VILTHOEDEN 1. LE COINTRE, A. GEENSEN, op Dinsdag 2 Juni (3e Pinksterdag!. PARAPLUIES, PARASOLS en WANDELSTOKKEN. 2e en 3e PINKSTERDAG geopend. Officiëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. Vereenigingsleuen. Godsdienstoefeningen in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 31 MEI 1925. Classe Middelburg Classe Z i e r i k z e e Classe Tholen Classe Goes Classe Axel Advertentién. WelEerw. Heer ds. G. B. Wurth. WelEerw. Heer ds. G. B. Westenburg van Beverwijk. WelEd. Heer K. Kruithof, WelEerw. Heer ds. A. de Voogd. van alle voorradige Wij hebben beslist reuzenkoopjes Noordstraat, Middelburg. nieuwste modellen. Wal 58, MIDDELBURG. worden geacht als een zaak, die ook den kerken in het gemeen betreft, weshalve een gemeenschappelijke regeling daarvoor gewenscht is en inmiddels haar te verzoeken te bevorderen dat de kerk te Bloemendaal voor dit werk worde gesteund door de kerken dei- provincie met een bedrag van 1/3 der kosten en tot ten hoogste f 500 per jaar voor den tijd van 10 jaar en haar te vragen deze zaak aanhangig te maken bij de Generale Synode. Ondergeteekende bericht hiermede aan de Kerken in de Classis Middelburg, dat hij D.V. Donderdag 4 Juni a.s. des morgens van 1112 uur in de Consis torie der Noorderkerk zitting zal houden tot het in ontvangst nemen van de collecten ten behoeve van de kas voor Hulpbehoevende Studenten. De classic, correspondent, Middelburg, 29 Mei. S. den Hartigh. De Raden der Geref. Kerken van St. Laurens, Middelburg en Souburg berichten aan de Kerken der Classis, dat zij commissoriaal vergaderen zullen Donderdag 4 Juni te kwart over één in de Gasthniskerkconsistorie ter approbatie van het beroep van Ds. P. N. Kruijswijk, overeenkomstig art. 13 van de Huishoudelijke regeling der Classis Middelburg. Onze zesde Ouderlingen-Conferentie. Morgenver gade ring. De dag van 13 Mei, voor haar vergadering vastge steld, was een schoone dag. Alles scheen mee te werken heerlijk weer, groote opkomst, ook van heeren predikanten, belangrijke referaten, een opgewekte stemming. "Waarlijk een schoone dag, door den Heere God ons bereid. Ook de voorzitter, dhr. Mulder, verkeerde blijkbaar onder dezen indruk, daar hij in zijn openingswoord wees op het voorrecht, dat ons, ouderlingen, te beurt viel, dat we een dag mochten hebben als deze, waarop we konden saamkomen, om elkaar onder den zegen en de leiding des Heeren op te bouwen en te be kwamen tot den dienst in Christus' Kerk, als ouder lingen. 't Is ook zoo goed in groote vergaderingen als deze bij elkaar te komen, want in eigen klein krin getje verbeelden we ons misschien al heel wat te zijn en steken we soms ook eenige centimeters boven de anderen uit, maar in vergaderingen als deze kernen we dan wel tot de ontdekking dat er ook nog anderen zijn, die meters boven ons uitsteken. En zoodoende leeren we ook weer ootmoed, wat we in ons ambt zoo dringend noodig hebben en een vrucht, die niet op eigen akker groeit. We konden 't daarmee dan ook wel doen, want ach, die hoogmoed, en Christus kracht wordt toch alleen in onze zwakheid volbracht. „De rechtvaardige sla mij, en't zal weldadigheid zijn." Na lezing der notulen, het verslag van den pen ningmeester en afdoening van eenige huishoudelijke zaken kwam dhr. Brandsma aan 't woord, om te refereeren over Huisbezoek en Ouderlijk Gezag, een onderwerp waaraan toch wel niemand de beteekenis voor onzen tijd zal ontzeggen. Dat had dhr. Brandsma dan ook zoo begrepen, want hij begon reeds met de rake