Godsdienstoefeningen Officiëele Berichten. M. Maljers. VERGADERING van den kerkeraad (smal) te Middelburg 27 Maart 1924. De Kerkeraad. Verantwoording uan Liefdegauen. ZENDING. Mej. C. Littooij. INGEZONDEN STUKKEN. T. J. Hagen, Secr.-Penningm. Vereenigingsleoen. Jaarvergadering van den kring van Meisjes- vereen. „WALCHEREN" op G.G. op Donderdag 3 April, des avonds half acht, in de Hofplein- kerk te Middelburg. In de Gereformeerds Kerken ln Zeeland ep ZOHDAG 30 HAART 1924. Classe Middelburg Classe Zierikzee Classe Tholen Classe Goes Classe Axel zijn, dat een oud-ouderling de gemeente ver zocht hem toe te zingen Ps. 12<S 1, 2,3 en 4. En het voegt er aan toe: „Gemeenteleden met niet al te steike longen vonden misschien „das Gute Zuviel". Maar er zal denkelijk bovendien wel in stilte de vraag gerezen zijn waarom bepaaldelijk bij zulk een afscheidsplechtigheid den predikant toegezongen werd dat zijn „echt vriendin zal bloeien gelijk een wijnstok" en dat zijn „kroost blij en frisch als groene olijven- spruiten zijn disch versieren zal" en dat hij „'t kroost van zijn kroost aanschouwen zal, m. a. w. minstens zijn grootvaderschap vieren". Om te eindigen met de verstandige opmerking dat soberheid te verkiezen blijft boven het ^.exceptioneele en opzienbarende. En nu nog van een intree. Een candidaat deed ergens zijn intree. Waar doet er niet toe. Bij die tntree en dat is heelemaal niet ongewoon hield hij ook enkele toespraken. Maar wel kwam het zonder linge bij wat in die toespraken gezegd werd. Dat hij bij die gelegenheid een woord wijdde aan de nagedachtenis van Prof. Bavinck, week al wat van het gewone af. In een „woord vooraf" van een dissertatie rekenen we op zoo'n memoreeren van de leermeesters van den promovendus en komt het meer voor dat dan één met name in dankbaarheid wordt genoemd. Maar men kan oordeelen, dat het een gewenschte introductie geeft om bij zijn intree een naam als dien van Prof. Bavinck met dank baarheid te vermelden, en het daarmee te ver klaren en te verontschuldigen is. Zonderlinger echter werd het toen de intree-doende candi daat in die toespraak aan zijn gemeente ook zijn dankbaarheid uitsprak voor al wat hij in het bijzonder in de Ned. Christ Stud. Vereen, voor zijn geestelijke vorming ontvangen had. Die dankbaarheid op zich zelve laten we daar. Die dankbaarheid noopte hem dan echter nog niet om daarvan te gewagen bij zijn intree- preek. Een hartelijke brief aan de N. C. S. V. ware dan ook voldoende geweest. Desnoods had die brief kunnen vergezeld gaan van de mededeeling, dat tegen publicatie daarvan geen bezwaar bestond. Bij die dankbaarheidsverkla ring in een samenkomst van een Gereformeerde kerk komt de vraag, wat daartoe bewoog? Bekend is dat men in de Gereformeerde ker ken over 't algemeen niet bijzonder op de N. C. S. V. gesteld is, en dat zelfs een Generale Synode van die kerken het lidmaatschap daar van ernstig ontraden heeft. Was nu bij het uitspreken van die dankbaarheid de verwach ting, dat bij dit getuigenis, in breeden kring, de gedachte zou worden gewekt: wij hebben blijkbaar de N. C. S. V. altijd verkeerd beoor deeld, want zie eens, mijnheer de candidaat gewaagt van haar met groote dankbaarheid Maar zooveel waarde wordt doorgaans niet gehecht aan het woord van iemand die nog maar aan het begin staat. De mogelijkheid is zeker niet uitgesloten, dat als