Godsdienstoefeningen KERKNIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN. Verantwoording uan Liefdegauen. Vereenigingsleuen. in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 22 JULI 1928. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe flxel zichzelven ziedaar die weekVerdeeling. Maar kan dat*? Dat mag nieten het kan! ook niet. In kantoor ie]n in winkel in de werkplaats en op den akker te allen tijld!?, en in allen' arbeid, moet openbaar worden, dat men christen is. Hij1 is tot uitmunten geroepen. Een voorbeeld in eerlijkheid1, en trouw, en ijver betrachtende, wat Waarlijk' goed is. Het leven kan niet gedeeld. Als één geheel, ons van God geschonken worde het, als zoodanig beschouwd en ge leefd. Het christen-zijn is niet voor een tijd, naar welgevallen, aan te nemen of af te leggen neen, het gansche leven moet daarvan een 'getuigenis wezen. Christen, des Zondags in de kerk'maar dan ook de andere dagen, in den gewonen arbeid. God vraagt Voor zijden dienst dein gehee- len mensch en dat voor altijd. Dit nu wordt door Zondags-christenen ver geten he.t grootste deel van hun leven houden ze voor zich, e|en heel klein deeltje is dan genoeg voor God. En zoo- blijkt, dat, eigenlijk, God in he.t geheeil niet gediend wordt, en het hart, waar uit des levens uitgangen zijln, er buiten blijft. Want, indien liet hart met liefde tot God vervuld is, kan men met „Zionidags- dienst" niet tevreden zijln doch wenscht men, dagelijks, den Heere welbehagelijk te wandelen, en spreekt dit begeeren in be hoeftig dringend bidden zich uit. Voor eiken dag geldt hetzelfde gebod „heb God lief boven alles, met .al wat in u is dien Hem mlet standvastige gehoorzaamr heid. i Dit gebod weet van geen verandering. Het is alles of niets God dienen of niet dienen van „nu en dan" kan onmogelijk sprake zijn. Laat ons de noodzakelijkheid erkennen van een oprecht christenleven dag aan dag. Een „uitmunten" zij1 er niet opi den Zon dag alleen, wat niet kenmerk is van het ware, miaar het streven Zij! „alle de dagen ionizes levens van onze booze werken te rustende behoefte worde opienbaarden Heere door zijlnen Geest in ons te laten wer ken, en alzoo den eeuwigen sabbat in dit leven aan te vangen. Dan valt in zekeren zin, hét onderscheid der dagen voor ons weg wie wenschen, ze alle Gode te wijlden, hetzij1 rustend, hetzij arbeidend. Met een deel weten wie niet te kunnen volstaan, en wiji willen het ook niet, geheel en altijd God dienen is het eenige, dat vol doet. De Zondags-christenen zijln diepi te bekla gen, de echte Zondagsrust en Zondagsdienst kennen ze nietzichzelven behagen ze, en niet Gode, met hun eigenwilligen godsdienst wat kunnen ze verwachten Niets goeds. Dat wijl de genade Gods, de Werking des Heiligen Geestes, onmisbaar en dierbaar ach ten, om christen te zijln, en altijld mleer te worden in openbaring, alle dagen, Gode tot eere, anderen ten zegen, onszelven tot blijd schap', verzekerd van de zalige genieting van den eeuwigen sabbat, die met zijln arbeid en ruste er overblijft voor het volk Gods. W. BOSCH. DRIETAL TE LutjegastW. J. Baan te Winsumi (Fr.). H. A. Kievits te 't Zandt (Gr.). A. H. Piersma te Sleen. TWEETAL TE Sappenneer W. J. Sinidt te Dwingeloo. J. A. Verhoog te Nieuwe Dordrecht. BEROEPEN TE St. Anna-Parochie J. H. Kroeze te Reitsum. Scharend!jke A. v. d'. W%g, cand. te Dordrecht. Warffuni en Anna-JacobapolderA. Dragt, cand. te Rotterdam. Lioessens B. Bouma te Dirkshorn. Heinkenszand, 's Gravcmoer en Drachtster- Compagnie G. Bouwmeester, cand. te Schoonhoven. AANGENOMEN NAAR Helmond J. Wusters, cand. te Utrecht. trotsch opi te zijn. Gewoonlijk ging de jon gen alleen om met oudere leerlingen van di H.B.S. of met studenten. Jan ging dus graag