zet, dat verzet tegen het Gezag reeds in de eerste zonde, hoogmoed, inzat. In het Paradijs rechtstreeks ingaande tegen het Goddelijk Gezag, daarom ook in elk zondaarshart van nature woont en het gansche leven door, zoo onder den Ouden als onder den Nieuwen dag zich openbaart, tegen alle gezag waarmee het den Heere God belieft, menschen te bekleeden. Zoo is dit dus ook in onzen tijd, ja vooral in onzen tijd, en daarom moet ook wel degelijk de ouderling bij zijn huisbezoek op dezen geweldigen kronkel in het mensclielijk hart de aan dacht vestigen, vanwege den schriklcelijken .invloed daardoor uitgeoefend op alle levensverhoudingen in Gezin, Kerk, Staat en Maatschappij en niet het minst op die van onze verhouding tot God. Het spreekt daarom ook vanzelf, dat de opvoeding in het Gezin voor den ouderling een onderwerp moet zijn, dat hij maar niet langs zich mag laten heen gaan want die opvoeding ach, wat laat ze dikwerf te wenschen over. Zeker, opvoeding is een moeilijke taak, doch ook een gewichtige en om het moeilijke mag over het hoogbelang van een goede opvoeding maar niet worden heengegleden. De Bijbel is er vol van om ons te wijzen op de gevolgen van een slechte opvoeding, maar ook om ons de eischen aan de hand te doen voor een opvoeding naar den wille Gods. De moderne paedagogiek wil daarvan natuurlijk niets weten, wijl ze wortelt in revolutionairen bodem en dus met het Goddelijk Gezag in dezen geen reke ning houdt. Doch de Christen-ouder heeft met Gods Woord wel degelijk rekening te houden, temeer wijl hij zich als bij eede voor God daartoe verbonden heeft bij den H. Doop van zijn kind. 't Is daarom dan ook heel goed, dat een ouder soms een goed boek over de opvoeding van zijn kinderen ter band neemt, maar bovenal moet hem ook in dit opzicht de Bijbel het Boek der boeken zijn. Als hij daarin dan ook leest, zal het hem telkens blijken, dat van een opvoeding, door God gewild, ge hoorzaamheid een onmisbaar bestanddeel is. Gehoor zaam dan den Heere God bovenal, daarna aan de ouders en wie over het kind gesteld zijn. Dat het voorbeeld van vader en moeder in het gehoorzaam zijn aan God en in den wandel naar Zijn Woord een van de krachtigste middelen ter opvoeding is, behoeft er zeker wel niet bij gezegd; terwijl omgekeerd elke afwijking in dezen daarom een zeer nadeeligen invloed uitoefent, wijl de opmerkingsgave van het kind niet onderschat moet worden. Toch, weten en doen zijn tweewant hoewel er reden is om te verwachten, dat in Gereformeerde gezinnen de opvoeding der kinderen geen bijzondere reden tot bezorgdheid zal geven, toch zijn ook spr. gezinnen bekend, waar het ouderlijk gezag zoek is en alzoo de gehoorzaamheid, zeer veel te wenschen overlaatmaar bij de komst der ouderlingen de kin deren maken dat ze wegkomenvaders bevel en dreigement niet baatde kinderen een onverschillige houding tegenover hem aannemen ja, vader, noch moeder iets meer over de kinderen te zeggen hebben. Wat moet er dan ook komen van een geslacht uit zulk een gezin gekweekt Het spreekt vanzelf, dat de ouderlingen hebben te trachten de zaken in zulke gezinnen in orde te krijgen, doch als de kinderen reeds vrij groot zijn geworden, is dit hier vaak een hopeloos werk. Daarom komt het spr. voor, om, zonder ten opzichte van dergelijke gezinnen hun roeping te verzaken, vooral zich de jonge gezinnen aan te trekken en met deze ouders de opvoeding der kinderen te bespreken. De kinderen zijn dan nog jong en het boompje moet juist dan gebogen worden. Nooit kan