Visitekaartjes, Verlovingskaarten, Huwelijkskaarten, Geboorteberichten Rouwbrieven ZËEUWSCHË KERKBODE. FAMILIE BERICHTEN UTTOOIJ OLTHOFF. Officiëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. BOEKAANKONDIGING. Vereenigingsleuen. PLAATST UWE IN DE Godsdienstoefeningen in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 19 JUNI 1927. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel WEET GIJ WEL dat Uw en zoo noodig in zeer korten tijd gereed zijn ter drukkerij Spanjaardstraat. derland. Namens de roepende Kerk van Arnhem opende een der pastor loci, Ds. J. O. Kunst, het samenzijn, ging voor in gebed, en las Psalm 29, deze als uitgangspunt nemende voor zijn openingswoord, waarin hij her dacht de ramp, welke de provincie getrof fen heeft. Het voorstel van de classis Harderwijk, luidende „Aangezien de uitspraken van de Synode van Utrecht 1905, art. 14, en die van de Synode van 's-Gravenhage 1914, art. 140, kunnen leiden tot het voortdurend ver manen en afhouden van het H. Avondmaal, overwege de Generale Synode, of dit te handhaven is, en zoo niet, wat dan in zulk een geval den Kerken te doen staat" Werd, na bespreking, doorgezonden naar de Generale Synode. Ten aanzien van het voorstel van de Classe Tiel „De Classe Tiel, overnemende de instruc tie van de Kerk van Geldermalsen, brengt ter Particuliere Synode, om aan de Generale Synode te vragen, of deze niet kan uitspre ken of met de scheppingsdagen in Genesis 1 genoemd, bedoeld zijn dagen van 24 uur of langer tijdperken," besloot de Synode, dit niet door te zen den. Een voorstel van de Classe Zutphen „De Classe Zutphen, betreurende, dat de 1.1. Partic. Synode de voorstellen inzake art. XIII heeft aangenomen, zonder dat van te voren deze voorstellen langs officieelen weg ter kennis van de Kerken der Classe ge bracht zijn, verklaart met de genomen be sluiten zich te willen vereenigen, doch spreekt met algemeene stemmen uit, dat naar haar oordeel het minimum-pensioen van de pre dikantsweduwe dient verhoogd te worden, werd gesteund, en besloten, de Synode de wenschelijkheid van deze gevraagde verhoo ging kenbaar te maken en op steun aan te dringen. Na het doen van benoemingen en vast stelling der acta, werd deze Particuliere Sy node op de gebruikelijke wijze gesloten. Het Vrouwenkiesrecht. In de voortgezette classis-vergadering van de Kerken van Rotterdam, speciaal belegd ter behandeling van bovenstaande aangelegen heid, is na ampele bespreking het volgende voorstel aangenomen „De classis Rotterdam oordeelt, dat met de zaak van het Vrouwen kiesrecht nog andere principieele vraagstuk ken zijn gemoeid, die noch in het rapport der commissie, noch in de memorie van Ds. Lindeboom behandeld zijn, stelt nu de Par ticuliere Synode van Zuid-Holland-Zuid voor ter doorzending aan de Generale Synode, dat deze aan de rapporteerende commissie inzake het Vrouwenkiesrecht alsnog opnieuw ipiandaat verleene, zoodat deze ook over meerdere principieele en kerkrechtelijke vraag stukken, die er bij betrokken zijn, van rapport kan dienen, b.v. over de vraag, of het uit brengen van een voorkeurstem door gemeen teleden bij verkiezingen een zaak is van regeermacht, zij het in beperkten zin, als ook, of er sprake kan zijn van een onder scheiden karakter in het ambt der geloovigen bij den man en de vrouw." In het zooeven verschenen officieel