Benauwd Abdijsiroop WIE Wed. A.BREEL, Godsdienstoefeningen PATRIMONIUM, Kruidenierswaren, Boter en Eieren Een DIENSTBODE Officiëele Berichten, Verantwoording uan Liefdegauen. Vereenigingsleuen. in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op Z0NDA6 8 FEBRUARI 1925. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel tot stikkens toe Advertentiën. BOTERWAFELTJES, zijn steun wil verleenen aan Weduwe met 4 kinderen koope zijn in de KORTE ST. PIETERSTRAAT bij MIDDELBURG. Beleefd aanbevelend. Cand. P. Boes verzoekt mede te deelen, dat hij gaarne een eventueel beroep in overweging zou nemen. Zijn adres is eiland Marken. Jubileum ds. H J. Kouvvenhoven. 1 Februari was het 40 jaar geleden, dat, ds. H. J. Kouwenhoven, te Leiden, zijn ambt als dienaar des Woords te Schoonebeek (Dr.) aanvaardde. In 1887 vertrokken naar Zaamslag en in 1892 naar Voorschoten, diende hij van 1894 tot '99 de kerk van Groningen, om in laatstgenoemd jaar te vertrekken naar de kerk van Leiden, waar hij op 't laatst van bet vorige jaar zijn zilveren ambtsfeest niet officieel herdacht, omdat hij zoo spoedig weer zou jubileeren. Dat zijn arbeid waardeering ondervond, daarvan spraken ondubbelzinnige blijken. De groote kerk aan de Hooigracht was 's avonds geheel gevuld. Ds. Kouwenhoven had tot tekst het laatste woord van den 68sten Psalm Geloofd zij God en het woord van MozesDeze 40 jaren is de Heere. uw God, met u geweest. In zijn predicatie stond de prediker stil bij al de goede gaven, clie hem zijn toebedeeld en bij de trouwe zorg Gods. die hem op dezen dag omringde. Er was overvloedige stof tot dankbaarheid, die zich vertolkte in het gemeenschappelijk zingen van Psalm 103 1. Later heeft, in tegenwoordigheid van den kerkeraad de burgemeester Jhr. De Gijselaar, den jubilaris toe gesproken en daarbij medegedeeld, dat H. M. de Ko ningin hem benoemd heeft tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. Emeritaatsaanvrage. Ds. J. H. Landwelir, de oudste predikant te Rotterdam, heeft met ingang van 1 Mei emeritaat aangevraagd. Het medisch advies verbood hem bijna alle werkzaamheden, zoo dat hij ten slotte zich genoodzaakt heeft, gezien tot dezen stap over te gaan. Ds. G. Doekes, van Niemvdorp (Z.), heeft wegens voortdurende ongesteldheid, tegen Mei a.s. zijn eme ritaat aangevraagd. Wij vernemen, dat ds. L. M. A. Scheps, de 81-jarige emeritus-predikant van Deventer-A, ernstig ongesteld is. Ds. A. J. de Boer, laatstelijk predikant van Garrelsweer en te voren gearbeid hebbende te Grijps- kerk, is na een kortstondige ziekte in den leeftijd van 51 jaar overleden. De Kerksplitsing. Nu de 5de Kerk te 's Gra- venhage in gebruik is genomen en de kerksplitsing daarmede volledig in werking treedt, hebben de predikanten van West. Zondagavond in Oost en die van Oost in West gepreekt teneinde van dit deel der gemeente afscheid te nemen. Zij deden dit. met een enkel persoonlijk woord onder toebidding van Gods zegen aan de gemeente. De dubbele diensten in de Noorderkelk zijn nu ook vervallen. Kerkinstitueering. Naar wij vernemen zal te Harkstede (Gr.) een Geref. Kerk geïnstitueerd worden. Uitbreiding aantal predikanten. De kerkeraad van Haarlem heeft uitgesproken, dat. de wensche- lijkheid bestaat om een derden predikant te beroepen. Uit het ambt gezet. Ds. H. Hoeksema. predi kant der Chr. Geref. kerk van Eastern Avenue te Grand Rapids, is, volgens de „Rott.", met zijn kerke raad op 12 December j.l. door de classis Grand Rapids-Oost afgezet. Men weet, dat ds. Hoeksema (alsook ds. H. Danhof) van de Gereformeerde belijdenis afweek door zijn loochening van het leerstuk der gemeene gratie of algemeene genade en dat de synode van Kalamazoo zijn standpunt heeft veroordeeld en weerlegd. Genoemde predikant is nu door de classis van kerken, waaronder zijn gemeente ressorteert, afgezet, omdat hij zich niet bij de beslissing der synode wilde neerleggen