Godsdienstoefeningen KERKNIEUWS. Officiëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegaven. BOEKAANKONDIGING. Vereenigingsleuen. In dn GsrBformBBrdB Barkan In Zeeland IP ZOIDAG 1 JDII 1924. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen" Classe Goes Classe Axel eindigde. Een 100-tal br. opzieners woonden de con ferentie bij, terwijl ook verschillende Dienaren des Woords door hun tegenwoordigheid van hun belangstelling blijk gaven. Vlissingen. J. Marijs. TWEETAL TE Lemmer: J. H. A. Bosch te Nijverdal. J. H. Kuiper te Winsum. BEROEPEN TE ScharendijkeJ. van Tol cand. te Assen. BeetgumC. J Goslinga te Oosthem. VoorthuizenG. J. Goede te Westzaan. Brouwershaven P. de Feijter cand. te Axel. Middelburg (3e pr.-plaats)R. Hamming te Doorn. Lemmer: J. H. Kuiper te Winsum. NaardenJ. Oosterveen te Wilnis. Opeinde-NijeqaH. R. Pel te Stadskanaal. BEDANKT VOOR Vreeswijk: H. H. Schoemaker te Zwartsluis. Amsterdam (vac. K. Fernhout)Dr. K. Dijk, te 's Gravenhage. OldekerkA. J. Bouma te St. Jacobi-Parochie. In de Gereformeerde Kerk te Ter Neuzen zal een nieuw rein pneumatisch Kerkorgel met twee klavieren, vrij pedaal en elecr. windmachine geplaatst worden. Het Front wordt vervaardigd van eikenhout naar het ontwerp van Architect P. A. Galle, te Ter Neuzen. De levering van het instrument is opgedragen aan de Kg). Hof-Orgelfabrik G. F. Steinmeijer Co. te Oettingen (Bayern). Het Agendum van de 4e Provinciale Diaco nale Conferentie te houden in de Gereformeerde Kerk te Goes op Vrijdag 20 Juni 1924, aan vangende des voormiddags ten 10 ure is aan alle diaconiën onzer Kerken in onze provincie verzonden. Mocht onverhoopt een diaconie het .niet ontvangen hebben, dan kan alsnog een exemplaar aangevraagd worden bij den tweeden ondergeteekende. Tevens werd het stembiljet verzonden. Namens het Comité der Prov. Diac. Conferentie Ph. Wessels, Goes, Praeses. d. H. Littooij Az., Ter Neuzen, Scriba. Anna Jacoba Polder28 Mei 1924. Verleden rustdag maakte onze geachte leeraar ds. Veld kamp de gemeente bekend een beroep te hebben ontvangen van de Ger. kerk van Hoogeveen. De wensch van kerkeraad en gemeente is dat de Koning der kerk het in deze voor hem duidelijk moge maken wat te doen, en hoopt dat wij wederom verblijd mogen worden met te mogen vernemen ik blijf bij u. A. v. Strien, Scriba. Op Pinkster-Maandag 9 Juni is het Zen ding sdag in Classe Tholen. D V. houden de kerken dezer Classe, een Zendingssamenkomst in de Geref. Kerk te Bergen op Zoom, aan vangende des namiddags 2 uur. De Commissie v. voorbereiding, Ds. H. Veldkamp. f. Boon, Secr. Gevonden in de collecte 2 giften elk van f 2.50, één voor de Diaconie en de andere voor ons Rusthuis. Daarvoor dank! Diakenen der Gereformeerde Kerk te Middelburg. ZENDING. Vlissingen. Aangenaam werden wij verrast doordat de jeugdige vriendjes en vriendinnetjes der zending van de twee 5e klassen der Chr. School in de Kasteelstraat een cadeautje van f2.765 gaven voor het hospitaal te Djocjacarta In onze familie gaan ze verschillende kanten op, kinderen van één vader en één moeder. En by die menschen is het ook zoo die Bymolts is een Christen en die zwager, die nu op het politiebureau is, een socialist en leider van de staking. Is dat alles niet ontzettend hard „Dat is het," antwoordde Theo ernstg. „Dat is het." „'t Is toch geen wonder, dat een meschen- hart dan wel eens in opstand komt?" „Neen, dat is begrijpelijk. Maar dan is God daar, om dat opstandige