Griep Abdijsiroop DRUKWERK. KERKNIEUWS. Officiëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. Vereenigingsleuen. Godsdienstoefeningen in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 30 JANUARI 1927. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel Advertentlên. Lil EEN GOED ADRFS H VOOR ALLE SOORTEN Fa LITTOOIJ 01TH0FF, F herhaaldelijk geslingerd en voor hen is er veel genade noodig, om te volharden bij de eenvoudigheid des geloots. Van geheel anderen aard is weer het twij felen aan onzen genadestaat. Er zijn zoovele kinderen Gods, die zoodra gij de vraag tot hen richt, ot zij verzekerd zijn van hun aan deel in Christus, of zij zeker weten, dat hunne zonden hun vergeven zijn, niet dan met veel aarzeling antwoorden. Die als zij gevoelig de gemeenschap met God in Christus mogen genieten, durven gelooven, dat zij uit den dood in het leven mochten overgaan, maar die, als zij deze zalige bevinding missen, weer aan het vragen gaan Zou ik waarlijk- door Christus verlost zijn? (Subjectievetwij fel). Niet waar dit zijn twee kwalen van onzen tijd. Natuurlijk is de eerste, de objectieve twij fel, gevaarlijker dan de tweede. Niettemin lijdt toch het geestelijk leven onder dat chronisch „bekommerd zijn". Zoo was wel zeer actueel de studie, welke collega Hoekstra onder den titel „Twijfel" bij de Uitgevers-maatschappij Gebr. Zomer en Keuning te Wageningen het licht deed zien. En de uitgevers hebben zich loffelijk van hun werk gekweten. Na een pakkende In leiding, die de algemeenheid van den twijfel teekent, handelt Hoekstra allereerst over de vraag wat is religieuze twijfel Als kenner van de psychologie gaat hij op leerrijke wijze eenigszins breed op deze vraag in. Hier is gedlirig de man van het vak aan het woord, wien gij dankbaar zijt voor zijn onderwijs. Zijne uiteenzetting van den objectieven twij fel leidt tot deze conclusie „Bij den objec. tieven twijfel wordt het waarheidsgevoel ten zeerste verzwakt en treedt de schommeltoe stand in, in betrekking tot de objecief ons ge geven openbaring Gods. De twijfel kan onder dit gezichtspunt zich in verschillende gedaan ten vertoonen. Iemand kan b.v. geloovig de Goddelijke autoriteit van de gansche H. Schrift aanvaarden en toch aan enkele dog mata, die door de Christelijke kerk kan be leden worden, twijfelen. Het komt voor, dat Christenen de ingeving der H. Schrift door den Heiligen Geest aannemen en twijfel koesteren aangaande het dogma van den kin derdoop. Van ernstiger aard is de twijfel, wanneer de gronden, die tegen het onfeilbaar gezag van de H. Schrift plegen aangevoerd te worden, zulk een indruk' hebben gemaakt, dat het waardigheidsgevoel in betrekking tot dit religieuze oordeel ten zeerste wordt ver zwakt. In ernstige zielecrises wordt soms ge twijfeld aan het bestaan Gods en het „hier namaals". Vervolgens worden de oorzaken van den twijfel nagespeurd. Ze zijn De in werking van Satan eenc bepaalde dispo sitie van het religieuze subjectvoorvallen in het leven der menschen, die in strijd schij nen met het wereldbestuur van een wijs en rechtvaardig God de Godonteerende zonden, waarin sommige belijders vallen ongeloo- vige lectuur de overgangsleeftijd bij jongens en meisjes. In de derde plaats komt aan de orde, hoe over den twijfel bij het licht der Heilige Schrift moet geoordeeld worden. Van harte ben ik het met den Schrijver eens, als hij zegt „Twijfel komt voor uit ongeloof en is in zijn wezen ongeloof. Zoo is de twijfel, in welken vorm hij zich ook op religieus ge bied moge voordoen, zonde tegen God. Twij fel is daarom aan een krankheid gelijk en krankheid vormt, ook op het gebied des geestelijken levens, een tegenstelling met ge zondheid. Twijfel is geen phase in