Godsdienstoefeningen Boekh. FANOY, L. Burg 16 M'burg KERKENORDENING "kerkni euwsT Ofïiciëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. Vereenigingsleuen. in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 21 JUNI 1925. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel Advertentiën. Voor de vele blijken van belangstelling ontvangen bij de herdenking van onze 4o-jarige Echtvereeniging op 9 Juni, betuigen wjj onzen welgemeenden harte lijken dank. J. ALEWIJNSE. P. ALEWIJNSEv. Schijndel. Middelburg, 18 Juni 1925. Juist verschenen en voorhanden bij door Dr. J. C. de Moor en ds. Joh. Jansen, laatste uitgaaf. Pry's f 2,75. Psalmen 2e deel door Prof. dr. A. Noordtzij vertaald en verklaard, prijs f 3,25. KLOOSTERBALSEM met Voor- en Achtertuin. Noord weg gemeente St. Laurens. Adres H. J. Keulemans, Aann. M'burg. JOH. A. JULIANUS, Langeviele K 211 Middelburg. Vakkundig en goedkoop adres voor he- maken en repareeren van Matrassen, bet kleeden van Stoelen enz. Aanbevelend. Of hij dan niets had voor een onbekeerd menschJawel, in zijn toepassing kregen wij dit te hoorenWat zijt gij toch arme schepseltjes, onbekeerden in ons midden, de eeuwige verdoemenis ligt voor je klaar. Zoo konden we huiswaarts". De schrijver voegt er ook nog aan toe „Wat zijn wij gelukkig in onze Geref. Kerkendaar hooren wij niet alleen van een arm zondaar, maar ook van een rijken Christus, die niet rechtvaardigen maar zon daars roept tot bekeering". Ik ben het met dezen broeder eens. Maar zoo wordt niet overal in de, Oud-Geref. ge meenten gepredikt. Ge herinnert u nog wel de gunstige recensie, die in onze Kerkbode door ds. Bouma "gegeven werd van de preeken door ds. Verhagen. Wat het karakter van de Geref. predikatiën aangaat„een arm zondaar en een rijke Chris tus", ik meen te weten, dat dit inderdaad de kracht dier preeken is. Ik heb, voor ik predikant jwerd, jaren lang in onderscheiden plaatsen gekerkt en vele Geref. predikanten gehoord. De gaven waren verschillendde diepte was verschillend. De ernst zelfs was verschillend. Maar zelfs wanneer de toepassing, achteraan of er door heen geheel ontbrak dan was de Schriftuurlijke ontvouwing van den rijkdom van Christus nooit anders dan prediking van vrije genade voor een niets bezittend zondaar. En bij al de erkenning, dat de dominé geen troep heidenen voor zich had, maar een ge meente van Christus, schemerde sterker of minder sterk toch altijd de vraag doorZijt ge ook, wat ge heet? Ik zou in gemoede deze vraag";willen doen, Amice: Hoe kunt ge met den Catechismus bij je, ook anders preeken Maar overigens, hetkoordeel*van eigen ge- loofsgenooten is ook niet altijd zoo liefdevol. Och arme, als ik je daar eens wat van vertellen mocht 1 Natuurlijk de preeken zijn lang niet alle, wat je noemt. Maar als dominé denk je ook nog wel eens aan het woord van den Wijze De verzadigde ziel vertreedt zelfs het honig zeem. Dat ligt dan niet aan de kwaliteit van het honigzeem. Maar aan den toestand van den verzadigde. 't Lijkt me toe, Amice, dat critiek heilzaam is. Vooral de critiek over je zelf op je knieën voor God. Voor ons allen. Of we Oud-Geref. of Gere formeerd zijn. Dan komt er ook wat meer van Paulus in onsEen ander uitnemender te achten, ook in zijn religie, dan onszelf. Z. v. D. TWEETAL TE Burum (F.): W. Doorenbos te Midwolda. S. v. Leeuwen te Franeker. Amersfoort: J. van Herksen te Hillegom. W. A. Wiersinga te Wormer. RotterdamJ. R. Goris te Apeldoorn. Dr. J. Hoek te Soest. BEROEPEN TE Tiel: W. v. Gelder te Langeslag. Aalsmeer, Anna:Jacoba-Po!der, 's Graveland en Oegstgeest: W. H. Gispen, cand. te Scbeveningen. Serooskerke (W.): E. J. Wientjes te Oudshoorn. VoorschotenDr. D. K. Wielenga te Baambrugge. AANGENOMEN NAAR Borger (Dr.): D. Feenstra, cand. te Woudsend. BEDANKT VOOR St. Jacobi-Parochie, Tzummarum, Zuidwolde (Dr.), Raard, Schouwerzijl, Domburg-Westkapelle en Duurswoude: D. Feenstra cand. te Woudsend. Kampen: S. W. Bos te Dokkum. Amersfoort: J. Hoek te Soest. Oud-Vossemeer: J. Hoekstra te Dalfsen. GroningenDr. J. C. de Moor te Utrecht. Intree te Haastrecht door Cand. L. E. Smilde met Ps. 20 8, na bevestiging door ds. W. H. Bouwman van Lopik met 1 Sam. 10b. In de laatste gehouden vergadering van de classis 's-Gravenhage is na peremptoir examen toe gelaten tot den dienst des Woords en der Sacra menten, de heer A. Dercksen, te Gouda, beroepen predikant bij de Kerk van Pijnacker (Z.