Godsdienstoefeningen KERKNIEUWS. Officiëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegauen. B 0E"K AANKON DIG ING. Vereen igingsleuen. in de Gereformeerde Kerken in Zeeland op ZONDAG 22 JUNI 1924. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel komende Anti-Semitisme schreef hij een boek „De Jodenstaat". Met kracht betoogde hij, dat de Joden een apart volk zijn, dat samen- hoort, en ook de rechten van een volk moet hebben, en hij roept de natiën op daartoe hun medewerking te verleenen. Hergl werd de man, die aan het Jodenvraagstuk een nieuw aspect vermocht te geven. Op zijn initiatief kwam er sinds Augustus 1897 een Zionisten Congres bijeen, teneinde orde in het streven te brengen. De groote beteekenis van dit Congres was de op stelling van het Bazeler program, dat van nu voortaan aan het streven der beweging tot leiddraad zou strekken 1 Moeilijkheden naar binnen en naar buiten hebben echter in den loop der jaren al meer die beweging op teleur stellingen doen uitloopen. Het heeft een oogen- blik geschenen, alsof werkelijk het ideaal der Zionisten bereikt zou worden. Dat was na de groote wereldoorlog in 1919. Engeland stond blijkens de Balfour-declaraties van 1917 zeer sympathiek tegenover dit Joodsche streven, en toen dit land als mandataris over Palestina werd aangewezen, scheen de toekomst voor die beweging bijzonder schoon. Het was echter voor een oogenblik en nu is de werkelijkheid allesbehalve bemoedigend. Allerlei factoren werken mede, om aan groote verwachtingen den bodem in te slaan: le. weigeren de Ara bieren, die het overgroote deel der bevolking uitmaken, zich natuurlijk onder den tegenzin van een minderheid der Joden te stellen vooral ook omdat Engeland aan hen reeds in 1915 onafhankelijkheid ook in Palestina beloofd had, wanneer zij meehielpen in den strijd tegen de Turken. Ook zij eischen voor zich het recht op Palestina op, en conflicten komen daar dan gedurig voor. Daar komt in de tweede plaats bij, dat Enge land zich genoodzaakt heeft gezien zijn politiek te wijzigen en nu ook terdege Arabische ge voeligheid moet ontzien, wil het zijn gezag handhaven. En eindelijk ontbreekt, en dat is wel een van de voornaamste factoren, alle een heid onder de Joden, zelfs onder de Zionistische. Geen wonder, dat een nuchter mensch als Zangwill in Oct. 1923 op een Amerikaansch— Joodsch congres uitsprak Het Zionisme is dood. Het Jodendom is geen Kosmos, maar een chaos. Wie de werkelijkheid aanschouwt, moet die uitspraak onderschrijven. Het Zionisme heeft zijn tijd reeds gehad, en staat verder van het ideaal nu reeds dan een jaar of 10 geleden. Dit oordeel behoeft ook niet te veranderen, als wij de Schriftgegevens nagaan 1 Een zakelijke exe gese van Ezechiël 3622—28, Hosea 34 en 5, Zacharia 12: 10 en 11, waarvan een proeve wordt gegeven, toont duidelijk aan, dat de letterlijke opvatting der Chiliasten onhoudbaar is, en dat in de profetieën omtrent de toekomst van het Joodsche volk in Palestina, dat nu nog zou plaats moeien vinden, niets wordt gezegd. Evenmin moge er Palestijnsche verwachtingen worden gebouwd op de uitspraken van Jezus, gelijk bijv. Lucas 21 23, 24 of op Rom. 11 25, 26. De Schrift zegt wel dat de kern van het Israel, volk, evenals de kern van de andere volkeren, zalig zal worden, maar nadat het Joodsche volk zijn bijz. roeping heeft vervuld, heeft het naast de andere volkeren niet meer een bijzondere positie. Wel moet er onder de joden gearbeid worden met kracht, en de ge meente des Heeren miskent haar welzijn als zij dit niet doet, maar op grond