Parakans Hospitaal. Inperking van de vrijheid. langstelling op onze Conferenties van predi kanten, wij zoo dankbaar op prijs stellen, op zijn hoogen leeftijd bestralen moge, en hem doe ervaren dat wie anderen ten zegen mochten zijn, ook zelf door Hem rijk gezegend worden. Zij 15 November voor hem, ook door veler belangstelling van elders, een onvergetelijke dag. v. D. DADERS DES WOORDS. Onder de rubriek „Officieele Berichten" van dit nummer komt voor een verslag der werk zaamheden van het Dames-Comité. Op dat verslag willen we hier de aandacht vestigen. Wie het leest zal zien, dat de zaak van de medische Zending hoe langer hoe meer in onze Kerken leven gaat. Dat is een gelukkig verschijnsel. Die zaak zal ook bij toeneming de aandacht der Kerken gaan vorderen. Het zal niet aan het Dames-Comité liggen, wanneer de liefde voor dezen arbeid allerwege niet aangewakkerd wordt. Met grooten ijver verrichten zij hun werk en God gebiedt er kennelijk zijn zegen over. Blijve dat zoo. Heij. UIT DE PERS. Naar de wijsheid onzer dagen komt dat eigenlijk niet te pas, dat we de vrijheid van onze kinderen inperken. We behooren ze veel eer de gelegenheid te geven, hun vrijheidsbe geerte bot te vieren. Alleen in de volle vrijheid kan het karakter tot ware zelfstandigheid worden opgevoed. En daarom behooren we të ver werpen de slavenmoraal van Oudheid en Middel eeuwen, waardoor het kind werd geknecht, waarin het werd beschouwd als een wezen, waarmee de ouders mochten doen, wat ze ver kozen. Neen, in dat opzicht moeten ook onze dagen aan onze kinderen betere dingen brengen. Ook voor hen licht de zon der vrijheid nu aan de kimmen en ook zij mogen hun jeugd gaan genieten. Ik vermoed, dat heel wat van mijn lezers met mij wel wat bezwaar zullen hebben tegen deze beweringen. We zouden toch heusch geen kans zien met ons volkje klaar te komen en er een vredig leven bij te hebben, wanneer we aan onze kinderen in alle opzichten algeheeie vjijheid moesten laten. Met die inperking van de vrijheid begint ieder al heel vroeg, of hij wil of niet. De kleine jongen begint te kruipen en nu worden de deuren zorgvuldig gesloten, om te voorkomen, dat hij een ongeluk krijgt. Ieder heeft wel eens gezien, met hoe grooten ijver zoo'n kleine kruiper op die geopende poort der vrijheid los trekt en hoe duidelijk de teleurstelling zich op het gezichtje afteekent, wanneer die deur nog juist op tijd dichtgaat. Niet zelden volgt er een moment van boosheid over deze vrijheidsin perking, maar vader en moeder zijn wel wijzer. Die deur gaat niet open, als vader en moeder zelf niet mee kunnen. Zou ons dat niet zeggen, dat straks bij het grooter worden, in geestelijk opzicht het kind maar niet de vrijheid gelaten kan worden, maar dat vader en moeder blijven waken? In de school gaat het al niet anders. Ook daar is een ordelijk, regelmatig werk alleen mogelijk, wanneer ieder wat van zijn vrijheid wil missen. Als ieder kind daar onbelemmerd zijn eigen wil zou volgen, zou er geen eind komen aan de botsingen. Zeker, men beproeft in onze dagen wel, ook in de school het klasse- verband wat losser te makenmen wil daar ook graag meer ruimte geven aan den uitgroei van de persoonlijkheid, maar dat zal toch nooit anders mogelijk zijn, dan doordat ieder ook plaats gunt aan een ander en dus van eigen vrijheid wat wil prijsgeven. En neem nu maar de