Godsdienstoefeningen Generale Synode KERKNIEUWS Officiëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. Vereenigingsleuen. in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 11 SEPTEMBER 1927. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe flxel Er werd in breede kringen gevoeld, dat hier eenige orde op zaken moest gesteld worden en verschillende Particuliere Syno des maakten ook deze zaak bij de Generale Synode aanhangig. De Synode ging daarop in en besloot, dat het met goed gevolg afgelegd praeparatoir examen bevoegdheid geeft om gedurende één jaar in de kerken te proponeeren. Wil iemand verlenging van die bevoegd heid, dan moet hij drie maanden vóór het verstrijken van dien termijn daartoe een verzoek indienen bij de Classis, die hem exa mineerde. Een bloot verzoek is dan evenwel niet voldoende. Bij dat verzoek moet dan gevoegd zijn een opgave van de gronden daar voor. Ook moeten, zoo noodig, overgelegd worden attestaties van de kerk of kerken, waartoe hij sedert zijn praeparatoir examen behoorde. Oordeelt de Classis de gronden voldoende en bestaan er verder geen bezwaren zoo kan het verlof opnieuw met één jaar worden verlengd. Deze bepaling heeft ook terugwerkende kracht voor hen, die reeds praeparatoir exa men deden. Hun termijn wordt geacht ver streken te zijn op 1 October 1928, en drie maanden daarvoor moet dus door hen het verzoek worden ingediend. UITBOUW DER BELIJDENIS. Op deze zeer belangrijke zaak hopen we in een afzonderlijk artikel terug te komen. Terwijl we dit schrijven is het eindbesluit der Synode nog niet bekend. HET VROUWENKIESRECHT. In deze materie werd reeds een besluit ge nomen. Dat wil niet zeggen dat deze zaak al tot haar eindbeslissing geleid is. Zoover zijn we nog niet. Toen in 1923 te Utrecht deze zaak aan de orde werd gesteld, werd' een pommissie benoemd om het vraagstuk in studie te nemen en te onderzoeken, of het toekennen van het kiesrecht aan de vrouw in de Kerk naar Gods Woord' geoorloofd is, in verband met de tijdsomstandigheden wen- schelijk en aan den geestelijkenwelstand! der kerken bevorderlijk is. Deze commissie diende haar rapport in. Dat rapport was tweeledig, n.l. één van de meerderheid der commissie en één van Ds. C. Lindeboom. Al aanstonds werd in de ker kelijke pers opgemerkt, dat noch in het ééne noch in het andere rapport het onderwerp was uitgeput en noodig bleef nadere bezin- ning. De Synode was het daarmee blijkbaar eens. Zij had met belangstelling kennis genomen van de rapporten, maar achtte den tijd nog niet gekomen om nu reeds in deze zaak op grond van dit rapport een defini tieve beslissing te nemen. Zij besloot op nieuw deputaten te benoemen om den n r i n- c i p i e e 1 e n kant van het vraagstuk van het vrouwenkiesrecht uit de Schrift en uit de historie, zooveel hun mogelijk is, te be lichten. Bijzonder op deze vraag hebben ze in te gaan, of het stemrecht der vrouwen bij de verkiezing van ambtsdragers een daad van regeermacht is of niet en of er mogelijk een onderscheid is in het karak ter van het ambt der geloovigen bij den man en bij de vrouw. Blijken deze deputaten in staat, op deze vragen een duidelijk en welgegrond antwoord te geven dan zal net niet moeilijk zijn op de volgende Synode deze zaak tot een beslis sing te brengen. OVERNAME WONOSOBO EN ZENDINGS- ARBEID ONDER DE CHINEEZEN. Ook over deze twee onderwerpen willen we hier iets overnemen omdat de kerken in de drie Zuidelijke provincies al eens geroepen werden hierin een beslissing te nemen. De Zendingsarbcid onder de Chineezen en het daartoe uitzenden van een Missionairen Dienaar was op de vergaderingen van de Zendingsdeputaten in Zeeland, Noord Brabant en Limburg meer dan eens een onderwerp van ernstige beraadslagingen, omdat door ve len, die op Zendingsterrcin leiding geven, ge oordeeld werd, dat die Missionaire Dienaar te Magelang moest gestationneerd zijn, omdat daar heel veel Chineezen wonen en dat al- zoo de kerk van Middelburg hem zou moe ten uitzenden. Daar