van de Schrift moge we niet concludeeren tot een weer terug- keeren van het volk als volk in Kanaan. Wie dat uit de Schrift wil afleiden, moet een letterlijke opvatting van de profetie huldigen, die met haar karakter in flagranten strijd is. Waarom wij dan toch met belangstelling dit Zionisme, al gelooven we niet in de toekomst daarvan, gadeslaan Om verschillende redenen. le. Ómdat het van gewicht zou zijn, als er werkelijk eens een beduidend aantal Joden ver blijf in Palestina zochten. Uit het heilige land zou dan een prachtig centrum kunnen worden voor Joden-Zending. 2e. Bovenal omdat het Zionisme door zijn bezielend woord het zelfbewustzijn van de Joden heeft doen ontwaken, maar mede daardoor het Jodendom over zichzelf is gaan nadenken. Refer, ziet daarin, hoe God bezig is den bodem te bereiden, opdat het zaad daarin kan vallen. De kern van Israël zal tot de Christus komen (Rom. 11 26). En niet onwaarschijnlijk is het, waar Gods voorzienigheid wonderlijk is, dat de werking des Geestes zich zal aansluiten aan dat ontwaakte zelfbewustzijn, en het weer op levende gevoel, dat er een oordeel rust op de natie. Nog altijd staat de Jood harknekkig tegenover het Evangelie. Er ligt een zware ban op het oude Bondsvolk. Maar ook voor dat volk houden wij, evenals voor de anderen vol keren vast, als de belofteIk zal maken, dat zij een walging hebben over hun ongerechtig heden en gruwelen. Daarom hebben wij de roeping te profeteeren. Te profeteeren tot de doode beenderen van het hedendaagsche huis Israëls. Te profeteeren daarbij tot den Geest en te bidden: Gij Geest, kom van de vier winden en blaas in deze gedooden, opdat ze levend worden. En dan gelooven wij in den Geest, die levend maakt. DRIETAL TE KampenD. v. D|jk te Groningen. D. B. Hagenbeek te Vlaardingen. J. v. d. Meulen te 's Hertogenbosch. TWEETAL TE Amsterdam: Dr. G. Waterink te Zutphen. J. L. v. d. Wolf te Kralingen. BEROEPEN TE Hoek (Z.)J. B. Vanhaelencand. te Alblasserdam Amsterdam (vac. K. Fernhout)J. Waterink te Zutphen. Lutjegast: H. Hangelbroek te Wirdum. Nieuw-BuinenD. Steenhuis te Loppersum. AANGENOMEN NAAR VoorthuizenG. J. Goede te Westzaan. BEDANKT VOOR Zwammerdam A. B. W. M. Kok te Wommels. LemmerJ. H. Kuiper te Winsum. Beetgum C. J. Goslinga te Oosthem. Naarden J. Oosterveen te Wilnis. H. I. Ambacht, Opeinde-NjjegaH. R. Pel te Stadskanaal. AFSCHEID VAN Mjjdrecht door ds. J. van Loo D.V. 6 Juli a.s. en intrede te Westergeest 20 Juli na beves tiging door ds. S. W. Bos van Dokkum. Haren door ds. G. J. v. d. Vegt, met Hebr. 13 20, 21. Onafgebroken diende h|j deze kerk bjjna 33 jaar. Om gezondheidsredenen verkreeg hjj emeritaat. INTREE TE Krimpen aan de Lek door Cand. D. P. Kalkman met Gal. 1 10, na bevestiging door ds. P. Roos van Lekkerkerk met Col. 1 28. Praeparatoir Examen. De heer H. M. Ploeger werd door de classis Amsterdam prae paratoir geëxamineerd. H|j stelt zich nu nog niet beroepbaar. Toch behoeven de kerken niet lang te wachten, 't duurt maar een goede veer tien dagen n.l. begin Juli. Zjju adres is Fred. Hendrikstraat 94 II Amsterdam. De heer E. L. Smelik werd praep. ge ëxamineerd door de classis 's-Gravenhage. Naar verluid wordt hy de opvolger van den heer Wurth als hulpprediker voor Santpoort. Art. 8 D.K.O. De Partic. Synode van Drenthe stond aan de heeren A. A. v. Opstal te Nyensleek gem. Vledder en J. Snoek te Nieuwlande toe om te staan naar het predik ambt in de Geref. kerken krachtens art. 8 D.K.O. Singulier dat in één provincie en dan nog wel een kleine, zooveel singuliere gaven ge vonden worden. Wanneer dat naar verhouding in de andere provincies ook zoo was, kon de noodzakelijkheid van wetenschappelijke opleiding wel eens -problematisch worden. We hopen echter dat Drenthe hierin singulier bljjve Mooie Pinkstercollecten. In Den Haag f 1672,80 en in Rotterdam f 2519,16. De medische hulpdienst. De Prov. Zen- dings-Synode der Ger. kerken van Friesland besloot, b|j de e.v. Generale Synode aanhangig te maken de vraag of overdracht van den medischen hulpdienst van de Zending der Ger.