KOUSEN Mej. J. de Dreu, Godsdienstoefeningen Speel niet r l met Uw KEEL ABDU5IR00P Boekhandel FANOY, Burg 16 ALS 6IJ IN UW HUIS ZIT. Wij bieden U een zeer uitge- breide collectie aan. Uitsluitend goe de kwaliteiten. Boter St. Nicolaas Drinkt meer Limonade Verantwoording uan Liefdegauen. BOEKAANKONDIGING. Vereenigingsleuen. in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 9 OCTOBER 1927. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel AKKER'5 Advertentlèn. MATADOR Bouwdoozen en ERECTOR Bouwdoozen Fa F. P. D'HUIJ, Lange Burg B 10 JANNETJE CORNELIA, Dochter van J. J. DRONKERS Noordweg S 223j. Zio Etalage. LANGE DELFT. Drogisterij Firma DAMEN, Regeling Catechisaties Ds. Telkamp. Dinsdag 5 uur meisjes 16 jaar en ouder. 7 uur jongens uit het landbouwbedrijf be neden 16 jaar. 8 uur meisjes van 16, 17 en 18 jaar. 9 uur meisjes van 19 jaar en ouder. Woensdag 7 uur jongelingen uit het landbouwbedrijf van 16 jaar en ouder. 8 uur jongelingen uit de stad van 16, 17 en 18 jaar. 9 uur jongelingen uit de stad van 19 jaar en ouder. KERSTFEEST PARAKAN-BLONDO. Door Mej, Pouwer ontvangenVan de fam. K. te M. f 1 865 (hierbij 253 halve centen)van Dhr. J. Baayens te Vrouwepolder f 2.50gevonden in de col lecte de fam. V. te M. f 4.—, v. d. P. f 1.en van N. N. f 2.50. Door Mej. Hondius ontvangenvan N. N. uit Roermond f 5.—.voorts nog uit K. de helft van een brailoftscollecte f 4.25 door een zuster van twee andere zusters 2 maai f 1.f 2.van B. P. F. te K. f 1.Voor alle gaven hartelijk dank. Met vriendelijke aanbeveling, S. E. Heij-Goslinga. Geref. pastorie Koudekerke, Walcheren. ZENDING. V1 i s s i n g e n. Weder werden wij hoogst aange naam verrastditmaal door de jeugdige zuster R., die ons een jaargang van „de Spiegel" deed toe komen. Wij kunnen die uitnemend goed gebruiken voor de Militaire Tehuizen en Ziekenhuizen te Mage- lang enz. Wie en wat volgt en wanneer Verder met hartelijken dank ontvangen als gevon den in de collecte van 17 Sept. zestien halve centen met bijschriftvoor de Zendingverder van Maartje en Jacoba Karreman een doos zilverpapiervan Wil lem van Vlaanderen te Zwanenburg een zak (papieren) zilverpapier en capsules en een zakje sigarenbandjes van zuster V. een zak zilverpapiervan de bejaarde zuster R. een guldenvan zuster K twee gulden en van broeder B. twee kwartjes. Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, Penningm. Oost- enWest Souburg. In hartelijken dank ontvangen voor de Zending een doos zilverpapier van Jaantje Landmeter, leerling der Zendingschool. Namens de Zendingscommissie, A. J. v. Noorden, Penningm. Ter neuzen. Ontvangen collecten uit de classis Axel voor Hulpbeh Studenten Hoek f 14,44, Ter- neuzen f38,40, Oostburg f 15,25, Schoondijke f 31,12 coll. voor Theol. Fac. V. U.: Zaamslag f 67,65, Aarden burg f 7,58. M. Riemens. V 1 i s s i n g e n. Gevonden in de Collecte van Zondag 2 Oct. f 5,„Uit dankbaarheid". Hiervoor zeggen de Diakenen hartelijk dank. Namens de Diaconie, G. M. Prins, Scriba. PARAKAN. Met dank ontvangen f 8.50, zijnde nagekomen giften uit Middelburg van N. N. uit Roermond f 5, Mej. C. Hondius, Rotterdamsche kade, Middelburg. Niet Komediant, maar Predikant door Johanna Breevoort. De gedachten van Pascal, door S. Eringa. Uitgaven W. D. Meinema, Delft. De heer Meinema is een actief uitgeveren wat er van zijn pers verschijnt is wat het technisch ge deelte aangaat in orde. Ik vind de letter fraaihet papier aangenaamin één woord Meinema's werk is presentabel. Om nu met den niet-komediant te be ginnen, kan ik van dit boekje niet zoo veel goeds vertellen. Ik geef toe Johanna Breevocrt vertelt dit verhaal van J. de Liefde zoo na, dat men het zonder eenige moeite aan een stuk uitleest. Johanna Bree voort is een knappe vertelster. Maar ik «cht het nut van dergelijke lectuur niet zoo buitengewoon groot. De bedoeling is de nadeelen van het tooneelleven te teekeneneen oud eerbiedwaardig predikant ver telt in een kring van jongelui, die allerlei voordeelen van de planken opnoemen, zijn eigen levensgeschie denis. Het ligt er dik op. Zelfs het sterfbed van zijn eigen moeder bootst hij op het tooneel na(blz. 31). Hij wordt in zijn karakter geheel bedorven, door altoos een ander te moeten uitbeelden. Hij is een buitengewoon tooneelspeler. Eén jonge man van aanzienlijke huize volgt hem waar hij ook speelt. Tot eindelijk de omkeer volgt. Het hinderlijke in zulke boeken vind ik die be- eeringen op stoom. Is dit te veel gezegd? 