvangen van N. N., post" merk Roermond, f 5.Wed. de R., te Axel, f2.50; N. N. (in mijn brievenbus gevonden), f 1.— W. de W., Koudekerke, f 1. Met vriendelijke aanbeveling. S. E. Heij-Goslinga. Geref. pastorie, Koudekerke. Oostkapelle. In hartelijken dank ontvangen voor de Zending 140 halve centen, van Cornelis Corbijn. Namens de Zendingscommissie, J. de Kam Andz., Penningm. ZENDING. Vlissingen. Met hartelijken dank ontvangen van Siebolt Prins twee doozen capsules, twee doozen postzegels en twee doozen zilverpapiervan Nellie en Anna Wisse, een doos postzegels en een pak zilver papier; van Jo de Valk, een pak capsules en zilver papier, en ook tien klutenvan zuster R. twee kwartjesvan brs. ouderlingen uit collecte 28-10-'28, tien gulden, voor het nieuwe groote hospitaal op het terrein van ds. Merkelijn. Mochten er meer zijn, die daarvoor sympathie gevoelen, en dat gevoel in een daad wenschen om te zetten, zoo houden wij ons ten zeerste voor verdere gaven aanbevolenen ten slotte uit het busje der 6e en 7e klasse der Chr. School in de Kasteelstraat, 2 dubbeltjes, 1 nikkeltje, 17 kluten, 342 centen en 60 halve centen. Is dat een busje? Hartelijk dank hoor'. Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, Penningm. Middelburg. In dank ontvangen een doosje zilverpapier en 75 halve centen van Jans de Visser Ld, Aagtekerke. Mej. C. Littooij, Molstraat F 90. Middelburg. In dank ontvangen van de familie D. inhoud busje f 13.69inhoud busje familie de Schipper f3.335; van mej. L. L. 132 h.c.uit de catechisatiebus Hofpleinkerk f 19.30uit de catechi satiebus Gasthuiskerk f 18.85meisjesvereeniging Doet wel aan allen" f 6.van de kinderen van mej. Schutte 169 h.c. en een pakje zilverpapier busje Rusthuis f 3.87svan Wim en Nellie van Dort 115 h.c. en een zakje zilverpapiervan de kinderen van Dubois f2.475 van Wilhelmina Izeboud een doos zilverpapiervan Cathrien Wattel 1 pakje zilverpa piervan Jan en Janna Wattel een zakje zilverpapier van de kinderen van de Rijke aan de Arne 50 h.c. en een pak zilverpapiervan Dina de Kam, N. VI. weg 1 zak zilverpapier, 50 h.c. en een Indisch dub beltje van Gretha Klein een partijtje postzegels en een zak zilverpapier. Nogmaals hartelijk dank aan onze kleine werkers en werksters. Volgende verantwoording hoop ik u iets te kunnen mededeelen over de groote Java-Soemba film. Namens de Commissie, L. A. Tange, Penningm. PARAKAN. Middelburg. Met vriendelijken dank ontvangen uit Haamstede f 23.als jaarlijksche bijdrage (door Mej. M de Monnik)uit Rusthuisbusje te Middelburg, f 3.87'/2 door Mej. de Wagemaker); uit Maastricht, collecte Med. Zending, f 10.75 uit Vlissingen voor Med. Zending (dhr. Karreman) f 10. Mevr. Huizenga. P.S. In 't vervolg wordt de verantwoording maan delijks gedaan. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel", Middelburg Agenda G. B. Art. 29, vr. J. P. Baan. K. G. Sch. 30, vr. M. Pouwelse. Geref. Jongelingsver. Dr.Lützen Wagenaar, Middelburg Galaten. Schets I. Inleiding Jrg. 36, nummer 35, vr. M. C. Roose. M. O. Schets II. De beteekenis der Christ. Religie v.h. Maatsch. leven, vr. L. de Rijke Sr. Geref. Knapenvergadering „Samuël" Afd. I, Middelburg Leiderdhr. B. H. Lavooij. Agenda Bijb. Gesch. Esther 7, 8, 9jen 10 door vr. Graafhuis. Kerkgesch. Woelingen door vr. M. Breel. Geref. Knapenvergadering „Samuel" Afd. II, Middelburg Agenda Bijb. Gesch. Lukas 1 26—56 en Matth. 118—25 door vr. C. Alewijnse. Vaderl. Gesch. door dhr. de Bruin. Meisjesvergadering „Nunia" Middelburg. Afd. I en II, aanvang 7 uur. Zaterdagavond gezellige nabetrachting en verdeeling agenda. Nieuwe leden hartelijk welkom. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Gasthuiskerk. Heidelb. Catech. Zondag 38. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda 2 uur ds. S. Groeneveld W. 9.30 uur ds. D. Ringnalda Hofpleinkerk 9.30 uur ds. D. Scheele 6 uur ds. D. Ringnalda W. 2 uur ds. M. Vreugdenhil Noorderkerk 9.30 uur ds. Groeneveld te Terneuzen. 6 uur ds D. Scheele W. 7 uur ds. D. Scheele Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Bed. H. Av. en Dankz. Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur ds. P. J. O. de Bruijne 2 uur Lezen eener Leerr. W. 9.30 uur ds. J. D. v. d. Velden 2 uur ds. P. J. O. de Bruijne Grijpskerke 9 uur ds. J. Dijkstra 2 uur ds. E. Douma W. 9 en 2 uur ds. J. Dijkstra Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij W. 9 uur ds. A. C. Heij 2 uur ds. D. Scheele St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning W. 