is niets van gekomen. Het eenige wat geschiedde is dat werd goedgevonden de aanstelling van een Chineeschen helper, die nog altijd onder de Chineezen arbeidt. Deze zaak kwam op de Synode weer ter sprake en besloten werd aan de te benoe men deputaten voor de Zending op te dra gen, om eenige kerk in Holland of Java, die voor dien arbeid een missionair-predikant wenscht te beroepen, te steunen met een be drag tot een maximum van f 4509 per jaar. Het lijkt ons toe dat wel niet één Zendende Kerk in Nederland zich als gegadigde daar voor zal aandienen. Misschien dat een kerk in Indië dat doet. o Ook over Wonosobo werd gehandeld. Dat is het oude terrein van Delft. Gelegen in één van de mooiste en gezondste streken van Midden-Ja va, en daarom vaak gebruikt als vacantie- en herstellingsoord voor de Zen dingsarbeiders, is het uit geestelijk oogpunt het meest onvruchtbare. De arbeid kon daar niet uitbreiden. Ds. Netelenbos ging dan ook van dat terrein over naar dat van Utrecht. Daarna nam Delft over een deel van het ter rein van Amsterdam en vond daar een zeer vruchtbaar en zeer gezegend arbeidsveld. Maar de vraag was, wat moet er nu met Wonosobo gebeuren Delft poogde dat terrein toen over te doen aan een andere kerk. Met name werd met Middelburg hierover onderhandeld omdat Wo nosobo van uit Magelang het gemakkelijkst te bereiken is. Ds. Merkelijn doet er nu ook consulentsdiensten. Middelburg maakte er echter bezwaar. Ook andere Zendende Kerken deden desgelijks. Nu kwam deze zaak op de Synode. De Synode sprak uit dat Wonosobo" een be hoorlijke verzorging dient te ontvan gen. Ze adviseert aan Delft om aan eenige kerk, die bereid is Wonosobo over te nemen, dit terrein over te dragen met al wat aan eigendom der Zending zich in Wonosobo be vindt of op 16 Jan. 1922 zich bevond en te vens die kerk gedurende een nader te be palen aantal jaren te steunen met een gelei delijk afnemend bedrag, het eerste jaar ge lijk aan wat thans jaarlijks voor Wonosoba wordt uitgegeven. De Synode besloot ook haar Zendingsdeputaten te machtigen oin de kerk, die Wonosobo overneemt, voorloopig te steunen met zulk een bedrag, als aan die deputaten billijk zal voorkomen tot een maxi mum van f 2000 per jaar en zoo noodig een bedrag ineens tot een maximum van f 4300. En eindelijk komt, wat dit besluit actueel maakt voor ons hier in Zeeland, dat aan de Zendingsdeputaten wordt opgedragen o m ten spoedigste in gemeenschappelijk overleg met de Zendende Kerken van Zuid- Holland (N.G.) - dat is Delft Zeeland, Noord-Brabant en Limburg en Friesland of eenige andere kerk, die bereid zou zijn Won> sobo als hoofdpost over Je nemen deze zaak tot een goed einde te brengen. Wij zullen dus wel spoedig in Zeeland aan deze zaak weer onze aandacht moeten wijden. HEIJ. Ds. C. B. Bavinck rapporteert over het rapport van de Deputaten over Vrouwenkies recht, welk rapport reeds eerder is gepubli ceerd. De Part. Synode van Noord-Brabant en Limburg sprak hare instemming uit met oë tweede conclusie der meerderheid, dat de invoering van het vrouwenstemrecht in onze kerken, onder de tegenwoordige tijdsomstan digheden, niet zonder gevaar zou wezen, met het oog op de onchristelijke emancipatiebe'- weging, die zich tegen de ordinantie Gods keert. Ook de Part. Synode van Zeeland deed een uitspraak in dezen geest. De Part. Synodes van Utrecht, Drenthe en Gelderland stelden voor» geen definitieve beslissing te nemen in deze zaak, nu het rap port niet zoo vroegtijdig is ingekomen, dat de kerken met genoegzame zekerheid van inzicht hierover kunnen oordeelen. Ds. H. Meijering stelt tegenover de con clusies der commissie voor, de zaak thans af te handelen. t Dit voorstel komt echter, daar het niet ondersteund wordt, niet in behandeling. De conclusies worden na eenige wijziging aldus vastgesteld lo. dat de Generale Synode uitspreke, dat zij met belangstelling kennis genomen heb bende van het door de deputaten voor liet Vrouwenkiesrecht bij haar ingediende rap? port hun