Godsdienstoefeningen Eerst alleen ABDU5IR00P Voorde Borst UIT DE PERS. Ben-Hur. KERKNIEUWS. Officiëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. Vereen igingsleuen. in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 25 SEPTEMBER 1927. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel AKKER'5 De vele tusschenzinnen in het besluit lieten we weg- om het eigenlijke besluit te duide lijker te doen uitkomen. Dat besluit komt dus hierop neer, dat de conclusie, waartoe de deputaten meenden te moeten komen, nog; eens onderzocht zal wor den. En dat besluit, gaat blijkens alinea b uit van de gedachte, dat het wenschelijk en mogelijk zal zijn in de ééne of andere richting wat te doen. Nu volstaande met deze meed'eeling, ho pen we later op deze zaak weer de aandacht te vestigen. EVANGELISATIE IN BELGIË. Uit het breede besluit, dat die Synode in deze materie nam, lichten we hier uit, wat voor de kerken in 't algemeen de meeste be- teekenis heeft. En dat is dat de Synode uitsprak, dat de arbeid der Evangelisatie in België recht heeft op den steun van alle Gerefor meerde Kerken in Nederland. Dat is in de tweede plaats, dat de Synode 5 deputaten voor dezen arbeid benoemde. Deze deputaten kregen in opdracht jaar lijks een collecte voor dezen <jrbeid uit te schrijven. Voor den goeden gang van zaken werd wenschelijk gevonden, dat alle bijdragen uit onze kerken aan deze deputaten worden af gedragen. De plaatselijke comité's zenden dus hun bijdragen niet rechtstreeks naar België, maar naar de deputaten. De Synode erkent het recht der plaatselijke comité's om aan hun bijdrage een bepaalde beste mL m i n g te geven, onder voorbehoud, dat in dien voor eenigen tak yan dien arbeid meer dan het noodige zou worden bestemd, het meerdere door de deputaten voior een atiidfer deel van dien arbeid zal worden aangewezen. Volgende week D.V. over de laatste be sluiten. HEIJ. Een broeder schreef mij over een film, B e n-H u r, in de Asser Bioscoop dezer dagen vertoond. „Onderscheiden leden der Geref. Kerk alhier hebben reeds deze film zien af draaien, en nog wel meerdere zullen haar de volgende week gaan zien. Mag ik u vragen, of het bezoeken van deze film ons geoorloofd is Het verhaal is bekend. Gebeurtenissen uit het leven van den Heere Jezus, b.v. het ge nezen van zieken, worden op het doek aan schouwelijk voorgesteld. De Heiland in de bioscoop Morgen voorbereiding en D.V. vol gende Zondag het H. Avondmaal. Dan die zelfde personen aan 's Heilands disch. Is hierin niet een benauwende tegenstelling Ik wensch niemand te beschuldigen. Ik vraag alleen." Deze brief kan ik begrijpen. Ik gevoel ook het schrijnende ervan. Ik had de vraag wel wat eerder willen ont vangen, opdat ik haar in de vorige Kerkbode kon hebben beantwoord. Maar ik ontving haar eerst Zaterdagavond. Pas van de vacantie terug, was het dreigend gevaar niet tot me doorgedrongen. Doordat ik Zondagmorgen onverwachts moest doopen, ontging mij de gelegenheid er op geschikte wijze iets over te zeggen, zoOals ik voorne mens was in de inleiding van mijin preek te doen. Ik heb dien morgen zonder bepaald iets te noemen, toch nog getracht aan de goede verstaanders iets te laten gevoelen. Persoonlijk sta ik er zóó voor. Ten eerste is een mooie film het zien wel waard. Ik zag er van mijn leven maar één d e eeuwige stilte, de poolstreek, en dat was een pracht. Echter niet in een bios coopgebo u w Ten tweede ben ik nog nimmer in een bioscoop-theater geweest. Daar schaam1 ik mij' voor. We weten, wat een bioscoop-theater is. Wat daar in den regel vertoond wordt. En wat daar met de zielen van de menschen ge beurt. En daarom staat er voor mij boven een bioscooptheater geschreven gesloten. Dat is daar mijn terrein niet. Mijn wereld' niet. 