Godsdienstoefeningen KERKNIEUWS. Officeele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. Vereenigingsleuen. in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 25 en MAANDAG 26 DECEMBER 1927. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe flxel gerekende zonde. Het boek is door de Sche- veningsche firma heel goed uitgegeven, met flinke, zwarte letter. Gek rookt riet. Schetsen uit het leven der Gestichtsjeugd door D. Noordam. Erven J. B ijle veld, Utrecht. Oud Minister J. Th. de Visser heeft een voorwoord van deze Schetsen geschreven, fcvaarin hij ze zeer roemt. Hij zegt zelf, dat het werk van dhr. Noordam, Directeur van Valkenheide zijne aanbeveling niet be hoeft, want dat het werk op zichzelf een juweel is. We stemmen met dien lof in. We hebben met genoegen, soms met ontroering deze schetsen gelezen. Er wordt niet in gemorali seerd, niet in gepreekt, het leven dier ver schoppelingen wordt er in gegeven zooals het is. Maar ook zoo gaat er een prediking van dit boek uit, over de ellende van de zonde; van de treurige gevolgen voor kinderen van gedegenereerde vaders en moeders. En een opwekking leest ge er in om voor zulke stakkers en wrakken ook w'at te willen zijn in Christelijke liefde. We hebben bij al die .dingen wel eens ge dacht aan de moeilijkheden om zulke jonge menschen te verplegen en ons geërgerd over de gemakkelijke critiek die men op stichtingen uitbrengt, waar men dag aan diag tusschen zulke vrijgevochten en aan alle tucht ontwende jongens en meisjes verkee- ren moet. Wat een zegen is het, wanneer aan zulke patiënten een opvoeding gegeven mag wor den, waardoor ze tot nuttige leden van de maatschappij opgroeien, en niet zoo zelden in later leven de vrucht vertoonen ook van het Christelijk element dat in die opvoeding lag. Het is een alleszins lezenswaardig, niet alleen nuttig maar ook met talent geschreven boek. Jammer, dat op vele bladzijden van het boek, uit typografisch oogpunt een telkens wederkeerenae grove fout wordt gemaakt. In een werkje, waarin een Oud-Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een voorwoord schrijft, moest zoo iets niet voor komen. v. D. Catalogus van boekwerken. Uitge geven door J. H. Kok te Kampen. Uit boekje, waarin de uitgever mededeeling doet van zijn verschillende uitgave, telt niet meer dan 104 bladzijden, wel een bewijs hoeveel goede boeken hij reeds ter perse legde. De boeken zijn in verschillende rubrieken gerang schikt, waardoor het zoeken- of liever het vinden gemakkelijk gemaakt is. Een sierlijke titelplaat geeft een foto van de uit gave, zooals die geëtaleerd waren op een tentoon stelling. Het is een genot dit boekje eens te doorbladeren en tevens leerzaam. Men schaffe het zich aan. Het leidt allicht tot het aanschaffen van goede lectuur, en tot het ontvangen van den zegen der lezing daarvan Heij. DRIETAL TE Mussel: A. Adema cand te Boerakker. H. Hoekstra cand. te Zwartsluis. M. Zijlema cand. te Ten Post. TWEETAL TE HoofddorpJoh. H. Rietberg te Maassluis. W. Veder te Waddinxveen Almkerk: C. J. Hakman te Drachten. W. Moene te de Lier. BEROEPEN TE Mussel en Zoutkamp: A. Adema cand. te Boerakker. MoordrechtF. de Vries, cand. te Oegstgeest. KampenP. N. Krnyswijk te Vlissingen. Schoonoord: M. Vreugdenhil cand. te Rotterdam. MaastrichtW. Seinen te Opperdoes. AANGENOMEN NAAR HoogvlietH. Hoekstra cand. te Zwartsluis. BEDANKT VOOR MiddelburgW. H. den Houting te Huizum. Surhni8terveenJ. H. Staal te Garrelsweer. Afscheid en Intrede. Ds. D. Scheele, van Oudewater gekomen, werd Zondag j.l. in een overbezetten dienst in de Noorder- kerk bevestigd als predikant der Kerk van Middel burg. Als bevestiger trad op zijn broeder, ds. A. Scheele, van Kapelle-Biezelinge, met een predikatie meester Ik bedoel bij het zoeken van een kosthuis „Heel 'graag zelts. Als het zoo ver is, kom je maar eens bij me.'" Ribbens voelde zich bij 't naar huis gaan wel tien pond lichter, dan toen hij den tocht aanvaardde. Hij had er vast