FAMILIE BERICHTEN Godsdienstoefeningen KERKNIEUWS. Officiëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. Vereenigingsleuen. PLAATST UWE IN DE in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 25 MAART 1928. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe flxel Maar er dan niet uit, en slippertjes maken bij de Gereformeerde broeders, als je toeval lig in een andere plaats zift. Zoo nietde an dere consequentie En een kerkgenootschap verlaten, waar de tucht niet wordt geoefend Daarom bewijst een Kerkeraad, aan zulk een gast een slechten dienst. Het is een sanctionneeren van de scheeve positie, waarin men niet onder tucht wil lende staan, toch de vruchten genieten wil van een positie die ten nauwste met tucht in betrekking staat. Het is een biji hem ver sterken van de meening dat zulke Gerefor meerde belijders in het Hervormde Genoot schap wel op hun plaats zijn Dat zijn ze naar het beginsel onzer vrije Kerken n iet! Geef zulk een aanvrager liever een exem plaar van Rullmann's historie van Afschei ding en Doleantie in handen. Daarom, Amice, nog afgezien van het niet kunnen of mogen oordeelen over „wie bui ten zijn", meen ik twee redenen te hebben1 om zulke doortrekkende of blijvende vrien den uit een ander kerkverband te weren Zijn ze het met de leer niet eens, dan moet ik ze afwijzen om hun leer. Zijn ze het met de leer wel eens, dan moet ik ze afwijzen om hun scheeve positie niet te rechtvaardigen. Ik onthoud ze daarin het sacrament niet ik wijs hun alleen voor het sacrament naai de zelf door hen aanvaarde gemeenschap. v. D. TWEETAL TE HeinkenszandCand. G. Mulder te Groningen Cand. E. Nawijn te Kampen. Amsterdam-ZuidF. A. de Boeft te Amersfoort, C. J. Sikkel te Oosthem. Voorthuizen L. Hoorweg te Purmerend. C. J. Sikkel te Oosthem. Schoonebeek Cand. G Muller. Cand. E. Nawijn. Ijlst: H. R Pel te Suawoude. W. Tom te Warns. Hilversumdr. E. D Kraan te Vlaardingen. C. J. Sikkel te Oosthem. te BredaH. W. H. van Andel te St. Pancras. Th. Delleman te Giessen-Nieuwkerk. BEROEPEN TE GeesterenGelselaar Cand. W. de Graaf te Putters- hoek. Beekbergen, Baambrugge en PaesensCand. P. M. Veldhuijzen te Rhoon. Nijkerk: ds. S. v. Dijken te Nieuweroord. Delft: W. H. Gispen te Hazerswoude. HerwijnenG. de Jager te Doornspijk. Harksteden, O. Nijkerk Cand. E. Nawijn. WarffumJ. Altena te Stadskanaal. Westerlee Cand. J. Lugtigheid. Eindhoven J. Herksen te Hillegom. IJlstH. R. Pel te Suawoude. Scheveningendr. C. Bouma te Zwolle. AANGENOMEN NAAR Boornbergum Cand. P. v. d. Werff te Doesburg. PaesensCand P. M. Veldhuijzen. SchoonoordCand. G. Lugtigheid. BEDANKT VOOR ArumW. Seinen te Opperdoes. Paesens H. M. Ploeger te Appelscha. AndijkOostJ J. Bouwman te Urk. Leiderdorpdr. G. B. Wurth te Souburg. DokkumP v. d. Sluis te Onstwedde. Moolenaarsgraaf, Baarland, Genemuiden, Anna-Jacoba- Polder, Mussel, Brielle, 's-Gravenmoer, Drachtster- Compagnie, Wilnis, Beekbergen en Baambrugge, Cand. P. M. Veldhuijzen. Westerlee, Sellingen en ZoutkampCand. G. Lugtigheid RotterdamH. A. Munnik te Zwolle. Naar wij vernemen is de 5 pCt. Obligatieleening groot f 80.000, welke de Kerk te Vlissingen uitschreef ten behoeve van haar nieuw kerkgebouw enz., meer dan volteekend. Circa f 50.000 aan Obligatiën werd in eigen kring geplaatst. Zijn wij wel ingelicht dan zullen de Jeugdorgani saties voor dezen bouw ongeveer f 2000 bijdragen. In de classicale vergadering te Amsterdam is met algemeene stemmen beroepbaar verklaard cand. H. J. Winter, Marnixkade 66 Amsterdam C. en even eens A. W. Wijmenga. De classis Amsterdam heeft peremptoir geëxa mineerd en toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten, cand. G. D. Kuiper, beroepen predi kant bij de Geref. Kerk van Aalsmeer. De kerkeraad van Amsterdam-Noord heeft een commissie benoemd, die de mogelijkheid van de be roeping van een tweeden predikant zal onderzoeken. De Part. Synode in de