Godsdienstoefeningen Boekhandel en Bijbelmagazijn KERKNIEUWS Officiëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. BOEKAANKONDIGING. Vereen igingsleuen. in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 14 AUGUSTUS 1927. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel Advortentlèn. W. DE JONG v.h. Fa F. P D'huij, Leerboeken, Atlassen, Woordenboeken, Schrijf- en Teekenbehoeften. cn de belijdenis der waarheid boven het handhaven van den vrede stellen. Maar bij het geklaag over de zondige gedeeldheid van het kerkelijk leven, mag nooit ontbreken de dankbaarheid in het hart voor de eenheid die er i s, en trots alles stand houdt. Het lichaam van Christus is nooit gedeeld maar altoos één. De algemeene christelijke kerk houdt eeuwig stand. De ge meenschap der heiligen wordt nooit verbro ken. Alleen maar, w'e belijden die als voorwer pen des geloofs, ze zijn er en bestaan, maar wiorden niet aanschouwd met het lichamelijk oog. De eenheid is er in de onzichtbare kerk, de gedeeldheid betreft de uitwendige, zicht bare kerk. Maar dit strekt tot troost voor allen die hierover treuren, dat eenmaal de uitwendige eenheid weer zal hersteld worden. Dan als de macht der zonde voor goed verbroken is, en alle dwaling en ketterij verdwenen zal zijn. Dies zQgt de apostel totdat wij alle zullen komen tot de eenigheid des geloofs en der kennis van den Zone Gods. ,(Ef. 4 13.) A. KUYPER. (Geref. Kerkbode van Rotterdam.) TWEETAL TE ZwartsluisP. de Feijter te Boornbergum. C. A van Nood te Vorden Houwerzijl: J. II. Benmee te Tweede Excloërmond. S. Kamper te Oldebroek. Schoonhoven C. W. Keur te Heinkenszand. J. Hoekstra te Dalfsen. BEROEPEN TE Zwartsluis: P. de Feijter te Boornbergum. SchoonhovenJ. Hoekstra te Dalfsen. BEDANKT VOOR OudemirdumH. M. Ploeger te Apelscha. Ds. G. van Velsen, te Middelharnis, heeft tegen 1 Nov. a.s. zijn emeritaat aangevraagd. Ds. A L. Rugs, te Dinteloord, herdacht Zondag j 1. zijne 35-jarige evangeliebediening. Cand. L. Oranje werd Zondag te Laren beves tigd door ds. C. J. de Kruijter, te Hasselt. VERGADERING van den Kerkeraad (Breed) te Middelburg 11 Augustus. Opening op gebruikelijke wijze. Praeses ds. J. H. Telkamp. Aanwezig 25 brs. Het voorstel van de beroepingscommissie, om aan de gemeente in de vacature ds. Telkamp voor te dragen ds. J. II. Goris te Apeldoorn, wordt met alge meene stemmen aangenomen. De gemeente zal in de gelegenheid gestald worden haar stem uit te brengen op Dinsdagavond 16 Aug. as. des avonds 8 uur in de Gasthuiskerk. Zij, die alsdan verhinderd zijn hebben daartoe gelegenheid des middags tnsschen 2 en 3 uur. Notulen worden gelezen en vastgesteld. Een aanvrage om bediening van den H. Doop wordt toegestaan, alsmede een tweetal aanvragen om attestatie. Rondvraag. Dankzegging. Sluiting. De Kerkeraad. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Tholen op Woensdag 3 Augustus vm. 9 uur te Bergen op Zoom. 1. Ds. Andree opent de vergadering, laat zingen Ps. 118 7, leest Efeze 2 1—7, gaat voor in gebed en wijdt een enkel woord aan de nagedachtenis van den zoo plotseling ontslapen ds A. H. v. d. Kooi, die ook zoo vele jaren deze classis heeft gediend. Tevens dankt Praeses voor de deelneming hem in zijn smartelijk verlies, door de classis betuigd. 2. De credentiebrieven worden nagezien en in orde bevondenalle kerken zijn wettig vertegenwoordigd. 3. Het moderamen wordt als volgt samengesteld ds. A. Andree, praeses; br. E. Tange, scriba; ds. W. M. Ie Cointre, assessor. 4. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en onveranderd vastgesteld. 5. Dr. Veltenaar brengt rapport uit namens de commissie, benoemd door de vorige vergadering, om eene nadere kerkelijke grensscheiding op het eiland Tholen te regelen. Na eenige discussie wordt het voorstel aanvaard. 