Nieuwe Boeken. Godsdienstoefeningen Pond's Huidcrême Electrische Schoenmakerij, M. H. ANNOT, - Middelburg. een Dienstbode, Officiëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegaven. BOEKAANKONDIGING. Vereenigingsleuen. in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 17 JANUARI 1926. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axe Advertentiön. Verkrijgbaar franco per post bij G. M. FEU, „In den Hercules", Burg - Middelburg. CHRISTEL IJ KE ENCYCLOPAEDIE Speciaal adres voor Reparatiën. Advertentie-Bureau LITTOOIJ OLTHOFF belast zich met het plaatsen van ADVERTENTIËN in alle Bladen. richting de oplossing zoeken en vinden van de moei lijkheden, waarvoor onze Kerken zich mi geplaatst zien, dan zal niemand zich daarin, om onzer Kerken wil, meer kunnen verheugen dan ik. En ik weet, dat ook zeer velen van u, mijn Gereformeerde broe ders en zusters, daarbij met mij zullen danken voor de verhooring onzer gebeden". De suspect-verklaring. De Kerkeraad der Geref. Kerk van Amsterdam-Zuid heeft behandeld een ont- werp-bezwaarschrift van den Kerkeraad aan de Gen. Synode te Assen. In dit stuk wordt intrekking der suspect-verklaring van dr. Geelkerken geëischt. Het is goedgekeurd met 7 stemmen tegen en 38 voor. Aan de tegenstemmers werd verzocht in de vol gende Kerkeraadsvergaderingen schriftelijk de gron den van hun tegenstemmen op te geven. Huldebetuiging aan ds. B. van Schelven. 4 Januari was het 40 jaar geleden, dat het Classikaal Bestuur van Amsterdam tachtig kerkeraadsleden (predikanten, ouderlingen en diakenen) schorste. In zijn op dien datum gehouden vergadering besloot de Ring Gooiland (Classis Amsterdam) het volgende telegram te zenden aan ds. B. van Schelven, emer. pred. der Geref. Kerk van Amsterdam „Op den veertigsten gedenkdag Uwer schorsing „betuigen alle aanwezige predikanten van den Ring „Gooiland U hun dank voor Uw kloeken strijd tot „handhaving van het belijdend karakter der Kerken. Van Andel, Mulder, Schelhaas, Tazelaar, Tom en Vonkenberg." De vergadering van missionaire predikanten en andere zendings-arbeiders op Soemba (zending van Gereformeerde Kerken), nam betreffende artikel 123 Regeeringsreglement het volgende voorstel aan, nadat door ds. L. P. Krijger, docent aan de opleidingsschool, een referaat was gehouden over bedoeld artikel „De vergadering van missionnaire dienaren op Soemba is van oordeel, dat overeenkomstig het op de Gene rale Synode van 1924 desbetreffend ingediend rapport, artikel 123 R. R. geheel zonder meer, ingetrokken moet worden, cn dus de Overheid le de evangelie prediking geheel vrij moet laten en 2e nooit preven tief mag optreden door de vestiging van een be paalde zending op een bepaald terrein te verbieden, teneinde z.g. dubbele zending te weren". Adres aan de Synode te Assen. Aan de Generale Synode der Gereformeerde Kerken in Nederland, is het volgende adres gezonden Hooggeachte Heeren en Broeders. Ondergeteekenden nemen de vrijheid zich tot uwe vergadering te wenden met een hoogst ernstig ver zoek, verband houdende met de zaak der Kerk van Amsterdam-Zuid. Voor zij dit verzoek u ter overweging aanbieden, spreken zij den vurigen wensch en de vaste hoop uit, dat onder de leiding, des Heiligen Geestes, in broe derlijke welwillendheid eener- en anderzijds, een op lossing worde gevonden, die de rust in onze Kerken voor de toekomst zooveel mogelijk verzekert en die waarborg biedt, dat alle gaven en krachten, door het Hoofd der Kerk ons in dezen tijd geschonken, voor de meerdere ontplooiing der openbare waarheid Gods in de toekomst behouden blijven. Vervolgens spreken zij als hun overtuiging uit ten eerste, dat wij thans