-H.) De overdracht van het op het graf van wijlen ds. H. Koffyberg geplaatste gedenkteeken zal aan de familie Zaterdagnamiddag 27 Juni te 4 uur op de begraafplaats te Ridderkerk plaats vinden. De plannen voor de beroeping van een vierden predikant bij de Kerk van 's-Gravenhage-Oost nemen nu in zooverre vasteren vorm aan, dat de Kerkeraad aan de commissie van beheer verzocht hem met bekwamen spoed te adviseeren, of de toestand der geldmiddelen toelaat in de naaste toekomst zulk een beroep te doen. Ook 's-Gravenhage-West, wil de geldmiddelen ver sterken, om zoo eveneens te kunnen komen tot het beroepen van een vierden predikant. Kerkbouw. De Kerk van Westmaas heeft on langs besloten het oude kerkgebouw, hetwelk ondoel matig en bouwvallig was, te sloopen en een nieuw kerkgebouw te doen bouwen. Door milde giften der gemeenteleden daartoe in staat gesteld, kan thans aan dit plan uitvoering worden gegeven. Woensdag 17 Juni a.s., 's middags 1 uur, zal dan ook reeds de eerste steen gelegd worden door Jac. Verlare, zoontje van wijlen ds. S. Verlare, die de Kerk van Westmaas gediend heeft en hier is overleden. Door den architect J. B. Radstake te Enschedé, werd onderhandsch aanbesteed het maken van 2 galerijen met traphuizen en den aanleg van Centrale verwarming voor de Kerk van Nijverdal. De laagste aanbiedingen waren als volgt: Bouwwerk: M. Op den Dries en ter Avest. Nijverdal f 6700Glas- en Verf- werkL. de Vries Nijverdal f 875 Centrale verwar ming Fa. F. Huisman Meppel f 4035. Door den Kerkeraad van Amsterdam is in zijn gehouden vergadering besloten de proef inperking- rond-preeken met October a.s. op te heffen en weder als vroeger de predikanten naar toerbeurt in de verschillende diensten te doen voorgaan. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Vrijdag 26 Juni a.s. Tijd en plaats als gewoon. De secretaris. KORT VELSLAG van de Partic. Synode van Zeeland, gehouden 10 Juni 1925 te Middelburg. 1. Namens de roepende^ kerk van Middelburg opent ds. Telkamp de vergadering, laat zingen Ps. 89 8, leest voor 2 Cor. 4 17 en gaat voor in gebed. 2. Het Moderamen wordt aldus vastgesteld Voor zitter ds. A. C. HeyScriba ds. S. GroeneveldAs sessor ds. R. J. v.*d. Veen; 2de Scriba ds. C. J. Wielenga. 3. Ds. van Dijk, de scriba van de vorige Synode, leest de notulen voor, die na een kleine wijziging worden goedgekeurd. 4. Br. van Driel rapporteert over "de Prov. Kas toU'ondersteuning vanXbehoeftige idioten enz. Ver schillende diaconieën ontvingen ondersteuning voor hare verpleegden. Debntvangsten bedroegen f 2530,86, waaronder een batig saldo van f 1498,93. De uit gaven f 1009,68. Dit jaar zal hiervoor geen'collecte worden gehouden. 5. Ingekomen stukken: a. van Deputaten tot oefening van verband met de Theol. Fac. V. U, met de vraag of er opmerkingen zijn over de kerkelijke examens. Voor kennisgeving ^aangenomen. b. Van ds. B.^van Schelven te Overveen, met de vraag om steun voor een predikantsweduwe. De Synode beveelt deze zaak aan bij de classes. 6. Br. E. A. Schwartz brengt rapport uit over Art. 13J|K.j[0. (Emerit.lpred. enz.) De ontvangsten van de verschillende classes bedroegen f 20666,25. De^uitgaven^f 19961,66.