50 cent Godsdienstoefeningen méér reiskosten! KERKNIEUWS. Officiëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. BOEKAANKONDIGING. Vereenigingsleuen. in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 2 AUGUSTUS 1925. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel het kleine kistje in het diepe graf zien zet ten we hebben een paar woorden gezegd en toen zyn we weer weggegaan van het kerkhof. Misschien heeft nu reeds in de stilte van den verlaten doodenakker, met niets dan zon en leven om zich heen, de doodgraver het graf weer toegemaakten nu gaat het leven weer z\jn gang. De groote maatschappij zal zich van het sterven en begraven worden van zoo'n kleintje niet veel aantrekken. Het had nog geen plaats in de maatschappij niemand behoefde er nog mee te rekenen. Niemand zal het missen of er om treuren ook zal niemand er zich om verheugen want bij het sterven van zoo'n kleine geldt het nog niet: „des eenen dood, is des anderen brood*. De maatschappij zal vrijwel onbewogen blijven bjj zulk een sterven. Maar de ouders niet. Want in het hart, in het leven van die ouders had dat kindje een plaats. Wat een groote, warme liefde tot dat kind, wat een voortdurend bezig zjjn met dat kind, wat een idealen met betrekking tot dat kind Voor hun bewustzijn bezaten die ouders niet slechts dat kleine kind, maar in dat kleine kind bezaten zij reeds den grooten koaap, den jongeling, den man, die uit dat kind zou groeien. En nu missen ze dat alles. Nu mist de liefde haar voorwerpnu mist die zorg haar voorwerpnu is er geen grond meer, waarop de luchtkasteelen gebouwd kun nen worden. Nu is er een leege plaats in het wiegje, in heel het huis. En hoe oud die ouders ook worden, zoo zal het blijven. Tot aan de grijs heid toe blijft het: „Als hij nu nog geleefd had dan*om telkens te ervaren, dat hij er niet meer is. O ja, die ouders hebben gekregen een doorn in het vleesch, die niet meer uitgetrokken wordt in dit leven, die mee gaat het graf in. En zie nu dat doet allerlei vragen rijzen, zoo vaak zoo'n kleintje sterft en begraven wordt. Als de wereld er geen goed of kwaad van ondervindt en de ouders er zooveel smart door moeten verdragen en het kind zelf van zijn bestaan geen weet heeft, waartoe wordt zoo'n kindeke dan geboren. Wat kan de Almachtige er dan mee voor hebben wanneer Hij zoo'n kind een plaats op aarde geeft'? Allereerst zij opgemerkt, dat wij op derge lijke vragen nooit een antwoord kunnen geven tot in de bijzonderheden. Zelfs wanneer zoo'n geboorte en zoo'n sterven al weer een tijdlang in het verleden liggen en wy er de uitwerking van in ons leven hebben kunnen gadeslaan, zelfs dan zal ons veel verborgen blijven. Dat behoort voor een deel wel tot de dingen, die wij misschien in de eeuwigheid zullen verstaan, maar die ons aan deze zijde van het graf ver borgen blijven. In 't algemeen kunnen wij echter zeer zeker wel zeggen, dat het leven van zulke kindertjes, die zóó jong sterven toch van groote beteekenis is. Yoor de ouders in de eerste plaats Zeker de ouders moeten het kind heel spoedig weer missen, maar die enkele weken, die zy zoo'n schat hebben, hoe rijk zijn die en welk een weelde brengen die niet in het leven een weelde, die ook na het verlies als een weemoedig genieten het leven mee doorgaat. Welke vader of moeder, die een kind jong verloor, zou later zeggen „Heere, hadt Gjj het mij dan maar liever nooit gegeven?