een nor maal ontwikkelingsproces, geen uiting van herwonnen levenskracht, geen bewijs van op bloeiend geloofsleven, maar een ziekte, die met kracht moet bestreden worden". Het vierde en laatste deel van dit praktikale boekske is gewijd aan de wijze, waarop de ambtsdrager bij de verzorging der zielen deze geestelijke krankheid heeft te behandelen. Hier hoort gij den docent, aan wien het on derwijs in de ambtelijke vakken is opgedra gen. Ieder zal gaarne erkennen, dat ait be langrijke onderwerp niet vluchtig wordt aan gestipt maar met teerheid en tact in den bree- de behandeld wordt. Het zal niet noodig zijn tot lezing van dit mooie boekje op te wekken. Onze God vervulle de bede, aan het slot geuit „Er is inderdaad gevaar. Twijfel wordt tot twijfelmoedigheid en twijfelmoedigheid kan leiden tot twijfelzucht. Twijfel is vaak de voorbode van bewust ongeloof. Er zijn, het worde niet ontveinsd, symptomen, die hoop vol stemmen. Ik erken, dat het gevaar voor een doodend orthodoxisme, eenige jaren ge leden zoo dreigend, voor een groot deel voor bij is. Thans is er gevaar voor vervloeiing, voor loswrikken van wat vast zit. Die ver vloeiing uit zich in den twijfel, subjectief en objectief. Moge de Koning der kerk het ge vaar keeren Dat de dienaren des Woords en de ouderlingen de krankheid onderkennen en in Gods kracht bestrijden Moge de Booze over ons niet de overheid verkrijgen God geve dat er, mede door middel van een trouwe herderlijke verzorging, in onze Ge reformeerde kerken een schare van oudeen jonge leden zij, die in diepe onderworpen heid aan het souvereine Woord des Heeren weten, in Wien ze geloofd hebben, en met Paulus jubelen Ik ben verzekerd (De Bazuin). HONIG. BEDANKT VOOR 's Gravenhage-WestA. M. Boeyenga te Sassenheim Westbroek H J. Heida te Vlaaidingen. Afscheid en Intiede. Voorburg Na des morgens bevestigd te zijn door ds. IJ. van der Zee van Amsterdam-West met een predicatie over Joh. 3 30, aan het einde waarvan de gemeente haren nieuwen leeraar staande biddend toezong Ps 90 9, deed ds. mr. W. S de Vries, ge komen van Tzum (Fr.), zijn intrede bij de Kerk al hier, sprekende over Lnkas 14 23, waarbij de pre diker handelde over De Bediening des Woords aan- toonend hoe die le nood gt tot de gemeenschap Gods; 2e steunt op het bevel Gods3e openbaart de ont ferming Gods en 4e beoogt de eere Gods Ds. J. Spoelstra, predikant tc Sappcmeer, heeft het voornemen, wegens het bereiken van den 70- jarigen leeftijd, binnenkort eervol emeritaat aan te vragen. Dinsdag vergaderde de classis Meppel te Hooge- vcen. Door candidaat F. Slomp van llninerwold, be roepen predikant van Nicuwlande, werd met gunstig gevol peremptoir-examen afgelegd. Candidaat Slomp is voornemens Zondag 6 Februari zijn intiede tc doen bij de Kerk van Nieuw lande (Dr Als bevestiger hoopt op te treden Prof Dr. H. Bouw man te Kampen. De Diaconie der Kerk van Vlissingen verzoekt plaatsing van het volgende De Diaconieën der Kerken worden gewaarschuwd voor een zekeren E. Mulder, daar deze persoon schromelijk misbruik maakt van papieren, hem ver schaft. Volgens zijn papieren is hij door enkele Dia conieën aan reisgeld geholpen om in België werk te zoeken. Dit blijkt echter geen ernst, daar hij thans in het centrum des lands dezelfde praktijken her haalt, om geld machtig te worden. Naar het „Hil Dgbl verneemt; heeft de Kerk te Zandvoort (de kerk binnen het kerkverband) be sloten om een nieuw kerkgebouw te laten zetten. Het kerkje zal slechts f 15000 a f 10000 mogen kosten. Zeven architecten hebben hun plannen voor dit gebouw bij den kerkeraad ingediend. De heer 1). Nauta, theologisch candidaat, zal thans gaarne een eventueel beroep uit een der Kerken in overweging nemen. Zijn adres