Godsdienstoefeningen Brieven uit Z.-Vlaanderen. KERKNIEUWS. in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 13 JULI 1924. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel of erfstelling) aan een kerk vrij zou zijn van schenkingsrecht op grond van artikel 80, sub 8 der successiewet. Dit sub. 8 luidt „Van het recht van schenking is vrijgesteld „De schenking van een binnen het Rijk ge- „vestigden rechtspersoon, indien op de wijze, „vermeld in het voorlaatste lid van art. 50, „wordt aangetoond, dat die rechtspersoon „hoofdzakelijk een algemeen maatschappelijk „belang beoogt, hoofdzakelijk als instelling „van weldadigheid werkzaam is of zich hoofd zakelijk de verpleging van zieken of gebrek- „kigen ten doel stelt". Nu was aan een Gereformeerde Kerk een gift gemaakt voor haar Zending. Alvorens de officiëele aangifte werd ge daan, werd het oordeel van den betreffenden ontvanger der successierechten gevraagd, of over die schenking recht was verschuldigd. Deze waagde zich niet aan het uitspreken van eene meening en verwees ondergeteekende naar den Hoofddirecteur te Den Haag. Van laatsgenoemden autoriteit kwam bericht in, dat een gift als bedoeld aan een Gereformeerde Kerk viel onder de bovenvermelde vrijstelling van art. 80, sub 8 der successiewet. Mijns inziens is hiermede dus de vraag be slist in den zin, waarin naar ik vermoedde de uitspraak zou volgen. Gezien de autoriteit die de beslissing gaf, is de zaak voor alle Gereformeerde Kerken beslist. Ter voorkoming van misverstand zij de aan dacht er nog op gevestigd le. dat de boven behandelde vraag niets te maken heeft met de noodzakelijkheid van de machtiging der Koningin tot aanvaarding der schenking 2e. dat de slot-alinea van art. 80 sub. 8 luidt „Indien en voorzoover schenkingen onder lo „en 4o tot en met 8o vermeld, hier te lande „gelegen of gevestigde onroerende zaken ten „onderwerp hebben, wordt een recht van „schenking geheven van twee en een kalf ten „honderd over de waarde dier zaken, zonder „aftrek van lasten en verplichtingen, aan de „schenking verbonden." Mocht een der lezers over dit onderwerp nog iets te vragen hebben, zoo zal ik hem gaarne in de Rubriek „Rechtsvragen" antwoorden. Amice 1 LIV. We hebben deze week in onze classis onze jaarlijksche Diaconale Conferentie weer ge houden. Al wonen we wat achteraf, we leven toch trouw het kerkelijk leven mede, en probeeren ook de kwestie's die er zooal zijn, door eigen bril te bezien. Ik weet niet of ge het gebouw van Axels kerk kent. Dat mag er zijn. Hollanders, die natuurlijk in hun groote steden het allerbeste op dit gebied hebben, staan verwonderd, als ze zoover in 't Zuiden zulke prachtige kerken aantreffen. Welnu in dat mooie ruime kerkgebouw kwamen we Dinsdag samen. In heel de classis was verzocht of de predikanten die verga dering op den voorafgaanden rustdag den Heere wilden opdragen. Men kon dus eenige belangstelling verwachten. Wat was het geval Stel je een ruimte voor vol banken en stoelen boven op je neer kijken van de breede galerijen ook rijen aan rijen zitplaatsen. En op het podium vanaf al die banken goed zichtbaar een groene tafel; daar rondom negentien armverzorgers. En in al die banken en op al die stoelen tezamen drie, en na de pauze in 't geheel vier toehoorders. Wat zegt u er van Tijd Och het is op 't oogenblik werkelijk zoo druk niet, dat men geen middag zou kunnen uitbreken. 