Mej, DE DREUV Officiëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. BOEKAANKONDIGING. Vereenigingsleuen. Godsdienstoefeningen in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 13 FEBRUARI 1927. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe flxel Advertentiën. Wit en Crème Waechleer, Nappa en Glacé In kleuren, Zwart Glacé r en Stoffen Handsohoenen. ZIET ETALAGE. Langedelft A 92 - Middelburg. AANGENOMEN NAAR Kollumerpomp J. B. v. d. Sijs cand. te Leiderdorp. BEDANKT VOOR HaarlemC. Bourua te Zwolle. Tznra, Bèrlikum, Zoutkamp, Bijl aard, Ondehorne en TernaardJ. B. v. d Sijs cand. te Leiderdorp. Middelburg. De Comm. van Beheer bericht,dat voortaan enkel de eerste Woensdag van iedere maand, des avonds van 7.30 tot 8 30 uur, zitting zal worden gehouden tot het in ontvangst nemen der vrijwillige bijdragen. Het Bestuur. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Tholen op Woensdag 2 Febr. '27, gehouden te Bergen op Zoom. 1. De praeses opent de vergadering, laat zingen Ps. 84 en gaat voor in 't gebed. 2. De credentie-brieven worden nagezien en in orde bevonden. Een Br. Diaken wordt keurstem verleend. De afgevaardigden van Poortvliet komen wat later ter vergadering. 3. Het moderamen wordt vastgesteld als volgt praeses, Ds C. Veltenaar, scriba, br. E. Tange. assessor, Ds. W. M. Ie Cointre. 4. De notulen der vergadering van 10 Nov. '26 worden gelezen en na een kleine wijziging, goedgekeurd. 5. Naar aanleiding van de notulen deelt de Dep. voor de zending mede. dat de kerk te Oud-Vossemeer voldaan heeft aan haar verplichting in dit opzicht. 6. De huishoudelijke regeling onzer classis en die voor de kerkvisitatie worden herzien, naar het voor stel van de daartoe op de vorige vergadering be noemde commissie. De ingekomen stukken worden behandeld a.) een schrijven van de classis Drachten, mede deelend de schorsing van dr. N. I). v. L. b.) een schrijven van den kerkeraad te Oudemirdum, meldende dat ds. S. P. Vermeer zich aan de gemeen schap der Geref. kerken heeft onttrokken. c.) een schrijven van de classis Uaarlem aangaande de afzetting van ds. W. E. v. D. d.) een schrijven van dezelfde classis, meldende dat dr. B. zijn ambt heeft neergelegd en dus het recht tot den Dienst des Woords inde Geref. Kerken heeft verloren. Deze mededeelingen worden met leedwezen voor kennisgeving aangenomen. 8. Behandeld wordt het voorstel van de Geref. Kerk te Bergen op Zoom, om zich te wenden tot de Ge nerale Depp, voor de Geest, verzorging der militairen met verzoek den Classicalen Depp, ter zake een in structie te willen geven, opdat die arbeid, beter dan voorheen, aan zijn doel beantwoordt. Het wordt met algemeene stemmen aangenomen. 9. Het bij den scriba ingekomen verzoek om inzage der classicale notnlen van ds. de V. van T. wordt toegestaan. 10. De rondvraag naar Art. 41 en 43 D. K. O wordt gehouden. 11. De vacature-beurten worden geregeldAnna Jacoba Polder, Oud-Vossemeer, Poortvliet ontvangen ieder één beurt, Rilland-Bath ontvangt er twee 12. Bij de rondvraag krijgt de kerk van A. J. P. advies, en wordt de kerk van P. een vraag om op heldering gesteld, in verband met de voorziening in den Dienst des Woords. 13. Het perslag wordt gelezen. 