INGEZONDEN STUKKEN. KERKNIEUWS. Officiëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. Vereen igingsleuen. Godsdienstoefeningen in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 28 OCTOBER 1928. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe flxel x de ouders. Zeker maar kunnen ze dat Dezen winter vertelden mie een vader en moeder bij! het huisbezoek, giewlone eenvoudige menschen, dat ze liet niet konden. Ze hadden geen tij'd', omi eerst alles zelf te lezen, wat hun jongens mee^ brachten. Bovendien ging het hun boven 't pietje. De jongens waren behoodijfk ontwikkeld, lazen zelfs wel eens wat in vreemde talen, waarvan de ouders geen woord verstonden Die menschen be leden gaarne hun onkunde, ook aangaan de de Ncderlandsche bloeken." De schrijver wijst dan voorts op' het euvel dat in Christelijke portefeuilles ook nog te dikwijls bladen als Wereldkroniek en Prins worden opgenomen, die lectuur en illustra ties bieden van verdacht allooi. Hij! eindigt zijn brief aldus „Ik steun U gaarne in Uw pogen, om Chr. bibliotheken op' te richten. Maal laat ons dan nog voorzichtig zijin. Ik zou niet gaarne luk-raak' alle boeken van Christelijke schrijvers en schrijfsters daar in willen opnemen Misschien vindt U in het bovenstaande stof, opi dit onderwerp nog eens nader terug te komen." Ik hoopi dat mij'n vriend, die me dit schreef me niet kwalijk zal nemlen, dat ik nu eerst oip zijn notities inga. Wat in 't vat ligt, ver zuurt niet. Hij legi hier den vinger opi een wonjde, die er inderdaad bestaat. Al blijft het waar, dat de hoofdcontróle b.j1 de ouders behoort, piractisc'W is dit -niet al toos uitvoerbaar, gelijk hij! aantoont. Maar des te meer doet zich de noodzaak gevoelen, dat daar op andere Wijze dan in wordt voorzien. Dat kan door de ouders, die de kennis voor deze controle missen, toch ook gedaan worden door hen wanneer het plas geeft te waarschuwen, hun ziel toch niet te bevlekken met verderflijke lectuur. Dat kan door hen soms trouwhartig in de pogen te zien en hen de waarschuwing te geven dat ze toch met onderschleidings- gave zullen lezen. Beter resultaten mag rnlen verwachten van een vriendschappelijk vertrouwen, dat men in zijn kinderen stelt en ook af en toe laat blijken, dan van een soort Wantrouwen in alles wat de kinderen doen of lezen. Dat wantrouwen is ook' lang niet altoos aan de ouders vreemd. Ik herinner me uit eigen jeugd, dat in verschillende Christelijke gezinnen de ouders verboden uit met natn'e genoemde bibliothe ken in de stad, boeken te halen. Er wiarert natuurlijk in die bibliotheken ook zeer goede bloeken, maar naar het mlij! voorkomt zeer verstandig maakten zij de toepassing opi den tekst van den rok te haten die met het vleesch is besmet. Nu w!eet ik wel, en mijin briefschrijver zal het er met mie; over eens zijn, dat niet voojr ieder dezelfde regel geldt. Een Christelijke onderwijzer die voor z'ijih hoofdacte studeert of een lid eener letter kundige vereeniging, of in 't algemeen; een studeerende jongeman of jonge vrouw en die zij'n er in alle vakken en standen, moeten Wel in aanmerking komen met allerlei litte ratuur, die voor hen gevaarlijk is. Ik bedoel niet alleen de onzedelijke boe ken, want ik vind b.v. de Ideeën van Multa- tuli veel gevaarlijker er zijn ook aardrijks kundige of natuurkundige werken waar je 't vergif met Jepels uit opscheppen kunt. Maar we mogen achten, dat degenen die met deze boeken door hun studie in aanra king komen moeten, tenminste critisch zullen lezen, al blijft het gevaar ook voor hen volop! bestaan. Uit dit alles blijkt echter w'el, hoe noodig het is dat er eigen bibliotheken zijn, goed voorzien van belletristische, maar ook van Wetefnschapplijke en vaklitteratuur. In een stad is dit door samenwerking van verschillende christelijke groepen wiel te be reiken. En ook opi de dorpen kan zool iets met niet al te groote moeite en kosten tot stand komen. Ik geef toe dat gelijk mijU briefschrijver