Godsdienstoefeningen Officiëele Berichten. Verantwoording uan Liefdegsuen. in dn Gereformeerde Kerken ln Zeeland IP ZOIDAG 18 MEI 1924. Classe Middelburg MIDDELBURG. Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel Praeparatoir examen. De heer P. de Fey ter te Axel, Kerkdreef 91, werd door de Classis Axel praeparatoir geexamineerd. Hij steltlzich nog niet beroepbaar, maar wil gaarne de kerken 's Zondags dienen. Emeritaat. Aan ds. H. Scholten te Zuid- horn is op zijn verzoek eervol emeritaat ver leend. Zendingsterrein van Delft. Gelijk bekend verzocht de kerk van Delftaan Middelburg haar Zendingsterrein Wonosobo over te nemen, en meende de kerk van Middelburg, in overleg met de Zendingsdeputaten der Classis in Zee land, N. BrabantTenfLimburgfdat verzoek niet te kunnen inwilligen. Tot onze blijdschap zagen we dat dit besluit van Middelburg voor dat Zendingsterrein geen nadeelige gevolgen zal hebben. De Kerkeraad te 's-Gravenhage zal n.l. op de e.v. Classis- vergadering voorstellen ter sprake" brengen het beroepen van een tweeden Miss. Dienaar. Giften. De Geref. kerk A van Deventer ontving uit een legaat van wijlen den heerW. J. Kolkert f 500 en de Diaconie dier gemeente eveneens f 500. Wijlen de heer W. v. d. Bleek heeft de vol gende legaten vermaaktaan de kerk te Zwarte- broek f 4000, aan de Diaconie aldaar f 500 aan de kerk te Voorthuizen f 1000 en aan de Diaconie aldaar f 500. Alles vrij van successierechten. Tent- en Autozending. De kerk van Kollum kwam op de vergadering der classis Kollum van 1 Mei met de volgende instructie „De classis besluite, evenals de classes Workum en Heerenveen zich tegen het ter hand nemen der tent- en autozending te verklaren". De classis besloot alzoo. Een voorstel van de kerk van Oudega, aldus luidende: „De classis stelle voor aan de Part. Synode van Friesland (Zuid) a. te besluiten inzake Auto- en Tentzending dat de kerken, alvorens andere stappen te doen, overgaan tot het benoemen van een Predikant-Evangelisator, van wien in opdracht van en in overleg met de kerken de organisatie van het evangelisatie werk uitga, en b. zich dan voor de uitvoering hiervan in verbinding te stellen met de Partic. Syn. van Friesland (Noord), wordt na breed voerige bespreking verworpen. Radio-toespraken. In het belang der Geref. Stadsevangelisatie zal ds. Douma, Geref. pred. te 's Gravenhage, een serie voordrachten hou den langs radio-telefonischen weg, op een golflengte van 1100 M., door middel van den zender P. C. U. U. van het Heussenlabora- torium te 's Grevenhage. De eerste voordracht is gehouden Woensdag 14 Mei j.l. nam. 7.15 uur en droeg als titel: „Onzichtbare dingen". Ouderlingen-Conferentie. Zal voor N. Holland gehouden worden in Amsterdam 11 Juni, Kerkstraat 109. Prof. dr. Aalders hoopt dan te refereeren over: „De roeping der ouder lingen inzake het catechetisch onderwijs. Praeparatoir examen. De heer G. Bier steker te Krabbendam is door de classis Alk maar praep. geëxamineerd. Hij stelt zich terstond beroepbaar. Voor de kerk te Maastricht werd in Den Haag gecollecteerd, welke collecte opbracht f 1771,50. Jubileum. Ds. W. W. Meynen te Dord recht vierde 24 Mei j.l. zijn zilveren ambts jubileum. Hij stond achtereenvolgens te Winsum (Fr.) te Overschie en sinds 1905 te Dordrecht. Particuliere Synode van Gelderland 4 Juni te Apeldoorn. Zaamslag. Zondag 11 Mei vernamen wij de blijde tijding van onzen eeachten Herder en Leeraar, dat hij met volle vrijmoedigheid had mogen bedanken voor de roeping naar de Ger. Kerk van Bergen op Zoom. De Heere krone dit besluit met Zijn