leven in een tijd, waarin belangrijke wetenschappelijke vraagstukken van theo logiseren, ken-theoretischen.nataurwetenschappelijken, juridischen aard bestaan, alle verband houdende met de beschouwing der Heilige Schrift, wier oplossing dringend gewenscht, zoo niet volstrekt noodzakelijk is te achten, zal de eenheid onzer Kerken worden bewaard, en het geloof der gemeente worden versterkt Ten tweede, dat sommige dezer vraagstukken onder ons reeds een begin van oplossing hebben verkregen door de studie van wijlen Dr. A. Kuyper, wijlen Dr. J. Woltjer, wijlen Dr. H. Bavinck, Dr. W. Geesink e.a., een oplossing die evenwel nog niet tot volkomen rijpheid is gekomen, terwijl bovendien geen eenheid van meening wordt gevonden men denke bijv. slechts aan de beschouwing van Genesis I, die te vinden is in „Het Boek der Geboorten" van wijlen Ds J. C. Sikkel. Het schijnt ondergeteekenden van hoog belang, dat getracht worde naar eenheid van beschouwing, waardoor aan menig hart, een ongekende rust zou worden geschonken. Ten derde, dat wetenschappelijk onderzoek door geloovige wetenschappelijke mannen (zij denken hierbij aan de onderzoekingen van Dr. C. van Geldeien en Dr. A. Noordtzij), geleid heeft tot resultaten van groot belang voor een beter verstaan der Heilige Schrift, maar ook tot conclusies, welke moeilijk vereenigbaar schijnen met de bij ons veelszins geldende Schrift opvatting, welke laatste ook schijnt te spreken uit de door de Classis Amsterdam aan Dr. Geelkerken gestelde vragen, n.l. een Schriftopvatting waartegen dr. Kuyper ons reeds ernstig waarschuwde. Op grond van het voorgaande meenen zij met vrij moedigheid het dringende verzoek te mogen doen, indien mogelijk met instemming van alle leden dei- Generale Synode, te besluiten tot de instelling eener commissie van wetenschappelijke mannen op ver schillend gebied (eventueel toevoeging van niet-theo- logen aan de aangewezen deputaten voor den uitbouw der belijdenis, voorzoover het de aangeroerde quaestie betreft, en herziening hunner instructie), die het vraagstuk van de rechte beschouwing der Heilige Schrift ernstig moge onderzoeken, en trachte ons te leiden tot meerdere zekerheid dienaangaande, opdat, waar deze vraagstukken de hoofden en harten van zoovele medelevende en over deze dingen nadenkende leden onzer Kerken zoo dikwijls angstig bezig houden, de gemeente gesterkt en opgebouwd worde in haar allerheiligst geloof. (w.g.) Dr. J. P. de Gaay Fortman, Den HaagMr. A. Goote, Amsterdam Drs. C. J. Honig, Amsterdam A. Jonkman, Amsterdam Dr. Rijk Kramer, Amster dam Dr. W. J. A. Schouten, KampenDr. H. R. Woltjer, Leiden. V lis sing en. Met attestatie uit Bloemendaal, N. M. Lavooy. Gehuwd M. C. Grijs en J. Koppejan. Overleden J. de Nooyer, oud 84 jaar. Tot le scriba is aangewezen br. A. Roos, Ivoude- kerkscheweg 36. Aan de ouderlingen zijn toegewezen de navolgende wijken: brs. Duijvekot. enSuurmond wijk Ibrs. Blanken en Laernoes wijk IIbrs. van Noppen en Rietmulder wijk IIIbrs. van Belzen en Marijs wijk IVbrs. Baar- schers en Theune wijk Vbrs. Huser en Pelle wijk VIbrs. Goote en van de Putte wijk VIIbrs. van Alten en Riemens wijk VIII; brs. de Rijclce en Wisse wijk IX. Toegang tot het H. Avondmaal is verzocht door J. Willeboordse. Middelburg. Door tusschenkomst van br. Van Driel alsnog ontvangen voor de wintercollecte fö.