* Immers niet één. Ook dat korte bezit blijft een ver rijking van het leven, waarvoor ge den Heere blijft danken. En dan het verliezen. Juist dat spoedig weer moeten afstaan van zulk een schat grijpt zoo diep in het leven in en kan daarom zoo diep op het hart der ouders inwerken. Als de Heere ons wil kastijden, dau moet de slag die Hjj ons toebrengt ook aankomen, ook gevoeld worden. Welnu, al zou Hij ons ons kind geven alléén opdat Hij het ons weer zou kunnen ontnemen en ons zoo diep, diep treffen, er zou al reden genoeg voor zijn, dat de Heere ons zoo'n kindje schonk. Dat laatste heeft vooral beteekenis voor ge- loovige ouders. Geloovige ouders die staan en leven in het verbond Gods hebben toch de belofte voor hunne kindertjes. Zij mogen gelooven, dat die kinde ren, stervende, den hemel en de zaligheid ingaan. Maar wat zou dan beter onze aardsgezinde harten los kunnen maken van de aarde en heentrekken naar den hemel, dan het verlies van een jong kind. Aan den eenen kant immers doet zulk een sterven ons gevoelen hoe broos alle aardsche rijkdom is en aan den anderen kant is een lief kind in den hemel een band die ons bindt aan den hemel en ons hart trekt naar den hemel. Ik zou wel alle geloovige vaders en moeders willen vragen of hun geen groote geestelijke zegen geworden is uit het verlies dier jonge panden. Ten zegen voor die ouders is het als de Heere een kind geeft en het dan weer wegneemt dat is reeds motief genoeg voor den Heere om zoo te doen en de gedachte daaraan alleen moet er ons reeds van terughouden des Heeren daden te bedillen. Maar het kind zelf dan Heeft de Heere er dan met het oog op dat kind zelf niets mee voor als Hij een kind doet geboren worden om het zoo haast weer weg te nemen Dat kan inderdaad zoo schijnen en toch wie zóó oordeelt, oordeelt wel zéér, zéér opper vlakkig. Is niet de mensch geschapen voor een eeuwig heid Eu wat zijn nu die enkele tientallen van jaren, die een mensch hier op aarde doorbrengt vergeleken met de eeuwigheid Maar zou dan een leven, omdat het hier op aarde maar zoo kort duurt, zonder beteekenis zijn? Daar ligt immers ook voor die kleinen, zoo goed als voor wie op later leeftijd sterft, die lange, lange weg der eeuwigheid, een leven voor uw kind, o volk van God, van eeuwige zaligheid Laat die gedachte u toch vrede geven als gij bij het graf van uw kindeke staat. Zij zijn niet te vergeefs geboren. Daar staat in Openbaringen, dat Johannes voor den troon zag staan de dooden, klein en groot. Ook de kleinen, die jong gestorven zijn, hoe jong ook, zullen in het oordeel staan voor den troon, ook zij zullen, indien het Gods kin deren waren, een plaats hebben op de nieuwe aarde en in den nieuwen hemel. Neen, gij hebt ze niet voor niets gewonnen. Wie weet wat plaats en taak zij daar in 't nieuwe Jeruzalem zullen hebben. Ouders, weeut daarom niet al te zeer, als u uw jonge spruiten ontnomen worden. Vaagt het biddende, opdat gijzelf er een zegen door moogt gewinnen, en deukt toch ook maar aan dat woord, dat, misschien wel eens door opper vlakkigheid ingegeven, op sommige grafzerken geschreven staat, maar dat gij toch op uw kinderen moogt toepassen „Hoe zalig is der kinderen lot, Jong gestorven, vroeg bij God". Gr on. Kerkbode. D. v. Dijk. TWEETAL TE Zwolle J. Ubels te Varsseveld. W. H. den Honting te Huizum. BEROEPEN TE NiezijlW. Oosterkeert te Ter-Apel. Grijpskerk (Gr.) 2e maalJ. H. Bosch te Westbroek. Groningen J. L. v. d. Wolf te Kralingen. Hijlaard C. J. Sikkel, cand. te Oegstgeest. Anna-Jacoba-PolderJ. Attema, cand. te Ylst. AANGENOMEN NAAR OegstgeestK. Schilder te Delft. BEDANKT VOOR RaamsdonkJ. H. Donner te Breda. StroobosD. G. A. Brouwer te Paesens. Nieuwlande H. Lanning te Siddeburen. Doetichem D. Ringnalda te Leimuiden. Afscheid en intrede. Geesteren. Zondag 26 Juni deed de heer J. van Raalte, theol. candidaat, te Hattem, zijn intrede. Des voormiddags trad als bevestiger op prof. dr. J. Rid derbos, van Kampen, des namiddags hield ds. van Raalte zijn intree-rede over Efeze 4 11 en 12. Aan het einde werd ds. v. R. toegesproken door ouderling Negberink, ds. Bosma van Lochem namens de classis en door den heer Kraajenbrink, hoofd der Chr. School. Beide malen was de kerk stampvol. Afscheid ds. Sap. Woensdag a.s. hoopt een Comité uit leden van de kerk van Gouda aan ds. Sap een huldeblijk aan te bieden uit dankbaarheid voor al hetgeen hij voor de Kerk van Gouda heeft gedaan. 