Godsdienstoefeningen Officiëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegaven. INGEZONDEN STUKKEN. tn ds Gereformeerds Kerken ln Zeeland op ZOIDAG 8 en MAAHDA6 9 JUKI 1924. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel classis uitnemend geacht. Pinkster-Maandag zullen de ouderlingen en diakenen in hun ambt bevestigd worden. De Godsdienstoefeningen zullen voorloopig in de Chr. School worden gehouden. Varia. By de Geref. Kerk van Leerdam werden Zondag weer twee giften ieder van f 500 gecollecteerd voor een nieuwe kosters woning en vergaderlokaal, makende met het de vorige week gecollecteerde f 3000. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Vrijdag 13 Juni a.s., 'sav. 71/., uur. Het Bestuur. De 4e Provinciale Diaconale Conferentie zal D.V. gehouden worden in de Gereformeerde Kerk te Goes op Vrijdag 20 Juni 1924. De diaconie van Westkapelle komt met de vraagIs het geoorloofd en toelaatbaar dat in een kleine vacante kerk, waarvan de kerkeraad uit drie ouderlingen en twee diakenen bestaat, wegens drukke werkzaamheden uit net op zienersambt voortvloeiende; en waarin weinig diaconale arbeid behoeft verricht te worden, de samenstelljng van den kerkeraad zoodanig te wijzigen dat deze voortaan uit vier ouderlingen en twee diakenen bestaat De WelEerw. Heer ds. A. Scheele van Kapelle-Biezelinge hoopt te refereeren over: De Mozaïsche wetten en hare beteekenis voor onzen diaconalen arbeid. Voorts een Referaat van den WelEd. Gestr. Heer A. J. L. van Beeck Calkoen van 's-Graven- hage overDe geestelijke zijde van het diaco naat. Ds. R. J. van der Veen van Goes en Mr. A. J. L. van Beeck Calkoen van 's-Gravenhage hebben zich bereid verklaard de Conferentie te dienen als adviseurs. Secundi zijn de D.D. S. Groeneveld, Ter Neuzen en P. van Dijk, Zaam- slag. Vacaturebeurten in de classis Zierikzee. BROUWERSHAVEN. 10 Aug. ds. F. Staal. BRUINISSE. 27 Juli 's morgens ds. Goedhuijs. 14 Sept. 's morgens ds. v. d. Ende. NIEUWERKERK. 20 Juli ds. Wielenga. 7 Sept. ds. Hoek. OOSTERLAND. 27 Juli 's avonds ds. Goedhuijs. 14 Sept. 's avonds ds. v. d. Ende. SCHARENDIJKE. 3 Aug. ds. Wielenga. GEVERSDIJK. 24 Aug. ds. Hoek. 28 Sept. ds. Staal. WISSENKERKE. 3 Aug. ds. v. d. Ende. 21 Sept ds. Goedhuijs. Namens de classis, Hoek. VERGADERING van het Comité der Zen dende kerk met de Zendingsdeputaten 21 Mei 1924. Ds. Bouma opent de vergadering, gaat voor in gebed en praesideert. De scriba van het comité leest de notulen der laatst gehouden gecombineerde vergadering, die onveranderd worden goedgekeuid. De praeses deelt mee, dat het comité het noodig geoordeeld had, met het oog op de belangrijke dingen, die aan de orde gesteld waren, met deputaten nog eens samen te ver gaderen, vóór de Part. Synode. Om de verga dering genoegzaam op de hoogte te stellen van het verhandelde in de vergadering van het comité, worden ook de notulen dier vergadering gelezen. Ter tafel was het antwoord, dat Middelburg aan Delft gezonden had over de zaak Wonosobo. Dat antwoord wordt door de vergadering goedge keurd. Het schrijven dat Delft hierop terugzond werd voor kennisgeving aangenomen. De correspondentie, die gevoerd was omtrent de aan ds. Merkelijn te verstrekken volmacht, met het oog op de bezitting der Zendende Kerk, in Indië, had nog geen gewenscht resultaat opgeleverd. Er zal nog nader onderzoek inge steld worden. De rapporteur over de losmaking van den