14. De volgende vergadering wordt vastgesteld op Woensdag 11 Mei. 15. Nadat ds. W. M. Ie Cointre is voorgegaan in dankzegging, sluit, de praeses de vergadering. Op last der Classis, Ds. W. M. Ie Cointre, li t. Assessor. De volgende collecten zijn gestort Art. 19. Theol. Fac. Zending onder Vrije Univ. de Joden. 19,37* 28,87 16,07* 29C50 23,64 27,64 16,20 19,35 38,84 11,90 12,40 15,65 5,80 6,30 11,29 16,53 16,01 11,43 9,49 13,79 10,— Anna Jac. Polder Bergen op Zoom Krabbendijke Oud-Vossemeer Poortvliet Rilland-Bath Tholen CLASSIS VERGADERING MIDDELBURG. 9 Februari 1927. 1. Opening namens de kerk van Arnemniden door ds. J. Runia. Voorlezing van Ps. 122gezongen Ps. 74 1, 2 en gebed. 2. Aanwijzing van ds. Wurth en oud. Polderman om de credentiebrieven na te zien. Uit dit onderzoek bleek, dat alle kerken wettig vertegenwoordigd zijn. 3. In het moderamen nemen zitting ds. van Dijk (praeses), ds. Dijkstra (assessor), ds. Wurth (scriba) en ds. Telkamp (2e scriba). 4. Voorlezing van de notulen geschiedt door ds. Te'kampzij worden door de vergadering overgenomen. 5 Ingekomen stukkeua. enkele stukken worden voor kennisgeving aangenomenb. eveneens enkele berichten over het aanvaarden van benoemingen (in de plaats van br. W. Karreman wordt benoemd in de commissie ter voorbereiding van de jaarl. Zendings dag oud. G. v. d. Putte, van Vlissingen)c. naar aan leiding van een schrijven van de deputaten tot oefe ning van het verband met de Theol. Fac. der Vrije Universiteit wordt besloten, in een antwoord aan hen te verzoeken, toch zoo veel mogelijk aandacht te wijden aan de correspondentie, die van de kerken bij hen inkomt 6. Instructies: a. Op verzoek van den kerkeraad van Domburg wordt zijn predikant ontheffing verleend van vacaturediensten met het oog op het badseizoen in de maanden Juli Augustus. De vacante kerken Middelburg en Meliskerke ontvangen in de maanden AprilJuni 4 en Veere 3 vacaturediensten. Middel burg de predikanten Douma, Dijkstra, Wurth en Kruyswijk Meliskerke Runia, Visser, Koning en Van Dijk; Veere: Heij, Hamming en Telkamp. De data nader geregeld door de belanghebbenden. 7. Rapportena. Ds. Dijkstra doet verantwoording van de gelden, die ingekomen zijn in 1926 voor den Evangelisatiearbeid in N.-Brabant en Limburg (f 114,81) en dito voor den geestelijken arbeid in R. Pruisen en Westfalen (f 58,75). b. Oud. Louwerse rapporteert namens deputaten voor hulpbehoevende kerken. Ontvangsten f 1286,77, uitgaven f 1135, batig saldo f 151,77. Het gunstig advies over de aanvragen van twee kerken om steun bij de Partic. Synode zal schriftelijk uitgebracht wor den aan het adres van de deputaten der Synode. c. Ds. Heg rapporteert over de Zending. In 1926 is aan de zendende kerk afgedragen f 6946,50. De bijdrage zal worden aangevuld tot het bedrag, dat voor 1927 is toegezegd (f 7500,Zoo blijft nog een batig saldo van f 1015,84. Het batig saldo van den Zendings dag, niet begrepen in het vorige bedrag, is f 49,89. Besloten wordt. D. V. dit jaar weer een Zendingsdag te organiseeren. d. Ds. Telkamp rapporteert namens de commissie (oud. Pouwer, oud. v. d. Putte en ds. Telkamp) over haar onderzoek naar de werking van de onderlinge regeling ad art. 13 K. O. Dit supplementrapport wordt voor kennisgeving aangenomen, de commissie gede chargeerd en dank gebracht voor haar arbeid 8 Ds. von Meijenfeldt wordt welkom geheeten en gelukgewenscht met zijn beroep naar Feijenoord eveneens ds. Telkamp met zijn 12'/2-jarig jubileum als predikant in de Geref Kerken. 