zegen en geve der teleur gestelde gemeente spoedig den man Zijns raads. Namens den Kerkeraad, J. Kosten, Scriba. Middelburg. Het Moderamen der Diaconie bestaat thans uit de broedersH. van Driel, Voorzitter, Langeviele K 390, S. Vereist, Secretaris, Pottenmarkt K 192, J. J. Dronkers, Penningm., Nieuwe Haven I 107. Beleefd verzoekt ondergeteekende aan de scribae der Classes hem zoo spoedig mogelijk de stukken toe te zenden voor de Part Synode. R. J. VAN DER VEEN KORTE NOTULEN van de vergadering, der classis Middelburg, gehouden 13 Mei 1924. 1Namens de roepende kerk van Koudekerke opent ds. Heij, nadat gezongen is Ps. 252, met het lezen van een Schriftgedeelte en gebed. 2. De afgevaardigden van Serooskerke zien op verzoek de credentiebrieven na. Alle kerken zijn regelmatig vertegenwoordigd. Domburg zond een diaken, v/ien, de redenen gehoord, keurstem wordt verleend. De kerken van Gapinge, Grijpskerke, St. Laurens, Middelburg, Domburg, Vrouwenpolder en Westkapelle hebben een instructie. 3. In het Moderamen nemen zitting D.D. Wessels, praeses, v. d. Vliet, scriba, Telkamp, assessor, van Hoven, 2e scriba. 4. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen. Op voorstel van ds. Bouma wordt besloten het Moderamen te verzoeken in verband met een bepaalde clausule de notulen te herzien. Overigens worden zij goedgekeurd. 5. Ingekomen stukken. Éen droeve mede- deeling van de classis A. wordt met leedwezen voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van een broeder, die zijn begeerte te kennen geeft voor predikant te worden opgeleid, waar aan een attest van den kerkeraad was toege voegd, wordt op het oogenblik niet ontvankelijk verklaard [en verwezen naar den betrokken kerkeraad. 6. Ds. van der Vliet brengt verslag uit van het onderzoek door hem gedaan inzake het door de deputaten gevraagde quotum voor den arbeid onder de militairen. De zaak wordt ver wezen naar de kerkeraden en geadviseerd wordt voor dit jaar het bedrag, dat van de onder scheidene kerken gevraagd wordt, toe te staan. Ds. van der Vliet zal trachten alsnog nadere inlichtingen van deputaten ad hoe te verkrijgen. Het quotum, dat de classis heeft op te brengen, bedraagt f112, over de kerken te verdeelen als volgt: Arnemuiden 6, Domburg 2,Gapinge 2, Grijpskerke 6, Koudekerke 6, St. Laurens 4, Meliskerke 6, Middelburg 28, Oostkapelle 6, Serooskerke 10, Souburg 10, Veere 6, Vlissingen 14, Vrouwenpolder 4, Westkapelle 2. Ds. Heij rapporteert over de Zending. Het verzoek van Delft om Wonosobo te willen overnemen, moest worden afgewezen. De zaak van Blondo wordt den kerken op het hart ge bonden. De Zendingsdag zal D.V. gehouden worden den 2en Pinksterdag onder Koudekerke. Van de Zendingsboekjes van br. Lok is in onderscheidene kerken het vereischte aantal reeds geplaatst, andere kerken zijn er nog niet aan toe. De laatste worden opgewekt om tot haar resp. getal te komen. 7. Br. J. H. Geschiere rapporteert over het door den quaestor gehouden beheer over 1923-24. Onder dankbetuiging wordt de quaestor gede chargeerd. De begrooting voor '24-25 wordt vastgesteld. Den afgevaardigden naar de Part. Synode wordt opgedragen om inlichtingen te vragen i.z. de verhooging der emeriti-bijdragen. 8. Na gehouden enquête blijkt dat alle kerken van de classis de belijdenisvragen door de Synode van Utrecht geadviseerd hebben aan vaard. 9. Ter Part. Synode worden afgevaardigd primi D D. Bouma en Heij, sec. Faber en v. d. Vliet, primi ouderlingen J. H. Geschiere enJ.J. Fanoy, sec. ouderl. Louwerse en A. Geschiere. 10. De vacaturediensten worden geregeld en vastgesteld. 