medischen dienst van den eigenlijken zendings- arbeid, was nog niet gereed zoodat dit rapport op de volgende vergadering gewacht wordt. De dringende vraag of het niet mogelijk is een tweeden missionaris naar Magelang te zenden, of een Dienaar des Woords, die meer bepaald onder de Chineezen zou arbeiden, gaf aanleiding tot breede bespreking en langdurige discussie. Hoe kan in die behoefte worden voorzien Een tweede zendeling zou ons budget met 6 a 7000 gulden doen stijgen. Een Dienaar des Woords om onder de Chineezen te arbeiden met steun van de Europeesche kerk van Mage lang, zou eene jaarlijksche uitgave vorderen van plm. f5500. Maar kon het dan niet zóó, dat de Europeesche kerk van Magelang zelve beriep en Middelburg subsidieerde Die vragen waren niet terstond voor beantwoording vat baar, doch ze brachten de vergadering er toe om uit te spreken, dat a. de vergadering van het comité der Zen dende kerk met deputaten noodzakelijk acht, dat de uitgaven voor de Zending verhoogd worden, b. het onze overtuiging is, dat binnen niet al te langen tijd beslissing genomen moet worden, over de uitzending van een tweeden predikant, c. een onderzoek moet ingesteld worden naar de verhouding der twee Dienaren des Woords, wanneer de eene door de Zendende Kerk, de andere door Magelang werd beroepen, in betrekking tot elkander en het te bearbeiden terrein. Gezien op het voordeelig saldo der kas meent de vergadering aan het verzoek van Merkelijn te moeten voldoen, als hij voor scholenbouw te Djamblangan en Glagahombo f4000 vraagt, en besloot dit te zenden. In betrekking tot de subsidie van den Zen dingsstudieraad wordt besloten, deze niet te verhoogen, maar te houden op een bedrag van f 25,—. Vastgesteld wordt om voortaan te Middelburg te vergaderen. Na dankgebed door ds. Pontier sluit de praeses de vergadering. Namens de vergadering, f. Staal Pz. ZENDINGSDAG CLASSIS GOES. Deze Zendingsdag wordt D.V. gehouden op den 2en Pinksterdag, Maandag 9 Juni 1924 in den boomgaard van den Weled. Heer J. de Bokx, 's Heer Hendrikskinderendijk bij Goes. Mocht het ongunstig weer zijn dan in de Geref. Kerk van Goes. Men raadplege voor uur van aanvang en voor sprekers de advertenties en programma a f0,25. Op het terrein is ruime bergplaats voor fietsen, alsook eene cantine met prima consumptie. Geve de Koning der Kerk een gezegenden dag, opdat de liefde tot de Zending wordt aan gewakkerd. Laat de Kerken deze samenkomst in den ge- bede gedenken op a.s. rustdag en dat ieder, die eenigszins kan, ook komen. K.B. S. De voorgenomen Zendingssamenkomst voor de Classis Walcheren gaat niet door. St. Lauren9, 5 Juni 1924. Namens den ker keraad worden de kerken in de classis mede gedeeld, dat op Zondag 15 Juni e.k. D.V., des avonds half zeven, de nieuwe Geref. Kerk te St. Laurens in gebruik zal worden genomen. J. Koole, scriba. Het Bestuur der Vereeniging „Bid en Werk" maakt den leden bekend dat a.s. week niet kan worden vergaderd. Eerstvolgende vergadering D. V. Woensdag 25 Juni. Het Bestuur. KERKERAADSVERGADERING (Smal). Middelburg 5 Juni 1924. 1. Opening. Voorzitten ds. Telkamp. 2. Schriftlezing, gezang, gebed. 3. Presentiea.) afwezig 2 oud. m. k. b.) Een woord van welkom tot de nieuwe ouderlingen. c.) Bericht van br. A. v. Dyk, dat hy als ouderling zal zitting nemen. Bevestiging in het ambt Zondagmorgen a.s. Noorderkerk. 4. Notulen. 