is Hooigracht 75, Leiden. Naar we vernemen heeft Ds K. Spoelstra, predikant tc Meeden (Gron.) opgehouden medewerker te zijn aan het weekblad „Woord en Geest". „Woord en Geest" publiceert in het nummer van deze week een mededeeling inzake de onder handelingen met Ds Brussaard. Hieiuit blijkt, dat de redactie het antwooul van D<. Brussaard wel wilde opnemen, mits Ds. B zijn it stemming betuigde met den zakelijken inhoud van een door de gezamenlijke redactie te publicceren gemeenschappelijke verklaring, waarvan de bewoordingen letterlijk ontleend werden aan bet artikel van Ds. Brussaard zelf en zijn monde linge uitlatingen tei redactievergadering van 20 Dec. j 1. Als termijn voor antwoord werd 24 Jan. gesteld. Mocht voor dien datum niet een antwoord zijn in gekomen. dan zal de redactie tot publicatie van cor respondentie en artikel overgaan. De Raad van de Kerk van Halfweg, kennis genomen hebbende van het voorstel, door Ds J. C. Brussaard op de vorige classicale vergadering te Haarlem ingediend inzake hereeniging, van oordeel, dat dit voorstelle. een begin van onderhandeling voorstelt welke geheel onvoldoende moet worden geacht; 2e. het principieele verschil tusschen onze Kerken en Dr Geelkerken en de zijnen ten eenen male miskent3e. gedrukt wordt door vele praclische bezwaren, spreekt als zijn gevoelen uit a dat hereeniging in den rechten weg met hen. die van ons gingen, ten allen tijde biddend moet worden begeerd, maar b. dat het voorstel van Ds. Brussaard daartoe ten eenen male onaannemelijk is, en besluit aan zijn afgevaardigden naar de e.k. classic, vergadering op te dragen le. een en ander ter kennis van de classicale ver gadering tc brengen 2e bij de behandeling en eventneelc stemmen over het voorstel Brussaard met bovengenoemd gevoelen ten ernstigste rekening te houden. M i d d e 1 b u r g. Vergadering van de Commissie van Beheer Dinsdag 1 Februari a s. Tijd en plaats als gewoon. De Secretaris. De classis Zierikzee zal I). V. vergaderen Woens dag 23 Febr. Punten voor 't agendum s. v. p. uiter lijk 12 Februari. Namens de roepende Kerk, I) Mulder, wd praeses. W. Vogelaar, wd. scriba. Ondergcteekendc bericht hiermede aan de kerken in de Classis Middelburg, dat hij D.V Donderdag 3 Februari zitting zal houden in de Consistorie dor Noorderkcrk v in. vau 11 - 12 uur tot. het in ont vangst. nemen van de collecte voor „behoeftige idi oten, doofstommen en andere ellondigen". De Classic. Correspondent, ►S. den Hartigh. Middelbrug, 28 Januari 1927. TWEETAL TE EdeJ. G Fernhout te Boskoop, K. Winkelman te Maastricht Hoorn M. Elzinga te Grootegast, D. Ringnalda te Leimuiden. BEROEPEN TE BarendrecbtB. van Halsema te Etmelo Kollumerpomp J. B. v. d. Sijs, eand. te Leiderdorp EdeK. Winkelman te Maastricht. AANGENOMEN NAAR 's Giavenhage-WestW. van 't Sant te Watergraafs- VERGADERING van don Kerkeraad (smal) 27 Januari 1927. Opening op gebruikelijke wijze. Tegenwoordig 24 broeders. Notulen gelezen onveranderd vastgesteld Benoemd tot lid van de commissie voor de Zending onder de Joden br. Looftot lid van de Evangeli satiecommissie br. Korteknie. Ingekomen stukken. Een verzoek van de Jong.-Ver. op Ger. Grondslag „Lutzen Wagenaar" zich te stellen onder kerkelijk toezicht, wat wordt toegestaan. Een missive van de Centrale Ouderlingen Conferentie zal later worden afgehandeld. Woensdagavondcomm. Ingekomen attestatie aan vaard. Mededeeling wordt gedaan van het overlijden van een drietal leden der gemeente. Sectierapporten. Sectie ds TelkampBr. Pouwer wordt benoemd tot preeklezereen jeugdige br. op gedragen aan de bearbeiding der Jeugdouderlingen. Vacante Sectic rapport over het aantal afgelegde bezoeken in 1926. Sectie ds. Hamming. Tuchtgevallen. De