Rhevmatiek HEBT U AL GEBLOOKERD? Godsdienstoefeningen Laat het zoover niet komen met Uw Gebruik dus tijdig Kloosterbalsem Verantwoording uan Liefdegauen. Officiëele Berichten. BOEKAANKONDIGING. Vereenigingsleuen. in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 1 FEBRUARI 1925. Classe Middelburg Classe Tholen Classe Goes Classe ftxel Classe Zierikzee Universiteit tot doctor in de theologie, op proef schrift „Het gevoel in de Heilige Schrift". Te Utrecht promoveerde Dr. Los tot doctor philosophiae op een dissertatie, getiteld „Artistoteles in Nederland gedurende de laatste veertig jaar". Gedurende eenige jaren was Dr Los huisprediker van President Krüger. bij wiens sterven in Frankrijk hij tegenwoordig was. Van zijn hand verschenen een aantal werken, die hem deen kennen als een man met groote wijsgeerige en psychologische ontwikkeling Zijn arbeid in het. vereenigiDgsleven, met name voor de Geref. Jonge- ling§vereenigingen, vindt alom groote waardeering. Zaterdag 24 Jan. j.l. vierde ds. G. H. v. Kasteel» emeritus-predikant, van Oppenhuizen (Fr.), thans wonende te Ermelo, zijn 50-jarig ambtsjubileum. Ds. G. H. v. Kasteel werd 24 Nov. 1850 geboren en was oorspronkelijk bestemd voor de Marine. De jubilaris aanvaardde zijn ambtswerk bij de Ned. Herv. Gemeente van Giessen-Nieuwkerk, diende daarna die van Oppenhuizen en Kollum. waar hij in 1886 overging naar de Geref. Kerken. In 1890 vertrok de jubilaris naar de Geref. Kerk van 's-Gravenhage, welke kerk 7 laar diende. Velen bewaren in de Residentie aan den vriendelijken pastor aangename herinneringen. Toch kon de eenvoudige man aan het, groote stadsleven, dat ook aan den predikant zoo geheel andere eischen stelt, dan het platteland, niet wenne waarom hij in 1897 weer naar Oppenhuizen vertrok, waar hij in deze zoo bekende omgeving nog ruim 23 jaar de Geref. Kerk met zegen dienen mocht.. 27 Juli 1920 verkreeg de jubilaris eervol emeritaat en vestigde zich te Ermelo. Ds. A. Schouten Wzn., Geref. predikant te Aalten, herdenkt Maandag den dag, waarop hij voor 35 jaar het ambt van Dienaar des Woords aanvaardde. Ds. A. Schouten werd den 6en Juni 1864 geboren. Hij werd candidaat in 1889 en 26 Jan. 1890 predikant te Charlois, welke gemeente hij 5 Juni 1892 voor Willemstad verwisselde. In 1899 ging hij naar Rozen burg en in 1903 naar Aalten, zijn tegenwoordige standplaats, waar men hem heeft leeren waardeeren als een man met groote gaven, die hij met name in de prediking des Woords aanwendt ten dienste der gemeente. Waarschuwing. In enkele dagen ontving ik van drie diaconieën der Geref. Kerken een schrijven om inlichting aangaande zekeren G. v. Mallem. Hij noemt zich dooplid van de Geref. Kerk alhier, vraagt om reisgeld, enz. en gebruikt daarbij telkens mijn naam. In drie kerken was hem reisgeld verleend naar Rotterdam, maar hij is hier niet geweest, wat mij bij informatie bij zijn familie bleek. Vroeger was hij hier als dooplid ingeschreven, maar reeds voor enkele jaren afgevoerd. Hij zwerft nu rond en bezoekt schijn baar allerwege onze diakenen. Heden ontving ik weder een schrijven, thans uit een der Kerken in Noord-Holland, waar hij geld wist los te krijgen en naar mij verwees. Ik vrees, dat reeds meerdere diaconieën de dupe geworden zijn. Daarom weet ik geen beteren weg, dan deze waarschuwing te plaatsen. Laten onze diaconieën toch naar deugdelijke schriftelijke bewijzen vragen in zulke gevallen. Ds. J. D. v. d. Velden. Kralingen (Rotterdam). P. S. Vriendelijk wordt aan onze Chr. bladen ver zocht. deze waarschuwing over