hart tot bedaren te brengen." „Ja, je hebt gelyk. Ik vergat het weer. Yind-je my weer eens niet zwak?" „Ik heb het liever zoo, dan wanneer je er onverschillig onder waart, zooals „Zooals?" vroeg ze „Ik wilde het eigenlek niet zeggen, maar nu is het begin der vergelijking er al uit. Ik bedoeldezooals Gretha." „Is Gretha dan onverschillig?" vroeg Ida. „Dat meen je niet." „Onverschillig is wat sterk uitgedrukt. Maar het zit niet diep by haar. Dat kun-je niet ontkennen, Ida. Zy is oppervlakkig." „Ik kan het niet tegenspreken," was het antwoord. „Maar ze heeft toch een goed hart." „Dat heeft Johan ook. Dat bemerk ik wel, al ken ik hem niet. Ik hoop hem spoedig eens te ontmoeten „Zal je met hem spreken vroeg Ida, bly. Voor haar was het: als Theo eens met hem praatte, dan kwam het wel in orde „Als het te pas komt, ja, dan spreek ik er op zijn 25sten verjaardag. Met spanning zien wij er naar uit wie nu volgt. Verder in dank ontvangen van Nelly Krui denier een pakje zilverpapier, theelood en cap sules en van Mej. A. een pakje gebruikte post zegels. Namens de Zendingscommissie, W. Karreman, Penningm. Oost- en West Souburg. In hartelijken dank ontvangen voor de zending van Nelly en Betsy Suurmond 200 halve centen en een doosje zilverpapier van Luberta Kwakkel. Namens de Zendingscommissie, A. J. v. Noorden, Penningm. Ontvangen collecten voor de Theologische School te Kampen van de kerken in de classis Middelburg Arnemuiden f 38.955Domburg f8.20; Gapinge f6.57; Grijpskerke f27.13; Koudekerke f 22.22St. Laurens f 8.925Melis- kerke f 21.73Middelburg f 113.855Oostkapelle f 16.65 Serooskerke f 36.94Souburg f 24.23 Veere f 18.60Vlissingen f 70.92 Vrouwepolder f 13.195Westkapelle f4.43. Ondergeteekende bericht bij deze, dat hij D.V. Donderdag 5 Juni zitting zal houden des morgens van 11—12 uur in de consistorie der Noorderkerk tot het in ontvangst nemen van de collecte voor de kas van Hulpbehoevende Studenten. De classicale correspondent, S. den Hartigh. Op den drempel, door G. Themmen. Gelouterd leven, door J. M. Westerbrink Wirtz. Beide uitgegeven door de uitgevers maatschappij E. J. Bosch Jbzn. Baarn. Twee meisjesboeken. Keurig uitgegeven en in smaakvollen band gebonden. Ook daarom uit stekend geschikt voor een geschenk aan jon gere en oudere meisjes. En dan vooral voor die uit de hoogere kringen, die H. B. S. en Universiteit bezoeken. Dit laatste zeggen weniet met het oog op de wijze van uitgaaf, want ook de meisjes uit meer eenvoudige kringen weten het schoone in het uiterlijke wel te waardeeren maar met het oog op den inhoud en de krin gen. waarin deze boeken inleiden. Het eerste blijft, al bedoelt de titel dat niet te zeggen, een beetje „Op den drempel", het tweede gaat zooals ook van den titel: „Gelouterd leven" te verwachten was, heel wat dieper. Beide echter kunnen zegen afwerpen in wijze besturing, die in die kringen wel eens teveel wordt gemist en ook daar toch onontbeerlijk is. Lezing van beide is een genot. Noodweer, door L. Penning. De jongen achter de schutting, door P. Keuning. Uitgaven van de Uitgevers-Mij E. J. Bosch Jbzn. te Baarn. Deze uitgeefster denkt niet alleen aan onze meisjes, maar ook aan onze jongens. Zijn „Op den drempel" en „Gelouterd leven" meer voor de eersten, al mogen ze ook door de laatsten gelezen worden, „Noodweer" en „De jongen achter de schutting" zijn meer voor de jongens, waarmee niet gezegd is, dat ze in de handen van een meisje niet zouden