't Is wel zoo 't zit 'm in het gebouw nietmaar in den Bijbel staat toch „haat ook den rok, die van het vleesch bevlekt is." Ik zou ook niet willen binnen .gaan in een ge bouw, dat voor bordeel gebruikt wordt. Gij zeker ook niet. Dat zit 'm ook niet in het gebouw. Maar er staat toch een cachet op. Gevoelt iemand dit niet, ik kan hem mijn ge voel niet geven. Iemand die wiskunstig wil berekend hebben, dat een christen daar niet komen moet, kan ik dat wiskunstig bewijs niet leveren. Maar er is ook nog iets anders dan het wiskunstig bewijs en dat ook mee telt in het leven. We hebben ons instinc tieve leven, hoewel dat bij allen niet zoo duidelijk werkt. M ij n instinct als christen raadt mij, dat ik in de bioscoop niet wezen moet, ook al is er eens een op zichzelf wel acceikabel stuk. Ten d e r d e moeten wij ouderen aan onze jongens en meisjes den weg niet leeren, waar op we hen niet gaarne zouden willen zien verdwalen. Wanneer mijn zoon ooit, wat God verhoede, een bioscoopdooper mocht worden, dan hoop ik, dat hij nooit zal kunnen zeggen mijn vader heeft mij den weg naar de bios coop geleerd. Ten vierde de geschiedenis van 's Hei lands daden is niet geschreven om op de planken of in een film als een vermakelijkheid vertoond te worden. We zullen het heilige niet gemeen maken. En ten vijf d e, deze broeder maakt er terecht opmerkzaam op, dat we a.s. Zondag Avondmaalsbediening hebben en Zondag heb ik er op gewezen, hoe de Israëlieten te gen den tijd van het Paaschfeest alle zuur deeg uit hunne woningen moesten weg doen. Ge kunt er wel oprekenen, dat niet allen dat gedaan zullen hebben. Er zijn nu eenmaal menschen, die niet voelen, dat men niet alles combineeren kan. Maar dit weet ik wel, wanneer ik in de week in de bioscoop gezeten had, dat ik 's Zondags de vrijmoedigheid zou missen aan de tafel des Heeren plaats te nemen. Het woord van Paulus over de tafel des Heeren en over de tafel der duivelen is er diep bij mij ingegaan. Voelt iemand dat niet, dat is dan een lee- lijk inconvenient. We hebben iemand gekend, die 's Zater dagsavonds op een bal was geweest, en die 's Zondags aan het Avondmaal ging. Moet men er niet van grillen Maar de feiten bestaan. Sommigen kunnen alles. Wat mij betreft, ze krijgen me voor geen duizend gulden in een bioscoop. Toch nietMaar vooral niet tegen het Avond- Im'aal In die dagen van zelfonderzoek, van zelf beproeving, van afzondering, van heiliging tegen den dag van morgen Laat men toch de grenzen tusschen het heilige en het onheilige niet verflauwen. Niet maar zoo van het onheilige in het heilige overloopen. En zegt iemand nu ik zie er niets in, dat ik dat stuk gezien heb ik durf toch wel aan het Avondmaal komen Nu, broeder, gij liever dan ik. Ge behoeft er zoo blij niet mee te zijn, dat ge alles waarnemen kunt, en daar vrede bij kunt heb ben. Want onze God is een verterend vuur. Ik schrijf dit zonder iemand persoonlijk op het oog te hebben. Niet één naam1 is me ge noemd. Maar wien de schoen past, die trekke haar aan. Dit stukje dient ter overdenking. Niemand ga gedachteloos ten Avondmaal. Niemand kome er zonder bruiloftskleed, alsof hij zoo maar naar Zijn werk gaat. En als ge voelt, dat ge verkeerd gedaan hebt belijdt het dan. Doet het innig, indien ge kunt. (Asser Kerkbode.) H. W. L.AMAN. TWEETAL TE Opende P. Melles, cand. te Groningen. M. Zijlema, cand. te Ten Post. SchoonrewoerdP. Boes te Beetgum. D. Bremmer te Brouwershaven. Katwijk aan Zee W. E. Gerritsma te Oudega, (Small) D. B. Hagenbeek te