Weekblad voor de Gereformeerde Kerken in Zeeland. Tweede Blad. 39e Jaargang. Vrijdag 2 October 1925. No. 40. RedacteurenDs. P. VAN DIJK te Zaamslag en Ds. A. C. HEIJ te Koudekerke. Persvereeniging Zeeuwsche Kerkbode. Kerkelijk en Geestelijk Leuen. Voortgaand ongeloof. Bouma. ZENDING. A. Merkelijn. Vaste medewerkers D.D. L. BOUMA, F. J. v. d. ENDE, B. MEIJER, F. STAAL Pzn., en R. J. v. d. VEEN. Abonnementsprijs: j per kwartaal bij vooruitbetaling f 1, Afzonderlijke nummers 8 oent. Advertentieprijs: 15 cent per regelbij jaarabonnement van minstens 500 regels belangrijke reductie. UITGAVE VAN DE Adres van de Administratie Firma LITTOOIJ OLTHOFF, Middelburg. Beriohten, Opgaven Predikbeurten en Advertentiën tot Vrijdag morgen 9 uur te zenden aan de Drukkers LITTOOIJ OLTHOFF Spanjaard straat, Middelburg. TELEFOON 2 3 8. GIRONUMMER 42 2 8 0. Langzamerhand ontworstelen de volkeren zich weer aan den grooten druk, welken de ontzettende oorlog op hen heeft uitgeoefend. Het zwaard is nog niet teruggekeerd tot de scheede, waaraan het onttrokken werd; nog dagelijks wordt er bloed vergoten, maar dat is zoover van ons werelddeel verwijderd, dat we er nauwelijks acht opgeven. Wij lezen van Spanjaarden en Franschen, die in Noord- Afrika vechten en ook dat het in het oude Syrië niet tot rust wil komen, doch het grijpt ons niet aan. Er valt zooveel voor in onze eigen nabijheid, dat we handen vol werk heb ben om het bij te houden. De wateren van ons eigen kerkelijk leven zijn ook in beroering, al bruischen de golven nog niet zoo hevig. Hoe gaarne zouden we zien, dat er op onze kerkelijke erve eensgezindheid van denken en handelen gevonden werd, want daaraan bestaat er inderdaad behoefte, wijl er zooveel is, dat ons van nabij bedreigt. Doch het schijnt, dat het er niet toe komen kan en de verschillende Bladen helpen er aan mee om ons zulk een illusie te ontnemen. De een beweert, dat zulk een onrust van weinig belang is en de ander spreekt uit, het is geen kleinigheid, er zit aan deze kwestie veel meer vast. Hoe dit ook zij, ik zou wel willen, dat aller oog gericht ware op de verschijnselen, welke ons zeggen, dat de afval voortschrijdt, en dat aller hand ijverig meehielp aan het bouwen van Sions muren. De verschijnselen, waaraan ik op het oogen- blik denk, zijn drie. Het eerste, waarop mijn oog viel, is de toenemende macht van het socialisme. Onwillekeurig werden we daaraan herinnerd door de huldiging, welke aan Mr. Troelstra ten deel is gevallen. Wij misgunnen dezen staatsman de hem toegebrachte eere niet, want wij oordeelen, dat nobele aspiraties hem bewogen hebben om den strijd te voeren tegen de overheersching van het kapitaal. Wie zich herinneren kan, hoe het er vóór vijftig jaren uitzag in ons vaderland, kan zich best begrijpen, dat iemand, die deernis kende met verdrukten, en gevoel voor gerechtigheid had, verontwaar digd over wat hij in de maatschappij zag zich opmaakte om er zoo mogelijk een eind aan te maken. Hij heeft door zijn verzen reeds uiting gegeven aan wat Jn hem leefde en hij heeft er de sympathie door verworven van velen, die nog idealen koesterden. Wel speet het velen, dat hij den weg opging door Marx gewezen en dat hij een bewonderaar van het socialisme werd, dat zoo beslist tegen de kerk en den godsdienst partij koos. Het werd meer en meer zijn streven om aan de arbeiders de macht te verschaffen en door zijn rijke gaven stond hij in die opkomende beweging in ons land weldra vooraan. Te ontkennen valt het niet, dat hij er niet voor terugdeinsde om naar revolutio naire middelen te grijpen, als hij meende, dat hij er zijn doel mee kon bereiken, maar het is te verklaren, dat zij, die in het socialisme de verlossing begroeten, hem altijd weer op 't schild hebben verheven. Hij heeft in de ge schiedenis van de ontwikkeling der