provincie Groningen zal Woensdag 13 Juni a.s. in de Zuiderkerk te Groningen worden gehouden. Eindhoven. In een overvolle kerk nam Zondag middag ds. J. W. Esselink afscheid van zijn gemeente met een predikatie ever 1 Johannes 228 „en nu kinderkinsblijf in Hem, opdat, wanneer Hij zal geopenbaard zijn, wij vrijmoedigheid hebben, en wij van Hem niet beschaamd gemaakt worden in Zijne toekomst". De heer W. Nienhuis vertolkte de gevoelens van dank namens kerkeraad en gemeente en bad den zoo beminden predikant om zijn persoons en werks wille de zegenbede uit Ps. 134 toe. Ds. de Wit dankte na mens de classis voor wat ds. E. deed, voornamelijk voor de kleine Kerkende heer Joosten dankte na mens Helmond voor den velen arbeid in getrouwheid verricht. Bergen (N.-H.). Alhier predikte Zondagmorgen ds. R. Bronkema, uit Amerika, die zich voor 1 jaar- verbond om den Dienst des Woords, de catechisaties en 't herderlijk werk waar te nemen, intrede. Hij nam tot tekst Hosea 4 6. Na de prediking richtte ouderling Colijn hartelijke woorden tot ds. Bronkema, wien door de gemeente Ps. 1343 werd toegezongen. Ds. Bronkema hoopt eiken Zondag eenmaal den dienst des Woords waar te nemen, beurtelings 's mor gens en 's avonds. Wij lezen in het Geref. Zendingsblad Dr. A. H. Vonk, geneesheer-Directeur van het zendingshospitaal te Keboemen, heeft zich opnieuw aan de Friesche Zending verbonden en zal D.V. 28 Augustus a s. met de „Prins der Nederlanden" weer naar Indië terugkeeren. De eerste Miss. predikant van Amsterdam, ds. A. Pos, zal D.V. in het najaar terugkeeren naar zijn arbeidsveld te Djokja-karta. Er is plaats besproken op de Johan de Wit, die 25 September van Amster dam vertrekt. Mej. C. Baarbe, hoofd der Christ. Holl. Chin. Meisjesschool te Solo en Mej. H. Baarbe, hoofdver pleegster in het Zendingshospitaal te Solo, die beiden met verlof in Holland zijti, zullen D.V. eveneens met de Johan de Wit, die 25 Sept. as. vertrekt, terug keeren tot hun mooie werk op Java. Wegens voortdurende ongesteldheid heeft ds. K. J. Cremer, predikant bij de Kerk van Haarlem, met ingang van 1 Mei a.s. eervol emeritaat aangevraagd. De Anglicaansche bisschop van New-York heeft een som van 75.000 gulden aanvaard om in zijn kerk een gebrandschilderd venster aan te brengen, dat aan het „gespierde Chiistendom", gewijd zal zijn. Het raam vertoont een engel, die een kampioen- athleet met den lauwerkrans bekroont, en met wel gevallen een soort zegen aan boksen, paardenrennen, golf, roeien, lawntennis, cricket en biljardspel geeft. Eeu dergelijke uiting van „muscular Christianity" begint inderdaad veel op verafgoding van sport en heidensche lichaamscultuur te gelijken. De motiveering, waarmede de bisschop het geschenk aanvaardde „om mannen en vrouwen er aan te herinneren, dat zij ook bij hun ontspanning alles ter eere Gods moeten doen", klinkt wel vroom, maar de uitwerking, welke de schenkers aan hun plan gegeven hebben, dringt de godzaligheid tegenover de spieren geheel op den achtergrond. In de deze week gehouden vergadering van den Kerkeraad van Amsterdam is besproken het rapport, dat namens de predikanten der zeven samenwerkende kerken door ds. J. L. Schouten werd uitgebracht, om te bepalen welke houding de kerkeraad heeft aan te nemen ten opzichte van de Olympische Spelen. Na uitvoerig bij den aard der Olympische Spelen te hebben stilgestaan, concludeert dit rapport „Een en ander is dunkt ons voldoende, om met beslistheid partij te kiezen tegen de aanstaande Olym pische Spelen. Hier gaat alles in tegen het God-lief- hebben boven alles en den naaste als zichzelf. De sterkste mensch is hier het hoogste wezen en deze komt te staan op de plaats, die alleen aan God toe komt. De naaste, door zucht naar roem en persoon lijke verheerlijking gedreven, laat zich exploiteeren, of wordt geëxploiteerd, om aan de sensatie- en emotiezucht van de massa bevrediging te