't Schort aan belangstelling. Ik voor mij vind het een vreemd geval als je in een groote ruimte, je kunt toch nooit weten waar je ge makkelijk duizend menschen bergen kunt met negentien menschen twee adviseurs en drie toehoorders bij elkaar bent. Je hebt eerst plan om zelf ook maar op te stappen. Je voelt je alsof je broeders je leelijk bedot hebben. Maar eindelijk nu ja laten we maar door confereeren. Er komt echter ook een enkele vraag in je ziel. Zijn al die conferenties wel noodig?Prof. Grosheide heeft er eenigen tijd geleden op ge wezen dat er zooveel kracht verloren gaat door gebrek aan een goede samenwerking en arbeidsverdeeling. Is het niet ook in menig opzicht verloren tijd en moeite als we er zoo beslist op staan elk jaar zelfs een classicale conferentie van diakenen of ouderlingen te houden. Moeten op de conferenties de te behandelen vragen eerst geboren worden, of moet de con ferentie geboren worden uit dringende vragen, die zich in den meer engen kring der classis voordoen Ik kan me goed indenken, dat een samenkomst voor het heele land jaarlijks of om het andere jaar nuttig kan zijn. In ieder geval hebben die centrale diakonale vergaderingen kostelijk werk geleverd waarvan onze Kerken thans reeds onder 's Hecren zegen goede vruchten plukken Zoo nu en dan eens een vereeniging van diakenen in de provincie, fiat! Ook een pro vincie levert wel eens iets speciaals. Maar het lijkt me inderdaad wel wat over bodig, dat we nu geregeld ook nog elk jaar zaken als classis diakenen zitten te bespreken waarover we eigenlijk voorlichting ten volle ontvangen in ons correspondentieblad, en die we vooruit weten hoe ze afloopen. Doch ik meen de wijsheid niet alleen te be zitten, Amice. Ik zoek slechts een oorzaak voor het magere bezoek. Misschien is het bij U in de classis beter. Zeker is het dat die magere belangstelling I niet uitsluitend Vlaamsch is. Zou het mogelijk zijn, dat we door beperking van vergaderingen de liefde er voor bij onze menschen wat wisten op te scherpen, dan zou ik dien raad willen geven. Conferenties, welke ook, moeten geen blok aan ons been worden, waarmee we verlegen zitten. Zelfs schijnt onder diakenen zelf, gezien het geringe aantal afgevaardigden, de belang stelling maar flauwtjes te zijn. In overeenstemming met de „voorbede in de gemeente" is dit alles m.i. niet. Onze Zendingsdagen slagen altijd nog heel wat beter. In het land van Axel doen we dat ouder gewoonte nog altijd gemeenschappelijk. Hervormden, Gereformeerden en Chr. Gerefor meerden werken op zoo'n dag broederlijk samen. We hadden hier te Hoek een schoonen dag. Voor zulke dingen is er nog wel wat belang stelling. Ik hoorde kort geleden heel leelijke uitingen van deze Zendingsdagenalsof we eigenlijk naar een Baalstempel opgingen en het een openlijk lokken was tot zondedienst. Zelfs werd me verteld, dat er door sommigen open lijk tegen gewaarschuwd werd en natuurlijk, Amice, je moet niet denken, dat op die Zen dingsfeesten nu alle menschen, jongen en ouden, even heilbegeerig staan te luisteren. Het is zelfs wel eens wat luidruchtig onder jonge menschen die te veel vergeten, dat ze niet alleen wandelen mogen over het terrein, maar ook luisteren en meezingen mogen. Maar laten de menschen toch niet overal zoo gauw wat verkeerds achter zoeken. Laten ze ook niet zoo lasteren, wat ze niet weten. En wat beter denken over collega's, die daar spreken over de zaak des Heeren en immers niet allen staan te liegenlaten ze wat chris telijker ook oordeelen over zoovelen, die met groote belangstelling luisteren naar wat gezegd wordt en in hun stoffelijke