ZEEUW8CHE KERKBODE. FAMILIE BERICHTEN De nood in den Z.-O. hoek van Drente. KERKNIEUWS. Officiëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. Vereenigingsleuen. Godsdienstoefeningen in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 9 JANUARI 1927. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel PLAATST UWE IN DE Aan de Kerkeraden der Gerefor meerde Kerken in ons land. WelEerwaarde en Eerwaarde Broeders Als deputaten komen ondergtteekenden ien derden male tot U met een bede om hulp. De classis Coevorden, vergaderd 17 Nov. 1926 te Eminen, heeft tot deze bede om hulp aan ons als deputaten volmacht gegeven in gevolg van de ter classicale tafel aanwezige instructies van de Gereformeerde Kerken Nieuw-Amsterdam, Nieuw-Dordrccht, Emmen, Schoonoord en Zwartemeer. Deze kerken zijn veenkerken, liggen voor het meerendeel in het Zuidelijk deel van de gemeente Emmen en ondervinden de treurige gevolgen van de malaise in de venen. De diaconieën van deze kerken zijn niet instaat uit eigen middelen eenige noemenswaardige hulp te verschaffen. Het is onmogelijk. Er zijn kerken (namen willen wij niet noemen) waarvan ongeveer tweederde deel der leden steeds of bijna steeds door de diaconieën moet geholpen worden. De nood is in vele gezinnen groot. Op de werkverschaffing zijn de verdiensten sober, zoo sober, dat onmo gelijk boven- als ondergoed, lakens of dekens aangeschaft kunnen worden. Soms wordt ver nomen H»at de ouders of de kinderen niet ter kerk kunnen komen wegens gebrek aan kleeren. Menigmaal ontdekken de diakenen in gezinnen waar stille armoede heerscht, dat het met het beddegoed allertreurigst gesteld is. Zelfs de verzorging van de dagelijksche nooden is voor de diaconieën uitermate moei lijk. De bovengenoemde classe adviseerde aan de deputaten zich weder te wenden tot de Gereformeerde kerken in ons land. En dat doen we dan ook. Van ganscher harte hopen we, dat het voor de laatste maal is, daar er allerlei pogingen in het werk gesteld worden onze mcnschen op andere wijze zedelijk en maatschappelijk op te heffen. Broeders helpt ons. In de maand Septem ber mochten wij met dank aan de kerken mel ding maken van de ontvangen gelden. Bovenal hebben wij den Heere gedankt, dat de Ge reformeerde Kerken voor de leniging van den nood in de venen iets hebben mogen toonen van de barmhartigheid van onzen Hei land. Niet minder blijdschap en dankbaar heid is et den laatsten winter geweest in menig gezin. Wij twijfelen dan ook fiiet of de kerken zullen ons wederom inet dezelfde offervaardigheid helpen. Onze menschen blij ven, Gode zij dank, te midden van hun el lende en kommer en moeilijkheden op de werkverschaffing, waar ze aagelijks te strij den hebben met socialisten en communisten, trouw aan het beginsel. Over het kerkbezoek en geestelijk leven is niet te klagen. Daarom helpt ons. Het dringend verzoek der deputaten is, dat zoo spoedig mogelijk, liefst in December, in alle Kerken van ons land een collecte voor de centrale diaconale reservekas gehouden wordt. De gelden wor den percentsgewijze over de 5 diaconieën verdeeld, 't Vorig jaar hebben ruim 400 Ker ken met een collecte of gift geholpen we hopen dat nu alle Kerken zullen nelpen. Broeders weigert deze dringende bede niet. De nood is groot. De diaconieën doen wat ze kunnen, inaar zij staan machteloos tegen over de groote armoede. Moge de Heere de Kerken tot offervaardigheid n igen en zegene Hij de gaven Het inoderamen der Classe Ds. N. Duursema, praeses. Ds. G. Ubbink, scriba. Ds. M. Uytenhoudt, assessor. De deputaten Nieuw-Amsterdam Ds. N. Duursema. W. Visscher, diaken. Nieuw-Dordrecht Ds. J. A. Verhoog. R. Toering, diaken. Emmen T. Kalteien, diaken. D. Nanning, diaken. Schoonoord A. Pasveer, ouderling. H. v. d. Weide, diaken. Zwartemeer Joh. Wolters, diaken. F. de Roode, diaken. Klazienaveen, 1 Dec. 1926. met een grijnslach