ver slag van de laatstgehouden buitengewone vergadering van de classis 's-Gravenhage le zen we aangaande de kwestie van het vrou wenkiesrecht in de Kerk het volgende In behandeling komt het voorstel van Den Haag-Oost De Generale Synode spreekt in zake het dusgenaamde vrouwenkiesrecht uit, dat allereerst te beslissen zij, of het stem recht in de Kerk als medeuitoefening van regeermacht is aan te merken of niet en be sluit le. aan de deputatcn op te dragen aangaande deze zaak de Kerken met hun advies te dienen ter beslissing op de ev. Ge nerale Synode2e. aangaande het rapport en de memorie i.z. het dusgenaamde vrou wenkiesrecht, mede in verband met het pro fijt der Kerken thans geen beslissing te ne men. Na ampele bespreking komt de classis tot de conclusie zich met de voorstellen van Delft in dien zin te kunnen vereenigen, dat zij uitspreekt niet voldaan te zijn met het rapport van de deputaten noch met de me morie van Ds. Lindeboom, zich om deze re denen niet voldoende rijp acht voor een principieele beslissing, ook omdat niet is uit gemaakt, of het stemrecht als medeuitoefe ning van de regeermacht is aan te merken of niet en of eventueele regeermacht in strijd moet worden geacht met de schriftuurlijke beschouwing aangaande de positie der vrouw in de Kerk en daarom voorstelt aan de Part. Synode van Zuid-Holland ten N. ter doorzending aan de Generale Synode deze zaak ernstig in onderzoek te nemen. De leden der Kerk van Scheveningen hebben nu in 4 secties vergaderd om zich uit te spreken over de beroeping van een vierden predikant. De gemeente sprak zich in 't algemeen uit voor de noodzakelijkheid van een vierden predikant. De gemeente zal nu bewierkt worden, opdat de benoodigde gel den bijeen komen, waarna deze aangelegen heid door den kerkeraad in Sept. a.s. weder zal ter hand genomen worden. In de vorige week te Amersfoort ge houden Particuliere Synode van de Kerken in Utrecht werden als praeses gekozen Ds. K. Fernhout, van Vreeland, als scriba Dr. H. Kaajan, van Utrecht, als assessor Ds. J. J. Berends van Veenendaal. Voor de Generale Synode van Groningen! Werden aangewezen de volgende afgevaar digden Ds. K. Fernhout (sec. Ds. W. Ver hoef Nz., Zeist), Dr. H. Kaajan (sec. Ds. J. G. Meynen, Baarn), ouderling J. J. van Commenée, van Utrecht (sec. Jac. Oudhof, Westbroek), ouderling J. S. Sjaardema, van Bunschoten (sec. J. C. Versloot, Harmeien). Bovendien werd als tertius voor de beide predikanten-afgevaardigden aangewezen Ds. J. Oosterveen, van Wilnis. Aangenomen werd, met een kleine wijzi ging, het volgende voorstel-Amersfoort „De classis Amersfoort, lettende op het in de laatste jaren opkomend gebruik, dat bij de begrafenis van een dienaar des Woords allerlei toespraken worden gehouden in het kerkgebouw en op het graf, waarin de dien sten des overledenen buitensporig worden ge huldigd, oordeelende dat dergelijk gebruik aanlei ding kan geven tot een met de H.S. strijdige menschenvereering, verzoekt de Particuliere Synode van Utrecht zich te wenden tot de a.s. Generale Synode te Groningen, met het voorstel dat de Generale Synode uitspreke, dat dergelijk gebruik afkeuring verdient en in strijd dreigt te komen met den geest van art. 65 K. O." Eveneens werd aangenomen het voorstel van de classis Amersfoort „De classis Amersfoort, uitsprekende, dat het rapport over