Brieven uit een ver land. U 1 T DE PERS. Beroepingswerk. KERKNIEUWS. Officiëele Berichten. veld tweemaal zoo dik, en de oogst is tweemaal zoo zwaar't is net als bij de menschenwaar je de meeste zorg aan gehad hebt in de jeugd, dat worden dikwijls je besten." Laten we de toekomst maar niet vooruit- loopen. Amice. Werkzaam afwachtenslaat de regen tien maal den grond dicht, dan neem je net als de boerenarbeider tienmaal het houweel want moedeloos behoef je niet te wordenDe zegen komt van Boven! Hij is toegezegd op het hanteeren van ploeg en houweel. Laat het ook zoo maar bij ons allen zijn in de geestelijke dingen. Tragiek is er wel. En 't valt met die harde dichtgeslagen karakters niet mee. Maar het kouter van Gods Woord is harder dan de dikste korsten. Daar is het altoos mee te beproeven. En intusschen verheugt ons hier en daar een bloeiend veld. Iemand schreef van een voornaam deel in onzen arbeid„Gods volk gaat onder zulke preeken dood." We weten dat dit een groote onrechtzinnig heid is. Want Gods volk gaat niet doodgaat nooit dood. Dat is juist de schoonheid in onzen arbeid, de bemoediging in onze soms wel wat ondankbare taakGod bouwt zijn kerk, houdt die in stand, al lijkt de grond toegeslagen, de zonnestraal trekt het nog altoos krachtige kiempje weer naar boven. Reeds voor gewonen veldarbeid krachtens Gods natuurverbond geldt het dat het werk niet tevergeefsch is. Maar voor allen geestelijken arbeid in huis, op school en in de kerk hebben we in 's Heeren genadeverbond deze zekerheid „Zijt standvastig, onbeweeglijk, altijd over vloedig zijnde in het werk des Heeren, als die weet, dat uw arbeid niet ijdel is in den Heere. Z. v. D. IV. In de kleine oud-gereformeerde Kerk te Laar, maar een uurtje gaans vanaf Koevorden gelegen, die ik wel dikwijls mijn „Philippi" genoemd heb, arbeidde ik 2i/2 jaar met heel veel ge noegen, Daar was ik eerst nog even de buurman van ds. J. Bakker in Emlichheim. Deze werd echter spoedig opgevolgd door ds. L. Bouma, welke ruim 15 jaar ouder was dan ik. Desniet temin vereerde deze hooggeachte broeder en zijne vriendelijke gade eerst mij en mijne zuster en later ook mijne vrouw met hunne gulhartige vriendschap, welker overkostelijke waardij wij vooral in mijne zware ongesteldheid in de Hofpleinpastorie te Middelburg van 3 Sept. tot 23 Oct. 1900 genoten hebben, tengevolge waar van wij met het gansche huis Bouma door hechte banden van diepste dankbaarheid ver bonden werden. Ook door de Gereformeerde Kerk te Middelburg hebben we toen evenals als door „ons bovengenoemd Philippi" hand tastelijke bewijzen van echte broederliefde ont vangen. Met blijde dankbaarheid heb ik later nog in 1910, 1921 en door Gods goedheid nog eens samen met mijne vrouw in 1923 in die gastvrije Hofpleinpastorie gelogeerd. Onverge telijk zullen ons vooral de dagen van het laatst genoemd bezoek bij de familie Bouma blijven, waar we niet vermoed hebben, dat de hoogge achte en geliefde huismoeder en zuster in Christus ruim een jaar later deze aarde zou moeten verlaten. Dubbel kostelijk blijft dus voor ons het groote voorrecht, dat de Heere ons na zoovele jaren zulk een liefelijk wederzien in dezelfde Septem berdagen heeft geschonken. Met het vertrek van de familie Bouma uit de Hofpleinpastorie vindt ook een diep ingrijpend deel onzer eigene levensgeschiedenis zijn besluit hier op aarde, om D.V. straks in den hemel in den gemeen- schappelijken lofprijs der genade tot voltooiing te komen. Even later als ds. Bouma naar Mid delburg ging, in Juli 1898, volgde ik de roeping van de kleine kerk te Görlitz, en verliet de kerk te Laar, al ben ik met haar al die