deze candidaat eens eenige jaren gearbeid heeft, zooveel waarde zal gehecht worden aan zijn woord, dat ook van- zijn oordeel over de N. C. S. V. ernstig nota zal genomen worden. Maar wat over eenige jaren kan zijn is er nu zeker nog niet. En dan blijft al niets anders over dan dat deze candidaat bij zijn intree eens heeft willen ge tuigen, dat hij over een punt,waarover de kerken, die hij dienen gaat, zich duidelijk uitgesproken hebben, heel anders denkt dan die kerken. En waar dit geschiedde zonder eenige noodzaak, lijkt ons dat een zeer ondankbaar provoceeren van die kerken en een zonderling begin. Middelburg. Zitting der plaatsencommissie der Geref. Kerk op Dinsdag 1 April 's avonds van 8 tot 9 uur in de Noorderkerk. Ondergeteekende bericht hiermede aan de kerken in de classis Middelburg, dat hij D.V. zitting zal houden in de consistorie.der Noorder kerk Donderdag 3 April des voormiddags van 11 tot 12 uur tot het in ontvangst nemen van de collecte voor Hulpbehoevende Kerken in de Provincie. Alle Kerken worden dringend ver zocht op dien datum haartcollecte af te dragen. De classic, correspondent, S. den Hartigh. Vrouwenvereeniging „Bid en Werk". Het bestuur bericht den leden, dat Woensdag 2 April a.s. niet wordt vergaderd. Eerstvolgende vergadering D.V. 16 April a.s. Het Bestuur. Middelburg. Ondergeteekende bericht, dat de vergadering „Dr. Scheurers Hospitaal" niet 3, maar 10 April zal gehouden worden. meer tot elkaar kwamen En een derde moet zich daarmee niet bemoeien, oordeelde zy. Het was drie uur. Met den trein van vy ven zou hy komen. Dat was tenminste altyd zjjn gewoonte. Ida leunde achterover in haar fauteuil en staarde naar het luchtruim. Daarop keek zij den Bergweg op. Plots schokte het in haar. Uit de tram stapte een vlugge gestalteTheo Zy voelde, dat zy heftig kleurde. Dat mocht niet. Hy mocht niets merken. Zy wilde de suite doorloopen, naar de serre. Daar was het koeler. Maar het was al te laat. Theo deed de deur al open, zou zoo in de kamer staan. Waarom zy weer ging zitten, het boek in de hand. Theo trad binnen „Goeden dag", zei hy monter. „Is u er nu al? Wy hadden op den trein Tan 5 uur gerekend". „Ik wil wel weer weggaan", zei hij lachend, haar doordringend aanziende. Tot zyn voldoening bespeurde hy, hoe zij kleurde. „Dat is maar gekheid", zeide Ida. „Maar uw moe rust nog. Ik zou haar half vier roepen." „Dan hebt u nog een half uur den tyd," ant woordde hy, op de klok ziende. „Zoolang zult u het. met my alleen moeten stellen". Ida hoorde een eigenaardigen klank in zyn stem, die haar het hart deed bonzen. Maar zy hield zich goed. „Dat zou toch de eerste keer niet zyn", lachte zy. „Ik zal gauw thee zetten". 1Voorz. ds. Telkamp opent de vergadering, leest Matth. 26 36—46, laat zingen Ps. 898 en gaat voor in gebed. 2. De presentielijst wordt vastgesteldmet kennisgeving 4 en 1 ouderling zonder kennis geving afwezig. 3. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en ongewijzigd vastgesteld. 4. Ingekomen stukken a. Een schrijven van een broeder, die op zijn verzoek ontslag gekregen heeft uit zijn ambt van ouderling, dankte den kerkeraad voor den aangenamen omgang. Voor kennisgeving aangenomen. b. Een schrijven van den kerkeraad van Souburg betreffende een attestatie van een zuster. Voor kennisgeving aangenomen. c. Een schrijven van een broeder der gemeente waarin hij met aandrang op een predikant wijst ter vei vulling van de vacature. d. Verslag van de vereeniging „Bethsaïda" en tevens verzoek om steun. Gesteld in handen voor de commissie van aanvrage van buiten. e. Een schrijven van een bezwaarden broeder. Gesteld in handen van een paar broeders. 