Weekblad voor de Gereformeerde Kerken in Zeeland. 39e Jaargang. Vrijdag 1 Mei 1925. No. 18. RedacteurenDs. P. VAN DIJK te Zaamslag en Ds. A. C. HEIJ te Koudekerke. L. S. De redactie in haar tegenwoordige samenstelling heeft gemeend, dat Ds. Bouma, hoewel hij als redacteur aftrad, voor zijn artikelen dezefde plaats in het Blad moest behouden, die hij zoovele jaren innam. Voorts kan zij meedeelen, dat Ds. van Dijk de rubriek„Brieven uit Z. Vlaanderen" hoopt voort te zetten dat ook het voornemen bestaat, ge regeld schetsen op te nemen uit de Geschiedenis van Afscheiding en Dole antie, tot het levendig houden van het kerkelijk besef; en eindelijk, dat nog pogingen worden aangewend tot uitbreiding van het aan tal medewerkers. Blijve de Heere onze Kerkbode ook in deze nieuwe periode zegenen en tot een zegen stellen. UIT HET WOORD JEZUS' ONDERWIJS. Na de overwinning van dood en graf heeft Christus Zichzelven levend ver toond aan de apostelen. Hij deed dat met vele gewisse, zekere en overtuigen de kenteekenen, 40 dagen lang, zijnde van hen gezien en sprekende van de dingen, die het Koninkrijk Gods aan gaan. Er was tijd noodig voor de apostelen om in te dringen in het feit en de beteekenis van Christus' verrijzenis uit de dooden. Steeds is de Heiland dan ook bezig geweest door verschijning en woord hen te onderwijzen in den weg Gods, opdat zij het in-goed zouden verstaan dat het niet anders kon, maar juist zoo moest. De weg Gods in Jezus' lijden en streven was hen zoo raadsel achtig en de mare der opstanding deed hun schrikken. En nu staat Jezus aan den avond van den opstandingsdag in het midden der Zijnen met een vrede groet op de lippen. Ook dan nog is de zaak te groot, te rijk om te gelooven. Juist dan blijkt welk een tactvol Meester Jezus is. Eerst roept Hij op tot zien zelfs tot betasten van Zijn lichaam, opdat de discipelen zich toch goea overtuigen zouden, dat Hij het Zelf was en niet een geest, die gekomen zou zijn om te verschrikken Hoe diep buigt Hij Zich neer, als Hij zelfs een stuk spijze voor hunne oogen nuttigt met het doel, dat elke verkeerde gedachte zou geweerd. Is dat geschied, dan begint Hij te spreken en Hij wees Zijne discipelen op hetgeen Hij zoo dikwijls gezegd had, maar waar zij nooit hadden aan gewild n.l. aan Jezus' verhooging aan een kruis en Jezus' indalen in een donker en somber graf. Jezus herinnert Zijne discipelen aan het gesproken woord Dat woord was niet tevergeefs gesproken en dat woord hebben zij zich weer voor den geest te roepen. Nu, op den opstandingsdag was dat zoo in het bijzonder noodig, opdat zij in alles, wat in de laatste dagen hunne ziel vervuld had en dat niet hadden kunnen verwerken, zouden zien het zóó-willenhet zóó-moeten naar Gods eeuwigen raad. Die discipelen van Jezus stonden niet onverwachts voor al die gebeurtenissen, neen, reeds lang te voren heeft de Christus over die dingen gesproken. Toen Hij nog dagelijks bij hen was, had Hij het meermalen gezegd altijd weer verwijzende naar den raad Godsnaar de openbaring Gods over den weg van den Messias ons in de Schriften geschonken. Die Schrift moet vervuld. Daarheen wijst Jezus dan ook, als Hij herinnert aan de door Hem ge sproken woorden. Hij toch is de Zoon des Vaders, Die Hem gezonden heeft en Hij Zelf heeft gezegd, dat Hij niet uit Zichzelven sprak. Dat hebben de discipelen te bedenken. Onderwijs is noodig altijd maar weer, want Gods volk zit zoo in duisternis of 't wordt neergeworpen in de zielswor- steling, wijl het niet leeft uit en bij de openbaring ons in Gods Woord ge schonken en zoo wordt dikwerf de Christus gemist, terwijl Hij naast u staat en gaat gij hongerig door het leven, terwijl het zielevoedsel voor het oprapen ligt, en doolt gij in het duister, terwijl gij de bron des lichts bij u hebt. Wel is 's Heeren volk hardleers en ongeloo- vig en zoo blijft derhalve noodzakelijk het onderwijs van den Christus en daarin wijst Hij ons steeds terug naar al de Schriften. Die Schriften moeten onder zocht niet slechts gelezen en er mede werkzaam zijn ernstig en biddend en onder 's Heeren leiding en de ver lichting des Geestes zal uwe ziel