'k Zal et u schrijvenBlz. 32. Godfried moest een domi- eesrol vervullen. Hoe zal dit gaan Hij vindt een ijbel. Gaat lezen Hem treft de klare eenvoud van bet Woord Gods. (Zeven regels eerder staat: Van hrofetieën, psalmen of brieven snapt bij geen sikke pit Natuurlijk leest hij de BergredeZalig zijn de prmen van geest a Hij wil zijn rol goed spelen, maar wil toch ook een dominee leeren kennen, die zulke dingen leerde. Zijn dienstbode vertelt hem van een Veluwsch dorpje waar zoo'n ouderwetsche dominé woonde. Hij komt er heen, want „de Geest Gods dreef den tooneelspeler". In een wonderlijke beeldspraak voegt de schrijfster er aan toe „Het waren de koorden van Gods goedertierenheid waarmee Godfried als een visch in een net gevangen zou worden Godfried moet wachten in de spreekkamer van Dominee, dien hij uitbeelde wil. Een ongelukkige, ziekelijke dochter spreekt met hemover Jezus dit begint op blz. 39 bovenaan; en op blz. 39 onderaan als Dominé binnen komt is de zaak der bekeering in orde „Ik had u willen uitbeelden op het tooneel God heeft mijn oogen geopendLieve dominé wat moet ik doen om gerust te zijn in het gericht (gezicht zal bedoeld zijn) van den dood. Blz. 40, le regel van boven Godfried leek nu op Paulus toen het licht uit den hemel hem bestraald had. Nog vlugger loopt de bekeering van den jongen man af die Godfried zoo graag zag spelen. Blz. 46 ligt hij te schelden op Godfried dat hij hem verleid heeft, zoodat diens haren te berge rijzen Godfried bidt dan met hem de zieke wordt zacht en stilGodfried praat nog een bladzij en op blz. 48 in hetzelfde uurtje dat dominee dit ziekenbezoek deed is de zaak in ordeDe zieke fluistertIk geef me aan Jezus over (b.v. op blz. 30). Ik zal van de spelling maar niets zeggen. Ik be veel dit boekje niet aan, omdat het er alles veel en veel te dik op ligt. Ik geloof niet aan zulke bekee ringen. En ik hou niet van die bijzondere belang stelling in de Bergredeen ik geloof niet in een publiek dat niet ziet, dat iemand zich op het tooneel werkelijk ophangt en in een zoon die het sterfbed van zijn lieve moeder speelt. Ik wou dat Johanna Breevoort haar uitnemende pen en de heer Meinema zijn uitnemende drukpers voor wat anders gebruikt had. En nu toegekomen aan PascalToen ik dit werk van Dr. Eringa over de post ontving, was ik oprecht dankbaar. Niet voor het boek, maar omdat eindelijk die schoone gedachten van Pascal in een Neder- landsche vertaling verschenen. Hoe fraai is al weer de uitvoering. Meinema legt eer in met zijn werk. De eenvoudige versiering, drie riethalmen die uit het water oprijzen, doet denken aan Pascals uitspraak„De mensch is een riet, ja maar een denkend riet". Het zal ook wel zinne beeldig bedoeld zijn. Wij kunnen er niet aandenken, ons ook maar eenig overzicht te geven zelfs van het rijke leven van Pascal, ik heb het altijd jammer gevonden dat de rijke gedachten van dezen denker van Port-Royal alleen te genieten waren voor menschen die Fransch lazen. Laten nu toch vooral onze Christelijke onderwijzers, maar ook zij die van een rijk geestesleven weten te genieten, dit boek koopen. Het zal niet onbekend zijn, welk een onbedoelde aanbeveling wijlen Docent Steketee van dit werk van Pascal gaf, toen hij hem kort voor zijn dood noem de als de man die onder Gods zegen grooten invloed op zijn geloofsleven had geoefend. Ik had wel lust enkele gedachten hier neer te schrijven 40: Wilt gij dat men 't goede van u gelooft? Spreek geen goed van u zelf. 42Scherpe geestelijkheden bewijzen een slecht karakter. 523 Het zal een der verschrikkingen der verdoem den zijn, te zien dat zij door hun eigen reden zullen veroordeeld worden, waardoor zij meenden de Chris telijke religie te veroordeelen. 