kinderen mee naar de kerk, alweer komt het daar neer op inperking van de vrijheid. Menigeen weet nog, wat moeilijke uren hem dat stilzitten heeft bezorgd en ik merk wel, dat ook in onze dagen dezer exercities voor de meeste kinderen verre van gemakkelijk zijn. Maar niemand zal daarom de kinderen vergunnen, in de kerk maar te doen, wat ze ver kiezen. Wel wordt vaak de verkeerde conclusie getrokken, dat ze' in de kerk nog niet hooren, omdat ze nog niet kunnen stilzitten en luisteren, maar ik vertrouw, dat in onze kringen nog wel algemeen de meening gedeeld wordt, dat ook de kinderen de samenkomsten der gemeente behooren bij te wonen. Zij hebben daar ook een plaats en een taak en moeten leeren, zich daarnaar te gedragen. En geldt ditzelfde niet van het bedrijfsleven, waarin ze straks worden ingeleid, of van de samenleving, waarvan ze ook deel leeren uit maken? Wee, wie zich daar niet behoorlijk weet te schikken. Hij mislukt. De levensschool geeft menige harde les. En zij is niet altijd rechtvaardig in de straffen, die ze toepast. Ongelukkig gevoelen zich daar in het algemeen de menschen, die niet op tijd geleerd hebben, een stukje van hun vrijheid prijs te geven. Dan wordt hun later niet zelden meer afgenomen dan het kleine stukje, waarmee ze eerst hadden kunnen volstaan. Van hoog belang is daarom, hoe de kin deren thuis worden gewend. Als vader en moeder altijd voor de kinderen klaar staan, als ze in niets zich beperking behoeven op te leggen, dan loopen ze groot gevaar te meenen, dat zulks in het leven ook altijd het geval zal zijn. Dan worden ze danig ontnuchterd. En heel wat verstandiger is de opvoeding in huis, die de kinderen heeft duidelijk gemaakt, dat ze niet aan alles kunnen doen, b.v. omdat het voor hun leeftijd nog niet past, of omdat vader en moeder zoo iets niet kunnen betalen, of omdat het beginsel het verbiedt. Laten we ons daar maar aan houden. De wijsheid der wereld, die van geen inperking der vrijheid wil weten, heeft al wrange vruch ten afgeworpen. God heeft ons, ouders, als wachters bij de poort des levens gesteld. Wij bewijzen aan de kinderen een slechten dienst, wanneer wij ze laten leven naar het goeddunken van hun hart. Hun wil is nog te zwak, hun verlangens zijn nog te onbestemd, zij gevoelen af en toe het onzekere van den mensch, die iets moet en het niet kan. En zie dan ook nog even in het gezin, waar die in vrijheid opgevoede kinderen verblijf houden 1 Jan Ploeger zei: „Een huis, waar de kinderen de baas zijn, is geen tehuis meer, maar een voorportaal van de hel". Had hij gelijk, of niet? (De Bazuin KERKNIEUWS. BEROEPEN TE MiddelburgP. Nomes te Delfshaven. s-Gravenhage-OostG. R. Kuijper te Haarlem. Kollum J. Gillebaard te Noord-Scharwoude. Oud-LoosdrechtA Wijngaarden te Baarland. Haarlemmermeer-SloterwegW. J. J. Velders te Amsterdam. 's-GravelandTh. Kuipers te Beilen. Abcoude (Baambrugge)J. A. Schep te Dronrijp. AANGENOMEN NAAR Soest: B. Alkema te Maarssen. Domburg-Westkapelle cand. J. E. Visser te Kockengen. BEDANKT VOOR Haamstedecand. J. E Visser te Kockengen. Rotterdam D. van Dijk te Groningen. Serooskerke (WF. Tollenaar te Pernis. Zwolle G. O. Donner te Emmen. Den HelderH. Knoop te Kooten. De brochure-Sih anus. Gelijk ik al vermoed had. heeft deze en gene uit het pseudoniem „Silvanus", den schrijver van de brochure „De Wondeplek" in de zaak-Geel