Pleidcfi veer het Degma. DADERS PES WOORDS. V. U. en V. U.-dag. Voor de Kinderen. LIEF en LEED. De V. U.-dag. De actie voor het Uitbreidingsfonds, Mormonen-invasie Zeer merkwaardig zijn de argumenten die van Vrijzinnige zijde aangevoerd worden, in de kwestie „Hoe kunnen de in de Ned. Herv. Kerk georganiseerde Vrijzinnigen „de massa terugwinnen". Het is bekend, dat in grootere en kleinere steden de Vrijzinnige predikanten, al zijn ze soms nog zqo begaafd, weinig of geen volk trekken. Ik weet zelfs niet of hierop wiel uitzonderingen zijn. In Kerk en Volk meent Ds. Hugen- holz dat de Vrijzinnig Hervormde beweging alleen ,een massa-beweging kan wórden, zoo zij, meer oog krijigt voor den socialen kant van het Christendom. „Onze tijd vraagt niet naar dogma's, nog minder naar klein zielig gekibbel tusschen orthodox en vrij zinnig, doch naar mannen en vrouwen, jïïe den roep van het Evangelie verstaan voor het leven in al zijn verhoudingen." Daarom pleit Ds. Hugenholz voor het zoeken van inniger contact met de groote massa-beweging, die georganiseerd is in de S.D.A.P. en de Nederlandsche Vakvereeniging. De blijkbaar zelf Vrijzinnige medewerker in de N. Rott. Crt. meent zeer terecht, dat de S.D.A.P. dan toch zal vragen Als wij metterdaad het Christendom' reeds practisch toepassen, en al willen w'ij van het Ivvoord niet hooren den roepi yan het Evangelie verstaan voor het leven in al zijn verhoudingen, wat onderscheid er is dan tusschen ons en U waarom gij! oip' U zelf blijft staan. Hij komt dan tot dit merkwaardig Plei dooi voor het dogma: „Zoo ligt tegenover de massa-beweging van rechts als tegenover die van links de zelfstandige taak der Vrijzinnig gods- dienstigen toch wel degelijk op dog matisch terrein. Z'ij moeten, wil len zij het bestaansrecht van hun arbeid bewijzen, een duidelijk omschre ven levensbeschouwing propa- geeren, welkedoor haar belangiwfek- 'kend en gezaghebbend karakter de aandacht zal moeten trekken van de reeds aan alle kanten geheel in beslag genomen volksmenigte." Daar staat in dit hier en daar door ons onderstreepte betoog feitelijk niets anders dan de ruiterlijke bekentenis: Wij' hebben ons beslag op de menschen ver loren door te weinige belijnd- h e i d. Tegenover tendenzen ook in Gereformeer de kringen waarneembaar, om! het dogma terug- en de sociale arbeid: naar voren te schuiven, is het goed van Vrijzinnigen kant hier de waarschuwing te hooren zonder duidelijk omschreven levensbeschouwing kunt gij de reden voor uw socialen arbeid als Kerk niet .aannemelijk maken. Eerst het dogma, en daarna, mi aar o o k.... de arbeid v. D. Dezer dagen werd aan alle leden en be gunstigers der Vereeniging voor Hooger Onderwijs pp: Geref. Grondslag thuisgezon- den het Jaarboek 1928, zijinde het 48ste Jaar verslag. Zijn allen alzoo in de gelegenheid' dit in teressante boekje op hun gemak in z'n ge heel door te lezen, zoo kan het misschien toch wel goed zijn op enkele dingen hier bijzonder de aandacht te vestigen. Allicht geeft het aanleiding dat het boekje zelf dan met meer belangstelling wordt ter hand ge nomen. Laten we beginnen met er pp1 te wüjfeen, dat in dit Jaarboek in z'n geheel is op genomen het rapport van de Comlmissie door directeuren en curatoren in de jaarver gadering te Arnhem benoemd' inzake inter pretatie van artikel 2 der Statuten. Men kan dit rapport vinden bl. 120136. Op: enkele dingen -in dit rapport hopen we later nog terug te komen, omdat hierin ook voorkomt, wat nog niet in de bladen wias gepubliceerd. Uit het finantiëel verslag blijkt ppi bl. 43 en 48 dat er een klein tekort was in. 1. f 1667.69. Er wordt daar dan tevens opge- LIL En daarom troostte hij z'n moeder, dat het misschien wel w'at mee zou vallen in het nieuwe kosthuis. En bovendien hij was toch nu geen kleine jongen meer, zooals drie jaar geleden, toen hijl voor 't eerst