- kerken aan een vereeniging wenscheljjk en mogel|jk is. De bazaar, verleden week te 's Gravenhage gehouden ten bate Van de aldaar te bouwen 5de Geref. kerk heeft ruim f 4000 opgebracht. WelEerw. en Eerw. Broeders Ingevolge art. 8a van de Huishoudelijke Rege ling brengt de roepende Kerk van Oostburg ter uwer kennisse, dat de Classicale Vergade ring D.V. zal gehouden worden in de Geref. Kerk te Terneuzen op Donderdag 17 Juli a.s., aanvangende om \0ll2 uur. Punten voor het agendum worden bij den eerst ondergeteekende ingewacht voor 1 Juli e.k. Namens den Raad dier Kerk, W. Moene. praeses. J. Boidin, scriba. Oostburg, 14 Juni 1924. Classis Middelburg. De classicale vergadering zal D.V. gehouden worden in de Geref. Kerk te Middelburg op Dinsdag 15 Juli en zoo noodig Woensdag 16 Juli des voorm. 9 uur. Punten voor het agendum worden bij den tweeden ondergeteekende ingewacht voor of op den 1 Juli 1924. Namens de roepende Kerk van St. Laurens, S. Vreeke, praeses. J. Koole, scriba. KERKERAADSVERGADERING. Middelburg, 20 Juni 1924. 1. Opening (voorzitter ds. Bouma). 2. Gezang, schriftlezing en gebed. 3. Praesentie. Afwezig 2 oud. m. k. én 2 oud. z. k. 4. Notulen. 5. Welkomstwoord aan br. v. Djjk, voor 't eerst ter vergadering. 6. Ingekomen stukken. a). Correspondentie met ds. Hamming van Doorn, waaruit bljjkt, dat de aanvaardiug van ons beroep en z|jn overkomst D. V. eind Aug. of begin Sept.vaststelling van den datum moet nog plaats hebben de intreeprediking zal gehouden worden op een avond in de week. b). „Jachin* jubileert 1 Juli en vraagt en kr|jgt daarvoor de Hofpleinkerk ten gebruike. Afgevaardigd worden de brs. oud. Pouwer en Wattez. c). Evenzoo naar de jaarvergadering van „Vrederust" br. L. Janse, sec. de Jonge, tert. Joosse. 7. Rapporten. a). Woensdagavondcommissie, waaruit o.a. bl|jkt dat een 3 tal gezinnen attestatie vraagt naar St. Laurens, waartoe z|j volgens de kerkel. grens reeds behooren. b) Evangelisatierapport wordt uitgebracht door den rapporteur der commissie, br. van Bortel. Hierin wordt gesproken over de hooge noodzakelijkheid, om dezen arbeid aanmerkelijk uit te breiden, een overzicht wordt gegeven van den arbeid, die tot nu toe geschiedt, aan gedrongen wordt op nauwere organisatie en distributie van de krachten en voorgesteld wordt om een permanente commissie te benoemen, bestaande uit 3 oud. en enkele gemeenteleden' De vergadering vraagt om het hoog belang van bekwaamheid in dezen eerst advies van ge noemde Evangelisatie Commissie en het Minis terie van predikanten. c) Enkele rapporten van wjjkouderlingen en secties. Naar aanleiding daarvan worden enkele bezoeken opgedragen en twee leden der kerk gecensureerd. 8. Dankgebed. 9. Sluiting. De Krrkkraad. Vlissingen. Gevonden in de collecte der diaconie op 15 Juni een gift groot f 50.— met bijschriftuit dankbaarheid, waarvan f 25.— voor de Kerk en f25.— voor de Diaconie, waarvoor hartelijk dankzeggen br. diakenen. H. Heijstek, scriba-diaconie. ZENDING. VhsHngen. In dank ontvangen van Jan van den Buusse een honderd halve centen en een doos zilverpapier, capsules en theelood, en van zuster R. een zakje zilverpapier en capsules. Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, penningm. Met dank ontvangen 100 h.c. van Tjeerd Lodewijk en een zakje zilverpapier en capsules van Christina en Wilhelmina Sturm, Veere. Mej. C. Littooij. Molstraat, M'burg. Oost en West Souburg. In hartelijken dank ontvangen voor de Zending twee doozen zilver papier van Laurens van Eenennaam, en nog een nagift voor de Pinkstercollecte groot f0,50. Namens de Zendingscommissie, A. J. v. Noorden, penningm. VOOR HONGARIJE. Met vriendelijken dank ontvangen door be middeling van mejuffr. A. V. op een feestavond voor de Hongaarsche kinderen een bedrag van 10 gulden. S. den Hartigh, penningm. Middelburg, 20 Juni 1924. Middelburg. Door de kinderen van wijlen den heer J. H. Wigard werd ten behoeve van het Rusthuis afstand gedaan van een door het Weduwenfonds van Patrimonium aan hen uit te keeren bedrag van f25,—. De Boekhouder van het Rusthuis. Het Ouderlingenblad. Het laatste nummer van dit blad, hetwelk een zeer goede voorlichting geeft aan onze ouder lingen, bevat o.a. een zeer duidelijk verslag van de laatst gehouden Zeeuwsche Ouderlingen- Conferentie. We kunnen zeggen, dat de Con ferentie ook iri dit gewest zich ingeburgerd heeft. Uit alle oorden van Zeeland waren de opzieners gekomen, welke blijkbaar met groote belangstelling deelnamen aan al wat er ver handeld werd. hen lezenswaardig artikel geeft professor Bouwman over art. VIII D. K. Professor Aalders is begonnen over „Onzen Eeredienst" te schrijven en we vertrouwen, dat onze ouderlingen daarvan goede nota zullen nemen. De wenken aan de ouderlingen gegeven in het artikel over de bezuinigingsmaatregelen der regeering verdienen behartiging. Het is steeds gewenscht, dat al onze ouder lingen dit blad met aandacht blijven volgen. „Menigerlei Genade." De lezers weten wel, dat dit opschrift het oog heeft op de wekelijksche leerredenen, welke onder Redactie van dr. J. C. de Moor en dr. B. Wielenga verschijnen en uitgegeven worden bij J. H. Kok Kampen. De eerste leerrede van den veertienden jaar gang heb ik gelezen. Daarin wordt gehandeld over Openb. III22. Deze text wordt er in gezegd is een heiligdom. I. Er is een voorhojhet oor. II. Dan komt het heilige: de hoorende ziel. III Daarna het aller heiligste: De Geest, die tot de gemeente spreekt. Met zeldzaam genoegen heb ik nagegaan, wat ons hier aangeboden wordt. De preek munt m.i. door helderheid uit. De gedachten volgen elkander zoo op, dat men ze gemakkelijk ont houden kan en de ontwikkeling daarvan is van dien aard, dat zij het inzicht in den text ver heldert. Ieder is bovendien in de gelegenheid om uittemaken, of hij beantwoordt en in hoever aan den eisch, welke hier wordt gesteld, waar van het gevolg kan zijn, dat hij zich veroot moedigt voor God, omdat hij zoo menigmaal zich onttrekt aan de verplichting welke op hem rust, maar tevens zullen de oprechten zich ook bemoedigd gevoelen, wijl zij zeggen moeten, er is in meerdere of mindere mate in mij, wat verlangd wordt. Zulke preeken kunnen tot rijken zeggen zijn in vacante kerken, waar meermalen een lees- dienst gehouden moet worden, alsmede voor hen, die om een of andere reden de openbare samenkomsten der gemeente niet kunnen bijwonen. Het Schouwvenster en de Spiegel. Deze beide geïllustreerde weekbladen gaan voort met ons in woord en beeld te geven, wat ieder wel weten moet in onzen tijd. Zij zijn waard om in vele gezinnen te komen. Er zijn meermalen platen in, welke door eenvoud en