kerken, afgeleid, dat ondergeteekende, die den schuilnaam „Silvanus" meermalen gebruikt heeft en gebruiken zal, de schrijver van die brochure is. U doet mij een groot genoegen, langs dezen weg mede te deelen, dat die brochure niet door mij geschreven is. H. J. VAN DER MUNNIK. Den Haag, 6-ll-'25. Ds. J. Op 't Holt, predikant te Bolsward, her dacht zijn 35-jarige ambtsbediening. De jubilaris aanvaardde zijn ambtsbediening te Beetgum en ar beidt sedert 14 Juni 1896 in zijn tegenwoordige ge meente. Ds. D. P. Koopmans, predikant te Sneek, her dacht eveneens zijn 35-jarige ambtsbediening. Hij ving zijn arbeid aan te Langerak, arbeidde van 18921899 te Ee (Fr en sinds 26 Febr. van dat jaar te Sneek. Dr. W. G. Harrenstein, predikant te Amsterdam, is aangezocht zich beschikbaar te stellen als veld prediker voor Ned. Indië. Dr. J. H. Bavinck. predikant te Bandoeng, zal met verlof naar Holland komen. De duur van het verlof is bepaald op acht maanden. Bij den uitgever W. Kirchner te Amsterdam verschijnen 17 November de Acta der Particuliere Synode van de Gereformeerde Kerken in Noord- Holland, gehouden te Enkhuizen 24 Juni 1925 en te Amsterdam 14 en 16 October 1925. Dit boek bevat de volledige verzameling der offi- cieele stukken inzake het geding tegen dr. J. G. Geelkerken. Bij den Kerkeraad van Zaandam is ingekomen een verzoek van ds. J. A. de Vries, om, wegens voort durende ongesteldheid, eervol emeritaat te mogen ontvangen met ingang van 1 Januari a s. Ds. de Vries denkt te Zaandam te blijven wonen. Wegens den toe stand zijner gezondheid, kan er van een afscheids- predik:ng geen sprake zijn. De „Gereformeerde Kerkbode van 's Graven- hage" beslaat deze week 25 jaar. Van de oprichting af is ds. Js. v. d. Linden, de bekerde em. predikant van 's Gravenhage, hoofd redacteur. Tweemaal werd het blad sedert zijn bestaan ver groot. Bij de splitsing van de Geref. Kerk van Den Haag in Oost en West, werd de naam van de Kerk bode herdoopt in „Kerkblad van de Geref. Kerken van 's Gravenhage". Aan ds. W. K. P. Goeree te Wagenborgen is door de classis Appingedam op zijn verzoek eervol emeritaat verleend. De classis Heerenveen heeft peremptoir geëxa mineerd cand. J. Maaskant, beroepen predikant te Echten. Hij is met algemeene stemmen toegelaten tot den Dienst des Woords en der Sacramenten. De Kerkeraad van St. Anna Parochie besloot over te gaan tot den bouw van een nieuwe kerk, pastorie en kosterswoning, onder architectuur van den heer A. Nauta, architect te Leeuwarden. Kort Verslag van de Particuliere Synode van Noord-Holland, gehouden 14 en 16 October 1925. 1. De voorzitter opent de 2e zitting der Synode op de gebruikelijke wijze. Blijkens ge houden appèl is thans voor de cl. Amsterdam de primus ouderling aanwezig, terwijl voor de cl. Haarlem in plaats van ds. v. d. Brink ds. Brussaard tegenwoordig is. Op voorstel van den praeses wordt besloten dat de vergadering alleen toegankelijk is voor D.D. des W. en ouderlingen uit de Kerken van N.-Holland, ter wijl de pastores loei worden toegelaten als adviseerende leden. 2. De notulen van de zitting van 24 Juni worden gelezen en goedgekeurd. 