Godsdienstoefeningen KERKNIEUWS. Officiëele Berichten. C. J. Wielenga, Praeses. Verantwoording uan Liefdegauen. INGEZONDEN STUKKEN. J. Jongepier. Vereenig ingsleuen. Redactie. in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 29 JUNI 1924. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Thole n Classe Goes Classe Axel weerde heel goedAls dit voorbereiding moet wezen voor het echte tooneel, dan was ik zeker tramconducteur geworden want in mijn jeugd was ik op die nabootserij fin het kin derspel) dol. Enkele uitspraken laat ik hier toch volgen S. Anema: Een christelijk tooneel is geoor loofd mits voldaan worde aan den driedubbelen eischeen repertoire (de te spelen stukken) nergens met het'positieve christendom in strijd, positieve chr. beroepsspelers en een vereeniging op positief chr. grondslag Dit alles bedoeld als „een sterke prediking voor het Koninkrijk Gods". Hij betwijfelt ten eenenmalelde moge lijkheid. Br. J. H. Gunning van Serooskerke: „Ik zou een tooneel begeeren, dat in waar heid een jongere broeder der kerk kon heeten. In de samenkomsten der Gemeente hebben wij de hoogste uiting der chr. kunst; het belijden der eeuwige ordinantiën Gods, de profetie in den hoogsten vorm. Maar daarnaast zij er plaats vooral ook voor degenen, die nog toegebracht moeten worden voor een tooneel van hoog zedelijke strekking opvoedend, opbouwend. (G. wil dus het ch. tooneel als evangelisatie middel). Later zegt hij„Ik heb in mijn lange leven niet meer dan tien twaalf tooneelstukken ge zien een paar van Schiller, van Shakespeare, van Ibsen en van Van Eeden. Ik heb dat, vooral bij de twee eerstgenoemden zonder eenig innerlijk zelfverwijt gedaan. Toch gevoelde ik mij in die omgeving niet op mijn plaats, en sedert ik mijnen Heiland met meer beslistheid ben gaan volgen, gevoel ik ook geen lust meer den schouwburg te bezoeken Zoodra er zulk een tooneel komt, dat als een voorportaal der kerk van Christus be schouwd worden kan dan hoop ik er heen te gaan". Het zal nog wel een poos duren, Amice. Dr. G. gelooft dit ook: „zijn grijzende haren zullen dan wel al spierwit geworden zijn Een gedachte, die ik bij eerste lezing heel en al deel, werd door Mevr. Havelaar—van Beeck Calkoen uitgesproken „Ik weet dat, wat ik nu ga zeggen, velen overdreven vroom voor zal komen en toch ik moet het zeggen. Bij deze zaak denk ik onwillekeurig aan den jongen Engelschen stu dent, die toen hij tot bekeering gekomen was, tegen zijn moeder zeide„Moeder, „My old Dutch" moet ik er nu aan geven, doelende op een jongensliedje dat hij veel gezongen had. Zie dat lijkt nu overdreven, maar het geeft toch eigenlijk weer wat ik meen, dat het tooneel te mijden een van de offers is, die de geloo- vigen te brengen heeft. „My old Dutch" moet er nu aan, ook in ons leven, niet aarzelend, niet zuchtend maar om dat als de vrede de gemeenschap met onzen Zaligmaker in onze harten gekomen is, wij aan dat andere geen behoefte meer hebben Wanneer Hij, naar Wiens naam gij genoemd zijt iets voor u is, dan moet Hij ook alles voor u zijn en dan hebt ge geen tijd voor dat andere, geen tijd om met den duimstok te meten, hoe veel er van hetgeen de wereld aan schoons biedt kan blijven staan. Tenslotte blijft nog deze vraagWaardoor en door wien wordt in de sombere tijden die wij beleven, de Kerk des Heeren gebouwd, door hen die zooveel mogelijk met de wereld medegaan, of door hen, die de lijnen strak trekken, desnoods ten koste van eenige, wel licht zware offers". Juist, Mevr. Havelaar. We hebben werkelijk al terreinen genoeg, die we „opgeëischt" hebben, laat ons eerst daar nog wat ijverig en krachtiger worden. Zoutend zout worden, lichten op kandelaren zijn. Ik las in dit No. van Opgang deze aanhaling „Ik behoor tot die ouderwetsche, weinig verlichte menschen, die niets moeten hebben van het tooneel en een groot gevaar zien in het propageeren van de gedachte, dat we ook dit gebied zoogenaamd hebben te veroveren voor het Christendom. Ik denk dat het precies andersom zal gaan en het tooneel heel wat Christenen