naar de H.B.S. ging. i -i -j Jan was hard aan 't werk getogen, 't Kost huis viel nog al mee. Hij had een flinke studeerkamer. Zelfs wel wat groot voor hem alleen. Hij vond het wel jammer, dat hij! nu het gezelschap van Herman Mulder moest missen en er waren oogenblikken, dat hij zich in de stad wel wat eenzaam vond. Maar dan zette; hijl zich maar flink aan den arbeid. Hulp bij z'n studie, zooals het eerste jaar, had hij in elk geval niet meer noodig. De Di recteur der H.B.S. had terecht gezegd, dat hij tot de beste leerlingen behoorde, en hij zou het nu zelfs beneden zich geacht hebben een ander orn hulp te vragen. De kost was ook goed, alleen het sten werd wel wat ongeregeld opgediend. Ook had hij nog al eens last van het lawaai, dat de kinderen van den Heer Stevens maakten die schenen nu altijd met elkaar te vechten en dan schreeuwden ze soms, alsof ze elkaar vermoordden. Zoo nu en dan, als de strijd al te hevig en het geschreeuw al te luid merkt, dat dit op zichzelf geen reden tot ongerustheid geeft. Het aantal leden nam- over 't geheele land iets toe. Was dat in 1927 1219 opi 1 Mei 1928 was dat 1251. Hetzelfde kan niet wor den gezegd van het aantal begunstigers. Stond dat in 1927 op 31805, op 1 Mei van dit jaar was dat 31-674. De achteruitgang is dus wiel niet onrustbarend, miaar er was toch achter uitgang. Helaas moet die ook geconstateerd voor onze provincie. Het aantal leden bleef hier stationair n.l. 41. Het aantal begunstigers daalde voor Zeeland van 1959 opi 1928. Al- Iweer, onrustbarend js dit nog niet. Maar het is ook niet in orde. Daarom zal goed zijin, dat goede aandacht worde gegeven aan wlat op1 bl. 59 gezegd wordt over de organisatie. Wc willen daar van dit aanhalen „Iedere plaats moet een eigen correspondent hebben, die, zooveel mo gelijk bijgestaan door een plaatselijke com missie, de daarvoor in aanmerking komende broeders en zusters bezoekt en tot mede werking uitnoodigt". „Daartoe moeten ook worden bezocht zij', die volgens hun beginsel mede moesten werken, doch nu, door allerlei misverstand en verkeerde beoordee ling zich nog afzijdig houden." Ook nog dit „Er is nu gelegenheid om jaarlijksche, half- jaarlijksche en drie-maandelij'ksche kwitanties aan te bieden, waardoor de „betalingsvoor- kvaarden" al zeer gemakkelijk wórden ge maakt." Met deze dingen rekening te houden zal noodig zijin omdat er op1 aan gestuurd moet worden, voor de instandhouding van een vierde faculteit, de jaarlijksche contributies met een bedrag van f 60.000 omhoog te zetten. Wat betreft de kerkelijke collecten voor de Theologische Faculteit blijkt op' bl. 151 en 152 dat op! drie na alle kerken in Zeeland getrouw wiaren in het houden van twiee col lecten. Het is niet onmogelijk dat er ook bij deze drie kerken van ontrouw nog geen sprake is, maar dat de collecte wat te laat gehouden werd om nog te wiorden geboekt. Zooals pp bl. 44 wordt meegedeeld m'oest vaak nog óp1 1 Jan. een heel groot bedrag van collecten over het a f g e 1 o o pe n jaar ontvangen worden. Gevraagd' wiordt daar dan ook, .dat de Classes maatregelen nemien om hierin .zoo noodig verbetering te brengen en te bevorderen dat vóór 31 December ook de tweede collecte afgedragen is. Maar niet alleen het finantiëele gedeelte van het jaarboek verdient de belangstelling. Op bl. 7076 vindt men een overzicht Van den arbeid der hoogleeraren en van de door hen gegeven colleges. In 16 wordt de rede afgedrukt .door Prof. Goslinga gehouden bij' de overdracht van het Rectoraal opi 21 Sept. 1927. Daarin vindt men een volledig overzicht van al de belangrijke gebeurtenissen deV.U. betreffende. Gelijk te verwachten wias na het overlij den van Ds. B. van Schelven, die van 1884 zitting ,had in het College van Curatoren, waarvan hij' tal van jaren president w)as, be vat het jaarboek ook een „In Memoria'm" aan ,hem