zegt, niet alle christelijke lectuur zoo maar aanbevelenswaardig is. Een enkele recensie die ik wel van Chris telijke werken gegeven heb, getuigt er van. Ik zou in die Chr. bibliotheek niet zoo spoedig een werk van Bosboom-To us saint b.v. weren, als het veel geprezene Inger Skram, al zeg ik' niet dat ik ook dit Wieren zou. Maar keuze zo,u ik ook wel hebben in de zich aandienende Christelijke lectuur. Ik geloof, dat hier een terrein is, waarop we nog heel wat hebben te doen. Het is niet eens een streven van de chris telijke groepen om te doen waken tegen het bederf onzer jeugd, door het weren van de „Schmutz-Und-Schund" litteratuurer is een breede groep* van hoogstaande zedelijke mannen en vrouwen, die van bloot ethisch1 standpunt den strijd er tegen aanbinden. Gelukkig dat in ons land niet een Minister aan 't hoofd staat, als de Duitsche minis ter van onderwij's en eerediensten (sic die opi een verzoek van den Vrouwenbond om tegen enkele vuile illustraties maatregelen te nemen het volgende antwoordde „SCHMUTZ UND SCHUND." Ik wij's uw verzoek, ten spoedigste bi- zondere maatregelen ter bestrijding van „iSchmutz und Schund" op grond uwer erbij gevoegde „Proeven van smerige litteratuur" te treffen, geheel en al af. Ik begrijipi, dat u vele van de 20 proeven, die gij toezendt, niet bevallen. De smaak dër menschen is verschillend. Maar het beteekent een onvergelijke aanmatiging, wanneer de geëerde dames van den „Deutsche Frauen- Kampfbund" tegen de „ontaarding in het volksleven" van den Staat verlangen, dat hij zich ten volle aan haar smaak-riebting zou onderwerpen en maatregelen tegen belang rijke couranten en tijdschriften zou treffen. Evenzoo moet ik met alle kracht de po ging afwijzen, den Staat voor een strijd1 te gen belangrijke dichters en schrijvers tö ge bruiken. In tegendeel zal ik zorg dragen, een moderne en vrijheidsgezinde letterkunde, voor zoover noodig en mogelijk, mijn bescherming te verleenen." Maar dat de N. Rott. Crt. die 18 Oct. dit bericht gaf er onder plaatst„Gelukkig land, waar een minister zoo tegen vrouwen durft spreken" dat zegt wel welken kant sontmigen in ons eigen Nederland ook op willen. v. D. Buiten verantwoordelijkheid den Redactie. Geachte Redactie Voor de jongens-vervolgklasse, leeftijd' 12- 16 jaar, en een meisjesklasse Lydia is noo dig dat er een aantal jongens- en meisjes boeken worden aangeschaft, ter uitbreiding van de bestaande bibliotheek. Zeer veel ge noegen hebben de jongens en meisjes steeds in het lezen van goede boeken, het is ook een van de lokmiddelen omi de jongens en meisjes te krijgen en te houden in dit deel van den Evangelisatiearbeid, gaarne ontvangen om dergeteekenden gebruikte boeken van de le zers en lezeressen van den Kerkbode. Het gebeurt, dat deze soort boeken jaren onge lezen ergens in een kist of kastje verborgen liggen. Wanneer wij ze ontvangen dan kun nen ze onder 's Heeren zegen' nog veel nut doen En de Commissie behoeft geen geld uit te geven voor nieuwe boeken. Bij voor baat onzen hartelijken dank. Namens de Evangelisatiecoimimissie, Ds. D. RINGNALDA, Dam. P. KORTEKN1E, Segeerstraat. I. VERELST, Pottenmarkt. DRIETAL TE Bussum M. Gravendijk te Dordrecht. J. Wijmenga te Charlois. Y. v. d. Zee te Amsterdam-West. TWEETAL TE Utiecht: J. G. Feenstra te Scheveningen, Dr. C. N. Impeta te Kampen. GramsbergenF. Slomp te Nieuwlande. N. Streefkerk cand. te Amsterdam. BEROEPEN TE 's-Gravemoer en WesterleeJ. Snoeij, cand. te Tinte. Ambt-VollenhoveA C. Vonk, cand. te Nieuw- Loosdrecht. LioessensE. Douma te Oostkapelle. AANGENOMEN NAAR RoodeschoolJ. Schelhaas te Nederhorst den Berg. St. Anna ParochieS. J. Koster te Wons. BEDANKT VOOR Zandvoort: H. A. Wiersinga, pred. van Medan, met verlof hier te lande. PuttershoekA. Scheele te Kapelle-Biezelinge. Scharendijke (Z.): R. Haitsma te Oldekerk (Gr Antwerpen J. C. Houtzagers te Reeuwijk. MiddelharnisC. Steenblok te Lopik. Afscheid en Intrede. In ds. P. Prins, gekomen van Oostwold (Old) mocht de Kerk van Deventer B. weer een eigen predikant ontvangen. Ds Prins werd 's morgens door zijn collega, dr. J. J. van Baarsel, van Deventer, bevestigd Hij deed dit met een predikatie over Col. 4 17. Ds. Prins deed 's avonds intrede sprekende over Col. 424. Handelend over Gebed en Vooibide, werd achtereen volgens stilgestaan bij het moeten van Paulus, 2o. de onmacht van Paulus3o. de macht van God en 4o. de mate van het bidden. Ds J. Schoonhoven, van Delfshaven, bevestigde cand. Dragt tot predikant te Noord-Scharwoude. De tekst was Hebr. 2:1. 