groote schade zal doen en juist hen veroveren zal voor de wereld, als Gods het niet verhoedt". Tot die ouderwetschen als Mevr. Havelaar behoor ik ook, Amice, evenals ür. De Moor, van wien deze aanhaling is. En hiermee stap ik van dit tooneel af. Ik zou je graag iets van onze Duitsche reis verteld hebben, maar daar zal ds. Veldkamp in onze Kerkbode verslag van geven. Z. v. D. BEROEPEN TE Suameer O. Biersteker, cand. te Krabbendam Oosterend-Hijdaar 1B. Roorda te Driesum; Eestrum en te Rottevalle J. C. Vanhaeleu, cand. te Alblasserdam Kampen J. v. d. Meulen te 's Hertogenbosch Duurswoude: F. Wiersma te Oosterbierum Vreeswjjk: W. M. Ie Cointre te Woubrngge Lunteren A. S. Schaafsma te Grypslo-rk (Gr.) AANGENOMEN NAAR Wanswerd c.a.A. J. Bouma te St.-Jacoba- Parochie. BEDANKT VOOR Workum: J. H. A. Bosch te Njj verdal ZuidwoldeM. Elzinga te Grootegast UlrumB. v. d. Sluis te Dirkshorn. INTREE TE Gramsbergen door cand. C. A. Vreugdenhil met Matt. 13:4"», 46, na bevestiging door ds. R. Sybrandy van De Krim met Jes. 626, 7. Oosterzee door cand. J. K. Vellinga met Ef. 2:1922, na bevestiging door ds. K. Schilder van Delft met Hebr. 12?5. AFSCHEID VAN St. Pancras door ds. J. G. Fernhout met Ef. 4 1, 2, 3. Prof. Dr. H. H. Kuyper in Hollaud terug. Prof. Dr. H. H. Kuyper, die 15 Febr. j.l. naar Zuid-Afrika was vertrokken, is 18 Juni van zjjn reis in ons land teruggekeerd. De hoogleeraar reisde van Kaapstad naar Enge land met het Engelsche stoomschip Briton en arriveerde te Rotterdam met de Batavierlijn, waar hjj door familieleden werd opgewacht. Prof. Kuyper verbleef dien zelfden dag ten huize van Dr. A. Kuyper Jr. H\j had, hoewel het schip tijdens de reis nogal met mist te kampen heeft gehad, een zeer aangename terug reis gehad, en was zeer voldaan over den tocht naar Zuid-Afrika. Niettemin was de Professor dankbaar, dat hij in uitstekende gezondheid in het Vaderland teruggekeerd was. De kalenderhervorming. Hieronder laten wjj volgen het offieieele besluit van de Part. Synode der Geref. Kerken van Zuid-Holland ten Noorden De Gereformeerde Kerken van Zuid-Holland ten Noorden in Particuliere Synode vergaderd te 's-Gravenhage op Dinsdag 17 Juni, kennis genomen hebbende van de voorstellen van een commissie uit den Volkenbond inzake de kalen derhervorming, overwegende, dat naar het oordeel dezer kerken de invoering speciaal van de zooge naamde blanco dagen in strijd zou komen met het vierde gebod, dringt er bij de deputaten voor de corres pondentie met de Hooge Overheid ten ernstig ste op aan al het mogelijke te doen om de aanneming van voorstellen te voorkomen, die in strijd geacht moeten worden met de Geref. opvatting van het Sabbatsgebod, en besluit dit in de bladen te publiceren. Kerkbouw. In de vergadering van mans lidmaten der Geref. Kerk van Eindhoven is besloten de Bouwcommissie te verzoeken ten spoedigste definitieve plannen voor verbouwing of nieuwbouw van het kerkgebouw aan te bieden Het ledental is tot over de 700 zielen gestegen, terwijl het gebouw voor circa 400 menschen plaats biedt. Met het oog daarop zijn ook de zitplaatsen vrijgegeven. Nieuw kerkgebouw. Onder buitenge woon groote belangste'diner werd Dinsdag te Doornspijk het nieuwe Geref. Kerkgebouw in gebruik genomen. De plaatselijke predikant, Ds. G de Jager, bediende het Woord naar aanleiding van Psalm 48 1—4, en sprak daar bij over: Sions schoonen bouw, Sions bljjven- den staat en Sions getrouwen God. Classis Zierikzee. Met het oog op het peremptoir examen van de candidaten Bremmer en van Tol, beroepen predikanten te Bruinisse-Oosterland en Scharen- dijke, zal de classis Zierikzee D.V. vergaderen op Woensdag 30 Juli. Punten voor 't agendum s.v.p. vóór 16 Juli. Namens de roepende kerk, D. Mulder, Scriba. Middelburg. De plaatsencommissie houdt zitting a.s. Dinsdagavond 8—9 uur in de Noor- derkerk. Prov. Diaconale Conferentie, gehouden 20 juni jl. in de Geref. Kerk te Goes, onder presidium van br. Ph. Wessels van Goes. Het keurige openingswoord had tot hoofd gedachte De levenskrachten van het Diaconaat. 