gaven blijken voor de uitbreiding van Gods Koninkrijk iets over te hebben. Ik had het voorrecht twee Zendingsdagen bij te wonen dit jaar. En ik heb, ook als ik rond liep op het terrein van een Baaistempel of een kermis niets gemerkt. Trouwens er is toezicht op de orde genoeg. Ik geloof, dat het niet zóó'n vaart loopt Amice, zelfs met onze jonge menschen, als ze wat te luidruchtig praten en vrooli;k zijn, dat we aan onze catechisanten of huisgenooten de Zen dingsfeesten ook al ontraden moeten. Ik geloof dat natuurlijk als aan elke goede zaak ook aan deze gebrek en zonde kleeft, en dat ook op onze Zendingsdrift wantfeesten zijn het eigenlijk niet niet alle gevaar denk beeldig is. Maar ik denk ook dat dit gevaar op tweede feestdagen wel elders heel wat erger schuilt en dat onze Zendingsdagen in Zeeland, 't zij apart, 't zij gemengd èn wat orde der bezoekers èn wat rechtzinnigheid der sprekers betreft ieders navraag kunnen lijden. God geve er Zijnen zegen op, neme er de schuld uit weg en bevordere er de Zendings zaak door. Met het verloop van den V. U.-dag in Utrecht ben je zeker goed content? Z. v. D. TWEETAL TE Oldekerk G. H. de Jonge te Vrijhoeve-Cape]le. B. J. Lambers te Ronveen. Borger: G. Biersteker, cand. te Kiabbendam. IC. v. d. Meulen, cand. te Garyp. CulemborgII. Brouwer te Borssele. W. M. Le Cointrete Woubrugee. BEROEPEN TE Onderdendam IC. v. d. Meulen cand. te Garyp. Raard c.a.IC. Prins te Niezy'l. Rheden-De Steeg: Dr. G. Keizer te Tiel. Nieuw-Buinen IJ. Drost te Knype (Fr.) AANGENOMEN NAAR Amsterdam (vac. IC. Fernhout): ds. J. Wate rink te Zutphen. Vlaardingeu: ds. E. D. Kraan te Zuilen. BEDANKT VOOR Lutjegast IJ. JJaugelbroek te Wirdum. Nieuw-Buinen: D. Steenhuis te Loppersum. INTREE TE Boskoop door ds. J. G. Fernhout, met Jer. 1 610, na bevestiging door zyn vader ds. IC. Fernhout van Vreelaud met IJand. 27 23. Dedemsvaart door ds. J. Sybesma met 1 Jac. 1 21b. na bevestiging door zyn vader ds. G. Sijbesma. AFSCHEID VAN Mijdrecht door ds. J. van Loo met Habakuk 3 2, midd. gedeelte. Officiëele Berichten. VERGADERING der Classe Tholen DA op Woensdag 6 Augustus a.s. des voormiddags om half tien ure in de Geref. Kerk te Bergen op Zoom. Agenda 1. Opening der vergadering. 2. Nazien der credentie brieven. 3. Vaststellen notulen. 4. Ingekomen stukken. 5. Instructiën. 6. Rapporten. 7. Rondvraag naar Art. 41 en 43. 8. Rekening en verantwoording der finan- tiëele deputateu. 9. Rapport Zendingsdeputaat. 10. Benoeming penningm. en scriha, en ver schillende correspondenten. De collecten welke moeten worden medege- gebracht zyn de volgende 1. Hulpbeh. Studenten, 2. Joden Zending. Namens de Classe, E. Tange, scriba. Rilland-Bath, 8 Juli 1924. Aan de Kerken in de Classe Middelburg. Donderdag 17 Juli a.s. hoopt onderge teekende zitting te houden in de consistorie van de Noorderkerk ten einde in ontvangst te nemen en uit te keeren de verschuldigde classi cale gelden Arnemniden f 92,12 en f 18,10; Domburg f 27,98 en f5,43 Gapinge f 36,85 en f7,24; Grypskerke f 110,54 en f21,72Kou- kekerke f110,54 en f21,72; St. Laurens f 55,27 en f 10,85; Meliskerke f 101,32 en f 19,91 Middelburg f 488,20 en f 95,93 Serooskerke f 165,81 en f32,58; Oostkapelle f73,68 en f15,—Souburg f 128,96 en f25,44; Veere f92,12 en f 18,10 Vlissingen f 267,14 en f57,49 Vrouwepolder f55,27 en f 10,86; Westkapelle f27,97 en f5,43. Namens de Classe, C. P. Pouwer. M'burg, 10-7-'24, Noordsingel 156. ICERICERAADSVERG ADERING („Breed", daarna „Smal.") Middelburg, 10 Juli 1924. 