voor hun arbeid hartelijk dank té zeggen doch dat zij den tijd nog niet ge komen acht orti reeds nu in deze zaak op grond van dit rapport een definitieve beslis sing te nemen 2o. dat zij opnieuw deputaten benoeme en wel ten getale van vijf, om met gebruik making van de bestaande rapporten denprin- cipieelen kant van het vraagstuk van het Vrouwenkiesrecht uit de Schrift en uit de historie, zooveel hun mogelijk is te belichten en daarbij ook in te gaan op de vraag, of het stemmen der vrouwen bij de verkiezing van ambtsdragers een daad van regeermacht is of niet, en of er mogelijk een onderscheid is in het karakter van het ambt der geloo vigen bij den man en bij de vrouw 3o. dat zij deze te benoemen deputaten verzoeken om hun rapport minstens een jaar voor de e.k. Gen. Synode aan de kerken toe te zenaen, alsmede aan de kerken in N.-Ame- rika en Z.-Airika 4o. dat zij Ds. J. S. Post te Axel antwoor den, dat hem uit deze conclusie kan blijken, dat met zijn bezwaar rekening is gehouden. Prof. Dr. J. Ridderbos rapporteert over het schrijven namens de Geref. kerken (buiten verband). Hij leest voor het concept-ant woord, dat, bij goedkeuring, aan die kerken zal worden gezonden. Zonder discussie en zonder hoofdei, stem ming wordt besloten het schrijven te verzen den. De voorzitter wijst op de beteekenis van het feit, dat deze beslissing zonder discussie is genomen. Hij dankt Prof. Ridderbos en de Commissie voor het verrichte werk. Hij bidt God, dat dit schrijven vrucht moge dragen, daar er niemand is, die zich verblijdt over de breuke, maar allen hereeniging begeeren op den grondslag van de beslissing, die het vo rige jaar genomen is. Voortgezet werd de behandeling der con clusies over het Rapport van Deputaten in zake den uitbouw der belijdenis. Na eenige bespreking werden de volgende conclusies aanvaard lo. Het voorstel van deputaten, om hen te ontheffen van hun taak, te aanvaarden 2o. Deputaten dank te zeggen voor hun verrichten arbeid 3o. Opnieuw deputaten te benoemen, ten getale van 6, met ae opdracht om a. nader te onderzoeken voorshands in hoeverre er inzake het leerstuk betreffende de Heilige Schrift (in verband met de in den nieuweren tijd zich dienaangaande opdoende vragen, met de hedendaagschc dwalingen, alsook met het meerdere licht, door de nieu were Gereformeerde theologie dienaangaande ontstoken) behoefte bestaat óf aan uitbreiding der belijdenisschriften óf aan een nadere (door de kerken te geven of althans te bevorderen) uiteenzetting en of het uitvoerbaar schijnt in deze behoefte te voorzien b. en vervolgens aan te geven (zoo mo gelijk ook door een proeve) op welke wijze dit zou kunnen geschieden. Daarenboven aan hen machtiging te ver kenen, speciaal zoover het het vraagstuk van de uitbreiding der belijdenisschriften be treft, overleg te plegen met buitenlandschei kerken, die op denzelfden grondslag staan. CORRESPONDENTIE. Tot mijn spijt moet het vervolgartikel Be lijdenisvragen nog een week overstaan. v. D. DRIETAL TE Middelburgds. P. Deddens te Rijswijk, ds. C. W. Keur te Heinkenszand, ds D. Sckeele te Oudewater. BEROEPEN TE Kiel windeweerP. Melles, cand. te Groningen. Klundeit: A. Dercksen te Pijnacker-Nootdorp. WarffumJ. W. v. Tol te Scharendijke. Heinenoord R. Brouwer te Herwijnen. WaardhuizenP. Melles, cand. te Groningen. Andel (N B) en Jutrijp-Hommerts E. Douroa ti Oost- kapelle. Hoek van Holland: L. E. Smilde te Haastrecht. AANGENOMEN NAAR Edam E. Smilde, cand. te Heerenveen. Oegstgecst: D. J v. Katwijk te Schipluiden. BEDANKT VOOR Middelburg: J. R. Goris te Apeldoorn. Goënga c.s.H. v. d. Zanden te Wapenvelde. HouwerzijlJ. H. Beumee te 2e Exloërmond. Iu de Jeruzalem-kerk te Kralingen hield ds. J. D. v. d. Velden Zondagavond jl. een gedachtenisrede, naar aanleiding van zijne bediening des Woords in de Kerk aldaar gedurende een reeks van 25 jaren. Zijn stof ontleende de jubilaris aan Colossensen 3 15 en 16a. In deze verzen spreekt de Apostel Paulus zijne wenschen uit aan de gemeente