te vroeg de eisch der gehoorzaamheid worden gesteld. Vader en moeder hebben hierin één lijn te trekken, opdat de een niet afbreekt, wat de andere opbouwt. Het moet in 't ge zin niet zijn gebod op gebod en regel op regelook tegen overdrijving dient gewaaktmaar is eenmaal door vader of moeder een gebod gegeven, dan mag ongehoorzaamheid in dezen niet geduld. De eisch van gehoorzaamheid moet in 't gezin hoog staan, zoo wel van vader en moeder tegenover den Heere als van de kinderen tegenover de ouders. Of dan soms de roede hierbij niet te pas moet komen „Kun je begrijpenzegt de moderne pae- dagoog, die spreekt van de eeuw van het kindNog sterker zelfs, van de Majesteit van het kind En dan ja, dan is er geen sprake van een roede want wie behandelt een Majesteit met de roede Doch Gods Woord zegt het ons anders en daarmee hebben wij rekening te houden, anders loopt het mis. Toch het spreekt van zelf, dat bij welke kastijding ook, liefde moet voorzitten. Geen weekelijkheid, ook geen hardheid. Doch ook geen lijdelijkheid, zich ver schuilende achter een „wij kunnen ze toch niet ver anderen Opvoeding is inderdaad een moeilijke taak, vooral als ouders met weerbarstige kinderen te doen hebben, die niet willen oppassen trots alle vermaan èn tucht èn gebed. Maar wat een mooie taak dan voor den ouderling om van 's Heeren wege bij het huis bezoek in dezen tot hulp en raad en troost te mogen zijn. En met ook over deze dingen te moeten spreken bij het huisbezoek wordt wel is waar de taak van den ouderling niet gemakkelijker gemaakt, zoodat hij dikwerf moet vragen, wie is tot deze dingen bekwaam, doch de Heere zegt„Mijn kracht wordt in zwakheid volbracht Hiermede eindigde spr. zijn rede, die hem een hartelijk applaus der vergadering en den welverdien den dank van den voorzitter bezorgde. Door ouder lingen en predikanten werden Referent verscheidene vragen gesteld, die ook door ZEd. werden beantwoord. Nu ging de pauze in, opdat ook aan de behoeften van de maag recht kon worden gedaan. We spraken aan 't begin van dit verslag van een schoonen dag, maar was 't niet een schoone morgen De volgende week, zoo de Heere wil, de middag vergadering. Middelburg. Vergadering van den Smallen Kerkeraad Donderdag 28 Mei in het gewone locaal. Praeses Ds. Hamming. De Vergadering wordt geopend met het zingen van vers drie uit Psalm 119. Daarna wordt gelezen uit Johannes hoofdstuk 14 15—26 en gebed. Praeses heet de nieuw benoemde Broeders hartelijk welkom. De Presentielijst wordt vastgesteld waaruit blijkt, dat een Broeder met en drie Broeders zonder kennis geving afwezing zijn. Vervolgens worden de notulen der vorige vergade ring gelezen en zonder opmerkingen goedgekeurd. Ingekomen Stukken. a. Een brief van den Vader van het Rusthuis, met verzoek voor de gewone Maandelijksche Bijbel lezing een anderen Leeraar te benoemen in verband met het vertrek van Ds. Bouma. b. De Diaconale Vergadering bericht de benoeming van een anderen Scriba. c. Verslag wordt uitgebracht omtrent de Classis Vergadering. d. Aanvrage Collecte de Glindhorst. Rapporten. a. Leesdienst en Avondmaalsviering wordt vast gesteld. 21 Juni a.s. in de Gasthuiskerk. 28 Juni a.s. in de Hofpleinkerk. 5 Juli a.s. in de Noorderkerk. b. Ds. Telkamp zal worden verzocht de Particuliere Synode te openen. c. De volgende week wordt sectievergadering ge houden. d. De Secties brengen Rapporten uit. e. Commissies worden benoemd voor onder scheidene functies. f. Rapport wordt uitgebracht omtrent de Ouder lingen-Conferentie te Goes. Rondvraag. a. Enkele inlichtingen worden gevraagd omtrent doopleden. Een dooplid wordt naar de Jeugd-Ouderlingen verwezen. 