— Boekhouder Diaconie. ZENDING. Vlissingen. Met hartelijken dank ontvangen van br. B. twee kwartjesvan de kinderen Jan de Rijke een mooie hoeveelheid theelood en capsules, netjes^gerangschiktvan de kinderen der He klasse der Chr. School in de Kasteelstraat een doos zilver papier, theelood en capsules en van Piet Baas 150 halve centen en een reuzenpak zilverpapier, theelood en capsules. Namens de Zendings-commissie, W. Karreman, penningru. Chr. Vrouwenboek onder red. van A. H. van HoogstratenSchoch en G. H. J. v. d. Molen. D. A. Daamen, 's Gravenhage. Een deftig uitgegeven boek. Met een overrijken in houd. Een boek niet om achter elkaar te lezen maar om na te slaan. Hier zit een macht van materiaal in voor studiën en opstellen over het vraagstuk van de vrouw. Voor meisjes- en vrouwenvereenigingen een onmisbaar werk. Er zijn zeer uitgebreide hoofdstukken in waardevolle statistieken. We hebben enkele stukken met groote belangstelling gelezen. Voorop na een inleiding en een meer per soonlijk woord, wordt een hoofdstuk gewijd aan de stille, niet op den voorgrond tredende vrouwende ijverige moeders in het gezin. Een zeer schoon stuk. We achten dit boek een aanwinst. De royale uitgave doet den heer Daamen eere aan. Klaag 1. van Jeremia door dr. G. ClT Aalders. In de serie Korte Verklaring enz- J. H. Kok, Kampen. Met loffelijken spoed volgen de mooie zwarte bandjes elkaar op. Met deze klaagliederen bewerkt door den Hoogleeraar aan de V.U. is nu geheel Jeremia's pro fetie compleet verschenen. Velen zullen daarvoor den geleerden schrijver dankbaar zijn. We geven hier een overzicht van den inhoud. In de inleiding behandelt hij Het Hebreeuwsche Klaaglied, in het algemeen het is het lied waarin de rouw over een doode tot uiting komt, öf de klaagpsalm waarin een levende zijn eigen tegenspoed bezingt. Jeremia's 5 klaagliederen bestaan uit deze beide soorten. In een derde hoofdstuk leidt de schrijver ons in, in de kwestie of Jeremia de auteur is van deze klaagliederen. De naam van den profeet staat er in het oorspronkelijke niet bij. In de 3 volgende hfdst. wordt dan verder besproken het ontstaan van dezen bundelde kunstvormde textvertaling en verklaring. De vertaling houdt zich dicht aan de woordkeuze onzer Statenvertaling, b v. vs. 40 van hfdst. 3 Laat ons onze wegen doorzoeken en door- vorschen en ons bekeeren tot den Heere. Laat ons onze harten opheffen nevens onze handen tot God in den hemelWij hebben gezondigd en zijn wederspanning geweest. Gij hebt geen vergiffenis geschonken. Als voorbeeld van verklaring schrijven we af de aanteekening bij de woorden Mijn deel is de Heere. vs. 23. Zonder aarzelen getuigt (de dichter) van zijn persoonlijke verzekerdheid van de gemeenschap met God„mijn deel is de HEERE" dat is nu de taal van zijne ziel, die in vs. 18 zeggen moest, „verdwenen is mijn hoop van den Heere". Het. woord „deel" is ontleend aan Num. 1820, waar van Aaron en de priesters wordt gezegd, dat ze geen „deel" zullen hebben in de beërving van het land Kanailn, want zoo klinkt het daar uit 's HEEREN mond „Ik ben uw deel en uw erfenis in het midden van de kinderen Israels. Vandaar is het woord overgenomen om aan te duiden de zekerheid van Gods hulp en beschermingPs. 16 5 142 6 en inniger nog voor de persoonlijke zielsgemeenschap met God Ps. 73 26 119 57 en zoo ook hier. We bevelen de heele korte verklaring waarin ook dit deeltje verscheen hartelijk aan. Er zijn bewijzen genoeg, dat ze in onze Geref. kringen met groote waardeering ontvangen wordt. Op den u i t k ij k. No. 6 en 7. Uitg. Zomer en Keuning te Wageningen. No. 6 het Kerstnummer en ook dit no. 7 toonen dat schrijvers en uitgevers pogen het beste te geven, wat ze hebben. De platen nemen in fraaiheid toe. Het Kerstnummer was goeden de plaat „herders uit de woestijn van Juda" in No 7 zoudt ge in een lijst willen zetten. Den rijken inhoud van dit Januari nummer doet u dit overzicht zienDe bijbelsche Olijfboom door prof. van Veldhuizen. Een