3. Behandeling der ingekomen stukken. a. Protest van broeders uit Zandvoort aan gaande de behandeling van de zaak van dr. Geelkerken. Na breede bespreking en toelich ting van de comm. van advies besluit de Synode uit te spreken dat de voorstelling dier broe deren, zooals die in hun schrijven lichtvaardig gegeven wordt, ten eenen male met de feiten in strijd is, en hun schrijven voor kennisgeving aan te nemen. b. Idem van de Kerken van Amsterdam (Zuid) en Haarlem i.z. de samenstelling van de com missie van advies in de zaak van dr. Geel kerken. Wijl de Kerkenorde niets bepaalt i.z. de samenstelling van zulk een commissie en de ingediende protesten dus allen kerkrechtelijken grond missen, worden ook deze voor kennis geving aangenomen. c. Missive van de Kerk van Amsterdam (Zuid), inhoudende mededeeling dat de Kerkeraad bij de Partic. Synode in beroep gaat van het be sluit der cl. Amsterdam d.d. 8 Juli. Dit beroep zelf, thans bij de Synode nog niet ingekomen, zal worden behandeld, zoodra de desbetreffende j stukken ter tafel zijn. d. Idem van de Kerk van Amsterdam (Zuid) inhoudende het verzoek tot toelating van een commissie uit den Kerkeraad tot toelichting van I haar eerste bezwaarschrift. Aldus is goedge- vonden. e. Missive van de cl. Amsterdam, mededee- lende, dat zij in appèl zal moeten gaan i.z. een 24 Juni genomen beslissing betreffende de wijze van steunverleening aan de hulpbehoevende Kerken. Deze zaak zal nader behandeld worden. f Missive van de Kerk van Marken wordt ter afdoening in handen gesteld van depp. voor hulpbeh. Kerken. g. Missive van br. H. M. B. wordt voor kennisgeving aangenomen. h. Missive van de cl. Amsterdam i.z. de samenroeping eener Generale Synode, zal be handeld worden bij het rapport van de zaak van dr. Geelkerken. 4. In behandeling komt het rapport der com missie van advies i.z. het protest van dr. Geel kerken tegen een drietal besluiten te zijnen opzichte genomen door de cl. Amsterdam. De conclusies van dit rapport luiden aldus I. Uit te spreken, dat het beroep van dr. Geel kerken tegen de besluiten der classis Amsterdam, d.d. 22 April, 27 Mei en 17 Juni, omdat deze besluiten, gelijk dr. Geelkerken beweert zoowel „kerkrechtelijk onwettig" als „zedelijk verwerpelijk" zouden zijn, ongegrond is. Omdat wat het „kerkrechtelijk onwettige" aangaat, a. het bezwaar in de wordingsgeschiedenis door dr. Geelkerken ontwikkeld, als zou de classis ten on rechte zich in 2e instantie met de zaak Marinus hebben ingelaten, ongegrond is, wijl le. Dr. Geelkerken zijn bezwaren motiveert met een onjuiste weergave van het besluit der classis van 10 September en van den inhoud van het tweede schrijven van br. Marinus aan de Classis 2e. het beroep op art. 31 K. O. niet ter zake is, aangezien art. 30 K. O. hier nog van kracht was, gelijk ook door deputaten aangewezen is in de gronden door hen genoemd voor het recht der Classis om de zaak in 2de instantie te mogen behandelen 3e. Dr. Geelkerken zelf door de aanvulling van zijn coupure heeft medegewerkt aan de behandeling der zaak in 2de instantie, en metterdaad toen toonde geen kerkrechtelijk bezwaar te hebben. b. Er ten volle recht was om dr. G. naar het Onderteekeningsformulier de bekende vragen te stellen, omdat le. de coupure op zichzelf reeds rechtvaardige oorzaak van verdenking gaf 2e. dit nog versterkt werd door de weigering van dr. G. om de gevraagde verklaring „bedoeld noch gezegd" af te leggen 3e. dit recht geenszins is weerlegd door hetgeen door dr. G. aangevoerd onder Quod ad I, II en III. En omdat wat het beweren aangaat, dat de genomen