11 Juni Vergadering Breed. Dankzegging. Sluiting. De Kerkeraad. ZENDING. Vlissingen. Met hartelijken dank ontvangen van br. B. twee kwartjesvan eene zuster een reuzenpak capsules en eenig zilverpapieren van Lena van den Buusse negen kluten, vijf en zestig halfjes en een doos zilverpapier en capsules en ten slotte van Annie en Nelly Kruidenier een mooi pakje zilverpapier, eenig theelood en drie capsules. Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, Penningm. Middelburg. In dank ontvangen uit de cate chisatiebus Hofpleinkerk f 17,53, een gift van f 10,. van een belijdenis-catechisante door bemiddeling van Ds. Telkamp. Namens de Commissie, L. A. Tange, penningm. Met vriendelijken dank ontvangen 52 halve centen van Annie Snurmond. Mej. C. Littooy, Molstr. M'burg. ZEELAND'S SCHOOLHULP. Met vriendelijken dank ontvangen uit Axel f 2.50 uit Middelburg f 25.gevonden in de collecte te Terneuzen f 20.—. Mag ik nog eenmaal een vrien delijk beroep doen op der Zeeuwen goed hart. Voor de sluiting van het boekjaar in Juni a.s. zou ik noodig nog f 75.— kunnen gebruiken om de uitgaven met de ontvangsten te dekken. Wie wil daartoe medewerken Kapelle-Biezelinge. A. Scheele, Secr.-Penn. v. Schoolhulp. Vrouwepolder. In hartelijken dank ontvangen voor de Zending van J. Mesu Wz., 50 halve centen en van M. P. van Dis, 160 halve centen. J. Baaijens, penningm. Oost- en West-Souburg. In hartelijken dank ontvangen voor de Zending 124 halve centen van Albertha Kwakkel. Namens de Zendingscomm., A. J. v. Noorden, penn. Geref. Rusthuis Middelburg. In vriendelijken dank ontvangen 4 stoelen en een leuningstoel. De huisvader. J. Belksma. Met vriendelijken dank ontvangen van de Naai- vereeniging „Hoop op Zegen" te Klundert, de som van f 60.—. Mej. C. Hondius, Rotterd. Kade O 244. Knapenvergadering „Samuel". Middelburg. Vergadering op Zaterdag 30 Mei. Agenda le Afdeeling Bijbelsche Gesch. Luc. 24 13—35, L. Geschiere. Kerk. Gesch., De Broeders des Gemeenen Levens en Johannes Hus, door den leider. Agenda 2e Afdeeling Bijbelsche Gesch. Luc. 24 3649, door H. Bassie. Vaderlandsche Gesch., De Reformatie van '86, dooi den heer Mandenmaker. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. Zendingscollecte Gasthuiskerk 9.30 uur ds. R. Hamming 6 uur ds. J. H. Telkamp Hofpleinkerk 9.30 uur ds. J. H. Telkamp 2 uur ds. R. Hamming Woensdag 10.30 uur Huwelijksbevestiging Noorderkerk 9.30 uur Lezen eener Leerr. 6 uur ds. J. Runia M. 9.30 uur ds. G. B. Wurth Zitplaatsen vrij Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia M. 9.30 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. E. Douma M. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. C. von Meijenfeldt Grijpskerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 uur Lezen eener Leerr. 6 uur ds. C. W. Keur te Heinkenszand. Meliskerke 9 en 2 uur ds. de Jong Em. pred. te Dalfsen. M. 9 uur ds. de Jong Oostkapelle 9 uur ds. E. Douma 2 uur Geen dienst 6.30 uur ds. C. von Meijenfeldt. Zendingsbidstond. M. 9 urn* ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur Cand. E. de Jong te Rotterdam. M. 9.30 uur ds. J. H. Telkamp Souburg 9.30 en 2 uur ds. G. B. Wurth M. 9.30 uur Cand. E. de Jong te Rotterdam. Veere 9.30 en 2 uur ds. I. K. Wessols Vlissingen 9.30 en 5.30 uur dr. J. C. Moor te Utrecht. Vrouwepolder 9.30 uur ds. C. von Meijenfeldt 