6. Van Bergen op Zoom kwam in het verslag van den Evangelisatie-arbeid door haar in het afgeloopen jaar verricht. Er wordt weer steun gevraagd, een weinig meer dan voorheen. Na breede discussie, waarin blijkt dat nog niet bij alle kerken waardeering voor dien arbeid wordt gevonden, wordt bij meerder heid van stemmen, de gevraagde verhooging toege staan. tegen z'n broeder heeft, dan moet hij naar hem toegaan. Jij hebtdus niet gedaan, wat Jezus gezegd heeft. Je bent dus ongehoor zaam. „Maar, dominee, verdedigde zich Potter, hij is altijd zoo norsch ik ga niet graag naar hem toe." „En heb je hem al eens gezegd, dat hij zoo norsch is „Nee, dominee." Al weer, mis, man. Al weer ongehoorzaam aan het gebod van onzen Zaligmaker. Je lijkt me geen flinke kerel, Potter, je praat wel o v e r Dorus, maar je praat niet tegen hem. Dat is laf van je." Dorus begon het benauwd te krijgen. Het liep ook heel anders, dan hij gedacht had. Hij meende, dat Dorus op z'n kop zou krij gen en nu kreeg hij er zelf van langs. Dat was z'n bedoeling niet geweest, daarvoor was hij toch zeker niet hier gekomen. Hij zou nog een poging wagen. „Dominee." „Ja, Potter." „Dorus is toch een gierige kerel, want hij wou niets geven." Dominee dacht een oogenblik na. Toen zei hij „Potter, ik zal je eens wat vertellen. Er was eens een vader en die vader foadl twee jongens. Op een keer zocht hij den oudsten op en zei tegen hem, dat hij in den wijngaard moest werken. Maar die jongen was erg bru taal en zei heel gewoon tegen z'n vader, dat hij niet wou. Een poosje later dacht hij 7. Ds. Andree brengt rapport uit van den stand van' het Zendingswerk. Het geeft tot geen bijzonder heden aanleiding. 8 Ds. Andree brengt rapport uit over Art 13 (Emeriti). De brs. van Rilland-Bath hebben de boe ken nagazien en in orde bevonden. De penningmees ter wordt, onder dank, gedechargeerd voor zijn beheer. 9. De brs. van Harn en Verkerke hebben de boeken van den Classicalen Quaestor nagezien en in orde bevonden. Br. J. van Strien wordt onder dank ge dechargeerd voor zijn beheer. 11. Br. E. Tange brengt rapport uit van de ver gadering van de Particuliere Synode van Zeeland gehouden te Middelburg op 1 Juni j 1. Den rappor teur wordt den dank gebracht van de classis voor zijn uitvoerig verslag. 12. De Deputaatschappen van de classis worden als volgt geregeld Adreskel kDe Kerk van Rilland-Bath. CorrespondentOuderl. E. Tange te Rilland-Bath. QuaestorOuderl. J. van Strien te A. J. Polder. Arckivarusde Kerk van Tholen. Kerkvisitatoren ds. A. Andree ds. W. M. Ie Cointre en dr. C. Veltenaar. Approbatie van attesten en beroepingen De kerken van Bergen op Zoom en Tholen. Theologische SchoolOuderl. J. Dijkslag'te Tholen. Theologische Faculteit V. U. ds. W. M. Ie Cointre te Bergen op Zoom. Coll. Hulpbehoevende Kerken ds. A. Andree te Krabbendijke. Art. 13 K. O. ds. A Andree. Art. 19 K. O ds. W. M. Ie Cointre. Art. 49 K. O.: ds. A. Andree. Zending: ds. A. Andree (sec. ds. W. M. Ie Cointre. Zending onder de Joden ds. A Andree. Geestelijke Verzorging der Militairen br. C. Lob- bezoo te Bergen op Zoom. Verstr. Geref. in N Oost-Indië br. E. Tange. Arbeid in Rijn-Pruisen br. E Tange. Hulpbehoevende Idioten enz.br. J. Vogelaar te Krabbendijke (sec. br. H. van Harn te Krabbendijke.) 13. De lijst van classicale collecten wordt vastge steld. 14. De vacaturebeurten worden geregeldAnna Jacoba Polder één cn Rilland-Bath twee. 15. De rondvraag wordt gehouden. De kerk van Oud-Vosmeer verzoekt een Hongaarsch predikant voor één jaar als hulpprediker te mogen beroepen. De classis wil eerst inlichtingen inwinnen aangaande de bevoegdheden van genoemden persoon. 