188Tusschen ons en de hel of den hemel ligt enkel het leven, dat brooste van alle dingen Hoe rijk dit boek is, begrijpt men als men hier een verzameling ziet van meer dan 800 gedachten, die over allerlei onderwerpen gaan Het is geen muziek om van 't blad te spelen. Soms moet ge over een enkele uitspraak langen tijd aandenken, doch Pascal weet ongemeen uw denkleven te verdiepen. Van harte hopen wij dat de vertaler en de uitgever met dit boek het gewenscht resultaat zullen hebben. Dr. Dijk heeft er een inleiding op geschreven, die lezens waard is, en Pascal voor den tegenwoordigen tijd taxeert terwijl Dr. Eringa een breede beschouwing levert over Pascals gedachteontwikkeling. We hebben opgemerkt dat Dr. Eringa niet alles heeft vertaald wat in andere verzamelingen geordend en bijeengebracht was. De uitgave van Ch.-M. des Grouges telt 924 gedachten maar erkent dient dat de weggelatene zonder een breedere verklaring niet zouden verstaan. Alleen ware het gemakkelijker geweest dat bij het weglaten van die enkele gedachten, de klassische nummering behouden gebleven ware. Gebruikers van het boek van Eringa slaan bij een onjuist verstaan gaarne den oorspronkelijken tekst nog eens op. Voor de vertaling, die haar eigenaardige moeilijk heden meebracht, heb ik grooten eerbied. Reeds bij de le. gedachte gevoelt men de moeilijkheid, maar ook de schoone oplossing van een uitdrukking als 1' esprit de finesse die vertaald wordt „het fijne levens inzicht". Laat ik hier eindigen met mijn lof. Want al is het waar dat (cf. 135) menschen „wier ijdelheid men niet prikkelt tot onachtzaamheid vervallen", wat gevaarlijk is voor een vertaler zoowel als voor een uitgever „bewonderingwat heeft hij dat netjes gedaan bederft van kindsbeen af" De arke des behouds. J. van Smeden. Dit is een bewerking voor Piano van het bekende Scheepken onder Jezus hoede. Voor zoover het te spelen was op een orgel, klonk het goed, hier en daar zelfs mooi, al is de zetting voor de zangstem wat hoog, een normale vrouwenstem kan de hooge g wel bereiken. v. D. Geref. Jongelingsver. Dr.Lützen Wagenaar, Middelburg. O. T. Schets 61. „Elia's Hemelvaart" 2 Kon. 2 118 door vr. J. Boone. A. R. Art. 22. „Partij Beleid" door vr. P. Ton. Geref.Knapenvergadering „Samuel", Afd. I, Middelburg Agenda Leider Dhr. Lavooij. Bijb. Gesch. 1 Kon. 1 en 2 1—12 door vr. Vos. Vad. Gesch.Bespreking door den leider. Geref. Knapenvergadering „Samuël" Afd. II. Agenda W. Kingmans. „De scheuring van'het'Rijk". 1 Kon. 11 1—24 en 2 Kon. 10 en 11 1—4.' M. Ton. Augustinus. Kluizenaars en Monniken en Het ontstaan van het Pausdom. M.-V. „Meisjesroeping", Middelburg. Gew. Gesch.Eerste reis van Paulus. Rede in de Synagoge. Kerkgesch.Calvijn B. en B. 15 April, Mei en Juli 1927. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Zaterdagavond van 6l/j9'/* uur Cons. Hofpleinkerk Afdeeling II. Gew. Gesch. Gen. 26 en 27 door N. de Nooier. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel". Middelburg N. T. Hand. 1313-52. Paulus rede te Antiochië. vr. P. Boon. Vondel, vr. K. M. Pool. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Gasthuiskerk. Heidelb. Catech. Zondag 39. Collecte aflossing Geldleening. Gasthuiskerk 9.30 uur 2 uur Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur W. 10.30 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 en 2 uur Domburg 9.30 uur 2 uur Gapinge 9.30 en 2 uur Grijpskerke 9 en 2 uur Koudekerke 9 uur 2 uur St. Laurens 9.30 uur 6.30 uur Meliskerke 9 uur 2 uur Oostkapelle 9 en 2 uur Serooskerke 9.30 en 2 uur Souburg 9.30 en 2 uur Veere 9.30 en 2 uur Bed Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Westkapelle 9.30 uur 2 uur Lezen eener Leerr. ds. J. E. Visser ds. A. Koning ds. J. Dijkstra Voorber. H. Av. Lezen eener Leerr. ds. A. C. Heij Lezen eener Leerr. ds. A. Koning ds. A. C. Heij ds. W. Seinen te Opperdoes. ds. E. Douma ds. P. van Dijk ds. G. B. Wurth ds. P. van S trien H. Av. en Dankz. ds. P. N. Kruyswijk Lezen eener Leerr. ds. J. E. Visser Lezen eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 