Godsdienstoefeningen Bij BoekhT^F ANO Y, Burg 16, WEBB. NAOMI Nieuwe Stokvisch. een net Meisje, Officiëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. BOEKAANKONDIGING. INGEZONDEN STUKKEN. Vereenigingsleuen. in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 29 MAART 1925. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe flxe I KLOOSTERBALSEM Adverientiën. of de laatste dagen van Jeruzalem. Ruime keuze in afgepaste Matten vanaf f 2,-. SOLIED SCHOENWERK. 90 cent per K.G. overweging nemen. Zijn adres is Groen van Pri*- stererstraat 38, Utrecht. De Baad der kerk van Rijnsburg besloot eer lang over te gaan tot het beroepen van een tweeden predikant, in verband waarmede thans spoedig tot den bouw van een tweede pastorie zal worden over gegaan. Haar kerkbouwplannen. De kerkeraad van de Geref. Kerk van Brussel heeft zich met een circulaire tot de de Geref. Kerken in ons land gericht, met. het verzoek dit jaar een collecte te doen houden ten behoeve van zijn voorgenomen kerkbouw. De kerkeraad meent dit te mogen vragen, omdat de gehuurde kerkzaal, altijd reeds arm aan licht en lucht, thans te klein wordt voor het groeiend leden tal. Bouwgrond in Brussel is niet te verkrijgen dan tegen „wereldstadprijzen", terwijl reeds de gewone uitgaven de draagkracht dezer „dorpsgemeente" te boven gaan. Een geldleening is uitgesloten, daar de Kerk in België geen rechtspersoonlijkheid bezitten kan. Het ligt in de bedoeling een bescheiden sober ge bouw van 300 zitplaatsen te bouwen, zoo geplaatst en geconstrueerd, dat het in de toekomst, zonder verlies van gemaakte kosten, zoo noodig nog kan worden vergroot. Daarvoor is zeker noodig 500 000 frank, waarvan 200.000 frank voor bouwgrond. De kerk van Brussel hoopt zelf voor den bouwgrond te zorgen, doch het ontbrekende is nog veel. Men wordt verzocht de gelden over te maken aan ds. A. Rolloos, te Zwijndrecht, postrekening No. 84.621. De circulaire wordt ondersteund door de classis Dordrecht der Geref. Kerken en door Z.Ex. Minister H. Colijn, die in een open brief aan de Geref. Kerken in Nederland tot, steun opwekt. Kerkbouw. Het kerkgebouw van Huizum (Schrans), zal binnenkort door den uitbouw met twee zijbeuken een zoodanige uitbreiding onder gaan, dat het getal zitplaatsen, thans 450, met 257 wordt vermeerderd, en dus klimt tot 707 ter wijl dit getal later, door het aanbrengen van gaan derijen in die zijbeuken, nog zal kunnen stijgen tot pl.m. 940. Verder zal in de kerk tegelijkertijd centrale verwarming worden aangebracht en zal een nieuw afzonderlijk catechisatielokaal bijgebouwd worden. Het werk zal waarschijnlijk ongeveer 5 maanden duren en wordt weldra aanbesteed. Leerzaam. Onder dit opschrift schrijft ds. L(andwehr) naar aanleiding van het laatste jaarver slag van den Armenraad te Rotterdam. Ons troffen daarin eenige vergelijkende cijfers be treffende de uitgaven en het aantal ondersteunden, naar de verschillende instellingen genomen, waarop wij gaarne de aandacht zouden willen vestigen. Meer in het bizonder op de plaats, die de Gereformeerde Diaconiën daar innemen. Naar het aantal nemen de Gereformeerde Diaco nieën in den ruimsten zin genomen de derde plaats in. Van de 3620 personen die steun genoten, kwamen voor rekening der Ned. Hervormde Diaconieën 1408 R. K. Armbesturen1144 Gereform. Diaconieën665 Andere Kerkinstellingen 405 Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat van de totale bevolking ongeveer 52 pCt. behoort tot de Ned. Ilerv. Kerk, ongeveer 25 pCt. tot de Roomsch Kath. Kerk en slechts 7 pCt. bij de Gereformeerde Kerken, dan blijkt hieruit wel, dat de apostolische beschrijving „niet vele rijken, niet vele edelen" ook op haar van toepassing blijft. Naar het totaal der uitgaven voor steun genomen, bekleeden de Gereformeerde Diaconiën, alhier de eerste plaats. Deze geven aan voor de Gereformeerde Diaconieën f 160.554 de Nederd. Herv. f 145.806 de R. K. Armbesturen f 99.590 de andere Kerkinstellingen f' 61.802 Relatief genomen geven deze cijfers als gemiddelde per ondersteuning voor de Ned. Hervormde Diaconieën f 96. R. K. Armbesturen f 87.