9 Aug. hoopt ds. Sap zijn afscheidspredikatie te houden. Woensdag j 1. werd door de classis Warffum praeparatoir geëxamineerd en met algemeene stem men beroepbaar gesteld, de heer W. J. Schmidt, van Uithuizen. De heer Schmidt, zal gaarne de Kerken voorgaan, en is bereid een eventueel op hem uitge bracht beroep in overweging te nemen. De heer W. E. Gerritsma, te Enumatil, is dooi de classis Grootegast praeparatoir geëmanineerd en beroepbaar gesteld. Hij wenscht gaarne een eventueel beroep in overweging te nemen. Tot secretaris van het college van curatoren der Theol. School te Kampen is benoemd dr. K. Dijk, predikant van Den Haag-West, ds. A. M. Donner, em. predikant van Amersoort, thans t.e 's Gravenhage, die als secretaris-penningmeester fungeerde, treedt, nu als penningmeester op. Vorige week herdacht ds. L. J. C. Kreijt, van Dieren, met zijn gemeente, afgevaardigden van vroe ger door hem gediende en van naburige kerken, deputaties van verschillende vereenigingen en vele vrienden, zijn 25-jarige ambtsvervulling. De jubilaris had, met zijn echtgenoote en familie, plaats genomen op het met planten en bloemen ver sierde podium in het kerkgebouw. De samenkomst werd geleid door den oudsten ouderling der kerk van Dieren, den heer G. Hans kamp, die namens de gemeente den jubilaris hartelijk gelukwenschte en gewaagde van den innigen band, die leeraar en gemeente saamverbindt. Vervolgens voerden het woord afgevaardigden van de kerken van Monnikendam, Berkel en Rodenrijs en Huizum (Fr.), allen getuigend van den zegenrijken arbeid door ds. Kreijt in die gemeenten verricht. Ds. G. van Setten sprak namens de classis Apel doorn en namens eigen kerk van Beekbergends. J. R. Goris namens den kerkeraad van Apeldoorn en als collega ds. R. M. Westerink namens de kerk van Velpds. J. G. Kunst, van Arnhem, namens de re dactie van de „Geldersche Kerkbode" dr. G. Keizer namens de kerk van Rheden-De Steeg. Uit alles bleek de belangrijke plaats, die de jubilaris in classis en kerken inneemt. Ook uit eigen gemeente bleek veel belangstelling. Door bestuur en personeel der Christelijke School werd ds. Kreijt, als haar voorzitter, gecomplimenteerd door Jongelings- en Meisjesvereeniging, door Cate chisanten en Zondagsschoolvereeniging, als leids- en raadsman gehuldigd, terwijl de Zangvereeniging „Halleluja", onder leiding van den heer J. Koolstra, eenige liederen deed hooren. Ds. Kreijt dankte, mede namens zijn echtgenoote, die ruimschoots in de hulde had gedeeld, allen voor hun woorden en voor de vele kostbare geschenken, ein digend met lof en dank te brengen aan Hem, Die tot het ambtswerk bekwaamde. Kerkelijk leven te Oldenzaal. Binnenkort zal te Oldenzaal een aanvang worden gemaakt met den bouw van een lokaal ten dienste van de samenkom sten der aldaar wonende Gereformeerden. De noodige grond is reeds aangekocht. Hoewel de ambten nog niet zijn ingesteld, geniet Oldenzaal reeds sinds geruimen tijd vanwege de Classis vacature-diensten. Voorloopig ressorteert Oldenzaal onder Enschedé. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Vrijdag 7 Aug. a.s. De Secretaris. KERKERAAD (smal), M'burg 30-7-'25. 1. Begin, notulen, Woensdagavondcommissie als gewoonlijk. 2. Aanwezig 18 leden. 3. Ingekomen stukken Schrijven van de Chr. Radio Vereen een commissie zal erover rapporteeren. 4. Rapporten a. Over een br., die toelating tot onze gemeente vraagt. Advies gunstig. Aangenomen. b. Over een zusteridem. c. Over de classisvergadering. d. Over het brengen van pred. op Zondag naar andere gemeenten. Voorgesteld wordt, in te gaan op het aanbod van br. E. Verlare, om dit op zich te nemen, en op dat van br. W. Vermeulen, die geen vaste toezegging kon doen, maar wel eens zou kunnen en willen helpen. Aangenomen. Dezen brs. zal dank betuigd worden. 5. Rondvraag 6 Aug. geen vergadering, 13 Aug. smal. 6. Dankzegging en sluiting. De Kerkeraad. Ondergeteekende bericht bij deze aan de kerken in de Classis Middelburg, dat hij D.V. Donderdag 6 Augustus v.m. 1112 uur in de consistorie der Noorderkerk zitting zal houden tot het in ontvangst nemen der collecte voor de Theologische Faculteit der Vrije Universiteit. De classic, correspondent, S. den Hartigh. Middelburg, 31 Juli 1925. Vacaturebeurten in de classis Middelburg. OctoberDecember 1925. DOMBURG. WESTKAPELLE. 