op vangen een straal, die licht werpt over de leiding Gods, over den weg, het werk, het lijden en sterven van Jezus, maar ook over Zijne opstanding. Zoo veel, zoo dikwerf had Christus gespro ken over de noodzakelijkheid van Zijn lijden en sterven en daaraan steeds toegevoegd, dat Hij ten derden dage zou opstaan. Duidelijk heeft Hij laten hooren dat de Messias moest naar Jeruzalem om daar te worden verhoogd aan een kruis. Dat was naar 's Vaders wil en raad. Dat betrof niet alleen het lijden en sterven, doch even goed ook Zijne opstanding. Ook de engel bij het geopende graf laat het hooren„gedenkt, dat Hij tot u gesproken heeft, dat Hij ten derden dage wederom zou opstaan en u voor gaan naar GalileaWat zoekt gij dan den Levende bij de dooden. De discipelen des Heeren hadden geen enkele reden te twijfelen bij al hetgeen was gebeurd, want duidelijk heeft Christus alles gezegd telkens weer wijzende op de noodzakelijke vervulling van Gods Woord. Geen heerlijkheid voor den Christus dan door den weg van lijden, dood en graf. Alles is niets anders dan de vervulling van wat Iku vroeger heb gezegd en wat Jezus tot Zijne discipelen gesproken had, was het Woord Gods, dat in alles moet vervuld 't Gansche O.-T. getuigt van den Chris tus en van den weg en het werk van den Messias. Alles moet vervuld, wat van Hem is geschreven in de wet van Mozes en de Profeten en Psalmen. Om 's Vaders wil te vervullen is Christus hier op aarde gekomen, maar Zijn komst en werk is ons aangewezen. De wet van Mozes heeft van Christus gesproken in belofte, type en offerin de Profetie wordt u de Christus geteekend als lijdende Knecht des Heeren en Levens- vorst en in de Psalmen hoort ge van Zijne zielsworsteling en Zijn kermen tot God, doch ook van Zijn jubel der over winning en den glans Zijner heerschappij. Christus is de Christus der Schritten en Hij is het geheim der Schriften. Ook in deze dagen moeten wij elkander terug roepen tot de Schriften. Mijn volk gaat verloren, wijl het geen kennis heeft, was de ontroerende klacht Gods over het O.T. bondsvolk. Is het weinig leven bij en uit de Schriften niet de oorzaak, dat er zoo weinig groei en bloei des geloofs is. Wel wordt er veel gelezen, doch biddend Schriftonderzoek, er wordt zoo weinig van gewaagd. Vraagt er maar eens naar bij huisbezoek in de gemeenteEn zeker bij alle onderzoek moet als bij de discipelen het verstand worden geopend, opdat gij de Schriften verstaan zoudt. Doch het is zulk een troostdezelfde Jezus, Die voor U leed en stierf en opstond naar de Schriften, is ook machtig en gewillig uw verstand te openen, zoodat gij de bedoeling van Zijn onderwijs verstaan leert en dankend en aanbiddend buigt, als gij in Christus ziet de vervulling der Schriften. Dan staat gij op vasten bodem. Bidt dan ook steeds om de verlichting van Gods Geest, opdat ook gij de Schriften verstaan moogt. K.B. S. Kerkelijk en Geestelijk Leuen. Ons Zendingsboekje. KERKBODE Vaste medewerkers D.D. L. BOUMA, F. J. v. d. ENDE, B. MEIJER, F. STAAL Pzn., en R. J. v. d. VEEN. Abonnementsprijs: per kwartaal bij vooruitbetaling f 1,UITGAVE VAN DE Beriohten, Opgaven Predikbeurten en Advertentiën tot Vrijdag- Afzonderlijke nummers 8 cent. PerSVereenigifig Zeeuwsche Kerkbode. morgen 9 uur te zenden aan de Drukkers LITTOOIJ OLTHOFF Advertentieprijs: 15 cent per regelbg jaarabonnement van Adres van de Administratie Spanjaardstraat, Middelburg. minstens 500 regels belangrijke reduotie. Firma LITTOOIJ OLTHOFF, Middelburg. TELEFOON 2 3 8. GIRONUMMER 4 2 280. De Redactie. En Hij zeide tob hen dit zijn de woorden, die Ik tot u sprak, als ik nog met u was n.l. dat het alles moest vervuld worden, wat van Mij geschreven is in de wet van Mozes en de Profeten en Psalmen. Toen opende Hij hun verstand, opdat zij de Schriften ver stonden. Luoas 24 44 en 45. Met den verkoop van het Zendingsboekje van den heer Lok is het, sinds we daarover een enkel woord schreven in October van het vorig jaar, een heel eind in de goede richting gegaan. We zyn nu zoover dat, met de 500 inlndië geplaatste exemplaren, er 3274 van de 5000 zyn verkocht. Dat geeft moed, dat met een goed