9. De omvraag naar art. 41 K. O.Een kerkeraad vraagt en ontvangt advies, hoe hij te handelen heeft met een lid, dat naar het oordeel van den kerkeraad niet handelt overeenkomstig Gods Woord een andere kerkeraad vraagt advies over de wijze, waarop hij te handelen heeft met doopleden, die afwijken van een bepaald gebod van de Wet des Heerenterwijl dooi den voorzitter belangstellend gevraagd wordt naar den voortgang van het beroepingswerk in de vacante kerken Middelburg, Meliskerke en Veere. 10. Aan Domburg wordt opgedragen de Classis weder samen te roepen tegen 10 Mei a s. 11 Oud Pouwer brengt nog verslag uit als quaes tor over de classicale kosten. Ontvangsten f 1031 87 uitgaven f 993 04 batig saldo f 38 83 begrooting 1927 f 1050 Dit laatste bedrag zal naar de gewone maatstaf van de kerken worden geïnd. 12 Ds Hamming, oud. Polderman, ds Koning en oud Louwerse brengen achtereenvolgens namens hun commissies rapport uit over de verschillende boeken, die door hen nagezien zijn. 13. Bij de rondvraag wordt verzocht voortaan de collcctclijst aan de kerkcraden toe te zenden in Juni, en wordt door een der predikanten de wenschelijk- heid uitgesproken, dat meer publiciteit zal worden gegeven aan de Zendingszaken 14. Persverslag Dankgebed bij monde van den praeses. Sluiting. Telkamp. Vlissingen. Gehuwd: J. Ch. de Koster en M. E. VrekeG. de Wis en L. J. Ladenberg. Met attestatie naar LoosdninenJohanna Quist naar BataviaN. M. de Vos. Met doopattest uit Kamperland G. A. Leendertse uit ColijnsplaatJacoba Karman. ZENDING. Middelburg. In dank ontvangen uit de cate chisatiebus Gasthuiskerk f 31 91*catechisatiebus Hof- pleinkerk f10 25*; door tusschenkomst van mej. Wisse van mej. L. 36 h c.van mej de wed. N. met. haar dochters f050; van mej. M. f025; mej. J. f 0.10, samen f 1.03door tusschenkomst van mej. Alewijnse f250; van mej. J en van de zusters Noëls, Wemeldinge f 10. Wij brengen die dames daar onzen hartelijken dank voor. Namens de commissie, L. A. Tange, penningra. Middelburg. Ontvangen een pakje zilverpapier van Jannetje en Adriana Willemse, St. Laurens. C. Littooij, Molstraat 90, M'burg. „PARAKAN"1. Met vr. dank ontvangen van Dr. A. A. Snijder te Roermond f 2,50; van ds. G. J. Pontier namens de Vrouwenvereen. „Znsterbulp" als geregelde bijdrage uit de gemeente te Heerlen f 25,van mevrouw Dijkstra-Abma jaadijksche bijdrage Grijpskerkc f 31,—. C. IIondius'Rotterd. Kade 244. T w ij f e 1, door dr. T. Hoekstra. Zomer en Keunig, Wageningen. Christel ij ke Zelfontwikkeling, door A. Janse, Groenendijk, Rotterdam. Vorming van eigen karakter, door P. van Duijvendijk. Uitg. J. de Longte, Dordrecht. Het is aangenaam, dat we van al deze drie be trekkelijk maar dunne boeken zooveel goeds kunnen zeggen. Er zijn kleine werkjes, die zoo uitnemend zijn, dat men er gaarne heel wat grootere voor present zou doen. We hebben dr. T. Hoekstra's „Twijfel" met aan dacht gelezen. Gelijk bekend uit zijn andere boeken en uit hetgeen hij schrijft in periodieken heeft de professor een vlotten stijlzoodat hij de lezers zelfs bij meer afgetrokken onderwerpen weet