schenken. Niet alleen het karakter, dat de Olympische Spelen dragen, maar ook al wat rondom en in verband met die spelen dreigt plaats te grijpen, moet ons dringen, met allen ernst, die in ons is, tegen deze verheer lijking van den mensch, tegen dezen cultus van den held, waarbij schier alle geboden van des Heeren Heilige wet in het gedrang komen, ons waarschuwend en wapenend woord te doen uitgaan. Dat in zulk een sfeer het gebed, dat de Heiland Zijn discipelen leerde, niet kan opgezonden worden behoeft, na al het voor afgaande, geen betoog. Het komt ons daarom gewenscht voor, dat de Kerkeraden vóór den aanvang der Olympische Spelen een woord van vermaan en waarschuwing van de kansels tot de gemeenten richten. Hierbij zou het aanbeveling verdienen aan de dienaren des Woords opdracht te verleenen, een concept op te stellen om dit ter goedkeuring aan de Kerkeraden voor te leggen." De Kerkeraad vereenigde zich met dit rapport. Den adviseerenden predikanten der zeven samenwerkende Kerken, die dit rapport hebben saamgesteld, werd verzocht dit concept-woord van vermaan en waar schuwing op te stellen. ZENDINGS-STUDIERAAD. 29 Februari werd te Utrecht de Jaarvergadering van den Z.-S.R. gehouden onder voorzitterschap van dr. C. W. Th. Baron van Boetzelaer van Dubbeldam. De morgenvergadering werd door den voorzitter geopend met voorlezing van Jes. 40 en gebed. Hierna werden de ingekomen stukken vermeld. De heer Baas ziet zich genoodzaakt te bedanken als be stuurslid. De vergadering machtigt het bestuur in deze vacature te voorzien. Dr. J. R. Callenbach, prof. dr. H. M. van Nes en prof. dr. A. van Veldhuizen, die periodiek aftiaden, werden bij acclamatie herkozen. Prof. dr. J. W, Pont wenschte wegens gebrek aan tijd niet voor herbenoeming in aanmerking te komen. Alle aftredende bestuursleden werden met algemeene stemmen herkozen. Vervolgens leest de penningmeester, jhr. mr. K. J. M. Huydecoper het rapport van de commissie tot het nazien der rekeningen voor. Alles werd in orde be vonden eenige wijzigingen in de administratie werden voorgesteld, waarmede rekening zal worden gehouden. Na eenige vragen en opmerkingen beantwoord te hebben, wordt de penningmeester onder dankzegging gedéchargeerd van zijn beheer over 1926 en worden tot leden van de commissie tot het nazien der reke ningen van 1927 benoemdjhr. H. M. de Koek en de heer G. van Vliet. Vervolgens brengt de penning meester zoowel het financieele jaarverslag over 1926 als de begrooting voor 1928 uit. De financieele toe stand wordt beter, nu bijna alle zendende corporaties en kerken hare subsidies evenredig hebben gemaakt aan hunne inkomsten. Verslag en begrooting worden goedgekeurd. Bij de rondvraag wordt geinformeerd naar de komende Zomer-conferenties, waarvan er dit jaar vier zullen zijn, alle in de maand Augustus. Tot deze vierde conferentie werd besloten wegens den enormen toeloop in 1927 en in de hoop, dat het scheppen van nieuwe gelegenheid ook de deelname nog zal ver- grooten. Bij den aanvang van de middagvergadering her denkt de voorzitter met een kort woord ds. H. C. de Groot, in wien de Z. S. R. veel verloren heeft. Maar zending kan niet alleen leven van wat achter ons ligt. Zendingswerk is toekomstwerk en vóór ons ligt de Internationale Zendingsconferentie te Jeruzalem, waaraan verschillende afgevaardigden op deze vergadering aanwezig zijn. Hierna leest de secretaris, ds. H. D. J. Boissevain het Jaarverslag voor over October 1926 tot October 1927. Wegens de verhuizing van het Bureau van de Bilt naar Zeist, was de Jaarvergadering een paar maanden uitgesteld. Het werk van Hulpraden en Correspondenten passeeit de revue; niet overal wordt gejubeld, vaak wordt geklaagd over onverschilligheid en zelfs tegenwerking. Toch verneemt men ook blijdere klanken, waar menschen van heinde en ver en door regen en storm voor een studiekring samen komen, of waar door goede