16. De volgende vergadering wordt vastgesteld op D.V. 9 November a.s. 17. Het persverslag wordt gelezen. 18. Nadat de assessor is voorgegaan in dankzeg ging, sluit praeses de vergadering. Op last der Classis, Ds. W. M. Ie Cointre, h. t. Assessor. De volgende collecten worden geïnd Theol. Fac. V. U. Verstr. Geref. in Ned. Indië. Anna Jacoba Polder f 25,65 f 20,095 Bergen op Zoom - 26,75 - 33,36 Krabbendijke - 22,20 - 19,67 Oud-Vosmeer - 10,72 - 15,79 Poortvliet - 6,60 - 6,75 Rilland-Bath - 16.98 - 10,74 Tholen - 12,07 - 15.24 ZENDING V 1 i s s i n g e n. Met hartelijken dank ontvangen van Bram en Joh Steketee een doos zilverpapier, capsules en theelood van Herman en Gerrit Holtkamp een pak zilverpapier van Leuntje en Jan Heystek een doos zilverpapier, sigarenbandjes een pak capsules en 55 halve centen van Nelly en Piet Laernoes een ferme doos mooi zilverpapier en van broeder B. vijftig cents. Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, Penningm. Middelburg. In dank ontvangen uit het busje van het Rusthuis f 2,75van br. C. A. f 1,75van br. K. f 2.door bemiddeling van Mej. Jansen f 38,78 bijeengebracht door de kinderen der Zondag school alhier. Van Cor Aartsen een doos zilverpapier en een pakje capsules en door br. v. Noppen nog een nagift Pinkstercollecte groot f 2,en van Anton v. d. Linde uit Rotterdam 1 pakje zilvei papier en 100 halve centen. Namens de Commissie, L. A. Tange, Penningm Terneuzen. Ontvangen collecten uit. de Classis Axel voor Hulpbehoevende Kerken in de Provincie Axel f 69 57, Hoek f 12.95, Terneuzen f 48 70, Oost burg f 16 33 Schoondijke f 35 52. Zaamslag f6174 Voor de Theol. SchoolZaamslag f 62 86, Schoon dijke f 28,80. M. Riemens. Middelburg. Met vriendelijken dank ontvangen door tusschenkomst van den Heer P. J de Jong van Mej. K. f 1,en van N N. f 2,voor de Evange lisatie te Brussel. A. M E. Watiez, Penningmeesteres. echter, ik heb verkeerd gedaan. En toen is hij gauw aan het werk 'gegaan. De vader ging ook naar den jongsten zoon en zei ook tegen dezen, dat hij naar den wijngaard moest gaan om te werken. En die jongen zei heel vriendelijk tegen vader, dat 't goed w-as. Dat hij dadelijk zou gaan. Maar toen vader weg was, bleef hij, waar hij was en ging niet. Potter, nu moet jij mij eens vertellen, wie van die twee jongens was de beste „De oudste natuurlijk", antwoordde Potter. „Maar ik begrijp niet, wat die twee jongens met Dorus en mij te maken hebben „Zoo, begrijp je dat niet Dat spijt me. Dan zal ik het je zeggen. Jij herinnert me aan den jongsten, slechten, zoon uit het verhaal en Dorus aan den oud sten jongen. Want toen de Burgemeester geld vroeg, zei Dorus, dat hij het niet deed, maar later heeft hij berouiw gekregen en heeft veel gegeven. Jij, daarentegen, hebt dadelijk gezegd, dat je graag mee iwbu helpen, maar toen het er op aan kwlam gaf jij niets. Daarom heeft Dorus beter gehandeld dan jij." „Maar ik heb w e 1 wat gegeven, Domi nee," stotterde Potter. „Ja, Potter, dat is waar. Ik was er zelf bij, toen je twee kwartjes op tafel legde." Daar schrok Potter van. Dat was waar ook. Hij had er heelemaal niet aan gedacht, dat Dominee ook op de vergadering was geweest en dat deze dus wist, hoe weinig hij gegeven had. Hij voelde, dat hij vuurrood werd en om PARAKAN. Met vriendelijken dank ontvangen uit het busje van het Rusthuis f 2.75 van Mejuffrouw M. de Feijter, Zaamslag f 42,50. Mej. C. Hondius, Rotterdamsche Kade 244, Middelburg. Naar men ons mededeelt, ligt bij de firma La RivièreA Voorhoeve te Zwolle ter perse om in den loop van September te verschijnen Prof Dr. H. Visscher „Het Paradijs Probleem", een breede verhandeling over Genesis 2 en 3. Wij