's Avonds verbond de jonge predikant zich aan zijn eerste gemeente met een predikatie naar aanleiding van Ex. 3 14. Zoutkamp. Zondagmorgen werd cand. W. v. d. Heide bevestigd door ds. J. de Waard, van Rijnsburg. De bevestiger had tot tekst gekozen Joh. 2115 19a. In den namiddagdienst deed ds. W. v. d. Heide intrede met een predikatie over Jes. 40:6 8. In cand. G. Bouwmeester, mochten de Kerken van Andel, Giesen—Rijswijk, Zondag weer een eigen predikant ontvangen. Prof. dr. T. Hoekstra, van Kampen, bevestigde hem 's morgens te Andel met een predikatie over 1 Petr. 52—4. 's Middags deed ds Bouwmeester zijn intrede met 2 Petri 119. Spreken de over de rijke beteekenis van het profetische Woord voor de gemeente Gods, werd achtereenvolgens stilgestaan bij lo. de betrouwbaarheid en onbedriege- lijkheid; 2o de volstrekte onmisbaarheid; 3o. de heerlijke werking4o. de volkomen vervulling van dat profetisch Wcord. 's Avonds had te GiesenRijswijk in één dienst bevestiging en intrede plaats. Prof. Hoekstra bevestig de ds. Bouwmeester met Efeze 31416. Ds. Bouw meester verbond zich daarop aan deze gemeente met 2 Cor. 4 7. KORTE NOTULEN van de vergadering der Classis Goes, Donderdag 18 October 1928. 1. Namens de roepende Keik van Kruiningen opent ds. Koolstra deze vergadering, waarna hij verzoekt te zingen Psalm 1211Psalm 121 leest en voorgaat in gebed. 2. Op verzoek zien ds. Beukema en ouderling W. de Schipper de credentialen na. 3. Ds. Scheele wordt gelukgewenscht met het op hem uitgebrachte beroep, waarbij als wensch der Classis uitgesproken wordt blijf. 4. Moderamends. Meijer, Praesesds. van Schie, Scriba en ds. Scheele, Assessor. 5. Notulen worden gelezen door den Assessor, en onveranderd vastgesteld. t 6. De Praeses wijst ds. Scheele en ouderling J. Steketee aan om ds. Merkelijn, die de middagvergadering hoopt bij te wonen, af te halen en namens de Classis te begroeten. 7. Na peremptoir examen wordt Cand. J. Booy, beroepen predikant van Heinkenszand, gehoord het gunstig advies der Deputaten art. 49, met algemeene stemmen toegelaten tot de bediening des Woords en der Sacramenten. Nadat deze uitslag met hartelijke bewoordingen is meegedeeld, teekent hij zonder eenig voorbehoud de acte der vei bintenis. 8. De stukken benoodigd voor het vertrek van ds. A. Lanting naar Schoonrewoerd worden nagezien en geteekend. 9. Na de pauze brengt ds. Scheele rapport uit over verschillende Zendingszaken, welk rapport aan de Kerken zal toegezonden en later besproken. 10. Ds. Merkelijn ontvangt gelegenheid mededeelingen te doen over zijn arbeid te Magelang, en in het bij zonder spreekt hij over het groote belang van een hospitaal op dat Zendingsterrein en wijst den weg en de mogelijkheid daartoe te geraken, waarover eene langdurige bespreking, waaraan vele broeders deel nemen, volgt. 11. De Handelingen der Part. Synode van Zeeland eischen geen nadere toelichting. 12. Het breedvoerige rapport Kerkvisitatie wordt uitgebracht door D D. Meijer en Scheele, en met dank door de Classis aanvaard. 13. De ingekomen stukken passeeren de revue, doch luiden niet tot bepaalde besluiten. 14. Alle Deputaten worden gecontinueerd en waar noodig door het vertrek van ds. Lanting aangevuld. 15 Vacaturebeurten Baarland, ds. J. Koolstra 's Gravenpolder, ds. B. Meyer Wemeldinge, ds. R. J. van der Veen Wolphaartsdijk, D. D. Beukema, Booy en Koolstra. 