18 Oct. ds. Telkamp. 1 Nov. ds. Wessels. 15 Nov. ds. von Meijenfeldt. 29 Nov. ds. Kruyswijk. 20 Dec. ds. Runia. 20 Dec. ds. Douraa. SEROOSKERKE. 1 Nov. ds. Wurth. 29 Nov. ds. Hamming. 27 Dec. ds. Kruyswijk. MELISKERKE. 11 Oct. ds. Heij. 1 Nov. ds. Telkamp. 27 Dec. ds. Dijkstra. Veere, Juli 1925. ST. LAURENS. 25 Oct. ds. Runia. 22 Nov. ds. Heij. 27 Dec. ds. Hamming. MIDDELBURG. 4 Oct. ds. Wurth. 1 Nov. ds. Douma. 29 Nov. ds. Dijkstra. 27 Dec. ds. Wessels. Namens de classis, I. K. Wessels, Deputaat ad hoe. Vlissingen. Met vriendelijken dank maakt ondergeteekende melding van eene gift van een ouden broeder, groot f 10,ontvangen voor de kerk. Namens den Kerkeraad, Van Wouwe, Scriba. 0. en W. Souburg. In dank ontvangen voor de Stichting „Sonnevanck" uit de busjes van Maatje Tange, Betje de Groot en Fina Huson de som van f 8,14»/2. Mej. J. L. Wisse. ZENDING. Met. vriendelijken dank ontvangen een pak zilver papier van de leerlingen der Chr. School te Heinkens- zand, 150 h.c. en een kistje zilverpapier en capsules van de kinderen der Chr. Bewaarschool M'burg, f 1,27s en een pak zilverpapier van de kinderen Chr. School Scharendijke en een pak zilverpapier en capsules van de kinderen der Chr. School te Bergen op Zoom. Mej. C. Littooij. Molstraat, M'burg. Met hartelijken dank door tusschenkomst, van zuster W. Netelenbos ontvangen voor Parakan's Ziekenhuis f 5,van Mej. A. Netelenbos te Almelo, verzameld door de kinderen van haar school. Mej. C. Hondius, Middelburg, Rotterdamsche Kade O 245- Vrouwen uit de Heilige Schrift door dr. A. Kuyper. derde druk, uitgave van J. H. Kok te Kampen. Het is heerlijk dat naar lectuur, als in deze medi taties geboden wordt, blijvend gevraagd wordt en de behoefte daaraan dan op zoo uitnemende wijze wordt vervuld. Wat zijn ze mooi die schetsen van vrouwen, die in de heilige geschiedenis optreden. Wie begint met de lezing van het eerste stukje over „Onzer aller moeder" wordt al dadelijk geboeid, bewondert de keurige taal van dezen auteur, zijn diep inzicht in GodsWoord, en ontvangt rijke leering voor het leven. En zoo geeft deze bundel 50 stukjes over vrouwen uit het Oude en 30 over vrouwen uit het Nieuwe Testament. In geen bibliotheek van een Jongedoch- ^ersvereeniging mag dit boek ontbreken. Geschiedenis des Christendoms door Friedrich Olhninger, uitgave J. M. Bredee's boekhandel en uitgeversmij te Rotterdam. Van dit werk ontvingen we de eerste aflevering. Deze telt 96 bladzijden. Het ligt in de bedoeling dei- uitgeefster nog 5 zulke afleveringen te laten volgen en daarin, behalve den tekst van het verhaal, te geven 40 groote platen en vele kleinere. Wat we in deze eerste aflevering vonden is buitengewoon mooi. Het geheel kan zoo een bijzonder prachtwerk worden, dat doorzijn vorm aanlokt tot lezen. We achten dit een groot voordeel. Er is soms wat noodig om vooral onze jonge menschen te krijgen tot het lezen van kerkgeschiedenis. En toch is dat zoo noodig. Wat is ze aangrijpend de geschiedenis van Christus' kerk met haar vele martelaren wat predikt ze het met verdrukking ingaan, maar ook de kracht van het wereldoverwinnend geloof. En kan de uitgave in elk opzicht geroemd worden, wat dc verdienste van het verhaal zelf betreft, kunnen we volstaan met in her innering te brengen, een aanbeveling van prof. Bavinck bij een vorigen drukHet is in den echten zin een Leesboek voor het volk over de geschiedenis dei- Christelijke Kerk, geschreven in helderen, levendigen, aangenamen stijl, bewerkt in Christelijken geest. Voor f 6.25 kan men dit schoone boek in eigendom be komen. Dat is waarlijk een koopje. We bevelen het zeer dringend aan. Ons Anneke, een verhaal uit het dorpsleven in Friesland door Idsardi, uitgave J. H. Kok te Kampen. Dit is een mooi verhaal over een begaafd meisje, uit een