— Gereformeerde Diaconieën f 242. Maatsch. Hulpbetoon f 235. Wat dunkt u, spreken deze cijfers niet krachtig? De Roonxsch-Katholieke kerk slechts f 87 en de Ge reformeerde Diaconie f 242. Opmerkelijk zegt dan ook ds. L. is het ver schil in de bedragen door de R. K. Kerk en de Ge reformeerde Diaconie voor de verzorging van hare armen besteed. Immers met dit Kerkgenootschap verschilt zij hemelsbreed in de waardij der „goede werken", als hoedanig de armenzorg zeker wel inde eerste plaats mag worden aangemerkt. Inderdaad ook hieruit blijkt, dat de Geref. leer wel verre van goddelooze en zorgelooze menschen te kweeken, rechte dankbaarheid aan God en liefde voor den minder bedeelden broeder opwekt, voorwaar en, zon der welke een juiste armenzorg niet bestaanbaar is. Ook voor hen, die wel beweren, dat de Gerefor meerden zuiver in de leer, maar het met- het beleven van de waarheid niet zoo nauw nemen, zijn deze cijfers beschamend. Want. klaar en duidelijk toonen deze cijfers aan, dat de Gereformeerden vrijwillig zich niet geringe opofferingen getroosten om de leer van Christus ook in de praktijk der armenzorg te beleven. De „drooggelegde Bijbel". Prof. Dr. H. H- Kuyper schrijft in De Heraut „De geheel-afschaffers in Amerika zijn consequente menschen. Ze hebben eerst hun land drooggelegd ze willen thans ook den Bijbel droogleggen. Want ze begrijpen zelf wel, dat zoolang in den Bijbel nog op meer dan één plaats blijkt, dat. onder Israël het wijn- drinken niet verboden was en het wijngebruik zelfs met lof wordt vermeld, de vraag allicht zou kunnen opkomen, waarom dan in een Christelijk land het algeheel verbod van alle alcoholische dranken moet. ingevoerd worden. Men zal daarom voor de Amerikanen een nieuwen Bijbel uitgeven, die dan een afschaffers-Bijbel zal worden. Verschillende hoogleeraren aan de bekende Yale-universiteit zijn, naar men uit Amerika meldt, al bezig met deze verbeterde Bijbeluitgave. Natuurlijk zal men al die plaatsen, waar over de nadeelige ge volgen van den wijn gesproken wordt, zooals b.v. de dronkenschap van Noach, laten staan. Misschien drukt men ze zelfs met, een vette letter. Maar al die teksten, waar het wijngebruik onder Israël als een geoorloofde of goede gewoonte vermeld wordt, zullen worden „verbeterd". Een proeve, hoe dit geschieden zal, wordt ons reeds medegedeeld. Als de geschiedschrijver in I Kron. 16 3 verhaalt, dat David bij het opbrengen der ark naar Jeruzalem aan een iegelijk onder Israël een bolle broods, een schoon stuk vleesch en een flesch wijn uitdeelde, dan is die flesch wijn de steen des aanstoots voor de geheelonthouders In den „drooggelegden Bijbel" verdwijnt die flesch wijn dan ook en maakt plaats voor een rozijnenkoek. We zijn nieuwsgierig om te weten, of deze verbe tering consequent zal worden toegepast, bijv. ook bij het wonderteeken, door Christus te Kana gedaan,en we ook daar te lezen zullen krijgen, dat Christus het water in de vaten veranderde in rozijnenkoeken. Of zal men voor die gelegenheid er maar liever limonade van maken of een anderen van alcohol geheel vrijen drank? Neen, we spotten niet. We willen alleen laten zien, waartoe het leidt, wanneer men wijzer wil zijn dan God. ons in Zijn Woord heeft geopenbaard". Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Vrijdag 3 April a.s. Tijd en plaats als gewoon. A. D. Litt.ooij secr. CLASSIS AXEL. De e. k. classicale vergadering zal D.V. gehouden worden op Donderdag 14 Mei a.s. in de Geref. Kerk te Terneuzen. Punten voor de agenda worden ingewacht, bij eersten ondergeteekende vóór of op 1 Mei a.s. Namens de roepende kerk van Axel. A. P. de Ruijter, Voorzitter. J. Geelhoed. Scriba. R i 11 a n d-B a th. Vergadering der Classis Tholen op Woensdag 6 Mei, des voormiddags om 9 ure in de Geref. Kerk te Bergen op Zoom. Stukken voor de agenda in te zenden aan den scriba der classis E. Tange te Rilland-Bath. Namens de Classis, E. Tange, Scriba. Aan de kerken in de Classe Middelburg. Donderdag 2 April hoopt, ondergeteekende zitting te houden in de consistorie van de Noorderkerk tot het in ontvangst nemen en uitkeeren van de ver schuldigde classicale gelden Arnemuiden f 23.75 en f 92.12Domburg f 7.13 en f 27.98Gapinge f 9.50 en f 36.85Grijpskerke f 28.50 en f 110.54 Koudekerke f28.50 en f 110.54; St. Laurens f 14.25 en f 55.27; Meliskerke f 26.03 en i' 101.32; Middelburg f 125.88 en f 488.20; Oost- kapelle f 19.— en f 73.68 Serooskerke f 47.75 en f 165.81; O. en W. Souburg f 33.25 en 1' 128.96; Veere f 23.75 en f 92.12; Vlissingen f 68.88 en f 267.14; Vrouwepolder f 14.25 en f 55.27; West- kapelle f 7.13 en f 27.98. C. P. Pouwer, Quaestor der Classe. Middelburg. 25 Maart 1925. KERKERAADS-VERSLAG. VERGADERING 26 Maart 1925, in het gewone lokaal. Praeses Ds. Telkamp. Praeses opent de vergadering, leest Genesis 3 vers 4—5, laat zingen uit Psalm 118 en gaat voor in gebed. Presentielijst wordt vastgesteld. Vijf broeders met en twee zonder kennisgeving afwezig. De notulen vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Br. Brandsma vraagt wijziging korte notulen (zie Kerkbode vorige week) inzake de afgelegde bezoeken aan de Jongelingsverg., dit moet zijn Zondagsscholen. Ingekomen stukken a. Ingekomen brieven van brs. benoemd tot het ambt van ouderling en diaken worden gelezen. Bespreking heeft plaats, worden commissies be noemd tot bezoeken van hen die bedankten! b. Broeder Dirksen vraagt beperking van zijn amb- telijken arbeid, deze wordt hem verleend. c. Geldelijke steun wordt gevraagd voor buiten, wordt verwezen naar de Commissie. d. Een schrijven ingekomen van de kerk van Bloemendaal inzake geldelijken steun voor Rondzend- station Radio. Na breede bespreking wordt een Com missie benoemd tot nader onderzoek, bestaande uit de broeders v. d. Kleijn, Tazelaaren Henseveldt. e. Ingekomen een schrijven uit Zierikzee met. be richt dat een zuster in het Gasthuis ligt, deze zal worden bezocht. Rapporten a. W oensdagavond-Commissie. b. Bespreking Leesdienst, waarover nader zal worden gerapporteerd. Niets meer aan de orde, wordt de vergadering ge sloten door br. Maas. Volgende week Breed. De Kerkeraad. Middelburg. Wij vonden in de collecte een gift. van f 2,— bestemd voor de Vereeniging tot Bijbelverspreiding, welk bedrag is overgemaakt aan het bureau Keizersgracht, Amsterdam. Diakenen Gereformeerde Kerk. ZENDING. St. La u v e n s. Met vriendelijken dank ontvangen van Johanna Wattel, Brigdamme, 120 halve centen. Namens de Zendingscomrnissie, D. Willems, Penningm. Ontvangen collecten voor behoeftige Idioten en andere ellendigen van de kerken in de classis Mid delburg Arnemuiden f 18,12Domburg f 8,87Gapinge f 8.64 Grijpskerke f 22,38®Koudekerke f 18,18 St. Laurens f 11.20; Meliskerke f 16,93®; Middelburg