politieke partij een zeer groote rol gespeeld en hij wist door zijn vurige geestdrift duizenden te be zielen. Dat hij de grondslagen, waarop de Overheid en de maatschappij rusten, heeft ondermijnd is ontegenzeggelijk waar en dat we dit niet verschoonen kunnen staat ook vast. Nu hij het opgeven moet ligt er iets tragisch in, dat wel tot nadenken stemmen moet. Naar de verslagen in de couranten zeggen, vlamde nog het oude vuur op toen hij de vergadering wees op de toekomst van het socialisme, welke hij zoo menigmaal met heldere kleuren geteekend heeft. Het is duidelijk, dat hij echter nooit in dat uit de verte aanschouwde land zal binnen gaan, en wat blijft er nu persoonlijk voor hem over De tijd is niet verre meer, dat ook deze groote verschijnen moet voor den Rechter van allen, aan wien hij rekenschap zal moeten geven van al zijn doen en laten. Hij gaat heen, doch wij moeten er op rekenen, dat anderen dien strijd zullen voortzetten en wij mogen er het oog niet voor sluiten, dat de boodschap, welke zij brengen voor een groote menigte van ons volk een groote bekoring heeft. En stond deze beweging op zich zelve, dan zou het niet zoo verontrustend zijn, maar zij is opgekomen in alle landen en groeit nog steeds aan. Wat Rusland te zien geeft, wat Hongarije doorleefd heeft, zou de oogen voor deze ver derfelijke beginselen moeten openen, zou men zeggen, maar het gebeurt nog niet en dit doet denken aan het woord ziende zien zij niet, en hoorende verstaan zij niet. Daarin merken we dan ook, dat er een oordeel rust op allen, die den eenigen Verlosser miskennen en het evan gelie des heils verwerpen. Het tweede verschijnsel, waarop we wijzen, is de vergadering, welke belegd was door de mannen van den Dageraad. Ik was nog een schooljongen, toen ik voor 't eerst van deze vereeniging hoorde spreken. Zij vond in 't ge heel geen bijval in de omgeving waarin ik des tijds leefde. De menschen spraken er algemeen afkeurend over en dit is nog het geval bij een groot deel van ons volk. Maar zij is blijven bestaan en het deed ons goed, dat Mr. Heems kerk, Minister van Justitie, de ingediende sta tuten niet de koninklijke goedkeuring wilde bezorgen. Hoe zou een Christelijke regeering haar zegel kunnen hechten aan een vereeniging, welke openlijk verklaart, dat zij propaganda wil maken voor het atheïsme. Ieder heeft wel gehoord, welk een kabaal deze mannen daar over gemaakt hebben. Doch wie meenen mocht, dat zij zich er bij neerleggen zouden, heeft zich vergist. Het kwam thans uit, dat zij opnieuw pogingen in 't werk zullen stellen om het voor gestelde doel te bereiken. Hoe het nu gaan zal, weten wij nietwij zullen het wel spoedig vernemen, doch het leert ons, dat er in ons vaderland helaas een schare mannen en vrouwen is, die vijandig staat tegenover de openbaring Gods, ja, die van haar en van den levenden God zelf niets weten willen. Wat nog meer zegt, die openlijk den strijd willen voortzetten voor hun ongeloof, en die al het mogelijke zullen doen om ons volk van al het Christelijke te berooven. De rijkste weldaad, door den Gever alles goeds aan een volk geschonken, miskennen zij en zij gunnen zich geen rust, eer zij haar aan de vergetelheid prijs gegeven hebben. Is het niet indroevig, dat men zoo ijvert, om de ge dachtenis van den levenden God uit te roeien Het is helder, dat zij eiken band tot den laat- sten draad toe aan den almachtigen Schepper van hemel en aarde willen verbreken. Dit is een teeken des tijds, dat heen wijst naar een strijd, die meer en meer aanbreekt en die den jongsten dag voorbereidt. Dan is er nog een derde, welke ons treffen moet. Er bestaat over de geheele wereld een talrijke orde, onder den naam van de ster in het Oosten. Zij is van jonge dagteekening. De leden van deze vereeniging vinden geen be vrediging in eenigen