sierlijkheid treffen en wat er overigens in staat a goede lectuur. Het 1 atste Schouwvenster gaf weer een plaat uit het heilige land, ditmaal Jeruzalem en het bijschrift verdient aller overweging. Ver. „Meisjesroeping". Agenda Gewijde Geschiedenis: Gen. 25. Maatsch. OnderwerpBeroepsarbeid der ge huwde vrouw. Geref. Meisjesvergadering „Nunia." Agenda: Bijbelsche Gesch. Marcus 416—5—20. Vaderl. Gesch. „Bedelmonniken". MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk. Heidelb. Cath. Zondag 41. Collecte Geref. leven in Duitschland. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. L. Bouma Bed. H. Av. 6 uur ds. L. Bouma Dankzegging. Hofpleinkerk 9.30 uur ds. J. H. Telkamp Voorber. H. Av. en Openb. Bel. 2 uur ds. A. C. He|j Woensdag 2.30 uur Huwelijksbevestiging Noorderkerk 9.80 uur ds. A. C. He|j uur ds. J. H. Telkamp Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 en 2 uur ds. P. Ch. v. d. Vliet in de Geref. Kerk. Gapinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Gr|jpskerke 9 en 2 uur ds. W. H. v. d. Vegt van Dr. Compagnie. Koudekerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. 3 Laurens 9.30 en 2 uur ds. J. H. Donner van Breda. Meliskerke 9 en 2 uur ds. P. van Hoven Oostkapelle 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. L. Bouma Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. Faber Souburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. H. Telkamp Veere 9.30 en 2 uur ds. I. K. Wessels Vlissingen 9.30 uur Lezen eener Leerr. 5.30 uur ds. A. C. Hejj Vrouwenpolder 9.30 en 2 uur ds. L. Bos van Apeldoorn. Bed. H. Av. en Dankz. Westkapelle 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 u. Cand.G. Biersteker van Krabbendam. Bruinisse 10 en 5 uur Lezen eener Leerr. Col|jnsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersd|jk 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerri. Haamstede 10.30 en 3 uur Lezen eener Leerr. Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Léerr. Nieuwerkerk 10.30, 3 en 6.30 u Lez eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharend|jke 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Wissekerke 9.30 en 2 uur ds. W. Goedhuis Bed. H. Av. Zierikzee 10 en 6 uur ds. C. J. Wielenga Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. ds. H.Veldkamp Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur ds. H. v. d. Veen van Amersfoort. Krabbend|jke 10 en 3 uurds. J. J. Wielenga van Waddingsveen. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Lezen esner Leerr. Tholen 10 en 6 uur ds. P. J. Baa|j van Veere. Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Baarland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 u. ds. A. Soheele Borssele 9 en 2 uur Lez. eener Leerr. Goes 9.30 en 6 uur ds. A. Wijngaarden 's-Gravenpolder 10.30 en 3 uur Lez. eener Leerr. Heinkenszand 10 en 2.30 uur ds. R. J. v. d.Veen lerseke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wemeldinge 9.30 en 2 uurds. F. A. den Boeit Kruiningen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Lez. eener Leerr. Wolphaartsd|jk 9.30 en 2 uur ds. A. P. Lanting Axel 9.30 en 2.30 uur ds. A. J. Bouma van St. Jacobi Parochie. Hoek 9.30 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Oostburg 10 en 2.30 uur ds. W. Moene Oostburg (dienst Aardenburg,) 10 en 3 uur Lezen eener Leerr. Schoond|jke 10 en 3 uur ds. Duiven van Meeden. Terneuzen 9.30 eü 2.30 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2.30 uur ds. P. van Dyk

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1924 | | pagina 3