16. Bij omvraag art. 41 vraagt en verkrijgt de Kerk van Wolphaartsdijk als consulent ds. E. Beukema. 17. Omvraag. Ds. van Schie verzoekt op de volgende vergadering mee te brengen de contributies voor de Theol. Schoolds. Beukema wekt de Kerken op te denken over de belangen der jongelingen, die zullen opgeroepen worden in militairen dienst. De Kerk van Heinkenszand dankt voor alle hulp. ontvangen tijdens de vacature en in het bijzonder den consulent ds. Lanting voor zijn werk. Wemeldinge vraagt iets over den steun aan de diaconie dezer Kerk, welke zaak nogmaals ernstig op het hart ge bonden wordt van die Kerken, die tot nog toe niets zonden. 18. Ds. Lanting spreekt een hartelijk afscheidswoord, waarop de Praeses vertolkt de gevoelens der Classis voor zijn persoon en arbeid en hem toewenscht Gods zegen. 19. De volgende vergadering wordt bepaald op D.V. 17 Januari 1929. Gestort moeten dan de collecte voor de Theol. SchoolKas Hulpbeh. Stud, en Zending onder de Joden. Roepende Kerk Nieuwdorp. 20. Nog komt in behandeling een vraag over de Java-Soemba film. 21. Korte Notulen zijn gelezen en geapprobeerd. 22. De Praeses verzoekt te zingen Psalm 7211 en dankt daarna den Heere voor al het goede op dezen dag uit Zijne hand ontvangen en sluit om half 7 met hamerslag deze vergadering der Classis Goes. Op last der Classis voornoemd, A. Scheele, h.t. Assessor. Kapelle-Biezelinge 22-10-'28. Ondergeteekende bericht hiermede aan de Kerken in de Classis Middelburg, dat hij D.V. Donderdag 1 November zitting hoopt te houden des voormiddags van 1112 uur in de consistorie der Noorderkerk tot het in ontvangst nemen van de collecte voor de Theologische School. De Classic. Correspondent, S. den Hartigh. Middelburg, 26 October 1928. Middelburg. Als nagift ontvangen voor de Vereeniging voor Bijbelverspreiding uit het Rusthuis f 4,50 en onder letter M. f 1, Met vriendelijken dank. Ds. D. Scheele. Door mij werd ontvangen uit Goes van een zuster der gemeente f 50,collecte te Goes f 161,27 uit Middelburg van een zuster f 10,van een meisje 12 Indische dubbeltjesvan een zuster twee gouden strikkenvan een zuster uit den spaarpot barer kinderen f 2,Alles heeft mij zeer verkwikt. Ds. A. Merkelijn. Middelburg. Ontvangen uit de gemeente voor het Hospitaal f 1,f 2,en f 1,50. Hartelijk dank. Ds. D. Scheele. Middelburg. Ontvangen in de collecte een dankoffer voor de kerk groot f 10,waarvoor dank. I. van Noppen. T e r n e u z e li. Ontvangen Collecten uit de Classis Axel voor de Theol. Fac. V. U Axel f 50,19 Aardenburg f 7,59 Hoek f 12,37 Terneuzen f 51,24; Zaamslag f 27,38Schoondijke f 29,52. M. Riemens. KERSTFEEST-PARAKAN-BLONDO. Met hartelijken dank ontvangen door bemiddeling van ds. Pontier te Heerlen van een cathechisant te Maastricht f 2.50; N. N. te Heerlen f 1.—. Van de kinderen van de Chr. Bewaarschool te 's Bosch voor het Kerstfeest te Blondo f 6 80. Tot half November worden er nog gaarne gaven van grooten en kleinen ontvangen. Met vriendelijke aanbeveling. S. E. Heij-Goslinga. Geref. pastorie, Koudekerke. ZENDING. V1 i s s i n g e n. Met hartelijken dank ontvangen van Dientje Sturm een pakje zilverpapiervan Cor Dekker een reuzendoos zilverpapier, en van familie D. een paar jaargangen„De vriend des Huizes". Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, Penningm. Middelburg. Met hartelijken dank ontvangen een pak zilverpapier en 550 h.c. van de kinderen der Chr. Bewaarschool, alhier. Mej. C. Littooij, Molstr. 