vast te houden. Twijfel is echter volstrekt geen abstract onderwerp. Het is de zielsziekte onzer eeuw, die haar slacht offers bij duizenden telt. Ook onder degenen die overigens nog voor de waarde van het dogma opko men, werkt de booze invloed van de wereld, die alle dingen relatief poogt te doen achten. In donkere toch niet te donkere kleuren beschiijft de auteur den toestand van onzen tijd. Hij gaat de zielkundige beteekenis van den twijfel naeen ge deelte uit het boek, dat mat eenige inspanning toch ook voor een gewoon ontwikkeld lezer zal zijn te genieten Hij wijst op de verschillende typen van personen, bij wie de twijfel zich in verschillende vormen open baart ook op den leeftijd. Het nut van den religieusen twijfel wil de hoog leeraar niet ontkennen, maar twijfel is toch niettemin zondig van karakter. Gods bestuur doet uit het kwade wel eens het goede voortkomen. Welke de medische behandeling is van deze zielsziekte der eeuw wijst de schrijver in de laatste bladzijden aan. „In dezen zin is reformatie beslist noodig dat ieder dienaar des Woords het religieuse leven van de schapen en de lammeren zijner kudde kent cn leidt." Van sommige kerkleden zijn de geestelijke nooden schreiend. We hebben dat boek met klimmende belangstelling gelezen het is een ernstig, sober, maar toch ook tegelijk een noodzakelijk woord. Zoowel voor hen die leiding hebben te geven als voor hen d e geleid worden is het een nuttig geschrift, dat niet maar de kwaal aantoont, maar ook uit de apotheek het mid del ter genezing tracht te noemen. Twijfel moge een zielsziekte zijn, de kwaal die dhr. A Janse, de bekende hoofdonderwijzer uit Biggekerke, noemt in zijn brochure Chr. Zelfontwikkeling is ook niet gering De titel met als onderschrift, onze hou ding t. o. van het Chr. Instituut voor zelfontwikke ling, zou doen denken Wat een taaie geschiedenis En wat een onbelangrijk gegeven. Doch dhr. Janse wijst in dit boekje een fout aan, die wel bij het be doeld Chr. Instituut tot de meest duidelijke openbaring komt, doch die er evengoed kleeft aan heel wat andere dingen die den naam Christelijk dragen. De ootmoed ontbreektEr wordt tegenwoordig over het „Ik" gesproken over de ontwikkeling onzer persoonlijkheid, die naar dhr. Janse (en wij ook met hem) meent, niet Calvinistisch maar humanistisch is. Uit een brochure door dit instituut verspreid haalt hij aan o.a Om tot iets groots in staat te zijn, moeten wij innerlijk groot geworden zijn. (blz. 11) De pyramide van het aanzijn zoo hoog moge lijk optrekken, (p. 11.) Gij zijt de drager van oneindig veel krachten en gaven, die ti door uw bestendige volmaking recht geven, geniaal Ie deuken enz (p. 16) Daartegenover wijst dhr. Janse op Panlus, Luther, op de leer der Schrift en de levenspractijk van de grootsten die erkenden dat wat zij deden was „in zwakheid, in vreeze en in veel beving". Het verblijdt ons, dat [de schrijver hier voor het principieele standpunt heen wijst en aantoont, wat de wate ontwikkeling der persoonlijkheid is. Die is er alleen in den weg des geloofs. „Ontwikkeling der persoonlijkheid komt tot stand, door dat de persoonlijkheid overgegeven wordt En het boekje van den Dortschen paedagoog Van Duijvendijk? Wie van onze jongere onderwijzers kent zijn naam niet van het