op zijn boos gezicht, Piet met een traan van bitter berouw. Als Piet thuis komt, ziet hij zeer bleek. Zijn moeder, wat ongerust, vraagt hem, wat hem scheelt. Och, moe, zegt Piet, ik ben niet lekker, ik wou maar dadelijk naar bed. Maar jongen, je moet toch eerst een bo terham hebben, zegt moeder. Neen moeder, liever niet, antwoordt Piet nauw hoorbaar. En dadelijk gaat hij naar bown naar zijn kamer, kleedt zich spoedig uit en ligt weldra in bed. Maar moeder is toch niet gerust. Die Piet toch Geen boterham eten En anders lustte hij er wel een heele stapel Ze moest toch eens naar hem kijken Heb je pijn, Piet Neen, moeder. Wat scheelt je dan jongen. Och moeder, ik heb maagpijn, liegt Piet. Zoo jongen. Nou probeer dan maar eens lekker te slapen hoor. Moe zal je eensgoet toedekken. En moe zal voor je bidden hoor Zelf ook bidden, Piet Ja, moe, snikt Piet. Moe geeft haar jongen nog een flinken zoen en dan gaat ze weer naar beneden. O, die lieve, goede moeder toch, wanhoopt Piet En die kus, die brandt hem op het voorhoofd. 's Nachts liggen er in het kleine dorp twee jongens, die uen slaap maar niet kunnen vat- P. S. De gelden kunnen worden opgezon den aan Ds. J. A. Verhoog te Klazienaveen, Penningmeester van de centrale diaconale re- serve-kas. Postrekening no. 81660. Van de goede ontvangst van gelden wordt aan den Kerkeraad bericht gezonden. TWEEI.AL TE Katt ndreclit (3e pred. pl.)A. J. Bouma te Wanswcrd. Q. Laarman te Klnndert. Amsterdam-WestW. H. den Houting te Huiznra. J. van Herksen te llillegom. BEROEPEN TE Den Haag-West: A. M. Bocienga te Sassenheiin en W. van 't Sant, te Watergraafsmeer. Lopik C. Steenblok caud. te Nieuwdorp. Epe J. Tonkens te Bei gum. Westbroek (U): H. J. Heida te Vlaardingen Amsterdam-WestW. H. den Houting te Hniznm. AANGENOMEN NAAK Franeki-rS. J. Popraa ie Engwierum. BEDANKT VOOR Hoorn W. H. v. d. Vegt te Dracbtster.-Coinpagnie. BarendreclitJ. W. Esselink te Eindhoven. Op den avond van den eersten Kerstdag is plotseling overleden ds. O. J. (Sterling, predikant te Zalt-Boimnel. Dit overlijden zal niet nalaten een diepen indruk te maken. Beide malen bad bij nog bet Woord bediend. Toen bij na aHoop der avondgods dienstoefening, welke hij, zonder dat men iets bijzon ders aan hem kon merken, had geleid met den Ker keraad huiswaarts wilde keeren werd hij, buiten gekomen, plotseling onwel en viel neer. De leden van den Kerkvraad droegen hem onmiddellijk in de con sistoriekamer, terwijl de koster een dokter ontbood. Deze, weldra ter plaatse, kon niot anders dan den dood coi)8tateeren. Als een schok ging deze droeve tijding dooi de gemeente. Vele gemeenteleden keerden diep ontroerd op hun schreden terng, en konden er getuige van zijn, dat het stoffelijk overschot, van bun herder en Ieêraar het kei kgebouw, waar hij nog slechts enkele minuten geleden, op zijn gewone opgewekte wijze het Kerstevangelie bad verkondigd, werd uitge dragen. Per brancard wevd de overledene naar zijn woning overgebracht. Naar wij enkele we' en geleden mededeelden, was ds Geeiling voornemens in den loop dei maand Januari a.s. emciitaat aan te vragen, en zich te vestigen te Loenen a. d. Vecht. Ds. Geerling werd geboren 17 Sept 1856 te Urk, studeerde aan de Theologische School te Kampen, werd candidaat 18 Juli 1883, pred. te Oldeboom 30 Maart 1884 te Holwerd 29 Dec. 1889 te Brouwers haven 17 Sept. 1893 te 's-Gravelaud 6 Dec 1903; te Randwijk en Hete ren 8 Oct. 1911, en te Zalt- Bommel sedeit 1 Juni 1913. Ruim 41 jaren heeft ds. Geerling alzoo de Kerken mogen dienen. Naar wij vernemen, neemt Dr A. Kuyper Jr., predikaut te Rotterdam, geregeld iu beterschap toe. Dr. J. G. Ubbink, predikant te Zevenhoven, is opgenomen in het Diaconesscnhuis te Leiden. Ds. J. C. Brussaard en „Woord en Geest". In het weekblad „Woord en Geest" doet de re dactie de volgende mededeeling „De redactie beeft in