11. De vergadering gaat in comité. 12. De rondvraag naar art. 41 D. K. O. levert niets bizonders op. 13. St. Laurens zal de volgende vergadering bijeenroepen. Datum 15 en 16 Juli. 14. Aan een kerk, die door omstandigheden de laatste weken alleen 's middags dienst houdt, wordt geadviseerd naar een gelegenheid om te zien, dat de gemeente ook 's morgens of 's avonds vergadere. De kerk van St. Laurens doet de verblijdende mededeeling, dat over enkele weken het nieuwe kerkgebouw D. V. zal in gebruik worden ge nomen. Zij zag gaarne, dat de classis zich alsdan zou laten vertegenwoordigen. De Praeses wordt hiertoe aangewezen. Ook de kerken worden verzocht zich te doen vertegenwoor digen. 15. Het persverslag wordt vastgesteld. 16. De Praeses gaat ons voor in dankzeg ging, waarna de vergadering wordt gescheiden. Op last der Classis, P. van Hoven, 2e Scriba. VERGADERING der Classis Zierikzee 7 Mei 1924. 1. Opening door ds. Goedhuijs, die na 't zingen van Ps. 119 3 en de voorlezing van 2 Thess. 2 voorgaat in 't gebed. 2. Brs Rotte en de Pree zien lastbriev en na. Brouwershaven en Bruinisse zonden een diaken, die- zitting en keurstem ontvangen. De last brieven zijn in orde. 3. 't Moderamen neemt zitting. Ds. Goedhuijs, praeses. Ds. v. d. Ende, Scriba. Ds. Hoek, Assessor. 4. Notulen worden gelezen en geteekend. Zierikzee en Kamperland nemen ieder een percent van 't percentage van Nieuwerkerk over. 5. De vergadering gaat in comité. Daarbij wordt gerapporteerd in tuchtzaken van Zierikzee en Zonnemaire. 6. Mededeeling wordt gedaan om de oor zaak die aanleiding gaf tot het verzetten van de vergadering. 7. Praeses spreekt namens de vergadering zijn vreugde uit, dat ds. Wielenga voor een beroep bedankte. 8. Mededeeling namens Classe Appingedam en Barendrecht. 9. Rapport van den Zendingsdeputaat. De vergadering besluit geen Zendingsdagte houden er zal op de kerkeraadsvergadering besproken worden de wenschelijkheid van een Zendings avond in iedere kerk. De September-classe zal hierover beslissen. Rapport inzake Evangelisatie geeft aanleiding dat aan de evangelisatie-commissie een zeker bedrag wordt toegestaan met 't oog op Ouder kerk. Iedere kerk zal voor dien arbeid extra collecteeren. Ds. Wielenga rapporteert inzake art. 13. 10. Twee instructies een van Bruinisse en Kampei land worden behandeld. 11. Naar de particuliere Synode worden afgevaardigd (alphab.) Ds. Staal en ds Wielenga, primids. Goed huijs en ds. Hoek, secundi. Als ouderlingenbrs D. Mulder en P. Dees, primiVogelaar en de Waal, secundi. 12. Geen kerkvisitatie zal dit jaar worden gehouden. De kerken die visitatie begeeren dienen zich tot kerkvisitatoren te wenden. 13. Onderzoek art. 41 D. K. O. 14. Bij den omvraag dringen diakenen van Zierikzee aan op een bezoek van de brs dia kenen van Schouwen en Duiveland aan de Diaconale Conferentie, 't Zelfde geldt ouder lingen- en predikanten-conferenties. Tevens wordt besloten namens de classis een schrijven te richten aan 't curatorium der Vrije Univer siteit te Amsterdam. 