dag in de Judeesche woestijn, Th. G. Vriezen. Mijn jongens één voor één, Van Velzen. Oostersch hotel en café leven, Lods. In Kindertaal, dr. Waterink. Bij het Schipborger brugje, prof. V. V. Verwachting, M. v. Bergen. Brieven uit twee Werelden, Marianna, Joh. S. Bach, Jan Keyzer. De Zusters (vervolgverhaal), J. C. de Koning en de beide overzichten over wat buiten en binnen onze grenzen de moeite waard is om te vertellen resp door J. Boerkool en dr. Veldkamp. Zóó zal dit goed positief Christelijke tijdschrift zijn weg wel vinden. v. D. „Het Schouwvenster" uitgave van de uit gevers-maatschappij Bosch te Baarn, verrast ons deze week met een extra goed verzorgd en rijk geillu- streerd nummer, waarvan speciaal vermelding ver dienen de drie pagina's foto's van den watersnood in ons land en van het Koninklijk bezoek aan de ge teisterde streken. Het Schouwvenster is hier minstens even actueel als de niet-Christelijke Illustraties, en wij bevelen het nog eens zij het ten overvloede aan. Geref. Jongelingsvereen. Middelburg. Afd. „Herman Faukeel". N.-T. Mat.th. 28 van 115, Opstanding. K. G. Schets 10. Oostersche Kerk en Islam. Afd. Dr. Lützen Wagenaar. N. T. schets 76. De Opstanding Matth. 28 115. V. O. schets 26. Woelingen in Europa. Grondwets herziening. Bondsring Middelburg J. V. op G. Gr. Vergadering D.V. op Donderdag 21 Jan. in het Mil. Tehuis te Middelburg. Aanvang acht uur. Rooster J. V. „Calvijn" Vlissingen. 17 Jan. avondafdeeling. Geloofsbelijdenis art. 14 M. Suurmond. A. R. beginselen art. 13 M. Goote. MiddagafdeelingSchriftonderzoekde goede Engelen P. Lootsma. Behand. der zending op de J. V., C. de Klerk. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Zaterdagavond Consistorie Hofpleinkerk. le Afdeeling. Gewijde Geschiedenis. Richteren 6 en 7 door J. Timmermans. Na de pauzereciteeren. 2e Afdeeling. Gewijde Geschiedenis. Jozua 8 en 9 door M. Wal raven. Na de pauze boekbespreking. De Vrouwenvereeniging „Bid en Werk" hoopt D.V. Woensdag 20 Jan. a.s. haar naaiavonden te vangen. weer aan MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. Heidelb. Catech. Zondag 13. Lezen eener Leerr. ds. J. Dijkstra ds. R. Hamming ds. P. N. Kruijswijk ds. P. N. Kruijswijk Gasthuiskerk 9.30 uur 6 uur Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 en 2 uur Domburg 9.30 en 2 uur Gapinge 9.30 uur 2 uur Grijpskerke 9 en 2 uur Koudekerke 9 en 2 uur St. Laurens 9.30 en 2 uur Meliskerke 9 en 2 uur Oostkapelle 9 en 2 uur Serooskerke 9.30 en 2 uur Souburg 9.30 en 2 uur Veere 9.30 cn 2 uur Vlissingen 9.30 uur 5,30 uur Vrouwepolder 9.30 uur 2 uur Westkapelle 9.30 en 2 uur ds. R. Hamming ds. J. Runia Lezen eener Leerr. ds. C. von Meijenfeldt Lezen eener Leerr. ds. J. Dijkstra Voorber. H. Av. ds. A. C. Heij ds. A. Koning ds. J. H. Telkamp ds. E. Douma ds. Lauwers van Brussel, ds. G. B. Wurth ds. I. K. Wessels Voorber. H. Av. Lezen eener Leerr. ds. P. N. Kruijswijk ds. C. von Meijenfeldt Lezen e:ner Leerr. Lezen eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 9.30 uur 2 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30 en 2 uur Haamstede 9.30 en 2 urn- Kamp erland 9, 2 en 6 uur Nieuwerkerk 9.30, 2 en 5 30 Oosterland 9.30 uur 2 uur Scharendijke 9.30 en 2 utu- Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 10 en 6 uur Zoimemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. ds. D. Bremmer Voorber. H. Av. Lezen eener Leerr. ds. F. Staal Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. uur Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. D. Bremmer ds. J. W. van Tol Lezen eener Leerr ds. C. J. Wielenga ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 Krabbendijke 9 en 2 uur Poortvliet 9.30 en 2 uur 6 uur Rilland-Bath 9.30 en 2 uur 5.30 uur Tholen 9.30 en 2 uur Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur Cand. S. Koster te Terneuzen. uur ds. W. M. le Cointre ds. A. Andree ds. T. Bouma Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. F. A. den Boeft te Kruiningen. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Baarland 9.30 en 2 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Borsele 9.30 en 2 uur Goes 9.30 en 6 uur 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur Heinkenszand 9.30 en 2 uur lerseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 en 5.30 uur 2 uur Kruiningen 9.30 en 2 uur Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur ds. A. Wijngaarden Lezen eener Leerr. ds. A Scheele Lezen eener Leerr. ds. R. J. v. d. Veen Lezen eener Leerr. ds. C. W. Keur ds. B. Meijer Lezen eener Leerr. ds. R. J. v. d. Veen ds. F. A. den Boeft Lezen eener Leerr. ds. A. P. Lanting Axel 9.30 en 2 uur Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 uur 2 uur Oostburg (dienst Aardenburg) 9.30 en 3 uur Schoondijke 9.30 uur 2 uur Terneuzen 9.30 en 2 uur Zaamslag 9.30 en 2 uur ds. J. S. Post, ds. J. B. Vanhaelen ds. K. Sietsma Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. K. Sietsma ds. J. Groeneveld ds. P. van Dijk Ondertrouwd; G. MAAS, Tweede Luit. der Genie N.I.L. en M. M. OOSTERBAAN. Doetinchem, Goes, 15 Jan. 1926. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, de heer CORNELIS DE JAGER Gz., in den ouderdom van ruim 66 jaar. Dat zyn hoop op Christus was, lenigt onze diepe smart. Uit aller naam, Wed. C. DE JAGER. Driewegen, 8 Januari 1926. Ds. J. H. Telkamp dankt zeer voor de belangstelling bh' de jaarwisseling en ver zoekt de Gemeente, zich overtuigd te houden van zyn goede wenschen voor haar, ook ten opzichte van het aange vangen jaar. Hy kan Vrydag 22 Jan. (810 uur) niet ontvangen wegens vergadering voor de zending. Ds. Bouma en gezin betuigen hun harlelyken dank voor de vele wenschen by de intrede van 't jaar ontvangen. Het is ook hun bede, dat de zegen des Heeren aller deel zy. Hyum, Jan. 1926. Voor de vele blyken van deelneming, ons betoond na het overlyden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader CORNELIS ADRIAANSE, betuigen wij onzen hartelyken dank. Uit aller naam, Wed. J. ADRIAANSE—Sandersk. Middelburg, 15 Januari 1926. Nieuwstraat H 23. TE KOOP AANGEBODEN een Eiken Kabinet, een Mahonie Kabinet en een Eiken Linnenkast Meubelhandel P. J. JONGEPIER, Veersche SiDgel Middelburg. Lid der Ver. tot bevordering vau de belangen des Boekhandels. Eerstdaags verschijnt voor het Nederlandsche volk, samengesteld onder redactie van Prof. Dr. F. W. GROSHEIDE. Ds. C. LINDEBOOM. Ds. J. H. LANDWEHR. Ds. J. C. RULLMANN. Geïllustreerd met talrijke Gravures tusschen den tekst terwijl elk deel boven dien nog zal bevatten pm. 50 afzonderlijke platen op kunstdrukpapier. Zal compleet zyn in vier, hoogstens vyf deelen elk van 40 vel druks. Per geb. deel f 11, In eoht marocain leder f 13, per pot f 1,per tube 80 cent en 50 cent onmisbaar voor teere huid bijl. VERELST, Pottenmarkt, Middelburg Oude Kerkstraat B 82, Werkplaats B 83. Lapjes worden op verlangen gelymd. Aanbevelend, Mevrouw Schipper, Amsterdam, vraagt per 1 Februari klein gezin, groote wasch buitenshuis. Nadere inlichtingen by W. Schipper- van Herk, p.a. Verkuyl Quakkelaarstraat 146, 'Vlissingen. Ontvangdag: Zaterdag 23 Jan. van 2.304.30 uur. gevraagd voor een wasch van 4 personen. Adres bureau van dit blad. Spanjaardstraat E 71, MIDDELBURG

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1926 | | pagina 3