gewijd. Vooraan in het Jaarboek staat het program voor de 48ste jaarlijksche samenkomst. Dit mag ditmaal wel weer onze bijzondere belangstelling hebben omdat deze V.U. dag weer staat gehouden te worden in Middel burg. De dag daarvoor is Donderdag 5 Juli. De plaats Schuttershof. In de middag-samen komst worden twee referaten aan de orde gesteld één van Prof. Hepp, over „De my stieke factor in de Calvinistische wetenschap'" en een ander van Mr. P. S. Gesbrandy te Sneek over „Het wezen van het communis me". Woensdagavond 4 Juli is er een ure des gebeds in de Noorderkerk om half acht, waarin voorganger is Ds. Kruyswtij'k van Vlissingen. HEIJ. De secretaris van het Provinciaal comité voor de V.U., de heer J. Pouwer te Goes, zond ons een rapport over het resultaat der actie in onze provincie. Het lijkt ons van belang dit ter algemeene werd, vernam hijl plotseling de harde stem der moeder en dan volgde een; geluid!, alsof een matteklopper met kracht neerkwam op de lichamen der vechtersbazen. Dan ontstond meestal een korte stilte, gedurende welke ze ker een soort wapenstilstand wórd gesloten, waarna ,de strijd opnieuw! aanving. Jn het begin had dat tumult hem bij z'n werk ge hinderd, maar langzamerhand was hijl er aan gewoon geraakt en als het al te erg wlerd, stopte hij de vingers maar jn de ooren, dan hoorde hij niets meer. De eerste Zaterdagavond in z'n nieuwe tehuis had hem een teleurstelling bezorgd hij was vroeger altijd gewoon geweest, om 's Zaterdagmiddags al z'n werk af je maken en dan 's avonds gezellig in den huiselijiken kring door te brengen. Hij herinnerde zich nog goed den eersten Zaterdagavond bij de familie Mulder. Toen hij binnenkwam, had Mevrouw! hem een kóp- je thee gegeven met een koekje er bij', want had ze toen gezegd, wij beschouwen den Za- terdagavond altijd al zoo'n beetje nis het 1 begin van den Zondag dan moet de feest- stemming er al vast inkomen. En toen had ze gezegd „Weet je wat je nu moest doen Nu moest je je postpapier krijgen en pen en inkt en dan een brief schrijven ,aan je ouders. Dat kan je bier wel doen in de huiskamer, dan gaan wiiji Zoo lang wat zitten lezen. En als je dan klaar bent, dan gaan we een spelletje doen met elkaar." En dat was eiken Zaterdag Zoo gegaan en i kennis Je brengen. We nemen het daarom' hieronder ;op. Voor het Prov. Comité met het inzamelen begon, js berekend, dat Zeeland in het be- noodigde bedrag ad f 309.000, heeft bij Je dragen ongeveer f 16000. In onderstaanden staat nu is aangegeven, in de eerste kolomi het deel dat van de on derscheidene gemeenten, als bijdrage in dat bedrag mocht worden verwacht en in de tweede kolom het bedrag, dat op 1 Juni 1.1. door die gemeenten aan het Uitbreidings comité was afgedragen. Axel Arnemuiden Anna Jacobapolder Baarland Borssele Bergen op Zoom Brouwershaven Bruinisse Co lijn spl a at Driewegen Domburg Goes 's Gravenpolder Gapinge Grijpskerke Gcersdijk Hoek Heinkenszand Haamstede Yerseke Kapielle-Biezelinge Kruiningen Koudekerke Krabbendijke Kamperland Melis kerke Middelburg Neuzen Nieuwdorp Nieuwerkerk Oostburg met Sluis Oostkapelle Oud-Vossemecr Oosterland O. en W. Souburg met Ritthem Poortvliet Rilland-Bath Schoondijlke Serooskerke St. „Laurens Scharendijke T holen Veere Vlissingen Vrouwepolder Wemeld'inge Wolfaartsdijlk Westkapelle Wissekerke Zaamslag Zierikzee Zonnemaire f 942.— f 1022.— 280.-. 159.- 169.— 205.- 65.25 yy 60.- 10.— yy 376.- 15.— y) 174.- yy 128.- 188.— yy 197.- 115. yy 65.- yy 110.- 35.65 yy 650.- 600.— yy 70.- 76.75 yy 134.- yy 372.- 652.25 yy 109.- yy 159.- 114.53 yy 228.- 17.— yy 188.- yy 262.- 425.— yy 150:— 64.59 yy 216.- yy 380.- 418.10 yy 221.- 337.59 yy 440.- 476.10 yy 336.— 325.69 \y 1958.- 10.— yy 623.- 667.— yy 450.- 437.25 yy 192.- yy 230.- 521.50 yy 274.- 299.— yy 336.- yy 31.- 23.50 yy 487.- 474.— yy 152.- 137.50 yy 85.- 95.75 yy 274.- 10.