te nemen. Zending. In de Geref. kerk te Zuidhorn heeft voor den Zendingskring de heer J. Belksma, zendeling onderwijzer te Ranke Pao, op Celebes, het woord gevoerd. Op onderhoudende wijze v rtelde hij van de Toradja's, 't nijvere bergvolk, waaronder hij arbeidde van hun arbeid en moeite van hun zorg en hun leed, van hun armoede en duisternis op godsdienstig gebied. Vervolgens sprak hij van de Zending, door medische- en school-hulpdienst, de eigenlijke Evange lieprediking, en de daaraan verbonden ontzaglijke moeilijkheden. een collecte voor behoeftige Idioten en andere ellen- digen moet gehouden worden. |j De classic, correspondent, S. den Hartigh. Middelburg. 30 Januari 1925. ZENDING. Vlissingen. Met hartelijken dank ontvangen van Leuntje, Nelly en Anton de Bree 58 halfjes, 1 cent, 2 kluten en 1 nikkeltje zoomede een pak zilver papier en capsules; van Annie. Lena en Gerard Mommaas 63 halfjes, 11 centen en 3 kluten zoomede een pak zilverpapier en capsulesvan Sina en Jan de Rijke een pakje theelood van zuster A, een pakje zilverpapier en van zuster M. B. 150 halve centen en een flinke doos capsules. Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, Penningmeester. Vlissingen. een gift van f 2,— Verleden week in dank ontvangen voor de Kerk. J. Blankert, Voorzitter C. v. B. 'S HEEREN LOO. Met dank ontvangen het busje van David de Vos inhoudende f 8,50. J. Corré, correspondent. In dank ontvangen voor de stichting „Zonnevanck" uit de busjes van Maatje Tange, Betje de Groote en Tientje Hnson met een jaarlijksche contributie de som van f 8,855. Mej. J. L. Wisse. AGENDUM Classic. Vergadering te Middel burg op Woensdag 11 Febr. in de Gasthuiskerk te Middelburg 9.30 uur. 1. Opening. 2. Onderzoek credentiebrieven. 3. Aanwijzing van het Moderamen. (Praeses ds. Hamming, assessor ds. Douma, le scriba 2e scriba ds. Wessels. 4. Notulen. 5. Ingekomen stukken. Meliskerke vraagt inzake het verband zoeken met de Chr. School a. waaraan de Kerkeraad het recht kan ontleenen om zich officiéél met de Chr. School in contact te stellen teneinde ook daarover toezicht te kunnen houden b. hoever dat kerkelijk toezicht zich heeft uit te strekken c. wat moet gedaan worden, indien het Bestuur der School zich niet tot medewerking bereid verklaart. f. Instructies. Rapporten a. over het advies der Partic. Syn. van Zeeland (Handelingen 1924, pag. 8, art. 14) om bij emeriteering of overlijden een half jaar lang het volle tractement uit te keeren b. over het voorstel van de classis Goes om een vergadering te houden van afgevaardigden van alle kerken in Zeeland, N. Brabant en Limburg tot be spreking van de beroeping van een tweeden missio- nairen Dienaar des Woords. 8. Collecten. Storting van collecte of bijdrage voor den Evangelisatie-arbeid in N. Brabant en Limburg, en die voor den geestelijken arbeid in R. Pruisen en Westfalen, beide over 1924. (Geldt niet voor Gapinge. Middelburg en Serooskerke). 9. Benoeming van Deputaten. 10. Onderzoek naar art. 41 D.K.O. 11. Aanwijzing roepende Kerk. 12. Rondvraag. 13. Kort verslag. 