organisatie en voorbe reiding een zendingskist met succes haar werk doet. De bibliotheek leende vele boeken uit, die met ijver werden bestudeerd. Contact met jeugdbewegingen werd gezocht en ook gevonden. Met de Zendings uitgaven kon helaas weinig voortgang gemaakt wor den om verschillende redenen. De bibliotheek werd belangrijk aangevuld en bevindt zich in staat van reorganisatie. Zooals reeds vermeld, waren de drie conferenties te Lunteren overvol. Hierna kreeg ds. Joh. Rauws, Zendingsdirector te Oegstgeest, het woord voor zijn rede over de a.s. conferentie te Jeruzalem. Ongetwijfeld is het een voorrecht te mogen gaan naar Jeruzalem. Echter beteekent de gang er heen ook een groote geestelijke inspanning. Er zal niet enkel onbezorgd te genieten vallen, er zal ook sprake zijn van strijd, strijd om den juisten weg te vinden tusschen de overstelpend vele problemen, die daar de aandacht zullen vragen. Zal die weg gevonden worden Zal men de oplos sing vinden voor al die verschillende nooden Spreker betwijfelt dit. Wel echter kan deze samenkomst op den Olijfberg dieper leeren beseffen, de realiteit van Jezus Christus, op Wien men hoe langer hoe meer teruggeworpen wordt als op den Eenige, die de op lossing dier problemen kan geven. Jeruzalem betee kent een nieuwe orienteering in de houding tegenover de niet-christelijke volken. Wat heeft het Christen dom te brengen, dat zij niet bezitten Wat bezitten zij wèl, wat niet Een nieuwe apprecieering onzer zijds dus, maar ook meer critiek op eigen verdeeld heid, op eigen superioriteitsbewustzijn, dat het Oosten hoe langer hoe meer als hinderlijk gaat gevoelen. Wij moeten als eenige oplossing zien, het plaatsen van den persoon van Jezus Christus in het middelpunt, De voorzitter dankte den spreker voor zijn orien- teerende voordracht, waarna ds. J. Krüger de ver gadering met gebed sloot. VERGADERING van den Kerkeraad (smal) Middelburg 22 Maart 1928. Opening op gebruikelijke wijze. Tegenwoordig 23 broeders. Notulen gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken. Verschillende aanvragen om finantiëelen steun naar de desbetreffende commissie verwezen. Een ingekomen doopattest van een militair aanvaard. Woensdagavondcommissie. Een 3-tal aanvragen om huwelijksbevestigingen tegen 11, 13 en 25 April toe gestaan. Zoo ook aangevraagde attestaties verleend. Doopaauvragen toegestaan. Rapporten. Het rapport over den Jeugdarbeid wordt in nadere bespreking genomen. Een 3-tal verzoeken om toelating tot onze kerk in handen gesteld van wijkouderlingen. Rapporten over samensprekingen met leden dei- gemeente. Besprekingen worden gehouden om de leesdiensten in een der kleinere kerkgebouwen te doen plaats hebben. Dit zal later tot beslissing worden gebracht. Volgende week sectie. Dankzegging. Sluiting. De Kerkeraad. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Vrijdag 30 Maart. De Secretaris. D.V. Woensdag 28 Maart a.s., des avonds 8 uur' hoopt ds. J. van Nes van 's Gravenhage in 't belang der Jodenzending, op te treden in de Gasthuiskerk, met het onderwerp „In der eeuwen ballingschap". We wekken onze broeders en zusters op deze ver- gaderiug te bezoeken. Tevens deelen we U mede dat de aangeslotenen op de kerktelefoon in de gelegenheid worden gesteld'deze rede te beluisteren. Deputaten der Jodenzending, A. v. Dijk, P. Loof. Oostkapelle. In hartelijken dank ontvangen voor de Zending 200 halve centen van Frans en Dina Jobse. Namens de Zendings-Commissie, J. de Kam Andz., Penningm. V1 i s s i n g e n. Opnieuw werden wij verblijd door twee giften voor de nieuw te bouwen kerk, groot f 2.en f 1.waarvoor wij hartelijk dank zeggen. Namens den kerkeraad, A. Roos, scriba. ZENDING. Vlissingen. Met hartelijken dank ontvangen van Willem van Vlaanderen (Zwanenburg) een zakje zilverpapier en een zakje capsulesvan Leni de Kok een doosje zilverpapiervan Joh. en Siebolt Prins een jaargang „In en om ons Huis", een partij post zegels, een pakje zilverpapier en een doos capsules; van Jan Huser een jaargang „Schouwvenster" en van Piet en Nellie Laernoes 41 halve en 5 heele centen en 1 nikkeltje, zoomede een doos zilverpapier en een doosje capsules. Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, Penningm. PARAKAN. Met vriendelijken dank ontvangen van Ds. H. de Bruincollecte Geref. Kerk Sleeuwijk f 16,64. M. HuizengaBijlenga. RUSTHUIS MIDDELBURG. Met vriendelijken dank ontvangen 1 doosje bruid suikers, 1 doos koekjes, 1 mand appelen. Huisvader J. Belksma. M.-V. „Meisjesroeping", Middelburg. Gew. Gesch.2 Sam. 13 en 14. Zending„Midden-Java ten Zuiden". Geref.Jongelingsver. Dr.Lützen Wagenaar,Middelburg. Agenda S.S. schets I. De eere Gods, door vr. J. C. Wattel. V.G. schets 12. door vr. C. Ingelse. RING MIDDELBURG. Jaarvergadering Donderdag 29 Maart, 8 uur, in de Ger. Kerk te Koudekerke. Spreker Ds. P. N. Kruiswijk overGer. Beginselen. 2. Jaarverslagen. 3. Ringrapport. Geref. Knapenvergadering „Samuel", Middelburg. Gecombineerde vergadering van Afd. I en II in de Gasthuis-consistorie. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel", Middelburg Zending-schets XI, Orgaan v. d. diensten, vr. Ch. de Wolff. K. G. Handhaving der Ger. Belijdenis, vr. J. Pouwelse. Gasthuiskerk 9.30 uur 6 uur MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. Heidelb. Catech. Zondag 10. ds. P. van Dijk Bed. H Av. ds. J. van Nes Dankzegging. Woensdagav. 8 uur ds. J. van Nes te 's Gravenhage. Zendingsrede. Hofpleinkerk 9.30 uur ds. D. Scheele Voorber. H. Av. en Openb. Belijdenis. 2 uur ds. D. Scheele Noorderkerk 9.30 uur ds. J. van Nes te 's Gravenhage. Bed. H. Av. 6 uur Cand. R. Bronkema te Amsterdam. Dankzegging. Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. N. Kruyswijk Grijpskerke 9 en 2 uur ds. J. Dijkstra Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 uur Cand. R. Broukema te Amsterdam. 2 uur ds. P. van Dijk Oostkapelle 9 en 2 uur ds. E. Domna Serooskerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Souburg 9.30 en 2 uur dr. G. B. Wurth Veere 9.30 uur ds. P. van Strien 2 uur Lezen eener Leerr. Vlissingen 9.30 en 5 30 uur ds. P. N. Kruyswijk Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. van Strien Westkapelle 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 9.30 uur 2 uur Colijn plaat 9.30 en 5.30 uur ds. Joh. den Boer ds. D. Bremmer Lezen eener Leerr ds. F. Staal Geersdijk 9.30, 2 en 5 30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 uur Lezen eener Leerr 2 uur ds. D. Bremmer Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. W. van Tol Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 u. Krabbendijke 9, 2 en 6 uur Poortvliet 9.30 en 2 uur 6 uur Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Tholen 9.30 en 2 uur Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur Cand. Muller te Groningen, ds. W. M. Ie Cointre ds. A. Andree dhr. K. de Vries Lezen eener Leerr. Cand. H. J. Winter te Amsterdam. Lezen eener Leerr. dr. C. Veltenaar Baarland 9.30 en 2 uur Cand. W. de Graaf te Puttershoek. Driewegen 9.30 en 2 uur ds. C. van Schie Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur ds. A. Scheele Borsele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 6 uur ds. W. Burggraaff te Kalamazoo, 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. lerseke 9.30 en 2 uur ds. B. Meijer Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr" Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur ds. A. P. Lanting Axel 9.30 en 2 uur Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Oostburg (dienst Aardenburg) 9.30 en 3 uur Schoondijke 9.30 en 2 uur Terneuzen 9.30 en 2 uur Zaamslag 9 en 2 uur ds. J. S. Post ds. J. B. Vanhaelen ds. M. van Wijk Lezen eener Leerr. ds. K. Sietsma ds. S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1928 | | pagina 3