jaren innerlijk evenzoo hartelijk verbonden gebleven als het tusschen ons en de familie Bouma het geval geweest is. In de jaren 92 tot 98, terwijl ik in Kampen en in Laar geweest ben, hadden de door ds. Eward helaas uitgeworpene leden der gemeente te Breslau zich weer als kerk geconstitueerd en in 96 ds. Roether van Görlitz beroepen, zoodat laatstgenoemde kerk vacant werd. Ruim 4 jaren heb ik toen hier gewerkt. Van meetaf aan maakte ik de gemeente met den Heidelberger Catechismus bekend. Ook trachtte ik er naar, om tusschen Görlitz en Breslau kerkverband tot stand te brengen door eene „classis in miniatuur". Maar oom Roether wilde er niet van weten, omdat volgens de Westminster K.O. 3 predkanten ten minste er voor geeischt werden. Alle beroep van de letter dezer K.O. op haar geest en op onzen nood hier in Silezië mocht niet baten. In 1901 is mijn studievriend, de tegenwoordige professor C. v. Gelderen aan de Vrije Universiteit, bij een bezoek hier en in Breslau nog getuige van deze tevergeefsche worsteling geweest. Ik wierd meer of minder moedeloos en dacht, dat de gemeente hier toch geen eigenlijke toekomst zou hebben en zich allicht in andere dan in gereformeerde banen zou ontwikkelente meer omdat ik eerst met den invloed van mijnen niet gereformeerden voorganger had te worstelen. Toen derhalve in 1902 het beroep van Gronau i.W. kort bij Enschede, waar eene Gerefor meerde Kerk, meestal uit Hollandsche fabrieks arbeiders bestaande, tot openbaring gekomen was, tot mij kwam, meende ik daarin den wenk des Heeren te erkennen, om Görlitz en Silezië, naar ik dacht, voorgoed los te laten en definitief naar 't Westen te gaan. In October 1902 deed ik mijn intrede te Gronau en wierp mij met lust en opgewektheid in den arbeid op dit eigenaardig arbeidsveld. Eigenaardig, omdat de gemeente niet geleidelijk, maar als het ware door sociale nooden van oorspronkelijke landarbeiders in Nederland en door overvloedige arbeidsgelegenheid, helaas in fabrieken, even buiten de grenzen haast als overnacht, in 't leven geroepen was. Eigenaardig was de samen stelling dezer nieuwe gemeente, in zeker zin een nog onbebouwde grond. In vele opzichten moeilijk genoeg en toch ook weer eene gemeente, die blij en dankbaar was, nu voor 't eerst een eigen predikant te hebben. De goede belangstelling in de opkomst in kerk en catechisatie bewees dat zeer duidelijk. Meestal menschen, die pas begonnen waren, om zich een nieuw bestaan op te bouwen, in kleine soms armoedige woningen, gedeeltelijk in de stad, in Glanerbrug en in de heide, tamelijk verstrooid. Catechisatie en huisbezoek moest alles laat 's avonds na fabriekstijd ge daan worden. Toen de winter ten einde ging en 't huisbezoek ook, waar ik meestal van 7—12 uur op 't pad met de ouderlingen was, had ik van mijn zwak lichaam 11 pond ver loren en beide longtoppen waren ernstig aan gedaan. Een Duitsche en een Hollandsche dokter adviseerden, het vlakteklimaat deugt niet voor mij en mijn blijven zou noch in mijn eigen belang noch in dat van de gemeente aan te bevelen zijn. Voorloopig als patiënt met verlof keerde ik naar Görlitz terug in de be handeling van mijnen dokter, die bij 't weggaan nog gezegd had, het ware hem liever dat ik in eene bergstreek zou gaan en niet in de vlakte. Zoo heeft de Heere Zelf mij als het ware met geweld naar hier teruggebracht in Maart 1903. Betrekkelijk zeer snel knapte ik op. En wonderlijk genoeg. Ook de gemeente Görlitz was niet terecht gekomen maar erg teleurgesteld met mijnen opvolger. Ze wilden geene andere prediking en was opnieuw tot de keuze ge komen, om bij de geref. leer te blijven. Mijn