15. Na regeling van vacaturebeurten en vaststelling van de volgende vergadering op Woensdag 10 Sept. 1924 D. V., sluit de voor zitter na 't zingen van Ps. 843 en dankgebed de vergadering. Namens de Classis, Z. Hoek. VERGADERING van de classis Axel 8 Mei 1924. Art. 1. Namens de roepende kerk van Ter- neuzen opent ds. Groeneveld de vergadering. Hij laat zingen Ps. 121:1, leest Ps. 119:89 104 en gaat voor in gebed. Art. 2. De credentiebrieven worden nagezien en in orde bevonden. Alle kerken zijn wettig vertegenwoordigd. Art. 3. Het moderamen bestaat uit ds.Moene, praeses, ds. Groeneveld, scriba, ds. v. Dijk, assessor. Art. 4. Na regeling van het examen van dhr. P. de Feijter neemt dit een aanvang. Ds. v. Dijk onderzoekt in het O.T, ds. MoeneN.T. en ds. Groeneveld Dogmatiek. Art. 5. Met algemeene stemmen wordt br. de F. toegelaten om te staan naar het ambt van D. d. W. in de Geref. Kerken. De verg. zingt hem toe Ps. 1343. Pauze. Art. 6. Lezing van de notulen. Behoudens enkele vragen goedgekeurd. Art. 7. Ingekomen stukken, a. Schrijven van classis A. omtrent een schorsing. Voor kennis geving aangenomen, b. Schrijven van de kerk van Brussel inzake Gentwaarin belofte van nader onderzoek. Met dank vernomen. Art. 8. In verband met een vraag van Z. wordt meegedeeld hoe de kerken in de classis handelen inzake de tweede feestdagen. Art. 9. Regeling der vacaturebeurten. Juli Schoondijke ds. v. Dijk. Juni Hoek ds. v. Dijk. Juli Hoek ds. Groeneveld. Aug. Hoek ds. Moene. Art. 10. Rondvraag art. 41. De kerk van Terneuzen beveelt aan de belijdenis vragen van de Synode van Utr. 1923 te gebruiken en die gedrukt aan de catechisanten uit te reiken vóór de openb. belijdenis. Dit wordt den kerken op 't hart gebonden. Art. 11. Tot het doen drukken van de nieuwe visitatieregeling zal spoedig worden overgegaan; ds. Groeneveld en ds. van Dijk zullen voor de uitvoering zorgen. Art. 12. Naar de Prov. Synode worden af gevaardigd ds. Groeneveld en v. Dijk, primi ds. W. Moene te Oostburg, secundus. Ouderlingen br. A. P. de Ruyter van Axel en br. J. Boidin van Oostburg primiA. J. Leenhouts van Schoondijke en F. Dieleman Fz. van Axel secundi. Art. 13. Ds. Groeneveld doet mededeeling omtrent de zaak Wonosobo. Tegen verzwaring van zendingskosten wordt door alle kerken ernstig bedenken geopperd. Art. 14. Volgende vergadering D.V. te Schoondijke 17 Juli 1924. Roepende kerk Oost burg. Art. 15. Rondvraag. Art. 16. Lezing korte notulen. Art. 17. Sluiting door den Praeses met dank zegging Op last van de classis, P. v. Dijk, assessor. Comité tot versterking van het Geref. leven in Duitschland. Sedert de vorige opgave ontvangen Kou dekerke f22.53; Grijpskerke f42.03; Souburg f30.92. Ik ontving nu ruim f2000,— van 32 kerken. Wanneer ontvangen we de collecte van de nog resteerende 19 kerken Namens comité, H. Veldkamp, penningm. Door tusschenkomst van Br. C. v. d. Kleijn ontvangen van eene zuster der gemeente f 1.50 voor de armen. Gevonden in de collete f2,— voor zendingshospitaal te Parakan. Daarvoor vriendelijk dank. Diakenen der Geref. Kerk te Middelburg. Vlissingen. Gevonden in de collecte van 11 Mei onder motto: „Uit dankbaarheid" een gift groot f5,— waarvan f3,— voor de Kerk en f2,— voor de armen. Hiervoor zeggen wij hartelijk dank. Namens den Kerkeraad, A. Roos, Scriba. ZENDING. Vlissingen. Op 10 Mei j.l. werden wij aan genaam verrast door de milde gift van f 52,32 van de Zangvereeniging„Looft den Heere" zijnde de halve netto opbrengst van de uit voering op 15 Januari 1924. Hartelijk dank vinde dit schoone voorbeeld veel navolging. Verder met hartelijken dank ontvangen van de kinderen der 6e klasse der Chr. school in de Kasteelstraat f 1,355 als cadeautje dezer jeug dige vriendjes en vriendinnetjes der Zending, aan het hospitaal te Djocjacarta op zijn 25en verjaardag. (Zie maandblad voor de Ger. jeugd „Onze Zending" no. 5 dd. I Mei 1924 bladz. 