14. Sluiting. Namens de roepende Kerk van Middelburg, R. Hamming, praeses. C. P. Pouwer, scriba. Ontvangen collecten van de kerken in de classis Middelburg voor de Theologische Faculteit der Vrije Universiteit Arnemuiden 2 collf 15,92 en f 12,26®Domburg f 8,08®Gapinge f 8,71Grijpskerke f 25,45Koude-: kerke f21,95; St. Laurens f9.20; Meliskerke f 19,60 Middelburg f 111,24; Oostkapelle 2 coll. f 15,50 en f .15,67®Serooskerke f 30,20 Souburg f 21.40 Veere f 10,50 Vlissingen f 68,15 Vrouwepolder f 12,57 Westkapelle f 4,72. Ondergeteekende bericht aan de kerken in de classis Middelburg, dat hij D.V. Donderdag 5 Februari des morgens van 1112 uur zitting zal houden in de consistorie der Noorderkerk tot het in ontvangst nemen van de collecten voor de Hulpbehoevende Studenten. Tevens deelt hij mede, dat in de maand Februari BLOOKEREN IS AFGELEID VAN BLOOKER EN BETEE- KENT MINSTENS ÉÉNMAAL PER DAG EEN KOP IK BLOOKER ELKEN DAG! DRINKEN. P DE FIJNE CACAOSMAAK ZAL U WEL BEVALLEN! Ingez. Med. Jaarboek ten dienste van de Gereformeerde Kerken in Nederland 1925, onder redactie- van de predikanten G. Doekes en J. C. Rullmann. Nege de jaargang. Oost.erbaan en Le Cointre. Goes. Dit boek heeft onder ons zijn plaats veroverd en zal haar wel blijven houden. Het is dan ook voldoende om de aandacht er op te vestigen. Bijna ieder weet, dat het voor allen, die met. ons kerkelijk leven op de hoogte willen blijven, onmisbaar is. Het geeft in lichting over al wat wij weten willen en het is op merkelijk, hoe .vaak in onze gezinnen er naar gegrepen wordt om het te raadplegen. Ds. Rullmanns kerkelijk overzicht 1924 is ook nu weer een vermelding van zaken welke aan ons ge heugen een goeden dienst bewijst, en tevens ons voor licht over de plaats, welke de gereformeerde kerken innemen. Daaruit is vooral duidelijk het streven om het gereformeerde kerkelijk leven in het Buitenland te stevigen. Het verruimt onzen blik en het kan voor onze kerken goed zijn. Als naar gewoonte wijdt het Handboek een woord ter gedachtenis aan onderscheiden predikanten, die van ons heengingen. De eerste, van wien een kort levensbericht gegeven wordt, is ds. Staal, die als Dienaar des Woords alleen in ons gewest heeft ge diend n.l. de kerken van Oosterland en Oud-Vosmeer. Verder worden nog vermeld ds. Eerdmans, die eenige jaren te lerseke en ds. Koppe, die op dezelfde plaats heeft, gestaan. Beiden hebben de gemeente te lerseke goed gediend en hun naam is in ons gewest in ge zegend aandenken gebleven. Hoe het een ander gaat, kan ik niet zeggen, maar- ik mag gaarne zoo'n „In Memoriam" lezen. Het stemt wel weemoedig, want het herinnert aan de broosheid van het menschelijk leven, maar er ligt ook iets verheffends in, want welk een schoone gedachte is het, dat deze mannen hun leven en hun krachten gewijd hebben aan de uitbreiding van 't koninkrijk der hemelen. Vaak is het lezen een verkwikking, als er uit blijkt, dat zij voor zichzelf hun vertrouwen gesteld hadden, op Hem, die nooit iemand te schande heeft laten worden. De prijs van dit boek is ook niet een belemmering om het in veler handen te brengen en wij hopen dat dit in de toekomst zoo zal blijven. Over het verstaan der levensver schijnselen. Rede uitgesproken bij de aanvaarding van het ambt van Hoogleeraar in de Physiologie aan de Rijks Universiteit te Groningen op 17 Januari 1925 door dr. P. J. J. Buytendijk. Uitgave van J. B. Wolters, Groningen, den Haag. Bovenstaande rede werd ons toegezonden om haar aan te kondigen. Meer zal men van ons niet ver wachten. Ik heb al lang geweten, dat ik weinig weet, en ik kan dus niet zeggen, dat de lezing dezer rede mij dit inzicht heeft gegeven. Maar ik kan wel zegggen, dat deze rede dit besef heeft verhelderd. Ik heb ge tracht om in de gedachten dezer rede in te komen maar het is mij niet gelukt. Soms echter gevoelde ik, hoe groot het voorrecht is, als iemand in zulk een vak thuis is. Hoe wonderlijk is toch een levend schepsel geformeerd en welk een wijsheid van den Schepper toont het aan wie hetleven