en ook niet wilde beloven, dat hij zwijgen zou totdat een nieuwe synode verder uitspraak zou hebben gedaan. Voorts is de kerkeraad (met drie of vier uitzon deringen) ontzet, omdat hij zich aan den kant van zijn predikant schaarde. Leeuwarden en de belijdenisvragen. Nader blijkt, dat het besluit van dezen kerkeraad, aldus is gefor muleerd De kerkeraad kennis genomen hebbende van het besluit der laatst gehouden generale synode inzake de belijdenisvragen (acta art. 136) en het "daarbij aanbevolen formulier voor de openbare belijdenis des geloofs overwegende dat in de 2e en 3e vraag anders dan in de Cat. vraag 81 en in het Avondmaalsformulier bij de ver- eischten voor het gebruik van des Heeren Avondmaal wel wordt gesproken van de verootmoediging ovel de zonde en de begeerte tot een Godzaligen levens wandel, maar niet van eenig vertrouwen op de ver geving der zonden, zonder hetwelk men toch kwalijk met vrijmoedigheid tot het Avondmaal kan komen mede overwegende, dat in de vierde vraag de be lofte w-ordt gemist van een getrouw samenkomen met de gemeente onder de bediening des Woords en het gebruik der Sacramenten, inzonderheid van het Heilig Avondmaal en deze juist bij een openbare belijdenis naast de belofte van onderwerping aan de kerkelijke tucht niet ontbreken moest besluit dit formulier niet in gebruik te nemen en daarvan aan de classicale vergadering kennis te geven. Ten aanzien van de door de predikanten voorge stelde formuleering besloot de kerkeraad nog geen beslissing te nemen, maar ze aan te houden en eerst de bezwaren bij de gen. synode aanhangig te maken. Doopsbediening vóór en na de preek. De ker keraad van Aalten besloot, de bediening van den doop te doen geschieden, niet meer na, maar voor de de preek. Andere kerken namen eenzelfde besluit en kwamen dus ook op de bediening van den doop na de preek terug. Uit praktisch oogpunt zal menig ouder het besluit toejuichen, en menig predikant niet minderaangezien heel wat dominees na een uur preeken nog wel een half uur door kunnen preken maar niet gemakkelijk een kwartier meer kunnen lezen. En de opvatting, dat eerst het Woord moet komen, en dan het sacrament, heeft ongetwijfeld ook haar recht tot op zekere hoogte. Maar conse quent, is het dan, ook die kerken tot de orde te roepen, die vanwege den tijd den avondmaalsbedie- ning aanvangen zonder preek. Ook mogen, wie zoo spreken, niet in een avonddienst bij de „dankzegging" de preek houden na de vooropgestelde avondmaals- bediening, waarbij het bcele formulier immers ook gelezen woidt. Maar het argument boet veel van zijn kracht in, als uien in de formulieren ziet een uit treksel van wat de Schrift over den doop leert cateebismusprediking wordt onder ons óók als be diening des Woords gekenschetst, al ontbreken de vroeger gebruikelijke teksten, waarop gelijk als uit vele andere plaatsen der Heilige Schrift (daar zat 'm de kneep juist) de leer van de Zondagsafdeeling ge grond verklaard wordt. In dit geval heeft dus de praktijk te beslissen. (Bazuin). Preeklezen. De classis Leeuwarden heeft een conclusie aanvaard, waarin erkend wordt., dat noch naar de historie der kerken, noch naar eenig begin sel het voorlezen eener predicatie in de samenkom sten der gemeente een bepaald ambtelijke handeling is, welke daarom noodzakelijk door een ambtsdrager zou moeten warden verricht. Nochtans wordt over- wogen, dat de opzieners der gemeente als hare voor gangers wel het eerst in aanmerking komen, om ook hierbij de gemeente voor te gaan en gewoonlijk in hun midden daartoe ook wel geschikte personen zul len worden gevonden. Ten slotte wordt geoordeeld, dat als regel de voorlezing het best aan een der op zieners wordt opgedragen, hoewel men de kerken niet in alle omstandigheden aan dezen maatregel gebonden acht. Practisch werk. Het kerkgebouw te Kralingen aan de Avenue Concordia zal moeten worden voor zien van nieuwe