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. M. 9.30 unr Lezen eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Prof. dr. H. Bouwman te Kampen. Bruinisse 9.30 en 5 uur ds. D. Bremmer M. Geen dienst Colijnsplaat 9.30 en 5.30 unr ds. F. Staal Geersdijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur ds. L. Bos Em. pred. te Apeldoorn. M. 9.30 uur ds. L. Bos Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. W. van Tol Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur ds. C. J. Wielenga Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Antia Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds.W.M. le Cointre M. 9 30 uur Cand. Delleman van 's-Hertogenbosch Krabbendijke 9 en 2 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30 en 2 uur ds. T. Bouma 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Cand. M. Wielemaker te Vlissingen. Tholen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Ond-Yosraeer 9.30 en 2 uur Cand. Ubbink te Dieren. M. 9.30 uur ds. W. M le Cointre Baarland 9.30 en 2 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Borsele 9.30 en 2 uur Goes 9.30 en 6 uur 's Gravenpolder 9.30 uur 2 uur Heinkenszand 9 en 2 uur Ierseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Kruiningen 9.30 en 2 uur Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur ds. A. Wijngaarden Lezen eener Leerr. ds. A. Scheele Lezen eener Leerr. ds. R. J. v. d. Veen Lezen eener Leerr. ds. R. J. v. d. Veen ds. C. W. Keur ds. B. Meijer Lezen eener Leerr. ds. F. den Boeft Lezen eener Leerr. ds. A. P. Lanting Vereen. „Meisjesroeping." Middelburg. Agenda: Gew. Geschiedenis. Matth. 18 1535. Geloofsleer V. Openbaring en Schrift B. en B. 15 Juli '24. Axel 9 uur 5 uur Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur M. 9.30 uur Oostburg (dienst Aardenburg) 9.30 uur 6.30 uur Schoondijke 9.30 en 2 uur M. 9.30 uur Terneuzen 9.30 en 2 uur Zaamslag 9 uur 2 uur ds. P. van Dijk Bevestiging, ds. J. S. Post Intrede, ds. J. B. Vanhaelen ds. W. Moene ds. K. Sietsma Lezen eener Leerr. ds. W. Moene ds. K. Sietsma Pinkstercollecte, ds. W. Moene ds. Groeneveld Lezen eener Leerr. ds. P. van Dijk Heden behaagde het den Heere plotseling uit ons midden weg te nemen onze innig geliefde Echt- genoote, Moeder, Behuwd- en Groot moeder, CORNELIA DE FEIJTER in den ouderdom van 64 jaar en 7 maanden. Wy treuren niet als degenen die geen hope hebben, het leven was haar Christus het sterven haar gewin. Haar diep bedroefde Man, Kin deren, Behuwd- en Kleinkinderen. Namens de Familie, R. J. SCHEELE. Terneuzen, 26 Mei 1925. Voor de vele blyken van deelneming voor en na het overly den van onzen hartelyk gelieiden Vader DAVID VAN SPARRENTAK, ons betoond, betuigen wy onzen oprechten dank. ADRIANA VAN SPARRENTAK. KRIJN VAN SPARRENTAK. Koudekerke, Mei 1925. Hiermede betuigen wy onzen hartelijken dank voor de vele blyken van belang stelling op 9 Mei ondervonden. M. POORTVLIET. A. W. POORTVLIET-Wattel. Middelburg, Noordweg. Aanvang des middags 2 uur op het terrein van den heer D. DE BUCK, ge legen naby den Koudekerkschen straat weg te Vlissingen. Sprekers: OPENING. Voorzitter Chr. Nat. Vakverbond van Utrecht. SLUITING. Met medewerking van het Muziekge zelschap «Vlijt en Volharding" van Sou burg, Directeur de heer J. J. van Soelen. Entree 25 cent. Berging Rijwielen 10 cent. HET COMITÉ. By ongunstige weersgesteld zal de samenkomst plaats bebben in de Groote Kerk te Vlissingen.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1925 | | pagina 3