haar vergadeiing van 20 Dec. j I als haar gevoelen uitgesproken, dat de verklaring van ds. Joh. C. Brus saard ter classicale vergadering van Haarlem op 14 December j 1. haar voorkomt in strijd te moeten wor den geacht met den geest van ons blad. Daarop beeft ds. Brussaard op zijn verzoek tot 25 Dec. j 1 de ge legenheid gekregen om op te helderen, dat deze kijk der redactie op zijn verklaring, naar hij verzekerde, niet de jniste was. Tot ons leedwezen ontvingen wij echter tot. op dit oogenblik 28 Dec. des avonds 9 ure de toegezegde opheldering van ds. Brtissaaid niet; wcsba'.ve de redactie voor de voorlichting onzer lez rs zich niet langer tot stilzwijgen gebonden acht." Middelburg. De catechisaties worden deze week alle gehouden, ook de belijdenis-catechisatie van Ds. T Dinsdagavond 9 nur Gasthuis-consistorie. Deze cate chisanten worden voorloopig ook nog verwacht op de gewone catechisatie. Het Ministerie van Predikanten. VERGADERING van den Kerkeraad (Breed), 6 Jan. '27. Opening door den praeses (ds. Telkamp) op ge bruikelijke wijze. Tegenwoordig 36 brs.afwezig met kennisgeving 10 leden van den kerkeraad. Praeses brengt op deze eerste vergadering in her innering het veelzijdige werkprogramspreekt een woord van welkom tot de nieuw benoemde ambts dragers en richt tevens een afscheidswoord tot de aftredenden. Vele ingekomen stukken om finantiëelen of zede lijken steun worden tot advies verwezen naar de verschillende desbetreffende commissies. Een verzoek van de Jongel. Ver. op Geref. grond slag alhier wordt in handen gesteld van den smallcn kerkeraad. Zoo ook een schrijven ingezonden door een drielal Kden der Gemeente. ten. De ééne is Jan de Treiter. Hij denkt maar al aan het geval van die honden. Niemand had het gezien, dus misschien bleef alles wel verborgen en dan was er niets aan de hand. Maar die Piet, als die het maar niet verklapte. Ze hadden samen niets afgespro ken. 's Avonds was hij nog naar Piet willen gaan om hem te vragen toch vooral niets te zeggen. Maar hij haa Piet niet meer kunnen spreken, want die lag al op bed. Als het eens bekend werd, wat ze gadaan hadden O, Jan rilde, enkel bij de gedachte er aan. Hij wist het, zijn vader was heel streng en had een heel zwaren stok. Jan had wel eens eerder met dien stok kennis gemaakt. Als de sterke handen van zijn stren gen vader dien stok omklemdenbrrr. Jan moest er niet aan denken. En rillend wierp hij zich op zijn andere zijde. Had h(ij het maar niet gedaan Had hij nu toch die honden maar met rust gelaten, dan had hij ook geen straf te duchten. Om het kwaad zelf bekommerde Jan zich niet. Dat die arme beesten verdronken waren, dat alles, wat op de kar had gelegen nu verlo ren was, dat die arme weduwe nu alles verloren had, ook nog het weinige, dat zij hadover dat alles bekommerde hij zich niet. Dat God alles gezien had en dat hij den Heere bedroefd had, dat liet hem Koud. Hij had wel berouw, maar niet, omdat hij iets slechts gedaan had, maar omdat het wel eens uit kon komen. Hij was zoo bang voor Een schrijven van de Diaconie wordt in handen gesteld van een commissie uit den kerkeraad. Op haar verzoek wordt aan de Meisjesver. toege staan op bepaalde voorwaarden gebrnik te maken der consistorie. Woensdagavondcommissie. Ingekomen attestatie wordt aanvaard. Een broeder en znster zijn in het „Rusthuis" opgenomen Mededeeling wordt gedaan van een 4-tal sterfgevallen Aangevraagde attestatie woidt toegestaan. De Evangelisatiecommissie brengt het verzoek ter tafel hit verkrijgen van een eigen „Verenigingslokaal". In handen gesteld tot advies bij de Commissie van Beheer. Verschillende Commissies worden aangevuld. Rapport van de commissie voor keiktelefoon, be treffende aanvragen tot aansluiting. De betrokkenen, daartoe in staat, dienen zelf iets bij te dragen. Een 5-tal nieuwe aanvragen tot aanslniting worden toe