Vrouwenkiesrecht te laat is ingekomen dan dat het op de mindere ver gaderingen zou kunnen worden behandeld, spreekt uit, dat het op de Generale Synode in deze omstandigheden niet kan behandeld Worden. De Particuliere Synodes in de volgende provincies hebben als afgevaardigden be noemd naar de Gen. Synode te Groningen. Noor d-H o 11 a n d. Primi, de predikanten W. Breukelaar, te Zaandam en J. L. Schouten, te A'dam en secundi, D. Hoek, te Enkhui zen en A. SchW'eitzcr, te Buikslooten primi, de ouderlingen J. Bakker, te SantpoortG. van Zeggelaar, te Ransdorp en secundi, D. L. Harms, te Hoorn en K. Wagenaar, te Heer Hugowaard. Z u i d-H o 11 a n d. Primi, de predikanten C. B. Bavinck, te Rotterdam en W. M. Mei- nen, te Dordrechten de ouderlingen A. Muis, te Delfshaven en P. Rijsdijik, te Slie- drecht. Secundi de predikanten H. J. Heida, te Vlaardingen en Joh. H. Rietberg, te Maas sluis en de ouderlingen Joh. C. Diepen horst, te Strijen en W. Voogd. Noor d-B rabant en Limburg. Primi de predikanten J. H. Donncr, te Breda, en H. de Bruijn, te Nieuwendijk en de ouder lingen L. J. Halekamp, te Klundert, enW. H. van Helden, te Nieuwendiik. Secundi de pred. J. H. Jonker, te Werkendam, J. de Vries, te Tilburg en de ouderlingen C. G. de Jong, te Almkerk en W. Niennuis, te Eindhoven. Tertius ouderling Jac. G. van Oord, te Wer kendam. Vergelijkende cijfers. De Geref. Kerkbode van Scheveningen geeft de volgende, naar de laatste gegevens bijge werkte vergelijkende cijfers ten aanzien van het zielental dat «een predikant in onder scheiden grootere Kerken aan zijn zorgen ziet toevertrouwd Aantal Zielental Geref. Kerk Zielental pred. per van plaatsen pr. plaats Groningen 9884 5 1977 Leeuwarden 4000 3 1333 Assen 2504 2 1252 Zwolle 4469 3 1467 Kampen 5536 4 1384 Arnhem 2733 2 1366 Apeldoorn 3600 3 1200 Utrecht 7942 4 1485 Amsterdam 20000 10 2000 Leiden 4184 3 1394 Den Haag-Oost 6854 4 1713 Den Haag-West 6544 4 1636 Rotterdam 12500 7 1832 Middelburg 2870 3 956 Kralingen 4180 3 1393 Charlois 2900 2 1450 Amersfoort 2200 2 1100 Soest 1124 2 562 Amsterdam-West 2190 2 1095 Hilversum 3000 3 1000 Zeist 1812 2 906 Delfshaven 7358 4 1840 Scheveningen 7300 3 2433 Maassluis 4100 3 1366 Vlaardingen 3981 3 1297 De toestand is derhalve in Scheveningen en Amsterdam het ongunstigst en in Soest, Zeist en Middelburg het gunstigst. VERGADERING van den Kerkeraad (smal) 16 Jnni 1927. Opening op gebruikelijke wijze. Tegenwoordig 25 broeders.- Notulen gelezen en vastgesteld. ÏDgekomen stukkenEen schrijven over een attes tatie wordt in handen gesteld van het moderamen tot advies. Van de Ger. Kerk te Delft was een schrijven ter tafel over een gezonden doopattest. Ook komt in bespreking een ingekomen schrijven van een dooplid der gemeente het rapport der laatstgehouden Partiic. Synode inzake „vooropleiding van onze Zendings- arbeiders" wordt in behandeling genomen. Woensdagavondcomm.aangevraagde huwelijksbe vestiging toegestaanattestaties zullen verleend, zoo ook doopattesten, en doopbewijs worden verstrekt. Medegedeeld wordt het overlijden van een zuster der gemeente. Op voorstel van de Commissie voor het Beroepings- werk zal een tweetal predikanten worden bezocht. Sectierapporten. Volgende week sectievergadering. Dankzegging, sluiting. De Kerkeraad. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Vrijdag 24 Juni as. Het Bestuur. RUSTHUIS MIDDELBURG. Met vriendelijken dank ontvangen 2 kisten sla en een partij boeken. De Huisvader, J. Belksma. ZENDING. V lissin gen. Met hartelijken dank ontvangen van broeders diakenen als gevonden in de collecte van 126—27 vijf gulden, als nagift der Pinkster collecte van broeder B. vijftig centsvan Gretha van de Vrie 108 halve centen en een pak zilverpapier en capsules en van Cor Dekker een pak zilverpapier en capsules. Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, penningm. Uit mijn leven, door L. Penning. Uitgave fa. Rivière en Voorhoeve, Zwolle. Boeken van Penning behoeven weinig aanbeveling. Met, groote interesse ben ik „Uit mijn leven" gaan lezen. Het begin is bijzonder mooizelfs ontroerend schoon zijn enkele gedeelte. Nu wordt dit verder op in het boek wel wat minder. Er staan ook minder belangrijke dingen in. Maar toch altoos zoo, dat het op de manier van Penning heel onderhoudend is ge schreven. En gelijk ik zeg, die eerste hoofdstukken van Penning's jeugd die maken het a'leeu al waardevol Meliskerke, 12 Juni 1927. Heden werd alhier tot Herder en Leeraar beroepen de WelEerw. Heer L. v. d. Zanden, Theol. Candidaat. Zegene de Heere onze pogingen door dat wij in den beroepene gevonden hebben den man Zijns Raads. Namens den Kerkeraad, C. Polderman. Ps. 116 door Cor Kee. J. C. Willemsen, Oss. Dhr. Willemsen is onze vlijtige uitgever in Muziek, hij doet vele huisgezinnen een dienst door de uitgave van Chr. liederen, cantaten, hymnen etc.. Over 't algemeen is hij gelukkig in zijn uitgaven. Zij presenteeren zich goed. De druk is goed verzorgd de noten spreken. Cor. Kee is in onze Chr. kringen geen onbekende. Zijn composition mogen er zijn. Bekend zijn zijn voor spelen, die wat lang, maar dikwijl wel melodieus zijn. Met, deze uitgave van Ps. 116 kunnen we echter niet dweepen. We hebben het eenige malen doorge speeld, met verschillende registratie, doch het viel ons hier en daar niet mee. De eerste 3 maten van regel 3 blz. 1 evenzoo de laatste van regel 4 vind ik niet mooihoe de heer Kee een overgang kon maken als in de laaste maat. op blz. 1 in ous een raadsel. Beter is blz. 2, doch op blz. 4 is viervoudige her haling van f. d. e. f. en zoo ook a. f. g. a onbe duidend. v. I). Geref. Jongelingsver. „Herman Faukecl". Middelburg O. T. Sch. 60. Elia de boetprofeet. Jbl. 30, vr. Wissel. K. G. Sch. 21. Een deel der strijdende Kerk stelt zich in de goede slagorde, vr. A. Cornelissc. Geref. Jongelingsver. Dr. Lülzen Wagenaar, Middelburg O. T. Schets 59a door vr. C. Ingelse. L. K. „Beatrijs Legende", door vr. 1' Davidse. Geref. Knapenvergadering „Samuël" Afd. II. Agenda De Gezalfde des Heeren, 1 Sam. 24, 28 en 26, A. Cornelisse. Bespr. Kerkgesch. door den Leider. M.-V. „Meisjesroeping", Middelburg. Gew. Gesch.Handelingen 9. Letterkunde„De andere weg" B. en B. no. 16, 18, 19 en 21 (1927). Geref.Knapenvergadering „Samuel", Afd. I, Middelburg Vergadering op Zaterdag 18 Juni. Agenda Bijb. Gesch.1 Samuel 31 en 2 Samuel hoofdstuk 1 door W. Graafhuis. Kerk. Gesch Bespreking door den leider dhr. M. Bonman. BOND3RING SEROOSKERKE EN OMSTREKEN. Vergadering te St. Laurens 22 Juni 8 uur. I. De behandeling der Letterkunde op de J. V. door Serooskerke B. II. „De Jongeling en zijn Eeuw" door St. Laurens. III. Verkiezing penningmeester en Secundi-afdee- lingsbestuurslid. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. Heidelb. Catech. Zondag 27. Collecte Emeriti-fonds. Gasthniskerk 9.30 uur ds. R. Hamming Bed. H. Av. 6 uur ds. R. Hamming Voortz. Bed. H. Av. en Dankz. Hofpleinkerk 9.30 uur Lezen eener Leerr. ds. G. B. Wurth ds. J. H. Telkamp Arnemuiden 9.30 en 2 uur Domburg 9.30 uur 2 uur Gapinge 9.30 uur 7 uur Grijpskerke 9 en 2 uur Koudekerke 9 en 2 uur St. Laurens 9.30 en 2 uur Meliskerke 9 uur 2 uur Oostkapelle 9 en 7 uur Serooskerke 9.30 en 2 uur Souburg 9.30 uur 2 uur Veere 9.30 en 2 uur Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Vronwepolder 9.30 uur 2 uur Westkapelle 9.30 uur 2 uur ds. J. Runia Lezen eener Leeir. ds. J. E. Visser Lezen eener Leerr. ds. C. von Meijenfeldt Afscheid, ds. J. Dijkstra ds. A. C. Heij ds. A. Koning Lezen eener Leerr. ds. P. N. Krnyswijk Voorber. H. Av. ds. E. Donma ds. P. van Dijk ds. G. B. Wurth ds. J. H. Telkamp ds. P. van Strien ds. P. N. Kruyswijk ds. C. von Meijenfeldt ds. C. von Meijenfeldt Afscheid, ds. J. E. Visser Lezen eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Brninisse 10 uur 5 uur Colijnsplaat 9.30 en 5 30 uur Geersdijk 9.30, 2 en 5 30 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Oosterland 10.30 unr 3 uur Scharendijke 9.30 en 2 unr Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 10.30 en 6.30 uur Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. D. Bremmer ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. J. H. Donner te Molenaarsgraaf, ds. F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. D. Bremmer Lezen eener Leerr ds. J. W. van Tol Lezen eener Leerr. ds. E. J. van Voorst te Kootwijk, ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. Prof. Watering te Arasterdam. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 u. ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Poortvliet 10.30, 3 en 7 uur Cand. R. J. Danhof te Amsterdam. Cand. D. J. de Groot te Haarlem, ds. C. Veltenaar Cand. L. Hoinath Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Tholen 9.30 en 2 unr Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur tijdelijk te Amsterdam. Baarland 9.30 en 2 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Borsele 9.30 en 2 uur Goes 9.30 en 6 uur 's Gravenpolder 10.30 en 3 uur Heinkenszand 10 uur 3 uur lerseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Kruiningen 9.30 en 2 uur Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Cand. Wiepkema te Bedum. Lezen eener Leerr. ds. A. Scheele ds. C. van Schie ds. R. J. v. d. Veen Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. R. Hamming te Middelburg, ds. A. Andree van Krabbendijke. ds. L. Bouma Em. pred. te Hijnm. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. A. P. Lanting Axel 9.30 en 2 30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 uur 2 30 uur Oostburg (dienst Aardenburg) 9.30 uur 3 uur Schoondijke 10 en 3 uur Ternenzen 10 en 2.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur dhr. W. Burggraaff te Amsterdam, ds. J. B. Vanbaelen ds. M. van Wijk Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. M. van Wijk Bed. H. Av. ds. K. Sietsma ds. S. Groeneveld ds. A. B. W. M Kok 2 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur ds. J. E. Visser te Domburg.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1927 | | pagina 3