aanpakken van deze zaak op plaatsen, waar de actie nog wat achterwege bleef, binnen niet al te langen tijd ook de laatste 1700 exemplaren hun weg zullen Vinden naar de gezinnen en daar de zoo gewenschte kennis van en liefde voor den Zendingsarbeid ver meerderen en versterken. Dat hier en daar nog wel wat, op sommige plaatsen zelfs nog veel te doen is, moge blijken uit het onderstaand overzicht, dat ons door de Heeren Littooij en Olthoffwerd verstrekt. Voor verbeteringen en aanvullingen van deze lijst, zoo die zouden noodig zjjn houden we ons vriendelijk aanbevolen. Voor de duidelijkheid geven we de getallen, die in elke gemeente verkocht werden, naar de volgorde der onderscheiden Classes in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. CLASSE AXEL Axel 36 Hoek 10 Oostburg 46 Schoondijke 6 Terneuzen 88 Zaamslag 10 Saam 196 de ramiog was 560. CLASSIS GOES Baarland Borssele 25 Driewegen 20 Goes 4 's Gravenpolder 17 Heinkenszand 12 Kapelle-Biezinge 26 Kruiningen Nieuwdorp 10 Wemeldinge 20 Wolfaartsdijk Yerseke Saam 133 de raming was 500. CLASSE MIDDELBURG. Arnemuiden Domburg 17 Gapinge 32 Grijpskerke 89 Koudekerke 83 Meliskerke 74 Middelburg 492 Oostkapelle 42 Serooskerke 100 Souburg 100 St. Laurens 25 Veere 45 Vlissingen 244 Vrouwepolder 49 Westkapelle 19 Saam 1411, de ramiug was 1125. CLASSE THOLEN. A.-J.-Polder 16 Bergen op Zoom 92 Krabbendijke Oud-Vossemeer Poortvliet Rilland-Bath Tliolen Saam 108 de raming was 280. CLASSIS ZIERIKZEE Brouwershaven Bruinisse Colijnsplaat 54 Geersdijk Haamstede 10 Kamperland 43 Nieuwerkerk Oosterland Scharendijke Wissenkerke Zierikzee 40 Zonnemaire Saam 147 de raming was 450. CLASSE ALMKERK Almkerk 100 Andel Dassen 20 Giesen en Rijswijk Meeuwen Nieuwendijk 64 Sleeuwijk 139 Waardhuizen Werkendam 80 Saam 403 de raming was 640. CLASSE 's HERTOGENBOSCH. Eindhoven Genderen 's Gravenmoer Heerlen 50 Helenaveen 10 Helmond 22 's Hertogenbosch 52 Heusden 3 Maastricht Roermond Sprang 1 Tilburg Treebeek-Rumpen 25 Venlo 23 Vrijhoeve-Capelle 24 Saam 210 de raming was 450. CLASSE KLUNDERT. Breda 20 Dinteloord 29 Drimmelen Fijnaart Klundert 91 Moerdijk Raamsdonk 10 Willemstad Zevenbergen Saam 150 de raming was 450. Buiten de provincies Zeeland, N. Brabant en Limburg werd ook nog een aantal exem plaren verkocht. Wie deze cijfers met eenige belangstelling volgde, heeft allicht zoo onder het lezen bij zichzelven allerlei opmerkingen gemaakt. We hebben onze lezers daarbij niet in de rede willen vallen, maar willen aan het slot gaarne erkennen, dat we het met de ongetwijfeld door hen in stilte gemaakte opmerkingen eens zijn. We zijn toch wel niet ver van de waarheid, wanneer we vermoeden dat de lezers oordeelen, dat in sommige gemeenten deze cijjers het voor nemen hebben doen rijzen om nog eens heel hard aan Hwerk te gaan. Elk heeft toch wel begrepen dat een achter den naam beteekende, dat daar niet één enkel exemplaar geplaatst was en wanneer dat zijn eigen gemeente gold zich de vraag gesteld mo'et ik me daarover niet een beetje schamen en kan ik niet wat doen om daarin verandering te brengen En als achter sommige andere namen wel geen stond, maar een getal genoemd werd, dat nog niet eens boven de 10 uitkwam, dan kan het wel niet anders of daar heeft men gezegdmaar dat mag zoo niet blijven. Zoo konden we dus spreken van gerezen voornemens om hier en daar en op menige plaats nog eens heel hard aan 't werk te gaan. En dat voornemen kunnen we niet anders dan van harte toejuichen. Dan komt het van woor den tot daden. Yoor 't geval het zal eigenlijk wel alleen een denkbeeldig geval zijn, maar daarmee moet men soms ook rekening houden voor het geval in een gemeente eens niet éèn exemplaar zou verkocht zijn, willen de kerkeraden er wel aan denken, dat het hun gezonden boetge geen presentexemplaar is, maar dient voor propa ganda ze willen dan wel aan de Firma Littooij en Olthoff daarvoor het bedrag van 60 cent zenden. Maar deze herinnering mag niet ons laatste woord zijn. We eindigen met de verwachting uit te spreken, dat zal geijverd worden om nog

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1925 | | pagina 1