op gerekend, dat meester boos zou zijn. En in plaats daar van, was de man erg vriendelijk geweest. Hij vond het wat iwal, maar anders was hij midden op den weg gaan staan dansen en springen van pleizier. Zijn jongen, zijn eenig kind, ging dus studeeren Werd dokter. Dr. Ribbens En de Satan fluisterde hem: in, dat hij, Ribbens, het toch maar ver gebracht had, dat hij zulk een dure studie kon beta len Hij was dan toch maar een kranige ke rel Het was dan ook maar goed geweest, zoo redeneerde hij bij zichzelf, dat hij z'n zin doorgezet had. De meester had dantodh ook maar al z'n bezwaren laten vallen Den volgenden miorgen vertelde Ribbens met veel ophef aan z'n zoon, dat deze zou gaan stu deeren. Dat hij dokter ging worden. En de oogen van vader rustten daarbij m'et veel Welgevallen pp z'n zoon. „Jongen", zei moeder, terwijl ze z'n hand in de hare nam, „zal je nu goed je best doen Zal je goed je lessen leeren En als je in die vreemde stad bent, zal je dan veel aan huis denken en er steeds om denken, dat God je altijd ziet en dat je vader en nnoeder veel voor je bidden En terwijl moe der al die vragen stelde, blonk een traan in haar oog. Het was haar, alsof het oogenblik over Jesaja 51 :16: „Ik leg mijne woorden in uwen mond en bedek u onder de schaduw mijner hand, om den hemel te planten en om de aarde te gronden en om te zeggen tot Zion„Gij zijt mijn volk". Een woord van vriendelijke bemoediging was Spreker s thema. Na de bevestiging werd Ps. 134 3 toegezongen. Maandagavond verbond ds. D. Scheele zich aan de Gemeente met een predikatie over Jesaja 401 en 2. Met ernst en nadruk werd gewezen op Gods goed gunstigheid over zijn volk. welke blijkt1 uit den gepredikten troosten 2 uit de geschonken over winning en schuldvergiffenis. Na het beëindigen zijner predikatie richtte ds Scheele korte toespraken tot den Kerkeraad, de colle ga's van de Zusterkerken enz. Namens den Kerkeraad en de Classis spraken ouderling C. Weeda en ds. A. C. Heij woorden van hartelijk welkom. Het was een blijde ure voor Middelburg's Geref. Kerk. Utrecht In een geheel bezette Oosterkerk deed ds. J H. Telkamp zijn intrede als vijfde predikant der Geref Kerk te Utrecht. Als tekstwoorden koos hij Jesaja 512123, welke hij als volgt samenvatteLaat de verdrukte luisteren naar dit evangelie, dat de Heere hem den lijdensbeker uit de hand nemen zal, om dien te zetten in de hand zijns verdrukkers. Spr. groepeerde zijn gedachten om drie punten le hoe komt het, dat we den lijdens beker hebben te drinken (het zondaar zijn van ons gansche geslacht)2e waarom neemt God ons dien uit de hand terug (uit genade, om Zijn naam en eer) 3e wie zal die dan wel moeten drinken en tot den droesem toe (zij, die de gemeente bedroefden). DE GLINDHORST. Men schreef aan de Standaard Gevoelende de groote beteekenis van den uitslag van den publieken verkoop der stichting op den 13den December voor al hare bewoners, nam de Directeur het initiatief, in overleg met de Pleegouders-Vereeni- ging, om aan den vooravond vaa den bewusten dag een samenkomst te houden in het kerkgebouw. Het was een samenkomst van al de bewoners met hunne kinderen en pleegkinderen, onder leiding van den Directeur, om den Heere te smeeken om het be houd der Stichting. De bidstond werd begonnen met het aanheffen van den 121sten Psalm„'k Sla d' oogen naar 't gebergte heen". Na een kort woord gesproken te hebben over „De Heere regeert", droeg de Directeur de belangen van de Stichting en hare bewoners in een roerend smeekgebed op voor den troon der genade. Het gebed is verhoord. Op den avond van den 13en Dec, kwamen allen weer ver- eenigd te samen, om God den dank te brengen voor de gebedsvei hooring. In deze samenkomst waren ook enkele belangstel lenden buiten de Stichting aanwezig, waaronder ds. F. A. den Boeft en diens echtgenoote, uit Amersfoort. Na het zingen van enkele verzen uit Ps 66 waaruit sprak „het genoopt tot dankbaaiheid", sprak de directeur een roerend dankgebed