1. Opening. Voorzitter ds. Bourna. 2. Gezang, Schriftlezing, gebed. 3. Praesentie afwezig m. k. ds. Telkamp, 4 ouderlingen en 1 diaken. 4. De Diaconie oordeelt, dat uitbouw van het Rusthuis noodig is, omdat in verband met ingekomen aanvragen om opname de thans beschikbare ruimte niet toereikend is en advi seert in dien zin te besluiten. Besloten wordt om tot uitbouw over te gaan. 5. Br. Pouwer verklaart zyn benoeming tot scriba voorloopig te aanvaarden en wordt door den voorzitter met enkele hartelijke woorden geïnstalleerd. 6. De diakenen verlaten de vergadering, welke thans als „Smal" wordt voortgezet. 7. Notulen. 8. Ingekomen stukken. a.) Een verzoek om steun voor kerkuit- breiding wordt verwezen naar de commissie voor aanvragen van buiten. b.) Een verzoek van de Part. Synode om alsnog een uitgebreid iinantieel verslag over het afgeloopen jaar van de Zending te mogen ontvangen, wordt in handen gesteld van de betrokken commissie. 9. Rapporten. a). Woensdagavondcommissie. b.) Naar aanleiding van een ter zake uit gebracht rapport wordt de censure, bedoeld in het verslag van 20 Juni j.l. onder 7c opge heven. c.) Sectierapporten. d.l Rapport jeugdouderlingen a) over hun arbeid onder de jeugd: b) omtrent toezicht op de Ger. .Teugdvereenigingen. Uit dit rapport blijkt, dat deze arbeid zich steeds meer uit breidt en onder Gods zegen aanvankelijk reeds veel vrucht draagt. 10. Dankgebed. 11. Sluiting. De Kerkeraad. INGEZONDEN STUKKEN. Buitenverantwoordelijkheid der Redactie. Het 50-jarig bestaan der Zondagsschoolver. „Jachin". Afdeeling Middelburg. Vijftig jaar geleden werd de Zondagsschool- arbeid door Gereformeerden in onze stad ter hand genomen. Een overzicht van dit werk te geven, is hier niet op z'n plaats. Maar, zoo'n leeftijd bereiken en niet even stil staan, om den afgelegden weg te overzien en met dank aan God te herdenken, hoe Hij altijd hielp, dat kan en mag toch niet. 't Personeel onzer Zondagsschool was 't hier over wel eensZou 't 50-jarig bestaan van onze vereeniging feestelijk herdacht worden, dan moest het in de eerste plaats feest zijn voor de kinderen. Voor hen was 't feestuur gekomen Woensdag 25 Juni 1 uur. Om dien tijd. neen veel vroeger al, kwamen ze samen in de Gravenstraat. En met 't vaandel voorop zette de stoet zich in beweging naar de Loskade, waar een lange sliert wagens klaar stond, om de gasten mee te nemen naar Big- gekerke. Vandaar ging het naar Valkenisse. 't Was een prettige middag voor allen. Heerlijk koel onder de boomen van Groot Valkenisse. Lekker warm aan 't zonnige strand en 't is licht te begrijpen, dat, als er eens een broekje erg nat was, dat 'tniet alleen van de zweetdrop peltjes kwam. Maar ter zake. Moe en wel kwamen we thuis. Voor de kinderen was de pret voorbij, de vereeniging kwam samen, in de gezellig inge richte Hofpleinkerk j.l. Dinsdag. Leden en oud leden. Ernstige woorden hoorden we. Luim ontbrak evenmin, 't Was een echte avond. Maar 't Is wel te begrijpen, dat inzonderheid ons tochtje naar Valkenisse geld kostte. En nu zijn we niet bang, dat 't niet betaald zal worden, maar'k weet zeker, dat onze penningmeesteres, mej. A. Bouma, gaarne giften wil ontvangen èn van hen die vroeger met ons hebben ge werkt èn van hen, die in dat werk belangstellen. Voor deze gaven is de welbekende Hofplein pastorie dus het adres. Voor de Vereeniging, De Secretaris. CORRESPONDENTIE. P. A. Z. Aau een behoorlijk „wederhoor" zon gaarne plaats zyn gegeven. Aau dien eisch beantwoordt uw stuk niet. Bovendien zou dan nog, in dit geval, volledige ouderteekening noodig zyn en U allerminst kunnen volstaan met een onderteekening, die den schijn zou hebben van initialen te geven, terwijl dat met terdaad niet het geval zou zyn. Aan ds. V. te A. Uw stuk wordt volgende week opgenomen. Redactie. MIDDELBURG. Bediening van den IJ. Doop in de Gasthuiskerk. Heidelb. Cath. Zondag 44. Collecte Theol. Faculteit der V.U. Gasthuiskerk 2 uur ds. F. J. v. d. Ende Hofpleinkerk 9.30 uur ds. A. J. Fanoy van Ferwerd. 