godsdienst van het heden. Zij gevoelen zich geheel onvoldaan en zij leven in den waan, dat er weldra komen zal een leeraar, die het licht in de tegenwoordige don kerheid ontsteken zal. Zelfs loopt het gerucht, dat de verwachte reeds gekomen is, en dat men hem begroet in een jongen Indiër. Dat er in alle landen zijn, die hieraan geloof geven, behoeft niet te bevreemden. De tijd der zelf genoegzaamheid is voorbij. Het hart begint te spreken en toont geen vrede te kunnen hebben met het bestaande. In breedere kringen is er een begeerte naar verlossing. De vraag kwam derhalve voor eenigen tijd zal dit een beweging zijn, welke tot inniger aansluiting aan Christus leidt of zal zij het oog richten naar het heiden dom. Er zijn slechts twee godsdiensten, die verlossing belovenhet Christendom en het Hindoisme. De eerste opent het uitzicht op vergeving van zonde en heiliging van leven, de andere zoekt haar in 't opgaan van het bi- zondere in 'talgemeene, en oordeelt, dat het persoonlijke moet verdwijnen. De bevrijding bestaat alzoo in het ophouden van ons eigen ik, van onze persoonlijkheid. Het blijkt meer en meer, dat velen het wagen willen met de uit komst welke deze heidensche godsdienst in uitzicht stelt. Dat menschen die het ernstig meenen, die uitzien naar verlossing, den eenigen Zaligmaker voorbijgaan en zich wenden tot een wijze, welke thans in 't Oosten op komst is, noemen wij bedenkelijk. Het evangelie der H. Schrift is een kracht Gods tot zaligheid voör een iegelijk. Dit is al de eeuwen door gebleken. Het heeft nooit iemand teleurgesteld. Wij hebben een wolke van getuigen, wier leven en sterven er bewjjs van is. Niet overdreven is het, dat het de eenige troost is voor een mensch, die zich zelf niet helpen kan wanneer hij naar lichaam en ziel niet aan zich zelf behoort, maar aan Jezus Christus, die hem met zijn dierbaar bloed heeft gekocht en hem van alle geweld des duivels heeft verlost. En zou men dan ver kiezen de troostelooze leer, die alleen spreekt van een verzinken in eeuwige vergetelheid? Ook dit verschijnsel zegt ons, dat de dagen der groote verleiding aanbreken, waarop men wijst op een Verlosser, welke dien naam ten eenenmale onwaardig is. Neen, als het besef van ellende, waarover in onzen tijd zooveel gesproken wordt, niet dieper gaat dan ont breekt er wat de heiligen van vroeger en later deed uitroepen ga niet in 't gericht met uwen knecht. Waarlijk, onze dagen zijn ernstig en het is te vreezen, dat velen uit de christen volken gaan op paden, die in hun oog recht schijnen te zijn, maar die leiden naar den dood en dan eeuwigen ondergang. Een ander evan gelie dan dat der Profeten en der Apostelen is er niet. Onder den hemel is geenjandere Naam tot zaligheid gegeven dan die van Jezus. Magelang, 31 Augustus '25. Amice. Even een kort briefje over den arbeid, ik weet wel, dat ge graag een langen brief begeert, maar daartoe ontbreekt de tijd en volsta ik dus maar met u het belangrijkste mede te deelen. Het belangrijkste is, dat we in Mei j.l. drie vervolgscholen hebben opgericht, een te Kedoe (tusschen Temanggoeng en Parakan) een te Tingit op den weg naar Semarang en een te Djoema, 12 kilometer van Parakan. Ge zult vragen wat is dat voor een schooleen ver- volgschool? We hebben hier verschillende soorten van lagere scholen en het kost eenige moeite voor een buitenstaander om zich van het lager onderwijs een goede voorstelling te maken. We hebben allereerst onze desascholen dat is wel de minste; ze bestaat slechts uit drie klassen en het doel, dat men met die scholen zoekt te bereiken is om aan het kind van den eenvoudigen Javaan de noodzakelijkste kennis van lezen, schrijven en rekenen bij te brengen. Hooger staat de z.g. 2e klas school, of zooals deze school tegenwoordig heet: de standaardschoolze bestaat meestal uit 