besluiten „zedelijk verwerpelijk" zijn niet anders kan geconstateerd worden, dan dat de Classis tot het uiterste gepoogd heeft tegenover dr. Geelkerken geen verdenking uit te spreken, maar den weg tot oplossing der kwestie en tot handhaving van zijn „goed gere formeerd" zijn hem zoo gemakkelijk mogelijk te maken, terwijl daarentegen moet geconstateerd worden, dat van de zijde van dr. Geelkerken geen blijken gegeven zijn van een zoeken om de bezwaarde broeders weer te winnen, den vrede in zijn kerk te herstellen en onrust in de andere kerken te voorkomen. II. Van dit besluit aan dr. Geelkerken mededeeling te doen en hem tevens afschrift van dit rapport toe te zenden. Dit rapport wordt in den breede besproken. 5. Tijdens de behandeling van het sub 4 genoemde rapport wordt de commissie uit den Kerkeraad van Amsterdam (Zuid) ter vergade ring toegelaten en haar de gelegenheid gegeven het bezwaarschrift, 24 Juni bij de Synode inge diend, nader toe te lichten. 6. Daarna komt in behandeling de missive van de cl. Amsterdam, inhoudende het verzoek aan de Partic. Synode dat zij ten spoedigste de Generale Synode doe bijeenkomen, opdat deze over de zaak-dr. J. G. Geel kerken in haar geheel beslisse en zulks omdat a. de zaak, die in geding is, de Belijdenis en het gezag der Heilige Schrift raakt en mitsdien van hoog gewicht is, gelijk ook dr. J. G. Geelkerken erkent, als hij zegt, dat „diepe problemen" tusschen hem en de Classis aanhangig zijn terwijl tevens deze zaak een algemeen belang betreft, dat alle Kerken aangaat b. dat Classis en de Particuliere Synode hiermede zijn in de historische lijn, zooals blijkt uit de behan deling van de zaak der Remonstranten, waarover niet door eenige Classis of Particuliere Synode eene be slissing is genomen, maar deze aan de Generale Synode is overgelaten c. de beroering, die de zaak-Dr. J. G. Geelkerken bij de Kerken in breeden kring heeft verwekt, ge- wenscht maakt, dat zoo spoedig als mogelijk is, de Generale Synode uitspraak doe, waartoe ook de Hoog leeraren adviseeren. Na breede bespreking wordt met 18 tegen 2 stemmen besloten, dit verzoek in te willigen en te trachten zoo mogelijk nog dit jaar de Generale Synode te doen bijeenkomen. Tot afgevaardigden naar genoemde Synode worden gekozen ds. W. Breukelaar en ds. J. L. Schouten als primi en ds. R. W. de Jong en ds. D. Tom als secundien de ouderlingen H. Bomas en G. van Zeggelaar als primi en A. de Boer en D. Wakker als secundi. Hierna wordt de zitting van 14 October ge sloten, nadat de praeses is voorgegaan in dankzegging. Zitting Vrijdag 16 October. 7. Na opening der zitting door den praeses op gebruikelijke wijze en na gehouden appèl, wordt gelezen een schrijven van br. J. M. S. te A,, dat voor kennisgeving wordt aangenomen. 8. Voortgezet wordt de behandeling van het sub 4 genoemde rapport der commissie van advies. Ds. Brussaard doet het voorstel een nieuwe commissie te benoemen ten einde met een commissie uit den Kerkeraad en dr. Geel kerken eenerzijds en met een commissie uit de cl. Amsterdam een saamspreking te houden, ten einde de oneenigheid over de behandeling der zaak in tweede instantie tot bevrediging van beide partijen uit den weg geruimd worde. Dit voorstel zal behandeld worden zoodra het rapport i.z. het bezwaarschrift van de Kerk van Amsterdam (Zuid) aan de orde komt. Na breede discussie worden de conclusies van genoemd - rapport aangenomen met 17 tegen 2 stemmen (zie sub 4). Tevens besloot de Partic. Synode de acta na vaststelling zoo spoedig mogelijk in den handel te brengen en daarin op te nemen de protesten en rapporten in de zaak van dr. Geelkerken. 