Leerboek dat hij met nog een anderen collega schreef Daar is ook van dezen opvoedkundige, iets principieels te verwachten als hg schrijven gaat. „Vorming van eigen karakter" is een kostelijk boekje. Laat de leelijke figuur op den omslag, die op een wijnglas gelijkt, niet afschrikken om dit boek te koopen. Pitting en ernstig, geestig en 't kind-bij-den-naam- noemend heeft de auteur beide dingen gezegd. Ik zou er iets uit willen aanhalen van dien jongen b.v. die thuis zoo aan goede manieren gewend was, dat hij geen raad weet, als hij op straat met in zijn'eene hand allerlei kruidenierswaren en in zijn andere hand een stroopkan den Burgemeester tegenkomt. Hij zet gauw den stroopkan neer, en met een hoogrood ge zicht neemt hij zijn pet af. De Burgemeester glim lacht. De jongen denkt: „Dat is om mijn mal figuur". Natuurlijkjnis. In plaats van z:ch te blameeren had de jongen, zonder~het zelf te weten, een Hinken in druk gemaakt. „Een heel'wat beteren indruk dan tal van menschen die op andere wijze „met de stroopkan loopen" juist om een goed figuur te maken". Of elders Durf er te zijn en laat de^gedachte Wat zou een nietig mensch mij doen een eereplaats krijgen in ons leven Beschouw den moed als plicht. Het christendom brengt de harmonie tusschen gehoorzaamheid en zelfstandigheid. De ééne be- teekentéénswillendheid met Gods gebod en de anderezelfhandhaving tegenover wat God ver bood, beide vloeien samen in de ware wilskracht. Een kosteiijk boekjeIs het al in onze verschil lende bibliotheken We hebben overal, in kerkelijk en politiek gebied, groot gebrek aan karakters. Aan menschen die er niet alleen in eigen maar ook in anderen kring een eigen meening op na durven te houden. Dit boekje kan tot vorming van zulke karakters meehelpen of in ieder geval een oogenblik beschaamd maken.£0ok dit is al nuttig S. v. D. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel". Middelburg. O. T. Sch 56 Jerobeams 'zonde. 1 Kon. 12 2533- 1 Kon. 13, 14:1—10; 15:25—31. G. Boon. V. G. Sch. 2. De strijd om de wereldheerschappij. A. van 't Leven. Geref. Jongelingsver. Dr. Lützen Wagenaar, Middelburg O. T. Schets 18. De scheuring des rijks, door P. A. Davidse. K. G. Schets 18. Pogingen tot herstel der Aposto lische Kerk door J. Deurwaarder. Geref. Knapenvergadering „Samuël" Afd. II. Agenda In de Rust. Joz. 22—27 en Richtcren 1 en 2 113 P. Cornelisse. Bespr. Vad. Gesch. door den Leider. BONDSRING „Serooskerke en Omstreken." Vergadering 14 Febr7 uur in de Geref. Kerk te Veere. 1. De behandeling der Letterkunde op de J-V. door Serooskerke B. 2. Waarom lid eener Geref. J -V.? door Domburg. Reserve-inleiding, „De Historie van onzen Bond", door Grijpskerke. Rooster J. V. „Calvijn", Vlissingen, voor 19 Dec. Middag-afd. SchriftonderzoekDe dood. W. v. Wouwe. De twisten tijdens^het Bestand. J. A. Steketee. Avond-afd. Gel. Bel. art. 17. M. Suurmond. A. R. beginselen art. 20. Schets 3. P. van Noppen. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Zaterdagavond van 61/,—9'/* uur Cons. Hofpleinkerk. Afdeeling I. Gew. Gesch.: Johannes 18, door A. Graaf huis. Na de pauzeKerkgesch. „Johannes Huss" door Nel Kolsters Afdeeling II. Gew. Gesch. Johannes 11, door A. Joosse. Na de pauzeKerkgesch. Ignatius, Bisschop van Antiochië, door N. Arnoldi. M.