uit. In groote trek ken deelde hij daarna mede al de moeite en de zorg der laatste weken om de Stichting te redden, doch wees tevens op de leidende hand van Gods Voor zienigheid. Hierna sprak ds. den Boeft een kort, bezielend woord, wijzende op de groote beteekenis van dezen dag voor het geloofsleven en ging daarna voor in een vurig dankgebed. VERGADERING van den Kerkeraad (breed) 22 December 1927. Opening door br. Weeda op gebruikelijke wijze. Deze richt een hartelijk woord van welkom tot ds. Scheele, die met gevoelvolle woorden hierop antwoordt en de leiding der vergadering neemt. Tegenwoordig 38 broeders. Notulen gelezen en vastgesteld. Ingekomen een schrijven van ds. den Houting te Huizum met mededeeling van zijn bedanken voor het beroep naar onze kerk. Woensdagavondcommissie. Ingediende attestaties aanvaard aangevraagde attesten en attestaties worden toegezegd. Mededeeling wordt gedaan van het overlijden van een bejaarde zuster en een jeugdig dooplid onzer kerk. Rapporten De Diaconie geeft met dank kennis, dat de wintercollecte f 1748,90 heeft opgebracht. In de bestaande vacature voor een ouderling wordt het volgende dubbeltal aangebodenC. Goverse en D. Slot. Op Zondag 8 Januari a s. na den morgendienst zal D.V. de stemming worden gehouden in de 3 kerk gebouwen. Volgende week geen vergadering. 5 Jan. breed. Dankzegging. Sluiting. De Kerkeraad. Oostkapelle. Vrijdag 16 December hield de Meisjesvereeniging op G. G. „Martha" haar 9e Jaar vergadering in de Consistorie der Geref. Kerk. Des middags waren de belangstellenden in de gelegenheid gesteld de afgewerkte kleedingstukken te komen be zichtigen. Aan Broeders Diakenen konden dit jaar 70 kleedingstukken ter hand gesteld worden. L w 20 lakens, 3 manshemden, 6 jongenshemden, 6 vrou wenhemden, 5 meisjeshemden, 3 vrouwenrokken, 3 meisjesrokken, 2 paar kousen, 4 vrouwenschorten, 6 meisjesschorten en 12 theedoeken. van scheiden nu reeds was aangebroken. Ook Jan voelde bij die teere woorden van m'oe- der zich een beetje aangedaan. Alleen va der was vroolijk. „Kom moeder", zeide hij, „hij behoeft nu nog niet weg. En zoo erg is het toch ook niet. Hii gaat toch niet naar het andere eindje van de wereld Jan vertelde spoedig het heuglijk nieuws aan z'n vriendje. Karei was blij, omdat Jan vroolijk was. Daarna echter betrok z'n ge zicht. „Als jij weggaat, dan blijf ik zonder vriend", zei hij na een poosje, j „Ja, >maar ik kom toch met de vacantie thuis en dan zijn we natuurlijk altijd bij el kaar", troostte Jan. j „Ik zou ook wel willen studeeren", merkte Karei pp, maar dat kan niet, want ik begrijp alles zoo moeilijk en bovendien moeder is arm1. Ik weet niet, wat ik moet worden." Jan had werkelijk medelijden met z'n vriendje. Toen in eens sprong hij vroolijk op. „Weet je, wat jij wordt Ik zal vragen, of jij bij m'n vader in de bakkerij kunt ko- rmen." „Ik kan toch niet achter de kar loopen", antwoordde Karei, terwijl hij treurig naar z'n eenc been keek. „Dat behoeft niet, jongJij wordt geen knecht bij mijn vader Was ik thuis geble ven, dan had ik het werk van mijn vader moeten doen. (M'n vader zit veel in het kantoortje, dan doet hij z'n administratie.) Dat kan jij nu leeren. En dan later, als va der en moeder oud zijn en gaan rentenieren, Namens de Diaconie sprak br. K. Coppoolse Pz. zijn dank uit voor de ontvangen kleedingstukken. Hierbij dank aan allen die ons ook in dit jaar weer in de gelegenheid stelden, dit werk der barmhartig heid te kunnen verrichten. Des avonds droeg deze 9e Jaarvergadering een eenigszins feestelijk karakter. De leiding berustte by ds. Douma. Verslagen, onder werpen, voordrachten, en memorisatie wisselden elkaar af. Verschillende versjes werden met begeleiding van het orgel gezongen. Ook een felicitatiewoord van de Jonge M. V. Een Mosterdzaadje kregen wij ten gehoore. Aan het einde dezer gezellige vergadering sprak ds. Douma een slotwoord, waarin wij werden gewezen op onze verdere taak, die bestaat in het bestudeeren