opvolger ging naar Bohemen terug, waar hij onder louter voormalige catholieken zijne eigenaardige leer beter kwijt kon worden, en ik werd, na hersteld te zijn, 7 Juni 1903 op nieuw in mijn oud dienstwerk ingeleid. Eerst 20 jaren later, in 1923, mocht ik nog eens eenige dagen in Grouau en Glanerbrug mij ophouden en kon toen met ootmoedige dankbaarheid vaststellen, dat de korte arbeid van 5 maanden van hun eersten predikant onder de menschen aldaar nog niet vergeten was. En van achteren zie ik, dat het zoo en niet an 'ers waarlijk 's Heeren weg geweest is èn met het oog op Gronau en met het oog op mij zelf èn met het oog op Görlitz. Ik had gemeend, voor goed los gemaakt te worden van Görlitz en Silezië en de Heere bedoelde mij voor goed hier vast te binden. Het was geen mooie terugreis van den Wes- tergrens naar den Oostergrens in Maart 1903, ik zelf ernstig krank en zeer zwak, mijne vrouw ook zeer afgenomen door de geboorte van ons oudste dochtertje 3 maanden tevoren, met nog 2 jongetjes van 4>/2 en 2l's jaar en ons dochtertje door stuipen zóó ellendig, dat we niet wisten, of we haar levend naar hier zouden brengen. Toen heeft niemand gedacht, dat ik nog weer gezond zou worden en dat ons jongste kindje bijna ons grootste en sterkste kind zou worden, Ook hier is van toepassing het woord, waar mede oom Roether ons huwelfik in 1897 in Breslau ingezegend had en dat geschreven staat in Ps. 25 10 en niet minder wat te lezen is in Jes. 55 9. Herman Graefe. Görlitz, 7 April 1925. Het beroepingswerk zal D.V. in onze ge meente weder beginnen. Een enkele wenk zy ons daarbjj geoorloofd. Wanneer men de beroepingen nagaat in vele onzer kerken, dan ontvangt men een eigenaar- digen indruk. Sommige dienaren komen op de meeste drietallen voor, of worden keer op keer beroepen. Het schijnt soms of er maar een paar dienaren in onze Gereformeerde kerken zjjn en er zijn er toch 559. Dit verschijnsel is niet zonder bedenking. Ten eerste is het telkens beroepen van een en denzelfden dienaar voor dien dienaar zelf niet aanbevelenswaardig. Het zjjn sterke beenen, die de weelde kunnen dragen. In de tweede plaats is het niet aangenaam, dat de kerken, die zulke dienaren bezitten, telkens verontrust worden. Tot een broeder, die tot zulk een kerk behoorde, waar de dienaar telkens beroepen werd en die daarover klaagde, werd eens gezegdmaar het is toch ook een eer voor uw kerk zoo'n dienaar te bezitten. Hij antwoordde daarop zeer kort: dat moge waar zijn, maar ik gun u die eer. In de derde plaats is het hoogst onaangenaam voor tal van uitnemende predikanten, die gaven bezitten en die met ijver arbeiden, dat het schijnt, alsof van hun arbeid door niemand schier notitie genomen wordt. Menige kerk zou beter gebaat zjjn bij een dienaar, die in stilte arbeidt, maar met grooten zegen, dan met een dienaar, over wien velen de loftrompet opsteken, maar die toch in zjjn werk niet medevalt. Het schijnt, dat tot het verschijnsel, dat wij noemden, meewerkt de zucht tot navolgen. Sommige menschen, en zoo gaat het ook met sommige dienaren, zijn soms in trek. Dat kan de geschiedenis bewijzen. Vroeger gebeurde het vaak in de Ned. Herv. kerk en het gebeurde ook wel in de Geref. kerken, dat een dienaar zoo'n twintig beroepen in een jaar kreeg. Het kwaad was niet van de lucht. Maar wat heeft de geschiedenis ons bewezen Dat na eenigen tijd niemand meer van zulke die naren sprak. Men hoorde niet meer van hen. Hoe kwam dat Was er iets gebeurd, waardoor zoo'n dienaar niet meer in de gunst deelde O, neen Waren er dau geen vacante gemeenten meer O, ja Maar die dienaar was niet meer in trek. Welnu, de