censure over een lid opgeheveneen verzoek om toelating tot onze kerk toegestaan. Mededeeling wordt gedaan dat 8 Maart a s het 40 jaar geleden zal zijn dat de „Doleantie" tot stand kwam op 9 Maart ^Biddag) zal dit kerkelijk herdacht worden in den avonddienst- Een 8-tal belijdeniscatechisanten zullen tot onder zoek worden toegelaten. Rapporten over toelating tot onze kerk van een br. en zuster; vertegenwoordiging op Patrimoniums jubileom en naar aanleiding van een afgelegd huis bezoek. Volgende week breed Dankzegging. Sluiting. De Kerkeraad. Middelburg Voor de Kerstfeestviering te Parakan en Blondo werd in totaal f 58,ontvangen en verzonden naar Magelang. Mevr. Merkelijn be richtte ons nu de goede ontvangst. Ze schrijft„Niets is afmattender dan wanneer men bevangen wordt door de gedachte, dat de belangstel ling en het meeleven van het Zendingswerk alhier in de Zuidelijke Provinciën niet zoo zou zijn, a!s ze wezen moest De strijd hier is zwaar, we hebben steun noodig, ook vooral den steun van 't gebed. En wanneer we dan zóóveel goede dingen uit Holland ontvangen, die van dit meeleven getuigen, dan gaan de armen, die zich moe zouden gaan gevoelen, weer naar boven Wilt onzen hartelijken dank overbren gen aan de velen, die ons dit Kerstfeestvieren mo gelijk maken". Gaarne voldoen wij bij dezen hieraan, en zijn ook dankbaar, dat wij op deze manier 't werk der Zen ding kunnen steunen. L. II. van Noppende Kam. ZENDING. Middelburg. In dank ontvangen van Dora Oddiog, Arnemniden, 1 kwartje en een pakje capsules van Piet Vos, 200 h c.van Pietje Janse Cd 300 h c. en door tusschcnkomst, van mej. Jansen f38 88 van de Geref. Zondagsscholen alhier. Namens de Commissie, L. A Tange, Penningm. Vlissingen. Met hartelijken dank ontvangen van kleine Keesje de Ridder een groote zak met thcelood en capsules, een doos met zilverpapier en een doos postzegels (Belgische. Duitschc, Engelsche, Fransche, Nederlandsc he en Indische)van Jo de Valk een pakje zilverpapiervan zuster V. en broe der B. zeventig en vijftig cents en van Leuntje, Nelly en Anton de Bree 50 halve en 5 hcele centen 4 kluten en 1 kwartje. Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, Penningm Oost- en W e st-Souburg. In hartelijken dank ontvangen voor de Zending uit het busje van Maatje Tango te Uit.them f 17.17. Namens de Zendingscommissie, A. J. v. Noorden, Penningm. Scrooskerke. Met. dank ontvangen van Marie Lou worse Wd. 75, Willi. Melis 100, Krijn Melis Bz. 150 halve centen en van de kinderen Chr. School f9 73 en zilverpapier. De Commissie. PARAKAN. Met vricndclyken dank ontvangen door tusschen- koinst van mej A. J. Pouwer van N. N. f 110van mevr. Wurthv. Leeuwen uit Souburg jaarlijksche bijdrage f 66,65door tusschenkomst van Mevr. Heij-Goslinga te Kondekerke van Mej. A. Geschiere, Meliskerkc f 5, t Vlissingen. Gevonden in de Collecte van Zondag 23 Jan. een gift van f 2,50 met bijschrift „uit dankbaarheid". Hiervoor zeggen br. Diakenen hartelijk dank. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel". Middelburg. N. T. Sch. 24. Hand. 8: 1-25. Simon de toovenaar. C. Klerk. Na de pauzehuishoudelijke zaken. Geref. Jongclingsver. Dr. Lützcn Wagenaar, Middelburg G. B. Ait. 10. Dat Jezns Christus waarachtig en eeuwig God is, door vr. M. Maas. O. P. Art 18'. Het beheer onzer Koloniën, door vr. J. Krijger. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Zaterdagavond van 6'/jÓ'/-. uur Cons. Hofpleinkei k. Afdecling I. Gew. Gesch. Johannes 12 L. Weeda. Na de pauze: Vertelling door de Leidster. Afdeeling II. Gew. Gesch. Johannes 6 door Leun Walraven. Na de pauze vrije bezigheden. Geref. Knapcnvergadcring „Samuel", Afd. I Yergadciing op Zaterdag 29 Januari. Agenda I'ijb Gesch Jczna 7. 