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2 uur ds. M. Vreugdenhil W. 9 uur ds. M. Vreugdenhil 2 uur ds. A. C. Heij 6.30 uur Zendingssamenkomst. Oostkapelle 9 uur ds. E. Douma 2 uur ds. J. Dijkstra W. 9 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. P. van Dijk W. 9.20 en 2 uur ds. P. van Dijk Souburg 9.30 en 2 uur dr. G. B. Wurth Bed. H. Av. en Dankz. W. 9.30 en 2 uur dr. G. B. Wuith Veere 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien W. 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. P. N. Kruyswijk Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. J. O. de Bruijne W. 9.30 uur ds. P. J. O. de Bruijne 2 uur ds. J. D. v. d. Velden Westkapelle 9.30 uur 2 uui- ds. J. E. Visser Lezen eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 9 30 uur 5 uur W. 9.30 en 5 uur Colijn plaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Oosterland 9.30 en 2 uur W. 9 30 uur 2 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Zonnemaire 9.30 en 2 uur Bed dr ds. Joh. de Boer Lezen eener Leerr. ds. D. Bremmer Voorber. H. Av. ds. G. de Jager te Putten, ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. Elgersma ds. F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr. ds. C. Bouma te Rijssenbnrg. H. Av. en Dankz. ds. D. Bremmer ds. D. Bremmer ds. G. de Jager Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. J. van Lonkhuijzen ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur W. 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. ds. J. Los te Oudega. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. W.M. Ie Cointre Bed. H. Av. en Dankz. Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 9.30 en 2 uur dhr. E. Brunsting ber. pred. te Krimpen ad. Lek. Tholen 9.30 en 2 uur dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. A. Vreugdenhil Baarland 9.30 en 1.30 uur Borssele 9 en 2 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Bed. Goes 9.30 uur 6 uur 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur Heinkenszand 9.30 en 2 uur lerseke 9.30 en 2 uur W. 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Kruiningen 9.30 en 2 uur Nieuwdorp 9.30 uur 2 uur Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Cand. Mulder te IJselmonde. Lezen eener Leerr. ds. C. van Schie ds. A. Scheele H. Av. en Dankz. Lezen eener Leerr. ds. E. Beukema Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. B. Meijer ds. B. Meijer Lezen eener Leerr. ds. J. Koolstra Lezen eener Leerr. ds. A. P. Lanting Aardenburg 9 uur 6.30 uur Axel 9 en 2 uur Hoek 9 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Schoondijke 9.30 en 2 uur Terneuzen 9.30 en 2 uur Zaamslag 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Cand. G. Smeenk ds. J. S. Post ds. J. B. Vanhaelen ds. M. van Wijk Cand. G. Smeenk te Arnhem, ds. R. J, v. d. Veen te Goes, ds. B. W. A. M. Kok Den 6en November a s. hopen D.V. onze geliefde Ouders, Be huwd- en Grootouders JOHANNES M. J. COULON en MAGDALENA VAN HEUMEN hun 50-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Middelburg, Nov. 1928. Wal B 76. Ontvanguur van 3 tot 5 uur nam. in het Tehuis voor Militairen Zondag overleed, in de hope des eeuwigen levens, onze geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Groot moeder JOHANNA ADRIANA HARTHOORN, geboren Paauwe, in den ouderdom van 77 jaren. De diepbedroefden M. HARTHOORN ea Kinderen. Middelburg, 2 Nov. 1928. Ds. BOUMA en Dochter zeggen har telijk dank aan allen, die op 20 en 25 October 1.1. een blijk van belangstelling hun gezonden hebben. Hijum, 30 October 1928. Allen hartelijk dank, die hun belang stelling toonden tijdens de ziekte, en deelneming betuigden na het overlijden van ons onvergetelijk Zoontje JAN. W. DE BUCK. JOH. DE BUCK-Wisse. Meliskerke, Oct. 1928. Bij dezen betuigen wij onzen harte lijken dank voor de vele blijken van deelneming bij het overlijden van onzen innig geliefden Man, Vader, Behuwd-en Grootvader PIETER DUVEKOT. Namens de Familie, Wed. P. DUVEKOTLangebeeke. Vrouwepolder, 1 Nov. 1928.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1928 | | pagina 3