f 116,39®Oostkapelle f 13,45Serooskerke f 21,80; Souburg f 23,47; Veere f 16.78; Vlissingen f 66,86; Vrouwepolder f 12, Westkapelle f 4.20. Ondergeteekende herinnert de kerken in de classis Middelburg er aan, dat de collecte voor de Theolo gische School in de maand April moet gehouden worden. Donderdag 2 April a.s. geen zittingsdag, omdat er geen collecten te innen zijn. De classic, correspondent, S. den Hartigh. Middelburg, 27 Maart 1925. Belangrijke Nieuwe Uitgave. Bij de Uitgevers J. W. Boeijenga Zonen, te Snoek, verschijnt met enkele dagen de elfde druk van het van ouds bekende en vermaarde boek van Isaac Ambrosius„Het Zien op Jezus". Jarenlang was dit uitverkocht en de gedurige aanvrage deed de Uitgevers besluiten een groote oplaag ter perse te leggen, waar door de prijs bijzonder laag kon werden gesteld. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de uitvoe rige advertentie in dit nummer. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Middelburg. Maart 1925. Geachte Redactie, Gaarne zou de „Oudercommissie" eenige plaats hebben in uw blad, om bekendheid te geven aan het heuglijk feit, dat onze Geref. Knapenvergadering „Samuel" vanwege hare groote uitbreidi4 g voortaan in twee samenkomsten zal vergaderen. Was het in den laatsten tijd niet doenlijk knapen toe te laten, door deze splitsing kunnen weer meerderen worden aangenomen. In dezelfde localiteit, Bogardzaal (boven), zullen nu voortaan van 6.309 uur de twee afdee- lingén na elkaar vergaderen. Gelukkig zijn we ook geslaagd in meerdere leiders, die samen wel zullen regelen de uren voor de jongens. Met dank aan God mag deze uitbouw van onze jeugdorganisatie worden tegemoet gezien, temeer nog waar ook onze Meisjesvergadering „Nunia" zóó in wasdom toeneemt, dat ook dhar „splitsing" in T nabije verschiet ligt. Te betreuren is het evenwel, dat voor „leidster" niemand totnogtoe is te vinden. Toch leeft de ..Oudercommissie" in de hope dat hierin metter tijd zal kunnen voorzien worden. Met dank voor de plaatsing M. d. R. Namens genoemde commissie, C. W. v. d. Kuip, secretaris. Geref. Jongelingsvereen. Middelburg. Afd. „Herman Faukeel." S. S. Gemecne Gratie Les 53 c-o G. de Wolff. Letterkunde. Onze Chr. Dichters. L. Holleman. Jgbl. 27 - 28 - 29 - 31 - 32 - 33 - 35 - 37. Afd. Dr. Lützen Wagenaar. S. S. schets 53 c. en d. De Gemeene Gratie. W. Barentsen. Letterkunde. Onze Chr. Dichters. Ch. J. Toebes, Vereen. „Meisjesroeping," Middelburg. Agenda: Gew. Gesch. Joh. 7. OpvoedkundeRust en arbeid. B. en B. Febr '25 MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Gasthuiskerk. Heidelb. Catech. Zondag 27. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. R. Hamming 2 uur ds'. R. Hamming Hofpleinkerk 9.30 uur ds. L. Bouma Openb. Belijdenis en Bed. H. Av. 6 uur ds. L. Bouma Dankzegging. Woensdag 1.30 uur Huwelijksbevestiging. Noorderkerk 9.30 uur ds. J. H. Telkamp Openb. Belijdenis en Voorber. H. Av. 6 uur ds. J. H. Telkamp Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. C. von Meijenfeldt Voorber. H. Av. Grijpskerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. H. Telkamp Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Meliskerke 9 en 2 uur ds. Dalhuizen Ern. pred. te Doorn. Bed. H. Av. en Dankz. Oostkapelle 9.30 en 2 uur ds. E. Douma. •Serooskerke 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. Ch. v. d. Vliet Souburg 9.30 en 2 uur ds. G. B. Wurth Veere 9.30 en 2 uur ds. I. K. Wessels Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. P. Ch. v. d. Vliet Voorber. H Ay. Vrouwepolder 9.30 uur ds. C. von Meijenfeldt 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 9.30 uur 2 uur Colijnsplaat 9.30 eu 5.30 uur Geersdijk 9.30, 2 eu 5.30 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. D. Bremmer ds. F. Staal ds. P. J. Baaij van Veere. Cand. Wielemaker van Vlissingen. Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 5.30 uur liezen eener Leerr. Oosterland 9.30 uur ds. D. Bremmer 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. W. van Tol Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur ds. C. J. Wielenga Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur ds. Hoek van Zonnemaire Tholen 9.30 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. A. Andree Baarland 9.30 en 2 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Kapelle-BiezeHnge 9.30 uur 2 uur Borsele 9.30 eu 2 uur Goes 9.30 en 6 uur 's Gravenpolder 9.30 uur 2 uur Heinkenszand 9 en 2 uur Ierseke 9.30 en 2 uur ds. A. Wijngaarden Lezen eener Leerr. ds. A. Scheele Lezen eener Leerr' Lezen eener Leerr. ds. R. J. v. d. Veen Lezen eener Leerr. ds. A. Scheele ds. C. W. Keur ds. B. Meijer Bed. H. Av. en Dankz. Wemeldinge 9.30 en 2 uur ds van Lummel van Zuidland. Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. F. den Boef't. Nienwdorp 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur ds. A. P. Lanting Oostburg 9.30 en 2 uur Oostburg (dienst Aardenbnrg) 9.30 en 2.30 uur Schoondijke 9 en 2 uur Terneuzen 9.30 en 2 uur Zaamslag 9 en 2 uur ds. W. Moene Lezen eener Leerr. ds. K. Sietsma ds. S. Groeneveld ds. P. van Dijk AKKERS beroemd wrijfmidde! bij rheumatiek,spit, spierverrekkingenj en stramheid Heden ontsliep zacht en kalm onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader KRIJN MELIS, in den ouderdom van 75 jaar 10 maanden en 14 dagen. Uit aller naam, P. MELIS Kz. Serooskerke (W.), 28 Maart 1925. Heden ontsliep in de hope des eeuwigen levens te Wissekerke onze innig geliefde Moeder, Be huwd-, Groot- en Overgrootmoeder Mej. PIETERNELLA LEENDERTSE. Wed. M. de Moor, in den ouderdom van 83 jaar. Uit aller naam, M. SCHRIER-de Moor. M. SCHRIER. Middelburg, 25 Maart 1925. Voor de vele blaken van deelneming betoond tijdens de ziekte, en na het over lijden van mijne geliefde Echtgenoote eu der kinderen zorgzame Moeder, ook mede uamens wederzjjdsche familie betuigen wij onzen harteljjken dank, inzonderheid Dr. van der Harst en Zuster Allaart voor de liefderijke verpleging haar betoond. K. WIELEMAKER Fz Koudekerke, 26 Maart 1925. is de inteekening geopend op In 10 afl. a 20 cent en 1 stel platen 25 cent. Ingenaaid (met 6 platen) f 2,25. In prachtband (met 6 platen) f 3,10. Aanbevelend, H VAN DRIEL. Manden- en Rietenstoelenfabrikant, Lang^vielw. Middelburg. Ontvangen grooten voorraad Heeren en Dames-Schoeisel in bruin en zwart. Solied werk. Billyke prijzen. Aanbevelend, ïz. DE RIDDER. JOH. A. JULIANUS, Langeviele K 211 Middelburg. Vakkundig en goedkoop adres voor het maken en repareereu van Matrassen, be kleeden van Stoelen enz. Aanbevelend. BANANEN Rijpe Bananen zijn voedzaam en licht verteerbaar en worden daarom door alle geneeskundigen aanbevolen. Verkrijgbaar bij J. BOL1ER, Langedelft H 8 Middelbnrg. DE BESTE KWALITEIT, on gebeukt GEBRs. VAN DORT, Segeerstraat, Middelburg. FIRMA M. W. VAN AARTSEN, Wijnhandel. Gedistilleerd. Markt C 2, Middelburg. Oud en meest bekend Adres voor VERSTERKENDE WIJNEN, Kina - Malaga - Tokayer - Bloed wijn. Axel 9 en 2 uur Hoek 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. ds. J. B. Vanhaelen Gevraagd met I April of later voor de morgenuren. Adres Langedelft B 140 (boven).

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1925 | | pagina 3