gestaan. Rondvraag. Enkele broeders brengen eenige zaken ter tafel, o.a. constateert de Diaconie met dankbaar heid de aanmerkelijke toename der wintercollecte met een bedrag van plm. f 40, Br. v. Driel namens de aftredende diakenenbr. Sanderse namens aftredende ouderlingen, spreken een hartelijk woord vau afscheid. Vaststelling der volgende vergadering13 Jan. smalle kerkeraad en 20 Jan. vergadering in de secties. Sluiting. Dankzegging. De Kerkeraad. PARAKAN. Met vriendelijken dank ontvangen van de Zendings vereen, te Nieuwcndijk f 36.60, van de Geref. M -V. Mosterdzaadje te Axel f3.80. Door tusschcnkomst van Mevr. S. J Verlare Timmermans te 's Gravenmoer aan giften f 16 80, aan coiitributiën f 18 20. Mej. C. Hondins. Rotterd. kade 244. Middelburg In dank ontvangen door be middeling van Br. J. P. de Jonge Jr. 1 gnlden voor den Evangeliesatie-arbeid. Namens Centrale Comité I. Vereist,, Penningmeester. ZENDING. V 1 i s s i n g e n. Met hartelijken dank werd ont vangen van znster R. een pakje zilverpapier en thee- lood van Nelly en Piet Vader een doos met mooi zilverpapier, een partijtje sigarenbandjes, drie post zegels, een capsule en een halve cent.van Jaap llnbregtsc 62 halve centen en een zakje zilverpapier capsules en postzegels. Aan de jongens en meisjes die halve en heele centen, stuivers, dubbeltjes enz. verzamelen mogen wij dank baar berichten dat in totaal over 1926 voor de Zen ding weiden ontvangen 3221 halve 225 heele centen, 37 kluten, 39 nikkeltjes, 8 dubbeltjes en 2 kwartjes. Wie daaraan hebben geholpen en ook de kinderen die zilverpapier theelood capsules enz. brachten, mogen weer een kaart met opschrift komen afhalen. En dan natuurlijk weer dapper aan het sparen alle kinderen mogen meedoen hoor Namens de Zendingscommissie, W. Kaneman, Penningmeester. Maigiietenlaan 12 naast de kinderspeelplaats. Met dank ontvangen een zakje capsules van dhr. Wauda, Rusthuis Middelburg, en een zak zilver papier en capsules van Lanrens Kooiman te West- kapelle. Mej. C. Littooij. Molstr. 90, M'bnrg. Middelburg. In dqnk ondzangen van de Kas sier der Diaconie f 1 gevonden in de collecte. Uit het busje van br. S. f 0,88. Catechisatiebus school Heerengracht f 17,99, Catechisatiebus Hofpleinkerk f 7,11. Uit het busje van de Wed. A. f 4,65. Uit het busje familie v. Dordt f 11,Uit het busje familie de Schipper f 1,37. Van br. S. f 2,60, en van Corrie en Wim v. Dort een pak zilverpapier. Namens de Commissie L. A. Tange, Penningm. Oostkapelle. In hartelijken dank ontvangen voor de Zending 250 halve centen van J. en A. Cop- poolse Kz. Namens de Zendingscommissie J. de Kam Andz. Penninm. Tcrneuze n. Ontvangen collecten uit Classis Axel voor de Theol. School van de navolgende Kerken Axel f89,69; Hoek f28,16; Oostburg f20,58; Tei- neuzen f 103,85 en Zaamslag f75,75. Voor de Theol. Fac. V. U. Aardenburg f 6,68. M. Riemens. M.-V. „Meisjesroeping", Middelbnrg. Agenda Gew. Gesch. 1 Sam. 2:1136 en Hoofdst. 3. Vrije werkzaamheden. de gevolgen. De daad zelf vond hij niet zoo erg, maar hij beefde over al zijn ledematen als hij aan dien ellendigen stok dacht. En dan was er nog iets. A1 s het uitkwam, zou ook de meester het te weten komen En die mees ter kon hem zoo ernstig aanzien met die groote, donkere oogen En met die oogen, die altijd zoo bedroefd keken als Jan iets verkeerds gedaan had, keek de meester hem dan aan tot in het diepst van zijn ziel. Maar, er was nog meer. Over een maand zouden de kinderen van de hoogste klasse een reisje maken met den meester. Dat ge beurde elk jaar eenmaal. En de dag, waarop dat plaats had, was altijd een dag van groote vreugde Een heel jaar hoopten de kinderen reeds op dien dag en hoe dichter ze er bij kwamen, hoe meer ze er over praatten. Maar de vorige week had de meester heel ernstig met Jan gesproken, fan had toen weer iets gemeens uitgehaald en de mees ter hi ad gezegd