gordijnen. Een lidmate heeft nu aangeboden het interieur der kerk daarmede geheel in overeenstemming te laten brengen. Zij heeft aan geboden a. het wit- en kleurwerk van het gebouw b. het geheele binnen-schilderwerk c. het opnieuw schilderen van het meubilair met den preekstoel d. het schilderen van het orgel met het. opnieuw polijsten en vernissen van de pijpen e. het veranderen van de gasverlichting in elec- trische benevens het polijsten en vernissen van de groote kronen. Behalve het kerkgebouw is ook bedoeld de werk zaamheden in de twee nevenstaande lokalen te ver richten en de lichtleiding in den kelder en kosters woning aan te brengen. Een en ander zoo spoedig mogelijk uit te voeren in overleg met den Kerkeraad en de Commissie van beheer. Collectezak. De „Bazuin" merkte opVer schillende Geref. kerken (Oegstgeest, De Lier e.a.) heb ben den collectezak met de lange stokken afgeschaft en bedienen zich van instrumenten, als Kralingen nu ook gaat toepassen blijkens dit stukje in zijn „Kerk bode" „Aan twee zijden van het zakje is n.l. een handvat bevestigd, zoodat het doorgeven zoo gemakkelijk mogelijk kan geschieden. Er zal wel niemand zijn. die deze verandering betreurt. Niet alleen is het col lecteeren met den langen stok, vooral op de gaande rijen, hinderlijk voor den dienaar des Woords en de gemeente, maar ook wordt er voor den collectant heel wat vaardigheid vereischt, om met zijn stok tusschen de lampen door te lanceeren". Calvijnfonds. Naar de „Heraut." meedeelt, is op 31 December 1924 opgericht het Calvijnfonds. Een gever, die zijn naam niet noemen wil, heeft door een der Gereformeerde Predikanten, die eveneens onbekend wil blijven, een bedrag van f 10,000 ge schonken ten behoeve van de Vrije Universiteit, spe ciaal met de bedoeling het contact tusschen de Uni versiteit en het Gereformeerde leven in het buitenland te versterken. Teneinde dit doel te verwerkelijken is een afzonderlijke stichting in het leven geroepen. Bedoelde f 10,000 is daarvoor het stichtingskapitaal. Volgens de acte van oprichting heeft de stichting ten doel de bevordering van liet contact der Vereeni- ging voor liooger Onderwijs op Gereformeerden Grondslag, gevestigd te Amsterdam, met het Gerefor meerd Wetenschappelijk leven elders, speciaal in het buitenland. Zij tracht dit doel te bereiken door het doen houden van lezingen door Nederlandschc geleerden van Ge reformeerde richting in het buitenland of door het doen houden van lezingen door buitenlandsche ver tegenwoordigers der Gereformeerde levensopvatting in Nederland of door het doen vertalen van weten schappelijke werken, benevens door alle andere wet tige middelen, die voor het bereiken van dit doel dienstig kunnen zijn. VERGADERING van de Classis Tholen, op Woens dag 4 Februari in de Geref. Kerk te Bergen op Zoom. 1. Ds. II. Veldkamp opent de vergadering en spreekt, namens de classis, een woord van welkom tot de nieuw ingekomen Dienaren des Woords. Op zijn voorstel wordt het moderame i als volgt samen gesteld ds. A. Andree, praeses, br. E. Tange, scriba, ds. W. M. Ie Cointre, assessor. 2. De credentiebrieven worden nagezien en in orde bevonden een diaken wordt keurstem verleend. 3. De notulen worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. 4. Enkele zaken uit de notulen worden behandeld. 5. De ingekomen stukken worden gelezen, waar onder ook de notulen van de vergadering, waarop de stukken van ds. Andree van Werkendam, die het beroep naar de kerk van Krabbendijke aannam en die van ds. Veldkamp, die het beroep naar de kerk van Kralingsche Veer aannam, worden nagezien en in orde bevonden. Tot leden van de Zendiugscom- missie worden benoemd ds. Andree en ds. Ie Cointre. 