mee, voelde zich wat verheerlijkt, naast Charles te m'ogcn loopen, en wou wel graag, dat hij nu alle leerlingen zijner klasse tegenkwam1, opdat zij' getuige mochten zijn van de eer heml te beurt ge vallen. De kamer van Charles Brisbé was zeer Weelderig ingericht, wel wat al te vol m'et groote fauteuils en een reusachtige canapé aan den muur hingen platen, zooals Jan ze nog nooit gezien had en waarvan hij! bijl in stinct voelde, dat moeder ze nooit in huis zou willen hebben. „Ga zitten", noodigde Charles, terwijl hij1 hem een gemakkelijk fauteuil wees. „Ziezoo, nu zullen we eens thee bestel len", ging de gastheer voort, terwijl hij een flinken ruk gaf aan de tafelbel. En toen er niet onmiddellijk iemand verscheen om te vragen, wat de jongen wilde, belde hijl op nieuw, nu langdurig. Daar werd1 op de deur geklopt en toen „Wat blieft mijnheer „Thee voor twee personen", antwoordde Charles norsch, zonder de oude dienstbode Imiet een blik te verwaardigen. Jan Ribbens was één en al verwondering. Dat wias nu nog eens optreden Z'n vriend' was zeker gewend op' z'n wenken te worden bediend, dat hij zoo kort pchter elkaar beldeEn dan zoo maar twee thee commandeeren En dan „Imjij'nheer" te worden genoemd. (Wordt vervolgd) BEDANKT VOOR Arum J. Los te Oudega (W.). Scheveningen D. v. Dijk te Groningen. Delft J. H. Bavinck te Heemstede. Kamierik J. Wuster, cand. te Utrecht. Afscheid' en Intrede. Schoondijke. Ds. K. Sietsmia hoopt D.V. zijn afscheidsrede te houden op' Zondag 26 Aug. a.s. Almelo. Ds. J. J. Bouwiman, overgekomen Van Urk, werd Zondagmorgen door z'ijn ambtgenoot, Ds.* W. L. Milo bevestigd als tweede Dienaar des Woords bij de Kerk van Almelo. De bevestiger had tot tekst voor zijn predikatie 1 Petrus 4 vs. 10 en 11. Spre kende over „de uitdeelcrs der menigerlei ge nade Gods", doet Gods Woord dezen zien le. als zelf met gaven toegerust, 2e. als geroepen om de genade Gods uit te deelen en 3c. als beoogende de glorie des Hecren. In den imiddagdienst verbond Ds. Bouw man zich aan de gemeente, het Woord be dienende naar aanleiding van Gal. 6 4 han delende over „Paulus' roem ten eerste in het Kruis van Christus ten tweede in het kruis der wereld en ten derde in het kruis van den Christen. Slikkerveer. Zondag heeft cand. G. Mul der intrede gepreekt in de Kerk aan de Wil- lemistraat. Na in den morgendienst bevestigd te zijln door Prof. H. BouWmian van Kami- pen, die tot tekst had' Openbaringen 2 vers 17 (2e gedeelte), ging 's avonds de nieuwie leeraar voor met het Schriftgedeelte Efez'e 3 vers 14 tot en met 16, verdeelende deze stof in de punten het voorwerp, het onderwerp en de uitkomst des gebeds. Utrecht. De Oosterkerk was verleden week gevuld miet een aandachtig luisterende schare, ter bijWoning van het afscheid van Ds. J. C. Rullmiann, den toekomstigen pastor van de Kerk van Wassenaar. Na het uitspreken van het votum en het Zingen van Ps. 27 7 liet Ds. Rullmann lezen Prediker 3 18 en had als afscheidswoord den klassieken afscheidstekst gekozen uit Hebr. 13:8: Jezus Christus is gisteren en heden dezelfde en in de eeuwigheid. In Zij'n inleiding zei Spr., dat hij niet zon der weemoed' in zijn ziel, „deze ure van af scheid heeft voelen naderen. En hoe nader ze kkvami, des te meer heeft hij! de plijln van 'i scheiden gevoeld. Niet, alsof hij splijt zou hebben over de aanneming van z'ijn beroep' n&ar Wassenaar. Allerminst, want ik weet zoo sprak hij! dat mijn God' mij thans daarheen roept. Nooit heb ik mijzelf, maar altijld den Chris tus gepredikt. Moge dan ook deze laatste prediking, mleer dan ooit ,een Christuspredi king zijn. Spr. bepaalt de gemeente bij1 liet altoos dezelfde zij'n van Jezus Christus. De zelfde lo. in ons verleden 20'. in ons heden 3o. in onze toekomist. Spr. begon miet in herinnering te brengen, hoe hij1 bij1 zijin intrede opi 8 Mei 1913, de (woorden van Zij'n tekst uit Opienb. 