der Calvinistische beginselen, en het oefenen van barmhartigheid. Daarna eindigde Zijn Eerw. met dankgebed. Mevr. DoumaSchalekamp, Presidente. G. Wondergem, Secretaresse. Middelburg In dank ontvangen van een be jaarde zuster der gemeente f 1,voor de armen, door tusschenkomst van br. J. Joosse. B. H. Lavooij, Diaken-Boekhouder. Met vriendelijken dank ontvangen van de Vereen, voor Bijbelverspreiding, te Amsterdam, 200 kalenders ter uitdeeling. Namens de commissie van de Evangelisatie, P. Korteknie. Middelburg, Dec. 1927. Met vriendelijken dank ontvangen voor het Kerst feest te Vrederust van de catechesanren te Koude- kerke f 11,53 van die te Meliskerke f 8,07 en,van Willem van Vlaanderen te Koudekerke nog een gift van f 0,50. Ds. Heij. ZENDING. St. Laurens. Met vriendelijkeii dank ontvangen van Johanna Wattel, Brigdamme 300 halve centen. Namens de Zendingscommissie, D. Willemse, Penningm. Middelburg. Met vriendelijken dank ontvangen een zak capsules van Piet Meijler, een doos zilverp. en capsules van de kinderen der Chr. Bewaarschool, een enveloppe zilverpapier van Cath a Nijssen te Ka- pelle en 370 halve centen van W. J. Balkenende te Biezelinge. C. Littooij, Molstr. 90. Met vriendelijken dank berichten wij de opbrengst der collecte gehouden voor de Evangelisatie in onze stadf 129 67, ons ter hand gesteld door den Boek houder der Kerk dhr. I. van Noppen Namens de Commissie, I Vereist, Penningm. Geref. Knapenvergadering „Samuël" Afd. I en II. De vergadering Zaterdag 24 Dec. a.s. gaat niet door. De vrienden worden verwacht 7 Jan. 1928. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Zaterdagavond van 6l/i9'/» uur Cons. Hofpleinkerk Af deeling I. Gew. Gesch.Lucas 2, door Anna Govertse. Afdeeling II. Gew. Gesch.Joh. 1, door Jo Adriaanse. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Nsorderkerk. ds. P. Ch. v. d Vliet te Utrecht, ds. D. Scheele Lezen eener Leerr. ds. P. Ch. v. d. Vliet ds. D. Scheele ds. P. N. Krnyswijk ds P. Ch. v. d Vliet Gasthuiskerk 9.30 uur 6 uur Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur Noorderkerk 9 30 uur 2 uur Maandag 9.30 uur Zitplaatsen vrij. M. 5 uur Kerstfeestviering Zondagsschool Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds J. Runia M. 9 30 uur ds J. Runia Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr 2 uur ds. J. E. Visser neem jij de zaak over. Is dat nu niet fijn „Zou dat allemaal wel kunnen gebeuren aarzelde Karei nog. „Natuurlijk", luidde het antwoord. „Ik zou niet weten, waarom dat niet zou kunnen ge beuren Beide jongens vonden het plan van Jan een schitterend idee en beiden waren ze nu recht vroolijk en zagen in de toekomst niets dan zonneschijn. Het is Woensdagmiddag. Jan moet een boodschap doen en Karei vergezelt hem. Dat loopen op krukken maakte Karei in den laatsten tijd tcjrg moe en daarom .ging hij in het wagentje. Toen ze een eindje buiten het dorp waren, voelden ze zich plotseling stil. „Wie schreeuwde daar toch zoo vroeg Karei. „Het was net, alsof ik een hond hoordfC janken", luidde het antwoord. Nauwelijks w'aren deze woorden gespro ken, of ze hoorden een angstig geschreeuw van e en hond en daarop volgde onmiddellijk een schaterlach van een paar jongens. Het geluid kwam van het land aan de linkerzijde van den weg, maar een dichte haag onttrok aan het gezicht der jongens, wat daar ge beurde. Onmiddellijk ging Jan langs de haag loopen, tot hij een open plek vond en wat hij toen zag, vervulde hem met schrik en afgrijzen. Aan een paal in het land was een hond vastgebonden met een touw van on geveer twee Meter lengte. En een klein eind Gapinge 9.30 uur 2 uur Grijpskerke 9 en 2 uur M. 9 uur Koudekerke 9 en 2 uur M. 9.30 uur St. Laurens 9.30 en 2 uur M. 9.30 uur Meliskerke 9 en 2 uur Oostkapelle 9.30 en 2 uur M. 9.30 uur Serooskerke 9.30 en 2 uur M. 9.30 uur Souburg 9.30 en 2 uur M. 9.30 uur Veere 9.30 en 2 unr M. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur M. 9.30 uur Vrouwepolder 9.30 uur 2 uur Westkapelle 9.30 uur 2 uur Lezen eener Leerr. ds. P Ch. v. d. Vliet te Utrecht, ds. J. Dijkstra ds. J. Dijkstra ds. A. C. Heij ds. A. C. Heij ds. A. Koning ds. P. van Dijk Lezen eener Leerr. ds. E. Douma ds. E. Douma ds. P. van Dijk ds. A. Koning dr. G. B. Wurth dr. G. B. Wurth ds. P. van Strien Geen dienst ds. P. N. Krnyswijk ds. P. N. Krnyswijk Lezen eener Leerr. ds. D. Scheele ds. J. E. Visser Lezen eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 9.30 uur 2 uur M. Colijn plaat 9.30 en 5.30 uur M. 9.20 uur Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Haamstede 9.30 en 2 uur ds. Joh. den Boer ds. D. Bremmer Lezen eener Leerr. Geen dienst ds. F. Staal ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. L. Bos Em..pred. te Apeldoorn. M. 9.30 uur ds. L. Bos Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. M. 9 30 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 uur Lezen eener Leerr 2 uur ds. D. Bremmer M. geen dienst Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. W. van Tol Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Prof. Dr. C. v. Gelderen te Amsterdam. M. 9.30 uur Prof. dr. C. van Gelderen Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. Lezen eener Leerr. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 u. ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. M. 9.30 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. W. M. le Cointre Tholen 9.30 en 2 uur dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Baarland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. C. van Schie Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur ds. A. Scheele Borsele 9.30 uur ds. C. van Schie 2 uur Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's Gravenpolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. R. J. v. d. Veen Verkiezing Kerkeraadsleden. Heinkenszand 9.30 en 2 uur 'ds. C. W. Keur lerseke 9.30 en 2 uur ds. B. Meijer Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wolpbaartsdijk 9.30 en 2 uur ds. A. P. Lanting ds. J. S. Post ds. J. B. Vanhaelen ds. M. van Wijk ds. K. Sietsma Axel 9.30 en 2 uur Hoek 9 30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur M. 9 30 uur Oostburg (dienst Aardenburg) 9.30 uur Lezen eener Leerr. 6 30 uur ds. M. van Wijk M. 9.30 uur Lezen eener Leerr. D. 5 uur Kerstfeestviering Zondagsschool Schoondijke 9.30 en 2 uur ds. K. Sietsma M. 9 30 uur ds. M. van Wijk Terneuzen 9.30 en 2 uur ds. S. Groeneveld M. 9.30 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2.30 uur ds. A. B. W. M. Kok daaraf stonden twee jongens, die onophou delijk met steenen naar het beest wierpen. Daar suisde weer een steen door de lucht en kwam precies op den kop van het arme dier terecht. Het beest liet een doordringend gehuil hooren, wilde wegvluchten, maar plot seling hield het touw het in z'n vaart tegen, zoodat het achterover op z'n rug viel. Toen ze dit zagen, gierden de jongens het uit van de pret. De eerste opwelling van Jan, toen hij dit alles aanschouwde, was op de vlegels af te vliegen en ze tegen den grond te boksen. Met moeite bedwong hij zich echter. Als je gaat vechten en je weet vooruit, dat je het moet verliezen, doe je niet slim over legde Jan. Hij kende de beide dierenbeulen wel het waren Simon Pol en Gerrit Jaspers. Vooral die Siinon had sterke knuisten. Dat had Jan al eens ondervonden. Karei kon Jan niet helpen en hij alleen tegen die twee sterke knapen, dat moest hij onverbiddelijk ver liezen. En toch kon hij dat arme dier niet aan z'n lot overlaten. Met kracht en geweld doe ik hier niets, dacht Jan. Misschien be reik ik m'n doel door Tets te geven. Hij had in z'n zak ,een paar suikerballen. Die had z'n moeder hem meegegeven, toen hij een boodschap ging doen één voor hem en één voor Karei. „Jongens", riep hij plotseling, mag ik dien hond, aan krijgen jullie wat lekkers van me. (Wordt vervolgd.) _j

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1927 | | pagina 3