5. De Commissie afgevaardigd om een zuster te bezoeken, die naar de Ger. gemeente is overgegaan, haar daarvan terug te brengen, is mislukt zoodat de Kerkeraad meegaat met het advies van de commissie om haar af te voeren van de lijst van lidmaten der Ger. kerk. 6. Een zuster, die uit Ridderkerk overgekomen is metterwoon naar Middelburg, maar over wiens levensgedrag ons niets bekend is, wordt besloten aan genoemde kerk inlichtingen te vragen. 7. De Woensdagavondcommissie rapporteert aanvrage voor den doop van 3 kinderen en ingekomen 2 attestaties en 2 doopattesten van militairen. 8. Verschillende rapporten van de secties worden ter tafel gebracht en besproken. 9. Iemand, belijdend lid der Herv. kerk, heeft zijn begeerte bekend gemaakt om lid der Ger. kerk te worden. Deze zaak wordt in handen gelegd van den wijkpredikant en wijk- ouderlingen. 10. Eveneens heeft een zuster, die lid der Herv. kerk is, haar begeerte kenbaar ge maakt lid der Ger. kerk te worden. Deze zaak wordt in handen gesteld van den wijk predikant en de wijkouderlingen. 11. Sluiting. Met dank ontvangen 200 halve centen van Piet Wouters Veere en 60 halve centen van Sientje Louws Serooskerke. Molstr. M'burg. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. L. S Van verschillende zijden is aan Deputaten voor de behartiging van de Geestelijke Belangen onzer Militairen inlichting verzocht waarvoor noodig is de bijdrage, die voor hun kas van de Kerken is gevraagd. Ter beantwoording diene. a. Door de Generale Synode is aan ons Deputaatschap geen crediet verleend, maar er is op vertrouwd, dat Deputaten door de Kerken „O, wacht maar. Haast u niet". Hy drukte op dat „u." Zij hadden zich anders aangewend, om je en jy te gebruiken in den huiselyken kring, als hy over was. „Zooals u wilt", zei ze. Hy lachte. „Ja, wie kaatst moet den bal verwachten", zei hy. „Waarom zei u zoo stjjf u, toen ik binnenkwam „Ik weet niet", stamelde Ida. „Ik was ver rast, dat je er al waart". „Aangenaam of onaangenaam verrast?" Zy keek hem even aan. 'tWas alsof hy een verwijt in haar oogen zag. „Laat ons niet langer met woorden spelen, Ida", zei hij dan, opeens ernstig. „Ik ben op zettelijk wat vroeger gekomen. Want ik moest je alleen ontmoeten. Begryp je niet waarom Hy wachtte op het antwoord, dat evenwel niet kwam. Ida zat met neergeslagen oogen, nerveus. Maar in haar ziel was het volkomen vrede. Waarop zy gewacht had, was er nu. Een gevoel van geluk doorstroomde haar. „Begryp je niet waarom?" herhaalde hy. Zy keek op, zocht zyn oogen. Hy zag in de hare een traan glinsteren. „Ik heb het antwoord", juichte hy byna. „Ik zie het. Heb je op my gewacht Toen eerst zei ze „Ja". Hy trok haar naar zich toe. Zy liet het willig begaan, voelde zich veilig aan zyn breede borst. „Ben je alleen voor my vroeg gekomen", vroeg zij, ietwat later. „Ja", zei hy, „alleen voor jou". genoegzaam finantieel zouden gesteund worden. b. Hun is o.a. opgedragen de geestelijke verzorging 'der kampementen, waarvoor een tamelijk groot bedrag voor vergoedingen onderhoudskosten beschikbaar moet zijn, welk