6. De rondvraag naar Art. 41 K. O. wordt ge houden. Tot consulent van de kerk van Anna-Jacoba-Polder wordt benoemd. Ds. Ie Cointre, die ook de c.lasse vertegenwoordigen zal bij rt afscheid van ds. Veld kamp. Tot consulent van de kerk van Oud-Vosmeer wordt benoemd ds. Ie Cointre, eveneens van de kerk van Poortvliet. Tot consulent van de kerk van Rilland-Bath wordt benoemd ds. Andree en van de kerk van Tholen ds. Ie Cointre. 7. De vacature-beurten worden geregeld en de verschillende deputaatschappen en benoemingen. 8. Besloten wordt voortaan de vergaderingen te doen aanvangen om 9 uur, de reis- en eventueele verblijfkosten der afgevaardigden zullen door de kerken gezamenlijk gedragen worden. 9. De collecten worden geïnd. Ds. Veldkamp doet rekening en verantwoording van de financiën der Zending. 10. De praeses spreekt een woord van afscheid tot. ds. Veldkamp, die daarop antwoordt met een weder- keerig woord van dank. 11. Na lezing van het persverslag, sluit de praeses de vergadering. Op last der classis. Ds. W. M. Ie Cointre. h.t. Assessor KERKERAADSVERGADEPJNG „Breed", Middelburg, 5 Februari 1925. 1. Opening. Voorzitter ds. Telkamp. 2. Gezang, schriftlezing, gebed. 3. Presentie: afwezig m.k. 4 ouderl. en 7 diakenen, afwezig z.k. 1 ouderl. en 1 diaken. 4. Notulen. 5. Ingekomen stukken a). Een schrijven van de Vereeniging voor Bijbel verspreiding te Amsterdam wordt verwezen naar do Comm. voor Evangelisatie met verzoek op den e.v. „smallen" kerkeraad daaromtrent advies uit te brengen. b). Een viertal verzoeken om steun wordt ver wezen naar de Comm. voor aanvragen van Buiten. 6. Rapporten a). De Commissie van Bijstand i.z. de actie tot verhooging van de Vrijwillige Bijdragen kan tot onze blijdschap mededeelen. dat de resultaten van dien arbeid, welke nog niet geheel is voleindigd, gunstig zijn. b). Onze boekhouder, inmiddels ter vergadering gekomen, behandelt de rekening v. d. kerk over het boekjaar 1924 en geeft daarop de uoodige toelichtingen- c). Woensdagavondcommissie. 7. Naar de e.v Classisvergadering worden afge vaardigd le. ds. Hamming. 2e. ds. Telkamp en van de brs. ouderl. le. de Jonge, 2e. Joosse, 3e v. d. Kleijn. 8. Een aanvang wordt gemaakt met de samen stelling van een nominatie voor de verkiezing van 8 ouderlingen en 5 diakenen in verband met de af treding van de ouderlingen C. Louwerse, J. Maas, C. v. d. Kleijn, J. J. Fanoy. B. Schoonaard, L. Janse en J. A. Yerhorst en de diakenen A. de Vos, C. de Bruijn, H. Dronkers, M. Maas en I. Vereist. Bovendien moet voorzien worden in de vacature, welke te zelfder tijd zal ontstaan, doordat onze vergadering zich tot haar leedwezen genoodzaakt zag om te voldoen aan een verzoek van br. J. W. v. Swigchem om hem ont heffing uit zijn ambt van ouderling te verleenen wegens drukke werkzaamheden. 9. Benoemd wordt een commissie voor het nazien van de bescheiden van den boekhouder, bestaande uit de brs. J. J. Dronkers en J. J. Fanoy. 10. A.s. Donderdag zal D.V. „Smal" vergaderen. 11. Vaststelling korte notulen. 12. Dankgebed. 13. Sluiting. De Kerkeraad. ZENDING. Middelburg. In dank ontvangen van br. J. f 1, en van br. S. f2.60; van Mej. B. een pak zilverpapier. Door tusschenkomst van Mej. Vinke uit het busje van S. f 1.137» en uit de catechisatiebus Hofpleinkerk f 10.8272En willen de dames die nog niet. afgedragen hebben, er om denken dat het voor mij 10 Februari betalen is op de classis. Namens de commissie. L. A. Tange. Penningm. Middelburg. Ontvangen voor de kerk ter weg werking van 't tekort op de begrooting 1925, de volgen giften f 10,f2.50 f2.50; f 1. f5, f2.50; f 2.50 f 1.f 4,—f 2.50f 1 f 10,— f5,— f2.50 f5,— f2.50; f 5,— f 2,50. Totaal f67.Met vriendelijken dank. I, van Noppen, Boekhouder. Geref. Jongelingsvereen. Middelburg. Afd. „Herman Faukeel." S.S. Gemeene Gratie 53a Vr. G. de Wolff. M O. Deel 2 Schets 1 Vr. P. Davidse. Afd. Dr. Lützen Wagenaar S.wS. Schets 53a en b. De Gemeene Gratie. W. Ba- rendsen. Letterk. Willem Bilderdijk. A. Florussen. Bondsring Middelburg v. J.V. op G.G. Vergadering op D.V. Donderdag 12 Febr. s.s. in het Mil. Tehuis te Middelburg. Aanvang acht. uur. MIDDELBURG. Bediening van den II. Doop in de Gasthuiskerk. Hoidelb. Catech. Zondag 20. Gasthniskerk 2 uur ds. R. Hamming Hofpleinkerk 9.30 uur ds. E. Douma 6 uur ds. J. H. Telkamp Noorderkerk 9.30 uur ds. R. Hamming 6 uur ds. 1. K. Wessels Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Voorber. II. Av. Domburg 9.30 en 2 uur ds. G. B. Wurth Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. C. von Meijenfeldt Grijpskerke 9 en 2 uur Lezen oener Leerr. Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij Bed. H. Av. en Dankz. St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. L. Bouma Bed. H. Av. en Dankz. Meliskerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. J. H. Telkamp Bed. H. Av. en Dankz. 6.30 uur ds. P. Ch. v. d. Vliet Rede in ;t belang V. U. Souburg 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Veere 9.30 en 2 uur ds. I. K. Wessels Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Vrotiwepolder 9.30 uur ds. C. von Meijenfeldt 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 en 2 uur ds. P. Ch. v d. Vliet Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 9.30 en 2 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 unv Geersdijk 9.30, 2 en 6 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 "uur Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur Oosterland 9.30 en 2 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 10 en 6 uur Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. ds. J. W. van Tol ds. F. Staal Lezen eener Leerr. Lezen oener Leerr. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. D. Breminer ds. F. J. v. d. Ende ds. C. J. Wielenga ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 u. Krabbendijke 9 en 2 uur Poortvliet 9.30 en 2 en 6 uur Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Tholen 9.30 en 2.30 uur Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. H. Veldkamp ds. W. M. le Cointre ds. A. Andree ds. T. Bouma ds. A. Wijngaarden van Baarland. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Baarland 9.30 en 2.30 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Borsele 9.30 en 2 urn- Bed. Goes 9.30 en 6 uur 's Gravenpolder 9.30 eu 2 uur Heinkenszand 9 en 2 uur Ierseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Kruiningen 9.30 en 2 uur Nieuwdorp 9.30 eu 2 uur Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Voorber. H. Av. ds. A. Scheel® ds. H. Brouwer H. Av. en Dankz. ds. R. J. v. d. Veen ds. A. P. Lanting ds. C. W. Keur ds. B. Meijer Lezen eener Leerr. ds. F. den Boeft Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Axel 9 en 2 uur Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 uur 2 uur Oostburg (dienst Aardenburg) 9.30 uur 3 uur Schoondijke 9.30 en 2 uur Ternenzen 9.30 on 2 uur Zaamslag 9 en 2 uur ds. J. Bosch van Westbroek, ds. J. B. Vanhaelen ds. W. Moene Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. W. Moene ds. K. Sietsma ds. S. Groeneveld ds. P. van Dijk Voorkom die folterende benauwd heden die Uw gestel ondermijnen! Geen vergiften of verdoovings- middelen maar geneeskrachtige, borstzuiverende kruiden zijn de oorzaak van de krachtdadige en onschadelijke werking van Akker's bij Asthma, Bronchitis en Hoest O* oiootc flarom een nieuw KOEKJE met natuurboter gebakken, 16 cent per ons. Aanbevelend, W. J. DE SCHIPPER, - Langeviele. AFD. MIDDELBURG. VERGADERING op Woensdag 11 Februari a.s. des avonds acht uur in het Militair Tehuis. Lezing vandenWelEd. Heer G. K.A. NONHEBEL. Onderwerp „Over bovennatuurlijke dingen." Broeders, laat ieder die maar eenigszins kan, dien avond present z\jn, en geest verwanten en vooral vrouwen meebrengen. Het onderwerp is interessant en de spreker is het dubbel waard. gevraagd tegen 1 Maart. Adres Mej. Goetheer, Walstraat 21, Vlissingen.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1925 | | pagina 3