te Colosse. Deze wenschen wilde de jubilaris tot de zijne maken, en ontwikkelde naar aanleiding van deze tekstwoorden ■twee gedachten, die daarin opgesloten lagen: le. de heerschappij van den vrede Gods en 2e. de inwoning ;van het woord van Christus. Na afloop van den dienst ,zong de gemeente toe Ps. 72 11. Des morgens was (toegezongen Ps. 132 10. De Raad van de Geref. Kerk van Middelburg be richt aan de Kerken der Classis, dat hij met de Kerken St. Laurens en Souburg, overeenkomstig art. •4.3 van de Huishoudelijke Regeling der Classis Mid delburg, commissoriaal zal vergaderen D.V. Donderdag 15 September om half twee in de Gasthnisconsistoric voor het ontslag van ds. R. Hamming. De classis Zierikzee zal D.V. vergaderen op Woens dag 5 October. Namens de roepende Kerk, D. Mulder, praeses. W. Vogelaar, Scril». VERGADERING Kerkeraad Middelburg (Breed) 8 September 1927. Aanwezig 32 broeders. Opening op gebruikelijke wijze. i,. Notulen worden vastgesteld. Verschillende ingekomen stukken worden naar de ^betreffende commissies verwezen. Hokken regelende het ontslag van ds. R Hamming rd&j goedgekeurd. De datum vart hfscheid wordt vastgesteld op Dinsdag 4 October a s. des avonds om 7 jour in de Noorderkerk. 3F.en vijftal attestation wordt toegestaan en aan vaard. Een aangevraagde huwelijksbevestiging wordt toegestaan. Aan de gemeente zal worden voorgesteld ds. P. Deddens te Rijswijk, ds. C. W. Keur te Heinkenszand en ds. D. Scheele te Oudewater, om een keuze te doen voor twee der bestaande vacatares. De gelegen heid daartoe zal gegeven worden op Maandag 1£ September a s. in de Gasthuiskerk des avonds om 8 uur en voor ben die alsdan verhinderd zijn, des middags tusschen 2 en 3 uur. Censura morum wordt gehouden. Rondvraag. Dankzegging. Sluiting De Kerkeraad. Met vriendelijken dank ontvangen voor de armen van ds. Lauwers te Brussel van vele broeders en zusters vele gedragen kleedingstukken en giften van Mevr. M V. te Amsterdam f 5,van Mej. L. f 1,Fam. de J. f 2,beiden te Middelburg. Adr. F. de Jonge. Terneuzen. Ontvangen uit de Classis Axel Axel f 47,39; Hoek f 26,89; Terneuzen f 39 82: Oostburg f 21,36Schoondijke f 34,86 M Riemens. ZENDING Middelburg In dank ontvangen door tus- scbenkomst van Mej. van Dijk f 1,van Mej. H. gecollecteerd op de bruiloft van Mej. L. Wielemaker Koole f 7,21. Namens de Commissie, L. A. Tange, Penningm. Met vriendelijken dank ontvangen een pakje zilver papier van Geertruida en Jannetje Hamelink. Mej. C. Littooy, Molstr. 90, Middelburg. Öost- en West-Souburg. In hartelijken dank ontvangen voor de Zending een doos zilverpa pier van Laurens van Eenennaam, leerling der Zen dingsschool. Namens de Zendingscommissie, A. J. v. Noorden, Penningm. KERSTFEEST PARAKAN-BLONDO. Aan al de vrienden en vriendinnen kan ik tot mijn blijdschap berichten dat het verzenden der kisten niet 7 maar 14 September zal plaats vinden. Speelgoed kan dus nog tot 14 September gezonden worden. Geld kan nu en nog enkele weken gestuurd worden. Als we allen een kleinigheidje geven kan het alles met elkaar een groot Kerstfeest worden in ons hulpziekenhuis en in onze armenkolonie Blondo. Neige de Heere dan vele harten. Ondergeteekende neemt gaarne uw giften in ontvangst S. E. HEIJ—Goslinga. Gèref. Pastorie, Koudekerke. .Ontvangen Collecten van de Ger. Kerken in de Classis Middelburg voor de Zending onder de Joden Arnemuiden f 23,27Domburg f 24,81 Gapinge f 5,84; Grijpskerke f 29,73; Koudekerke f 17,53; St. Laurens f 15,40Meliskerke f 19,50Middelburg f 180,28Oostkapelle f 17,72 Serooskerke f 30,24 Souburg f 30,45 Veere f 14,57 Vlissingen f 72,45 Vrouwepolder f 14,18Westkapelle f 6,38. De Classic. Correspondent, S. den Hartigh. Middelburg, 9 Sept. 1927. RUSTHUIS MIDDELBURG. Met vriendelijken dank ontvangen een kibt sla, komkommers cn bloemkool. De huisvader, J. Belksma Geref.Jongelingsver. Dr.Lntzen Wagenaar, Middelburg. B. G. N. T. Schets 31—35. Hand 12 1—25. Vr. J. C Wattel. V. G. Schets 6. Kerk en Vorstin. Vr. P. Sanderse. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel". Middelburg O. T. Sch. 63. Jehu's huis. Jbl. 40. R. de Klerk. K. G. Sch. 23. Het brandende braambosch. Jac. Joosse. Geref. Mannenver. „Dr. Herman Bavinck" Middelburg Ledenvergadering op Vrijdag 16 September as in de Consistorie der Hofpleinkerk. Onderwerp De hervorming op Walcheren, tot de komst van Alva. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Zaterdagavond van 67,-9uur Cons. Hofpleinkerk. Meisjesvereenigingen op Geref. Grondslag Kring Walcheren. Vergadering D.V. 15 Sept., 's avonds half 8, in de Geref Kerk van Serooskerke. Inl. „De genezing van het dochtertje van Janus", door „Martha" van Oostkapelle. Inl. „Zending", door „Debora" van Vlissingen. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. Collecte Emeritifonds. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. R. Hamming Bed. H. Av. 6 uur ds. R. Hamming Dankzegging. Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur ds. H. Drost te Nieuw-Bninen. Bed. II. Av. ds. H. Drost Dankzegging, ds. P. van Stricn Voorber. H. Av. 2 uur ds. P. van Strien Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 en 2 uur ds. J. E. Visser Bed. H. Av. en Dankz. Gapinge 9.30 nur Lezen eener Leerr. 2 uur Cand. Melles te Groningen. Grijpskerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Ileij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Voorber. H Av. Meliskerke 9 en 2 uur ds. E. Douma llad. H. Av. en Dankz. Oostkapelle 9 en 2 uur Lezen eéner Leerr. Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. P. van Dijk Souburg 9.30 cn 2 uur Lezen eener Leerr. Veere 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. N. Kruyswijk Vlissingen 9.30 en 5:30 uur ds. P. N. Kruyswijk V^ptrwepolder 9.30 uur Cand. Melles te Groningen. 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 en 2 nur Lezen eener Leerr. Brouwershaven 10.30 en 3 unr ds. Joh. den Boer Bruinisse 10 en 5 uur Lezen eener Leerr. Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal,w Gcersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur ds. F. J. v. d. Ende Bed. H. Av. en Dankz. Haamstede 9.30 en 2 uur ds. J. Jansen Em. pred. te Zeist. Kamperland 9, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr.»' Nieuwerkerk 9.30, 2 en 5 30 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 10.30 en 3 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. W. van Tol W issekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 1030 en 6.30 uur Lezen eener Leerr. Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Dijkstra te Grijpskerke. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 n. ds. W. M. le Cointre Krahhcndyke 9 en 2 uur ds. A. Andiee Poortvliet 10.30, 3 en 7 uur ds. M. Schuurman te 's Gravenhage. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Voorber. II. Av. Tholen 9.30 en 2 uur ds. C. Veltenaar Oud Vosmeer 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Baarland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur ds. C. van Schie Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur ds. A. Scheele Borsele 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 6 uur ds. R J. v. d. Veen 's Gravenpolder 10.30 uur Lezen eener Leerr. 2.30 uur ds. R. J. v. d. Veen Voorber. H. Av. Heinkenszand 10 en 2.30 uur lerseke 9 30 uur 2 uur Wemeldinge 9.30 uur 2 uur Kruiningen 9.30 en 2 uur Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur ds. C. W. Keur ds. B. Meijer Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. B. Meijer Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. A. P. Lanting Axel 9.30 en 2.30 uur ds. J. C. Post Bed. H. Av. en Dankz. Hoek 10 en 3 uur ds. J. B. Vaohaelen Oostburg 10 en 2 30 uur ds. M. van Wijk Oostbnrg (dienst Aardenlmrg) 9.30 en 3 uur Lezen eener Leerr. Schoondijke 10 en 3 uur ds. K. Sietsma Terneuzen 9.30 en 2.30 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2.30 uur ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1927 | | pagina 3