9. Rapport i.z andere bezwaarschriften. a. Protest van br. G. C. v. K. te A. (Z.) i.z. liturgie. Het protest wordt ongegrond verklaard. b. Bezwaarschrift van br. K. v. L. te A. De conclusies van de rapporteerende commissie worden aangenomen. c. Bezwaarschrift van br. H. v. d. S. te A. (Z.) Besloten wordt'dien broeder den weg te wijzen dien hij voor de behandeling zijner be zwaren heeft in te slaan. d. Bezwaarschrift van de brs. E. v. B. c.s. te A. (Z.) Besloten wordt ook aan deze broederen in denzelfden zin te antwoorden als sub c 10. Rapport van de comm. v. advies i.z. het bezwaarschrift van de Kerk van Amsterdam (Z.) Thans wordt behandeld het sub 8 genoemde voorstel van ds. Brussaard. De Synode, lettende op de door haar in deze zaak reeds genomen beslissingen en overwe gende, dat haar commissie kennis nam van de stukken van de Kerk van Amsterdam (Zuid) en van het vertrouwelijk schrijven dezer Kerk aan de Kerken der cl. Amsterdam, besluit met 16 tegen 3 stemmen, geen nieuwe commissie te benoemen. Na deze stemming nam de Synode i.z. het bezwaarschrift van Amsterdam (Zuid) met 2 stemmen tegen het navolgende besluit: I. uit te spreken, dat het verzet van den Raad der Gereformeerde Kerk van Amsterdam-Zuid tegen het besluit der Classis Amsterdam van 22 April en 27 Mei, omdat de Kerkeraad deze besluiten zoowel formeel in strijd acht met het Gereformeerde Kerk recht en dus onwettig, als zakelijk met de Gerefor meerde belijdenis, met name met het slot van Art. 31 en dus in elk geval ontoelaatbaar, ongegrond is. Omdat wat het Kerkzedelijk onwettige aangaat a. de bezwaren, door den Kerkeraad ingebracht tegen de behandeling van de zaak Marinus in 2de instantie door de Classis, ongegrond zijn wijl le het beroep op het 2de schrijven van br. Marinus niet opgaat, aangezien de inhoud daarvan door den Kerkeraad onjuist is weergegeven 2e. de Kerkeraad niet tegen het besluit der Classis van 10 December om de zaak in 2de instantie te nemen, in appèl is gegaan bij Uwe Synode, maar aan de behandeling in de 2de instantie heeft meegewerkt en alzoo zelf toonde, geen Kerkrechtelijk bezwaar te hebben 3. het beroep op art. 31 K.O. niet ter zake is, aangezien art. 30 K.O. hier nog van kracht was, gelijk door Uwe Commissie is aangewezen in de gronden door haar in dit rapport genoemd voor het recht der Classis om de zaak in 2de instantie te mogen behandelen b. er recht was om dr. Geelkerken naar het On derteekeningsformulier de bekende vragen te stellen, omdat 1. de coupure reeds op zich zelve rechtvaardige oorzaak van verdenking gaf 2. dat nog versterkt werd door de weigering van dr. Geelkerken om de gevraagde verklaring „bedoeld noch gezegd" af te leggen 3. dit recht geenszins is weerlegd door hetgeen door den Kerkeraad is beweerd onder Ad I, II en III van zijn protest. En omdat, wat het beweren aangaat, als zou het besluit zakelijk met de Gereformeerde belijdenis, met name met het slot van Art. 31 in strijd zijn, juist geconstateerd moet worden, dat de Classis wel ge handeld heeft in overeenstemming met de belijdenis met name met het