arbeidersgezin, dat met, de dochter van den rijken boer, bij wien haar vader arbeidde, naar een kostschool gaat, later als gouvernante komt in een heel voorname familie, zoo wordt gewikkeld in velerlei verzoekingen van hoogmoedig te worden en af te dwalen van het geloof, vooral als zij een huwelijks aanzoek krijgt van den zoon van dien boer, maar onder alles staande blijft en velen tot zegen wordt. Niet minder sympathiek dan deze hoofdpersoon van het, verhaal is die van haar vader, den godvreezenden eenvoudigen Harm. Dit is goede lectuur. Heij. De Ringen van Jongelings-vereenigingen Serooskerke en Middelburg hopen Zaterdag 8 Aug. a.s. te Seroos kerke een Openluchtsamenkomst te houden. Zie des betreffende advertentie. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. Heidelb. Catech. Zondag 42. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. P. Nomes te Delfshaven. 6 uur ds. W. van 't Sant Hofpleinkerk 9.30 uur ds. W. van 't Sant te Watergraafsmeer. 2 uur ds. P. Nomes 6 uur ds. R. Hamming Zondagavond plaatsen in Hofpleinkerk vrij. Waalsche Kerk (St. Pieterstraat) 9.30 uur ds. R. Hamming Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. W. van 't Sant te Watergraafsmeer. Gapinge 9.30 uur ds. C. von Meijenfeldt 2 uur Lezen eener Leerr. Grijpskerke 9 uur ds. J. Voerman te Joure. Bevestiging. 2 uur ds. J. Dijkstra Intrede. Koudekerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. St. Laurens 9.30 en 2 uur Cand. Allaart Meliskerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. R. Hamming Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. J. P. Klaarhamer te Dokkum. Souburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. N. Kruijswijk Veere 9.30 en 2 uur ds. I. K. Wessels Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. P. N. Kruijswijk Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Brouwershaven 10.30 en 3 uur Bruinisse 10 en 5.30 uur ds. M. M. Horjus te Rijssen. ds. D. Bremmer Bed. H. Av. en Dankz. Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersdijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur Cand. v. d. Marei te Koudekerk a.d. Rijn. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. W. van Tol Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur ds. C. J. Wielenga Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. Lezen eener Leerr. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. K. Veen te O. en N. Biltdijk. Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30 en 2 uur ds. T. Bouma 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur ds. W. Sieders Em. pred. te Vlaai-dingen. Tholen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Baarland 9.30 en 2 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Borsele 9 en 2 uur Goes 9.30 en 6 uur 's Gravenpolder 10.30 en 3 uur Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ierseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Kruiningen 9.30 en 2 uur Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. A. Scheele Lezen eener Leerr. ds. R. J. v. d. Veen Lezen eener Leerr. ds. C. W. Keur ds. B. Meijer Lezen eener Leerr. ds. F. A. den Boeft Lezen eener Leerr. ds. A. P. Lanting Axel 10 en 3 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Oostburg (dienst Aardenburg) 9.30 en 3 uur Schoondijke 10 en 3 uur Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Zaamslag 10 en 3 uur ds. J. S. Post Lezen eener Leerr. ds. W. Moene Lezen eener Leerr. ds. P. Sietsma ds. W. Meijnen te Dordrecht, ds. J. Tholen J.V. op G.G. Afd. „Herman Faukeel". A.s. Zondag geen vergadering. voor een potje Akker's Kloos- terbalsem maken, dat ge alle ongemakken die uw reisgenot dreigen te verstoren, direct kunt verhelpen, want Kloos terbalsem geeft uitkomst by builen, schrammen, wonden, ontvellingen, open voeten, zon nebrand, smetten, insecten beten, styve spieren, verstuikingen enz. Verzuimt niet een potje mee op reis te nemen.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1925 | | pagina 3