90. PARAKAN. Met vriendelijken dank ontvangen uit Roosendaal inhoud Zendingsbusje (mej. MolendijkOoms f 11 60) voor 't groote hospitaal van N. N. uit Middelburg f 15.Mevr. Huizenga. Oost- en West-Souburg. In hartelijken dank ontvangen voor de Zending een pakje zilverpapier van Nellie Ovaa, en een pakje zilverpapier en 135 halve centen van de kinderen van J. Steketee. De verkoop van theelood en zilverpapier heeft opgebracht f 1,39, en een pak zilverpapier van de kinderen van Davidse. Namens de Zendingscommissie> A. J. v. Noorden, Penningm. Middelburg. Voor de Kerstfeestviering te Parakan en Blondo ontving ik nog van de naaikrans te Rozen- daal een pak speelgoed, evenzoo een pak van onzen jongen vriend S. Cuypers, te Vrijhoeve-Cappelle en van de dames H. te Middelburg een pakje knikkers. Hartelijk dank. De kisten zijn nu verzonden. Voor dit jaar kan dus geen speelgoed meer gezonden worden. Voor volgende keer vast hartelijk aanbevolen, L. H. van Noppende Kam. Geref. Jongelingsver. Dr.Lützen Wagenaar, Middelburg O. T. schets 75. Esther 4 tot en met 10, v. J. Ton. L. K. vr. P. Sanderse. M. V. „Debora", Vlissingen Agenda 1 November. Geloofsbelijdenis art. 6. L. Jobse. Vrij onderwerp. M. Gillissen. Kring Walcheren Meisjes-Vereenigingon. Openbare vergadering op Donderdag 1 November te Middelburg. Zie advertentie. Jongelings-Vereeniging Serooskerke. Donderdagavond 1 November hoopt dhr. P. van Nes op te treden ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum der Vereeniging. Zie advertentie. Geref. Knapenvergadering „Samuël" Afd. I, Middelburg Leiderdhr. B. H. Lavooij. Agenda Bijb. Gesch. Esther 4, 5 en 6 door vr. Vroon. Kerkgesch Woelingen door vr. M. Breel. MIDDELBURG. Bediening van den II. Doop in de Noorderkerk. Heidelb. Catech. Zondag 37. Gasthuiskerk 9.30 uur Lezen eener Leerr. 6 uur ds. E. Douma Hofpleinkerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda 6 uur ds. D. Scheele Noorderkerk 9.30 uur ds. D. Scheele 2 uur ds. D. Ringnalda Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. J. O. de Bruijne Grijpskerke 9 en 2 uur ds. J. Dijkstra Koudekerke 9 cn 2 uur Lezen eener Leerr. St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2 uur ds. M. Vreugdenhil Bed. H. Av. en Dankz. Oostkapelle 9 en 2 uur ds. E. Douma Bed. H. Av. en Dankz. Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. P. van Dijk Souburg 9.30 en 2 uur dr. G. B. Wurth Voorber. H. Av. Veere 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. P. N. Kruyswijk Vrouwepolder 9.30 uur ds. P. J. O. de Bruijne 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 9.30 en 5 uur Colijn plaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur OosterlanI 9.30 uur 2 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 9.30 en 5.30 uur dr, Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Joh. de Boer ds. D. Bremmer ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. Elgersma ds. F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr. ds. C. Veltenaar Lezen eener Leerr. ds. D. Bremmer Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. J. van Lonkhuijzen ds. Z. Hoek RUSTHUIS MIDDELBURG. Met vriendelijken dank ontvangen een jas. J. Belksma, huisvader. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. F. Petersen te Bloemendaal. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. W.M. Ie Cointre Voorber. H. Av. Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Cand. J. D. van Ginhoven te Barendrecht. Tholen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. A. Vreugdenhil Baarland 9.30 en 1.30 uur Lezen eener Leerr. Borssele 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur ds. C. van Schie Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur ds. A. Scheele Voorber. H. Av. Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. lerseke 9.30 en 2 uur ds. B. Meijer Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur ds. A. P. Lanting Gapinge. Ontvangen van Jac. Meijer Jacz. 100 halve centen voor de Zending. De Penningmeester, W. Vos. Aardenburg 9 uur 6.30 uur Axel 9 en 2 uur Hoek 9 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Schoondijke 9 en 2 uur Terneuzen 9.30 en 2 uur Zaamslag 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Cand. R. Schippers ds. J. S. Post ds. J. B. Vanhaelen ds. M. van Wijk Cand. R. Schippers te IJselmonde. ds. S. Groeneveld ds. B. W. A. M Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1928 | | pagina 3