bedrag, door desKerken zelf moet betaald worden, in verband met het besluit en advies der Synode geen gelden van de Regeering voorde geestelijke verzorging onzer militairen te aan vaarden. c. Eindelijk achten Deputaten het noodig eenige reserve te kweeken, om hun opdracht te kunnen vervullen inzake de geestelijke ver zorging onzer militairen, als wat God verhoede, voor 1926 mobilisatie van ons leger mocht noodig zijn. Redenen, waarom wij er bij de Kerken ten ernstigste op aandrongen de bijdragen te storten die van hun gevraagd zijn, en die zeer zeker de draagkracht onzer Kerken niet te boven gaan. Vele Kerken zonden ons reeds hun bij drage, waarvoor we dankbaar zijn. Verder verzoeken Deputaten alsnog opgaven van de classes, die een Deputaat hebben be noemd. Dan kunnen de geldverzendingen door middel van dien Deputaat geschieden. Predikanten die lust en gelegenheid hebben gedurende enkele weken dezen zomer in de kampementen te arbeiden worden verzocht zich in verbinding te stellen met Ds. T. J. Hagen, Koornmarkt 20a Delft, onzen Secr.-Penningm., vóór 15 April a.s. Namens Deputaten voorn. A. H- v. Minnen, Voorzitter. Onderwerpen Karakter en omvang van de taak der Meisjes- vereen. door de vereen, van Vlissingen. Antirevolutionaire beginselen door de vereen, van Oostkapelle. Jongelingsvereeniging op G. G. Middelburg. Afd. „Herman Faukeel." O. T. Job door P. Walraven. „Ons Pogram" Art. 14 door P. Baan. Afd. „Dr. Lützen Wagenaar". O. T. Job door??? Ons Pogram Art. 14 door P. Koole MIDDELBURG. Bediening van den H. Doop Heidelb. Cath. 33 Gasthuiskerk 9.30 uur 6 uur Dankzegging (1 Hofpleinkerk 2 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 en 2 uur Domburg 9.30 en 2 uur Gapinge 9.30 uur 2 uur Grypskerke 9 en 2 uur Ivoudekerke 9 en 2 uur in de Hofpleinkerk. vr. 88—90 ds. J. H. Telkamp Bed. II. Av. ds. J. II. Telkamp Sam 7 5-14). ds. L. Bouma ds. L. Bouma ds. A. C. Hey ds. J. Runia Lezen eener Leerr. Cand. Bremmer ds. A. G. Wolf? Cand. Smilde ds. A. C. Hey Toen lachte hy. De schalk kwam weer boven. Waarom lach-je „Ik had een heele preek klaargemaakt", zei hij. ondeugend. „Zooiets als er in de boeken staat van niet zonder jou kunnen leven en van gebroken harten. Maar toen ik binnen kwam en jou zag was ik alles vergeten. Ben ik on beholpen geweest?" Ida moest toen ook lachen. „Dat weet ik niet hoor. 't Kan my ook niet schelen. Woorden zyn daarvoor heelemaal niet noodig". Daarop, heel eenvoudig: „Ik wist, dat het komen zou, vroeg of laat". „Ja", zei hy, „ik wist ook, dat het komen moest, byna van het eerste oogenblik, dat ik je hier ontmoette. Wat zal Moe opzien". „Dat geloof ik niet. Zij wist er al van". „Wist ze er al van? Van wie dan? Van jou? „Van ray Jongen dat wist niemand dan ik alleen. Maar vrouwenoogen zien scherp, Theo. Let maar eens op, dat Moe niet zoo verrast zal zyn". „Zoo, ik dacht myn geheim zoo veilig". „En dan zeker om de veertien dagen thuis komen, den laatsten tyd!" Ida lachte hartelyk. „Je bent een kleine feeks", zei hy, een kus stelend. „Maar je zult myn goed vrouwtje zyn". „Dat hoop ik", zei ze, ernstig. „Maar je zult geduld moeten hebben met my, Theo. Ik ben niet zoo sterk als jy". Hy begreep wat zy bedoelde. In particuliere gesprekken, ook toen zyn moe er by was, had zij het ook wel gezegd. Zy doelde niet op lichaamszwakte, maar op gemis aan geestelijke j S'-'. Laurens 