mecnen wèl te doen, dit door te geven, weten de, dat er voor dit onderwerp warme belang stelling bestaat en Prof. Dr. H. Visscher een persoonlijkheid is, die de stof beheerscht niet alleen doch haar van alle zijden en op alle onderdeelen beziet en belicht. Zaterdag 6 Augustus hielden de Ringen van J. V. op G. G. „Middelburg" en „Serooskerke" te Souburg een Openluchtmeeting op een daarvoor door Dhr. Arendse beschikbaar gestelde weide. Na opening door K. H. B. Woltering van Vlissingen verkreeg mr. H. Bijleveld het woord tot het uitspreken van zijn rede „Ons Politieke belijden". Spreker wees op de gevaren van het „groote" het indrukwekkende ook voor onzen arbeid en zegt dat we ons ten allen tijde hebben te bezinnen op wat we bezitten. We moeten gouddelvers zijn en dit gedolven goud maken tot pasmunt voor onzen tijd. Spreker bepaalt zich nu verder tot het Politieke terrein, niet los van andere levensgebieden, maar wel met een eigen ka rakter. Voor dat politieke leven hebben we onze belijdenis, ons program van beginselen waarin we Gods souvereiniteit erkennen, waarin we belijden de taak der Overheid te willen zien in het licht der Schrift. Jammer dat deze schoone met aandacht gevolgde rede moest worden onderbroken, daar de regen ons hinderde en we onze samenkomst verder moesten voortzetten in de Geref. kerk. Ds. K. Schilder, van Oegstgeest, sprak tot ons over„Het laatste bericht omtrent Maria". Rome, zegt spreker, meent aanspraak te kunnen maken op den persoon van Maria, terwijl zij niet past in het hoekige strakke Calvinisme. Rome ziet Maria in fantastisch licht en ach ook de Gereformeerde doet vaak niet veel beter. We laten zoo weinig Gods Woord lichten over haar persoon en haar werk. We zien haar schoonen in gang zoo dikwijls los van haar stillen uitgang. En er is naar de wet, dat bij Gods werken morgen meer is dan vandaag wasdom in dien ontwikkelingsgang van Maria's leven dat zoo „apart" begonnen was. De gezegende onder de vrouwenEn hoe stil is haar uitgangDezelfde Lucas die ons haar Engelen bezoek beschrijft heeft haar in de rij van namen in Hand 1 de laatste plaats, n a bet ambt. Nu open baren zich in Maria's leven specifiek Gereformeerde gedachten. Want ze heeft niet alleen het Kerstfeest gevierd in een tijd vol van Messiaansche verwachting, (de vooruitstrevenden) doch ze heeft ook beleefd het Pinkstei feest waar waren de conservatieven de gehechten aan Jeruzalem. Zwijgend over haar moe dersmart, nu haar Zoon in den hemel is, en haar man misschien in den dood, heeft ze zich zelf weg gedacht en alleen geluisterd naar wat God te zeggen had. Ook komt hier treffend uit haar eerbied voor het ambt voor de kerk als Instituut. Ze erkent God in zijn werk. Dit stelt spreker ons ten voorbeeld. Dat is waar achtige zuivere beleving van onze Calvinistische leuze „De eere Gods voorop". Een leuze, die we zoo vaak repeteeren met een offer aan den diepgang. Deze rede uitgesproken in een taal alleen ds. Schilder eigen werd met aandacht gevolgd. Ds. Wurth van Souburg eindigde dezen zjo rijk-onvergetelijken dag met dank aan God. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Gasthuiskerk Heidelb. Catech. Zondag 34. Collecte Evangelisatie-arbeid N.