8 1 -29 door W. Graaf huis Kerk. Gesch. De Kerk na den wereldoorlog. Bespreking door den Leider. Geref. Knapenveigadeiing „Samuel" Afd. II. Agenda C. Antheunisse. Joz. 7 en 8 1 29 Diefstal en straf Bespr. Kerk. Gesch. door den Leider. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. Heidelb. Catech. Zondag 11. ds. A. C. Heij ds. J. II. Telkamp ds. R. Hamming ds. A. C. Heij ds. J. II. Telkamp ds. R. Hamming ds. J. Rnnia Lezen ecner Leerr. ds. J. E. Visser ds. C. von Meijenfeldt Lezen eener Leerr. ds. J. Dijkstia Lezen eener Leerr- Gasthuiskelk 9.30 uur 6 uur Hofpleinkerk 9.30 nur 2 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Arnemuideu 9.30 en 2 uur Domburg 9.30 uur 2 uur Gapinge 9.30 uur 2 uur Grijpskerke 9 en 2 nur Kondekerke 9 en 2 uur St. Laurens 9.30 en 2 uur Meliskerke 9 uur 2 uur Oostkapelle 9.30 en 2 uur Serooskerke 9.30 en 2 uur Souburg 9.30 en 2 unr ds. A. Koning Lezen eener Leerr. ds. P. N. Kruyswijk ds. E. Domna Bed. H. Av. en Dankz. ds. P. van Dijk ds. G. B. Worth H. Av. en Dankz. Lezen eener Leerr ds. P. N. Krnyswijk Lezen eener Leerr. C. von Meijenfeldt ds. J. E. Visser Lezen eener Leerr. Bed. Veere 9.30 en 2 uur Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Vrouwepolder 9.30 uur 2 uur ds Westkapelle 9.30 uur 2 uur Brouwershaven 9.30 en 2 unr ds. Joh. de Boer Bruinisse 9.30 en 5 unr ds. D. Bremmer Bed. II. Av. en Dankz. Colijnsplaat 9.30 en 5.30 nur ds. F. Staal Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 unr Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 nnr Cand. F. Slomp te Rninerwolde. Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nienwerkerk 9.30, 2 en 6 nur ds. C. Veltenaar van Tholen. Oosterland 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. D. Bremmer Voorber. H. Av. Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. W. van Tol Wissekerke 9.30 en 2 unr Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Cand. Nauta te Leiden. Zonnemaire 9.30 en 2 nnr ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Cand. L. v. d. Zanden te Putten. Bergen op Zoom 9.30 en 5 30 u. ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 unr ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9.30 en 2 unr ds. A. Bolwijn te Zeist. Tholen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur Cand. J. Bakker te Hilversum. Baarland 9.30 en 2 uür ds. Schuurman te Den Haag. Driewegen 9.30 cn 2 nnr ds. C. van Schie Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur ds. A. Schcele Voorber. H. Av. Borsele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 6 unr ds. R. J. v. d. Vien 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur ds. C. W. Keur lerseke 9.30 en 2 uur ds. B. Meijer Wemcldinge 9.30 uur Lezen eener Leeir. 2 uur ds. R. J. v. d. Veen Krniningen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Nienwdorp 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur ds. A. P. Lanting Axel 9 en 2 uur ds. J. S. Post Hoek 9.30 en 2 uur ds. J. B. Vanhaelen Oostburg 9.30 en 2 uur ds. M. van Wijk Oostburg (dienst Aardenbnrg) 9.30 en 3 uur ds. A. B. W. M. Kok Schoondijke 9.30 en 2 unr ds. K. Sietsma Terueuzen 9.30 en 2 nnr ds. S. Groene veld Zaamslag 9 en 2 uur Lezen eener Leerr- De ervaring heeft geleerd dat de verzachtende, slijmoplossende en genezende werking van Akker's Abdijsiroop bijzonder geschikt is ter bestrijding en genezing van griep, influenza, bronchitis, kink hoest, hardnekkigen hoest en de meeste ziekten der luchtwegen. O AKKER' zuiverend, verzachtend, genezend. Alom verkrijgbaar in kokers van 230 gram 1.50 550 gram ƒ2.75 en 1000 gram ƒ4.50 ELECTRISCHE DRUKKERIJ MIDDELBURG 'I

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1927 | | pagina 3