-V. „Meisjesroeping", Middelburg. Agenda Gew. Gesch.1 Sam. 8, 9 en 10. Kerkgeschiedenis Zwingli. B. en B. 15 Oct '26-1 Nov. '26. MIDDELBURG. Bediening van den U. Doop in de Gasthuiskerk Heidelb. Catech. Zondag 13. ds. J. Hettinga Gasthuiskerk 9.30 uur 2 uur Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Arnemniden 9.30 en 2 uur Domburg 9.30 en 2 uur Gapinge 9.30 en 2 uur te Wijckel. ds. R. Hamming ds. R. Hamming ds. G. Staal ds. G. Staal te Culemborg. ds. J. Hettinga ds. J. Runia Voorber. H. Av. Lezen eener Leerr. ds. C. von Meijenfeldt Bed. H. Av. en Dankz. Grijpskerke 9 en 2 uur Koudekerke 9 en 2 uur St. Laurens 9.30 en 2 uur Meliskerke 9 en 2 uur Maandag 6.30 uur Oostkapelle 9.30 en 2 uur Serooskerke 9.30 en 2 uur Bed Bed Souburg 9.30 uur 2 uur Veere 9.30 en 2 uur Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Westkapelle 9.30 en 2 uur ds. J. Dijkstra ds. A. C. Heij H. Av. en Dankz. Lezen eener Leerr, ds. J. H. Telkamp ds. J. W. v. Tol te Scharendijke. ds. E. Douma ds. P. van Dijk H. Av. en Dankz. Lezen eener Leerr. ds. G. B. Wurth ds. A. Koning ds. G. B. Wurth Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 9.30 uur 5.30 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Oosterland 9.30 en 2 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 10 en 6 uur Zonnemaire 9.30 en 2 uur Bed ds. Joh. de Boer Lezen eener Leerr. ds. D. Bremmer Lezen eener Leerr. ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr. Cand. J. Bakker te Hilversum, ds. D. Bremmer H. Av. en Dankz. ds. J. W. van Tol Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5 30 u. Krabbendijke 9 en 2 uur Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Tholen 9.30 en 2 uur Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. J. Vreugdenhil te Gramsbergen. ds. W. M. Ie Cointre ds. A. Andree Lezen eener Leerr. Cand. M. den Boer ds. C. Veltenaar Cand. de Groot te Zandvoort. Baarland 9.30 en 2 uur Bed. Driewegen 9.30 en 2 uur Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Borsele 9.30 en 2 uur Goes 9.30 uur 6 uur '8 Gravenpolder 9.30 en 2 uur Heinkenszand 9.30 en 2 uur lerseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Kruiningen 9.30 en 2 uur Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur ds. B. Meijer H. Av. en Dankz. ds. C. van Schie ds. A. Scheele Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. C. W. Keur Lezen eener Leerr. ds. C. W. Kern- Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. A. P. Lanting ds. J. Post ds. J. B. Vanhaelen ds. M. van Wijk Axel 9 en 2 uur Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Oostbnrg (dienst Aardenburg) 9 30 uur Lezen eener Leerr. 6.30 uur ds. K. Sietsma Schoondijke 9.30 en 2 uur ds. K. Sietsma Woensdagavond 7 uur Bijbellezing in het Vereenigingsgebouw. Terneuzen 9.30 en 2 uur ds. S. Groeneveld 7 uur ds. A. B. W. M. Kok Rede Jongelingsver. Zaamslag 9 en 2 uur ds. A. B. W. M. Kok Voor de vele blijken van belangstelling tijdens de ziekte en het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer J. M. VAN DE WOESTIJNE, ondervonden, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, J. M. VAN DE WOESTIJNE J.Mz. Middelburg, 10 Febr. 1927. Krommeweele L 29. -- \Jb

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1927 | | pagina 3