passen. In „Noodweer" behandelt L. Penning en wie onder de jongens kent deze schrijver niet 1 een episode uit de geschiedenis van de stad Utrecht in het jaar 1672, en hij doet dat op voortreffelijke wijze. Niet alleen onze jongens kunnen daarvan genieten en leeren, maar ook de groote menschen. Men maakt in zijn boek nader kennis met beroemde histori sche personen als Voetius en Lodensteijn men leest er in van de uitredding, waarmee God ons volk ook toen wilde redden uit grooten nood. „De jongen achter de schutting" moet men niet lezen om met historische persoonlijkheden kennis te maken, maar de moeite van de ken nisneming zijn ze alleszins waard, omdat ze geteekend worden door iemand, die de jongens heeft in de ziel gezien en het leven is altijd interessant. Voor onze jongens goede lectuur. En voor ouders, die het leven van hun jongens hebben te leiden, is het wel goed, dat zij zulke boeken ook eens lezen om het jongensleven beter te leeren kennen. met hem over. Maar niet te hooi en te gras. Daar is het onderwerp te ernstig voor. By zooiets moet men voorzichtig te werk gaan." „Dat vertrouw ik je wel toe," zei Ida. „Ky'k, dat is lief van je," lachte hy En ze was gelukkig. XXVII. De staking was ten einde. Er was de laatste dagen toch al een hevig gemor tegen de leiders. Van vooruitgang was niets te bespeuren. De uitkeeringen zouden gaan verminderen. Eu het werk ging zijn gang, al was er veel vertraging. Toen kwam het geval met By molts. Als een loopend vuurtje verspreidde het zich onder de stakers, het gerucht van den aanslag. Er wareu er, die het in hun hart Bymolts wel gunden. Maar anderen, en het waren er heel veel, ge lukkig, keurden het onomwonden af. Hy kon wel vermoord zyu geworden Daar huiverden zy toch van terug. Ook werd bekend, dat Oostra in politie- handen was. Hy was wel onschuldig, dus wist er een te vertellen en niemand vroeg, hoe hy het wiit, maar hij kende de namen der aan vallers en wilde die niet zeggen. „Da's kranig," vonden er. Anderen zeiden: „Het is stom." Er waren er wel meer, die de namen wisten, althans vermoedden het te weten. Maar ze zwegen. (Wordt vervolgd.) De Kinderkrant, Geïllustreerd Christe lijk Weekblad. Uitgave van W. Kirchner, Amsterdam. Er is zeker wel aanleiding om de vraag te stellen of onze kinderen nu ook al een krant moeten hebben De kranten doen in het leven van groote menschen al veel kwaad, door da gelijks zooveel beslag op hun tijd te leggen, dat er voor wat diepere bezinning vaak geen tijd over blijft en de kennis bij velen meer zit in de breedte dan in de diepte. En behalve die kranten voor de groote menschen hebben we ook onze bladen voor de verschillende jongere menschenjongelingen en jongedochters, kna pen en meisjes. Ook werd de kinderwereld niet vergeten Bijna elk blad heeft ook een kinderrubriek. Moeten we dan ook werkelijk onze kinderen nu ook nog lastig vallen met een bepaalde krant voor hen Ons dunkt neen We lazen eens van een redacteur, die schreef heerlijk zoo'n Zondagavond, dan zijn er geen kranten door te vliegen". Laten we die „heer lijkheid" onzen kinderen blijven gunnen. Maar denkt iemand daar anders over, meent hij, dat het dagelijksch werk en het zenuwleven van zijn kind er niet onder lijden zal, als het geregeld „zijn krant" heeft door te werken, dan willen we zijn aandacht wel vestigen op deze uitgave van Kirchner. Ze krijgen daarin elke week 12 pagina's waarin verhalen met illustraties, raadselrubriek, prijsvragen