gemeente zie toe en de kerkeraden I mogen wel bedenken, dat het niet gaat om de vraagwie is tegenwoordig in trek, maar wel om de vraag van wien mogen wij onder bid dend opzien tot God verwachten, dat hij met een rijken zegen des Evangelies tot ons zal komen. Het mag wel door allen heilig overdacht worden, dat bij een teeder en gewichtig werk als het beroepen van een dienaar een gedurig gebed der gemeente tot God niet mag ontbreken, opdat wij een dienaar ontvangen in des Heeren gunst. De geschiedenis der kerk leert ons (alhoewel dit geen bepaald criterium is) dat de meeste zegen niet gevallen is in gemeenten, die die naren bezitten, die vele beroepen ontvingen. Op zichzelve genomen is dit verschijnsel niet genoeg, om over de geschiktheid van een dienaar te oordeelen. Het zegt iets, maar volstrekt niet alles. Rotterdam. L(andwehr.) DRIETAL TE Heemstede H. A. Munnik te Zwolle. J. C. Rullmami te Utrecht. J. L. v. d. Wolf te Kralingen. TWEETAL TE Doetichem J. Krüger te Delden. P. v. d. Sluis te Dirkshorn. Groningen (A)L. Kuiper te Kampen. J. C. de Moor te Utrecht. Kampen S. W. Bos te Dokkum. H. Ph. Ingwersen te Nijkerk. HoogeveenJ. Meijer te Fijnaart. C. J. Wielenga te Zierikzee. BEROEPEN TE Domburg-Westkapelle R. J. de Boer te Zwartsluis. Westmaas J. C. Houtzagers cand. te De Bildt. ReitsumH. Steen te Zoutkamp. OldeboornB. Telder, cand. te Utrecht. Anna-Jacoba-PolderD. K. Wielenga te Baambrugge. Geesteren-GelselaarJ. van Raalte cand. te Hattum. Voorschoten F. A. den Boeft te Kruiningen. BorgerR. Brouwer te Herwijnen. AANGENOMEN NAAR GlanerbrugT. Sap te Gouda. Wierden R. J. de Boer te Zwartsluis. BEDANKT VOOR: RaardT. Sap te Gouda. Scheemda, Domburg en WestkapelleR. J. de Boer, Cand. te Zwartsluis. Afscheid en Intrede. Utrecht. Zondag 10 Mei had in de Oosterkerk te Utrecht de bevestiging plaats van ds. P. Ch. van der Vliet, van Vlissingen overgekomen. Als bevestiger trad op dr. J. C. de Moor. In een kort woord, voorafgaande aan de preek, wees spr. er op, dat de gemeente met Ps. 26 mag zeggen De Heere heeft groote dingen gedaan, dies zijn wij ver blijd. De gemeente heeft een droeven, donkeren tijd gekend. Maar de Heere heeft het gebed gehoord en op Zijn tijd uitkomst geschonken. De wolken ook in financieel opzicht, zijn afgedreven. De Bagijnekerk bleef behouden, een nieuwe kerk is gebouwd. Een nieuwe dienaar is overgekomen. Als tekst koos spr. Efeze 3 1012, waarbij hij wees op de heerlijkheid der bediening des Woords. Achtereenvolgens behandelde spr. de puntenwie hier is de prediker, wie hier zijn de hoorders, wat is de inhoud der prediking en waarin haar kracht bestaat. Zich, na de behandeling van zijn laatste punt tot ds. van der Vliet wendend, wenschte spr. hem toe, dat hij bij het moeilijke groote-stads-werk mocht ontvangen de vrijmoedigheid en toegang met ver trouwen, door het geloof aan den Heere Jezus Christus. Na de beantwoording van de vragen van het for mulier zong de gemeente haar nieuwen dienaar Ps. 134 3. Hijum. Ds. L. Bouma, em. predikant van Mid delburg, heeft in de vacante kerk van Hijum den hulpdienst aanvaard. Dwingeloo. Zondag nam ds.' S. P. Dee afscheid van zijn gemeente, met een predicatie over Num. 6 24, 25, 26. De gebruikelijke toespraken volgden. Ouder ling De Weerd sprak namens gemeente en kerkeraad, ds. Dijkstra van Diever namens de classis en ds. Th. Kuipers namens de kerk van Beilen. Warns. Cand. W. Tom hoopt zijn intrede te doen op Zondag 21 Juni a.s. na des morgens in het ambt bevestigd te zijn door zijn vader, ds. D. Tom van Hilversum. Door de classis Dordrecht is praeparatoir ge ëxamineerd en toegelaten tot de bediening des