40). Daar ook wij allen op onzen verjaardag graag iets ontvangen, zullen natuurlijk de kinderen der andere klassen zoomede zusters en broers die reeds van school zijn ongetwijfeld dolgaarne aan dat cadeau willen meedoen. Welnu, ter geruststelling diene, dat het nog niet te laat is. De gift behoeft slechts één cent per jeugdige te zijn (iets meer is ook hartelijk welkom). De onderwijzeressen en onderwijzers zullen wel geen bezwaar hebben die gaven in ontvangst te nemen en te doen toekomen aan ondergeteekende, ter gezamenlijke opzending. Ten slotte nog ontvangen van Gijsbert Riet mulder een zakje zilverpapier en theelood. W. Karreman, Penningm. Bediening van den H. Doop in de Gasthuiskerka Heidelb. Catech. 37. Collecte Hulpbeh. Kerken. G asthuiskerk 2 uur ds. L. Bouma Hofpleinkerk 9.30 uur ds. L. Bouma 6 uur ds. J. H. Telkamp Noorderknrk 9.30 uur ds. J. H. Telkamp 6 uur ds. W. Faber Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. J. Ruuia Domburg (Herv. Kerk) 9.30 uur ds. I. K. Wessels 2 uur Geen dienst Gapinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Grypskerke 9 en 2 uur ds. K. Prins van Niezjjl. Koudekerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. Ch. v. d. Vliet 8' Laurens 9.30 en 2 uur Cand. Vanhaelen Meliskerke 9 en 2 uur ds. P. van Hoven Verkiezing Ambtsdragers. Oostkapelle 9 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. Faber Souburg 9.30 en 2 uur Cand. Velsink Veere 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 eu 6.30 uur ds. I. K. Wessels Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. P.Ch.v.d.Vliet Vrouwenpolder 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Westkapelle 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Bruinisse 10 en 5 uur ds. Z. Hoek Bed. H. Av. en Dankz. Colijusplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersdjjk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kamperland 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 10, 3 en 6.30 u. ds. F. J. v. d. Ende Oosterlaud 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharend\jke 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener I^eerr. Zierikzee 10 en 6 uur ds. C. J. Wielenga Zonnemaire 9.30 en 2 uur J^ezen eener Leerr. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. Lez.eener Leerr. Bergen op Zoom 9.30 uur Lez. eener Leerr. 6 uur ds. H. Veldkamp Krabbendijke 10 en 3 uur ds. A. C. Heij van Koudekerke. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur ds. H. Velkkamp. Tholen 10 en 6 uur ds. A. P. Lanting van Wolfaartsdjjk. Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Baarland 9.30 en 2 uur ds. A. Wijngaarden Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezeliuge 9.30 en 2 uur ds. A. Scheele. Bed. H. Av. en Dankz. Borssele 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's-Gravenpolder 10.30 en 2.30u. Lez. eener Leerr. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. lerseke 9.30 en 2 uur ds. B. Meijer Wemeldiuge 9.30 en 2 uur ds. H. Brouwer Bed. H. Av. en Dankz. Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. F. A. den Boeft Nieuwdorp 10 uur Lezen eener Leerr. 2.30 uur ds. R. J. v. d. Veen Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Axel 9.30 uur Lezen eener Leerr. 5 uur ds. P. van Dijk Bevestiging Lidmaten. Hoek 9.30 eu 2.30 uur Lezen eener Leerr. Oost burg 10 en 2.30 uur ds. W. Moene Oostburg (dienst Aardenburg,) 10 en 3 uur Lezen eener Leerr. Schoondijke 10 en 3 u. Cand. J. C. Houtzagers van De Bildt. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2.30 uur ds. P. van Dijk - i. -fwi'-ifc NAGEKOMEN ADVERTENTIE. Geboren: JAN PI ETER, Zoon van W. P. WATTEL. E. WATTEL—Bruijsschaard. Korte Noord straat, Middelburg.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1924 | | pagina 3