— yy 540.- 608.— yy 251.- 226.— yy 187.- 250.— yy 152.- 108.— yy 305.— 195.— yy 853.— yy 246.- 277.75 yy 67.- 45.50 yy 239.- yy 74.- 80.75 yy 62.- 63.— yy 566.— 755.60 yy 380.— 347.25 123.— yy Totaal f 10713.55 Behalve de genoemde bedragen zijin uit ver schillende plaatsen nog toezeggingen ontvan gen tot een totaal bedrag van ruim f 1300. zoodat op 1 Juni was afgedragen of toe gezegd, in totaal ruim f 12000.—. Opgemerkt zij voorts, dat de arbeid op! verschillende plaatsen nog hi vollen gang is, zoodat er voldoende grond is Voor de verwachting dat Zeeland ruimschoots haar aandeel in het Uit breidingsfonds zal bijeenbrengen. Het Prov. Comité vertrouwt, dat door bo venstaande gegevens, de plaatselijke Comi- té's, welke nog niet gereed zijn, zullen wior den aangespoord om hun terrein zoo spoedig 'mogelijk af te werken. J. POUWER, Secr. van het Prov. Comité. Het kan misschien geen kwaad miet een kort woord er even op te Wijzen, dat de Mormonen weer druk bezig zijn olml propa ganda te maken. In een ons welbekend dorp konden we daarvan het een en ander ppmer- ken. i We gelooven wel niet dat hun propaganda veel slachtoffers zal maken, wiant hun leer is £00 afschrikwekkend, dat wie daarvan maar iets hoort er niets van rn|o|et hebben. daardoor kwam het ook, dat vader en moe der 's Maandagsavonds altijd opi een brief konden rekenen. En gebeurde het eens een keer, dat Jan niet veel lust had om Je; sclirij'ven, dan werkte Mevrouw Mulder op z'n gemoed „Hè, jongen, denk nu toch eens, wat dat een teleurstelling voor je lieve moeder zal z'ijin, .als ze Maandag geen brief van haar eenigst kind krijgt." En dan vond Jan het van zelf sprekend, dat hiji aan 't schrijven! ging. Ook in z'n: nieuw kosthuis dacht hij' den Zaterdagavond aldus door te brengen en met een opgeruimd gevoel, omdat het werk ge reed was, begaf hij zich naar de huiskamer. Daar was echter niemand. Wel hoorde hij een vreeselijk tumult in de keuken en toen hij .daar eens een kijkje was gaan pemen, bleek het dat één der jongens en negligé in de badkuip zat en dat de andere kinderen hierin .aanleiding vonden om hem Je sarren en Je plagen. Ze gooiden hern met kleine steentjes, die ze voor dat doel uit den tuin gehaald hadden, of naderden hein stiekum van achteren en knepen hem in z'n naakten rug. De aldus geplaagde had, naar hij1 meende, geen beter verdedigingsmiddel dan het wa ter, waarin hij lag en maakte hiervan dan ook handig gebruik door het vocht met pen potlepel, dien hij had weten te bemachtigen, naar de aanvallers te mikken. Zoodra dezen echter zagen, dat er weer een stroom jn aan tocht was, stoven ze gillend weg, de deur hard achter zich dicht slaande. Toen Jan Maar ,de propagandisten beginnen natuur lijk zich zoo moioi mógelijk voor te' doen en van hun „godsdienst" een aanlokkelijke voorstelling te geven. Zop zou het kunnen gebeuren Jat iemand zich liet bewegen om| althans eens een geschrift van hen te koo- pen. Al het geld daarvoor uitgegeven is ech ter weggeworpen, ja erger nog, het wórdt gebruikt voor de hun go|ddelooze propaganda. Men .zij dus opi Zijn hoede en wijlze hen kort en goed de deur. Ten bewijze dat wie hierboven niets Je veel geiden van het .afschuwelijke van het Moi monisme, geven we hier een paar citaten uit het boekje van Ds. H. Bakker, Herv. Pred. te Amsterdam:„Stroomingen en Sec ten van onzen tijd", waarin ook een piaragraaf gewijd is aan de Mormonen. Hun leer dienen zij' aan ,en Jaat men daarop nu goed letten als „het eeuwig Evangelie van de Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen". Dat klinkt dan al heel mooi. En ze hebben 13 geloofsartikelen, waar van het eerste luidt: „wij gelooven in God den Vader en in Jezus Christus, z'ijnen Zoon en in den Heiligen Geest." Dat klinkt als een zuivere Christelijke ge loofsbelijdenis. Maar en nu komt het ergerlijke voor den dag