Woords de heer G. W. van Deth, cand. le Brussel. Wegens voortzetting der studie kan de heer van Deth nog geen beroep in overweging nemen. Gaarne wil hij echter des Zondags de kerken dienen. Adres Hoofdweg 70, Amsterdam. Met verlof naar Nederland. In een vergade ring van den Kerkeraad van Heeg met de Deputaten voor de Zending der Friesche Kerken werd besloten aan ds. K. van Dijk te Keboemen, op diens verzoek toe te staan binnenkort met verlof naar Nederland te komen en voor te stellen, dat verlof te nemen in 1926. Voorts werd besloten in verband met het feit, dat dit jaar voor de Friesche Zending een jubileumjaar is, dezen zomer te Sneek een samenkomst te orga- niseeren. De Kerk van Emmer Compascuum besloot over te gaan naar de classis Drente. Geografisch behoorde zij daar bij, doch haar opkomst en stichting was nitgegaan van de classis Stadskanaal. Daar echter de classis Drente zeer zwak is, meende zij over te moeten gaan. Waarschijnlijk zal daardoor de classis Coevorden worden classis Emmen. Tegen de „Neutrale" Pers. De classis Zutfen heeft gisteren, naar aanleiding van een instructie van de Kerk van Vorden, het volgende voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De classis Zutfen, kennis genomen hebbende van de getuigenis der Kerk van Vorden tegen het lezen van neutrale bladen, adviseert de Kerken der classis op ernstige wijze mede den strijd aan te binden tegen alle lectuur, die niet in Christelijke huisgezinnen past. De Groninger predikantenconferentie van pre dikanten zal Donderdag 14 dezer in de Westerkerk te Groningen gehouden worden. In de morgenvergadering refereert ds. Jac. Eringa van Nieuwe Pekela over „De wederopstanding des vleesches", terwijl in de middagvergadering ds. D. v. d. Meulen van WetsingeSauwerd spreekt over „Hebben de Geref. Kerken ook een roeping inzake de vredesbeweging Op Woensdag 8 Juli zal door de classis Klundert in liet. Liesbosch nabij Breda een Zendingsdag gehouden worden, waar als sprekers zullen optredends. Donner, te Breda, met een openingswoord ds. Schilder, te Delft (over den Evan- gelisatiearbeid)ds. v. Arkel, te Utrecht, ds. Douma, te 's Gravenhage, terwijl ds. Laarman, te Klundert, het slotwoord zal spreken. De Classis Middelburg hoopt op den aan staanden 2den Pinksterdag een Zendingssamen komst te beleggen te Valkenisse, 's middags te 2 uur. Van ds. C. B. Schoemakers te Katendrecht, vroeger te Souburg, werd reeds toezegging ont vangen, dat hij een spreekbeurt hoopt te ver vullen. Parakan's Hospitaal. Volgens het reglement van de Vereeniging „Parakan's Hospitaal" te Middelburg moet het Dames-Comité, door de Zendende Kerk benoemd, 1 of 2 maal 'sjaars verslag geven van gedane werkzaamheden in de 2 Kerkbodes der 3 provinciën. Gaarne wil ons Comité zich van deze taak kwyten en de Kerken uit Zeeland, Noord-Brabant en Limburg daardoor op de hoogte brengen met het werk dat. vanaf Aug. '24April '25 door haar werd verricht voor Blondo en Parakan. Door nevensgaande opgaven wordt een financieel overzicht gegeven. Verschillende Kerken, Vereenigingen en personen zonden jaarlijksche, halfjaarlijksche en maandelijksche contributies of giften ineens. Een mooi begin dusDaarvoor zijn wij ook dankbaar. Doch er Is veel noodig. Evenwel, nog geen derde onzer Kerken werkten tot nu toe mede. Vele lieten nog niets hooren, doch van enkele hoorden wij, dat zij begonnen zijn of beginnen willen met den arbeid voor den medischen dienst. Wij vertrouwen dat alle Kerken langzamerhand de noodzakelijkheid van dezen tak van arbeid op ons Zendingsterrein zullen inzien en het werk, dat bij aanvang reeds wordt gezegend, gaarne