9.30 en 2 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Oosterland 9.30 en 2 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 9.30 en 5.30 uur Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Joh. den Boer ds. D. Bremmer ds. F. Staal Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. J. W. van Tol Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 Krabbendijke 9 en 2 uur Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Rilland-Bath 9 en 1.30 uur Tholen 9.30 en 2 uur Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. u. ds. W. M. le Cointre ds. A. Andree Lezen eener Leerr. Cand. D. J. de Groot te Zandvoort. ds. C. Veltenaar ds. Petersen te Bloemendaal. Baarland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur ds. A. Scheele Borsele 9 en 2 uur ds. C. van Schie Bed. H. Av. en Dankz. Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen '8 Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur lerseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Kruiningen 9.30 en 2 uur Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur ds. C. W. Keur ds. B. Meijer Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. A. P. Lanting Axel 9.30 en 2 uur Hoek 9 30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Oostburg (dienst Aardenburg) 9.30 en 3 uur Schoondijke 9.30 en 2 uur Terneuzen 9.30 en 2 uur ds. J. C. Post ds. J. B. Vanhaelen ds. M. van Wijk Lezen eener Leerr. ds. K. Sietsma ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2.30 uur ds. A. B. W. M. Kok De meeste aandoeningen van de keel doen zich in sterke mate in het alge meen gestel voelen en verminderen daardoor het weerstandsvermogen van den lijder. Wie een aandoening der keel niet reeds bij het begin met de juiste middelen bestrijdt, stelt zich aan ge vaarlijke gevolgen bloot. N.emt men echter tijdig de uit zuivere plan tensappen bereide Akker's Abdijsiroop, dan brengt men daarmee n et alleen een ziektekiem-doodende, maar tevens een algemeen versterkende en dus het weerstandsvermogen verhocgende mid del in het lichaam. In enkele dagen kan een beginnende keelaandoening, heesch- heid, keelpijn, prikkelhoest verdwijnen door het gebruik van de krachtige Voorde Borst ds. W. Seinen te Opperdoes, ds. J. H. Telkamp Cand. P. Warmenhoven ds. W. Seinen Huwelijksbevestiging ds. J. H. Telkamp Cand. P. Warmenhoven ds. J. Runia Per koker: f 1.50, f2.75, f4.50 verkrijgbaar b\j Boekh. in prezen vanaf 45 cent. Geboren: C. A. DRONKERSvan Zweedkn. Middelburg, 5 October 1927. Met dankbaarheid vermelden wü, 0 dat onze geliefde Vader, Groot- en g Overgrootvader de heer ADRIAAN GESCHIERE Pz., rustend landbouwer te Grijpskerke (Mariahoeve) op 13 Oct. a. s. zijn 80s ten verjaardag hoopt te vierer. Uit aller naam K. P. GESCHIERE. Na een laDgdurig lijden ontsliep in Jezus onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder ADRIANA CORNELIA EGGINK, Wed. van Ds. A. Littooij, in den ouderdom van 77 jaar. Scheveningen Wed. P. ORANJE- Littooij. Middelburg Wed. Ds. N. P. LITTOOIJ— v. d. Wiel. A. D. LITTOOIJ. E. LITTOOII-Hanse. Terneuzen D. H. LITTOOIJ. J. A. LITTOOI J-Pouwer. en Kleinkinderen. Middelburg, 5 October 1927. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag a.s. U/2 uur van het sterfhuis. I Tot onze diepe droefheid is heden, na een langdurig lijden, in Jezus ontslapen onze geliefde Zuster, Tante en Behuwd-Tante ADRIANA CORNELIA EGGINK, Wed. van Ds. A. Littooij, in den ouderdom van 77 jaar. J. M. EGGINK. Gouda: P. D. MUIJLWIJK. J. G. MUIJLWIJK— Winters. Middelburg, 5 October 1927. ZOO JUIST VERSCHENEN EN VOORHANDEN BIJ de nieuwe druk van Dr. A. KUIJPER Sr. Prijs f2,40. In prachtband f 3,25. EIERKOLEN 1 Ruim voorradig prima Eierkolen, An- thraciet, Duitsche Stukkolen, Turf, enz. Beleefd aanbevelend, CH. C. DE RIJK v.h. G. Jacobse Brandstoffenh. Vliss.straat, Middelburg. R. A. BASTIAANSE, :-: Banketbakker Langeviele, Middelburg 20 cent per ons. en koopt Uw ingrediënten in de Korte Noordstraat, Middelburg.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1927 | | pagina 3