volgens hen zijn „De Vader en de Zoon lichamelijke wezens van vleesch en been. De drieëenige God woont ,in de centraalplaneet Kolob en heeft andere goden en godinnen voortgebracht, die samen weer zielen voortbrengen, waarvoor op> aarde de lichamen geschapen worden. Er is zooW'el een Moeder als een Vader in den hemel. Het zal wel niet noodig zijn hier nog meer aan toe te voegen. De lectuur zoo schrijft Ds. Bakker daar die zij' verspreiden zwiijigt over al _hct gedrochtelijke en onzedelijke. Zij hou- 'den zich van den domme. Daardoor gelukt het soms nog omi de menschen te bedriegen en ellendig te maken. Het Mormonisme heeft ook de veelwijverij'. Volgens hen kan de vrouw zonder den man niet zalig worden. Daarom lokt mien pok meisjes. „In 1911, zoo verhaalt Ds. P. J. van Melle, wierden door hen in Engeland 709 Engelsche en Schotschc meisjes gewonnen Vpor dat verre land, daarnevens nog 46 vreemde meisjes, waaronder 5 Hollandsche. Van deze zijn 334 meisjes in Utah in dien Amerikaanschen staat wonen ze gehuwd met reeds getrouwde m'annen. Enkelen keer den terug, maar 31 meisjes pleegden binnen 3 maanden zelfmoord." Dus ook nog 5 Hollandsche meisjes had den zich laten verlokken. Nog eens men zij! dus gewaarschuwd.1. HEIJ. AAN DE BELIJDERS DER GEREFOR MEERDE RELIGIE IN NEDERLAND. Broeders en Zusters Nederland is bezig opi wat e rblo U wk'Unidig gebied alle krachten in te spannen om stuk voor stuk de Zuiderzee opi de golven te her overen en een twaalfde Provincie uit de diepu te te voorschijn te brengen. De beschaafde wereld ziet toe en slaat vol bewondering, deze worsteling gade. De Kerk des Heeren heeft zien! echter af te vragen, wat haar taak thans is en in klimmende mate worden zal, wlanneer deze poging met zegen wordt bekroond. Van alle kanten zijn langs de oevers der zee reeds de bedrijfsleiders en handarbeiders 'samengestroomd. Zij zijn de menschen, aan wie de Gemeente allereerst heeft te denken. Straks volgt de zorg voor de bevolking, die zich in de blootgelegde polders nederzet. Over het algemeen zijn de Kerken opi den rand der Zuiderzee, die voor bearbeiding heb ben te zorgen, niet krachtig. De zwakste zuster is wel de Kerk van Wieringen, die slechts enkele tientallen leden telt en toch onder haar ressort heeft het dorpi Den Oever, een knooppunt der Zuiderzeewerken. In den Oever staat de spil, waarom admi nistratief de Zujderzeemachinie draait. Den Oever zal in de eerste jaren wel een brandpunt van arbeid en verzamelplaats van arbeiders blijven. Den Oever heeft daarom te midden van even de deur opende, Zag hij al jras, d'at de keuken dreef. Hij vroeg, waar vader en moeder wiareu en het antwoord luidde „Opi straat natuur lijk." Later vernam hij, dat vader een belangrijke vergadering bezocht, terwijl moeder een spoedbo.odschap had gekregen om' even met het Bestuur eener Vereeniging te confereeren. Toen was de jongen, teleurgesteld, naar z'n kamer teruggegaan, en had .zich' aan 't schrijven van een brief naar huis gezet. Hij vond dit echter lan'g zoo leuk niet ,als vroe ger, toen hij in den prettigen familiekring zat. Zij'n brief was dan ook korter dan gewoon lijk en omdat Jan geen zin had den beelen avond in z'n eentje te zitten was hij de stad maar ingegaan. En dat deed hij in 't vervolg eiken Zater dagavond. De Heer Stevens had dien avond altijd' een vergadering en z'n vrouw was of aan 't werk of ook de deur uit. Het eerste gevolg hiervan was, dat de brieven van Jan naar z'n ouders kort werden. Ook had hij! al eens een keer overgeslagen1 en toen z'n vader hem in een schrijven daar over onderhield, had hij zich verdedigd door te melden, dat hij' 't zoo druk' Jiad'. De Zondagen, waarnaar hij vroeger ver langde, toen hiji nog bij Mij'nhèer Mulder in huis was, begon hij nu vervelend te vinden, (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1928 | | pagina 2