en brie venbus. Heij. De Weymands door Clara Heitefuss. Uitgave van D. A. Daamen, 's Gravenhage. De personen, die in dit boek voorkomen, zijn voornamelijk een predikant, zijn vrouw en zijn kinderen. Hij was een jonge man, die de waar heid der H. Schrift kende en prediken wilde. Zijn eerste gemeente was een bergdorp, waar de menschen algemeen ter kerk kwamen en wel van een dominé hielden. Enkele leden echter vonden niet, wat zij in de gemeentelijke samenkomsten zochten. Naast hem stond een jonge sympathieke vrouw, maar die thuis niet een opvoeding genoten had in overeenstemming met haar taak als pastoorsche. Zij had haar tijd besteed aan ja waaraan maar in elk geval niet aan een ernstige voorbereiding voor de plaats, welke zij nu innam. Zij was geheel oppervlakkig en verstond van geestelijke dingen al heel weinig. Tot haar geluk merkt zij dit reeds spoedig en van dit oogenblik af ontwaakte de begeerte naar de onvergankelijke sehatten. Er woonde een eenvoudige vrouw in haar nabijheid en deze begreep haar. Deze twee spraken veel met elkander en de andere was de jongere tot een rijken zegen. Dominé zelf kreeg ook voor eigen hart meer behoefte aan de gemeenschap met Christus en kwam daar door nader te staan aan de meest ernstige leden zijner gemeente. De bearbeiding werd nu intenser, de gunst des Heeren rustte er op. Later verwisselde de predikant het dorp met een fabrieksstad, waar hij met zeldzamen ijver zich toelegde op zijn moeilijke taak. Hij arbeidde er met vrucht, maar de inspanning vroeg te veel van zijn lichamelijke krachten. Zijn vrouw was hem al die jaren waarlijk tot een hulpe. Intusschen waren er kinderen geboren, welke opgroeiden. De oudste dochter was zeer be gaafd en begeerde een wetenschappelijke op leiding. Hoewel zij Zondags naar de kerk bleef gaan, toch verdrongen de denkbeelden, waar mede zij steeds in aanraking kwam, de grond waarheden der H.S. uil haar hart. Zij meende een jongen man gevonden te hebben, die met haar de waarheid wilde zoeken, maar na het huwelijk stelde hij haar geheel teleur. En nu kwam het bittere lijden, waarvan zij tot niemand spreken kon. Hij vond den dood in een duel en daardoor werd zij vrij en keerde met haar kind tot haar ouders en wat nog meer zegt tot God terug. Een der zoons, die niets liever begeerde dan om als zijn vader predikant te worden, verkreeg zijn wensch en was zijn ouders steeds een oorzaak van dankbaarheid. Als ik hier nu nog aan toevoeg, dat dit boek het leven van hen, die er in voorkomen, geeft in zijn rijke afwisseling van allerlei toestanden, dan zal het niet bevreemden, wanneer ik ver klaar, dat het boeit van 't begin tot het einde. Men kan er in zien, dat zij zalig zijn, die naar de klanken van 't evangelie hooren, ook al gaat het langs zeer oneffen wegen, en tevens, dat zij die ver van God de weelde zoeken vergaan. Het behoeft zeker niet gezegd te worden, dat wij niet elke uitdrukking voor onze rekening nemen, want de atmospheer, waarin die men schen ademen, is een andere dan de onze. Maar toch is er veel in, dat we waardeeren kunnen en we gelooven dan ook, dat zulke lectuur bij name voor onze jonge menschen heel goed kan zijn. Waarom zijt gij lid eener Geref. Kerk? door J. van der Linden, Emeritus predikant der Geref. Kerk te 's Gravenhage. Uitgave van J. Bootsma, 's Gravenhage. Wij hadden wel verwacht, dat dit boekje veel lezers zou vinden, want het geeft een heldere uiteenzetting over de