slot van Art. 31, maar de Kerke raad zelf in gebreke is gebleven zulks te doen. II. Van dit besluit aan den Raad der Gereformeerde Kerk van Amsterdam-Zuid mededeeling te doen en hem tevens een afschrift van dit rapport toe te zenden. Officieele Berichten. PARAKANS HOSPITAAL. Verslag der werkzaamheden van de Vereeniging „Parakans Hospitaal". Het Dames-Comité voor Parakans Hospitaal, wil gaarne in de Kerkbode, hoewel het jaarverslag aan de contribuanten is verzonden, verslag geven van ge dane werkzaamheden in het afgeloopen jaar, opdat ook anderen er wat van weten kunnen. Onze inkomsten bedroegen dit le jaar ruim. f 1600. Deze som is bijeengebracht door 25 Kerken en Ver- eenigingen. Een mooi begin dus De knipfcrans knipte voor de naaivereenigingen ruim 400 stuks goederen ten behoeve der linnenkas ten van Blondo en Parakan. En 14 October j.l. kon den de dames 3 kisten met 377 stuks daarvan plus 49 dekens en 180 stuks geschonken kleedingstukken door verschillende naaikransen, naar ds. Merkelijn verzenden. Met hetgeen nog in voorraad was bevat ten de kisten in 't geheel 665 stuks. Daar er veel kinderkleertjes geschonken zijn en daarom niet direkt gevraagd was, ontvangt ds. M. nu wel een groot aan tal kleedingstukken, doch hetgeen door ds Merkelijn en Zuster Netelenbos werd aangevraagd kan nog niet gezonden worden. 20 Naaikransen hielpen om het geknipte te naaien. Deze kransen danken wij bij deze hartelijk voor den steun ons geschonken. Doch indien er nog Vereeni- gingen zijn die voor de Zending willen en kunnen naaien zullen wij haar gaarne aan naaiwerk helpen. Zij schrijven dan slechts aan het Hoofd der knipkrans met opgave van het aantal stukken dat verlangd wordt. Dit jaar zal er meer (en vooral kleedingstuk ken voor mannen en vrouwen), genaaid moeten wor den kindergoed als kruipbroekjes en hemdjes en ook handdoeken zullen niet n o o d i g zijn. Ook willen de dames D.V. de kisten vroeger verzenden en wordt het genaaide niet later dan half M e i terug verwacht in Middelburg. Moge zij dan op aller medewerking rekenen in deze Dit jaar kwam alles niet vroeg genoeg terug en werden de kisten daardoor later dan voorgesteld was, verzonden. Mogen wij ook Kerken en Vereenigingen die ons niet steunden vriendelijk verzoeken om hunne me dewerking voor den medischen dienst? Er is veel noodig, vooral nu ds. M. een groot ziekenhuis te Temanggoeng wil overnemen. Niet alleen is geld noo dig voor het vullen der linnenkasten, doch ook tot instandhouding der inrichtingen. Daarom steunt ons door uw gebed en gaven. Het werk der medische Zending verspreidt zulk een zegen op elk Zendings terrein. Er is geen enkele arbeid die zooveel men schen bereikt dan de hospitaal-arbeid en ook geen arbeid die zulk een goeden indruk maakt op de menschen, schreef pas een dokter die op Java ar beidt. En op ons Zendingsterrein is alléén nog maar een hulp-hospitaal, dat nu reeds te klein is. Wij danken allen die ons Comité steunden en zorgden dat onze Penningmeesteresse een flinke som kon boeken voor den medischen dienst. Wij bevelen onze belangen opnieuw bij u aan. Het adres van onze Penningmeesteresse is Mej. Hondius, Rotterdamsche kade 244, Middelburg. Op verschillende plaatsen is gewerkt met circu laires om contribuanten te winnen. Indien andere

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1925 | | pagina 2