zullen steunen. Vooral nu ds. M. bij Parakan, dat slechts een hulphospitaal is, nog een hoofdhos pitaal wil openen en daarover reeds in onderhandeling is met de Zendende Kerk. Daartoe moet ds. M. op krachtigen steun kunnen rekenen. En dat kan hij toch, nietwaar Waar wij volop den zegen van het Evangelie ge nieten, willen wij ook gaarne voor anderen ten zegen zijn, door onze gaven te offeren 't Is opmerkelijk, dat in kleine kerken, als in Brabant en Limburg, waar reeds veel voor Inwendige Zending wordt ge geven, ook zooveel wordt, gedaan voor de Zending en den medischen dienst. Van mejuffr. Zonneveld, die met nog 3 dames de zorg voor de linnenkast heeft, vernam ons Comité, dat reeds meer dan 25] naaivereenigingen haar steunen bij dezen arbeid. Ook daarvoor zijn wij zeer dankbaar. Nu de kas wat ruimer wordt voorzien kan zij ook nog andere vereenigingen aan naaiwerk helpen. Doch de financi- eele steun moet niet worden vergeten. Men begrijpt dat heel wat geld noodig is voor de linnenkasten van Blondo en Parakan en bovendien is er ook voor de inrichting van een ziekenhuis veel noodig. Later hopen wij daar nog op terug te komen. Wij bevelen den arbeid voor den medischen dienst bij den voortduur in de liefde der broeders en zusters aan. Schenkc de Heere Zijn onmisbaren zegen ook aan dit werk, want. dan alleen kan het vrucht dragen tot Zijn eer. Het Hoofd-Comité. Middelburg, 28-4-'25. Halfjaarlijksche verantwoording (van 't begin Aug. '24 April '25) van de Vereeniging „Parakan's Hospitaal" te Middelburg. CLASSE AXEL(nihil). CLASSE GOES f 30,Contributies. Giften, van Borssele (Kerk) f 5, Driewegen (Kerk) 5, Idem (Meisjesvereeniging) 20, CLASSE MIDDELBURGf 298,20. van Grijpskerke (Kerk) 5, Koudekerke (hoofdenstelsel) 40,f 12, St. Laurens (idem) 5, Middelburg (idem) 103,25, Souburg (Kerk?) 68,70 Vlissingen (Zendings-Comm.) 32,50 2,— Westkapelle 5, CLASSE ZIERIKZEEf 70,45. van Bruinisse (M. V.) 8, Colijnsplaat, (M. V.) 20, Kamperland (M. V.) 42,45 CLASSE THOLENf 32,—. van A.-J.-Polder (M. V.) 32,— CLASSE ALMKERKf 62,—. van Werkendam CLASSE 's-HERTOGENBOSCH f 205,55. van Eindhoven (Z.V.) f Heerlen (Z.V.) 's-Hertogenbosch (Z.V.) Sprang (M.V.) Vrijhoeve-'s Gr. Capelle (M.V.) Maastricht (Z.V.) CLASSE KLUNDERT f5,-. van Breda (M.V.) 62,- 70- 50,— 10- 10,- 55,55 Tesamen f 651,20 f 52, Uitgaven: Mej. Zonneveld f 417,88s Diversen (porto, drak en verzendkosten 57,ll5 Samen f 475, Ontvangen Contributies f 651,20 Giften 52, Totaal f 703,20 Uitgaven 475, Saldo f 228,20 Tenslotte kan hier nog met groote dankbaarheid worden vermeld, dat van de Jongedochtersvereeniging Jehovah Nissi" te Wolfaartsdijk, werd ontvangen, f 250,als opbrengst van een gehouden Bazar. VERGADERING van de Classe Tholen op 6 Mei 1925. Ds. Le Cointre opent de vergadering, laat. zingen Ps. 133:3, leest Coll. 3:114 en giat voor in het gebed. De credentiebrieven worden nagezien en in orde bevonden. In het moderamen nemen zitting ds. Le Cointre praeses, ds. Andree assessor, br. Tange scriba. De scriba leest de notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. De vraag van Bergen op Zoom om vergoeding voor het gebruik van het vergaderlokaal wordt ingewilligd. Ingekomen zijna. een advies inzake de vraag van Tholen over het consulentschap, b. een schrijven van de kerk van S. als antwoord op een vraag haar gedaan. Van beide stukken wordt kennis genomen, om overeenkomstig hiernaar te handelen. Bij de behandeling van de instructies van de kerk van Tholen, wordt een verzoek van een broeder de gemeente naar den kerkeraad teruggewezen.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1925 | | pagina 2