^ De classis Middelburg deelt mede, dat de kerken van haar classis niet kunnen opvolgen de aanbeveling van de Partic. Syn., om bij emeriteering nog een half jaar het volle tractement uit te keeren. De classes Axel, Goes en Zierilczee doen een dergelijke mededeeling. Op voorstel van de classis Axel spreekt de Partic Syn. uit, dat bij hertrouwing van emerit.ipredikante n de eventueel uit jdit huwelijk geboren kinderen buiten de Prov. regeling van Art. 13 vallen, en besluit dien aangaande ook een voorstel te doen aan de Generale Synode. Tevens wordt op voorstel van de classis Axel nog een nadere aanvulling aangenomen van Art. 4 van de Prov. Regeling van Art. 13 K. O. De begrooting voor 192526 wordt vastgesteld op f 24974,25. 7. Rapport van den Prov. Questor. Inkomsten f 2164,13. Uitgaven f 897,71. De begrooting wordt vastgesteld op f 1500. 8. Het archief is bevonden in orde te zijn. Er wordt wederom f 100 gevoteerd voor een kluis. 9. Een bezwaarschrift van een zuster uit S. inzake haar attestatie. Aan haar zal geschreven worden, zich te wenden tot den kerkeraad ter plaatse. Een bezwaarschrift van eeiTbroeder uit K. wordt niet ontvankelijk geacht. 10. Uit het rapport van de Zending blijkt, dat ds. Staal benoemd is tot praeses der deputaten en ds. Heij tot scriba. Van het Zendingsterrein zijn gunstige berichten. Ds. Merkelijn kon ongestoord zijn arbeid voortzetten. De tegenstand van het Mohamedanisme wordt sterker.^ |Ds. Merkelijn zoekt aanraking met de Sadrach-Christenen. Van het hulp hospitaal te Parakan wordt veel gebruik gemaakt. Door deputaten is ernstig overwogen de uitzending van een tweeden miss. predikant of één onder de Chineezen, maar zij konden nog niet tot een definitief voorstel komen. Vele kerken hebben reeds "verhooging van bijdrage toegezegd, maar nogjjniet alien. Tevens wordt overwogen, een administrateur aan te stellen tot hulp van ds. M. Er zijn in het jaar 1924 47 personen gedoopt. De ontvangsten bedroegen f 23024.6072; de uitgaven f 26758,7372- Nadeelig saldo f 3734,13. De* Partic. Synode keurt dit rapport goed. Op voorstel van de classis Axel wordt besloten, de rekening van ontvangsten en uitgaven der Zen ding voortaan te doen opnemen in de gedrukte Handelingen. Verder, dat deputaten elk jaar adviseeren, welke bedragen naar hun meening van elke classis verwacht worden en dat zij daarbij zooveel mogelijk rekening houden met de geldende verhoudingscijfers der Partic. Synode. Wat betreft het uitzenden van een tweeden miss. predikant, worden namens de verschillende classes mededeelingen gedaan, waaruit blijkt, dat sommige classes hun medewerking toezeggen, maar anderen nog geen vaste toezegging kunnen doen. Er zal tot de classes een schrijven worden gericht, om in dezen verder werkzaam te zijn. 11. Rapport Art. 19 K.O. (kas voor hulpbehoevende studenten). De inkomsten bedroegen f 3542 60, waarbij een leening van f 600.De uitgaven f 3422.81. Aan een zevental studenten werd steun geboden. Besloten wordt, dit jaar drie collecten te houden. Voorloopig zullen geen nieuwe alumni worden aangenomen. 12. De curator van de Theol. School, Ds. v. d. Veen, brengt rapport uit, waaruit blijkt, dat de School zich in bloeienden toestand bevindt. Het aantal studenten klom tot honderd. Wegens den verbouw werden zware eischen gesteld aan de finantiën. De finantiën zullen voorlaan bijzondere zorg vereischen, vooral met het oog op de benoodigde rente en af lossing. Het blijkt dat enkele kerken in onze provincie maar éénmaal gecollecteerd hebben. 13. Rapport over Art. 11 K. O. (kas voor hulp behoevende kerken). Aan verschillende kerken is uitgekeerd f 1231.10. In kas is f 631.86 Aangevraagd is door verschillende kerken f1700.Er zal dit jaar tweemaal gecollecteerd moeten worden. 14. Rapport Art. 49 K.O. De Deputaten hebben in het afgeloopen jaar vele malen assistentie verleend bij classicale examens, en tweemaal bij emeritaats- verklaring. 