-Br. en Limburg. Gasthuiskerk 9.30 uur 2 uur Hofpleinkerk 9.30 nur 6 uur Noorderkerk 9.3Ö uur 6 uur Arnemnidën 9.30 en 2 uur ds. G. M. van Rennes te Heeg. ds. A. Koning ds. J. H. Telkamp ds. G. M. van Rennes ds. A. Koning ds. J. H. Telkamp ds. J. Runia Bed. H. Av. en Dankz. dat niet te toonen, boog hij het hoofd diep in de richting van den vloer. „Potter", begon Dominee, na een poosje stilte, „ik heb drie dingen tegen je. Ten eerste, dat je niet eerst naar Dorus bent gegaan, voor je hier kWam. Ten tweede, dat je slechte dingen van Do rus vertelt, zonder dat deze het weet en zich kan verdedigen. Ten derde, dat je een gierigaard bent." Nu wer<t het Potter toch te erg. Boos sprong hij op en zei, dat hij zich niet zou laten beleedigen. En hij maakte aanstalten om heen te gaan. „Potter", zei dominee strenge „ga niet weg, nog niet. Ga zitten en kijk me eens flink in de oogen. Toen jij op dien avond maar twee kwartjes gaf, heb ik me over je geschaamd. Jij was de rijkste man van alle aanwezigen cn je gaf .nagenoeg het minste. Maar er is meer. Jij geeft nooit, of bijna nooit .iets aan een arm mensch. Voor de kerk en de school heb jij haast niets over. Voor een liefdadig doel is er van jou niets los te krijgen. En als je eens iets geeft, moet ieder het weten. Dan doe je net, als de geveinsden, dan laat je voor je trompetten. (Wordt vervolgd.) Domburg 9.30 en 2 uur Gapinge 9.30 uur 7 uur Grijpskerke 9 en 2 uur Koudekerke 8 uur 7 uur St. Laurens 9.30 en 2 uur 7 uur Meliskerke 9 en 2 uur Oostkapelle 9 en 2 uur Serooskerke 9.30 uur 2 uur Souburg 9.30 uur 2 uur Veere 9.30 en 2 uur Vlissingen 9.30 cn 5.30 uur Vronwepolder 9.30 en 2 uur Westkapelle 9.30 en 2 uur ds. P. Deddens te Rijswijk. Lezen eener Leerr. ds. J. E. Visser te Domburg, ds. J. Dijkstra Lezen eener Leerr. ds. J. C. Haartsen te Driesum. in de Herv. Kerk. Lezen eener Leerr ds. A. Koning Rede Jongel. Ver. ds. J. C. Haaitsen te Driesum. ds. E. Douma Lezen eener Leerr. ds. G. M. van Rennes te Heeg. ds. G. B. Wurth ds. M. van Wijk te Oostburg. Lezen eener Leerr. ds. M. van Wijk te Oostburg. ds. A. L. Both te Arnhem, ds. J. E. Visser Bed. H. Av. en Dankz. Brouwershaven 10.30 uur 3 uur Bruinisse 10 en 5.30 uur Bed Colijnsplaat 9 30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9, 2 en 6 uur Nieuwerkeik 9.30, 2 en 6 uur Oosterland 10.30 uur 3 uur Scharendijke 9.30 uur 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 1030 en 6.30 uur Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. ds. W. J. van Tol ds. D. Bremmer H. Av. en Dankz. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr. ds. D. Breindier Voorber. H. Av. ds. J. W. van Tol Lezen eener Leerr. ds. F. Staal ds. C. J. de Kruijter te Hasselt, ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 u. Krabbendijke 9 en 2 uur Poortvliet 10.30 en 3 uur 7 uur Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Tholen 9.30 en 2 uur Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. ds. K. Veen ds. S. P. Dee te Haren, ds. B. Meijer te Ierseke. Lezen etner Leerr. ds. J. Maaskant te Echten, ds. C. Veltenaar Lezen eener Leerr. Baarland 9.30 en 2 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 u Borsele 9 en 2 uur Goes 9.30 en 6 uur 's Gravenpolder 10.30 en 3 uur Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ierseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Kruiningen 9.30 en 2 uur Nicuwdorp 10 en 2.30 uur te Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. R. J v. d. Veen ds. A. Jansen te Langerak. ds. C. W. Keur ds. L. J. Allaart te Hilligersberg. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. A. Scheele Kapelle-Biezelinge. ds. A. P. Lanting Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Oostburg (dienst Aardenburg) 9.30 en 3 uur Schoondijke 10 uur 3 uur ds. A. B. W. M. Kok ds. J. B. Vanhaelen Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. K. Sietsma Voorber. H. Av. Unie-Collecte. 7.30 uur Znidertentsamcnkorast, verschillende sprekers cn zangstukken. Terr.enzen 9.30 en 2.30 uur ds. J v. d. Berg te Rhoon. Ziamslag 9.30 en 2.30 nur ds. 1'. van Strien te Veere. Burgt B 10 (hoek'Wal).

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1927 | | pagina 3