5 klassende onderwijzers, die aan zoo'n stan daardschool werkzaam zijn, hebben in den regel een kweekschool (normaalschool) doorloopen, waar ze op een vierjarigen cursus het diploma voor onderwijs hebben gehaaldkinderen, die zoo'n school hebben afgeloopen, kunnen aan genomen worden in de hospitalen om daar voor verpleger te worden opgeleid, worden toege laten tot kweekscholen (normaalscholen) om opgeleid te worden tot onderwijzer. Een vervolgschool, zooals ik er nu 3 heb opgericht, is een verlengstuk van de desaschool kinderen, die de desaschool doorloopen hebben, kunnen toegelaten worden tot de eerste klas van zoo'n vervolgschool, die ook uit 3 klassen bestaat. Hebben zij het onderwijs op zoo'n vervolgschool tot het einde toe gevolgd, dan staan zij gelijk aan leerlingen, die een stan daardschool doorloopen hebben. Een desaschool 4- vervolgschool zijn dus gelijk aan de 5 klassige standaardschool. Zoo'n vervolgschool kan nu alleen opgericht worden op een plaats in welker nabijheid desa- scholen zijnals regel vindt men hier op iedere 7 desascholen één vervolgschool. De meeste kinderen, die een desaschool doorliepen, hebben niet veel zin meer om verder te leeren of worden van de school genomen opdat ze nu hun ouders behulpzaam zouden zijn in de bearbeiding van de akkers. Als er van één desaschool drie of vier kinderen zijn, die verder leeren, dan is dat al veel. Op ieder van de drie vervolgscholen kregen we gemiddeld 18 leerlingen en dat was voor een begin niet onnaardig. Wel zal dat getal wel toenemenwant de meeste inlanders weten nog niet, wat zij onder een vervolg school hebben te verstaaneerst als hen dit wat duidelijker is geworden zal het leerlingen tal wel vermeerderen. Zoo'n vervolgschool is nu uit Zendingsoog punt daarom zoo mooi omdat ze relaties geeft met vele desa's. Op ieder 4 desa's is er één desaschoolop 7 desascholen is er een ver volgschool, zoodat deze school relaties geeft met 28 desa'sdit is van veel belang. We doen in de Zending de ervaring op, dat lang durige arbeid in één desa soms op niets uit loopt en dat men in een daar vlakbij gelegen desa ingang heeft; kinderen uit verschillende desa's leidt er toe, dat we die verschillende desa's leeren kennen en dat we door de school een aanwijzing ontvangen in welke desa we meer intensief moeten arbeiden. De scholen bestaan nu nog slechts enkele maanden, maar van sommige dessa's ontvingen we hoopvolle berichten en we hebben het aantal koempoelans (bijeenkomsten) weer met twee moeten ver meerderen met het oog op de ontwaakte be langstelling. Tot de taak van den onderwijzer behoort ook het bezoeken van de kinderen in hunne woningen en deze bezoekarbeid, die met zoovele menschen in zooveel verschillende desa's in aanraking brengt, is niet de minst beteekenisvolle kant van den schoolarbeid. Door de gunstige subsidieregeling, die pas ingevoerd is, zal er slechts heel weinig bij moeten uit de Zendingskas en hebben we dus in de school een uitnemend zendingsmiddel, dat toch het budget van de Zending niet al te zeer verhoogt. 't Moest alleen nog wat makkelijker vallen om leerlingen te krijgentelkens als wij een school oprichten moet er veel onderhandeld worden met ambtenaren, met Inlandsche en Europeesche en al vinden we nu niet direct openljjke tegenwerking, hartelijke steun vinden we nog minderwanneer er een gouvernements- school wordt opgericht, zijn alle daarbij be trokken ambtenaren in de weer om te zorgen dat er leerlingen komen, alle dorpshoofden, alle onderwijzers van desascholen, alle hoogere ambtenaren helpen mee en als wij in diezelfde mate voor onze scholen steun ontvingen, dan zou het heel anders gaan. Nu echter is er tel kens een schouderophalen bij sommigen en een onwillig helpen. Gelukkig, dat er echter ook zijn, vooral onder de hoogere ambtenaren, die