3 23 Wie ooren heeft, die hoore wat de Geest tot de gemeente zegt, toen noemde het woord voor onzen tijd. Die ooren 'heeft, die hoore de kloppingen van 's Heeren vingeren, de waarneembare geluiden van zijin aanstaande Wederkomst. In het kort releveert Spr. dan het begin van den wereldoorlog en zegt, dat hijl in dien tijd, toen velen meenden, dat Gods Woord en Gods Kerk niets met het wereld leven der volken en de taak der Overheid te maken hadden niet mocht nalaten voor te houden, dat ook in de politiek naar Gods Woord moet worden gevraagd'. Dat hij Jezus Christus piet slechts voor het gemoedsleven buiten verband' met het Wereldleven, maar als den Christus Gods pre dikte, wiens erkenning ook voor de verhou ding der volken beslissend is. Tijdens dien ontzettenden volkerenkrijlg Van 1914'18 geleek onze aarde een reuzenschip, dat wel is waar Zijn tocht over den Oceaan voortzette, maar aan alle kanten in vlammen stond. De beschaving der wereld zonder God, die weigerde naar Hem1 te vragen, werd door God ten gerichte geroepien en het was een ontzettende .afrekening die gehouden werd. God, met wien de wereld gespiot had, spotte nu miet haar. De gansche wereld stortte in een en de beteekenis van het heden is daar om, het staan op de p uin ho op en van een oude wiereld. Wij, Gereformeerden, leven misschien wel eens al te éénzijdig in het verleden. En zeker, het is goed en noodig te weten wat God in het verleden heeft ge- Wrocht, maar het is vergeefsche moeite om bij het oude te willen volharden, alleen om dat het oud is. God slaat soms oude vormen stuk, olm1 nieuwe te scheppen, maar nooit Imag de inhoud veranderen of schade lijden. Wat ook moge veranderen, Jezus Christus is de Onveranderlijke, altoos Dezelfde, gisteren en heden en in der eeuwigheid. Mochten wij' dan als Kerk van Christus onze roeping verstaan en Zij'n Evangelie brengen als een tijdwoord, als een antwoord op de wisselende vragen van den dag. Jezus Christus altoos dezelfde, ook in onze toekomst, want de toekomst is aan Christus, aan Hem, die gisteren en heden dezelfde is ien tot in eeuwigheid. Het einde dezer we reld komt nabij', het js nabij! gekomen en het nadert imlmer meer. Laten wij dan ge- loovig onze oogen opwaarts heffen, omdat dan onze verlossing nabij' is. Want zalig, wie den hemélschen Bruidegom' tegemoet treedt miet de brandende lampen van het lichtend geloof. Men zendt aan De Standaard het vol gende besluit De Kerkeraden der Gereformeerde Kerken van Zweel OO' en Gees, in gecombineerde ver gadering bijeen te Zwecloo op Vrijldag den 13en Juli 1928, miet droefheid kennis genomen hebbende van een schrijven van Ds. G. Ubbink aan den Kerkeraad van Zw'eeloo, waarin hij' ver klaart een door een der „Gereformeerde Kerken in Hersteld Verband'" op' hem uifgé- i brachte- beroeping tot den dienst des Woords miet volle vrijmoedigheid te hebben aange nomen overwegende, dat hij door die daad zich heeft losgemaakt uit het verband der Gere formeerde Kerken in Nederland en heeft opgehouden Dienaar des Woords te zijn van de Gereformeerde Kerk te Zweeloo constateercn, dat. hij tengevolge van zfijm breken miet het kerkverband niet meer ge rechtigd is tot de bediening des Woords in de Gereformeerde Kerken en besluiten hiervan kennis te geven aan Ds. G. Ubbink, -en aan alle Geref. Kerken in Nederland', Oost-Friesland, de graafschap Benthcim, België, Rijn-Pruisen, Ned. O.