6 uur ds. F. J. v. d. Ende Donderdag v.m. 11 uur Huwelijksbevestiging. Noorderkerk 9.30 uur ds. F. J. v. d. Ende van Kamperland. 6 uur ds. A. J. Fanoy Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 uur ds. J. Douma van Den Haag. 2 uur ds. E. Douma van Oostkapelle. Gapinge 9.30 en 2 uur ds. P. Ch. v. d. Vliet Grypskerke 9 en 2 uur ds. W. Faber Bed. H. Av. en Dankz. Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Hey S'Laurens 9.30 en 2 uur ds. L. Bouma Bed. H. Av. en Dankz. Meliskerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9 uur ds. E. Douma 2 uur ds. J. Douma van Den Haag. Serooskerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Souburg 9.30 en 6.30 uur Lezen eener Leerr. Veere 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Vlissingen 9.30 en 5.30 u. ds. ds.P.van Hoven Voorb. H. Av. Vrouwenpolder 9.30 en 2 u. Lez. eener Leerr. Westkapelle 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 u. ds. J.N.Lindeboom van Asperen. Bed. H. Av. en Dankz. Bruinisse 10 en 5 uur Lezen eener Leerr. Colynsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersdyk 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Haamstede 10.30 en 3 uur Lezen eener Leerr. Kamperland 9, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 10.30 en 3 uur ds. C. J. Wielenga Oosterlaud 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendyke 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Wissekerke 9.30 en 2 uur ds. Dalhuysen Em. pred. te Doorn. Zierikzee 10 en 6 uur Lezen eener Leerr. Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. Lez. eenerLeerr. Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur ds. H. Veldkamp Bed. H. Av. Krabbendyke 10 en 3 uur ds. Brouwer van Borssele-Driewegen. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur ds. B. Meyer van Ierseke. Tholen 10 en 6 uur Cand. N. Willemse van Amsterdam. Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur Lez. eenerLeerr. Baarland 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2.30 uur ds. R. J. v. d. Veen Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur ds. A. Scheele Borssele 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's-Gravenpolder 10.30 en 3 uur Lez. eener Leerr. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Ierseke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wemeldinge 9.30 en 2 uur ds. A.P. Lanting Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. F. A. den Boeft Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Lez. eenerLeerr. Wolphaartsdyk 9.30 en 2 uur Lez. eenerLeerr. Axel 9.30 en 2.30 uur ds. E. Prinsen van Enschede. Hoek 9.30 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Oostburg 10 en 2.30 uur ds. W. Moene Oostburg (dienst Aardenburg,) 6.30 uur ds. P. van Dyk Schoondyke 10 en 3 uur ds. P. van Dyk Bed. II. Av. en Dankz. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Lez. eener Leerr.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1924 | | pagina 3