15. Br. Mulder deelt mede, dat de verschillende boeken zijn nagezien en in orde bevonden. 16. Verschillende benoemingen hebben plaats Ds. P. van Dijk wordt benoemd tot secundus-curator van Theol. School. 17. De volgende Partic. Synode zal gehouden worden op den lsten Woensdag in Juni 1925. 18. Namens de predikantsconferentie wordt dank gezegd en besloten wordt wederom zulk een dag te houden. 19. Na dankzegging door den praeses, wordt de Synode gesloten. Op last van de Partic. Syn. van Zeeland, C. J. Wielenga, 2de Scriba. Aan de Kerken in de Classis Axel. Weleerw. en Eerw. Brs. De Classis Axel vergadert D.V. 16 Juli a.s. te Schoondijke. Punten voor het agendum worden ingewacht voor 1 Juli a.s. Namens de roepende Kerk van Hoek, Ds. J. B. Vanhaelen, Praeses. M. H. Louwerse, Scriba. Bergen op Zoom. De Raad der Gereformeerde Kerk te Bergen op Zoom verzoekt vriendelijk aan de Kerken in de omgeving, er van mededeeling te doen (aan het adres van den eersten ondergeteekende Halstersche weg D 11), als er Gemeenteleden ter ver- verpleging worden opgenomen in het Algemeen Burgergasthuis, opdat wij ze alsdan bezoeken kunnen. Namens den Kerkeraad voornoemd, Ds. W. M. Ie Cointre, h. t. Praeses. C. Lobbezoo, Scriba. KERKERAAD (Breed), Middelburg 18-6-'25. 1. Begin, notulen, Woensdagavondcommissie, als gewoonlijk. 2. Afwezig 2 o. en 2 d. met en 1 d. zonder,ken nisgeving. 3. Welkomst nieuwe leden, afscheidswoord van aftr. oud. 4. Ingekomen stukken a. verzoek "om'Noorder- kerk voor rede-Colijntoegestaan. b. Comm. v. beh. stelt voor'br. Volkers te be noemen tot koster van Noorderkerk.^, Aangenomen. c. Deze verzoekt sluiting Noorderkerk voor schoon maak en reparatie toegestaan indien zij voor Tander gebouw zorgt. d. Schrijven van br. inzake'z'n ontheffing'vaiPhet ouderlingschap. 5. Commissie voor aanvragen van buiten vraagt 55 gulden en 'n collecte toegestaan. 6. Rapport-beroepingscomm. Maandagavond a.s. gemeentevergadering in verband ^daarmee. 7. Mededeeling, dat ds.JVIerkelijn^tamelijk ernstig aangetast is door malaria. 8. Voorziening in 'tscribaat. Br. Pouwer~blijft le scriba, br. Hage wordt gekozen als 2e. 9. Censura morum. 10. Afscheidswoord'aan vertrekkende broeders. 11. Sluiting. Dankzegging. Middelburg. Ontvangen voor de Kerk f 25. Hartelijk dank. De Penningmeester, I. van Noppen. ZENDING. Vlissingen. Met hartelijken dank ontvangen van Margrieta Stroo (Zaaihoek) een groote doos met. keurig zilverpapier, 100 halve centen, 4 kluten, 1 dubbeltje en een stuivertje jaartal 1850 met beeldenaar Koning Willem III (welke liefhebber of verzamelaar geeft daarvoor een mooi bedrag ten bate der zending verder twee zakjes sigarenbandjes en een pakje cap sules, vervolgens ontvangen 2 guldens, een met bij schrift te voegen bij de Pinkstercollecte en een met. bijschriftvoor de zending en ten slotte van Anna de Bruijne een flinke hoeveelheid theelood met wat capsules en zilverpapier. Namens de Zendirgscommissie, W. Karreman, Penningm. G a p i n g e. In dank ontvangen voor de Zending van Corrie Corbijn een busje met f 2,inhoud, 165 halve centen en een partijtje zilverpapier. J. K. Verhulst, penningm. Met vriendelijken dank ontvangen 148 halve centen van Jac. v. Tatenhove Grijpskerke. Mej. C. Littooij, Molstraat, Middelburg. Middelburg. In dank ontvangen door ds. T. van N. N. f 10,op 29 Mei en f 1,dito van Wed. V. Namens de Commissie, L. A. Tange, penningm. 