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. i Meliskerke 9 en 2 uur ds. E. Douma Oostkapelle 9.30 en 2 uur ds. P. van Hoven Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. Faber Souburg 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Veere 9.30 en 2 uur ds. I. K. Wessels Vlissingen 9.30 en 5.3(Uuur ds. P.Ch.v.d.Vliet Vrouwenpolder 9.30uur ds. A. G. Wolf? 2 uur Cand. Bremmer Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Bruinisse 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Colynsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersdyk 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur ds. W. Goedhuys Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 u. Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendyke 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur ds. C. J. Wielenga Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 u. ds. H.Veldkamp Bergen op Zoom 9.30 uur f 5 uur ds. A.JH. v. d. Kooi Afscheidsrede. Krabbendyke 9 en 2 uur ds. P. H. de Jonge Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9 en 1.30 uur Lezen'eeneV Leerr. Tholen 9.30 en 2 uur ds. Goedbloed van Maarsen. Bed. H. Av. en Dankz. Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uurLez. eener Leerr. Baarland 9.30 en 2 uur ds. A. Wijngaarden Driewegen 9.30 en 2 uur ds. H. Brouwer Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 u. ds. A. Scheele Borssele 9.30~en 2 uur Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 6 uur ds. R. J. v. d. Veen 's-Gravenpolder 9.30 en'2 uur Lez. eener Leerr. Heinkenszand 9.3Ó en 2 uur Lez. eener Leerr. lerseke 9.30 en 2 uur ds. B. Meyer Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur ds. F. den Boeft Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Lez. eener Leerr. Wolphaartsdyk 9.30 en 2 uur ds. A. P. Lanting Axel 9 en 2 uur Hoek 9.30 en 2 uur ds. J. H. Rietberg van Maassluis. Cand. L. Hoorweg van Hilversum, ds. W. Moene Oostburg 9.30 en 2 uur Oostburg (dienst Aardenburg,) ^^^9.30 en 3 uur Lezen eener Leerr. Schoondyke 9.30 en 2 uur ds. C. M. Huizinga van Scharnegoutum. Bed. H. Av. en Dankz. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2.30 uur ds. P. van Dyk kracht. „Dat moetje niet zeggen", zei hy. „Dacht je dan, dat ik geen zwakke oogenblikken had?" „Is het zoo?" vroeg ze. „Natuurlijk, lieveling. By ieder kind van God is het eb en vloed". „Ook al weet men zich geborgen?" „Ja ook dan. Zelfs de eik in het geloofsleven wordt wel eens geschud door de stormen des levens, die zoo fel kunnen zyn en zoo hevig*. „Ik kan het byna niet gel-ooven", antwoord de ze. „'t Is toch zoo. Ik heb ook myn zwakke oogenblikken. Is daar, om maar iets te noemen, niet de stryd tegen onze boezemzonde? O, die strijd kan zoo hevig zyn. Wel wordt de bui tenstaander er niets van gewaar, maar dat wil niet zeggen, dat die stryd er niet is". Het gelooven is soms zoo moeilijk", zuchtte Ida. Theo trok haar naar zich toe. „Je moet niet zoo tobben, kindje. Als jij je aan Jezus hebt gegeven en dat h e b-je toch? dan ben je immers veilig? Maar zyn het geen andere omstandigheden, die je ver ontrusten, die je beangst maken, die je niet vrijmoedig doen zyn?" „Ik denk zoo vaak aan Albert en aan Jo- han", stamelde zy. Hy was op de hoogte van haar familieom standigheden. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1924 | | pagina 3