29 diaconieën waren vertegenwoordigd. Uit het verslag van den quaestor blijkt dat f 216.546 het batig saldo is. Tot comité-lid wordt herkozen br. H. van Driel van Middelburg en gekozen br. Jac. van Langevelde van Axel, de laatste doordat br. D. H. Littooij van Terneuzen niet herkiesbaar was, omdat hij niet in 't diakenambt is gebleven. De voorz. brengt aan br. Littooij een woord van hartelijken dank voor den arbeid als scriba verricht vanaf de eerste conferentie. De volgende conferentie zal te Middelburg gehouden worden. Een vraag van de diaconie van Axel om wijziging van punt 6 der regeling n.l. om de niet afgetreden leden van het zittende comité op te doen houden comité-lid te zijn, zoodra zij uit het ambt treden. Na bespreking wordt aangenomen de regeling op dit punt niet te wijzigen, wijzende op de groote moeilijkheden die daaruit zouden voort vloeien. De diakonie van Westkapelle kwam met de volgende vraag Is het geoorloofd en toelaatbaar dat in een kleine vacante kerk, waarvan de kerkeraad uit drie ouderlingen en twee diakenen bestaat, wegens drukke werkzaamheden uit het opzie nersambt voortvloeiendeen waarin weinig diaconale arbeid behoeft verricht te worden, de samenstelling van den kerkeraad zoodanig te wijzigen dat deze voortaan uit vier ouderlingen en twee diakenen bestaat? Ds. v. d. Veen zei o.m.Wendt u tot de classe. Laat uw kerkeraad naar eigen oordeel handelen. Mr. v. Beeck Calkoen van 's Gravenhage merkte opDoe een beroep op de Gemeente om de diaconie zoo noodig te versterken. Ds. A. Scheele van Kapelle—Biezelinge hield een bijzonder leerzaam referaat over „De Mo zaïsche wetten en hare beteekenis voor onzen diaconalen arbeid." De drie hoofdgedachten waren: 1. Het voorkomen der armoede 2.het lenigen der armoede; 3. het aankweeken der barmhartigheid. Een aangename discussie volgde hierop, waaraan verschillende brs. deelnamen, die werden beantwoord. In de middagvergadering sprak mr. van Beeck Calkoen, over: De geestelijke zijde van het Diacanaat, waarvan de hoofdgedachten waren de grondslag, de practijk en de vrucht van het geestelijk karakter. Na bespreking zei ds. v. d. Veen nog dat in dit referaat zoo bijzonder goed naar voren ge komen was het barmhartigheid oefenen van den diaken. De diaconie van Vlissingen besprak het sup pletiefonds ten behoeve van De Glindhorst, waarop de diaconiën de wenschelijkheid uit spraken dat het bestuur van'De Glindhorst meer opening van zaken geeft aan de diaconiën, mede in verband met dit suppletiefonds. Na het zingen van Ps. 133 3 en dankgebed door ds. v. d. Veen, sluit de praeses deze uit nemend geslaagde conferentie. Voor de pauze werd door fotograaf Somer van Goes een foto van de aanwezigen in 't kerkgebouw genomen. In opdracht van de Conferentie, D. H. Littooij Az., Scriba. Gevonden in de Collectef 0,50 als nagift voor de Pinkstercollecte; f 1,-— voor de Zen ding te Magelang; f 2,— voor de Zending; en f 1,met bijschriftuit dankbaarheid voor de kerk van een zuster. Dank daarvoor. Diakenen Ger. Kerk te Middelburg. ZENDING. Met vriendelijken dank ontvangen 150 halve centen van Marie en Jansje den Hollander. Mej 0. Littooij, Molstr. M'burg. Oost- en West Souburg. In hartelijken dank ontvangen voor de Zending 300 halve centen van de kinderen van Wouters. Namens de Zendingscomissie, A. J. v. Noorden, Penningm. Ontvangen voor de stichting te Blondo een gift van f3,— van N.N. te M. De penningm. der Zending op Java, C. J. Hondius. Ontvangen collecten voor de kas van Hulp behoevende Studenten van de kerken in de classis Middelburg Arnemuiden f 18,43; Domburg f7,—Ga- pinge f 5,59Grijpskerke f 22,95Koudekerke f 20,69St. Laurens f 12,05 Meliskerke f 16,77 Middelburg f 114,946; Oostkapelle f 13,15; Serooskerke f 27,—Souburg f 22,97Veere f 12,305; Vlissingen f 51,89; Vrouwepolder f 12,04; Westkapelle f 4,02. De classic, correspondent, S. den Hartigh. Middelburg, 27 Juni 1924. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie! In het laatste nummer onzer Zeeuwsche Kerkbode trof mij het berichtje betreffende:de opbrengst der Zendings-collecte te Amslerdam en te 's Gravenhage, respectievelijk f2519,—en f 1672,—. Zoo op het oog mooie cijfers, maar wanneer we deze cijfers vergelijken met kleinere plaat sen, krijgt men daarop wel eens een anderen kijk. Tot mijn spijt, heb ik alleen de cijfers van Goes tot mijn beschikking en wanneer ik dan zie, dat daar de jongste Pinkstercollecte f 317, bedroeg, dan komen de groote steden verre ten achter. Volgens het jaarboekje telt Goes 976 lidmaten Amsterdam 22000 en 's Gravenhage 12700; in verhouding zouden dus de collecten moeten zijn 22 X f317,- f6974,— en 13Xf317,- f4121,—. Ik wilde U dit even onder 'toog brengen. Na vriendelijke groeten, Hoogachtend Uw dv. br. jong. Ver. op G.G. Afdeeling Middelburg. N.T. Verheerlijking op den Berg. Kerkge schiedenis schets 54. CORRESPONDENTIE. J. M. H. te G. en C. W. Hz. te F. Volgende week ontvangt U D.V. antwoord. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Gasthuiskerk. Heidelb. Cath. Zondag 42. Gasthuiskerk 2 uur ds. L. Bouma Hofpleinkerk 9.30 uur ds. J. H. Telkamp Bed. H. Av. en Dankz. 6 uur ds. J. H. Telkamp Dankzegging. Woensdag 2.30 uur Huwelijksbevestiging Noorderkerk 9.30 uur ds. L. Bouma Voorber. H. Av. 6 uur ds. W. Faber Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Cand van Andel Gapinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Grjjpskerke 9 en ds. P. van Hoven 2 uur Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Hejj S' Laurens 9.30 en 2 uur Cand. C. W. Keur ber. pred. van Heinkenszand. Meliskerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. van Hoven Oostkapelle 9 uur Cand. van Andel van De Bildt. 2 uur Lezen eener Leerr. Serooskerke 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. W. Faber Souburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. Ch. v. d. Vliet Veere 9.30 en 2 uur ds. I. K. Wessels Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. P.Ch.v.d.Vliet Vrouwenpolder 9.30 uur ds. W. Faber 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 u. Cand. K. J. Cremer Bruinisse 10 en 5 uur Lezen eener Leerr. Coljjnsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersdjjk 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Haamstede 10.30 en 3 uur ds. W. Goedhuis Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leèrr. Nieuwerkerk 10.30, 3 en 7 uur ds. W. Sieders Em. pred. te Vlaardingen. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendjjke 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur ds. C. J. Wielenga Zormemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Anna Jaeoba Polder 9.30 en 2 u. ds. H.VeltJkamp Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Cand. von Mejjenfeld Krabbendjjke 10 en 3 uur ds. G. Verrjj van Hardenberg. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Tholen 10 en 6 uur ds. Dalhuijsen Em. pred. te Doorn. Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Baarland 9.30 en 2 uur ds. A. Wijngaarden Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 u. ds. A. Soheele Borssele 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's-Gravenpol der 10.30 en 3 uur ds. A. P. Lanting Heinkenszand 10 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. lerseke 9.30 en 2 uur ds. B. Meijer Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. J. Los van Den Haag. Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. F. A.denBoeft Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Lez. eener Leerr. Wolphaartsdjjk 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Axel 9.30 en 2.30 uur ds. W. H. v. d. Vegt van Drachter Comp. Hoek 9.30 uur ds. P. van Dijk Bed. H. Av. 2.30 uur Lezen eener Leerr. Oostburg 10 uur ds. W. Moene 2.30 uur Lezen eener Leerr. Oostburg (dienst Aardenburg) 10 uur Lezen eener Leerr. 3 uur ds. W. Moene Schoondijke 10 en 3 uur Cand. D. Nauta van Alfen a.d. Rijn. Terueuzeu 9.30 en 2.30 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2.30 uur ds. P. van Dijk

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1924 | | pagina 3