'sHEEREN LOO. Ontvangen het busje van Adrie Breel inhoudende f 3,80, waarvoor vriendelijk dank. J. Corré. Middelburg. Gevonden in de collecte f2,50 voor de Diaconie, bedoeld als dankofferf 2,50 voor de Zending, benevens f 5,met bijschrift „Voor het orgel, van iemand die onbekend wensckt te blijven", voor welke giften wordt dank gezegd. Diakenen der Geref. Kerk. Propaganda-Vergadering der G. J. V. „Timotheus" te Oostkapelle op Zondag 21 Juni in de Ger. Kerk. Aanvang 672 uur. Agenda: Gew. Gesch. „Johannes de Dooper" inl. J. Won- dergem. „De beteekenis der J. V. voor de kerk'' inl. W. Francke. BONDSRING MIDDELBURG v. J. V. op G. G. Vergadering op D.V. Donderdag 25 Juni a.s. in het vereenigingsgebouw te Koudekerke. Aanvang acht uur. Geref. Jongelingsvereen. Middelburg. Afd. „Herman Faukeel." Geloofsbelijdenis artikel 32. Ons Program art. 11, 2 en 3. Volksvertegenwoordiging naar A. R. Trant. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Bijbelsche Gesch. Gen. 30 en 31. Vaderlandsche Geschiedenis. Vereen. „Meisjesroeping," Middelburg. Agenda: Gewijde Geschiedenis. Lucas 15. Letterkunde Camera Obscura. B. en B. 1 Mrt. '*24. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Ilofpleinkerk. Heidelb. Catech. Zondag 36. Gastkuiskerk 9.30 uur dr. S. O. Los te Den Haag. Bed. H. Av. 6 uur dr. S. O. Los Dankzegging. Hofpleinkerk 9.30 uur ds. J. H. Telkamp Voorber. H. Av. ds. K. Sietsma ds. K. Sietsma te Schoondijke. 6 uur ds. J. H. Telkamp Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. Visser te Oldemarkt. Gapinge 9.30 uur ds. C. von Meijenfeldt 2 uur Lezen eener Leerr. Grijpskerke 9 en 2 uur ds. I. K. Wessels Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C Heij St. Laurens 9.30 uur Lezen eener Leerr. 6.30 uur ds. I. K. Wessels Meliskerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. II. Telkamp 2 uur Noorderkerk 9.30 uur Oostkapelle 9 en 2 uur Serooskerke 9.30 uur 2 uur Souburg 9.30 en 2 uur Veere 9.30 en 3 uur Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Vrouwepolder 9.30 uur 2 uur Westkapelle 9.30 uur 2 uur ds. E. Douma Lezen eener Leerr. dr. S. O. Los te Den Haag. ds. G. B. Wurth Lezen eener Leerr. ds. R. Hamming Voorber. H. Av. Lezen eener Leerr. ds. C. von Meijenfeldt ds. Visser te Oldemarkt. Lezen eener Leerr. Brouwershaven 10.30 en 3 uur Bruinisse 10 uur 5 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30 en 2 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. ds. D. Bremmer Lezen eener Leerr. ds. F. Staal Lezen eener Leerr. Cand. C. Kapteijn Dz. te Oegstgeest. Kamperland 9, 2 en 6 uur ds. P. J. Baaij Em. pred. te Veere. Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. 6 uur ds. Z. Hoek Bevestiging Lidmaten. Oosterland 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. D. Bremmer Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. W. van Tol Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur ds. C. J. Wielenga Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. ds. A. H. v. d. Kooi Em. pred. te Amersfoort. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds.W.M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30 en 2 uur ds. T. Bouma 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Cand. Allaart te Oegstgeest. Tholen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur Cand. H. Holtrop te Zandvoort. Baarland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur ds. A. Scheele Borsele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 10 en 2.30 uur ds. C. W. Keur Ierseke 9.30 en 2 uur ds. B. Meyer Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. F. den Boeft Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur ds. A. P. Lanting Axel 9 en 2 uur ds. J. S. Post Hoek 10 en 3 uur ds. J. B. Vanhaelen Oostburg 10 uur ds. W. Moene Bed. H. Av. 2.30 uur ds. W. Moene Voortzetting Bed. H. Av. en Dankz. Oostburg (dienst Aardenburg) 10 uur Lezen eener Leerr. 6.30 uur ds. W. Moene Bed. H. Av. en Dankz. Schoondijke 10 uur Lezen eener Leerr. Terneuzen 9.30 en 2 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9 en 2 uur ds. P. van Dijk AKKER'S beroemd wrijfmiddei bij rheumatiek,spit, spierverrekkingenj en stramheid^ TE KOOP Twee nieuw gebouwde Woningen

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1925 | | pagina 3