nauwkeurig nagaat. Wie eenigermate deze rede kan verstaan, zal haar met genoegen lezen. Maar voor verreweg de meeste lezen van ons blad zal deze rede onverstaanbaar zijn. maakt, dat het zich gemakkelijk lezen laat. Dit is reeds een groote verdienste, want het is vermoeiend, als men zich inspannen moet om te zien wat er staat. Wij vinden er twaalf platen in, welke ons een voor stelling geven van de Zee van Tiberias, Gethsemane, in de woestijn van Judea e.a. Uit deze opgave blijkt dat zij weergeven een plek of stad of gebouw uit het heilige land. Natuurlijk heb ik deze platen bezien en op mij maakten ze een aangenamen indruk. Als kenners ze met kritisch oog beschouwen dan kan het wel zijn, dat er aanmerkingen te maken zijn. Doch ik moet mij vergenoegen met te zeggen, dat de teekening en de kleuren tot bezichtiging uitnoodigen Ds. van Arkel heeft bij elke plaat een beschrijving gegeven, en daardoor wordt het den lezer gemak kelijk gemaakt zich een juiste voorstelling te vormen van wat de platen ons aanbieden. Deze bijschriften zijn duidelijk en stichtelijk. Bon ma. Geref. Jongelingsvereen. Middelburg. Afd. „Herman Faukeel." O. T. Richterentijd. Jg. blad. 14. Schets 35. L Barentsen. M. O. Deel 2. Schets 1. P. Davidse. Afd. Dr. Lützen Wagenaar. Agenda O. T. De tijd der richteren. Jbl. 14. A. v. d. Woestijne. M. O. Het nomaden-leven en :t ontstaan der slavernij. Schets l. M. Maas. M. V. „Meisjesroeping." Vergadert. Donderdagsavonds 8 uur, Consistorie Noorderkerk. Agenda Gewijde Geschiedenis Matth. 15 2939. hoofdstuk 16: 13—19. OpvoedkundeDe Kindertaal. CORRESPONDENTIE. A. K. te H. U staat niet als abonné geboekt. Wel H. P. M. en G. M. Wat nu te doen De Administratie. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. Heidelb. Catech. Zondag 19. Collecte aflossing Geldleening. Keert u tot Hem die slaat. Thelwall's Christelijke opwekking aan de Nederlanders bij gelegenheid aan de overstroomingen in Februari 1825. Na honderd jaren opnieuw uitgegeven en van een historische toelichting voorzien door J. C. Rullmann. Uitgave van W. Kirchner te Amsterdam. Wij klagen weieens, dat wij arm zijn aan mannen, die ons verder kunnen brengen. En daar is reden toe. Wij waren in de laatste tijden gewoon aan groote mannen, die ons den weg duidelijk aanwezen en die ons gereformeerden een ruime plaats in 't leven ga ven. Doch dit mag ons niet beletten om te waardee ren de vele gaven, welke wij nog ontvangen. Zonder ons aan overschatting schuldig te maken kunnen wij gerust zeggen, dat ds. Rullmann van Utrecht de ge schiedenis van ons volk gedurende de 19e eeuw kent. Daarvan geeft hij thans weer een bewijs in een his torische toelichting, welke hij vooraf laat gaan aan Thelwell's werk. Deze toelichting geeft ons een blik op dat volk uit dien tijd en op de vele onheilen, welke destijds over ons land zijn gekomen. Het doet ons tevens kennen de geestesgesteldheid van dien tijd en wij zullen juist des te meer waardeeren, dat er nog stem men gehoord werden, a's wij in dit boekje beluisteren. Het is een woord geweest, dat in zulk een tijd p«ste en dat de gedachten van veler hart openbaar gemaakt heeft. Wij kunnen de lezing ervan met vrij moedigheid aanbevelen te meer omdat een dergelijke opwekking nog al in dezen tijd op haar plaats is. Keert u tot Hem die slaat, is een roepstem, welke ook nu nog noodzakelijk is en het ware te wenschen, dat velen haar verstaan. Gasthuiskerk 9.30 uur 6 uur Hofpleinkerk 2 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 en 2 uur Domburg 9.30 en 2 uur Gapinge 9.30 uur 2 uur Grijpskerke 9 en 2 uur Beroepen predikant te Winsum. Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Cand. de Groot, van Rijswijk (Voorber. H. Av.) ds. R. Hamming ds. I. K. Wessels ds. J. II. Telkamp ds. J. II. Telkamp ds. R. Hamming ds. J. Runia Lezen eener Leerr. ds. C. von Meijenfeldt Lezen eener Leerr. Cand. W. J. Baan Meliskerke 9 en 2 uur Oostkapelle 9.30 en 2 uur Serooskerke 9.30 en 2 uur Souburg 9.30 en 2 uur Veere 9.30 en 2 uur Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Vrouwepolder 9.30 uur 2 uur Westkapelle 9.30 en 2 uur ds. P. van Hoven ds. E. Donma ds. Hoek van Enkhuizen ds. G. B. Wurth ds. I. K. Wessels ds. P. Ch. v. d. Vliet Lezen eener Leerv. ds. C. von Meijenfeldt Lezen eener Leerr. Het land, dat Ik u w ij zen zal, door R. E. van Arkel. Uitgeversmaatschappij E. J. Bosch J.B.zn., Baarn. Het uiterlijk van dit boek is heel goed. De band is keurig. Het papier is stevig. De druk is helder en Brninisse 9.30 uur 5 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30, 2 en 6 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur Oosterland 9.30 en 2 uur Scharendijke 9.30 uur Wissekerke 9.30 en 2 uny Zierikzee 10 en 6 uur Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr, Lezen eener Leerr. ds. D. Bremmer Bed. H. Av. en Dankz. ds. J. W. van Tol Lezen eener Leerr. ds. C. J. Wielenga ds; Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. H. Veldkamp Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Poortvliet 9.30 en 2 en 6 uur Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Tholen 9.30 en 2.30 uur Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. A. Andree Lezen eener Leerr. Lezen eener Leei'r. Lezen eener Leerr. ds. L. Bouma van Middelburg. Baarland 9.30 cn 2.30 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Borsele 9.30 en 2 uur Goes 9.30 en 6 uur 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur Heinkenszand 9 en 2 uur lerseke 9.30 uur 2 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Kruiningen 9.30 en 2 uur Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur ds. A. Wijngaarden ds. H. Brouwer ds. A. Scheele Lezen eener Leerr. Voorber. H. Av. ds. R. J. v. d. Veen Lezen eener Leerr. ds. C. W. Keur Lezen eener Leerr. ds. B. Meijer Lezen eener Leen- ds. F. den Boeft Lezen eener Leerr. ds. A. P. Lanting Axel 9 en 2 uur Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Oostburg (dienst Aardenburg) 9.30 en 3 uur Schoondijke 9.30 en 2 uur Terneuzen 9.30 en 2 uur Zaamslag 9 en 2 uur ds. P. Roos van Lekkerkerk ds. J. B. Vanhaelen ds. W. Moene Lezen eener Leerr. ds. K. Sietsma ds. S. Groeneveld ds. P. van Dijk Brouwershaven 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerv. ds. D. Bremmer ds. F. Staal Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Wacht toch niet totdat Uw handen voor goed krom en misvormd zijn. Wacht toch niet totdat ge als een stumper door de kamer strompelt. Rheumatiek wordt veroorzaakt door ziektestoffen, die zich op de pijnlijke plaatsen gaan vastzet ten. Wrijven met Akker's Kloos terbalsem voorkomt dat gevaar. welke zoo fijn verdeeld is, dat zijn geneeskrachtige bestanddeelen tot diep in de huid doordringen. Daardoor stilt Akker's Kloosterbalsem direct de pijn eo is zijne werking zonder wewga bij alle rheumatische pijnen, spit in den rug, jicht, stijve nek, pijn in rug en de ledematen, stramheid* pot vao 20 gram 50 cent. Alom verkrijgbaar. 50 gram f 1,— tn 100 gram f 1.75 nog voordatLiger.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1925 | | pagina 3