Vlaardingen. BEROEPEN TE Ternaard, Ooster-NijkerkA. Mout, cand. te Rotterdam. Nieuw-Vennep W. Seinen te Opperdoes. GenemuidenP. Boes te Beetgum. Surhuisterveen A. Rolloos te Zwijndrecht. DelftP. Deddens te Rijswijk. SchoonrewoerdD. Bremmer te Brouwershaven. Opende (Fr.)P. Melles cand. te Groningen. AANGENOMEN NAAR BergumW. H. v. d. Vegt te Drachtster Compagnie. Heinenoord R. Brouwer te Herwijnen. BEDANKT VOOR Andel-Giesen-RijswijkE. Douma te Oostkapelle. Afscheid eu Intrede. Nieuwendam Zondagochtend j.l. werd ds. Popma, overgekomen van Engwierum, bevestigd door Prof. dr. J. Waterink met een predikatie over Exodus 4 20b, „en Mozes nam den staf Gods in zijne hand". In den avonddienst deed ds. Popma zijn intrede met een predikatie over Psalm 89 16, „Welgeluk zalig is het volk, hetwelk het geklank kentO Heere zij zullen in het licht uws aanschijns wandelen". Op de te Doetinchem gehouden vergadering van de classis Zutfen werd peremptoir geëxamineerd de heer J. Wiepkema, beroepen predikant te Neede Rekken (Eibergen). Met algemeene stemmen werd de heer W. tot den dienst des Woords en der Sacremen- ten toegelaten. De classis Arnhem heeft praeparatoir geëxami neerd en met algemeene stemmen beroepbaar ver klaard, cand. H. B. Visser te Nijmegen. De heer Visser verzoekt ons echter mede te deelen, dat hij, wegens voortzetting zijner studie, nog geen beroep in over weging kan nemen. Wel is hij bereid, des Zondags de kerken te dienen. In de godsdienstoefening binnen Hersteld Ver band te Haarlem werd gisteren de gemeente bekend gemaakt dat als nieuwe leden waren toegetreden ds. H. Hasper met zijn echtgenoote en drie kinderen. Ds. II. Hasper is rustend predikant eu woont te Heemstede. Zijn laatste standplaats was Oldeboorn (Friesland). Door geheel Nederland wordt verspreid het blaadje „Het Vredesklokje" en daarbij wordt een be roep gedaan op het publiek om financieelen steun voor den evangelisatie-arbeid onder de Nederlanders in Duitschland. Naar de „N. R. Ct." bericht is gebleken, dat van de gecollecteerde gelden hoegenaamd niets ten goede komt van het voornoemde doel, waarom tegen be doelde collecte, waarvoor geen vergunning is verleend, ernstig wordt gewaarschuwd. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Vrijdag 30 dezer. De Secretaris. CLASSIS ZIERIKZEE. In verband met de spreekbeurt van den heer Colijn te Middelburg op 5 October, zal de classis Zierikzee op verzoek D.V. een week later, dus op 12 October vergaderen. Namens de roepende Kerk, D. Mulder, Voorzitter. W. Vogelaar, Scriba. Goes. De Kerkeraad der Geref. Kerk van Goes bericht dat bij hem is ingekomen van een broeder en zuster, die onbekend wenschen te blijven, een zilveren avondmaalstel bestaande uiteen hoofd schotel, 4 schotels, 1 schenkkan, 8 bekers en 2 offerbussen. J. Jongepier, Scriba. De kerkeraad der Geref. Kerk van Middelburg be richt aan de kerken van de classe Middelburg, dat ds. R. Hamming op Dinsdag 4 Oct. a.s. 's avonds om 7 uur in de Noorderkerk, zijn afscheid hoopt te preeken. De kerkeradeu, die er prijs op stellen zich bij die gelegenheid te doen vertegenwoordigen, worden vriendelijk verzocht hiervan mededeeling te doen aan den scriba van bovengenoemde kerk, met opgave van het aantal afgevaardigden, vóór 29 Sept. e.k. (AdresJ. Hag©, Lange Noordstraat, Middelburg). Voorloopige regeling van een deel der Catechisatie's te Middelburg. Gasthuiscons. C. P. Pouwer, te beginnen 26 Sept. Maandag 5 uur meisjes 12 en 13 jaar. Maandag 6 uur meisjes 14 en 15 jaar. Hofpleincons. D. H. Loodewijk, te beginnen 26 en 29 Sept Maandag 6 uur jongens 12 en 13 jaar. Donderdag 6 uur jongens 14 