heel ernstig dat Jan niet met het reisje mee zou mogen, als hij weer iets deed, wat heel slecht was. Dat alles herinnert Jan zich thans en handen wringend ligt hij daar. Had hij het maar niet gedaan Had hij liet maar niet gedaan O, hij zou wel alles willen geven, als hij het maar niet gedaan had. Nu zou hij misschien niet mee mogen doen met het reisje Mis schien O, neen, hij zou zeker niet mee mo gen doen, want meester had het immers ge zegd. O, hij had toch zoo'n spijt! Hij trok zich dc haren uit het hoofd. Maar e enige oogenblikkcn later kalmeert hij weer en lacht hij zelfs om zijn overdreven angst. Als Piet niets zei, was er immers ook niets te doen (Wordt vervolgd). MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. Heidelb. Catech. Zondag 8. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. J. H. Telkamp 6 nnr ds. A. Dercksen Hofpleiukeik 9.30 nur ds. A. Dercksen te Pjjnacker. 2 nur ds. J. C. Houtzagers Noorderkerk 9.30 uur ds. J. C. Houtzagers te Reeuwyk. 6 uur ds. J. H. Telkamp Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 nur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 nur liezen eener Leerr. 2 nor ds. C. von Meyenfeldt Grijpskeike 9 en 2 uur ds. J Dijkstia Kondekerke 9 en 2 nur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 nur Lezen eener Leerr. 2 our ds. A. Dercksen te Pijnacker. Oostkapelle 9.30 en 2 nnr ds. E. Domna Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. P. van Dyk Soubnrg 9.30 en 2 nnr ds. G. B. Wnrth Veere 9.30 nnr liezen eener Leerr. 2 unr ds. P. N. Kruyswijk Voorber. H. Av. en Bevestiging Ambtsdragers. Vlissingeu 9.30 en 5.30 nnr ds. P, N. Kruyswijk Vronwepolder 9.30 uur ds. C. von Meijeufeldt 2 uur liezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 unr ds. J. E. Visser. 2 nnr Lezen eener lie err. Brouwershaven 9.30 en 2 unr ds. Joh de Boer Brninis8e 9.30 uur ds. D. Bremmer 2 nnr liezen eener Leerr Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersdijk 9 30, 2 en 5 30 nar Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 nnr Lezen eener Leerr. Kamperland 9 en 2 nar ds. F. J. v. d. Ende 6 nnr Lezen eener Leerr. Nienwerkerk 9.30, 2 en 6 nur Cand. M. den Boer Oosterland 9 30 unr Lezen eener Leerr. 2 nnr ds. D. Bremmer Scharend jjke 9.30 en 2 nnr ds. J. W. van Tol Wissekerke 9.30 en 2 nor liezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 nur Prof. dr. C. v. Gelderen te Amsterdam. Zonnemaire 9.30 en 2 nnr ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 unr Bergen op Zoom 9.30 en 5 30 n. Krabbendijke 9 en 2 unr Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Rilland-Bath 9.30 en 2 nur Tholen 9.30 en 2 unr Oud-Vosmeer 9.30 en 2 unr Cand De Weert te Kampen, ds. W. M. Ie Cointre ds. A. Andree liezen eener Leerr. Cand. J. L Bakker te Hilversum, ds. C. Veltenaar Cand. C. Steenblok te Niewdorp. Lezen eener Leerr ds. C. van Schie ds. A. Scheele Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. R. J. v. d Veen Baarland 9.30 en 2 nur Driewegen 9.30 en 2 unr Kapelle-Biezelinge 9.30 nur 2 uur Borsele 9.30 en 2 unr Goes 9.30 en 6 unr '8 Gravenpolder 9 30 en 2 nur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9 30 en 2 nnr ds. C. W. Keur lerseke 9.30 en 2 nnr ds. B. Meijer Wemeldinge 9.30 en 2 unr Lezen eener Leerr. Krniningen 9.30 unr Lezen eener Leerr. 2 nnr ds. A. Scheele Bi-vestiging Ambtsdrageis. Nienwdorp 9.30 en 2 unr Lezen eener Leeir. Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur ds A P I.anting Axel 9 n 2 nnr Hoek 9 30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 nur Oostburg (dienst Aardenhm-g) 9.30 cn 3 nnr Schoondijke 9 30 en 2 unr Ternenzen 9.30 en 2 uur Zaamslag 9 en 2 unr ds. J. S. Post ds J B Vanhaelen ds M. van Wijk Lezen eener Leerr. ds. K Sietsina ds. S. Groene veld ds A B. W. M Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1927 | | pagina 3