met alle bereidwilligheid steun verleenen. Gedenk ook onzen schoolarbeid in uw gebed bij iederen tak van den arbeid, bij elke poging voelen we 't hier zoo diep, dat alle arbeid tevergeefs is, als God niet de wegen en de harten opent, maar ook als Hij opent, dat nie mand sluiten kan. Met hartel. gr. als steeds Uw br. in Chr. Geref. Kerk Middelburg. Ingekomen met attestatie uit: Amsterdam, Elisabeth Wilhelmina Vertregt, L. Noordstraat L 109 Pieter Warmenhoven, Spanjaardstraat F 71; Goes, Maria Nijssen, Abdij A 4344Grijpskerke, Willem Maljers, Seisweg 13 177Rotterdam, Johannes Cor nells Knijper, echtgenoote en 3 kinderen, Dam G 58 Ruinerwold, Jantje de Jonge, L. Noordstraat L 105 Veere, Johannes Anthonie Luijk en echtgenoote, K. Heerengracht M 275Vrouwepolder, Engel Maas, Nieuwl. Weg U 10Wemeldinge, L. J. Florusse, Segeerstraat H 9. Ingekomen met doopattestuit: Goes, Prientje Cornelia v. d. Kuip, Wal A 8Koudekerke, Cornelia Polderman, SegeerswegSt. Laurens, Jan Fransoo, Noordweg R 2Meliskerke, Florus Adri- aanse, Seisweg R 94. Gedoopt: Suzanna Adriaanse, Seisweg R 94 Pieter Barentsen, Havendijk T 27 Bastiaan Davidse, Seisweg R 132Adriaan Cornells Dubois, Vliss. Wagenplein P 8 Pieter Laurinus Hendrikse, Segeers- singel V 56Hendrik Heuseveldt, Veersche Singel S 140; Roelf Huizenga, Rotterd. Kade O 225 Jan de Jonge, Balans E 108Jacobus Joosse, Tramsingel E 9Jan Simon Lenselink, Blindenhoek D 65Maria Hendrika Lenselink, Hendrikstraat W. 68Johannes Mulder, Vliss.straat K 44 Lein de Nood, Noordweg R 10Abraham Taal, Markt C 2Pieter Vreeke, Koudek. weg D 24Jacomina Wagenaar, Seisweg R 119; Uke Tjerp Westerterp, Noordsingel S 158a Izak Willemsen, Smoorsgang S 150 Cornelia Wisse, Noordweg S 209Johanna Cornelia van Zweeden, Koudek. weg D 42. Zich onder het opzicht gesteld: Gerrit Drost, Jacob Catsstr. S 117 Maatje AdriaanseJanse, Seisweg R 94. Gehuwd: Jacobus Poppe en Leuntje M. Bos- schaart, KinderdijkIzaac de Wolff en Paulina G. Lammens, Noordweg R 19Pieter J. de Jonge en Cornelia K. Kosters, Gravenstr. I 249 Jacobus Jozi- asse en Francina S. Vader, Noordweg R 36. Vertrokken met attestatie naar: Am sterdam, Pieter C'ornelus van Dijk, Wal A 12 Arne- muiden, Tannetje Tissink—de ltijke, Koudek. weg Canada, Jozias van Driel, Langeviele K 390 Dom burg, Maatje DourleijnOele en 2 kinderen, Noord weg R 13e St. Laurens, Jasper Janse echtgenoote en 1 kind, Seisweg B 177 Johanna KooleJanse, Noord weg B 94fO. en W.-Souburg, Lena Beekman Izeboud, Seisweg R 104Willem van Sorge, echtge noote en 3 kinderen, O. Vliss.weg V 6; Oostkapelle, Christina Melsev. d. Ende, Lat. Schoolstraat C 68 Vlissingen, Johannes P. J. Snijders, echtgenoote en 7 kinderen, Koningstr. E 246Veere, Johanna Iluij- bregtse, 0. Veersche weg T 122 Zierikzee, Anthonie Robert v. d. Woestijne, Baanstraat Q 226. Vertrokken met doopattest naar: Breda, Jacob Plansoen, BreewegDriebergen, Eliza beth C. Heuseveldt, Heerengracht M 25 Terneuzen, Andries Florussen, Heerengracht M 29Magdalena Jozina Leenhouts, Beddewijkstr. K140Rilland-Bath, Izaak Tange, Lat. Schoolstr. C 49Scheveningen, Elisabeth W. Vertregt, Vlasmarkt K 145; Yerseke, Janna Cornelisse, Lange Noordstraat C 21. Overleden: Jan Adamse, Segeerstr. H 78 Cornelis Beekman, Seissingel R 188Adriaan van Sorge, 't Zand D 140Jan Wielemaker, Veersche Singel S 50. Verhuisd: C. Hamelink van N. Poortstr. P 197 naar Smoorsgang S 149gC. Boone, van Beenhou werssingel K 78 naar Krommeweels K 100J. C. den Hollander, van Langeviele K 216 naar Wal B 73 P. Meliefste, van Vliss. Bolwerk Q 300 naar Seisweg R 143; mej. N. Meijers, van K. Noordstraat L 104 naar St. Pieterstr. A 64J. C. Vinke, van Verwerijstr. N 157a naar Oostkerkplein O 2W. P. Wattel. van K. Noordstr. L 86 naar E 8.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1925 | | pagina 5