-Indië en Zuid-Amerika. Namiens genoemde vergadering, P. MELLES, Praeses. R. KREMERS, Scriba. Zwieeloo, 13 Juli 1928. Deze week vierde Ds. G. de Jager, pred. te Putten, zij'n zilveren ambtsjubileum. De jubilaris werd in 1876 geboren en stu deerde aan de Theol. School te Kamlpien. Hij aanvaardde het predikambt te Bruinisse en diende de Kerken van Wolphaartsdijk, Grijlps- kerke, Doornspijk en sinds 1 Juli j.l. die van Putten. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. GEMIS EN WAARDIJ. De volledige Waardij' van vele zegeningen, die uilen van jongsaf geniet en die als het Ware behooren tot de vanzelfheden van ons bestaan, wordt vaak niet eerder beseft dan Wanneer mien die weldaden mioet missen. Gezondheid', ons dagelij'ksch brood, temo gen leven temidden van de ons met zorg omringende ouders en familieleden, het zij'n even zooveel voorrechten, die niet zelden worden aanvaard als zaken, welke eigenlijk vanzelfsprekend zijn en nu een'm'aal bij' het le ven behooren. Zoodra w|ij' .of een onzer naaste familie leden door een ernstige ziekte worden ge troffen, door werkloosheid of een dergelijke omstandigheid Voor de harde broodvraag Wiorden gesteld, of onze levensweg ons voert naar een oord, ver van familieleden en vrien denkring verwijderd, dan komt het gemis aan den dag en begint men pas de nu te ontberen, doch vroeger doodgewone zaken in een nieuw: licht te bezien. Wat kan dan teruggekeerde gezondheid, Verkregen betaalde arbeid en de nieuwe ont moeting met hen, die ons lief en dierbaar zijn, ons hart niet tot vreugde stelmlmlen en onzen mond niet doen pverloopien van lof en dankbaarheid Die gewone dingen blijken dan niets min der te Zijn dan groote schatten! Zoo en niet anders staat liet o,oik met de rust op den dag des Heeren. Een waarheid, die allereerst geldt voor den christen Maar mén behoeft niet eens persoonlijk' den Zondag als dag des Heeren te beschou wen, om te ervaren, dat gemis aan geregelde Zondagsrust een groote leemte in ons leven brengt. Daarom mag zelfs de gedachte aan de ontheiliging van Gods dag, zooials deze he laas op velerlei wijze uitkomt, ons niet blind doen zijin voor het feit, dat ons volk a 1 s natie den Zondag nog viert als rustdag en dat het gemis van dien rustdag bij! velen, die Zondagsarbeid moeten verrichten, het njog overgebleven wijdingsgevoel van den Zondag geheel ontneemt. Zeker, onze strijd Voor Zondagsrust, ze vloeit allereerst voort uit de behoefte, olm' de heiliging van Gods Naam' op' dien dag in het bij'zonder te bewerkstelligen en aldus zij'n heerlijk gebod te eerbiedigen. Maar de bevordering van Zondagsrust houdt ook een tweeden rijken zegen in, n.l. dat w'ij', door mede te werken en er voor te zorgen, dat zooveel mogelijk alle staatsbur gers den Zondag als rustdag kunnen benut ten, het karakter van 's Heeren dag helpen bewaren en daarmlede een christelijke volks traditie in eere houden, welke niet anders dan ons volksleven ten goede koimit. Ook daarom blijve onze Zondag een rust dag voor zoover mogelijkvoor heel ons N e d e r 1 a n d s c h e volk. Ook daartoe blijVe onze strijd een vol hard e n b ij' ons ideaal: RUST OP DEN ZONDAG Namens het Comité voor Zondagsrust, de Secretaris, TH. H. VAN OOST Sr. ZENDING. Middelburg. In dank ontvangen, 30 halve centen van Keetje Marijs uit Grijpskerke. En uit het busje van Mej. Jonkman f 14,44. Namens de Commissie, L. A. Tange, Penningm. Met vriendelijkcn dank ontvangen van de kin deren der 3e klas school Heerengracht een doos zilverpapier. Mej. C. Littooij, Molstr. F 90. V1 i s s i n g e n. Met hartelijken dank is ontvangen Van de le klasse der Chr. school Kasteelstraat twee doozen zilverpapier en capsules, van Jantje Bakker- een zakje zilverpapier en capsules, van het vijftal van D. Holtkamp een pakje zilverpapier en van broeder B vijftig cents. Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, Penningm. PARAKAN. Met vriendelijken dank ontvangen van Vlissingen, door Mej. De Kam f 32,50van Sprang (Meisjesvereen f 10.van N. N. door Mej. V. S f 2,50 van Mej. d. H. (busje) f 5,van de Zendingsnaaikrans te Klundert f 50. Mevr. Huizenga, Middelburg. Middelburg. Met dank vermelden we als ge vonden in collectef 25,(dankoffer voor kerk en armen)f 1,— (voor V. UDiakenen. RUSTHUIS MIDDELBURG. Met vriendelijken dank ontvangen 2 tulbanden en 4 kisten aardappelen. De huisvader, J. Belksma. Geref. Jongelingsver. Dr.Lützen Wagenaar, Middelburg O. T. Schets 72. Nebucadnezars vernedering. vr. P. Sanderse. M. 0. Schets 13. Werkl. in openb. dienst en amb tenaren. vr. M C. Roose. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel", Middelburg A.s. Zondag geen vergadering. Het Bestuur. Geref. Knapenvergadering „Samuel" Afd. II, Middelburg Agenda Bijbelsche Gesch. W. Kingmans. „Ezechiël". Vaderl. Gesch. door dhr. de Bruin. MIDDELBURG. Bediening van den II. Doop in de Gasthuiskerk. Heidelb. Catech. Zondag 24. Collecte voor de Theol. Fac. der V. U. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. D. Scheele 2 uur Ilofpleinkerk 9.30 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 en 2 uur Domburg 9.30 uur 2 uur Gapinge 9.30 uur 2 uur Grijpskerke 9 uur 2 uur Koudekerke 9 en 2 uur St. Laurens 9.30 uur 2 uur Meliskerke 9 en 2 uur Oostkapelle 9 en 2 uur 7 uur ds. E. Prinsen ds. E. Prinsen te Enschede, ds. D. Ringnalda ds. D. Ringnalda ds. D. Scheele ds. J. Runia ds. J. E. Visser ds. P. Deddens ds. P. J. 0. de Bruijne Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. P. N. Kruyswijk ds. A. C. Heij Lezen eener Leerr. ds. D. Ringnalda ds. M. Vreugdenhil ds. D. Douma ds. P. Deddens Rede voor de Jong. Ver. Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. P. van Dijk Souburg 9.30 en 2 uur dr. G. B. Wurth Voorber. H. Av. Veere 9.30 en 2 uur ds. P. van Strien Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. P. N. Kruyswijk Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. J. O. de Bruijne Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser Brouwershaven 9.30 en 2 uur ds. Joh. de Boer Bruinisse 10 en 5 uur ds. D. Bremmer Colijn plaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kampeiland 9, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Cand. de Winter te Amsterdam. Oosterlanl 10.30 uur Lezen eener Leeir. 3 uur ds. D. Bremmer Scharendijke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 9 30 en 5.30 uur ds. Telders te Vianen. Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. W. M. le Cointre Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 u. ds. C. von Meijenfeldt te Feijenoord. Krabbendijke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Poortvliet 10.30, en 3 en 7 uur dhr. K. de Vries Billand-Bath 10 en 2 30 uur Cand. E. Brunsting te Pernis. Tholen 9.30 en 2 uur dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. Van Goor te Zuidhorn. Baarland 9.30 en 2 uur Cand. Schippers te IJselmonde. Borssele 9 en 2 uur ds. C. van Schie vm. Bed. H. Av. nm. Dankz. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur ds. A. Scheele Goes 9.30 en 6 uur ds. L. Horvath Hongaarsch predikant, 's Gravenpolder 10.30 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Cand. Boesemkool te Dedemsvaart. lerseke 9.30 en 2 uur ds. B. Meijer Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur ds. A. P. Lanting Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 10 en 230 uur Oostburg (dienst Aardenburg) 9.30 en 6.30 uur Schoondijke 10 en 3 uur Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Zaamslag 9 en 2 uur ds. IJ. K. Vellinga te Meppel. ds. J. B. Vanhaelen ds. M. van Wijk Lezen eener Leerr. ds. K. Sietsma ds. S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1928 | | pagina 3