stof, waaraan het antwoord op deze vraag ontleend kan worden, maar dat nu reeds een vijfde druk noodig is, is meer dan we hopen durfden. Het verblijdde ons echter zeer, wijl het naar ons oordeel niet te veel en niet te nauwkeurig gelezen kan worden. Het is een goed verschijnsel, dat zulk een werkje zulk een gunstig onthaal vindt. Bouma. Geref. Meisjesvergadering „Nunia." Agenda: Bijbelsche Gesch.: Hand. 1 1—12. Vaderlandsche Gesch.Landvoogdes Mar- garetha. MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop in de Gasthuiskerk Heidelb. Catech. 39. Gasthuiskerk 2 uur Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur ds. L. Bouma ds. L. Bouma ds. J. II. Telkamp ds. J. H. Telkamp ds. P. van Hoven Arnemuiden 9.30 eu 2 uur Lezen eener Leerr. Domburg 9.30 uur Geen dienst 2 uur (Herv Kerk) ds. W. Faber Gapinge 9.30 en 2 uur ds. J. Runia Grypskerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Hey S';. Laurens 9.30 en 2 uur Cand. J. W. v. Tol van Assen. Meliskerke 9 en 2 uur ds. P. van Hoven Bed. LI. Av. en Dankz. Oostkapelle 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 uur ds. W. Faber 2 uur Lezen eener Leerr. Souburg 9.30 eu 2 uur Lezen eener Leerr. Veere 9.30 eu 2 uur Lezen eener Leerr. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. P.Ch.v.d.Vliet Vrouwenpolder 9.30 ds. E. Douma 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 en 2 uur ds. I. K. Wessels Bed. LI. Av. en Dankz. Brouwershaven 9.30 en 2 u. Cand. K.v.d.Meulen van Zwolle. Bruiuisse 10 en 5 uur Lezen eener Leerr. Colynsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersdyk 9.30 eu 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 10.30 en 3 uur ds. W. Goedkuys Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 10, 3 en 0.30 u. Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Seharendyke 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Wiss.ekerke 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Zierikzee 10 eu 6 uur ds. C. J. Wielenga Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. ds. H.Veldkamp Bergen op Zoom 9.30 en 5 uur Lez. eener Leerr. Krabbendyke 10 eu 3 uur ds. A. Andree van Werkendam. Poortvliet 9.30, 2 en 0 uur Lezen eener Lpèrr. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur ds. Ruys van Dinteloord. Tholen 10 en 6 uur Lezen eener Leerr. Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Baarland 9.30 eu 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur ds. A.Scheele Borssele 9 en 2 uur ds. H. Brouwer Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's-Gravenpolder 10.30 u. Lezen eener Leerr. 2.30 uur ds. R. J. v. d. Veen Heinkenszand 10 en 2.30 uur ds. Dalhuizen Em. pred. Ierseke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wemeldinge 9.30 en 2 uur ds. A. Wyngaarden Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. F. A. den Boeft Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Lez. eener Leerr. Wolphaartsdyk 9.30 en 2 uur ds. A. P. Lanting Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 9.30 en 2.30 uur Oostburg 10 uur ds. J. van Nes van Den Haag. Lezen eener Leerr. ds. W. Moene Bed. H. Av. 2.30 uur ds. W. Moene Voortz. Bed. H. Av. en Dankz. Oostburg (dienst Aardenburg,) 10 en 3 uur Lezen eener Leerr. Schoondyke 10 en 3 u. Cand. G. Biersteker van Krabbendam. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2.30 uur ds. P. van Dyk

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1924 | | pagina 3