5. Ingekomen stukken. a.) Een schrijven van een gemeentelid voor kennisgeving aangenomen. b.) Een schryven over huur van een woning verwezen naar de diaconie. c.) Verzoek van een dooplid om belydenis des geloofs te mogen afleggen dit kan tot ons leedwezen niet worden ingewilligd. d.) Een schryven van ds. P. v. Nes over de zending onder de Joden; zal worden behandeld op de volgende vergadering in aansluiting met het dan te behandelen rapport der plaatselijke Evangelisatie. e.) Een schrijven van een br., waarin hij herinnert aan onze toezegging om met hem te confereeren. Een nieuwe commissie wordt aan gewezen wegens aftreding der oorspronkelijke. 6. Rapporten. a.) Het rapport van Zendingsdeputaten aan de Part. Synodes van Zeeland, N. Brabant en Limburg wordt verwezen naar Zendings-Comité en Breeden Kerkeraad. b.) Het rapport der commissie i.z. samen werking met de Geref. gemeente om den ge meenteraad te verzoeken een vloekverbod uit te vaardigen heeft de instemming der ver gadering. c. Rapport Woensdagavondcommissie. d. Rapporten der Secties over het onderzoek van belijdeniscatechisanten. Het resultaat van het catechetisch onderwijs blijkt over 't alge meen bevredigend. Een trok zijn verzoek om belijdenis te doen in, in overleg met den betrokken catecheet. Een vijftal leden van de catechisatie voor ouderen verzoekt belydenis te mogen doen. Deze zullen onderzocht worden door de sectie br. Verhorst Vrijdag 20 Juni a.s. 8 uur nm. consistorie Gasthuiskerk. 7. Afvaardiging naar St. Laurens ter gelegen heid van de ingebruikneming van het nieuwe kerkgebouw de brs. Maas en Verhorst. 8. Vele zaken, waaronder het rapport over plaatselijke Evangelisatie moeten worden uit gesteld tot de volgende vargadering. 9. Het moderamen zal beslissen in overleg met den rapporteur van de Kerkgebouwen- commissie of een breede Kerkeraadsvergade- ring zal worden uitgeschreven tegen 12 Juni a.s. 10. Donderdag 19 Juni a.s. Kerkeraadsver- gadering (Smal). 11. Dankgebed. 12. Sluiting. De Kerkeraad. ZENDING. Vlissingen. Zagen wij volgens ons bericht in 't vorig Kerkblad met spanning uit wie zou volgen met een verjaar-cadeautje aan het hos pitaal te Djocjacarta, Dinsdag 3 Juni j.l. kwam reeds de ontspanning toen Leo Sinke namens de 3e klasse der Chr. School in de Kasteelstraat ons verraste met de gave van f 1,25. Hartelijk dank hoor! Verder in dank ontvangen van twee bejaarde zusters resp. f 1,— en f 0,50 voor de armen- kolonie te Blondo waar de armsten der armen niet alleen liefderijk worden geholpen, maar ook bekend gemaakt worden met den dier baren naam Jezus. Tenslotte in dank ontvangen van br. B. vijf dubbeltjes. Weldra is het nu Pinksterfeest waarbij wij mogen gedenken de uitstorting van 's Ileeren Geest in Zijne gemeente. Zijn Woord en Geest is ook op ons Zendingsterrein zoovelen tot rijken zegen en vrede. Steunen wij dan allen de Zending met gebed en gaventhans mogen wij nog medearbeiders zijn in 's Heeren wijngaard. Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, Penningm. Oost- en West-Souburg. In hartelijken dank ontvangen voor de Zending van Nellij, Annie en Koosje Suurmond 154 halve centen en een kistje zilverpapier en capsules. Namens de Zendingscommissie, A. J. v. Noorden, Penningm. ZENDING. Met vriendelijken dank ontvangen een pak zilverpapier van de kinderen der Chr. School te Heinkenszand en een pak zilverpapier en capsules van Lein Louwerse, Grijpskerke. Mej. C. Littooij, Molstr., M'burg. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Gedenkt onze Zeelieden ook in 1924. Iu de visschery ligt een stuk van ons Neder- landsch leven. Vroeger bracht de vaart welvaart. Thans staat het zoo, dat zonder de scheepvaart het herstel uitblijft. De eerste vleugjes van aan vankelijk herstel zweven rondom ons. Meer schepen zullen naar aller verwachting uitgaan dan in de naoorlogsjaren. Toch is het visschersbedryf in alle opzichten nog zeer wisselvallig. De Maatschappijen en reederyen hebben het zwaar te verantwoorden. Maar lichamelijke ontbering en geestelijk gemis komt op onze zeelui neer. Nog een enkele week en onze gebruinde en geharde mannen en jongelingen zwerven weer om „de Noord," in de buurt van het oeroude Lerwick. Week uit, week in klotsen dan de dreigende golven daar op den zestig sten breedtegraad en soms nog hooger om de Hollandsche loggers en stoomschepen. Terwijl de huisgenooten en geloofsgenooten samen opgaan naar de bedehuizen, zitten deze stoere mannen samen ten getale van 1417 in een klein vertrek rondom een in de donkerheid nauwelyks te onderscheiden kachel. Een enkele houdt de wachtanderen schikken zich op z'n best tot de lezing van een korte predicatie. Een der eenvoudige zeelieden zendt voor allen en uit aller naam een gebed op tot den grooten Wachter Israels. Ze heffen een enkelen psalm Davids aan, langzaam en luide. Dan trekken de gedachten omhoog, maar nauwelyks sterft de laatste psalmtoon weg, of de begeerten vliegen ook weer naar vrouw en kind, naar de beminden in de vaderstad of het dorp der vaderen. Daar buigen zich ook dik werf bezorgde harten met de vragende ver zuchting Wat duurt de reis lang. Zou alles wél zyn aan boord Zouden wy haast den torenwachter zien komen met de boodschap No.... is in aantocht? Zoo kruipt voor den visscherman „om den Noord" de eene week na de andere voort met het verlangen in kort de banden aan de familie en aan het volk Gods weer te versterken. En dat is alles op het gunstigst gezien. Over koude en storm, moeilijkheid van den arbeid, teleurstelling iu besomming, van krank heid en ongeval, zullen wy niet- eens spreken. Alleen voor eiken bekende met het zeemaus- bedryf is het duidelijk, dit stuk Nederlandsch leven is moeilyk, eentonig en hard. Bethsaida tracht ook dit jaar gelyk te voren, licht en afwisseling in deze donkerte te brengen. Twee broeders hopen weer voor de pvediking ea het werk in de „hall" naar Lerwick te gaan. Twee mannen, als uitgelezen voor dien arbeid, dr. S. O. Los van den Haag, die van „verre reizen" weet en ds. G. H. M. v. d. Vegte van Groningen, die Lerwick en den arbeid goed kent. Hun vertrouwen wy dien arbeid ten volle toe doch Bethsaida heeft daarvoor geld, betrekkelijk veel geld noodig. En behalve geld ook weer degelijke, Christelijke literatuur, opdat eenige kisten naar de Hall, de plaats der samenkomst kunnen gezonden worden. Boeken, tijdschriften en bladen zyn welkom, 't Vorige jaar bleek de liefde van ons christelijk volk voor dezen arbeid. Dat by de vermeerdering van den arbeid ook de stroom der gaven moge wassen. Laat deze taak niet over aan enkele schouders, zooals dikwyls gaatmaar beziet deze zaak eens goed voor het aangezicht des Heeren en zendt, zendt s.v.p. spoedig. Gaarne neemt alles in ontvangst Ds. H. J. Heida, Penningmeester van Bethsaida Binnensingel 71, Vlaardingen. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Hofpleinkerk Pinkstercollecte. Gasthuiskerk 9.30 uur ds. J. H. Telkamp 6 uur ds. I. K. Wessels Hofpleinkerk 2 uur ds. L. Bouma M. 9.30 uur ds. L. Bouma Zitplaatsen vry. Noorderkerk 9.30 uur ds. L. Bouma 6 uur ds. J. H. Telkamp Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Runia M. 9.30 uur ds. J. Runia Domburg 9.30 uur Geen dienst 2 uur (Herv Kerk) ds. P. van Hoven 7 uur ds. A. C. Hey Gapinge 9.30 uur Cand. v. d. Zande van Putten 2 uur Lezen eener Leerr. Grijpskerke 9 en 2 uur ds. G. Dalhuyzen Em. pred. M. 9 uur ds. G. Dalhuyzen Ivoudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Hey M. 9.30 uur ds. P. van Hoven St. Laurens 9.30 uur Lezen eener Leerr. 6.30 uur Cand. v. d. Zande van Putten. Meliskerke 9 uur ds. P. van Hoven 2 uur Lezen eener Leerr. M. 9 uur ds. A. C. Hey Oostkapelle 9 en 2 uur ds* E. Douma M. 9 uur ds. W. Faber Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. Faber M. 9 uur ds. E. Douma Souburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. Ch. v. d. Vliet M. Geen dienst Veere 9.30 en 2 uur ds. I. K. Wessels Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. P.Ch.v.d.Vliet M. 9.30 uur ds. P. Ch. v. d. Vliet Vrouwenpolder 9.30 Lezen eener Leerr. 2 uur Cand. v. d. Zande van Putten. Westkapelle 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 u. Lezen eener Leerr. Bruinisse 10 en 5 uur Lezen eener Leerr. Colynsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersdyk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 10.30 en 3 uur ds. W. Goedhuijs M. 10.30 uur ds. W. Goedhuys Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 10.30, 3 en 6.30 u Lez eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendyke 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur ds. C. J. Wielenga Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. ds. H.Veldkamp Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur ds. J. van Nes van 's Gravenhage. Krabbendyke 10 uur Lezen eener Leerr. 6.30 uur ds. A. Scheele van Kapelle-Biezelinge. Voorber. H. Av. M. Geen dienst. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. 6.30 uur ds. F. A. den Boeft Tholen 10 en 6 uur Lezen eener Leerr. M. 10 uur Lezen eener Leerr. Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Baarland 9.30 en 2 uur ds. A. Wijngaarden Driewegen 9.30 en 2 uur ds. H. Brouwer Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur ds. A.Scheele Borssele 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's-Gravenpolder 10.30 en 3 u. Lezen eener Leerr. Heinkenszand 10 uur Lezen eener Leerr. 2.30 uur ds. R. J. v. d. Veen lerseke 9.30 en 2 uur ds. B. Meyer Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. Bremmer van Gorinchem. Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. F. A. den Boeft Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Lez. eener Leerr. Wolphaartsdjjk 9.30 en 2 uur ds. A. P. Lanting Axel 9.30 en 2.30 uur ds. A. J. Mulder van Bussum. Hoek 9.30 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Oostburg 10 en 2.30 uur ds. W. Moene M. 10 uur Lezen eener Leerr. Oostburg (dienst Aardenburg,) 10 uur Lezen eener Leerr. 6.30 uur ds. W. Moene Schoondyke 10 en 3 u. Lezen eener Leerr. M. 10 uur ds. W. Moene Terneuzen 9.30 en 2.30 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2.30 uur ds. P. van Dyk

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1924 | | pagina 3