jaar. Donderdag 7 uur jongens 15 jaar. Hofpleincons. ds. R. Hamming, 28 Septdaarna ds. P. van Dijk te Serooskerke. Woensdag 7 uur meisjes 16, 17, 18 jaar. Woensdag 8 uur jongens 16, 17, 18 jaar. Woensdag 9 uur jongens 19 jaar en ouder. Hofpleincons. ds. R. Hamming, 30 Sept., daarna S. Brandsma. Vrijdag 7 uur meisjes 16 jaar en ouder (die vroeger bij ds. H. kwamen op Dinsdag om 5 uur). Vrijdag 8 uur meisjes 18 jaar en ouder. Hofpleincons. ds. A. Koning te St. Laurens, te beginnen 5 October. Woensdag 2 uur meisjes uit het landbouwbedrijf van af 16 jaar. Woensdag 3 uur meisjes uit het landbouwbedrijf beneden 16 jaar. De catechisaties van ds. Telkamp worden later geregeld. De Kerkeraad. Vlissingen. GehuwdL. Nonnekes en J. H. Fregeres. Met attestatie naar Souburg M. C. Grijs en gezin. Met doopattest uit Helder D. Bakker (mil.)met att. uit den Haag J. Duijvekot. Uit de N. H. Kerk begeert over te komen tot de Geref. Kerk wed. L. C. Compeerde Rijke. Zaterdagavond geen spreekuur. G a p i n g e, 22 Sept. Beroepen te Vrouwepolder en Gapinge den Heer P. Melles, Theologisch candi- daat te Groningen. J. K. Verhulst, scriba. Vlissingen, 12 Sept. Gevonden in de collecte op Zondag 12 Sept. een gift groot f 10,voor de kerk en een gift groot f 1,voor de nieuw te bouwen kerk, waarvoor wij onzen hartelijken dank betuigen. Namens den kerkeraad, A. Roos, Scriba. ZENDING. Vlissingen. Met hartelijken dank aan de jeug dige verzamelaars, mogen wij vermelden te hebben ontvangen, van Adri de Booi en Joh. Knijpers een zak zilverpapier en van Cor Dekker een prachtpartij capsules en theelood. Namens de Zendingscommissie, W. Karreman Penningm. Met dank ontvangen 50 h.c. en een pakje zilver papier van Saartje Wattel. C. Littooij, Molstr. 90, M'burg. KERSTFEEST PARAKAN—BLONDO. Met hartelijken dank ontvangenvan N. N. te M. f 1 J. te M. f 1.—, J. de W. te K, f 0.50, A. B. te H. f 1.— en W. R. te Ter N. f 1.—. Een zeer moedgevend lijstje. We hopen dat er nog veel mag komen, opdat het heerlijke Kerstfeest waar dig gevierd kan worden in die donkere heidenwereld. S. E. Heij-Goslinga. Geref. pastorie Koudekerke, Walcheren. P.S. Ten gerieve van de vele vrienden en vrien dinnen van ons Zendingsveld te Middelburg, heeft Mej, A. J. Pouwer, Noordplein 171 zich gaarne bereid verklaard giften voor dit doel in ontvangst te nemen. Middelburg. Ontvangen voor Kerstfeestviering Parakan en Blondo f 5.—. Met vriendelijken dank. L. H. van Noppen-de Kam. RUSTHUIS MIDDELBURG. Met vriendelijken dank ontvangen 2 tulbanden en een zak peren uit den tuin Hofpleinkerk. De huisvader, J. Belksma. PARAKAN. Met, vriendelijken dank ontvangen van de Geref. KerkteDussen f2,50; van de Geref. Kerk te Waard huizen f 1,50. C. Hondius, Rotterd. Kade 244, Middelburg. M.-V. „Meisjesroeping", Middelburg. Gew. Gesch.Handelingen 12. Opvoedkunde Dr. H. Bavinck. B. en B. 15 Jan. '27. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Zaterdagavond van 61/i9'/4 uur Cons. Hofpleinkerk. Afdeeling I. Bijb. Gesch. Gen. 28 en 29 door A. Graafhuis. Afdeeling II. Bijb. Gesch. Gen. 23 en 24 door Bets Slot. Geref.Knapenvergadering „Samuel", Afd. I, Middelburg Agenda Bijb. Gesch. 2 Samuël 1818—33, 19 en 20 door vr. Kerkhove. Kerk. Gesch. Bespreking door den Leider, Dhr. M. Bouma. Geref. Knapenvergadering „Samuël" Afd. II. Agenda D. Midevaine „De Tempelbouw". 1 Kon. 5—8 en Kron. 27. J. Jonkheer „De Bataafsche Republiek". Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel". Middelburg Kerk. Gesch. 23. „Het brandende braambosch" vr. Jac. Joosse. Zending III. „De Zending als werk Gods toebe- trouwd aan de Kerk. M. Wattel. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. Heidelb. Catech. Zondag 37. Collecte verstrooide Geref. in Indië. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. R. Hamming 6 uur ds. G. v. d. Zanden Hofpleinkerk 9.30 uur ds. C. Goote te Oud-Beijerland. 2 uur ds. R. Hamming Woensdag 10.30 uur Huwelijksbevestiging Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 en 2 uur Domburg 9.30 en 2 uur Gapinge 9.30 uur 2 uur Grijpskerke 9 en 2 uur Koudekerke 9 en 2 uur St. Laurens 9.30 en 2 uur Meliskerke 9 uur 2 uur Oostkapelle 9 en 2 uur Serooskerke 9.30 uur 2 uur Souburg 9.30 en 2 uur Veere 9.30 en 2 uur Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Vrouwepolder 9.30 uur 6.30 uur Westkapelle 9.30 en 2 uur ds. G. v. d. Zanden te De Bildt. ds. C. Goote ds. J. Runia Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. G. v. d. Zanden te De Bildt. ds. J. Dijkstra ds. A. C. Heij ds. A. Koning Lezen eener Leerr. ds. P. van Dijk ds. E. Douma ds. P. van Dijk Lezen eener Leerr. ds. G. B. Wurth ds. P. van Strien ds. P. N. Kruyswijk Lezen eener Leerr. ds. P. van Dijk Voorber. H. Av. ds. J. E. Visser Brouwershaven 10.30 en 3 uur ds. Joh. den Boer Bruinisse 10 en 5 uur ds. D. Bremmer Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 10.30 en 3 uur Lezen eener Leerr. Schare ndijke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10.30 en 6.30 uur ds. J. W. van Tol Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. Cand .P.Warmenhoven te Middelburg. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 u. Geen opgaaf ontv. Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 10.30, 3 en 7 uur Lezen eener Leerr. nam. Voorber. H. Av. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur ds. W. M. Ie Cointre Tholen 9.30 en 2 uur ds. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. J. Vesseur te Numansdorp. Baarland 9.30 en 2 uur ds. Brouwer ter Her wijnen. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur ds. A. Scheele Borsele 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's Gravenpolder 10.30 en 3 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 10 uur Lezen eener Leerr. 2.30 uur ds. R. J. v. d. Veen lerseke 9.30 en 2 uur ds. B. Meijer Bed. H. Av. en Dankz. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur ds. C. van Schie te Driewegen. Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur ds. A. P. Lanting Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 10 uur 3 uur Voortzetting Bed Oostburg 10 en 2.30 uur Oostburg (dienst Aardenburg) 9.30 uur 6.30 uur Schoondijke 10 en 3 uur Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur ds. J. C. Post ds. J. B. Vanhaelen Bed. H. Av. ds. J. B. Vanhaelen H. Av. en Dankz. ds. M. van Wijk Lezen eener Leerr. ds. K. Sietsma ds. K. Sietsma ds. S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok /T. y' f Juist omdat verkoudheid zich zoo onschuldig voordoet, is zij zoo gevaar lijk. Vergeten wij toch nooit, dat zij een ontsteking der slijmvliezen is en dat reeds een simpele verplaatsing dier ontsteking b.v. naar de stem banden, de bronches of naar het slijm vlies van de longen - en hoe gauw gebeurt dat niet - haar veel ernstiger maakt. Acute en chronische bronchi tis, asthma, borstbenauwdheid zijn de terecht gevreesde gevolgen van een verwaarloosde verkoudheid. Maak de genezing niet moeilijker en duurder door met de juiste behandeling te wachten. Begin bij het begin en verzorg een eenvoudige verkoudheid dadelijk met de versterkende, onschadelijke, maar krachtig slijmoplossende Per koker:! 1.5Q.I2.75» f450

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1927 | | pagina 3